1 'Kiezen en verkozen worden' Economisch en sociaal beleid Volksgezondheid eïi milieu De bebouwing van Soest Glas, hup in de glasbak Discussiëren of schaken? Brood, spelen en inspraak 'Laat Soest zijn dorpskarakter behouden' PAGINA 10 r in ie ZATERDAG 21 OKTORFR 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 Klantvriendelijkheid krijgt bij gemeente Soest veel aandacht (door Eric Westerhoff) (door Koos Hogeweg) (door Anique Kroos) nieuwe pas krijgt aan. Het belang- enmerk van het paspoort is de (rood). Voorts is iets kleiner van idige zwarte pas- :eft de overgang aoort nauwelijks arte paspoorten igheid tot de erin iok als deze na 1 is dus geen aan- g geldig (zwart) isselen voor het ïet nieuwe pas- jr dan het oude. eden om voor 1 ;gd een nieuw i te schaffen. dig is, blijft het ren daarin bij te elfde voorwaar- is. De enige wij paspoorten na 1 er kunnen wor- oop van de gel- aats van verlen- 1W paspoort uit- ang is overigens kenis, omdat de if van een nieuw i aan de kosten 'e afsluiting van verslagen in tegentig", op de na's. van het dorpse en sanering van derhalfuur ver- ijbersen deelde ding aan de be en op korte ter- u plaatsvinden, test uit de zaal tst raadslid me- olgens haar wa ken genoeg ge- gemeente nu werk gaan. De i de Vereniging tg viel haar bij: en moeten niet deren, maar ze voorzichtig de ïaire discussie. woord om wil m wil gaan met aliseert dat de >f groei beant- teid en milieu elkaar mogen tn de groei niet iag worden ge- dat een diep- >rdt gehouden :n of het beleid g binnen deze Jrdcn verwer- meente Soest stellen en met het heel moei- om voorzitter k de plenaire sies Wat doet Soest? Wat overkomt Soest en wat wil Soest? Menig Soester stelt zich misschien dezelf de vragen. Binnen de gemeente is een werkgroep samengesteld die aan de hand van deze vragen een grootscheeps onderzoek heeft op gezet. Het resultaat is een lijvig rapport onder de titel 'Kiezen en verkozen worden'. "Het initiatief voor dit rapport is af komstig van het bestuur van de ge meente Soest. Ze wilden nu eens een keer een onderzoek instellen naarr de behoeften en verwachtin gen die de burger zelf heeft binnen de gemeente waar hij woont", aldus Paul Schmittmann, één van de le den van de werkgroep. 'Kiezen en verkozen worden', de ti- Cartoon van Henk van Dijk tel van het rapport, heeft betrekking op de keuzes die de politiek maakt èn of ze daarmee voldoende stem men krijgt om werkelijk verkozen te worden. Wat wil de burger zélf?, een vraag die hierin duidelijk voor op staat. Op zaterdag 23 september werd naar aanleiding van dit rapport een studiedag georganisseerd waarop alle vertegenwoordigers van poli tieke partijen en vele belangengroe peringen uit de gemeente uitgeno digd waren. Het ochtendprogram ma was opgesplitst in verschillende beleidsterreinen: woningbouw, verkeer en vervoer, cultuur- en re- creatiebeleid, volksgezondheid, etc. In kleine groepjes werd aan de hand van stellingen gediscussieerd over het gemeentebeleid, 's Mid dags passeerden de ochtend-uit komsten nog eens 'plenair' de re vue. Schmittmann: "Het is de bedoeling dat de resultaten van twee inspraak bijeenkomsten èn van deze studie dag meegenomen worden in de par- tijprograma's voor de verkiezingen van maart volgend jaar. Hopelijk klinkt de stem van de burger hierin door." Wat vindt "de burger" zélf? Hierna volgt per onderwerp eerst een samenvatting van de wensen die op de inspraakavonden naar voren zijn gebracht. Daarna geven studenten van de Evangelische Hogeschool voor de Journmalistiek hun ervaringen op de studiedag. Zij waren voor u aanwezig, zodat u ook te weten kunt komen waarover op de stu diedag is "gestudeerd". De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: milieuhinderlijke bedrijven saneren; geen nieuwe bedrijfsterreinen aanleggen voorkeur voor behoud natuur), dus geen Nieuwe Gracht 2 ofls- selt-uitbreiding, maar wel op vliegbasis en/of terrein aan Sterrenbergweg; bestaande bedrijfsterreinen herindelen en opnieuw verdelen, maar Soestduinen weer als bos in ere herstel len; geen nieuwe bedrijven werven, zoals landelijk schiet centrum (trop); als er al ruimte zou zijn dan milieuvrien delijke bedrijven (bijvoorbeeld in de recreatie, hotels) waarbij de aandacht extra moet worden gericht op de vraag en het aanbod van het opleidingsniveau; denk aan langdurig werklozen en een-oudergezinshoofden; in overleg met de vakbonden de werkgelegenheid voor langdurig werklozen door middel van een activiteiten plan bevorderen; suggestie besteldiensten voor zware boodschappen voor ouderen; winkelbeleid Soesterberg heroverwegen; twee polen t. w. Rademakerstraat en B. Ballottilaan; ten aanzien van het winkelbeleid in Soest zijn verschil lende wensen geuit: tussen de twee polen kiezen en wel de Van W'eede straat, verkeer via de Dalweg leiden; niveau winkelvoorzieningen verhogen door aantrek ken grote warenhuizen, Van Weedestraat niet afsluiten; winkelpolen handhaven, is'historisch gegroeid, grote warenhuizen komen toch niet; weekmarkt lokatie in Soest verplaatsen naar Dalweg- De koffie fungeert 's morgens als warming-up voor de discussie. Voorzitter Van Stiphout ziet het ook als zijn taak de koffie gestructu reerd rond te delen. D'66-raadslid dhr. Pothuizen helpt hem een hand je. Dan wordt de vergadering ge opend. Het brainstormen kan be ginnen. Onderwerp is of er bedrijfs- uitbreiding moet komen in Soest in de nabije toekomst. Of willen Soes- ters alleen maar rustig wonen in een prachtig bosrijk milieu? En hoe zit het met het woon-werk-verkeer in dit verband? Pothuizen opent min of meer het schaakspel en verzet de eerrste pion. "Soest is natuurlijk geen ei land, maar een gewest. Als we pra ten over bedrijfsuitbreiding dan is hier volgens mij een taakverdeling op z'n plaats. Werkgelegenheid moeten we creëren in Amersfoort. Daar moet het beleid op gericht zijn. En wat het woon-werk- verkeer betreft: Soest-Amersfoort is een acceptabele reisafstand. De eerste zet is gedaan. De D'66-er is duidelijk. Soest moet mooi blijven om te wonen. Werken kunnen de Soesters wel in Amersfoort. Bart Krol, voorzitter van het CDJA, heeft hier kritiek op. "De heer Pot huizen verschuift het milieupro bleem op deze manier. Ik vind dat de milieuproblematiek opgelost moet worden op eigen terrein. Hiermee bedoel ik ook dat milieu- hinderlijke bedrijven niet zomaar uitgestoten moeten worden, maar dat we zelf een oplossing zoeken. Uitbreiding van de bedrijven in Soest is echter wel mogelijk. Zo'n kwart van het bedrijfsterrein is nog open." Gezelligheidsmens de heer Menne, CD A-wethouder van de gemeente Soest, houdt wel van een potje geestelijk schaken en reageert op Pothuizens woorden. "Mensen zijn gelukkig als ze dicht bij het werk kunnen wonen. Dat is het eerste punt waarom ik het niet met hem eens ben. In de tweede plaats moe ten we ook aan het milieu denken. Als bedrijven in Amersfoort wor den gevestigd om werkgelegenheid te scheppen voor Soesters, betekent dit dat er veel gereisd moet worden. Reizen betekent milieu-overlast." Menne heeft blijkbaar een goede zet gedaan op het schaakbord, want Pothuizen veegt eerst een druppel van zijn voorhoofd voordat hij het volgende opmerkt. "Kijk, ik preek geen revolutie! Het enige waar ik voor pleit, is dat Soest ontdaan moet worden van milieuhinderlijke bedrijven." Menne grijnst en denkt: "schaken is een kwestie van goed nadenken en de juiste stukken zetten." Soest en Europa Veel mensen houden van schaken. Vandaar dat er nog meer deelne mers om het schaakbord gaan zitten en stukken verzetten. Neem nou de heer Meilof. Hij is ook raadslid en N wel van de klein-rechtse partijen (SGP,GPV en RPF). Ook hij denkt te kunnen schaken. Wijs probeert hij een sterk stuk te verzetten: een loper. "We hebben te maken met een di lemma, een spanningsveld tussen werkelijkheid en realiteit. Dat staat in z'n algemeenheid vaak tegenover elkaar. Zo ook hier. We wensen graag rustig te wonen in een mooi milieu. Maar als we de situatie nuchter willen bekijken, dan moe ten we vooral letten op de verkeers problematiek. Die wordt alleen maar groter als we de woon-werk- afstand groter maken. Daarom moeten mensen dichter bij het werk gaan wonen. Ook als we Soest be kijken in Europees verband moeten we ervoor zorgen dat de wegen niet dichtslibben, dus de afstand tussen het wonen en werken minimalise ren." Volgens de heer Boone, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Eemland, loopt Mei lof te hard met de loper en hij gaat in de aanval. "Je kunt ook op een an dere manier ervoor zorgen dat de wegen niet dichtslibben. Het Open baar Vervoer moet gewoon uitge breid worden. Zo hou je de mensen wel van de weg." Uiteindelijk naderen we het eind van het spel. Er wordt nog veel ge dacht en gestreden. Mevrouw Gar- Eric Westerhoff denbroek, voorzitter van de Stich ting Openbare Bibliotheek, pro beert nog invloed uit te oefenen om toch nog iemand schaakmat te zet ten. "Ondanks alle dilemma's moet Soest het dorpskarakter houden dat het heeft." Het mocht niets baten. Het werd uiteindelijk remise. Soest biedt als 't even kan werkgelegenheid-naast-de-deur De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: meer overheidszorg voor begeleiding van ouderen; experiment thuiszorg onder de aandacht brengen; flankerend ouderenbeleid denken èn werken aan wijkgericht werken; voorzieningen voorouderen dicht bij de deur houden/brengen, o.a. geen kantoren, maar bouwen voor ouderen eerst poli Dalweg open, dan Zonnegloren sluiten; in algemene zin het milieubeleid intensiveren; controle op hinderwetplichtige bedrijven verscherpen en voorschriften navenant streng aanpassen (bijvoorbeeld bij Lindner); geluidhinder vliegbasis verder beperken; overleg met defensie over geluid normen (ke); onderzoek naar uitlaatgassen van vliegtuigen en tanks uitvoeren; verder gaan met gescheiden inzameling van huisvuil; brengplaatsen in Soest en Soesterberg langer openstellen; extra aandacht voor recycling, o.a. Spullenhulp (met betaalde krachten) meer inschakelen geen differentatie in afvalstoffentarief; hondepoepmaatregelen voor gehele gemeente doorvoeren; de veegfrequentie van de wegen in Soesterberg verhogen; het troebele water in de vijvers in Soest onderzoeken en verhelpen; het spaarzame groen in Soesterberg op peil houden; het landschapsbeheersplan actualiseren; de natuur ten zuiden vandeA-28 niet verder aantasten; in de wijk Soesterberg een samenhangend onderzoek doen naar alle moge lijke invloedsfactoren op het woon- en leefklimaat (een soort ME R-rappor- tage) en daarbij de risico's van mogelijke rampen aangeven. Geef het volk meer dan alleen brood en spelen. Geef ze inspraak. En wee U. Gij zijt gewaarschuwd. Vooral als het onderwerp ieder na aan het hart ligt: Volksgezondheid en milieu. Een directeur van een woningbouwvereniging, de heer Snelder, zou dan geamuseerd op kunnen merken: "Al is het huidige niveau van de gezondheidszorg maatschappelijk aanvaard, dan nog mag Soest zich daar niet bij neerleg- gen." Maar valt hij echter wel onder te brengen in de kaste 'volk'? Verte genwoordigt hij niet slechts de wo ningen van het volk? Een raadslid, dhr. Baks (groot-rechts), zou de mi lieuproblematiek kunnen versim pelen met de volgende woorden: "Het gaat om een algehele omscha keling van het Soester normbesef. Met z'n allen vorrmen wij de milieu- overlast, met z'n allen moeten wij die overlast aanpakken." Zo, die kunt u in uw zak steken. "Ach", zegt u? Niet onder de in druk? Ik weet het; een raadslid is een raadslid....gekozen door het volk, vertegenwoordigt hij het volk. Maar is deze dag niet bedoeld om juist het werk van raadsleden, daar waar nodig, te beïnvloeden, sterker nog, eventueel aan te vullen. Wie vertegenwoordigt wie? De stelling "Het milieu verdient ex tra bewaking en de gemeente moet zich daarbij ook nog een voorbeel dig burger tonen" kreeg bij de deel nemers instemmende geluiden los. Iedereen was het er mee eens. Er werd gestruikeld over een enkel woordje, maar in principe kon ie dereen zich vinden binnen deze stelling. Vreemd dat over punten waar men in het algemeen niet verschilt van mening het meest gepraat moet worden. Ook hier bleek dat weer. Eindeloos gediscussieer over hoe de gemeente zich een voorbeeldig burger moet tonen. Zo bleef de discussie steken bij deze stelling en bij de stelling "Het is on juist om bij de Vestiging van bedrij ven aan de milieu-aspecten een ho gere prioriteit toe te kennen dan aan de werkgelegenheidsaspecten". Help, wat moet dat worden met ons milieu? Als men over het milieu naar aanlei ding van bepaalde stellingen wil dis cussiëren, de doodgewone burger (vergeeft u mij deze term) zijn zegje wil laten doen, hoort de heer Boone, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Eem land, dan op deze inspraakdag thuis? Hoorde ik daar niet de heer Visser (fractievoorzitter/raadslid van Pro gressief Soest) mompelen: "Er zijn hier te veel raadsleden en te weinig aardse burgers?" Stelde mevrouw J. de Vries-Kloek niet haar a-select-burgerschap in twijfel doord aan de voorzitter te vragen waarom juist zij in deze cate gorie geplaatst was? Toen wij probeerden extra aan dacht te geven aan mevrouw W.S.T. Heupers-Nuy (adviesgroep gehan dicapten) werd ons positieve discri minatie verweten. Deed de heer H.L. Witte (voorzitter bestuur par tij Groen Soest) ook aan positieve discriminatie bij de discussie rond de milieuproblematiek van Soest? Hij schitterde door afwezigheid. De jeugd heeft de toekomst. Maar maakt daar geen gebruik van. Niet op deze. dag, niet omtrent deze on derwerpen. Waar waart gij, studen ten van het Griftland-College? Het zal u ondertussen wel opgeval- Koos Hogeweg ien zijn: deze dag heeft bij mij meer vragen opgeroepen dan antwoor den geleverd. Ik had zo graag de heer J.H. Akyuz (lid Turks Comité) in het gesprek betrokken. Ik had graag zelf aan de discussie deel wil len nemen. Maar ik kon niet en ik mocht ook niet. Ik was zoals de bur gemeester van Soest zich voelde: "...een vreemde eend in de bijt". De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: in de hele gemeente geen nieuwe lokaties voor woningbouw aanwijzen; als er al gebouwd wordt, dan bouwen voorouderen en in Soesterberg ook voor alleenstaanden of gronden voor groen bestemmen/handhaven; voor ouderen grote woningen bouwen; kijk elders en denk aan de ramen die naar binnen moeten opengaan; open lokaties in hele gemeente inventariseren en groenbestemming ge ven, o.a. Van Weedestraat en Dalweg; mogelijke bouwlokaties Soesterberg snel vullen (geen afsluiting dorpen in de tussentijd schoonhouden; overleg over geluidnormen (ke); nietinbreiden, hoogstens rond de Rademakerstraat en op lokaties waar de bestaande bebouwing wordt afgebroken; bij bouwen onnodig kappen van bomen voorkomen; strikt handhaven; voor ingezetehen (en zij die in Soest willen komen) voldoende bouwen, lokatie Dalweggebied. "Hoe wordt er nu eigenlijk in Soest gebouwd? Hebben wij als burgers hier zelf de hand in, of is het een po litieke aangelegenheid...?" De PvdA had hier wel wat bedenkin gen over. Zo werd er onder andere de besluitvorming 60% koop - 40% huur aangehaald. De woningbouw was een van de items waarover is ge discussieerd door de studiegroep "De bebouwing van Soest (consoli datie of groei)". Kernbegrippen in de discussie wa ren consolidatie en verbetering. Dat wil zeggen, terugschroeving van de woningbouw en verbetering van de bestaande woningen. Men kiest duidelijk voor een beleid waarin de woningbouw aan banden wordt ge- De Soesters houden van de natuur en Soest is een dorp met diverse stukjes "groen". Dit is een van de redenen waarom men vindt dat het dorpskarakter van Soest gehand haafd moet worden. De consequen tie hiervan is dat er geen stadse functies worden aangetrokken, zo als bijvoorbeeld uitbreiding van de winkelcentra of van de werkgele genheid. Soest kiest voor een afhan kelijkheidspositie ten opzichte van steden als Amersfoort, Hilversum en Utrecht. Dit prefereert men bo ven verlies van nog meer natuur schoon. Vergrijzing Uit onderzoek blijkt dat de vergrij zing in Soest boven het landelijk ge middelde ligt. Dat houdt in dat er ook voor ouderen zal moeten wor den gebouwd. Toch blijft consoli datie van groot belang. Met het oog hierop zou er bijvoorbeeld een poli tiek kunnen worden gevoerd, waar bij de oudere zo lang mogelijk zelf standig kan blijven wonen. Er moet dan flexibel worden gebouwd, zo dat zowel een oudere als een jonge re in een bepaald type huis kan wo nen. Een andere mogelijkheid is het woningtoewijzingsbeleid zo samen te stellen dat het voor een oudere aantrekkelijk wordt een groot huis te verlaten. Spreidingsbeleid De concentratie van etnische min derheden moet worden tegenge- gaan. Er moet een goed spreidings beleid tot stand worden gebracht, bijvoorbeeld een verspreiding over verschillende wijken. Ook zou de gemeente een aantal flats leeg kun nen laten staan, en de mensen zelf laten beslissen of ze er wel of niet in willen wonen. Zo kan het sprei dingsbeleid misschien positief wor den beïnvloed. Ruimtelijke Ordening Een probleem is het illegaal bouwen en uitvoeren van werken. Men is het er unaniem over eens dat hiertegen geen flexibel beleid moet worden gevoerd. Op het gebied van de Ruimtelijke Ordening mag er wel flexibiliteit zijn als het maar op een legale wijze geschiedt. Onduidelijkheid Onder het discussiëren kwam er on vrede naar voren over het feit dat er onduidelijkheden in bestemmings plannen zijn. Er is behoefte aan dui delijkheid, zodat men van hieruit beslissingen kan nemen. Een realis tische opmerking was dat ontwerp- bestemmingsplannen al vaak vast staan en dat hter niet veel aan te ver anderen is. Een eerste eis is meer duidelijkheid aangaande het beleid en echte inspraak wordt ook zeer op prijs gesteld.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11