Th HQF SUPER FLOWER GROTE ZIJPEN BLOEMENSHOW BLOEMSTUKKEN en BOEKETTEN Enorme keus en voordelig o.a. boeketten vanaf |/||Voed Bouwplan raadhuis blijkt in strijd met bestemmingsplan Dalweg! Poolse gasten onthaald in Griftland Opnieuw storm van protest tegen Albert Heyn/Lindenhof-plan Blunder gaat tonnen kosten AUTO VAN DOORN Jt Bk Vast- lllllliilli Jan van Esseveld 'man van 10 miljoen' Wasgoed gestolen GLAS HANDEL 'We geven ons niet gewonnen' Kroonprocedure Vrienden Natuurbad tegen zwembad-besluit provincie VERSE MOSSELEN HET VLEESCENTRUM 2150 375 A O verzekeringen TEL. 06-0160 Raad moet beslissen over artikel 19-procedure Paard in paniek Vergiftigd vlees op Schapendrift rr rr van Weedestraat 15-17 Soest Gebruikt of nieuw kopen: .4UTO VAN DOORN l^onBREUKELENb^ schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED I' 68e JAARGANG NO. 7 WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f24 Losse nummer 75 ct, Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 qjU Wie er heeft zitten slapen is nog niet duidelijk, maar er zal ongetwijfeld nog een hartig woordje gesproken gaan worden over de blunder die de ge meente vermoedelijk enkele honderd duizenden guldens gaat kosten: Het bouwplan voor het nieuwe gemeente huis blijkt bij nadere beschouwing in strijd te zijn met het bestemmingsplan Dalweg. Beide plannen zijn door de raad aanvaard. De zaak kwam vorige week aan het licht in de commissie nieuw gemeentehuis onder leiding van wethouder Jan Men- ne. Het was de heer Thijssen van het bu reau Buys en Van der Vliet - dat de "omgeving" heeft ontworpen - die de kwestie aankaartte. De noord-oost hoek van het raadhuisterrein blijkt vol gens het bestemmingsplan niet bedoeld te zijn voor parkeerruimte en groen, maar voor woningbouw. Thijssen meldde dat dat jammer was, omdat de lijnvormigheid van de omge ving werd gebroken (er zou een hout wal blijven staan) en er zeker zo'n 20 parkeerplaatsen niet aangelegd kunnen worden, waarvoor dan weer ergens an ders ruimte gevonden moet worden. "Het probleem is simpel, maar de op lossing gaat veel geld kosten, stelde ir. J. van Gent, directeur Milieu en Stadsbe heer van de gemeente, lakoniek vast. Volgens het bestemmingsplan moeten er op die plek namelijk vier huizen ko men van het type twee-onder-een-kap, met een ruime tuin. Dat levert minstens twee ton op, en daarmee is in de exploi tatie-opzet van het bestemmingsplan ook rekening gehouden. De raad keurde het bestemmingsplan pas enkele weken geleden goed. Het bouwplan voor het raadhuis is al zeker een jaar bekend, maar kennelijk heeft niemand - ook de architect niet - de bei de plannen eens naast elkaar gelegd om te zien of het allemaal wel klopte. Onthutst De commissie reageerde onthutst op de mededelingen. "Een blunder", "een miskleun", "dit is te gek", lieten de le den weten. In een eerste reactie leken de raadsleden het meest te voelen voor een aanpassing van het bestemmings plan, ook al omdat de bewuste lap grond op één punt het gemeentehuis zeer dicht "nadert". Project-coördina tor W. Hulsbergen wilde de leden graag een uitspraak ontlokken. "Gezien de voortgang van het werk is dat wel be langrijk." De commissie voelde daar bij nader in zien toch maar liever niets voor, omdat men. eerst alle financiële en juridische consequenties op een rijtje wil hebben. Menne beloofde de commissie dat het College op de kwestie nog terugkomt "met behoud van de oorspronkelijke gedachte". De zaak wordt dan ook in de commissie Ruimtelijke Ordening be sproken. De Poolse leerlingen en docenten, die zaterdag in Soest arriveerden werden zondagavond officieel welkom gehe ten in het Griftlandcollege. Met mu ziek, zang, bijbellezing en zelfs een toespraak in het Pools werden de gas ten uit Kozle onthaald. Na een wat of ficieel gedeelte kon er uitgebreid wor den bijgepraat tijdens een barbecue. De Polen werden in de aula van het Griftlandcollege welkom geheten door directeur JJ.W. Mulder, die hen in het Engels toesprak. Het Engels van de Poolse leerlingen was echter niet van dien aard dat ze de toespraak he lemaal konden volgen. Dat lukte beter bij het welkomstwoord dat één van de leerlingen in, voor de leek, vloeiend Pools tot hen richtte. Zij werd beloond met een daverend applaus. Schijnbaar moeiteloos heette zij de gasten wel kom en ze bedankte hen alsnog voor de gastvrije ontvangst in Kozle. Ze wenste de Poolse leerlingen een even onvergetelijke tijd in Nederland toe en sprak de hoop uit dat de Hollandse pot zou smaken. Muren De gehele bijeenkomst stond in het te ken van het neerhalen van de muren tussen oost en west. Zo werd uit het bij belboek Jesaja hoofdstuk 66 17 tot en met 25, de nieuwe schepping, gelezen. Over hetzelfde thema hield conrector J. Fransen een korte toespraak. Één van de leerlingen, Astrid Boerboom, bracht samen met de band 'Past Redemption' het nummer 'Over de muur' van de Ne derlandse groep 'Het Klein Orkest' ten gehore. De gasten hadden een Engelse vertaling van de tekst gekregen. Het V.W.O.-koor volgde met 'Joshua won the battles of Jericho'. Na een plechtige afsluiting met het lied 'We shall overcome', sloeg de stem ming volledig om. Er kon een drankje worden gedronken en de leerlingen hadden een gezamenlijke barbecue in het vooruitzicht. Hoewel zij een flinke eetlust ten toon spreidden, dreven zij geschiedenisleraar J.P.J. Lokker tot wanhoop. Hij had kennelijk iets te en thousiast ingekocht en verkondigde toen iedereen verzadigd was met gebro- Rector H. Mulder verwelkomde de Poolse gasten in de aula van de school. Foto: Goos van der Wilt. ken stem dat er nog honderd satéstokjes klaarlagen voor de liefhebbers. Jan van Esseveld (D66). Het Soesterbergse gemeenteraadslid voor D66, Jan van Esseveld, geldt alge meen als een zeer toegewijd cijferaar. Niet zelden is hij het die, al of niet ge bruikmakend van zijn "zakjap", de ge meentelijke cijfertjes navlooit op even tuele "onregelmatigheden", en vaak met het gelijk aan zijn kant. Sommige ambtenaren en collega raadsleden vinden Van Esseveld daar om wel eens een lastig heerschap, maar vorige week stak hij zijn kritici toch alle maal in zijn zak met de ontdekking van een "gat" van 10 miljoen gulden op de begroting. Hij deed dat tijdens het be- grotingsonderzoek in de commissie Welzijn, waar o.m. de uitgaven voor de RWW-uitkeririg onder de loep geno men werden. Van Esseveld constateerde tot verbij stering van vriend en vijand dat de op stellers van de begroting dat bedrag - om precies te zijn 10.250.000,- -in de vorige begroting ('88) waren vergeten op te tellen bij de andere uitgaven. Vol gens de D66-er werkte dat in de hele begroting door, al blijft het een admini stratieve vergissing en heeft het verder geen nadelige financiële consequenties. Behalve deze 'kleinigheid" ontdekte Van Esseveld overigens nog wel een flink aantal ongerechtigheden in de be groting, zoals niet opgevoerde vracht wagens, die in de komende jaren ver vangen moeten worden en een constant hoog peil van uitgaven voor het school zwemmen, terwijl het aantal leerlingen op de basisschool in de komende jaren flink gaat teruglopen. "Het barst van de fouten", aldus de D66-er. Een 19-jarige bewoonster van de Si- mon Stevinlaan in Soesterberg deed bij de politie aangifte van de diefstal van een forse hoeveelheid wasgoed. De kle ding was weggenomen van het balkon op de eerste etage. De totale waarde was 845 gulden. ^.8_B_8.8-8-8.8_8_8..QJ)_8_a.8_&JL8JL8_8_8_Q_8.a_8_8_8_8_8.8..8_B.8-8.B 0 Q fl SLBJLfi.B.BJLBB Admü wtnnmnnrYTnnnrBTroTfflrB nrtr Op korte termijn dubbel glas laten zetten dan moet U op één ding wel heel erg goed letten. L Wie schakelt U in? Zet glas naar uw zin? Natuurlijk Van Ede, maakt snel korte metten! *7H«v«T*Yf'| Beckeringstraat 50 - Soest 11 fl |\J L 1 1L (werkplaats woonhuis) Vnll lil IJl BEL 160 55 0f 1 84 29 1 AJAfAJ EN WIJ KOMEN! De vereniging "Vrienden Soester Na tuurbad" gaat een kroonprocedure starten tegen het besluit van het pro vinciebestuur om goedkeuring te ver lenen aan de verkoop van het Natuur bad en de bouw van een nieuw zwem bad aan de Dalweg. Volgens woord voerder Harry Witte betekent dat, dat er in elk geval niet gebouwd kan gaan worden. "We zijn niet aangeslagen nu de provin cie het groene licht heeft gegeven," al dus Witte. "Daar hebben we helemaal geen reden toe, al is het natuurlijk wel jammer." De vereniging heeft de Amersfoortse advocaat Frans Weyzen in de arm genomen om bij de Kroon be roep aan te tekenen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, zowel wat betreft de verkoop van het Natuurbad als de bouw van de nieuwe accommo datie. "Dat betekent dat de Kroon alles moet her-overwegen," aldus Witte, "en bo vendien is daaraan een verzoek tot schorsing gekoppeld. De gemeente kan dan niets doen voordat de zaak voor de rechter is geweest. Zouden ze toch gaan beginnen, dan zal onze advocaat de zaak onmiddellijk laten stilleggen." Volgens Witte heeft de vereniging ook voor het nieuwe zwembad voor zo'n procedure gekozen omdat de AROB- procedure - die voor de vakantie al werd aangespannen - waarschijnlijk niet haalbaar is. 1e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 DEZE WEEK BIJ BIEFSTUK Kilo KIPPE- POOTJES Kilo Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 Verzeker uw inboedel bij A O Verzekeringen Meer hierover vindt u in de A O Verzekeringskrant, die volgende week bij u in de bus valt. De gemeenteraad zal uiteindelijk een beslissing moeten nemen over het al dan niet in gang zetten van een artikel 19-procedure voor het nieuwbouw- plan van Albert Heyn en de Lindenhof aan het Nassauplantsoen. De raads commissie Ruimtelijke Ordening - doorgaans de instantie die daarover beslist - is sterk verdeeld. CDA, PvdA en GPV staan lijnrecht tegenover WD en D66, zo bleek vorige week tijdens de nogal heftig verlopen verga dering van de commissie, waar op nieuw een storm van protest tegen de plannen klonk. De procedure (waarbij vooruitlopend op een bestemmingsplan projecten met een "spoedeisend" karakter alvast toe gestaan kunnen worden) kan volgens het College van B. W. nu beginnen, omdat het bouwplan is aangepast en voldoet aan de voorwaarden die de commissie vorig jaar had gesteld, toen zij in meerderheid al in principe instem de met het plan. Een reeks insprekers - de meesten ver klaarde tegenstanders - bestookte de commissie met een vloed van argumen ten op basis waarvan zij vonden dat het plan absoluut niet mag doorgaan. Vooral de veronderstelde loslating van het twee-polenbeleid was voor een aan tal ondernemers, zoals de winkeliers van Hartje-Zuid, aanleiding om het plan te kraken. Daarbij voegden zich ook de supermarkt-eigenaar Van Doorn en de adviseurs van Unigro, die betoogden dat een nieuwe AH-vesti- ging ten koste zou gaan van de andere "food"-zaken in Soest en dat niemand erop zat te wachten. Ook de omwonenden verzetten zich fel tegen de plannen; opnieuw werden de bezwaren breed uitgemeten waarbij niet alleen de met vrees tegemoetgezie- ne verkeers- en geluidshinder aan de orde kwamen, maar ook de veronder stelde teloorgang van de specialistische voedingszaken aan de Van Weede straat en Jac. Hermans supermarkt. "En heilloos plan, dat ook voor de be woners van de Lindenhof desastreus is," aldus een omwonende. "Dit plan dient alleen een mystiek politiek doel," meende hij. Tot het uiterste Een ander vond dat er geen sprake was van een "spoedeisend" postzegelplan netje, en dat de procedure daarom on eigenlijk werd gebruikt. Gewezen werd ook op de toenemende verkeersdrukte op het "drukste kruispunt" vanSoest en naburige straten, die absoluut onaan vaardbaar is. Dat er overeenstemming is tussen Stibaz (het bestuur van de Lin denhof) en project-ontwikkelaar Vah- stal maakte op hem geen indruk. "Het gaat om de bewoners. Die mogen, evenals de medewerkers, niets zeggen." Ook uitte hij grote twijfels over de ex ploitatie van de parkeergarage en de schade die ontstaat door waardever mindering van Jiuizen en bederf van het woongenot. "Dit plan is volledig ver werpelijk, en wij zullen tot het uiterste gaan om ons recht te halen." Ook een vertegenwoordigster van de flat-eigenaren aan de Dillenburglaan bracht bezwaren naar voren. Er komen nu winkels bij, wat eerst niet mocht, ter wijl er boven Hermans nog winkels leegstaan. Ze vond het onacceptabel dat er nog meer "horeca" zou komen boven de AH-vestiging. Onacceptabel De winkeliers van Hartje-Zuid betoog den dat de Van Weedestraat nu al bijna stuk loopt op de verkeers- en parkeer problemen. Dat de Van Weedestraat op deze manier tot "hoofdwinkelcen trum" wordt verheven vinden zij onac ceptabel, omdat de schade in Soest- Zuid enorm zal zijn, maar ook aan de Van Weedestraat zelf, waar de ver keersafwikkeling miljoenen zal gaan kosten. Alleen de winkeliers van de Van Wee destraat hielden een pleidooi vóór het plan, o.a. omdat de Lindenhof toe is aan nieuwbouw, evenals Albert Heyn, dat men graag aan de Van Weedestraat wil houden. Zowel gevestigde onderne mers als de consument profiteren daar van. Wel drong men aan op nader over leg met winkeliers en omwonenden, om oplossingen te vinden voor de verkeers problematiek. Bovendien wezen de Van Weedestraat-ondernemers erop dat Albert Heyn, als hij gisteren 2000 vierkante meter bestaande winkelruim te zou hebben gevonden, er bij wijze van spreken vandaag al met een nieuwe vestiging zou zitten, zonder dat iemand daaraan iets zou kunnen doen. 'Supermooi' De commissie hoorde alle insprekers geduldig aan alvorens haar opstelling duidelijk te maken. Arie van den Bree mer (CDA) betoogde dat zijn fractie na ampele overwegingen voor het plan was. "Zonder het tweepolen-=beleid los te laten vindenwij toch dat Albert Heyn op deze lokatie moet komen. Wij zullen alle medewerking verlenen om ook voor Soest-Zuid een 'trekker' te vinden," Van den Breemer vond dat de bewoners van het Nassauplantsoen best een stukje van hun "supermooie woon omgeving" konden opofferen. WD-er Gert Beijen verklaarde zich te gen het plan, vooral om planologische redenen en vanwege de onduidelijk heid over de verkeersafwikkeling. "Dit project hoort niet op deze plek!" Ook deelde hij de bezwaren tegen de aantas ting van het tweepolen-beleid en had hij grote twijfels over de "spoedeisend heid" van de procedure. Adriaan Pot huizen (D66) sloot zich grotendeels bij Bij een ongeval met een paard en wagen aan de Kastanjelaan kwam de koefsier met de schrik vrij. De man nam de bocht te krap, waardoor een wiel van de wa gen een lantaarnpaal raakte. De wagen sloeg om en het paard ging er in paniek vandoor. Een voorbijganger wist het dier tenslotte tot staan te brengen. De politie werd vorige week door een voorbijgangster attent gemaakt op de aanwezigheid van diverse stukken vlees, die her en der langs de Schapen drift verspreid lagen. Ze vermoedde dat het vlees wel eens vergiftigd kon zijn, want de Schapendrift is een geliefde plek voor het uitlaten van honden. De politie nam het vlees mee en stopte het voorlopig in de koelkast, om het later óver te dragen aan het diergeneeskun dig laboratorium. Dat zal uitsluitsel moeten geven over de kwaliteit van het vlees. i Beijen aan. Hij vond dat de hele zaak moest wachten tot het bestemmings plan gereed zal zijn, zodat de raad zich erover kan uitspreken. Wil Stekelenburg (PvdA) meende dat het verkeer niet verschrikkelijk veel drukker zal worden en meende dat het met de aantasting van het tweepolen- beleid ook nogal meeviel. "Als je alles buiten het dorp houdt is dat ook niet goed." Ze verbaasde zich erover dat uitgerekend de liberale voorvechters van het vrije ondernemerschap - de WD - zo tegen dit plan was en vond daarnaast de instemming van het Lin- denhof-bestuur van doorslaggevende betekenis. "Ons is gebleken dat ze heel blij zijn met het plan." Gezonde vechthouding Wiebe Meilof (GPV-SGP-RPF) be toogde dat hij steeds meer geluiden op ving om van het tweepolen-beleid af te stappen, omdat de ontwikkeling van Soest remt. Hij vond de angst bij de an dere ondernemers ongezond. "Laten ze een gezonde vechthouding aannemen en hun eigen onmisbaarheid waarma ken. De politiek heeft niet het recht de ze ontwikkeling tegen te houden." De bewoners van het Nassauplantsoen beschuldigden in de tweede ronde met name het CDA van "ondermaatse ar gumenten". Dat Van den Breemer zijn standpunt van een briefje af opdreunde viel helemaal verkeerd: hij had kenne lijk niet eens geluisterd en het voorge kookte standpunt opgelezen, werd hem verweten. "We zullen zorgen dat dat bij de verkiezingen niet vergeten wordt." Wethouder Menne - die zijn herstellen de collega Plomp verving - sloot de dis cussies af met de constatering dat de kwestie zo gevoelig ligt dat de raad zich daarover maar moet uitspreken. Voor het zo ver is zal er intensief overlegd worden met de omwonenden. (voor alle zekerheid) Alle modellen SEAT en HONDA Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilpriizeh ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? 11 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 ■ki

Soester Courant | 1989 | | pagina 1