Robcrt MEDE Stöeupe* (CJLaMs •HOF KAPSALON „R0BERT" Directeuren H.E.J. en E.G.A. Smit onderscheiden met koninklijk goud Provincie nu wel akkoord met verkoop Soester Natuurbad 'Eenzijdige ontwapening' in Soest herenmode Kantoor Soester Courant vrijdag a.s. gesloten 4 BLOEMSTUKKEN en BOEKETTEN Enorme keus en "Super" voordelig o.a. boeketten ogc vanaf Óm GROTE ZIJDEN BLOEAAENSHOW AUTO VAN DOORN bij WASIEL STEITNER 68e JAARGANG NO. 6 Onder nadrukkelijk planologisch voorbehoud Vrienden natuurbad 'aangeslagen' VERSE MOSSELEN In september 186 stuks ingeleverd ■y Voor moderne Coiffures Persoonlijke aandacht is hetzelfde ais maatwerk Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. Soesterbergsestraat 51 Soest GLAS HANDEL Welkom in het najaar van '89 „Caractère" Verzeker uw inboedel bij A O Verzekeringen A&O verzekeringen Afscheid en jubileum bij Drukkerij Smit/Soester Courant van Weedestraat 15-17 Soest Gebruikt of nieuw kopen: Alle modellen SEAT en HONDA .4UTO VAN DOORN schoenen SCHOEN-ADVISEURS NIEUW Kom Karpetten Kijken Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24 Losse nummer 75 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest GOÜ Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het besluit van de gemeente raad van Soest tot verkoop van het Soester Natuurbad aan projektont- wikkelaar M.A. Taphoom goedge keurd. Het college maakt daarbij een nadrukkelijk voorbehoud ten aanzien van de vraag of het te zijner tijd ook planologisch groen licht voor Tap- hoorns plannen zal geven. Nu in de verkoopovereenkomst als ontbinden de voorwaarde is opgenomen dat de zaak niet doorgaat als er geen planolo gische goedkeuring voor het project komt, is er voor liet college echter geen aanleiding meer zijn goedkeu ring aan het verkoopbesluit te onthou den. "We zijn allemaal een beetje aange slagen", aldus Jos van der Leij, voor zitter van de Vereniging Vrienden Soester natuurbad. Dat was de reactie op de berichten, een dag eerder, dat het provinciale „bestuur de verkoop van het Soester natuubad had goedge keurd. Met dit besluit werden de 3300 be zwaarschriften, die de Vrienden had den verzameld, ongegrond verklaard en werden tevens de bouwplannen voor een nieuwe zwemaccomodatie door Gedeputeerde Staten aanvaard. Van de 375 leden van de Vereniding waren er Woensdagavond in het Am- nesty-gebouwtje aan de Duinweg 25 aanwezig voor een algemene ledenver gadering. Daar werd vooral gepraat over de AROB-procedure die de Ver eniging aanhangig heeft gemaakt bij de Raad van State om de verkoop- en bouwplannen alsnog te verijdelen. Het zal nog drie weken duren voor hierover een beslissing wordt genomen. Men gaat nu snel op zoek maar een advocaat, die voor weinig of geen geld de Vereni ging juridisch wil steunen. Men over weegt ook een kort geding tegen de ge meente aan te spannen. Acties De Vereniging is niet van plan zich bij een politieke partij aan te sluiten, om dat de leden afkomstig zijn uit verschil lende politieke richtingen. Men gaat ge woon door met actievoeren. Het be stuur blijft de komende tijd de publici teit zoeken en affiches plakken. Men overweegt in januari een forum avond te beleggen met alle lijsttrekkers "die dan maar eens moeten uitleggen hoe de verkoop van het Natuurbad nu eigenlijk tot stand is gekomen." De gemente zal worden gevraagd in het komende seizoen het Natuurbad op nieuw open te stellen. Die aanleiding was er wel in augustus vorig jaar, toen de gemeente Soest aan G.S. een verkoopbesluit ter goedkeu ring voorlegde dat de ontbindende voorwaarde niet bevatte. Overleg tus sen het college en B. W. van Soest heeft geleid tot een nieuwe, aangepaste overeenkomst, die overigens ook op enkele andere punten is gewijzigd. Het voorbehoud dat G.S. nu maken bete kent dat het plan-Taphoorn niet kan worden uitgevoerd vóórdat het college daar ook zijn planologische goedkeu ring aan heeft gehecht - zelfs het trans port van het Soester Natuurbad kan niet eerder plaatsvinden. Dalweg Gedepudeerde Staten hebben ook het raadsbesluit om 17 miljoen gulden te steken in de bouw van een overdekte sporthal annex zwembad en restaurant aan de Dalweg in Soest goedgekeurd. Het college gaat er wel van uit dat het geraamde exploitatietekort van 967.000 gulden per jaar (waarvoor Soest dekking heeft), niet zal worden overschreden, en heeft goede nota genomen van de mededeling dat er alternatieve dekking voor het tekort is als de verkoop van Soester Natuurbad en/of De Turf niet door mocht gaan. Tenslotte geven Gedeputeerde Staten in overweging om een eventuele huurovereenkomst met een exploitatiemaatschappij zo te formulerèn dat blijvend wordt gegarandeerd dat het tekort niet boven de 967.000 gulden per jaar komt, en zo mogelijk omlaag gaat. 1e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 Foto: Goos van der Wilt. In de maand september heeft de poli tie van Soest maar liefst 186 wapens 11:1 ngnbnden gekregen tijdens de "in- leveractie", dié voorafging aan de In voering van een nieuwe wapenwet'. Maandagmiddag werd de hele verza meling uitgestald in het politiebureau. Binnenkort wordt het spul doorgege ven aan de Intendance van de rijkspo litie, die de wapens zal vernietigen. Hoewel de Soester politie niet ontevre den is over de oogst beseft men terdege dat er in dit geval sprake is van een "eenzijdige ontwapening". De wapens komen meestal uit het bezit van mensen die er geen kwaad mee in de zin had den; er zijn zelfs exemplaren bij van oud-verzetsmensen, die bijvoorbeeld al sinds de oorlogsjaren een pistool (er was er een verborgen in een "uitgesne den" boek) bezaten en nu een goede aanleiding hebben gevonden om er vanaf te komen. "De échte jongens zijn hier niet geweest," stelt de politie realis tisch vast. "De werkelijke boeven heb ben hun spulletjes heus niet ingele verd." Van het totaal van 186 wapens vorm den de steekwapens - diverse soorten stiletto's, "valmessen", vlindermessen, bajonetten, etc. - de hoofdmoot. Er werden er 109 binnengebracht. Daar naast zijn er 53 vuurwapens - pistolen, Volgens afspraak of loop ook eens zo even binnen. dames/herenkapsalon Kerkstraat 44 3764 CT Soest.Telefoon 02155-12175 Stormsterke ruiten van mooi dubbel glas die levert Van Ede op maat en goed pas, uitzonderlijk helder van zolder tot kelder. Wacht nu niet langer, bestel ze nu ras! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Hoewel de kleuren wisselen blijft ons doel hetzelfde: een zaak vol sprankelende betaalbare mode en accessoires die klasse uitstralen. Graag tot ziens! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Een deel van de ingeleverde wapens, zoals die maandag werden uitgestald in het politiebureau. geweren, revolver^, zelfs een handgra naat en een harpoengeweer! - ingele verd. Verder kwamen er 23 slagwapens - o.a. een "goedendag", diverse boks beugels en werpsterren binnen, en een "stroomstootwapen", dat veel weg had van een wat groot uitgevallen elektri sche vlam-aansteker voor het fornuis, en een busje traangas. Historie Sommige wapens hadden duidelijk een "historie", zoal de twee pistolen met Duitse adelaars en het Chinese pistool dat in een Jappenkamp was buitge maakt. Daarnaast waren er de nodige kapmessen en krissen (uit Indië), en zelfs een complete sabel. Hoewel wa pens die overduidelijk als wandversie ring dienen niet behoefden te worden ingeleverd is er ook in dat genre nog wel wat binnengekomen. Wie vanaf 1 oktober - na afloop van het "Generaal Pardon" - nog wordt betrapt met een "verboden wapen" - de folder bij het politiebureau geeft daarover dui delijkheid - loopt kans op een boete die bepaald niet misselijk is. De bedragen variëren van 10.000 of drie maanden gevangenisstraf tol 100.000 gulden en vier jaar achter tralies. c vanaf 14.95 bij Pnfifcuwefuc Soesterb.straat 55» Soest TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Engels, Duits, Frans, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds, Nederlands Start uw kursus elk gewenst moment I Inl. 033-729097 Vrijdag 6 oktober is ons kantoor voor redactie en administratie de gehele dag gesloten. Op die dag is het gezamenlijk personeel feestelijk bijeen voor de huldiging van enige jubilar(is)essen en het afscheid van twee oud directeuren. Meer hierover vindt u in de A&O Verzekeringskrant, die volgende week bij u in de bus valt. TEL. 06 - 0160 Met een zeer druk bezochte receptie in restaurant Darthuizen hebben de di recteuren H.E.J. en E.G.A. Smit vrij dag j.1. hun 50-jarig zakenjubileum en tevens hun afscheid gevierd van Druk kerij Smit en de Soester Courant. Hoogtepunt was de uitreiking van de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, die de beide heren Smit namens Hare Majes teit de Koningin kregen uitgereikt door burgemeester J. Bos. Tal van vrienden, bekenden en zaken relaties kwamen de broers Smit per soonlijk de hand drukken. Er was ook een muzikaal huldebetoon in de vorm van optredens van het parochiekoor van de Mariakerk en van het Motet en Madrigaalkoor, waarin met name E.G.A. Smit door de jaren heen een ac tieve rol heeft vervuld. De lange rij van mensen die de beide heren - die in de traditie van het bedrijf vaak met hun drie initialen worden aangeduid - kwa men feliciteren werd voor deze wellui dende hulde enige malen onderbroken. De eerste onderbreking was echter die voor de toespraak van burgemeester Bos, die in het kort een stukje Soester geschiedenis releveerde. Hij stond o.m. stil bij de oprichting van het bedrijf, on der leiding vap grondlegger G.J. Smit, in 1919. Sinds 1921 was hij de uitgever van de Soester Courant, die ook na bij na 70 jaar niet meer is weg te denken uit de plaatselijke gemeenschap; "De wijze waarop de heren Smit binnen een ge meente van ruim 40.000 inwoners nog steeds kans zien een blad van deze om vang in deze tijd in stand te houden dwingt bewondering af," aldus burge meester Bos. Warm gevoel De broers H.E.J. en E.G.A. kwamen in 1939 in de zaak, aanvankelijk als zetter en drukker, en klommen op tot de posi tie van directeuren. In de afgelopen 50 jaar groeide het bedrijf uit van vier tot 35 werknemers. Beide heren Smit heb ben zich vooral op hel terrein van wel zijn en cultuur bijzonder onderschei den, stelde de burgemeester vast, zodat de koninklijke onderscheiding ook daarom verdiend is. De heer Bos liet weten dat het uitreiken van het konink lijk huldeblijk hem nog altijd "pakte": "Het geeft je een warm gevoel, zeker als het om mensen gaat die het echt hebben verdiend." Van E.G.A. Smit vermeldde hij o.m. zijn 47 jaar lange actieve lidmaatschap van het parochiekoor van de Maria kerk, waarvan 10 jaar als voorzitter; zijn mede-oprichterschap van "Semper Avanti" (nu het Motet en Madrigaal- koor), waarvan hij lid en zanger is; 13 jaar lang lid van de "Oude" Raad van Elf, waaruit de carnavalsvereniging De Narre Knollen ontstond, waarvan hij ook nog eens 10 jaar bestuurslid was. Ook noemde Bos het penningmeester schap van het kerkbestuur van de Ma- riaparochie en zijn lidmaatschap van overlegorganen binnen de gemeente Soest en het dekenaat. E.G.A. Smit werd bij zijn 40-jarig koorzangersjubi leum onderscheiden met de zilveren legpenning van de Gregoriusvereni- ging. Van H.E.J. Smit noemde de burge meester diens lidmaatschap van de EH BO (33 jaar), waarvan 26 jaar in alle be stuursfuncties van de afdeling Soest - 15 jaar als voorzitteren even zo lang als bestuurslid van het district Utrecht. Jarenlang verzorgde hij de opleiding van aspirant EHBO-ers en van de Be scherming Bevolking; verder droeg hij zorg voor een goede samenwerking tus sen EHBO en Rode Kruis in Soest. Verder maakte hij zich verdienstelijk als organisator van een landelijke jeugd-EHBO-dag in Soest en was hij een voorvechter voor de plaast van de EHBO binnen het gemeentelijk Ram penplan. H.E.J. Smit is erelid van de Soester EHBO en drager van de zilve ren Dr. Tilanus-penning voor 25 jaar EHBO-lidmaatschap. Prinses in bokkewagen In een kort dankwoord betuigde H.E.J. Smit mede namens zijn broer hun er kentelijkheid voor de koninklijke on derscheiding, "een maatschappelijke uitverkiezing waarmee we zeer vereerd mogen zijn". Hij memoreerde in dat verband dat hij als jeugdig padvinder de toenmalige prinses Beatrix tijdens een tuinfeest op Soestdijk nog eens in een bokkewagen had getild. Hij toonde zich verlegen met de overweldigende be langstelling en ontkende niet dat een 50-jarig dienstverband een verdienste is, maar dat de liefde, gezien de aard van het familiebedrijf, altijd van meerdere kanten moest komen. "Dat onze onder neming het die halve eeuw met ons heeft uitgehouden verdient ons aller bewondering," aldus H.E.J. Smit, die in dat verband de bijkans volmaakte soli- dariteit en het geduld van de opvolger, de huidige directeur P.G.J. Smit, en zijn medewerkers prees. Volgens hem was de prima verstandhouding mede te danken aan het feit dat beide broers steeds "met de mouwen omhoog" in het bedrijf te vinden waren, met ouder wetse inzetbaarheid en motivatie als centraal uitgangspunt. Waardering Hij memoreerde ook het bescheiden begin van de Soester Courant, 68 jaar geleden in een houten drukkerijtje "als een grafisch museum", waar G.J. Smit de basis legde voor het enthousiasme waarmee de onderneming nu onder de derde generatie waardering heeft opge bouwd. "De Soester Courant wordt op woensdag de brievenbussen ingezó- WÊÊ0 Burgemeester Bos en de beide echtparen Smit. Foto: Goos van der Wilt. gen," stelde hij vast. Passiviteit paste niet zo in het karakter van de Smitten, vervolgde hij, en het succes van het be drijf is mede te danken aan de omstan digheid dat veelbelovende krachten alle kans op ontplooiing krijgen - een prin cipe dat in goede en slechte tijden tot uitdrukking is gekomen. H.E.J. Smit besloot zijn toespraak met de constate ring dat zijn broer en hij, als ze gevolg zouden geven aan alle goede wensen, volmaakt gelukkige lieden zouden zijn. (voor alle zekerheid) Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 21 pagina !#vanBREUKELENbvm 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10 en 11 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1