E 'Bij ons op Soest' Forumavond FNV over werkgelegenheid en werkloosheid [eester van Dijk viert jubileum 9Vastroesten medewerkers voorkomen door uitleen met terugkeer-garantie' \*P V Ac A 224 WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 GEELGOUD Lezing voor Soester Zakenkring 'Arbeidsgaranties voor langdurig werklozen noodzakelijk' j Dronken man ramt verkeerszuilen LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION -) van de ven Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center BAARN Laanstraat 65 02154 - 15418 3761 CJ SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 02155 - 14488 Italianen aangehouden wegens wisseltrucs Wie vergelijkt leest de Soester Courant Jumelage VIII Foto: Goos van er voor een feestelijk ik gelijnde choker en saffiertjes en diamant. ER OPTIEK T 26 - SOEST -1 29 82 Dp vrijdag 13 oktober vierde Meester Vlichel van Dijk zijn vijfentwintigjarig jubileum aan de St. Ludgerusschool. [Dit heuglijke feit is op verzoek van de [jubilaris alleen op de school met de kin- Tderen gevierd middels een spelletjesdag en niet met grote festiviteiten. Wie Mi- jchel van Dijk kent, weet dat grote fees tten niet bij hem passen. Velen kennen [hem na vijfentwintig jaar onderwijzen Jin Soest. Daarnaast was hij vele jaren (jeugdleider bij de voetbalvereniging |S.O. Soest. Enige tijd geleden was hij al vijfentwin tig jaar onderwijzer en dit heeft hij stil letjes voorbij laten gaan. Na vijfentwin tig jaar aan dezelfde school meenden zijn collega's hem toch even in het zon netje te moeten zetten. Michel van Dijk begon zijn loopbaan als onderwijzer in 1962, na de kweek school van de fraters in Zeist te hebben doorlopen. Na een enkele keer inval len, onder andere op de voormalige St.Jozefschool van Meester Jansen, moest hij in militaire dienst. In maart 1964 kon hij op een rekest de lucht macht vaarwel zeggen. Hij kreeg een tij delijke baan aan de Nicolaasschool in Utrecht. In september 1964 kwam er een baan vrij bij Meester van de Berg op de St. Ludgerusschool in Soest-Zuid; Meester van Dijk deed zelf volop mee aan de spelletjes. daar is hij toen gekomen en gebleven. Volgens zijn zeggen is het gewone les geven er niet eenvoudiger op geworden door allerlei onderwijskundige veran deringen en fusies van scholen. On danks dat staat hij nog steeds met ple zier voor de klas en vindt hij een goede omgang en samenwerking met collega's belangrijk. Een van zijn meest opval lende eigenschappen is zijn gevoel voor humor. Menig (oud)-leerling en (oud)- collega zal zich dit zeker herinneren. Naast hard werken mag er ook best veel gelachen worden, vindt hij. I Ondernemers die bij willen blijven ■doen er goed aan rekening te houden ■met een toenemende "verkrapping" |op de arbeidsmarkt. Vooral de vergrij- zing en ontgroening zullen ertoe lei- - den dat er in de toekomst een relatief kleiner aantal en steeds ouder wor dende medewerkers beschikbaar is. fHet antwoord daarop is flexibiliteit, met name in het personeelsbeleid. Die flexibiliteit kan worden vergroot ■door opleiding en training, doorstro- I ming, "job rotation" en andere vormen I van mobiliteit. Nieuw is de gedachte dat ■die mobiliteit ook extern gericht kan zijn; medewerkers kunnen tijdelijk bij een ander bedrijf worden onderge bracht, om daar ervaring op te doen en tegelijkertijd ruimte te maken voor an- i deren, terwijl het arbeidscontract met de "oude" werkgever intact blijft. De medewerker heeft daardoor - geduren- |de een af te spreken periode - de garan- Itie dat hij altijd in zijn oude functie kan L'terugkeren. t Deze nieuwe vorm van "vacaturebe- j middeling" is ontwikkeld door het r Zeister adviesbureau Hoogenraad I Partners, en de directeur van deze volle NMB-dochter, de heer J. Hoogenraad, li is er zelf de belangrijkste promotor van. j, Dat bleek vorige week tijdens een goed ■bezochte lunchbijeenkomst van de Za- kenkring in Darthuizen, waar Hoogen- graad een lezing hield. "Na een korte introductie door Zak en- kring-voorzitter H. Bilek verschafte Hoogenraad zijn aandachtig gehoor aan de hand van dia's meer inzicht in zijn werkzaamheden en de achtergron den daarvan. Volgens hem is de kern vraag: "Hoe komt het dat goede mede werkers, die ouder zijn dan bijvoor beeld 35 jaar, niet meer van hun stoel te branden zijn?" Combinatie Het bureau houdt zich niet bezig met vacaturebemiddeling in de traditionele zin van het woord. Hoogenraad is dan ook geen "aanbieder" van kandidaten voor allerlei functies en zijn club heeft evenmin het karakter van een "head hunters"-, uitzend- of "ouplacement"- bureau, maar meer een combinatie van dit alles. Medewerkers die tijdelijk wat anders willen, omdat ze in hun huidige functie de uitdaging missen, kunnen buiten het eigen bedrijf nieuwe inspiratie opdoen. Of ze kunnen "buiten de deur" specia listische kennis opdoen die ze voor hun verdere carrière goed kunnen gebrui ken. Maar ook medewerkers die door reorganisatie o.d. minder inzetbaar zijn geworden, vormen de doelgroep van het bureau, dat inmiddels in enkele ge vallen succesvol heeft kunnen bemid delen tussen "vraag" en "aanbod". De tijdelijke overstap kan uiteindelijk leiden tot een definitieve, maar dan gaat het om medewerkers die op termijn vermoedelijk toch wel elders terecht zouden zijn gekomen, meent Hoogen raad. Voor het zover is behoudt de be trokkene echter alle zekerheden van zijn huidige functie, zoals pensioen rechten en andere arbeidsvoorwaar den. De "uitleen" gebeurt op basis van vrijwilligheid en kan eventueel ook part-time plaatsvinden, gecombineerd met bijscholing en begeleiding. 'Minder snel opgebrand of uitgeblust' "Het gevoel van onzekerheid, dat kan voortkomen uit het veranderen van baan, leidt ertoe dat mensen vaak veel te lang op hun plek blijven zitten," aldus Hoogenraad. "Het gaat erom juist de mobiliteit van de medewerkers te ver groten, zodat de arbeidsorganisatie fle xibeler wordt. Een medewerker die el ders een nieuwe functie krijgt aangebo den zal minder snel opgebrand en uit geblust raken." Hoogenraads uiteenzetting kreeg van de leden van de Soester Zakenkring een nieuwsgierige ontvangst, zij het niet zonder scepsis over de manier waarop deze nieuwe vorm van vacaturebemid deling de bestaande "bedrijfscultuur" zou kunnen beïnvloeden. Volgens Hoogenraad is die invloed echter altijd positief. "De tijd is voorbij dat mensen nog gewaardeerd worden omdat ze 25 of 40 jaar in dienst van één bedrijf heb ben gewerkt. De bedrijfscultuur is vast- geroest, en daarom durven de mede werkers alleen risico's aan als de werk gever daarvoor de juiste condities schept, met name door een terugkeer garantie." Tijdens de door de FNV georganiseer de forumavond in 'De Open Hof over werkgelegenheid en werkloosheid werd voornamelijk gesproken over de positie van de langdurig werklozen en de gevolgen en mogelijkheden van de tripartisering van het bestuur van de arbeidsbureaus. De tripartisering houdt in dat werkgevers, werknemers en overheid samen het bestuur van de arbeidsbureaus gaan vormen. Tijdens de bijeenkomst was er de mogelijk heid om van gedachten te wisselen met B. van Ittersum, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau, wethouder Günther Plomp en M. van Leeuwen, districtsbestuurder van de FNV. Van Ittersum vertelde in zijn inleiding dat het aantal ingeschreven werklozen vrij constant is (tien- a elfduizend in de regio). "Daaruit moet echter niet wor den afgeleid dat geen van de ingeschre venen werk vindt", zei hij. "Er zijn wel degelijk verschuivingen. Rond de maanden juni en juli komen er onge veer tweeduizend schoolverlaters bij. Op dit moment heeft al meer dan de helft van hen een baan. De 'vrijgeko men' plaatsen bij het arbeidsbureau worden dan weer opgevuld door ande ren. Slechts een klein deel van de schoolverlaters blijft 'hangen'. Eigen lijk zou er voor schoolverlaters een soort garantie moeten komen, zodat Een 52-jarige Amersfoorter ramde in de nacht van zondag op maandag met zijn auto twee verkeerszuilen aan de Soesterbergsestraat. De man was over een scherp voorwerp gereden, waar door de band van één van zijn voorwie len was lekgeraakt. De Amersfoorter raakte de macht over het stuur kwijt en reed de verhoogde middenberm op, waar hij de zuilen ramde. Toen de politie arriveerde, bleek dat de man gedronken had. De auto was zo zwaar beschadigd, dat de politie het kenteken invorderde. De auto moet nu eerst opnieuw gekeurd worden, voor er weer mee gereden mag worden. 1.(- F. S. I. Knaapen De Petrus en Paulus- parochie van Soest 12,50 2.( 2) Wayne Dyer Eerst geloven dan zien 32,50 3-( 4) P. C. Kuiper Ver heen 30- 4.( D Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 5-( 3) Ted Troost Het lichaam liegt nooit 24,90 6.( 6) Viorst Noodzakelijk verlies 34,50 7.( 5) van Wolferen Japan 55 8. 7) Jan Pen Wie heeft er gelijk 24,90 9.(10) De Swaan Zorg en staat 64,50 10.(12) Philip Metcalfe 1933 35,00 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Te). 12419 Libris. De Complele Boekhandel. U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 Foto: Goos van der Wilt. ook zij aan de slag kunnen. Doelgroepenbeleid Volgens Van Ittersum is het zogenaam de doelgroepenbeleid, waarbij de aan dacht wordt gericht op bepaalde groe pen langdurig werklozen, in toenemen de mate van belang. Als instrumenten om deze groepen aan het werk te helpen noemde hij de ruime budgetten voor scholing, de primaire beroepsopleidin gen voor volwassenen en een goede sa menwerking met de gemeenten, waar mee onder andere heroriënteringsplan- nen worden opgesteld. Ook Plomp zei het belang van een goe de samenwerking en coördinatie tussen overheid, arbeidsbureau en onderne mers te onderkennen. Hij noemde in dat verband de bedrijfscontactman van de gemeente. "De gemeente probeert de voorwaarden voor een goede werk gelegenheid te scheppen", zei hij. "De gemeente moet zorgen dat er voldoen de ruimte voor de industrie en voldoen de betaalbare woningen zijn." Verder noemde Plomp het belang van basise ducatie voor met name allochtone werkzoekenden. "Opleiding en werkervaring zijn van belang. Het is ook duidelijk dat iemand vanuit een werksituatie makkelijker een andere baan vindt, dan iemand die werkloos is." Garanties "Ik geloof dat werkgevers, werknemers en overheid samen iets hebben te bie den", meende Van Leeuwen. "Uit de verhalen van de heren Plomp en Van It tersum blijkt dat de vraag hoe we lang durig werklozen weer moeten inpassen in de arbeidsmarkt van groot beang is. Dat lukt niet zonder medewerking van de werkgevers", zei hij. We kunnen niet maar blijven scholen in de hoop en ver wachting dat die mensen wel een plaats je zullen vinden. Je moet het traject dat een langdurig werkloze aflegt kunnen sturen, zodat je zeker bent dat hij niet weer in de kaartenbak van het arbeids bureau eindigt. Daarom moeten werk gevers helpen om te kunnen plannen wat voor mensen er na één of meerjaar op de arbeidsmarkt nodig zijn, zodat we ons daarop kunnen richten. Alleen door overleg tussen werkgevers en werknemers kunnen er werkgaranties komen. Veel werklozen zitten al zo lang zonder baan dat zij nauwelijks meer ge motiveerd zijn om weer te gaan werken. Met harde arbeidsgaranties kun je die mensen weer motiveren." De politie heeft vorige week twee Italia nen aangehouden die van wisseltrucs werden verdacht. Ze zouden hun kunstjes hebben vertoond bij enkele winkeliers aan de Van Weedestraat en de Steenhoffstraat. De heren reden in een auto met Belgisch nummerbord en konden op de Burgemeester Grothe- straat worden gearresteerd. Ze verble ven als toerist in Nederland, maar kon den volgens de politie worden be schouwd als zware criminelen. Na onderzoek werd eeri van hen op vrije voeten gesteld. De ander, een 35- jarige, bleek het nodige op zijn kerfstok te hebben. Zo had hij in West-Duits- land nog een gevangenisstraf van zes jaar te goed. Hij zal deze week aan de Bondsrepubliek worden uitgeleverd. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Vandaag: Bogdan Lola Macicjewski Der Gastgeber: "We praten nog steeds met handen en voeten. Bogdan (51) heeft sinds ons vorig bezoek aan Kozle in mei een Duitse taalcursus ge volgd en laat vol trots de aantekenin gen zien in zijn cursusschrift. Maar nog steeds roept hij na elke halve zin zijn vrouw Lola (53) te hulp, die meer er varing heeft met die Deutsche Spra- che. Zijn stopwoordje is steevast 'Tantastiek, fantastiek" als hem ge vraagd wordt hoe hij iets vindt, be leeft, eet of ziet. Op elke tafel binnenshuis en buitens huis zwerven woordenboeken Neder lands-Duits, Duits-Nederlands en Bogdans Pools-Duits. Maar het meest succesvolle boekje is Kosmos kleine taalgids "Wat Hoe Pools", een smaldeeltje van 150 bladzijden met dagelijkse trefwoorden die variëren van schapekaas (ser owczy) tot mosse len (mlyn) en van Jan Visser (Jan Ry- bak) tot Peter (Pietruszka). Zelfs de attente serveerster van een Grieks restaurant in - Amersfoort vraagt of zij het boekje even mag in zien om iets aardigs in het Pools te zeggen als we de zaak verlaten. 24 uur Vanaf 's middags drie uur hangt het "witam" (welkom) op de buitendeur en staat de tafel gedekt. Dan belt Ab Blokzijl, voorzitter van het jumelage- comité, uit Soesterberg op met de me dedeling dat alleen Bogdan en Lola in de scholierenbus zitten met Poolse leerlingen en leerkrachten uit Kozle. Zij zijn de enige burgers die op tijd een visum hebben gekregen. De overige tien gasten, onder wie burgemeester Lewczak, blijven achter: "Er is in Soest iets mis gegaan met de nodige Stedenband Soest Kotle ,-r:l Bogdan en Lola in Soest papieren..." Het zal je maar gebeuren als je al een week met de voorbereidin gen bezig bent geweest. De bussen zullen om half negen arri veren bij het Griftland. Om half tien pluk ik ze uit de duisternis. Precies vierentwintig uur hebben ze over de reis gedaan van Kozle naar Soest (1100 km). Vijf uur oponthoud bij de Poolse grens, drie uur bij de Westduit- se grens, een kapotte bus (twee uur re pareren), een file van zeven kilometer en stomverbaasd dat ze zomaar Ne derland kunnen binnen rijden. Om tien uur zitten we eindelijk aan ta fel. Ze eten weinig en praten veel. Bogdan is nog wel "optimistiek" over de veranderingen in Polen, inaar Lola ziet het somber in: sinds de succesvolle verkiezingen zijn de prijzen vervier voudigd en zijn de winkels nog steeds leeg. De democratisering en het her stel van de economie hebben tijd no dig, zeer veel tijd. Soest Wat moet je twee Polen, die voor het eerst het vrije westen bezoeken, in vijf dagen laten zien om een goede indruk te krijgen van Nederland? We rijden langs de Lek naar de molens van Kin derdijk (nog nooit eerder geweest) en we "doen" Rotterdam. Van twintig hoog langs de Maas tot in de depots van het Maritiem Museum waar de conservator Leo Akveld ons de trots laat zien van eeuwenlang Hollandse scheepsbouwkunst. We rijden de volgende dag door het nieuwe Flevoland over de Markerdijk naar het oude Enkhuizen en varen van Volendam naar Marken. Lekker rus tig op een zonnige middag in de herfst. Een schot in de roos is Madurodam (ik kan gelukkig niet mee) in Den Daag en een diamantslijperij in Amsterdam. Ik ben er zelf niet opgekomen, maar dat willen ze graag zien! Geef mij maar "het lieve rood" (Pierre Kemp) van het Joodse bruidje in het Rijksmu- Bogdan en Lola langs de Eem seum. Nog net een halve dag blijft er over om nog iets te tonen van Soest. In het oude gemeentehuis is het CDA (Jan Men- ne) met vakantie en de WD (Günther Plomp) werkt. Als we over de Van Weedestraat wan delen ben ik mijn gasten plotseling kwijt. Ik vind ze terug in een show room van Alfa Romeo's. Een aardige mijnheer vertelt hen in het Duits over een nieuw model van 185.000,— gulden. Daarvan worden maar 1000 exemplaren gemaakt, waarvan er 25 in Nederland terecht komen. Ze krijgen een prachtige poster mee voor hun zoon in Kozle en een kleuri ge folder. Snel neem ik ze mee naar de Eng, de Eem, de polders, de bossen en zelfs naar de spottersplaats (voor mij de eerste en laatste keer) in Soester berg: NATO-Warschaupact 0-0. Net als Polen-Engeland woensdagavond: 0-0. Over een uur zijn alle foto's klaar. Ze zijn stomverbaasd, want in Polen duurt zoiets drie weken. Stedenband Een scholierenontmoeting tussen Soest en Kozle is zeer waardevol voor de internationale betrekkingen. Het afscheid van de jongelui emotioneel. Maar wil de doelstelling van de Stich ting Jumelage Soest-Kozle (opgericht 22 juli 1987): "het leggen, onderhou den en uitwisselen van concacten tus sen de bevolking van de gemeente Soest en de gemeente Kozle", bereikt worden, dan zal er meer moeten ge beuren. Een prachtige taak voor een nieuwe creatieve burgemeester. Zo'n stedenband moeten we koeste ren als een kasplantje, anders gaat het onherroepelijk mis. Bogdan en Lola zijn vertrokken met de vraag of we volgend jaar weer naar Polen komen. Do zobaczenia!" I.

Soester Courant | 1989 | | pagina 15