d moer Als u boven de 40 bent, willen wij u eens diep in de ogen kijken. liElr^ IfNPl. P. van Buuren Karin v.d. Stoop (18): 'Ik dacht dat ik alleen rotbaantjes kon krijgen' WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT LIBRIS TOP 10 Cvan de ven Speelgoedbeurs bij Speel-o-theek Baarn Fietsen weg Uw volkoren specialist Schoorsteenbrandje Voor borden is toestemming nodig! Adviezen bij Donker Brillen - Contactlenzen. Zien en gezien worden, daar gaat het om! Werkervaringsproject slaat goed aan Bustocht Rode Kruis Na 25 jaar op de koffie in Zonnegloren erkende Reichert 15 t/m 22 oktober Nationale Modelbouw-show in Luchtvaartmuseum Soesterberg Reichert NCT oogdrukcontrole: Omdat voorkomen beter is dan genezen. brillen - contactlenzen Winkelcentrum De Smitshof - Soest - tel. 02155 -lttb2fc> VAN DEZE WEEK FICTION 1 1W. F. Hermans Au pair39,50 2. 2) Kees van Kooten Meest modernismen 10,— 3. Simone de Beauvoir Alle mensen zijn sterfelijk 14,90 4. 4) Maarten 't Hart De unster 26,90 5. 5) Simon Carmiggelt Zelfportret in stukjes39,90 6. 6) Hella S. Haasse Schaduwbeeld of het geheim van Appeltern 47,50 7. 8) Eva Luna Allende 39,90 8. (14) G. Konrad Tuinfeest48,50 9. 9) UmbertoEco De slinger van Foucault49,50 10. 7) Forsyth De onder handelaar 35,— Winketcwrtrun) "Hwl^Zukl" -Tel. 12419 Libris.De Complete Boekhandel. In de Speel-o-theek, gevestigd in de jeugdbibliotheek aan de Hoofdstraat 1 te Baarn, wordt op zaterdag 28 oktober een speelgoedbeurs gehouden. Wie speelgoed ten verkoop wil aanbie den, kan op onderstaande data terecht: zaterdag 21 oktober van 10.00 - 11.30 uur, maandag 23 oktober van 19,00 - 20.00 uur en woensdag 25 oktober van 19.00 - 20.00 uur. Het speelgoed moet voorzien zijn van een sticker met daarop telefoonnum mer en prijs (incl. 25% t.b.v. de Speel- o-theek) en een verzamellijst met daar op naam, adres, telefoon en het speel goed met de prijzen. Speelgoed dat niet aan de eisen voldoet wordt geweigerd. Op onderstaande data kan men het geld van het verkochte speelgoed en/of het niet verkochte speelgoed ophalen: maandag 30 oktober van 19.00 - 20.00 uur en woensdag 1 november van 19.00 - 20.00 uur. Inlichtingen: telefoon 02154 - 20051. De politie kreeg in de afgelopen week weer diverse meldingen binnen van fietsdiefstallen. Zo verdwenen er rij wielen uit een schuurtje aan Colenso, van de Koninginnelaan en bij het sta tion Soest-Zuid. Aan de Valeriaan straat werd ook geprobeerd een fiets te stelen. De dader had het beugelslot doorgeknipt, maar werd betrapt door de conciërge van de school aldaar. Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Politie en brandweer werden zaterdag middag gealarmeerd wegens een schoorsteenbrandje aan de Vosseveld- laan. Het vuur werd tijdig geblust en de haard werd gedemonteerd. Het blijkt dat verschillende verenigin gen en instellingen nog niet weten dat men toestemming van de gemeente moet hebben om op diverse plaatsen borden te plaatsen met aankondigingen van bijvoorbeeld festiviteiten, uitvoe ringen en rommelmarkten. Een vergunning voor het plaatsen van dergelijke borden is wel degelijk nodig De afgelopen weken zijn verschillende borden door de gemeente verwijderd van die instellingen die geen toestem ming gevraagd hadden. Toestemming dient men drie weken voor het tijdstip van het evenement aan te vragen bij het College van Burge meester en Wethouders. Bij de te verle nen vergunning zit een plattegrond van de gemeente met daarop de 25 plaatsen waar de borden mogen komen. Wor den de borden op andere plekken ge plaatst, dan worden ze onherroepelijk door de gemeente verwijderd. C. Visser uit Malden zag na 25 jaar het ziekenhuis terug waar hij ooit met vrouw en kind belandde. Visser was destijds slachtof fer van een auto-ongeluk en werd met spoed opgenomen in ziekenhuis Zonnegloren. Zijn hoogzwangere vrouw werd gewaar schuwd en er werd haar verteld dat zij beter direct naar Soest kon komen. Het echtpaar woonde toen nog in Hengelo. Mevrou w Visser hadfamilieleden in Soest waar zij kon overnachten. Het duurde echter niet lang of ook zij moest haar intrek ne men in Zonnegloren. Door alle spanningen en zenuwen werd de baby eerder geboren dan aanvankelijk werd verwacht. Zo kon het gebeuren dat drie familieleden om verschillende redenen tegelijkertijd in het ziekenhuis lagen. De familie heeft, ondanks de problemen van toen, goede herinneringen aan Zonnegloren. De heer Visser is, tegen alle verwach tingen in weer helemaal hersteld en ook vrouw en kind maken het prima. Visser: "Ik vond het zo 'n knus ziekenhuis. Het viel me toen gelijk op dat het zo kleurig was. Ik was alleen maar van die hele witte ziekenhuizen gewend. Mijn vrouw was een van de eersten die na de verbouwing van Zonnegloren van sanatorium naar zieken huis een kind kreeg in die kraamkliniek. Ik wilde dat ziekenhuis graag nog eens terugzien. In Zonnegloren was er alles aan gedaan om de familie een hartelijk welkom te bereiden. Er was koffie Visser had zelf voor een paar echte Limburgse vlaaien gezorgd) en de hoofdzuster van 25 jaar geleden verzorgde een rondleiding. Visser: "Ik hoorde dat het ziekenhuis gaat verdwijnen. Het was leuk om alles nog weer eens te zien. De herfst heeft voor het verkeer een aantal ongemakken-in petto. De laag staande zon, relatief veel neerslag en de schemering tijdens ochtend- en avond- spits hebben een negatieve invloed op het zien en het gezien worden. Daarbij komt dat de periode oktober tot en met december een tijdvak is, waarin het woon-/werkverkeer zeer druk is. Kort om,'het gezichtsvermogen wordt in de herfst extra op de proef gesteld. Zonnebril bi) de hand 's Zomers verlicht de hoogstaande zon het straatbeeld van bovenaf. De kans op directe verblinding door de zon is dan relatief klein. De laagstaande zon in de herfst kan soms dwars door de autorui ten schijnen met als gevolg directe ver blinding wanneer ze frontaal of van de zijkant binnenschijnt en indirecte ver blinding wanneer ze van achteren in de spiegel schijnt. Verblinding veroorzaakt hinder en ver mindering van het gezichtsvermogen waardoor voorgangers of achteropko mend verkeer slecht kunnen worden onderscheiden. Al naar gelang men er gevoelig voor is, zal bij de een de ver blinding langer aanhouden dan bij de ander. Een goede zonnebril met polari satiefilter vermindert de verblinding. Ontspiegelde glazen en schone ruiten Tijdens de schemering die juist in de herfst samenvalt met ochtend- en Het zien wordt bemoeilijkt inde sche? mering. -avondspits, vermindert het gezichtsver mogen aanzienlijk. Vooral het con trast-zien, het onderscheiden van ver schillen in helderheid, wordt bemoei lijkt. Neerslag doet hier nog een schepje bovenop. Het is goed te weten dat ont spiegelde brilleglazen méér licht door laten dan niet ontspiegelde glazen en dus in staat stellen om in deze omstan digheid beter te zien. Het spreekt vanzelf dat schone en ont vette autoruiten minder hinderlijke schittering veroorzaken. De verlichting van de auto, die in dit jaargetijde vaak ook overdag noodzakelijk is, verdient een goede controle en afstelling. Het is met verlichting hetzelfde als met het ge zichtsvermogen: ze gaat meestal lang zaam en onopgemerkt achteruit. Abonnement op de opticien Zo'n twintig procent van de verkeers deelnemers heeft een onvoldoende ge zichtsscherpte. In vrijwel alle gevallen is deze te lage gezichtsscherpte te verbe teren met bril of contactlenzen. Een afspraak voor een ogentest bij de opticiën is gauw gemaakt. Kijk Uit-op- ticiëns, zoals Donker Brillen, geven na een ogentest een Kijkbewijs mee, waar in de testresultaten jaarjijks kunnen worden bijgehouden. Meteen jaarlijkse ogentest krijgt men inzicht in de ont wikkeling van zijn gezichtsvermogen. Dinsdag 26 september maakte de afde ling Soest/Soesterberg van het Neder landse Rode Kruis een bustocht met ge handicapten en bejaarden. De bus vertrok om 8.30 uur vanaf Honsbergen in een druilerig regentje, maar hoe noordelijker hij kwam hoe mooier het weer werd. Het was een prachtige rit over de Veluwe. Tegen 11.00 uur arriveerde men in Appel scha, waar in restaurant "La Tourbe" de koffie met een "turf met slagroom" al klaar stond. Vanuit Appelscha ging het naar Vled- der, waar het schelpenmuseum "Mira- mar" bezocht werd, dat tot stand ge bracht is door mevrouw Warners, die 80 landen bezocht en uit al die landen schelpen meebracht, van heel klein tot heel groot. Er waren pracht exemplaren bij. Eeri bezoek aan dit museum is zeer de moeite waard. Vandaar weer naar Appelscha, waar een voortreffelijke lunch klaar st.ond. Daarna over Dwingelo, Ruinen en Staphorst, met z'n mooi geschilderde huizen, weer naar Soest waar in 't Wit te Huis" een heerlijk diner werd veror berd. Na afloop van het diner werden de dames die deze dag verzorgd hebben en alle mensen bijstonden door de voorzitter, de heer Boelhouwer, in de bloemetjes gezet. Voor iedereen was er ook nog een presentje. laas de voo foui van: Een heic wer In 1 gert slaa kelc wel na 1 voo sooi hoo Mai doe: hoo bor kev latei han en^ liep van aan moi kre< bak! Flie Toe kinc men den tens de g Bov "ho lang "Ja miji ving sis I Niei bek ben: dest de naai het geëi gevs aan De loo{ met ding en toeg waa bij 1 zich min die ma a sch< gaai trof Een Het Zat zijn vers well geh' dag duit zelt Uit kon brui wat de S ovei tot i den lijkt mid lijks rug tion "Da kelv daai ordi zijn perj chel wer van "D( der van thui "Dt "Isi bazi "Da Voc regelingen voor loonkosten-susidie. Voor Karin kwam het aanbod als een complete verrassing, maar ze had er di rect oren naar. Vooral toen bleek dat ze op de administratie van C-drie terecht kon om een stukje van de boekhouding voor haar rekening te nemen. Daar is ze, sinds september, 19 uur per week in de weer met een computer, waarmee ze de cursisten-boekhouding bijwerkt en de betaling van de lesgelden verwerkt. 'Wat voor terug' Johan Pijma, de administrateur van het cultureel creatief centrum, fungeert daarbij als een soort "peetvader". Vol gens hem is Karin een uitstekend voor beeld van het succes van het project. "Wij wilden iemand die in elk geval zelf enthousiast was en die ook bereid was een boekhoudcursus te volgen. We ge ven wat, maar we willen er ook wat voor terug, was onze redenering." Hij is bij zonder tevreden over de manier waar op Karin de zaken aanpakt. Zij zelf trouwens ook: "Ze hebben best wat aan me. Ik wérk voor m'n uitkering. Ik heb het hier hardstikke naar m'n zin en het werk is makkelijk te combineren met m'n cursus boekhouden bij de Mid- land-scholengemeenschap." In januari hoopt ze examen te doen, en dat zal wel lukken. Johan Pijma: "Karin heeft een heel goed financieel inzicht, dat is duidelijk te merken. Wat ons betreft zullen we haar straks van harte aanbevelen bij on ze relaties in het bedrijfsleven. Ik ben ervan overtuigd dat ze dan heel snel aan de slag komt." Het project duurt maximaal twee jaar; de deelnemers mogen overigens niet langer dan één jaar bij dezelfde instel ling werken. Na zes maanden kan er echter bij voldoende werkervaring "uit stroom" plaatsvinden naar regulier werk. In sommige gevallen gebeurt dat ook. In Soest doen er inmiddels zo'n 15 a 16 jonge mensen op deze manier werkervaring op, en de eersten zijn in tussen al "uitgestroomd". Karin is de derde project-deelneemster bij C-drie. Tien procent De kandidaten worden geselecteerd door het Arbeidsbureau, en het aanbod varieert nogal, aldus Jan Booi. "Eigen lijk zitten in deze leeftijdsgroep niet de meeste werklozen, want de harde kern daarvan wordt gevormd door de groep Karin heeft het bij C-drie prima naar haar zin. Foto: Goos van der Wilt. van 25 jaar en ouder. Zo'n 90 procent van de schoolverlaters vindt momen teel binnen een jaar werk. Het gaat met dit project dus vooral om die tien pro cent met wie 't mis gaat. De gemeenten oefenen op landelijk niveau wel druk uit op de regering om de leeftijdsgrens te verhogen, maar of dat gaat gebeuren staat nog niet vast. Daar zal het nieuwe kabinet zich over moeten uitspreken." Voor het project worden eerst "werk plekken" op diverse gebieden gewor ven, die vervolgens zoveel mogelijk worden "opgevuld" met geschikte kan didaten. Die moeten dat overigens wél zelf willen. "Ze doen mee op basis van vrijwilligheid. Er is wel discussie over om het eventueel te verplichten, maar zo ver is het nog niet," aldus Jan Booi. "Da's maar goed ook," laat Karin zelf bewust weten, "want jullie zijn al streng genoeg!" Schoolvoorbeeld Karin is een schoolvoorbeeld van een gemotiveerde jongere, die haar kansen goed wil gebruiken. "Ik had er direct al zin in. Ik wilde altijd al iets in de admini stratieve richting doen, maar als me iets in de sfeer van de verzorging was aange boden had ik het vast en zeker óók ge daan..." De deelnemers krijgen tijdens het pro ject het wettelijk minimumloon, uiter aard voor 19 uur. Er komt alleen een kleine onkostenvergoeding bij. De ge meente Soest verleent overigens ook praktische ondersteuning aan het pro ject: er zijn drie computers beschikbaar gesteld, waarop de deelnemers hun werk-ervaring kunnen opdoen. Wat er nog aan ontbreekt is ook een printer, zoals Johan Pijma nog eens onder streept. "Je kunt wel een computer neerzetten, maar als je daarmee niets op papier krijgt schiet je natuurlijk niet veel op." Volgens Jan Booi is die wens wel begrij pelijk. "Maar als we meer budget heb ben zet ik liever ergens nog een vierde computer neer. Daar kan dan weer een ander op aan de slag om ervaring op te doen." Voor eventuele nadere informatie over het project kan men kontakt opnemen met J. Booi, afdeling sociale dienstver lening van de gemeente, tel. 93578. 'Ik vond het zo'n knus ziekenhuis Foto: Goos van der Wilt. Als vak-opticien beschikken wij over een Reichert NCT (Non Contact Tonometer) om uw oogdruk te controleren. Dat gaat via elektronische weg, zonder aanraking met het oog, voelt er dus niets van. Maar het kan wél glaucoom voor komen. En... het is slechts een kwestie van enkele sekonden. Laat uw oogdruk door ons controleren, want zeker is zeker en wij doen het graag voor u. F) OOGDRUKCONTROLE Deze foto laat een trotse heer van Looyengoed zien die dit jaar erg geluk kig was met zijn oogst pompoenen. Dit exemplaar weegt maar liefst 20 kg en was voor hem haast niet te tillen. Samen met nog vier kleinere pompoenen zullen zij de tafels van restaurant Darthuizen sieren deze winter. Pompoenen zijn ge makkelijk te kweken. Met deze vruch ten kan men, mits ze wat kleiner zijn, heerlijke gerechten maken bijvoor beeld, pompoensoep, pompoenkoekjes of een combinatie met rabarber. Pom poen bevat veel ijzer, caroteen en vita mine C en is dus erg gezond. Voor de zevende maal wordt van 15 t/m 22 oktober door de International Plastic Modellers Society (I.P.M.S.) en de Nederlandse Vereniging voor Mo delbouwers (N.V.M.) de Nationale Modelbouw Manifestatie georgani seerd in het Militaire Luchtvaartmu seum op het Kamp van Zeist bij Soes terberg. Deze druk bezochte modellenshow wordt dit jaar nog uitgebreid met de Nationale Kampioenschappen C-klas- se onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Scheepsmodellen Federa tie (A.N.S.F.) waarvoor 40 scheepsmo dellen, variërend van een halve tot drie meter lengte, zijn ingeschreven. Op de Modelbouwmanifestatie zijn vliegtuigmodellen, boten maar ook 12 diorama's en een groot model van een Spaceshuttle en een watermolen te zien. De scheepsmodellen zullen te zien De Museumprijs 1988: een diorama van de vliegheide in Soesterberg uit 1918, gemaakt door G.H.N. Greuter uit Monnickendam. zijn in de gerenoveerde Ir. Vreeburghal die zich uitstekend leent voor een der gelijke grote modellenshow. Publieksprijs Naast de vele prijzen, waaronder de museumprijs, wordt ook dit jaar weer een publieksprijs uitgereikt. De bezoe kers kunnen daartoe een formulier in dienen waarop zij vermelden welk mo del zij het mooiste vinden. Het museum is gedurende deze Model- bouwmanifestatie van 15 tot en met 22 oktober extra opengesteld op maandag 16 en zaterdag 21 oktober van 10.00 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. Achttien jaar is ze. Dit voorjaar kwam ze in Soest wonen, maar werk had ze niet, evenmin als een afgeronde oplei ding, en dus ook geen diploma's. Ka rin van der Stoop leek daardoor, on danks het feit dat ze een vlotte jonge tante is en bepaald niet op haar mond je gevallen, voorbeschikt voor een langdurig verblijf in de groep werkloze jongeren, zonder veel uitzicht om daaraan te ontsnappen. Ze stapte naar de sociale dienst en vroeg een uitke ring aan... Daar kwam ze op de hoogte van de mogelijkheden van een project dat werkloze jongeren uitzicht biedt op een baan. En nu werkt ze 19 uur per week op de administratie van C-drie, om ervaring op te doen, in combinatie met een cursus boekhouden. Daarmee heeft ze straks alle kansen voor een vaste, betaalde job. "Ik dacht dat ik alleen rotbaantjes kon krijgen," vertelt Karin. "In Alkmaar, waar ik vandaan kom, heb ik eerst een paar jaar Atheneum gedaan. Dat bleek te hoog gegrepen en daarom stapte ik over op Havo. Dat mislukte ook, waar na ik in drie-Mavo terecht kwam. Ge woon omdat ik te lui was..." laat ze er eerlijk op volgen. In Alkmaar deed ze een jaar lang eigenlijk niks. "Ja, tussen door heb ik wel wat produktiewerk ge daan, maar dat was waardeloos." Werkloos is nog niet kansloos. Dat is zo'n beetje de gedachte achter het pro ject, dat zich siert met een naam die ook de meest toegewijde ambtenaar niet zonder gepaste zelfspot kan uitspreken: de Tijdelijke Voorziening Gemeentelij ke Werkgelegenheidsinitiatieven voor Jongeren, kortweg TVGWJ, en waarin de gemeente Soest intensief samen werkt met andere instanties, zoals het Arbeidsbureau, het Banencentrum en uitzendbureau Randstad. In de project groep zitten bovendien twee afgevaar digden van de Soester Zakenkring, zo dat ook het Soester bedrijfsleven recht streeks vertegenwoordigd is. Want daar moeten uiteindelijk de banen gevonden worden... Met beide handen Karin had daar allemaal nog nooit van gehoord, maar toen haar bij de sociale dienst werd verteld dat ze in aanmer king kwam voor een plaats in het pro ject, greep ze die kans met beide handen aan. "Je kunt veel meer dan je denkt, zeiden ze. Dat sprak me wel aan." Het project met de lange naam - de fei telijke voorloper van het Jeugdwerk garantieplan (JWG) dat volgend jaar officieel start - biedt jongeren tussen de 15 en de 21 jaar, die minstens een half jaar werkloos zijn, de mogelijkheid om werk-ervaring op te doen. De gemeente heeft de "werkplaatsen" geworven in de collectieve sector, zoals bij de ge meente zelf of bij gesubsidieerde instel- lingen. Een voorwaarde is wél dat de tij delijke plaats "boventallig" is - het is niet de bedoeling dat er een echte vaca ture mee wordt opgevuld - en ook de nodige "leervariatie" biedt, wat wil zeg gen dat het werk bij voorkeur wordt ge koppeld aan een gerichte opleiding. "De bedoeling is dat de deelnemers als het project afgelopen is direct aan de slag kunnen. Ze hebben dan ervaring met werken opgedaan en kunnen wat. Het bedrijfsleven kan zulke mensen goed gebruiken," aldus Jan Booi, con tact-ambtenaar werkgelegenheid, die Karin en haar collega's vanuit de sociale dienst begeleidt. "En wat ook belang rijk is: ze hebben laten zien dat ze echt aan het werk willen. Het bedrijfsleven ziet uiteraard het liefst gemotiveerde, enthousiaste mensen. Die maken dan ook de beste kans." Voor het bedrijfsle ven is het bovendien aantrekkelijk om zulke mensen in dienst te nemen, omdat het gebruik kan maken van de geldende

Soester Courant | 1989 | | pagina 10