fCdf/'y st aru6hocK O V Speeldoos Privatis laat noj WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 8 L PASO-avond over 'Kirlian-fotografie' Kledinginzameling Kinderkledingbeurs in "De Bron" 'De avonturen van het molletje en het krekeltje' Vrijdagavond in C-drie Anja Meulenbelt leest uit eigen werk Kabouters, trollen en elfen van Wil Post en Marianne de Gooijer Herfstexpositie in 'De Bereklauw' Vrijwilligers Vakature Bank Afscheid van WB-voorzitter Schrandt beginnerscursus buikdansen Lezingen bij Mayindra i <xV#kV X* tflp 'Zondagskinderen' in de Speeldoos theater-agenda September/oktober '89 Jongeren gezocht voor informatietoer Plattelandsvrouwen Filmhuis: 'Short film about killing' Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! WOENSDAG Alternatie Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Unieke lezing over de 'Marseillaise' Cultureel Creatief Centrum Nieuwe expositie Van 2 tot 30 oktober is er in C-drie werk te zien van Dré van Berkel en Ine ke Jasper. Dré van Berkel is edelsmid. Na zijn schoolperiode heeft Dré een opleiding gevolgd aan de vakschool voor goud en zilversmid in Schoonhoven. Al meer dan 20 jaar heeft Dré een winkeltje an nex werkplaats in De Bilt. Hij ontwerpt veel sieraden en objecten, maar ook ge bruiksvoorwerpen. Zo maakt hij op be stelling kelken, kandelaars en altaaror namenten voor kerken, schalen, kom men en bekers. Een goede vriendin van Dré is Ineke Jasper. Zij heeft haar atelier achter de edelsmederij. Ineke tekent en schildert. Ze werkt met krijt, inkt en olie- en acrylverf. De laatste tijd heeft ze zich vooral verdiept in aquarelleren. Een jaar geleden werd de eerste gedichten bundel van Ineke Jasper uitgegeven. De illustraties en inkt werden door haar zelf gemaakt. De schilderijen van Ineke Jasper en de sieraden en objecten van Dré van Ber kel zijn van 2 oktober tot 30 oktober da gelijks te bezichtigen in de expositiehal van C-drie. Zalenverhuur Naarmate het aantal cursussen kunst zinnige vorming groeide, werd de zaal bezetting van C-drie groter. Toch zijn er nog voldoende momenten dat er ruimtes vrij zijn. Door een actieve aqui- satie zijn steeds meer instellingen en be drijven gebruik gaan maken van onze zalen voor o.a. cursussen, vergaderin gen en bijeenkomsten. Het is vooral bijzonder interessant voor bedrijven die cursussen voor na- en bij scholing organiseren. Dit zijn meestal cursussen die de gehele dag duren. Om dat C-drie een goede afdeling horeca heeft, is de verzorging van koffie, thee, fris en lunches mogelijk. En juist die combinatie - huren van zalen en een uit stekende verzorging - is succesvol. Niet alleen instellingen of bedrijven uit onze regio hebben C-drie ontdekt. Ook landelijk wordt onze bekendheid gro ter. Omdat er meerdere zalen zijn, waaronder één van 150-200 personen, kunnen gespreksgroepen geformeerd worden die ook plenair kunnen verga deren. Niet zelden wordt bij deze gele genheden een uitgebreide maaltijd ver zorgd. Door de centrale ligging, dicht bij het bos en de uitstekende verzorging groeit het aantal aanvragen, het is spijtig dat wij niet steeds kunnen voldoen aan de vraag. Maar C-drie mag niet vergeten dat het een cultureel cen trum is waarbij het commerciële ele ment de culturele activiteiten onder steunt. Kinderbios De tweede film van de kinderbios in dit seizoen bestaat maarliefst uit vijf teken films achter elkaar. Zie het bericht el- ders in deze krant. De films zijn te zien op vrijdagmiddag 29 september. Aanvang 15.45 uur. De leeftijd is 4-10 jaar. Toegangsprijs f 2,50 Wordt verwacht 29 september: Literaire avond met de feministische schrijfster Anja Meulen- belt. 1 oktober: Talkshow Soestand 7 oktober: Volksdansfestival 19 oktober: Marjol Flore met "Marjol gaat vreemd" 22 oktober: jazz: Combo Diana Beerta De Nederlandse Vereniging ter Bevor dering van Paranormale en Sociale Ontwikkeling (PASO) verzorgt op maandag 2 oktober een bijeenkomst die in het teken zal staan van de "Kir lian-fotografie". Kirlian-fotografie is een techniek om de uitstraling (de zgn. "aura") van de mensen in kleur of zwart-wit weer te geven. De bijeenkomst heeft het karakter van een lezing in de algemene vorm. Op een nog nader te bepalen datum zal Kirlian- fotografie in de praktijk plaatsvinden, d.w.z. men zal zijn eigen uitstraling ge fotografeerd kunnen zien. Het is de be doeling dat dit met kleine groepen be langstellenden plaatsvindt; op 2 okto ber kan men daarvoor een afspraak ma ken. De bijeenkomst is de laatste van PASO op het adres Kerkstraat 3-5 (Mayin- dra). Alle verdere activiteiten na 2 ok tober zullen plaatsvinden in De Vang rail, Nachtegaalweg 8 c. Voor de bij eenkomst van 2 oktober dient men tij dig te reserveren via tel. 21962. De Stichting K.I.C.I. (Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen) komt binnenkort weer kleding inzamelen in de gemeente Soest. Dat gebeurt van maandag 2 tot en met donderdag 5 ok tober aanstaande. Met de opbrengst worden de Stichting "Hulp aan Land genoten in Indonesië en de Stichting "Nederland-Lesotho" gesteund. In Indonesië worden 1370 gezinnen (4000 personen) met een maandelijkse gift geholpen. Het zijn families, die tus sen wal en schip zijn geraakt en geen Nederlands paspoort meer bezitten. De Stichting "Nederland-Lesotho" houdt zich bezig met kleinschalige ont wikkelingsprojecten in dit Afrikaanse Koninkrijk. Projecten ter bevordering van landbouw en veeteelt, van onder wijs en volksgezondheid. Er zullen in de gemeente huis-aan-huis plastic zakken worden verspreid, die enkele dagen later, hopelijk goed ge vuld met nog draagbare kleding, textiel en schoenen worden opgehaald. De be woners wordt verzocht de zak met kle ding vóór 9 uur buiten te zetten. Wan neer men geen kleding heeft aan te bie den, kan men toch helpen, door een bij drage te storten op giro 3367600 t.n.v. de Stichting K.I.C.I. in Den Haag, Naasau Zuilensteinstraat 9. Telefoon 070-245468. Op zaterdag 30 sept. houdt de peuter speelzaal "De Bron" weer haar tradi tionele herfst- en winterkledingbeurs. Het gaat hierbij om verkoop van kle ding in de maten 56 t/m 176. Er is ruime keus; de verkoop start om 10.00 uur en naar verwachting zal alles om half twaalf zijn verkocht. De helft van de opbrengst is voor de speelzaal t.b.v. spelmaterialen en om 't onderhoud ervan te bekostigen. Het is mogelijk om zelf kleding aan te bieden - vanzelfsprekend gewassen, ge streken en helemaal in orde - op vrij dagavond 29 sept. van half acht tot half tien op de peuterspeelzaal. De peuterspeelzaal is te vinden aan de Wiardi Beckmanstraat onder diensten centrum Honsbergen aan de achterkant van de supermarkt. Voor meer informatie kunt U bellen met de speelzaal tussen 12.00 en 13.00 uur ofmetJos Kamphorst na 19.00 uur, tel. 23543. Kinderbios in C-drie: Maar liefst vijf tekenfilms achter elkaar! En niet zomaar wat tekenfilms. Deze serie is echt heel bijzonder. Wat voor de Amerikaanse tekenfilm Walt Disney betekent is bekend. Voor de Tsjechi sche tekenfilm is de naam Zdenek Miler eenzelfde begrip. Alle films zijn zonder gesproken teksten, de filmbeelden ver tellen alles waarbij de muziek voor spe ciale effecten zorgt. Kijk en geniet van: "De krekel en de contrabas", "Molletje als schilder", De krekels en de zingende zaag", Molletje en de radio", en "de krekel en de spin". Deze fantastische tekenfilms zijn te zien op vrijdagmiddag 29 september. Aan vang 15.45 ur. De aanbevolen leeftijd is van 4-10 jaar, maar eigenlijk zijn de avonturen van het molletje en het kre keltje voor ieder ontzettend leuk. Toegang f2,50. Telefonisch reserveren is mogelijk bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, Soest, tel. 02155-22188. Het literaire seizoen 1989 - 1990 bij C-drie wordt geopend met een lezing van Anja Meulenbelt, één van onze bekendste vrouwelijke auteurs. Zij is via de vrouwenbeweging tot de litera tuur gekomen en wordt in Nederland, maar ook in het buitenland zeer veel gelezen. Ze houdt regelmatig lezin gentournees in Duitsland, Engeland, België, Griekenland, Joegoslavië en Zwitserland. Eigenzinnig, flexibel, origineel en veel zijdig zijn een aantal trefwoorden om de schrijfster te typeren. Vanaf de zeventi gerjaren is zij feministe. Grote bekend heid kreeg zij na het verschijnen van "De schaamte voorbij", in 1976. Eén autobiografisch geschreven boek, waarin ze laat zien dat feminisme niet alleen een theorie is maar ook een ma nier van leven. Ook in de vrouwenbeweging blijft ze controversieel als de roman "Alba" verschijnt. In deze roman wordt nogal wat kritiek geuit op de vrouwenbewe ging met name omdat deze gedrag voorschrijft in plaats van bevrijdt. Een en ander wordt haar niet in dank afge nomen. In de polemiek "In het huis van onze moeder zijn vele kamers", rea geert ze op deze kritiek. Eveneens in 1985 verschijnt de roman "Een kleine moeite", een verslag over een moeder dochterrelatie, pijnlijk, eerlijk en pre cies. Verschillen Eén van haar wetenschappelijke werken heeft de titel "De schillen van de ui". Hierin schrijft ze over de ver schillen tussen mannen en vrouwen en hoe die verschillen maatschappelijk zijn ontstaan. Het was voor het eerst dat een dergelijk boek, voor een breed publiek geschreven, verscheen (1984). Anja Meulenbelt. De volledige lijst van alle publicaties van de auteur is inmiddels zeer indruk wekkend. Ze studeerde aan de univer siteit van Amsterdam sociale weten schappen en deed haar doctoraal exa men in 1977. Met nog drie vrouwen was zij medeoprichtster van de Anna Bijns Stichting, ter bevordering van de "vrouwelijke stem in de Nederlandsta lige literatuur", die in 1986 voor de eer ste keer de Proza Prijs uitreikte aan Jo- zepha Mendels. Het wordt 29 september ongetwijfeld een boeiende avond. De schrijfster leest voor uit eigen werk, maar ook is er de gelegenheid met Anja Meulenbelt te discussiëren. Voor de muziek zorgt het huisorkest van C-drie: de Stablemates o.l.v. Joop van Tol. De presentatie is in handen van Nelleke Streefkerk. Aanvang 20.00 uur. Toegang 5,-. Voorbijgangers van de Steenhoffstraat in Soest zullen in de etalage van het kunstwinkeltje "De Bereklauw" de ko mende weken zeer bijzondere handge maakte poppen en herfsttafereeltjes kunnen bewonderen. Wil Post uit Soest heeft één van de eta lages op zeer originele wijze ingericht met zelfgemaakte spelkabouters, herfsttableaus van wol in de vorm van een paddestoel, eekhoorns en kabou ters of eikeblaadjes met "Okke, Nootje en Doppejan". Ook heeft zij enkele prachtige wollen wandkleden met ka bouters geëtaleerd. Alle wollen ont werpen zijn gemaakt in fraaie herfstkleuren. In de andere etalage zijn zeer bijzonde re poppen te zien van Marianne de Gooijer uit Weesp. Unieke wezentjes zoals takkeventjes, zwammers, trollen en elfen die elk iets bijzonders van deze i tijd laten zien. Bessenvrouwtje, kersen en pruimenvrouwtjes, een meekrap duo, bij elk onderdeel is op originele wijze een zeer zorgvuldige uitrusting gekozen. Dit alles in een fraaie, kleurrij ke textiele vormgeving. Vanaf vrijdag 29 september zijn in "De Bereklauw" tevens nieuwe schilderijen en tekeningen te zien van Jan de Kok uit Culemborg. Er is een serie afbeeldin gen met als thema Franciscus, en een serie tekeningen van verschillende soorten handen. Dit najaar is er in "De Bereklauw" weer een uitgebreid assortiment van handge maakte voorwerpen, zoals poppen, houten speelgoed, keramiek, schilderij en, etsen, zelfgemaakte kleding van ka toen en zijde, handgebreide truien, Skorpi-jassen etc. Eind september zal de voorzitter en medeoprichter van de Stichting Vrijwil ligers Vakature Bank, Ed Schrandt zijn functie neerleggen. Ruim zeven jaar heeft hij zich met zijn medewerkers in gezet om van de VVB een gedegen or ganisatie te maken, die nauwelijks meer is weg te denken uit de Soester samenle ving. Honderden vrijwilligers heeft hij in de loop der jaren aan een job kunnen hel pen. Hij denkt dan ook met grote vol doening terug aan het vertrouwen dat hem door velen werd geschonken. Schrandt gelooft dat er ook in de toe komst nog veel werk voor de vakature- bank te doen is. Het nieuwe onderko men, waar nog nauwelijks drempels be hoeven te worden genomen, zal veel vrijwiligers uit Soest en omgeving aan trekken. Als belangrijkste reden voor zijn ver trek geeft de scheidende voorzitter te kennen zich in het huidige bestuur niet meer op z'n plaats te voelen. Zijn on vermogen om recht te doen in een kwestie waar sprake was van verstren geling van privébelang met dat van de stichting, ligt ten grondslag aan zijn be sluit om af te treden. Hij maakt zich ook bezorgd om het tekort aan medewer kers binnen de organisatie. Na zijn ver trek zal het bestuur nog uit slechts twee leden bestaan. Het zal moeilijk worden de diverse taken te verdelen, werktijden op te vullen en een goed beleid te voe ren. Na jarenlang de publiciteit voor de stichting te hebben verzorgd, wil Ed Schrandt deze laatste gelegenheid be nutten om een beroep te doen op men sen met veel vrije tijd om zich in te zet ten voor het werk van de Vijwilligers Vakature Bank. Gezocht wordt naar vijwilligers die enkele uren per dag wil len meedraaien bij alle voorkomende werkzaamheden van de VVB, waaron der als voornaamste taak het leggen en onderhouden van kontakten met vrij willigers en aangesloten organisaties. Een voltallig en sterk bestuur heeft de WB-Soest nu meer dan ooit nodig. Vakatures 1/104 Honk- en Softballvereniging zoekt een wedstrijdsekretaris. 1/101 Coördinator gezocht bij insti tuut voor natuurbeschermingseducatie. 1/106 Stichting Vrijwilligers Vaka ture Bank heeft plaats voor enkele me dewerkers m/v. 1/112 Vrijwilligers m/v gevraagd voor de coördinatie van reanimatiecur- sussen. 2/103 Het Rode Kruis zoekt iemand voor de verbindingsdienst. 6/106 Stichting Slachtofferhulp, kan nog enkele vrijwilligers m/v-plaatsen. Na een inwerkperiode plus opleiding zullen zij worden ingezet om hulp te bieden aan slachtoffers van een mis drijf. 7/1181 Assistente gevraagd op de personeelscrêche van instelling. 8/122 Welke vrijwilliger m/v wil be woners van instelling zo nu en dan laten genieten van een ritje met paard en wa gen. 14/103 Project Thuiszorg vraagt vrij willigers m/v om zich te belasten met het verzorgen van ouderen en gehandi capten thuis. Voor informatie over bovenstaande va katures: Stichting Vrijwilligers Vakatu re Bank, Smitsweg 311, tel. 12630. Openingstijden: maandag t/m donder dag 9.00 - 12.00 uur en 12.30 - 15.30 uur, vrijdags 9.00 - 12.00 en 19.00 - 21.00 uur. Evenals in het vorige jaar start C-drie op zondag 8 oktober weer met een be ginnerscursus buikdansen. Dat het vo rig jaar een succes is geweest, blijkt wel uit het feit dat een aantal oud-cursisten zich weer heeft ingeschreven voor deze cursus. De docente Sylvia de Rochemont laat de deelnemers in deze basiscursus ken nismaken met het buikdansen; de basis bewegingen en passen worden aange leerd. Elke les bestaat uit twee delen van elk één uur. In het eerste uur wordt er een warming-up gegeven en een aan tal bewegingen aangeleerd. In het twee de uur gaat u met de aangeleerde bewe gingen een combinatie maken. De cursus bevat 7 lessen van 2 uur. Cur susdata: zondag 8, 22 oktober; zondag 12, 19 november; zondag 10, 17 de cember; zondag 14 januari 1990. Cursusprijs: f 105,- (7 lessen). Cursus- tijd: 15.00 - 17.15 uur. Plaats: Grote Zaal van C-drie. Wie belangstelling heeft voor deze cur sus kan zich schriftelijk aanmelden bij de administratie van C-drie, Willaert straat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155- 22188. Mayindra organiseert diverse cursus sen, onder andere genezen met edelste nen, door Amandus Korse (gestart vrij dag 22 september) Korse zal dieper in gaan op de bergkristal en de toermalijn. Polariteitsmassage wordt gegeven door Roos Vilé en Marlies Bouten. Vanwege de enorme belangstelling zal er binnen kort een tweede cursus starten op maandag- of dinsdagavond. Tijdens "Touch for Health" door Wim Baan leert men hoe men door middel van spiertesten informatie kan krijgen over de toestand van de daarbij beho rende meridianen. Men kan zich voor deze cursussen op geven bij Mayindra, Kerkstraat 3-5 Soest, 02155-25599. Uitgebreide in formatie over het volledige programma is daar ook te verkrijgen.' jp BAARN Laanstraat 65 02154 - 15418 3761 CJ SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 W 02155 - 14488 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 m Na het grote succes van "De Fantast", waarvoor hij de Johan Kaartprijs ont ving, is John Kraaykamp opnieuw te zien in een blijspel, waarmee hij niet alleen de lachers op zijn hand zal krij gen maar het publiek ook zal ontroe ren. In "Zondagskinderen" speelt hij de rol van een scherpzinnige en spot zieke gepensioneerde Engelse majoor, die in zijn rusthuis op energieke en humorvolle wijze de strijd aanbindt met vereenzaming en dreigende de mentie. Hij flirt schaamteloos met zijn favo riete verpleegster (de verrassende co- me-back van Simone Rooskens - na jaren, voor het eerst sinds de vele bij spelen met Luc Lutz weer op het to neel!), de schoonmaakster (Babette Mulder) krijgt hij iedere keer weer op de kast, en het wekelijkse bezoek van zijn dochter (Ellissigne Kraaykamp) en haar man (Klaas Hulst) weet hij voortdurend te ontregelen. Terwijl hij met zijn beste vriend in het bejaardenoord (een rol van Pieter Lutz) de verveling in dagelijkse ont moetingen buiten de deur houdt met dwaze fantasieën, houden zij elkaar angstvallig in de gaten: hoe moet het verder, wanneer een van beiden op een zondagochtend weer even 'kind' wordt? Vrijdag 29 september en zaterdag 30 september, 20.15 u. 'Zondagskinderen' Een Engels blijspel met in de hoofdrol len John Kraaykamp, Pieter Lutz en El- lisigne Kraaykamp. Kaarten 20,-, Pas 65/CJP 18,- Donderdag 5 oktober, 20.15u. 'The Magnificent 7 Ride Again' Muzikaal spektakel met veel humor en filmmuziek. Zeven unieke muzikanten in topvorm. Kaarten 20,-, Pas65/CJP 18,- Vrijdag 6 oktober, 20.15u. "Een dame van weleer' Solotoneel door Steven Edward. Kaarten 12,50 Dinsdag 10 oktober, 20.15u. 'De zaak Kenny' Een belangwekkend eigentijds toneel stuk met o.a. Henriëtte Tol, Jules Ha mel, Onno Molenkamp en Arthur Bo ni. Regie: Ton Lutz. Kaarten: 22,50, Pas65/CJP 20,- Woensdag 11 oktober, 14.00u. 'Enkele reis Pico Bello' Twee theaterclowns met een spannen de kindervoorstelling. Voor kinderen van 5 jaar en ouder. Kaarten 4,- Vrijdag 13 oktober, 20.15u. 'Coctailuur' Een verrukkelijke comedie met Mary Dresselhuys, Ton Lensink, Ramses Shaffy en Marloes Fluitsma. Kaarten 27,50, Pas65/CJP 25,- Donderdag 19 oktober, 20.15u. 'Ruimtevrees' Robert Paul op z'n best in zijn nieuwe theatershow. Kaarten 22,50, Pas65/CJP 20,- Dinsdag 24 oktober, 20.15u. 'Chanel No. 4711' De ongëevenaarde Hans Liberg met zijn vierde one-man-show. Kaarten 20,-, Pas65/CJP 17,50 Vrijdag 27 oktober, 20.15u. Een nieuw soloprogramma van de bekende Belgische chansonnier Miel Cools. Kaarten 15,-, Pas65/CJP 15,- De CNV-jongerenorganisatie zoekt jongeren die in november 1989 een in formatietoer door Nederland willen maken. Deze jongeren vormen, samen met deskundige begeleiding, een kara vaan die langs scholen en vormingscen tra trekt om jongeren te informeren over economische groei, nieuwe tech nologie en werkgelegenheid in de Der de Wereld. Deze informatie-toer vergt enige voor bereiding. Daarom organiseert de CNV-jongerenorganisatie op 20 en 21 oktober a.s. een cursus voor jongeren die geïnteresseerd zijn in deze kara vaan. Ook jongeren die belangstelling hebben voor het thema, maar die niet mee kunnen doen aan de info-toer zijn van harte welkom. De cursus 'Economische groei, nieuwe technologie en werkgelegenheid' gaat in op vragen als: moet en wil de Derde Wereld economisch groeien? Wat ge beurt er met de werkgelegenheid, hier en in de ontwikkelingslanden? Wat heeft de nieuwe technologie de Derde Wereld te bieden? Dit gebeurt onder meer door middel van gastsprekers en videofilms. Natuurlijk komt ook de op zet van de informatiekaravaan aan de orde. Jongeren die geïnteresseerd zijn in deze cursus en eventueel in de karavaan kun nen zich opgeven bij Theo Nelissen, tel. 030-913672. De kosten bedragen f 7,50 voor niet-leden en f 5,00 voor le den (incl. maaltijd en overnachting). De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen organi seert op dinsdag 3 oktober de maan delijkse bijeenkomst in het Medeisch Centrum, Nieuweweg 14 te Soest, aanvang 20.00 uur. Mevr. R. Beyer uit Soest houdt een lezing over "Hoe maken wij wijn". Wijn wordt niet alleen gemaakt uit druiven, maar ook van diverse soor ten fruit o.a. vlierbessen. Belangstel lenden zijn welkom, wel wordt een kleine bijdrage van f 3,- gevraagd. Naast de maandelijkse bijeenkomsten worden ook andere activiteiten geor ganiseerd, o.a. fietsen met excursie en kofieochtenden. Ook worden diverse cursussen gegeven. Informatie over het werk en de activi teiten van de Ned. Bond voor Platte landsvrouwen, afd. Soest, is telefo nisch te verkrijgen bij de nummers: 13730, 14467 en 18455. Donderdag 28 september: "Gij zult niet doden", van de Poolse re gisseur Kieslowsky, zit vol destructieve gegevens. Een dode rat en een opge hangen poesje zijn de eerste signalen van een wereld zonder veel optimisme. We volgen drie personages die iets met elkaar te maken krijgen een jongen die weinig anders te doen lijkt hebben dan te lanterfanten, een aankomend advo caat met veel ambities en een onsympa thieke taxi-chauffeur. Drie mensen in een grauwe stad. "Gij zult niet doden" stelt onder meer ter discussie of de doodstraf, hoezeer ook volgens de regels van de wet. niet gelijk staat aan b.v. de moord die de jongen pleegt op de taxichauffeur. Ster ker nog, of niet de hele maatschappij een moorddadige gemeenschap is voor mensen die weinig kans hebben tot de kleine elite van macht en rijkdom te be horen. Pas vlak voor zijn executie vertelt de jongen een verhaal aan zijn advocaat, waarin voor het eerst iets naar voren komt van de emotionele beweegrede nen waarom hij zomaar iemand ver moordde. Enkele jaren daarvoor kwam zijn zusje om onder een tractor, nadat hij en de bestuurder aan het drinken waren geweest. "Als dat niet gebeurd was, zat ik nu niet hier", zegt de jongen. Maar aan zulke psychologie heeft de wet geen boodschap. Die is koel en za kelijk, formeel als de ceremonie van de executie. De advocaat staat met lege handen. Waarom laat Kieslowsky die moord zo gedetailleerd zien? Zo gruwelijk alsof het documentair is? De aangrijpende inhoud van de film wordt geaccen tueerd door een surrealistisch gebruik van kleuren, die de grimmige visie van de regisseur op zijn maatschappij nog eens versterken. "Gij zult niet doden" is een film die je in al je organen treft. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur), tel. 19577. Entree: f 6,-; CJP/65+ f 5,-. Filmagenda 5 okt. Het Rode Korenveld 12 okt. Max My Love 19 okt. Vleugels 20 okt. Fish called Wanda (21.00 uur) 26 okt. Rememberance Een (eventueel) be vatiseerde exploita zwem/sportcomplc zal voorlopig nog n ten wachten. De met de gegadigdei afgerond. "Een gla uiteindelijke resul dium niet worden W. aan de raad Het College vindt in meerderheid - r "indien het voorn gend ondernemers wil hebben, vergt zorgvuldig daarn veel tijd en inspani ke kan zijn van ee voldragen vrucht, wollige termen. Het College wil c nen van de gegac maken - temeer meerdere kandid heeft de raad verl De Marseillaise, het volkslied van Frankrijk, is ontstaan tijdens de Revo lutie, waarvan wij het begin - twee eeu wen geleden - dit jaar hérdenken. Het lied werd in de nacht van 25 op 26 april 1792 gecomponeerd in Straatsburg, nadat de Franse Volksvertegenwoordi ging de oorlog had verklaard aan Prui sen en Oostenrijk, die voorstanders wa ren van de absolutistische staatsvorm en koning Lodewijk de Zestiende volle dig in zijn macht wilden herstellen. De Franse genie-officier Rouget de Lisle gaf zijn creatie de titel mee van "Chant de guerre pour 1'armée du Rhin", het geen erop wijst dat het lied oorspronke lijk bedoeld was als krijgslied in de strijd tegen de vijanden, die Frankrijk van buitenaf bedreigden. Maar het gevaar kwam ook van binnenuit: de "emigrés", de aristocraten die Frankrijk hadden verlaten en zich verzameld hadden in Koblenz. De golf van patriottisme die op dat moment door Frankrijk ging, had dui delijk twee heel verschillende kanten: voor sommigen ging het er om het va derland te beschermen, maar voor veel anderen kwam het veiligstellen van de revolutionaire idealen op de eerste plaats. Het is frappant, dat de konings gezinde officier-componist Rouget de Lisle een krijgslied heeft geschreven dat veel uitdrukkingen bevatte, die recht streeks te maken hadden met het nieu we revolutionaire bewind en als anti- royalistisch konden worden opgevat. Door de jaren heen zal dit lied deze dubbele functie blijven behouden: een nationale hymne, maar ook een revolu tionair vrijheidslied, al naar gelang de omstandigheden. In deze lezing zal ingegaan worden op het ontstaan en de geschiedenis van de Marseillaise, vanaf de Revolutie tot nu toe. Daarnaast zal ook aandacht be steed worden aan de wijze waarop tal van kunstenaars zich hebben laten in spireren door dit lied: schrijvers, beeld houwers, schilders en componisten hebben de Marseillaise gebruikt als the ma voor hun werk. Dit alles zal worden geïllustreerd aan de hand van geluids opnamen en dia's. Tekst en muziek van de Marseillaise zullen aan het begin van de bijeenkomst worden uitgereikt. Maandag 30 oktober, 20.00 - 22.00 uur. Docent: Hr. Drs. F. Eijkhout. Prijs: Cursusadres: MAVO Soest, Valeriaan- straat 167A. Aanmelden: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195.

Soester Courant | 1989 | | pagina 8