Zbaxtliuizen artióhocK Speeldoos WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 Theater op 19 oktober "Marjol gaat vreemd" in C-drie Exposities in Anna Paulownahuis èW M Jeugdzorg Soest De Vangrail: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Winter-cursussen Nieuwe boekjes verschenen bij Soester uitgeverij 'Kairos' het restaurant Robert Paul "Ruimtevrees' theater-agenda Wie van Soest houdt leest de Soester Courant The three sounds of Diana Beerta, oftewel: Bebop, ballads blues Lezing over relatie eetgewoonten gedrag Filmhuis: 'Vleugels' Familie Jansen in concert Oude Kerk Cultureel Creatief Centrum Kinderboekenweek Evenals vorig jaar hebben Soester in stellingen een gezamenlijk programma gebracht rond de kinderboekenweek 1989. Iedere instelling had haar eigen activiteiten voor kinderen van 4 tot 16 tar. C-drie en de Openbare Biblio theek hadden als absolute klapper een ballonvaart georganiseerd als hoofd prijs voor de quiz "uitvinden en ontdek ken". Nu zitten er aan een ballonvaart heel wat haken en ogen en al voor de eerste "vlucht" bleek het weer echt herfstig te zijn geworden. Windkracht 7 a 8 vertelde de weerman. Onverant woord, vonden wij, om de ballonnen te laten gaan. Daarom hebben wij de bal lonvaart een week uitgesteld. Expositie Tot eind oktober is in het Witte Café de expositie van Dré van Berkel en Ineke Jasper te bezichtigen. Deze expositie bestaat uit sieraden van goud, zilver en koper en objecten/plastieken van edelsmid Dré van Berkel. Ineke Jasper maakte de tekeningen en schilderijen. Bijna alle werken zijn te koop Kinderbios Op 27 oktober draait een spannende western die geschikt is voor de hele fa milie. "De Kinderkaravaan" vertelt de aangrijpende geschiedenis van de fami lie Sager, die een lange reis moet maken om in hun "beloofde land" te komen. Behalve de ontroerende belevenissen van de Sagers is de film ook zeer de moeite waard door de schitterende beelden van de natuur, de muziek van Robert O. Raglan en de songs van Pat Boone. Aanvang 15.45 uur. Toegang 2,50. De film duurt 90 minuten. Poppenspel-weekend C-drie organiseert een weekend rond poppenspel. Allereerst biedt het cen trum een workshop aan voor begin ners/volwassenen, waarin wordt ken nis gemaakt met de beginselen van het poppentheater, waarbij op een speelse en practische wijze te werk wordt ge gaan. Vooral het spelen zal centraal staan. Aan het einde van de workshop kan ge keken worden naar een professionele poppenspeler uit België: compagnie Jeanpico. Compagnie Jeanpico geeft een poppentheatervoorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar en volwassenen op zondagmiddag 29 oktober om 16.00 uur. Opgave en reservering kan gemaakt worden bij de administratie van C-drie. De prijs van de workshop is 75,— per persoon voor het hele weekend. De toe gangsprijs voor het poppentheater is 5Voor workshoppers is het poppen theater gratis. Wetenswaard C-drie is een multifunctioneel cultureel en creatief centrum. Globahl genomen onderscheiden we 4 afdelingen; 1. Afdeling cursussen (met 730 ge plaatste cursisten) 2. Afdeling cultuur (voor theater, ama teurgezelschappen, jazz, exposities e.d.) 3. Afdeling horeca/bowling (voor par tijen, familiebijeenkomsten, vergade ringen, presentaties e.d.) 4. Afdeling zalenverhuur (nauw ver bonden met de afdelingen horeca en administratie!. Gemiddeld zOOO personen bezoeken wekelijks, berekend over 40 werkwe ken, het centrum. Al die bezoekers ko men met verschillende doelstellingen respectievelijk verwachtingen naar C-drie. Cursussen, een jazz-concert, een voorstelling, een lezing of sport vra gen om een speciale sfeer en aandacht. Voor de staf een geweldige opgave om steeds weer de goede toon te treffen. Organisatorisch worden voortdurend "hoogstandjes" verricht. Toch blijft dit multifunctionele element een zwakke schakel in C-drie. De gebouwbezetting is hoog geworden en daarmee is de fi nanciële dekking optimaal. Maar C-drie wordt niet een echt theater of en echt creativiteitscentrum of een echte horecavoorziening. Dit element blijft een voortdurend spanningsveld vor men en tevens een belangrijk nadeel voor een gezonde toekomstverwach ting. C-drie heeft 28 docenten in dienst. Er zijn 5 stafleden en een directeur. Voorts zijn er 8 medewerkers op het ge bied van administratie en horeca. Bij grote partijen wordt extra personeel in geschakeld. Het aantal vrijwilligers, waaronder de leden van het bestuur be staat uit 15 - 20 personen. C-drie is der halve geen klein centrum meer. Het succes van de afgelopen jaren is iets om trots op te zijn. Gezien de overweldi gende belangstelling is er duidelijk be hoefte aan deze werksoort in Soest. Wat 4 jaar geleden startte als experiment is nog steeds niet helemaal uitgegroeid tot een volwassen en volwaardig centrum. Aanvragen voor inhoudelijke en perso nele verbeteringen die noodzakelijjk zijn voor een gezond bedrijf zijn nog steeds niet gehonoreerd. Daarmee is het experiment in de gevarenzone ge komen. Aan de Soester politiek mag de vraag worden gesteld "Hoe verder?". Prijs De afdeling dans in C-drie is groot. Er zijn groepen die meer dan 2 jaar in prac- tisch dezelfde samenstelling dansen en lessen volgen. Dat feit zegt iets over sfeer en enthousiasme. Onze volks dansgroepen vormen daarop*geen uit zondering. Een speciale groep vormt Ozan. Een Turkse volksdansgroep die ontstaan is vanuit de lessen in C-drie. Ozan is een demonstratiegroep gewor den met een landelijke bekendheid. We kunnen spreken van een bijna profes sionele dansgroep bestaande uit en thousiaste vrijwilligers. Uit cursussen kunnen door initiatieven van deelne mers en docenten onverwachte en ver- Het cultureel creatief centrum C-drie is in het bezit van een kleine goed uit geruste theaterzaal. De zaal is geschikt voor kleine producties en kan max. 200 bezoekers herbergen. Dit seizoen zijn er een aantal uitgelezen voorstel lingen geprogrammeerd, die juist in een kleine zaal beter tot hun recht ko men. Zoals "Marjol gaat vreemd", de nieuwste show van de talentvolle Mar jol Flore. Maijol Flore is geen onbekende in de Nederlandse theaterwereld. Zij begon haar theatercarriére in 1968 bij-Ramses Shaffy in het programma "Shaffy Chantate". Zij werkte daarna mee aan een reeks van producties, zoals het eer ste vrouwencabaret van Natasha Ema- nuels "Vrouwen, vrouwen, vrouwen" en vervulde een gastrol in "De laatste dagen van Ischa" van het toenmalige Nieuw Rotterdams Toneel. In 1973 volgde haar eerste "One-woraan- show". Daarna in 1976 "Door dik en dun" met Sylvia Alberts, in 1978 "Mar jol en Robert samen" met Robert Kreis, en vanaf 1979 solo in "Zo ben ik", in 1983 "Humor en Hartstocht", in 1985 "Marjol, Anders", in 1987 "Marjol ten voeten uit" en in 1988 "Op handen en voeten". Belangrijke lp's die Marjol uitbracht zijn: "Marjol live", "Pluche plus Mar jol" en de met een Edison nominatie bekroonde Duitstalige lp "Doch ich leb...". Zij trad vaak op in t.v. program ma's in Zweden, Zwitserland, België en Duitsland. In Duitsland treedt zij op met haar theaterprogramma "Humor Leidenschaft". "Marjol gaat vreemd" is de titel van haar nieuwste show, die ze op 19 okto ber in C-drie op de planken brengt. In de avondvullende voorstelling zal het lied centraal staan. Naast vrolijke, ge zellige, spitsvondige en ondeugende nummers zullen ook droevige, scherp zinnige en humorische liederen te ho ren zijn. Maijol wordt op het toneel bij gestaan door Martijn Breebaart op de piano en Steven Koudijs op de synthesi zer. Tekstbijdragen werden gegeven door Jaap Bakker en Rients Gratama en de regie is in handen van Frans Boe len. Maijol Flore op 19 oktober in Soest, aanvang 20.30 uur. De toegang is 15,—. Cjp/Pas 65 12,50. Reserveren is mogelijk op weekdagen van 8.30 tot 17.00 uur op tel. 02155 - 22188. "Grafiek betekent voor mij met name "etsen", de liefde voor dit medium is ontstaan direct bij de eerste kennisma king, tijdens mijn laatste jaar van de op leiding aan de Grafische School. In de loop van de jaren is dit uitgegroeid tot een intense band met draaglijke en ondraaglijke perioden en alle facetten hieraan verbonden. Het waarom zal dan ook nooit worden beantwoord, het is de bakermat van een voortdurende strijd, een onderzoek zowel inhoudelijk als technisch", zegt Michel F. van Over- beeke. Het "beeld" ontstaat uit onzekerheid en verbindt zich telkens weer met een sub jectieve werkelijkheid. Ordening of juist chaos zijn elementen, die zich ver bonden weten met het innerlijke dat nooit geheel en al te verklaren is en ze ker niet is vast te leggen in een statisch beeld. Werken als proces, een altijd doorgaande beweging van tekens en kleuren met of zonder bedoeling. De bedoeling is de behandeling zelf, regi stratie van impulsen van binnenuit en/ of van buitenaf. Voortdurende ontevredenheid over stappen, welke resultaat zijn of resulta ten, welke stappen zijn, vormen steeds de drijfveren om verder te gaan, op nieuw startpunten te kiezen, onderzoek te doen, te vernietigen, te vermenigvul- heugende ontwikkelingen ontstaan. In de afgelopen week won Ozan een 2e prijs op een festival in Oud-Beyerland. Een prestatie die een felicitatie waard is. Wordt verwacht: 19 oktobertheatervoorstelling Marjol Flore 22 oktoberjazz-concert Combo Diana Beerta 27 oktober Kinderbios "de kinderka ravaan" 28 oktober workshop poppenspel 29 oktober workshop poppenspel 29 oktoberpoppentheatervoorstelling Compagnie Jeanpico 2 november theatervoorstelling "On ze Kreek" 4 november theatervoorstelling Paul Haenen 5 november Soestand Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 qn van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. digen. Werk als spiegel, om jezelf tegen te komen, naakt. Sylvia Blickman Sylvia heeft gekozen voor de kelder van het Anna Paulownahuis om haar werk te exposeren, omdat ze zich als sieraad ontwerper vertrouwd voelt met werken in kleine ruimtes met hun beperkingen. Deze besloten ruimte geeft haar de mo gelijkheid om met behulp van zand en "zon" een atmosfeer van het strand op te roepen waarbinnen zij haar objecten plaatst. Stichting postbus 250-3760 AG Nachtegaalweg 8c tel. 17615. Donderdag 14 oktober: Bingo, van 19.30 - 23.30 uur. Donderdag 19 oktober: Herfstdag. Een leuke dag met allerlei activiteiten, zoals herfstcollages maken, spatten en een verhaal. Eikels, kastan jes, bladeren enz. meenemen. 9.30 - 11.30 uur: peuter-/kleuteroch tend, 3/6 jaar, 1,50. 14.00- 15.30 uur: kindermiddag 6/12 jaar, 1,50. Vrijdag 20 oktober: 11.00 - 13.00 uur: Plaatjesbingo en pannekoeken eten, 4/12 jaar, 2,50. 13.30 - 15.00 uur: Artis jubileumfilm (uitstapje bij 20-jarig bestaan op 29 maart), gratis voor kinderen en volwas senen. Vanaf 20.00 uur: Rummikub- en Yathtzee-toernooi, ter gelegenheid van de opknapbeurt in het buurthuis. Deel name 2,50. Er zijn leuke prijzen te winnen. Wie alleen maar even wil bin nen komen lopen is ook welkom. An dere activiteiten: biljarten, tafeltenniss- sen, kaarten, enz.. Kook-/eetgroep in oprichting. Op donderdag van 17.30 uur tot 19.30 uur in de Vangrail, met een groep van 5 a 6 alleenstaanden. Na een kennisma king worden gezamenlijk afspraken ge maakt over proefperiode, menu en taakverdeling. Geef het door! Inlichtingen: Mirjam Kok, tel. 17615. De Volksuniversiteit organiseert deze winter enkele zeer leuke en leerzame cursussen en lezingen. Bijen houden Voor hen die van de natuur houden en tevens éen heerlijke vrijetijdsbesteding zoeken is dit een unieke gelegenheid er veel over te leren. Maar ook voor hen die wat meer over bijen, hun waarde volle producten én nuttige arbeid voor ons milieu willen wëtèn, is deze cursus zeer de moeite waard! De cursus, die in samenwerking met de bijenvereniging Soest/Amersfoort wordt gegeven, bestaat uit 7 theorieën 14 praktijklessen (praktijklessen op za terdag). Wie na afloop van de cursus daadwerkelijk bijen wil gaan houdjgn, wordt door ervaren imkers verder ge holpen. Voorafgaande aan deze cursus die van start zal gaan in maart 1990, organise ren wij eerst een tweetal lezingen over dit onderwerp, één in Soest, en één in Soesterberg. Datum Soest: dinsdag 20 februari 1990. Datum Soesterberg: dinsdag 6 maart 1990. Kosten per avond: 7,50. Door niveau-verschuivingen zijn er nog enkele plaatsen open op de curssussen Engels conversatie en Frans conversa tie tegen een gereduceerde prijs. Haast maken met aanmelden! Inlichtingen en aanmeldingen: Volksu niversiteit Soest/Soesterberg Kerk plein 1 Soest, tel. 02155 - 22195 Kan toor geopend elke maandag van 10.00 - 12.30 uur en elke donderdag van 10.00 - 13.30 uur behalve de schoolvakanties. l É'tgAèf* In de afgelopen maanden heeft de eni ge uitgeverij die Soest rijk is - "Kai ros" van Arjen F. de Groot - weer en kele interessante nieuwe boekjes het licht doen zien. Bij Kairos verschijnen voornamelijk titels op het gebied van poëzie en levensfilosofie, die met el kaar gemeen hebben dat ze buitenge woon fraai verzorgd zijn, met veel aandacht voor het "beeldend ele ment". Een van de nieuwe bundels is "Over de liefde", die het mooiste en kernachtig ste bevat wat schrijvers en filosofen in de loop der eeuwen over dit onderwerp hebben gezegd. Het boekje kost f 14,95. Nieuw is ook "Een handvol hai ku", dat een uistekende intrpductie is tot deze bijzondere vorm van Japanse dichtkunst en voor f 13,95 kan worden aangeschaft. De eerder verschenen bundels aforis men van Paul van den Bergh - "Ervaren is zien met je hart" en "Stil zijn is ont moeten" - worden nu aangevuld met de derde: "Leven is aangeraakt worden" (f 13,95). Voor deze teksten bestaat heel veel belangstelling. "Meester Tsjeng, over het geheim van de oorspronkelijke geest" is eveneens een nieuwe uitgave van Kairos. Het boekje (f 19,95) bevat in feite de kern van het Zen-boeddhisme en is bijzon der geestig geschreven. De teksten en illustraties van deze nieu we Kairös-uitgaven zijn, zoals gebrui kelijk, met zorg gekozen en aan de vormgeving en uitvoering worden hoge eisen gesteld. Enkele uitgaven van Kai ros zijn inmiddels internationaal be kroond. Er wordt niet bezuinigd op pa pier, zet-, druk- en bindwerk en de boekjes worden altijd in katernen ge naaid, zodat ze ook bij langdurig ge bruik niet uit elkaar vallen. Stukje van de hemel zwart op wit De uitgaven van Kairos lenen zich door hun kleine formaat gemakkelijk voor leesstof-op-reis, of voor een bijzonder geschenk, dat door zijn tijdloze inhoud een blijvende waarde heeft. Het Kairos- motto "Een goed boek is een stukje van de hemel zwart op wit" spreekt wat dat betreft boekdelen. De uitgaven zijn behalve op het adres van de uitgeverij - Irenelaan 53 - ver krijgbaar bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade en bij De Be- reklauw aan de Steenhoffstraat. Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest - Telefoon (02155) 13807 Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02J 54-18050 Donderdag 19 oktober-aanvang 20.15 uur "Op de vlucht". Waarom en voor wie? Zo opent Robert Paul in een swingende rock en roll song zijn nieuwe theater show. In "Ruimtevrees" balanceert hij tussen de zoete droom en de soms zure werkelijkheid. Een actuele show met 'n sterk persoonlijk karakter, waarin zijn credo luidt: "Vluchten kan best". Hij voegt de daad bij het woord en vertrekt naar de planeet "Kubikus" want soms is vierkant beter! Maar is dat ook zo? Een greep uit de inhoud: Voor de Volksgezondheid is er geen gevaar; Graffiti; Hebbudatnouook; Een Hon deleven; Waar is de stem van God? Het begon met de snelkookpan; Mama! Wedden dat; Moeder aarde. Het idee AARDE - PLANEET, PLA NEET - AARDE biedt alle mogelijk heden voor de meest serieuze en absur de situaties, imitaties, songs en confe rences. "Ruitevrees" is een theatershow tussen droom en werkelijkheid, met een sprankje geloof, hoop en liefde, maar vooral humor! Donderdag 19 oktober, 20.15 uur. 'Ruimtevrees' Robert Paul op z'n best in zijn nieuwe theatershow. Kaarten f 22,50, 65+/CJP f 20,-. Dinsdag 24 oktober, 20.15 uur. 'Chanel No. 4711' De ongeëvenaarde Hans Liberg met zijn vierde one-man-show. Kaarten f 20,-, 65+/CJP f 17,50 Vrijdag 27 oktober, 20.15 uur. Een nieuw soloprogramma van de be kende Belgische chansonnier Miel Cools. Kaarten f 15,-, 65+/CJP f 15,-. Op zondagmiddag 22 oktober geeft zangeres/pianiste Diana Beerta een concert in C-drie te Soest. Aanvang 15.00 uur. Toegang gratis. Waar wordt nog een zangeres/pianiste vergeleken met Pia Beek en Peggy Lee, terwijl de enige overeenkomst mei;deze beroemdheden de ontegenzeggelijke grote klasse is? Het publiek dat Diana Beerta met haar Jazz-set heeft zien op treden weet deze vragen direct te beant woorden. Als klein kind zat ze stiekum achter de piano weggekropen in het restaurant van haar vader in Groningen en zong de sterren van de hemel. In dit restaurant traden veel jazz-artiesten op en het was de bekende pianist Roelof Stalknecht die haar op 13-jarige leeftijd het po dium opsleepte. Het werd een groot succes. Twee jaar later was haar eerste T.V. op treden een feit, dankzij Gerrit den Bra- ber. Er was zelfs al sprake van een plaat opname, want men wilde van Diana een tienerster maken. Diana gaf er de voor keur aan jazz-zangeres te worden. Op tredens volgden met de Scarlet Pimper- nels, Roelof Stalknecht en Klaas Wie- ringa. Een muzikale stop van 1970 tot 1975 en toen een nieuw begin in nacht enjazzclubs in o.a. Londen, New York, Montreal en Dusseldorf. Vanaf dat mo ment overvolle agenda's en uitverkoch te zalen en, belangrijker nog, wild en thousiast publiek. De Lady-singer met haar zoetgevoois de stem brengt een concert vol bebop, ballads bluess. Nummers als "Moa- nin", "Get out of town", "Misty",'It 's all right" en "Bye bye blues" gebracht door een combo met wereldfaam zullen iedere jazzliefhebber aanspraken. Op de ouderavond van de Ludgerus- school op 5 oktober werd een lezing ge geven door de dames C. Severs en A. Kroon over de relatie voeding en ge drag bij kinderen (en volwassenen!. Zij waren afgevaardigden van de Stichting BAS. BAS is een afkorting van Benzoë- zuur (conserveringsmiddelen), Azo (kleurstoffen) en Salicyaten (een na tuurlijke stof die voorkomt in bepaalde groente- en fruitsoorten en o.a. in aspe- rine en sinaspril). Er zou een verband bestaan tussen af wijkend, negatief gedrag bij kinderen en het eten van voedsel waaraan geur-, kleur- en smaakstoffen alsmede con serveringsmiddelen zijn toegevoegd. De reacties variëren per kind sterk. Men neemt aan dat het zenuwstelsel reageert, heftig of minder heftig, op de ze lichaamsvreemde stoffen. Vandaar dat er psychische en lichamelijke klach ten kunnen optreden. De belangrijkste psychische klachten zijn: hyperactiviteit, depressiviteit, slaapproblemen, onvoorspelbaar ge drag en agressiviteit. De lichamelijke klachten kunnen zijn: hoofdpijn en buikpijn. Al deze klachten kunnen zulke ernstige vormen aannemen, dat het hele gezin en de sociale omgeving eronder gaan lijden. De ervaring van de dames Severs en Kroon is, dat bij de dokter niet gekeken wordt naar de eetgewoonten. De mees te ouders hebben, alvorens ze bij BAS terecht kwamen, ai een lange (lij- dens)weg achter de rug van bezoeken aan ae huisarts, kinderarts tot aan het RIAGG toe. Het RIAGG is een instel ling voor psycho-therapie. De meeste ouders ontdekten zelfbij toeval de rela tie tussen voeding en het afwijkend ge drag van hun kind. Er trad bijvoorbeeld een ernstige aanval op van agressiviteit of depressiviteit direkt na het drinken van een glas felgekleurde limonade of na het eten van een bepaald snoepje. Wanneer de ouders eenmaal begonnen met een diëet waarbij zoveel mogelijk conserveringsmiddelen en kleurstoffen werden vermeden, trad doorgaans zeer snel verbetering in. BAS heeft als doelstelling meer erken ning te krijgen binnen de gezondheids zorg. De Stichting doet dit door middel van het geven van lezingen door het he le land, het uitgeven van folders en het verspreiden van persberichten. Ook onderhoudt de Stichting kontak ten met Konsumentenkontakt en de Media. Men ontvangt meer informatie over de Vereniging BAS door 7,50 over te maken op bankrekening 82.99.46.063 van Verenigde Spaar bank Haarlem of girorekening 5965365 t.n.v. Vereniging BAS, Ti- morstraat, Heemstede. U kunt ook te lefonisch kontakt opnemen met 078 - 315054. De Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 19 oktober: Hoewel regisseuse Larisa Sjepitko de film "Vleugels" zo'n tien jaar eerder maakte dan "De Opgang", sluit eerst genoemde qua thematiek op de andere aan. In "De Opgang" ging het om de vraag wie werkelijk moed bezit als het er echt op aankomt, zoals in een oor logssituatie. In "vleugels" draait het om de problemen die de "helden" uit de oorlog hebben om in vredestijd op nieuw een plaats te vinden in de maat schappij. "Vleugels" gaat over een alleenstaande vrouvy. Als wij haar leren kennen is Nadjezjda 42 jaar. Zij is lid van de ge-, meenteraad en directrice van een school. Echt gelukkig is ze niet, een ge voel dat in de loop van de film steeds onontkoombaarder wordt. Zij kan haar gedachten niet meer bij haar werk hou den. Ook slaagt ze er niet in de genera tiekloof die haar van haar leerlingen scheidt te overbruggen. Dat uit zich on der andere in super-autoritaire maatre gelen en een steeds groter gebrek in de communicatie met haar pleegdochter. Steeds vaker denkt ze terug aan haar vroegere beroep, waarvan zij zielsveel hield: vliegenierster in het leger. Na de bij een ongeluk opgelopen verwondin gen werd vliegen echter een taboe voor haar. Maar aan de andere kant is het duidelijk dat zij in haar huidige leven een vreemde voor zichzelf is. Steeds va ker dwalen haar gedachten af. Steeds vaker betrapt ze zich erop dat ze zit te dromen over de wolken. Ze móet nog een keertje de lucht in.... Sjepitko is erin geslaagd om van "Vleu gels" een bijzonder innemende film te maken. De fantasie van Nadjezjda krijgt een kans in bijna doorzichtige flash-backs. Er is een bevrijdende, overrompelende finale, humor in de confrontaties met de jongere generatie. Nadjezjda kent momenten van zelfspot, die door het lichamelijke en mimische spel van de voortreffelijk acterende Maja Boelgakowa en een uiterst aan dachtige camera, worden aange scherpt. Filmagenda: 26 okt. Remembranche 2 nov. Old Well 9 nov. Another Woman Vrijdag 20 oktober: Filmhuis brengt film over moord, hebzucht, sex, wraak en verse vis John Cleese schreef het scenario voor deze film, waarvan het filmhuis de titel niet mag vermelden. Cleese, ooit lid van het Monty Python-team en de man ach ter de tv-serie "Fawlty Towers", heeft een groot talent voor ongebreidelde hu mor, waarbinnen verbale en fysieke wreedheid een voorname rol spelen. In de Monty Python-sketches leven zich regelmatig satanische machthebbers uit over hun ondergeschikten. Ook Basil Fawlty denkt dikwijls op hardhandige wijze de orde in zijn hotel te moeten handhaven. Door de absur diteit van die buitenproportionele agressie weet Cleese op een subtiele manier machtswellust en superieur ge drag aan de kaak te stellen. Cleese oogstte veel roem in de eigen be scheiden kring. De overkant van de oceaan werd nog nooit gehaald. Dat ge beurde wel met deze nieuwe film, die een enorm kassucces in de Verenigde Staten werd. De grootste lof verdient het ongeloof lijk vindingrijke scenario, boordevol hi larische details. Ook Cleese's vertrouw de wreedheden komen weer aan bod. Otto eet successievelijk de vissen uit Kens aquarium op, om informatie uit hem te wringen en de hondjes van de getuige komen elk op een even speelse als gruwelijke manier aan hun eind. Aardig is dat het commerciële oogmerk van de film samenvalt met een klein scheutje "engagement". Cleese werpt zich op de tegenstellingen tussen En gelsen en Amerikanen. Hij neemt beide volkeren flink op de korrel. Leach is de dorre Engelsman in z'n keurslijf van fatsoen. Meer dood dan levend zoals hij zelf later inziet. De koele, berekenende Wanda en haar opportunistische, op pervlakkige 'broer' Otto vertegen woordigen de Amerikaanse volksaard. Engelsen en Amerikanen krijgen zo de gelegenheid te lachen om elkaar (en zichzelf?). Wij Nederlanders gniffelen, veilig buiten schot, om allebei. Aanvang: 21.00 uur. Reserveren (vanaf 20.00 uur): tel. 19577. Entree: 6,-; CJP/Pas65+ 5,-. Met het concert op vrijdag 27 oktober in de Oude Kerk denken de organisato ren - de commissie Concerten Oude Kerk - een groot aantal muziekminnen- de Soesters een plezier te doen. De uit voerenden behoren tot één zeer muzi kaal Soester gezin en zijn algemeen be kend: Jan Jansen (oud-organist van de kerk), zijn vrouw Christine en hun kin deren David, Maarten en Jeanine. Zij zullen op orgel, clavecimbel, cello, viool en met de menselijke stem werken uitvoeren van Johann Sebastian Bach, Giovanni Battista Sanmartini, Wolf gang Amadeus Mozart, Pietro Perziani en Joseph Haydn. Het concert begint 's avonds om half negen. Entree: f 7,50; cjp en 65 f 5,-.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9