jMcDmmcmcgmtaal U )8.- Valse 'vuurtorens' zijn te onderscheiden dVudeEnghe V 'Katrijntje'-modeshow groot succes Eerste papiercontainers geplaatst P. van Buuren Soester kunstenaars actief buiten de gemeentegrenzen Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Portemonnees weg Jongens mishandeld 'Doorrijder' onder invloed aangehouden Taxi niet betaald Man molesteert vriendin Politie attendeert op echtheidskenmerken Voor een GEZELLIGE AVOND UIT "TEGELEN" f 29,50 dagmenu $10,- DE BAKKER 'AGINA 24 2698.- WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 25 Openbare bibliotheek Haarlem De Soester lichtkunstenaar Judith Gor is nauw betrokken bij de opening van het nieuwe provinciekantoor aan het Houtplein in Haarlem. Haar stichting Light (zie Bij ons op Soest" van vo rige week) is door het Noordhollandse provinciebestuur gevraagd de opening van het Houtpleinkantoor morgen avond op te luisteren met een show van licht en geluid. Deze "Fireworks" wor den uitgevoerd naar een ontwerp van Judith Gor en Erik Hehenkamp en met muzikale leiding van Yigal Zirnmer- man. Deze klank- en kleurcompositie begint s avonds om half drie. Dordrecht De Soesterbergse kunstschilder Jean- Mane van Staveren (43) exposeert haar nieuwste schilderijen van 7 oktober tot en met 28 oktober in Galerie Witt in Dordrecht (Groenmarkt 125). Naast monumentale grote doeken worden in de galerie van haar ook kleinere werken op papier getoond. Het werk laat zich omschrijven als abstract - expressionis tisch. De inhoud van haar werk wordt steeds bepaald door een stemming en niet vanuit een vantevoren bepaald concept. Men verwacht door deze ex- postitie dat het werk van Van Staveren eindelijk de kans krijgt meer bekend heid te genieten. Een "lichtreliëf' van Judith Gor. De laatste tijd komt het ook in Soest vaker voor dat er valse biljetten van 250 gulden - in de volksmond beter bekend als "vuurtorens" - worden uit gegeven. De politie heeft daarop ai een en andermaal geattendeerd, met name de winkeliers. Veelal wordt er eerst iets gekocht voor een klein be drag, waarna betaald wordt met zo n bankbiljet. Om vast te stellen of men te maken heeft met een echt of met een vals biljet, adviseert de politie het volgende: Vouw een ontvangen bankbiljet altijd helemaal uit; bekijk zowel de voor-als de achterkant en controleer de ecnt- heidskenmerken", zoals die hieronder zijn vermeld. Vergelijk een verdacht biljet altijd met een biljet van dezelfde waarde, waarvan vaststaat dat het echt is. Schakel zo spoedig mogelijk de poli tie in als u denkt dat een biljet is nage maakt. Echtheids-kenmerken Of een biljet van 250 gulden echt is valt Bilthoven Bij kunst Ambacht in Bilthoven (Vinkenlaan 1) exposeert tot 21 okto ber de Soesterse keramiste Corrie van Apeldoorn. Zij maakt keramisch opge bouwde vormen die na het biscuitbak- ken worden geglazuurd met eigenge maakte glazuren. Aardkleuren vanuit cobalt, koper, mangaan en ijzer spelen daarin een grote rol. Vormgeving is het belangrijkste aspect uit haar werk met als aanvulling de kleur. Alles wordt be paald door de soort klei, grof of fijn, die wordt gebruikt. Haar beelden zijn een weerspiegeling van het leven van kinde ren in samenhang met dat van volwas senen. Haar atelier is gevestigd achter haar huis "De Blauwe Appel" aan de Waldeck Pyrmontlaan. Appingedam In de Noordelijke Kunsthof in Appin gedam (Blankestein 2) exposeert Maria Klinkenberg (40) tot 16 oktober plas tieken. Aan haar befaamde kallifanders heeft de Soester Courant al eerder uit voerig aandacht besteed. JAN VISSER De eerste papiercontainer werd don derdag in het winkelcentrum Overhees aan deTamboerijn geplaatst. Een grote kraanwagen kwam er aan te pas om het blauwe gevaarte netjes naast de glasbak neer te zetten. Marcelle van de Breemer en Tanja Prinselaar, de twee meisjes die de wedstrijd van Max Milieu hadden gewonnen, mochten de bak inwijden door er een stapeltje oude kranten in te gooien. Zij hadden Max het origineelste kaartje vanuit hun vakantieland ge stuurd. De meisjes kregen van wethou der Ries van Logtenstein een milieu vriendelijke tas met een milieuspel en een ringstaartaapje. Overigens zijn alle kaarten van de deelnemertjes opgehan gen in het raam van het gemeentelijk In formatiecentrum. Na het plaatsen van de bak werd er een korte bijeenkomst gehouden in restau rant Darthuizen. Daar vertelde Van Logtenstein nog het een en ander over de mogelijkheden van de papierbak ken. Per jaar hoopt de gemeente 1000 ton papier per bak op te halen. Van Logtenstein noemde de papierbak een nieuwe loot aan de milieu-actie voor gescheiden inzameling van afval. Het lag in de planning om twaalf pa pierbakken in Soest te plaatsen. Verder zou de firma Van Korlaar zn. nog vier reservebakken leveren. "We hebben de suggestie gekregen om die vier bakken te plaatsen bij instellingen die veel pa- pierafval hebben, maar er niet snel toe komen om dat papier weg te brengen", zei Van Logtenstein. "Daarbij denken we aan bijvoorbeeld een bejaardencen trum als Molenschot." De papierbakken staan nu behalve in Winkelcentrum Overhees ook aan de Zuidpromenade, de Smitshof, de Wiar- di Beckmanstraat, de Koninginnelaan, de Dillenburglaan, de Parallelweg en de Dalweg. In Soesterberg staan er bakken aan de Buys Ballotlaan en het Dorps- P'e'n- Foto: Goos van der Wilt. Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Een 33-jarige Soesterse deed maandag bij de politie aangifte van de diefstal van haar portemonnee. Die had ze in haar fietsmandje achtergelaten terwijl ze aan de van Weedestraat een boodschap ging doen. In de portemonnee zat een bedrag van 165 gulden, alsmede een bankpasje en een giropasje. Een 45-jarige plaatsgenote miste maandag ook haar portemonnee, maar wist niet meer of ze die was kwijtgeraakt bij een bloemist aan de Van Weede straat of een supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat. In elk geval zat er 160 gulden in de beurs. Een 19-jarige jongeman uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte wegens mishandeling. Hij was op de Weegbreestraat vier onbekende jon gens tegengekomen, die hem zonder aanleiding klappen in het gezicht en een trap in de rug hadden gegeven. De poli tie stelt een onderzoek in. Dat gebeurt ook na de aangifte van een 16-jarige jongen, die zaterdagavond op de Insingerstraat door een onbekende jongeman werd aangevallen. Hij kreeg klappen en liep schade op aan zijn broek en zijn jas. Ook zijn tandheugel werd beschadigd. De politie heeft vrijdagavond een 45- jarige man uit Woudenberg aangehou den, die op de Vrijheidsweg tegen een geparkeerde auto was gereden. Die werd daarbij flink beschadigd, maar de veroorzaker reed door. De eigenaar kon de politie inlichten over de verblijf plaats van de bestuurder. Die werd op gespoord in een café in Soest. Hij bleek onder invloed te zijn en bekende zijn euveldaad, die hem op een proces-ver- baal kwam te staan. De politie werd zaterdag om assistentie verzocht door een Soester taxichauf feur, die problemen had met een klant uit Groningen. De man moest f 10,45 betalen maar weigerde dat. De politie irachtte tevergeefs te bemiddelen. De taxichauffeur besloot tenslotte geen aangifte te doen. De politie heeft zaterdagnacht een 33- j^rige inwoner van Soesterberg gearres teerd, die in een woning aan de Chris- tiaan Huygenslaan zijn 19-jarige vrien din had gemolesteerd. Tijdens een ruzie had hij haar bij de keel gegrepen en die enige tijd dichtgeknepen, zodat ze in ademnood kwam. Bovendien had hij haar in de buik geschopt, wat des te meeT pijnlijk was omdat ze zwanger is. De man werd aangehouden en ver- hoord en op korte termijn worden voorgeleid voor de officier van justitie. De vriendin moest zich onder dokters behandeling stellen. f sj 41 19989454 4119989454 vast te stellen aan de hand van een aan tal kenmerken: 1. Schadmvwatermerk In feite zijn de schaduwwaternterken "verdunningen" respectievelijk "ver dikkingen" van het papier. 2. Voelbare inktlaag De voelbare inktlaag bevindt zich op verschillende plaatsen op de voorzijde van het biljet: - de grote cijfers 250; - de teksten - het lichthuis van de vuurtoren; - het haakvormig'element. links onder aan de voorzijde, dat het herkennings teken voor visueel gehandicapten is. Afbeelding scholekster Houdt het biljet tegen het licht. Het ele ment van de achterzijde moet precies sluiten op het element van de voorzijde; ze vormen daardoor één beeld. 4 Kleine teksten De kleine teksten zijn door de meeste mensen met het blote oog te lezen. Bij nagemaakte biljetten zijn de kleinste lettertjes vaak onleesbaar 5. Afmetingen De afmetingen van het biljet behoren te zijn: 160x76 millimeter. De toegestane afwijking voor zowel de lengte als de breedte is twee millimeter. 6. Oplichtende vezeltjes Onder ultraviolet licht zijn bij echte bil jetten enkele helder oplichtende vezel tjes zichtbaar. 7. liet konijntje Links onder aan de achterkant van het biljet ziet men bij daglicht een olijfgroen bosje. Bij gebruik van een stukje rood doorzichtig folie, dat men over dit bosje legt, wordt een licht konijntje zichtbaar in een donker holletje. Bij een vals biljet ontbreekt het konijn, of wordt het niet lichter onder het rood-filter. 8. De vuurtoren \un de voorzijde van het biljet is onder het lichthuis van de vuurtoren een zeer klein lettertype toegepast. Met een ster ke loep is daar een gedeelte van een ge dicht te lezen. BAR EETCAFE Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel J lildiq reserve Vanaf 17.00 tot 20.00 uur 'n dagelijks wisselend Vjbehalve op zaterdag en zondag)^!^ Ook diners a la Carte 6 Beleef het mee tevens geschikt voor een éeze''jé m partijen tot 40 personen BITTER-UURTJE j~"\ A vanaf 17.°° uur M jjeope,l4 Middelioijkstraat 2 Soest tel02155-13331 Op de hoek van de Peter van de Breemenveg en de Kerkstraat gelegen bakkerij, winkel annex woonhuis. Uit 1737. Links van het hoofdgebouw de bakkerij (1906). Vóór het pand een siertuin om sloten door een smeedijzeren rondbooghek en een leilinde. Bakstenen winkel-woonhuis onder rieten schilddak met opgetrokken, afgewolfde middengevel. Markant gesitueerd pand van grote architectuurhistorische waarde vanwege de zeldzaamheid van het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Vanwege de oorspronkelijke functie en als onderdeel van de historische be bouwing in de Kerkebuurt van grote betekenis voor de nederzettingsgeschiedenis. Sterk beeldbepalend pand, in zijn situering nog onaangetast. In de topgevel een zolderdeur met drieruits bovenlicht, ter weerszijden geflankeerd door een klein zoldervenster met geforste dievenijzers en luikje. Aanbouw en gara ge uit 1948. Eigendom: E. van Brummelen. ring/ring de bakker belt klakkeloze belhamel voor de vogelen des hemels stap!slap doet ze de deur open dag mevrouw dag bakker met de broodmand tussen de deurpost en z 'n navel gaat het over en weer tik/tak haar armen vol (gauw gang) haar armen vol brood (trip/trap terug) haar armen vol levensbrood (ademnood) knielt ze neer voor de doodtrommel. J.V. e kleuren. Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest. tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag 14.30 - 17.30 uur dinsdag 14.30 - 17.30 uur woensdag 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur donderdag 10.00- 12.30 en 14.30 - 17.30 uur vrijdag 10.00- 12.30 en 14.30 - 17.30 uur zaterdag 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens ge opend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 lot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdcling is naast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00- 12.30 uur. In de maanden juni, juli en augustus is de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14.00- 17.00 uur woensdag 12.00- 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein I7B. 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00- 17.00 uur dinsdag 10.00- 12.30 uur woensdag 14.00- 17.00 uur donderdag 10.00- 12.30 uur •vrijdag 14.00- 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49. 3766 CP Soest, tel. 12468. munndau 14.00- 17.00 en 18.00 - 20.00 uur dinsdag 10.00- 12.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur donderdag 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur vrijdae 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur "Katrijntje", het winkeltje in tweede hands- en nieuwe zelfgemaakte kin derkleding, gaf afgelopen donderdag avond in de kinderboerderij "De Vrije Teugel" de eerste modeshow. Als vol leerde mannequins en dressmen lie pen tien kinderen in de leeftijd van 2,5 tot 13 jaar het toneel op en af. Het ge heel werd door muziek en speelse lich teffecten begeleid. De collectie bestond uit zelfontworpen, genaaide en tweedehands kinderkle ding. Veel vrolijke, draagbare, modieu ze kleding en handgebreide truien wer den van commentaar voorzien door la- dy-speaker Christien Molenaar voor een negentig-koppig publiek. Er werd gewezen op de goede kwaliteit en origi naliteit. Ieder zelfgemaakt kledingstuk was uniek. Achter de schermen werd koortsachtig gewerkt door verschillende medewerk sters om de kinderen in hoog tempo uit en aan te kleden. Zonder deze hulp was het volgens de eigenaresse Coby Miles nooit gelukt de show succesvol te laten verlopen. Vanwege het grote succes wordt er nu al gedacht aan een Voor- jaafsmodeshow. "Katrijntje" in de Nieuwstraat bestaat al zes jaar. Door de show liet Coby zien dat tweedehands kinderkleding aan trekkelijk kan zijn als het op de goede manier gecombineerd wordt. Tweedehands kinderkleding in de ma ten 56 t/m 170 kan dagelijks ingebracht worden en wordt na zorgvuldige selec tie toegevoegd aan de collectie, die door het grote aanbod constant wisselt. De modeshow oogstte allerwegen be wondering van het (ook jeugdige) pu bliek. Foto: Goos van der Wilt. Feestdagen Met het oog op de naderende feestda gen wordt de collectie jurken en losse kraagjes uitgebreid en is er ook tegen vriendelijke prijsjes een groot aanbod van kleine presentjes, kaarten, sieraden e.d.. "Katrijntje" aan de Nieuwstraat 66 is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 12.00 uur. Woens dagmiddag van 13.30 uur totl 5.30 uur. Tijdens schoolvakanties is de winkel gesloten. Marcelle v.d Breemer en Tanja Prinselaar deponeren het eerste oud-papier in de container.

Soester Courant | 1989 | | pagina 25