cara3 MAKELAARDIJ ^4 VERRIPS. f DE SLEUTELTOT EEN GOED HUIS. Tranen om afscheid van nieuwe vrienden en winkels Verrips Makelaardij o.g. Met 'n NVM-makelaar koop je zonder zorgen. Ge vraagd VASTE INVAL VAKANTIE LOPERS SOESTER COURANT WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 SOESTER COURANT Week met Poolse gasten vloog voorbij Zij willen voor zichzelf zorgen, met uw hulp knndnt Activiteiten in Mayindra Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Herfstshow in 'De Tuin' Vrouw licht gewond bij aanrijding Foto's van Van Essen voor Polen Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 In een druilerig regentje werd vrijdag ochtend roerend afscheid genomen van de Poolse gas ten van het Griftlandcollege. Het weer had zich volledig aangepast, het leek alsof alles meewerkte voor een roe rend slot van een clichéfilm. Een groot deel van de (voornamelijk Poolse) leerlingen was dan ook in tranen en ie dereen werd, zonder aanzien des per- soons, half dood geknuffeld door de vertrekkende Polen. Een zucht van verlichting trok door de achtergeble ven Nederlanders toen de bussen uit het zicht waren verdwenen. Het moei lijke afscheid was voorbij. Vijfeneenhalve dag waren voorbijge vlogen: een week waarin de Polen steeds meer loskwamen, waarin met veel moeite en gelach pogingen werden gedaan om een goed gesprek te voeren, waarin een groot aantal toeristische 'musts' in Nederland werden aange daan en vooral een week waarin winkel in, winkel uit werd gelopen. Want winkelen konden de Polen. Hoe wel zij niet de routine van de gemiddel de Nederlander hadden, gingen zij op koopjesjacht alsof ze al minstens een paar jaar ervaring hadden. Dat was ove rigens niet zo vreemd, want dit was hun kans om veel spullen die in Polen uiterst schaars zijn mee naar huis te nemen. Zorgvuldig werden de goedkoopste winkels uitgezocht, want het Neder landse geld is voor de Polen heel veel waard. Met name schoenwinkels, wa renhuizen en drogisterijen waren in trek. Na zo'n 'winkel-intermezzo' stap ten de Polen met plastic tassen vol in de bus, waarna eikaars aankopen werden bewonderd. Een gezellige janboel dus. Autopech Zaterdagavond arriveerde de groep een paar uur te laat bij het Griftlandcol lege. Oorzaak: Autopech in Oost- Duitsland. Maar ze kwamen dan toch. Vanaf de grens werden ze door een paar docenten, die hen tegemoet waren ge reisd, naar Soest gegidst. Het vinden van de juiste route in Nederland gaf de Poolse chauffeurs namelijk nog wel eens problemen. "De verschillen in schrijfwijze van sommige plaatsen is bij voorbeeld erg verwarrend", zegt ge schiedenisleraar Jan Pieter Lokker. "Die mensen weten natuurlijk niet dat Den Bosch hetzelfde is als 's Hertogen bosch en dat iemand die naar Den Haag gaat ook op weg is naar 's Gra venhage. Lokker zat dan ook voortdurend voor in de voorste bus om de chauffeur te gidsen. De chauffeurs werden overigens goed gevoed. Het Griftlandcollege maakte dankbaar gebruik van het aanbod van Café Restaurant Soestdijk om de vier chauffeurs de hele week van avondeten te voorzien. Op zondagavond vond de officiële ont vangst plaats in een met bloemen van bloemist Geytenbeek versierde aula. Na een 'dienstje' met als thema 'het neerhalen van de muren tussen oost en west', werd er gebarbecued. Tot hun grote verbazing zagen de Nederlandse leerlingen en docenten hoe op de bor den van hun Poolse collega's onder de saus rauw vlees prijkte. Het bleek dat de bezoekers uit Kozle niet zo op de hoog te waren van het verschijnsel 'barbecue' en dat veel van hen niet begrepen had den dat het vlees buiten geroosterd kon worden. "Bovendien", vertelt Jan Pie ter Lokker, "wordt in Polen vrij veel rauw vlees gegeten. Vpor de gasten was het dus niet zo vreemd dat er rauw vlees lag uitgestald." Eindexamen Op maandag vertrok de stoet naar Arn hem, waar onder andere een bezoek aan de Poolse militaire begraafplaats op het programma stond. Bij de uitstapjes waren overigens alleen de Poolse leer lingen aanwezig. De VWO-ers van het Griftlandcollege moesten thuisblijven en lessen volgen. De Griftlanders ble ven daar overigens nogal lakoniek on der. "Natuurlijk is het jammer dat we niet mee kunnen", vond een van de Soester leerlingen. "Maar er bestaat ook nog altijd zoiets als een eindexa men en daar wil ik wel voor slagen." De volgende dag kwamen B en W aan de beurt. Zij ontvingen de Polen in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Dat begon allemaal heel ge zellig, met koffie en cake. Burgemees ter Bos hield een toespraakje, waarin hij de gasten hartelijk welkom heette. En toen kwam het. Datgene waar een en kele Poolse leerling misschien wel stie- kum op gehoopt had, gebeurde. Er werden cadeautjes uitgedeeld. Alle Po len kregen een smetteloos witte linnen tas. Het vullen van de tas was kennelijk gebeurd door mensen met een uitge putte fantasie of portemonnee. De jon- Wist u, dat het merendeel van de geestelijk gehandicapten buiten een instelling leeft? Dat zij hulp behoeven? Dat geestelijk gehandicapten - met hun beperkte mogelijkhe den - stapje voor stapje leren voor zichzelf te zorgen? Gelukkig zijn er veel centra die hen daarbij helpen. Maar daar is wel geld voor nodig. Help ons een stap verder 9Vm Mokt. nationale Kullekte Geestelijk Gehanditapten, giro 1122222, bank 707070333, Utrecht. algemene radio omroep aoeal Programma De AROS van dag tot dag Zondag 10.00 - 11.00 uur: Klassieke muziek. 10.00 - 11.30 uur: Kerkdienst (via lijn 4) 20.30 - 21.30 uur: Herhaling van het programma "Hitmu seum" Maandag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het programma "Grijs ge draaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten, hetweer en te lefonisch kontakt met de poli tie Dinsdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het maandagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten, hetweer en kontakt met de Gemeente- voorlichter, de heer B. van Os. Woensdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het dinsdagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Groot-Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten en het weer. Donderdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het woensdagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Mariënbrug" 20.00 - 21.30 uur: "Het Cir cuit,,. "Omdat alles in een kringetje loopt". Vrijdag 10.00 - 11.30 uur: Herhaling het donderdagavond-pro gramma 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten het weer, kerk nieuws en de medische dien sten. Zaterdag 09.00 - 10.00 uur: "Grijs ge draaid", gevarieerd program ma met: cabaret, country western, enz. 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondprogram ma. 15.00 - 17.00 uur: De "AROS-show", jeugdpro gramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non-stop muziekprogramma 19.00 - 20.30 uur: "Reken maar," spelprogramma. 20.30 - 21.30 uur: "Hitmu seum," muziek uit de jaren R'1950 t/m 1980. 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer- radio", Easy-listening Nadere informatie: AROS (Algemene Radio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. VERLENGDE KOLONIEWEG Rustig gelegen doch ook nabij win kels, scholen en openbaar vervoer, halfvrijstaand woonhuis met gara ge en berging, met een besloten tuin op het westen. Entree, woonkamer met open haard (ca. 35 m2), keuken, toilet; verd.: overloop, drie slaapkamers, badka mer met ligbad, apart 2e toilet, vaste trap naar zolder met kamer (dakka pel) en bergruimte, voorzien van gas c.v. (nieuwe c.v.-ketel), dakisolatie. Gevraagde koopsom f 295.000,- k.k. BOSSTRAAT Rustig nabij bos en duinen gelegen karakteristiek vrijstaand landhuis met garage annex berging en een vrije royale zonnige tuin. Totale op pervlakte 1850 m2. Entree, ruime hal, sfeervolle woonka mer (ca. 60 m2) met open haard en parketvloer en schuifpui naar terras, eetkamer (ca. 16 m2) met schouw, woonkeuken met inbouwapparatuur, kelder, toilet, badkamer met ligbad en 2e toilet, slaapkamer, hobby- c.q. studeerkamer; verd.: overloop, drie slaapkamers, vliering. Voorzien van gas c.v. (nieuwe c.v. ketel) en isolatieglas. Aanvaarding in overleg. Gevraagde koopsom f 585.000,- k.k. BIJ UITSTEK- THUIS IN SOEST VERRIPS MAKELAARDIJ. EIKENLAAN 77, 3768 ET SOEST. TELEFOON: 02155-16824. VERRIPS MAKELAARDIJ O.G. IS AANGESLOTEN BU DE NVM. DE NEDERLANDSE VERENIGING VAN MAKELAARS. gelui haalden er een plattegrond van Soest (die zij al van het Griftlandcollege hadden gekregen), een boekje over de Soester horeca (in het Nederlands), een ballpoint en notitieblokje met opdruk 'Soest Natuurlijk' en twee chocoladere pen uit. Fraude werd bij het uitdelen niet door de vingers gezien. Een leraar van het Griftlandcollege, die voor Pool werd aangezien, moest zijn tas direct weer inleveren toen bleek dat er een vergissing gemaakt was. Kroeg 's Middags was het tijd voor het betere werk. Er was een 'vrije middag' in het programma ingeroosterd. Die werd door de meeste Poolse leerlingen en hun gastheren/-vrouwen gebruikt om de binnenstad onveilig te maken. Dat gold dan voornamelijk voor de Neder- Foto: Goos van der Wilt. Na nog een nachtje slapen (nou ja sla pen?) was er toch wel menig VWO-er die het betreurde niet mee te mogen met de uitstapjes. De Polen vertrokken naar de Delta-werken in Zeeland. Af gezien van het feit dat dat natuurlijk heel erg interessant is, leek het er sterk op dat de Griftlanders zich bekommer den om het feit weer 'een dagje lol' te missen. De contacten met de Polen ver liepen steeds gemakkelijker. In de loop van de week had iedereen zo zijn eigen manier van converseren uitgevonden. Nederlands, Frans, Duits en handen en voeten, daarmee kwamen de meesten er wel. In geval van uiterste nood werd er gewoon een Pools woordenboek aangeschaft. Op vrijdag 3 november start bij Mayin dra een cursus pendelen en wichelroe delopen, gegeven door Amandus Kor- se. Hij is geestelijk genezer in Hoog land, en gebruikt de pendel om een keus te maken uit diverse natuurge- neesmiddelen en om stralingsbronnen op te sporen en te neutraliseren. Donderdag 2 november start er een cursus De eenheid van godsdiensten en religieuze bewegingen door Hannah van Buuren. In een serie van drie avonden gaat Hannah van Buuren in op de grote lijn die godsdiensten en stro mingen verbindt. Zij begint bij Veda's, Bhagevad Gita, Lao Tse en Boeddhis me, en eindigt bij Theosofie, Antropo sofie, Psychosofie en het recente Ver wachten van de Wederkomst van de Christus en het Verschijnen van de He melse Mens in onszelf. Het is niet de be doeling om hele verhandelingen te hou den over de godsdiensten op zich. Hier gaat het erom de verbindende Ene Lijn zichtbaar te maken. De ontwikkeling van de Ene Lijn in godsdiensten en stro mingen te herkennen biedt de kans ook die Ene Lijn in uzelf wakker te maken. Hannah van Buuren geeft in heel Ne derland, België en Curacao cursussen en workshops over deze en soortgelijke onderwerpen. Wie geïnteresseerd is, of vragen heeft over deze of andere cur sussen kan zich wenden tot Mayindra, Kerkstraat 3-5 Soest. Tel. 02155 - 25599, dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. KERKPAD N.Z. In centrum gelegen drie-kamer appartement met lift en afzonder lijke berging in de onderbouw. Ind.: entree, hal, toilet, ruime woon kamer met luxe open keuken met in bouwapparatuur totaal ca. 38 m2, twee slaapkamers, luxe badkamer met ligbad en douche. Servicekosten f 240,- per maand incl. voorschot c.v. Gevraagde koopsom f 169.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. Aanvaarding in overleg. Makelaar Verrips kent Soest en omgeving bij uitstek en is u optimaal van dienst als u een huis zoekt of uw huis wilt verkopen. Een even komplete als persoonlijke dienst verlening die u de zekerheid geeft van gefundeerde adviezen over huizen, hypotheken en verzekeringen. Slappe lach Donderdag: Tot ieders verdriet de laat ste dag. Maar ook een hele leuke dag. Amsterdam werd met een bezoek ver eerd. Natuurlijk werden het Rijksmu seum en de rondvaart niet overgesla gen, maar verder konden de bezoekers hun eigen gang gaan. Ook winkels wer den dit keer niet overgeslagen. En toen kwam de vrijdag. Tijd voor ver trek. Er werd nog een korte afscheids bijeenkomst gehouden in de aula van het Griftlandcollege met onder andere een optreden van het zogeheten VWO- koor. Veel gezongen werd er niet, aan gezien de ene helft van de koorleden de slappe lach had en de andere helft in tranen was. Opgelucht dat het zover was werden de gasten naar de bussen gebracht, waar ze in de regen werden uitgewuifd. De vrouw fietste op de Vredehofstraat en wilde de Noorderweg inrijden. Op de Noorderweg reed een 55-jarige au tomobiliste uit Baarn, die juist de Vre dehofstraat inreed. De twee zagen el kaar niet op tijd, waardoor de Baarnse de fietster aanreed. De Soestse werd overgebracht naar ziekenhuis Zonne gloren, waar bleek dat haar verwondin gen meevielen. Ze had aan de botsing alleen een flink aantal schaafwonden overgehouden. In restaurant 'DeTtfin' aan de Radema- kerstraat 6 in Soesterberg wordt op za terdag 28 oktober de jaarlijkse herfst show gehouden. Aan de show werken mee: Irene Braams, Anneke Vestering, Astrid Verhaegh en Anne Marie Bon. Zij tonen de mogelijkheden van het werken met zijde- en verse bloemen, glazen schalen, bokalen, manden, windglazen en strikken van papier, herfstaquarellen en droomdozen. PARKLAAN Gunstig nabij openbaar vervoer en winkels gelegen parterre drie kamer hoekappartement met tuin en af zonderlijke berging. Ind.: entree, hal, toilet, woonkamer met open keuken (ca. 30 m2), twee slaapkamers, badkamer. Voorzien van gas c.v. en optimaal geïsoleerd. Servicekosten f 110,- per maand. Gevraagde koopsom f 148.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. NIEUWSTRAAT Gerenoveerd half-vrijstaand woonhuis met dubbele garage op 270 m2 grond. Ind.: entree, bijkeuken, ruime L-vor- mige woonkamer ca. 30 m2, woon keuken, badkamer met ligbad en douche, toilet, kelder; verd.: over loop, drie slaapkamers, 2e toilet. Voorzien van thermopane beglazing, spouwmuur- en dakisolatie en gas- c.v. Gevraagde koopsom f 178.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. EIGENDOMWEG landse jongelui, want de Polen gedroe gen zich voorbeeldig. "Het is opvallend hoe netjes en gedisciplineerd die jonge lui zich gedragen", zegt Lokker. "Ze stonden met grote ogen te kijken hoe wij in een cafeetje de tafels bij elkaar schoven. Ze hadden geloof ik echt het idee van 'dat mag toch helemaal niet?'. Wij zijn dat zo gewend, maar in Polen word je uit de kroeg gezet als je zoiets doet." 's Avonds konden Polen en Nederlan ders zich nog verder uitleven. Er was door de leerlingen een feestje in het Griftlandcollege op touw gezet. Bij mu ziek van de geluidsinstallatie en de band 'Cold Fever' werd er gedanst. "Het was wel jammer dat zij bijna alleen maar kunnen stijldansen, maar het was wel leuk", aldus een VWO-ster achteraf. Op de hoek van de Noorderweg en de Vredehofstraat vond woensdagoch tend een aanrijding plaats waarbij een 56-jarige vrouw uit Soest licht gewond raakte. Bezoekers kunnen zich inschrijven voor de kerstworkshop van Anneke Vestering en de cursus droomdozen maken van Anne Marie Bon. De show begint om 11.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Voorzien van gas c.v. (nieuwe c.v. Aanvaarding in overleg. Aantrekkelijk gelegen half-vrij staand woonhuis (1935) met gro te garage (diepte 12 meter) en een fraai aangelegde vrije besloten tuin. Ind.: entree, toilet, L-vormige woon kamer met open haard (ca. 34 m2) moderne keuken met inbouwappara tuur, kelderkast; verd.: overloop, drie slaapkamers, badkamer met ligbad en tweede toilet, vaste trap naar zol der met kamer en bergruimte, ketel). Dakisolatie. Gevraagde koopsom f 268.000,- k.k. Cl/ft r un uüjhi ui i/i.j steentje bij aan het welslagen van het verblijf van de Polen. Voor de school in Kozle had het bedrijf voor een mooi in gelijste iucmfoto gezorgd van Soest en Baarn. Bovendien kregen alle Poolse leerlingen en docenten een afdruk van flink formaat van de luchtfoto als aan denken mee naar huis. Na de Deltawerken werden de leerlin gen weer op de winkels, dit maal in Middelburg, losgelaten. Bij het vertrek, vrijdagochtend, liet Anna Zawadzka in tranen weten iedereen en ook de win kels vreselijk te zullen missen. Dat win kelen was dan ook gezellig en er werd ontzettend bij gelachen. Anna en haar vriendin Iwona Madej konden er dan ook, net als hun medescholieren, nau welijks genoeg van krijgen. Gevolg was, dat er bij de bus nogal eens gewacht moest worden tot iedereen er weer was. Overigens waren het niet alléén de win kels die indruk maakten. Ook de Delta werken zelf en vooral de zee werden vol bewondering bekeken. Doodmoe wa ren ze allemaal aan het eind van de dag. Het feest van de vorige nacht zich voe len. Het bleef tijdens de lange weg terug dan ook verdacht stil in de bus. Zelfs de mededeling dat de bus nu 'in een typi sche Nederlandse file' stond kon de passagiers niet meer tot actie aanzetten.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13