Cowwuptc B n MEDE Adam a anders! M Ivr £JLoaMs H0F Hartje-Zuid wapent zich vastbesloten tegen aanslag op twee-polen-beleid Extra-editie Soester Courant over gemeentebegroting 1990 Onze nieuwe Mayon-collectie is binnen. Open Hof mogelijk 'oecumenisch centrum' voor protestanten en katholieken Rlinoor/and iMaaaiSM yfUTO VAN DOORN Na spoedvergadering mandaat voor juridische stappen Komend weekeinde hüis-aan-huis in Soest en Soesterberg Brisantgranaat gevonden bij Oranje Hotel 'Hermes': nieuwe straat in S'berg Vechtpartij in café Kerkruit vernield Uitzending op 10 november Soest centraal in tv-programma 'Lekker weg in eigen land' MODE Van Weedestraat 46 Soest Tel. 02155-21310 GLAS HANDEL Dringend verzoek om herziening 'Voorstel vergoeding burgerleden commissies ronduit beschamend' Feest of bijzondere gebeurtenis? Huur een VIDEO CAMERA Schoolruiten kapot Plan voor nieuwe kerkzaal met 600 zitplaatsen Jeugdig tweetal (10 en 12 jaar) op boevenpad Parkeerplaatsen bij raadhuis beperkt BOUWEN? zalencentrum DE BESTE 24-UUR-SERVICE VERSE MOSSELEN Gebruikt of nieuw kopen: Aiie modellen SEAT en HONDA 4UTO VAN DOORN Wk Vast- schoenen SCHOEN-ADVISEURS 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: De winkeliers van Hartje-Zuid, de "zuidelijke winkelpool" van Soest, wapenen zich vastbesloten tegen de dreigende aanslag op het twee-polen- beleid, die zijn onheilspellende scha duwen vooruitwerpt in het voornemen van het gemeentebestuur om de bouw van het Albert Heyn-Lindenhof- project aan de Van Weedestraat mo gelijk te maken. Het bestuur van de winkeliersvereniging heeft de leden vorige week in een spoedvergadering een mandaat gevraagd om zo nodig ju ridische stappen te ondernemen. De ledenvergadering heeft dat mandaat unaniem verleend. Hartje-Zuid vindt de uitbreiding van de "noordelijke winkelpool" - Van Wee destraat - volkomen in strijd met de ge maakte afspraken over het twee-polen- beleid, dat uitgaat van een gelijkwaar digheid van de beide winkelcentra. De laatste tijd zijn er te veel geluiden te ho ren geweest die de vrees rechtvaardigen dat er in de boezem van het gemeentbe- stuur plannen worden gesmeed om on der die afspraken uit te komen, vindt men in Soest-Zuid. Een veeg teken is in dat verband de in de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken ge bleken bereidheid van de meerderheid van CDA, PvdA en GPV tot het opstar ten van de artikel- 19-procedure, ten gerievé van de nieuwbouw van Albert Heyn en de Lindenhof. VVD, D66 en Progressief Soest zijn weliswaar vol strekt tegen, maar vormen slechts een minderheid die de dreigende voortgang van de plannen niet zal kunnen verhin deren. "We hebben niets tegen Albert Heyn, en nog minder tegen de Lindenhof," al dus Hartje-Zuid-voorzitter G.J. Ada- ma in een toelichting, "maar het plan betekent wél dat de Van Weedestraat er zo'n 2800 vierkante meter winkel-op pervlak bij krijgt. Bovendien is de Van Weedestraat in de afgelopen periode al min of meer stilletjes uitgebreid. Er zijn onlangs nog enkele nieuwe zaken bij ge komen met in totaal zo'n 2000 vierkan te meter. Bij elkaar is dat toch zowat 5000 meter, terwijl Soest-Zuid al 3000 meter tekort kwam." Onduidelijk De ontwikkelingen nopen de winkeliers van Hartje-Zuid tot uiterst waakzaam heid. De kwestie klemt des te meer om dat het zuidelijke winkelcentrum de plannen voor de eigen uitbreiding (met ca. 2500 meter) noodgedwongen op de lange baan moet schuiven. "De project ontwikkelaar - Aegon - neemt «voorlo pig een afwachtende houding aan. Dat is logisch, want het gemeentebeleid is op dit moment zó onduidelijk datje van Aegon op dit moment geen beslissingen mag verwachten," aldus Adama. De gronden voor de uitbreiding aan de Zuidpromenade zijn bovendien parti culier eigendom. Adama onderstreept nog eens dat de winkeliers van Hartje-Zuid de collega's in Soestdijk niets misgunnen. "Daar lijkt het soms wel eens op, maar we heb ben absoluut niets tegen de individuele ondernemers daar of tegen de Van Weedestraat als zodanig. Onze kritiek richt zich met name tegen de gemeente, die tot dusver alleen maar onduidelijk heid creëert en die kennelijk willens en wetens laat voortbestaan. Wij willen wel, en Aegon ook wel. Het is d'e ge meente die de ontwikkeling van Soest- Zuid momenteel in de weg staat..." De winkeliers van Hartje-Zuid hebben zich inmiddels verzekerd van de steun van juridisch adviseur mr. M. Lanen te Utrecht. De ledenvergadering steunde eensgezind het voorstel van het bestuur om hem opdracht te geven alvast te be ginnen met het voorbereiden van de ju ridische procedures, eventueel tot aan de Raad van State toe. ln het komende weekeinde - vrij dagavond 20 en zaterdag 21 okto ber - verschijnt een extra-editie van de Soester Courant, die huis-aan- huis in Soest en Soesterberg wordt verspreid. Het is een speciale uitga ve, onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur, waarin volop aandacht wordt besteed aan de gemeentebegroting 1990 en an dere zaken. Vorig jaar verscheen een dergelijke krant voor het eerst, bij wijze van ex periment. Dat is in brede kring zo goed gevallen dat het gemeentebe stuureen herhaling aandurfde. Voor een belangrijk deel zal deze bijzon-" dere Soester Courant weer gevuld zijn met de "algemene beschouwin gen": de opmerkingen, aanmerkin gen, kanttekeningen en vragen die de zes fractievoorzitters in de ge meenteraad van Soest (CDA, WD, PvdA, Progressief Soest, D66 en GPV-SGP-RPF) naar aanleiding van de begroting naar voren bren gen. De bedoeling van deze extra-editie is dan ook de bevolking van Soest zo veel mogelijk te interesseren voor en te betrekken bij dit jaarlijkse hoogte punt van de gemeentepolitiek. Daarnaast verschaft de krant allerlei achtergrond-informatie, verzorgd door de Staf Voorlichting onder lei ding van gemeentevoorlichter Ben J. van Os, waardoor allerlei "Soester" onderwerpen, al dan niet actueel, onder de aandacht komen van een breed publiek. De krant zal verder ook uitgebreid verslag doen van de "studiedag", die onlangs werd ge houden over het thema: "Soest op weg naar de jaren '90". Voor iedere burger van Soest is het dan ook zeker de moeite waard er kennis van te ne- Publiek is welkom Maandagavond (23 oktober) begint om 19.00 uur in de aula van het Griftland College aan de Noorder- weg de officiële raadsvergadering, waarvan de speciale krant een (fors uitgevallen) voorproefje is. De frac tievoorzitters houden daar alle zes nog een korte toespraak - hun "be schouwingen" staan immers al in de krant - waarna het College van Bur gemeester en Wethouders (het "da gelijks bestuur" van onze gemeente) zal reageren. Het spreekt vanzelf dat deze vergadering, net als alle andere gemeenteraadsvergaderingen, openbaar is; het publiek kan de dis cussie dus vanaf de tribune volgen. Uiteraard zijn de burgers van Soest hartelijk welkom bij deze voor de to tale gemeenschap zo belangrijke be raadslagingen. De vergadering wordt woensdag middag (23 oktober) om 14.00 uur voortgezet. Als er genoeg tijd over blijft - meestal is dat zo - wordt aan sluitend 's avonds de "gewone" ge meenteraadsvergadering afgewerkt, die eigenlijk voor donderdag 26 ok tober staat gepland. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) van de Koninklijke Land macht moest er vrijdag aan te pas ko men om een brisantgranaat te ver wijderen aan de Burgemeester Gro- thestraat. Die was tevoorschijn ge komen bij graafwerkzaamheden op het terrein van het voormalige Oran je Hotel, waar momenteel apparte menten worden gebouwd. Volgens een politiewoordvoerder betrof het overigens maar een "klein gra- naatje"die door de EOD in de Lan ge Duinen met een "klein plofje" werd gedetoneerd. Volgens de poli tie was de granaat afkomstig uit de Eerste Wereldoorlog. Het College van B. W. stelt de ge meenteraad voor een deel van Mercury - de nieuwe woonwijk in Soesterberg - de straatnaam "Hermes" te geven. B. W. volgen daarmee het advies van de straatnaamcommissie. De nieuwe straatnaam moet aansluiten bij de bestaande benamingen als Mer cury, Gemini, Wostok en Apollo, alle afkomstig uit de bemande ruimtevaart. Er zou ook te denken zijn geweest aan bijvoorbeeld het Space-shuttle-project en het Russische equivaleht daarvan: Sojoez, of aan het meest kenmerkende symbool van de Europese ruimtevaart: Ariane (naar de Franse raket). De commissie heeft echter haar keus bepaald op de naam Hermes, zoals het Europese ruimtevaartproject heet dat nog in voorbereiding is. Omdat dat ook betrekking heeft op de bemande ruim tevaart is de commissie het dus over "Hermes" eens geworden. De nieuwe straat komt te liggen tussen Mercury en de Vliegtuiglaan. De politie werd zaterdagavond gealar meerd wegens een vechtpartij in een ca fé aan de Koninginnelaan, waarbij het interieur van de zaak het moest ontgel den. Zo bleken er lampen te zijn ver nield en barkrukken door de deur te zijn gegooid. Ook de planten waren her en der door de zaak verspreid. De daders waren bij de komst van de politie al weg. Verder bleek in hetzelfde café een man te zijn mishandeld, maar over de toe dracht daarvan kon de politie geen me dedelingen doen. Onbekenden hebben zaterdagavond een ruit van de Joanneskerk aan de Wil- laertstraat vernield. In het gebouw werd een bierflesje aangetroffen, dat kennel- lijk als projectiel had gediend. De poli tie trof overigens onder de luifel bij de kerk ca. 60 doppen van bierflesjes aan. Het leek erop dat een groepje jongelui er een soort drankfeestje had gehou den. De gemeente Soest en nog enkele plaatsen uit het Eemland-gebied ko men op vrijdagavond 10 november uitgebreid aan bod in het televisiepro gramma "Lekker weg in eigen land", dat de KRO-tv in de vooravond uit zendt. In de afgelopen dagen zijn er op diverse lokaties al opnamen gemaakt, o.a. bij de Paardenkamp, het "paar- denrusthuis" aan de Birkstraat. Van Soest zullen verder onder meer op namen te zien zijn van toeristische at tracties als de Soester Duinen, de Ker- kebuurt en enkele van de zogenaamde "vijf boerderijen". Het programma duurt ongeveer een half uur. Het voert de kijkers mee naar de Paardenkamp, die het hoofdonderwerp van de uitzen ding vormt. De kijkers worden opge roepen de volgende dag - zaterdag 11 november - naar Soest te komen en daarom organiseert de Paardenkamp die zaterdag opnieuw een "open dag". De ervaring met eerdere uitzendingen van "Lekker weg" heeft geleerd dat er gerekend moet worden op een bezoe kersaantal van enkele tienduizenden! VVV speelt in De Soester VW zal op de uitzending inspelen om Soest op die manier bij de bezoekers te "promoten". In samen werking met de gemeentelijke afdeling Groepbeheer, de Warmbloed-Paar- denfokvereniging Eemland (W.P.E.) en de stichting de Paardenkamp wordt die zaterdag een speciaal programma gemaakt, waarin de het paard en de na tuur centraal staan. In het weiland naast de Korte Duinen wordt een aantal ambachten getoond, waarbij het paard het verbindende the ma is, bijvoorbeeld een hoefsmid. De W.P.E. zal met een aantal rijtuigen pre sent zijn, waarmee bezoekers gratis een ritje kunnen maken. De afdeling Groenbeheer heeft een route uitgezet, waarlangs de deelnemers een goed beeld krijgen van de Soester natuur in haar verschillende facetten. De VVV bemant zelf een stand op het terrein van de Paardenkamp, met informatie over Soest. Over GLAS kan Van Ede U haarfijn vertellen hij immers kent alle toeters en bellen. Advies kost geen cent, bij die aardige vent. Hij is vakman, dat kunt U wel stellen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! De Commissie Ouderenbeleid - een van de talrijke overleg- en adviesorga nen binnen de gemeente die geheel of gedeeltelijk zijn samengesteld uit "burgerleden" - is allerminst te spre ken over het voorstel van B. W. om deze leden voortaan tegemoet te ko men met een (minimale) kostenver goeding op basis van de strippenkaart. "Ronduit beschamend", luidt kort en bondig het oordeel van de commissie, die zich in het verleden sterk heeft ge maakt voor een honorering van de in spanningen van zo veel vrijwilligers. In een brief die aan duidelijkheid weinig te wensen overlaat laat voorzitter Henk Jorna het gemeentebestuur weten hoe hij over het voorstel denkt. Volgens hem ontbreekt het in Soest ontegenzeg gelijk aan waardering voor het vrijwilli gerswerk, "dat van onmisbare beteke nis is voor de samenleving". "Het komt ons voor dat dit in de gemeente Soest niet zo is," aldus Jorna. Hij wijst erop dat vrijwilligers zich om niet inzetten en dat het daarom alge meen als minimum-eis wordt gezien dat foto-filrr> video Winkelcentrum Hartje-Zuid Telefoon 1 28 74 er een reële vergoeding wordt verstrekt van alle kosten die zij maken. Het Col lege ziet dat blijkens het voorstel intus sen ook als een récht, constateert Jorna, maar hij heeft met grote verbazing ge zien dat het gemeentebestuur dat wil af doen met een strippenkaartvergoeding. Er zijn immers diverse commissieleden die, zoals normaal gebruikelijk is, een kilometervergoeding ontvangen. Jorna stelt vast dat er over gemaakte kosten voor telefoon, oppas en voorbe reiding van de vergaderingen niet nader wordt gesproken, al wordt er in het voorstel wel gewag gemaakt van een "waarschijnlijke" vergoeding van de te lefoonkosten die de voorzitters van de diverse commissies maken. Willekeur "Wij vinden het ronduit beschamend dat een dergelijk voorstel aan de raads commissie wordt gepresenteerd en vra gen ons dan ook af wat de waardering is voctf het vele werk van deze commis sies," aldus Jorna. Volgens hem blijkt uit het overzicht dat de vergoedingen die tot nu wel worden toegekend op ba sis van willekeur plaatsvinden. "Oók in de commissie Ouderenbeleid hebben personen zitting op grond van deskun digheid," merkt hij op. De commissie Ouderenbeleid doet het College dan ook het dringende verzoek het voorstel dusdanig te herzien dat er sprake zal zijn van een acceptabele re geling, waarin de waardering voor het vrijwilligerswerk tot uitdrukking komt. Onbekenden hebben onlangs een vijftal ruiten van de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan vernield. Er ble ken gaatjes in geschoten te zijn. Ver moedelijk hebben de daders gebruik gemaakt van een luchtbuks. -T- De Open Hof, het gezamenlijke ker kelijk centrum van gereformeerden en hervormden in het "Veen", kan in de toekomst misschien ook weer een functie gaan vervullen voor de katho lieke parochie in deze wijk. Er zijn plannen om het bestaande kerkge bouw uit te breiden met een nieuwe kerkzaal, zodat de huidige kerkzaal (400 450 zitplaatsen) beschikbaar komt voor de katholieke mede-gelovi gen. De Open Hof zou daarmee een echt "oecumenisch centrum" kunnen worden. De (gereformeerde) Commissie van Beheer en de (hervormde) Kerkvoogdij hebben bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend tot medewerking aan de uitbreiding, die zou moeten plaatsvinden op het terrein naast het kerkgebouw aan de zijde van de Ko ningsweg. Het gebouw is sowieso toe aan een ingrijpende verandering, om dat de huidige kerkzaal dikwijls te klein is en er ook "klimatologische" proble men zijn. Men heeft inmiddels ook kon- takt gezocht met de r.k. Joannes-paro- chie om te spreken over de mogelijk heid om het kerkgebouw gezamenlijk te gebruiken. Volgens de heer T. Koelewijn, voorzit ter van de Commissie van Beheer, ver keren de plannen alleen nog maar in een vaag stadium. "Er is nog geen pen op papier gezet en er valt nog weinig concreets over te zeggen." Wel laat hij weten dat het de bedoeling is dat her vormden en gereformeerden gebruik gaan maken van de nieuwe kerkzaal, waarbij de bestaande kerkzaal beschik baar komt voor de Joannes-parochie. De politie heeft zaterdagmorgen twee jeugdige Soesters, een jongen van 12 en zijn zusje van 10 jaar, aan gehouden nadat ze bij een café aan de Steenhoffstraat twee lege fris drankkratten hadden weggenomen. De jongelui waren kennelijk van plan het statiegeld in de wacht te sle pen. De jongen ontsnapte aanvan kelijk, maar kon later toch in de kraag worden gegrepen. De politie vermoedt dat de lieverdjes meer van dergelijke diefstallen op hun kerf stok hebben. In elk geval is er pro ces-verbaal opgemaakt. Het College van B. en W. heeft besloten de aanleg van parkeerplaatsen bij het nieuwe gemeentehuis voorlopig te be perken tot één kant. Het parkeerterrein tussen de bomenrij aan de kant van de Verlengde Talmalaan komt er dus vooralsnog niet. Het College heeft dat besluit genomen naar aanleiding van de geconstateerde tegenstrijdigheid tussen het onlangs vastgestelde bestemmingsplan-Dalweg en het ontwerp voor de "omgeving" van het gemeentehuis. Tezijnertijd wil het College bij de con crete realisering of uitvoering van de woningbouwplannen bekijken in hoe- verrre enige aanpassing mogelijk is. "In ieder geval willen wij ernaar streven de aanwezige fraaie bomen, die op ge meente-eigendom staan, zoveel moge lijk te sparen", aldus B. en W.. herenmode Soesterbergsestroat 51 Soest De overige ruimten van de Open Hof zouden door de drie groeperingen ge zamenlijk kunnen worden gebruikt. "Maar het is allemaal nog heel pril, en over de financiële haalbaarheid valt nog helemaal niets concreets te zeggen," al dus Koelewijn. Dat wordt bevestigd door de heer J. Heerkens, vice-voorzitter van de paro chievergadering van de Joanneskerk, die zijn onderkomen heeft in de "aan bouw" aan het cultureel centrum C-drie aan de Willaertstraat. "We heb ben alleen nog informeel met elkaar ge sproken. Kijk, wij hoeven hier niet zo nodig weg, want we zitten hier goed. De samenwerking met C-drie is uitste kend, aanzienlijk beter dan destijds met De Borg." Theaterplan C-drie Dat de Joannesparochie de ontwikke lingen in en rondom de Open Hof met grote belangstelling volgt is volgens Heerkens vooral een kwestie van oecu menische interesse. "In principe zou den wij best willen meewerken aan zo'n oecumenisch centrum.Daarnaast is de Joannes-parochie natuurlijk niet on kundig van de plannen die C-drie heeft ontwikkeld voor de uitbouw van het centrum tot o.a. een volwaardig thea ter, met als consequentie dat de kerk uit het gebouw zou moeten vertrekken. Sa mengaan met de Open Hof (waar de Joannesparochie overigens voordat het eigen kerkgebouw werd gerealiseerd ook enige jaren gastvrijheid heeft geno ten) ligt dan voor de hand. "Als de plannen van C-drie doorgaan zal men ons moeten uitkopen," aldus Heerkens, die in dat verband overigens geen bedrag kan noemen. "Wij zouden de gang van zaken bij C-drie zeker niet willen blokkeren, en tegen die achter grond zijn wij natuurlijk best geïnteres seerd in de ontwikkelingen bij de Open Hof." Heerkens wijst erop dat de Joannespa rochie jong is en zich om die reden ook scherp bewust zal moeten zijn van de fi nanciële aspecten. "Alles hangt af van wat de politiek in Soest wil: een theater in C-drie of iets anders. Voor ons is dit natuurlijk een unieke kans. Wij wach ten voorlopig maar rustig af wat er ge beurt." Telefoon 02155-14282 HET IS ONZE ZORG AIS OFFICIËLE MERCEDES-BENZ DEALER DAT U ALTIJD KUNT RIJDEN HIT BISTE VAN DE BESTE NIJVERHEIDSWEG 65N AMERSFOORT TELEFOON 033-635174 1e kwaliteit. Rechtstreeks uit Zeeland RUUD SMIT visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 (voor alle zekerheid) Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 71 Pagina k#vanBREUKELENbvm s Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1