Slinaerland tStfWy uis^short^- Privatiseringsbesluit zwem/sportcomplex kiiiing'°r ,lni laat nog maanden op zich wachten Proef met biologische reiniging van met olie vervuilde grond succesvol Griftland College Europese school? 'Kerken moeten actieve rol spelen bij ontwikkelingen in Oost-West-relatie' Soester bakkers lanceren de 'broodvlinder' VERLOVEN of TROUWEN? Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Grof vuil A.isiiS WEERD WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 J6hOC^ aIternatieve exploitatie door stichiing 'verantwoord' •TELEFOON 02155-17954 sr Courant: nageld waard 1/1arteerderen sument! liversiteit aesterberg ing over de se' 'Ditproces straalt van milieu-vriendelijkheid' Speelmuur bij school vernield Mislukte inbraak aan Walraven van Hallhof IKV-avond over Conciliair Proces Week van het brood: 2 t/m 7 oktober Dronkeman scheurt over Weegbreestraat Soesters aangehouden na problemen bij manege Politie velt dolle koe met geweerschot Slingerland is er voor iedere leeftijd! een heel gezellig jubileum-seizoen lang Inschrijven? Informatie? Folder sturen? Bel. Het kan dagelijks tussen 14.00 en 21.00 uur. Langskomen is natuurlijk ook prima: DANS-DISCO-PARTY-CENTER Bedenk voordat u iets weg wil gooien of het misschien niet nog ergens voor te gebruiken is, of dat iemand anders er nog wat aan heeft (Spullenhulp). Grof vuil kunt u brengen naar de grof vuil brengplaats "De Schans" (achter het Regionaal Nutsbedrijf Eemland) aan de Lange Brinkweg, openingstij den: di-do-vr 13.00 - 18.00 uur; za: 09.00 - 12.00 uur. In Soesterberg kunt u het brengen naar de stortplaats aan de Ant. van Leeu wenhoeklaan op za. vam 09.00 - 12.00 uur. Het afval dient gescheiden te worden aangeboden. Als u het wilt laten halen kunt u dagelijks bellen: tel. 93666, tussen 10.00 en 12.00 uur. SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TElEF. 02IS5-1J982 '-mejUM/U Weegbreestraat 205-207, Soest e doden van de Poolse r, slowsky at vol destructief Een dode rat en een onee esje zijn de eerste sioral reld zonder veel optimistn dne personages die iets m?; aken krijgen: een jongen di, ars te doen lijkt hebben dan 'en, een aankomend advn ;l ambities en een onsymna" chauffeur. Drie mensen t stad. 111 et doden" stelt onder mew a ofde doodstraf, hoezee de regels van de wet niet aan b.v. de moord die de >t op de taxichauffeur. Sten niet de hele maatschap™, adige gemeenschap is voo weinig kans hebben tot de an macht en rijkdom te be- or zijn executie vertelt de verhaal aan zijn advocaat het eerst iets naar voren' emotionele beweegrede- i hij zomaar iemand ver- ikele jaren daarvoor kwam i onder een tractor, nadat stuurder aan het drinken :st. Als dat niet gebeurd met hier", zegt de jongen. ilke psychologie heeft de 'dschap. Die is koel en za- 1 :1 als de ceremonie van de advocaat staat met lege Kieslowsky die moord zo zien? Zo gruwelijk alsof 'air 's? De aangrijpende de film wordt geaccen- 'en surrealistisch gebruik iie de grimmige visie van >p zijn maatschappij nog n. "Gij zult niet doden" is in al je organen treft. !0.30 uur. (na 19.30 uur), tel. CJP/65+ f 5,-. ide Korenveld ly Love :ls lied Wanda (21.00 uur) aberance het volkslied van taan tijdens de Revo- het begin - twee eeu- jaar hèrdenken. Het cht van 25 op 26 april ;erd in Straatsburg, olksvertegenwoordi- verklaard aan Prui- die voorstanders wa- Jtistische staatsvorm k de Zestiende volle- rilden herstellen. De ier Rouget de Lisle titel mee van "Chant rmée du Rhin", het- het lied oorspronke- krijgslied in de strijd die Frankrijk van :fl- Maar het gevaar enuit: de "emigrés", Frankrijk hadden 'rzameld hadden in ttisme die op dat krijk ging, had dui- rschillende kanten: g het er om het va- 'Gn, maar voor veel veiligstellen van de 'en op de eerste nt, dat de konings- iponist Rouget de -eft geschreven dat bevatte, die recht- Iden met het nieu- ïwind en als anti- worden opgevat, za' dit lied deze -n behouden: een ir ook een revolu- al naar gelang de egaan worden op schiedenis van de Revolutie tot nu ok aandacht be wijze waarop tal hebben laten in schrijvers, beeld en componisten gebruikt als the- alles zal worden *nd van geluids- st en muziek van an het begin van i uitgereikt. 20.00 - 22.00 jkhout. Prijs: °est, Valeriaan- zersiteit Soest/ 1, tel. 22195. Een (eventueel) besluit over de gepri vatiseerde exploitatie van het nieuwe zwem/sportcomplex aan de Dahveg zal voorlopig nog maanden op zich la ten wachten. De onderhandelingen met de gegadigden zijn nog lang niet afgerond. "Een glashelder zicht op het uiteindelijke resultaat kan in dit sta dium niet worden gegeven," aldus B. W. aan de raad. Het College vindt dat blijkens de brief in meerderheid - niet zo'n ramp, want "indien het voornemen van risicodra gend ondernemerschap kans van slagen wil hebben, vergt het proces van het zorgvuldig daarnaartoe groeien nog veel tijd en inspanning alvorens er spra ke kan zijn van een voor beide partijen Voldragen vrucht," klinkt het in uiterst wollige termen. Het College wil de ondernemersplan nen van de gegadigden niet openbaar maken - temeer daar er overleg met meerdere kandidaten plaatsvindt - en heeft de raad vertrouwelijk een exploi tatieprognose voorgelegd. Het resul taat daarvan blijft binnen de financiële grenzen door de raad gesteld. Het College benadrukt nog eens dat het streeft naar exploitatie door een privé- onderneming, waarbij de gemeentelijke bijdrage in de last wordt "afgebakend". Het financiële aspect vormt overigens maar één onderdeel van het onderhan delingsproces, wordt erbij opgemerkt. Het streven blijft erop gericht de finan ciële en zakelijke motieven en een so ciaal sportbeleid met elkaar in even wicht te brengen. Parallel Met de bouw kan overigens wel alvast worden begonnen. Planologisch is er immers duidelijkheid verkregen, aldus het College, en de bezwaren zijn afge wezen. De onderhandelingen over de privatisering kunnen volgens het Colle ge gemakkelijk parallel lopen met de bouw, die immers in fasen plaatsvindt. De onderhandelingen zullen niet onder onnodige tijdsdruk komen te staan en dat zal de uitkomst evan zeker ten goe de komen; bovendien wordt een moge lijke kostenverhoging van de bouw er door voorkomen. Als het allemaal mislukt en de gemeen te zelf de exploitatie van het nieuwe complex ter hand zal moeten nemen, dan kan dat ook. Het College denkt in dat verband aan een stichting. "Wij ach ten dit verantwoord", aldus het Colle ge. Minderheid Een minderheid van B. W. - niet met name genoemd, maar het kan niemand anders zijn dan PvdA-wethouder Frans Kingma - is het niet eens met een beslis sing in dit stadium. Volgens deze moet er eerst meer duidelijkheid komen over de onderhandelingen met de onderne mers-kandidaten, zodat de consequen ties en de risico's beter kunnen worden afgewogen. Sinds juli j.1. is op het terrein van het voormalige compostbedrijf aan de Maatweg in Soest geëxperimenteerd net een nieuwe methode om met olie, diesel en benzine vervuilde grond weer schoon te maken. Dat gebeurt via een ingewikkeld biologisch sys teem in de oude composteringstrom- mel, die daarvoor juist op tijd aan de onvermijdelijke sloop ontsnapte. De proef blijkt een succes te zijn. i Er is inmiddels zo'n 150 ton grond ver- f, werkt. Eerder werkte de Landbouw Universiteit Wageningen het project op laboratoriumschaal uit, in samenwer king met het raadgevend bureau Witte- f veen Bos uit Den Haag. De ontwik kelingsfase is nu afgesloten. Doelstel ling daarin was een reinigingsgehalte van minstens 80 procent van de vervuil de grond van benzinestations, etc., en de betrokkenen verwachten dat de toe passing van dit proces zelfs zal kunnen leiden tot meer dan 95 zodat er na l "bewerking" nauwelijks meer dan een 1 spoortje olie in de grond wordt aange troffen. Vrijdagmiddag vond de afsluiting van de ontwikkelingsfase plaats, in aanwe zigheid van de Soester "afvaP'-wethou- der Ries van Logtenstein en zijn Baarn- se collega Nijhof. Namens Witteveen Bos gaf regiodirecteur ir. R. A. Ponsen; initiatiefnemer van het project, een uit: eenzetting over de voorgeschiedenis. In 1988 was bij een aantal technologen het idee ontstaan dat het reinigen van de oliehoudende grond beter zou kunnen plaatsvinden in een reactor. Ponsen kende de trommel van het compostbe drijf Soest-Baarn en wist dat deze op de nominatie stond om te worden ge sloopt, omdat het bedrijf werd opgehe ven. Via ir. S.H. Brunekree£ de voor malige directeur van het compostbe drijf en vrijdag ook aanwezig, wist hij de trommel van de snijbranders te redden, zodat de proef "in het echt" kon wor den uitgevoerd. Stuiptrekkingen "De laatste stuiptrekkingen van de in stallatie," aldus ir. Ponsen, die de ge meenten Soest en Baarn zijn dank be tuigde voor de geboden mogelijkheid. De firma Broerius uit Voorthuizen le verde de vervuilde grond - afkomstig van diverse lokaties in het hele land - en heeft zelf de nodige ervaring met "ther mische" reiniging van oliehoudende grond, wat echter weer een geheel an dere methode is dan de biologische die in Soest is toegepast. Ir; Ponsen liet weten dat na de succes volle proefperiode nu de fase moet aan breken waarin er ook op lucratieve wij ze produktie wordt gehaald. Volgens hem straalt het proces van milieu-vrien- delijkheid. De exploitatie is in handen van de firma Broerius. Men hoopt nog enige tijd gebruik te kunnen maken van de composteerreactor aan de Maatweg, voordat het doek definitief voor de ou de installatie zal vallen. Hergebruik Wethouder Ries van Logtenstein liet weten dat zowel Soest als Baarn van harte hadden meegewerkt aan het pro ject, dat niet alleen vanuit milieu-oog- Wethouder Van Logtenstein stelde de trommel met een druk op de knop in werking. punt van belang was, maar ook vanuit het oogpunt van hergebruik. De afge schreven composteertrommel werd im mers voor dit doel opnieuw nuttig ge bruikt. Hij voorspelde dat de methode zo succesvol zal blijken dat ze op natio nale of zelfs internationale schaal teo- gepast zal kunnen worden. Hij hoopte overigens dat er in de toekomst niet veel vervuilde grond gereinigd zal moeten worden, doordat de verantwoordelijke mensen dan van hun fouten hebben ge leerd. Met een druk op de knop stelden de beide wethouders en de heren Ponsen en Broekhuis (Broerius) de installatie nog een keer in werking, waarbij de laatste hoeveelheid schone grond de trommel verliet. Deze week staat het Griftand College volledig op z'n kop. Personeel en leer lingen discussiëren binnen en buiten de lessen over nog maar één onder werp: wat moet er allemaal op het Griftland veranderen als de school een Europese school zal worden. Wat is de "prijs' die betaald moet worden voor die veranderingen? Intussen werkt de schoolkrantredactie onder hoogspan ning om het hele gebeuren vast te leg gen. Dagelijks komen er bulletins uit om de leerlingen te informeren over het verloop van de discussies. Vrijdag jl. bezocht een afvaardiging van de Europese Commissie het Grifland College met het verzoek of de school bereid is mee te doen aan een experi ment om de school van de toekomst te ontwerpen. Achtergrond is de gedachte dat als na 1992 de binnengrenzen in Europa zullen verdwijnen het voor stu denten die een Nederlandse middelba re schoolopleiding achter de rug heb ben mogelijk zal zijn om in willekeurig welk land in Europa universitair onder wijs te volgen. Het probleem is echter dat lesprogram ma's op middelbare scholen in Europa enorm verschillen. Daarom is het be langrijk dat er (op den duur) een zekere uniformiteit zal ontstaan zowel wat het aantal als de soort vakken betreft. Vragen Gedurende deze week zullen personeel en leerlingn gezamenlijk nadenken over de vraag hoe zo'n school er uit zal moeten zien. Welke vakken zijn belang rijk? Wat moet het niveau worden? Welke methoden van lesgeven zullen centraal staan? Allemaal vragen die binnen een week beantwoord moeten worden. Omdat op de meeste Nederlandse mid delbare scholen het vak drama een on dergeschikte positie inneemt - ion te genstelling tot scholen in het buitenland - zal hieraan extra aandacht worden be steed. Na een strenge selectie onder de leerlin gen van de zgn. middenbouw (3 MA VO, 3 en 4 HAVO en 3,4 en 5 VWD), wordt met een groep van 27 leerlingen een complete theatershow voorbereid. De NCRV zal vandaag en morgen de hele dag en avond filmopnamen ma ken. Vrijdag a.s. zal de film voor leerlingen in de aula worden vertoond, waarna als afsluiting van deze week en groots dis cofeest zal plaatsvinden, waar alleen de leerlingen van genoemde klassen voor uitgenodigd zijn. De Europese delegatie werd maandag ontvangen door Griftland-docent J.P.J. Lokker (l.). Foto: Goos van der Wilt. Onbekenden hebben vorige week de "speelmuur" bij de Van der Hucht- school aan de Libel vernield. De schade bedraagt naar schatting zo'n 2000 gul den. Namens de school deed een 40-ja- rige Soester aangifte bij de politie. Een onbekende dader heeft vorige week een poging gedaan om in te bre ken in een huis aan de Walraven van Hallhof. Het lukte hem de keukendeur open te breken, maar binnen stuitte hij op de afgesloten deur tussen de keuken en de rest van de woning. Dat was hem kennelijk een "deur te ver", zodat er niets wordt vermist. Diverse bekende merken zoals: VERMONT CASTING - HELEX - WESTMINSTER en nog meer. Wij zijn ook gespecialiseerd in het bouwen van open haarden en schoorstenen Wij hebben ook diverse accessoires voor de houtkachel en open haard. Tot ziens bij Koninginnelaan 48 Soest tel. 02155-12245 wereldwijde "beweging" voor vrede, gerechtigheid en het behoud van de schepping. Hogebrinks publiek bestond uit een kleine honderd kerkeraads- en paro chieraadsleden, het "kader" van een aantal plaatselijke kerken die aangeslo ten zijn bij de Raad van Kerken te Soest. Zij waren uitgenodigd om na te denken over "Vrede in het Conciliaire Proces". Go'eie ouwe Koude Oorlog Hogebrink schetste in zijn inleiding o.m. de reacties van het Westen (inclu sief de kerken) op de ontwikkelingen in Oost-Europa. "De Koude Oorlog is voorbij, we maken de afloop ervan nu mee, maar de NAVO hanteert nog steeds een 20 jaar oude strategie, die juist die Koude Oorlog weerspiegelt," aldus Hogebrink. "De ontwikkelingen in Oost-Europa worden als een bedrei ging gezien: 'De goeie ouwe Koude Oorlog' was immers een vertrouwd beeld. De vijand loopt zomaar weg uit het systeem, en dat bewijst z'n onbe trouwbaarheid. We moeten waakzaam blijven," schertste hij. Volgens Hogebrink staan het Westen en de kerken voor een beslissend mo ment, en moet er echt gediscussieerd worden over de rol die de kerken nu moeten spelen. In dat verband noemde hij het onbegrijpelijk dat de Oost-West relatie geen verkiezingsissue was ge weest. De ontwikkelingen in Oost-Europa ge ven niet alleen maar reden tot optimis me, volgens Hogebrink. "Europa is op weg de grootste consumentenmarkt ter wereld te worden, maar wat is dan het perspectief voor Oost-Europa? Het ge vaar bestaat dat het een Derde Wereld wordt, een soort Mexico, verpaupe rend, vol mensen die er weg willen, een ecologisch rampgebied met een desin tegrerende samenleving. Volgens hem tekent zich nu al een nieuwe 'deling' van Europa af; Oost-Europa worstelt met een slechte economie en een enorme schuldenlast, en het is straks alleen nog interessant als stortplaats voor ons af val." Ander perspectief Wat de kerken daartegenover te bieden hebben is een ander perspectief, vanuit de verbondsgedachte in het Conciliair Proces, waarin mensen worden opge roepen elkaar niet tot een vloek, maar tot een zegen te zijn, meende Hoge brink. De kerken moeten zich daarom in de publieke discussie mengen, zon der op de stoel van de politiek te gaan zitten, en concrete zaken aan de orde stellen, zoals herstelprogramma's, sa nering van de schuldenlast, "Europa" niet beperken tot West-Europa alleen, en uiteraard: geen wapens op wapens stapelen. De kerken kunnen dat ook plaatselijk doen, bijvoorbeeld door ac tief deel te nemen aan jumelages en aan "vlechtwerken" van gemeenten in Oost en West. Na Hogebrinks inleiding volgde een discussie onder de beproefde leiding van Eit Algra, waarbij o.a. enkele stel lingen aan de orde kwamen: "De ker ken moeten erop aandringen dat de Ne derlandse overheid de Poolse schuld 1 miljard gulden) kwijtscheldt"; "De ker ken moeten hun Oost-West-kontakten gebruiken om de tegenstellingen in Eu ropa te verkleinen"en "Vrede is er niet als een ééngeworden Europa zijn macht alleen voor zichzelf gebruikt". Scenario Naar aanleiding daarvan merkte Hoge brink nog op dat de economische pro blemen op den duur een bedreiging voor de vrede in Europa kunnen wor den. Ook de nationaliteiten-problema tiek in het Oosten is een risico: "Het scenario van de Derde Wereldoorlog zou wel eens veel minder overeenkomst kunnen vertonen met dat van de Twee de dan met dat van de Eerste Wereld oorlog," aldus Hogebrink, "die ook be gon als een uit de hand gelopen lokaal conflict." Er heerst volgens hem in het Westen te veel een sfeer van "wij hebben gewon nen". "Dat wil niet zeggen dat we ook "gelijk" hebben. Uiteindelijk helpt ons maatschappelijk systeem ons ook niet uit de milieu-problemen." Hij waar schuwde verder tegen een westerse houding van "sterk blijven en de gren zen sluiten zodra het daar knokken wordt". De politie heeft vorige week een 22-ja- rige Soester aangehouden, die volgens ooggetuigen "als een gek" met zijn auto over de Weegbreestraat scheurde. De man bleek bewhoorlijk wat alcohol naar binnen te hebben gewerkt, maar bovendien had hij geen rijbewijs en was de auto niet verzekerd. De man moest mee naar het bureau, waar proces-ver baal werd opgemaakt. Zijn auto werd voorlopig in beslag genomen. Met assistentie van enkele collega's en een politiehond uit Amersfoort heeft de Soester Hermandad zaterdagavond een einde gemaakt aan problemen bij een manege aan de Bosstraat. Twee inwo ners van Soest, resp. 34 en 23 jaar, zorg den daar voor stampij door de nodige vernielingen aan te richten. Een van de mannen gedroeg zich daarbij volgens de politie buitengewoon agressief, maar nadat de diensthond ten tonele ver scheen hadden de dienders geen kind meer aan hem. De mannen bleken de nodige alcohol binnen te hebben. Ze werden ingesloten in het bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De politie werd vrijdag j.1. om assisten tie verzocht aan de Wieksloterweg, waar een dolle koe voor enige conster natie zorgde. De koe moest naar de sla ger, maar verzette zich uit alle macht te gen het trieste lot dat haar daar te wach ten stond. Het beest liet zich niet van gen en draafde zelfs dwars door de prik keldraad-versperringen in het weiland. De politie velde het dier met een welge mikt schot uit een geweer. Aan het sla gersmes viel daarna niet meer te ontko men. De Soester bakkers gaan in de Week van het Brood, van 2 tot en met 7 ok tober, broodvlinders bakken. "Vlin ders horen in onze mooie gemeente thuis. Zij symboliseren de rust van het landschap en een vriendelijke na tuur", vinden de bakkers. "Soest heeft nog van alles. We kennen de Eng, de polder, gelukkig nog veel bos en unie ke stukken duingebied, en dat willen we zoveel mogelijk intakt houden". De Soester bakkers staan in deze opvat ting niet alleen. De gemeente zelf meet zich ook een milieuvriendelijk imago aan. In het logo van de gemeente, dat op alle openbare stukken wordt afgedrukt, komt dit duidelijk tot uitdrukking: Soest Natuurlijk. De Soester bakkers zijn het hier hele maal mee eens. Zij willen dat volgende week met broodvlinders nog eens bena drukken. Een nieuw broodje, een nieu we vorm. Vorig jaar de knollenbol, nu de broodvlinder. Voor de moderne mens misschien wat vreemd, maar in vroegere eeuwen kwam het meer voor. Bepaalde opvat tingen en gedachten werden door bak kers tot uitdrukking gebracht door het bakken van brood in verschillende vor men. We kennen offerbroden bij het overlijden van belangrijke personen, maar ook bij huwelijk en geboorte en bij kerkelijke en wereldlijke aangelegen heden creëerden bakkers soms nieuwe broodsoorten. De receptenboeken door de eeuwen heen staan vol met voorbeelden. Tweepersoonsbroodje De broodvlinder is een tweepersoons- broodje in de vorm van een vlinder. Het ziet er smakelijk uit, is mensvriendelijk en gezond. Er worden verse groenten in meegebakken en verder is het broodje gedecoreerd met een plak kaas. Je kunt het warm en koud eten en ook de vege tariër kan er met een gerust hart zijn of haar tanden in zetten. De gezamenlijke Soester bakkers in troduceerden vorig jaar de "Knollen- bol"; die is - naast de broodvlinder - ook in de Week van het Brood weer volop verkrijgbaar. De Soester bakkers hebben over hun gezamenlijke creatie zelfs lyrische ge dachten. Vlinders, zo redeneren ze, symboliseren niet alleen rust, maar vlin ders fladderen en dit wordt vaak weer in verband gebracht met het nogal luchtig veranderen van de een naar de ander, vooral bij het aanknopen van liefdesbe trekkingen. Welnu, in gedachten zien de Soester bakkers tientallen huismoeders van bakker naar bakker fladderen, die korte liefdesbetrekkingen willen aanknopen met die bakker die naar hun smaak de lekkerste brood vlinders bakt. Slaan alle consumenten nu aan het vlinderen, dan kunnen we in Soest nog rare dingen be leven. 'De gestalte die het Oost-West conflict momenteel heeft aangenomen is onduidelijk, en daarom is ook de reactie van de kerken niet duidelijk. Toch is het een zaak waarover de ker ken intensief moeten nadenken. Zij moeten een actieve bijdrage leveren aan de ontwikkelingen in de Oost- West-relatie." Dat betoogde Laurens Hogebrink, lid van de landelijke stuurgroep van het Conciliair Proces en lid van het lande lijk IKV (Interkerkelijk Vredesberaad), vorige week tijdens een bijeenkomst in de Open Hof, georganiseerd door de Soester IKV-kern. De avond stond in het teken van het Conciliaire Proces, de Samen beginnen. Kiezen uit de mooiste ringen die je bij de juwelier kunt vinden: fATsl- RINGEN. kan al naar hartelust worden gedanst vanaf f 195,- "Trendy-dancing" voor de jeugd, stijldansen voor wie dat wil, gezelligheids-klubs voor ouderen, "opfris"-kursussen voor iedereen die denkt het dansen verleerd te zijn.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9