M Cultuur en recreatie Verkeer en vervoer Belastingen en tarieven Wat zijn (geen) gemeentelijke taken? Verkeer en vervoer W- Belastingen of tarieven? HOU APART! Cultuur en recreatie Wat is een taak? ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 (door Marjon Snel) fiiiihiii (door Henk van Yken) MAX MILIEU: (door Nelleke Vermeer) Rondvraag (door Henk van Dijk De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: ontmoedigen doorgaand verkeer in Soest, Dalweg niet teveel belasten; desnoods weg door Eempolder aanleggen; geen verkeerscirculatieplan invoeren; omrijden is milieuvervuiling; geen verbreding van de A-28; rondweg ten zuiden van A -28 nu snel aanleggen i. v. m. verkeerso verlast in Soesterberg; carpoolpunten bij rijkswegen aanleggen; achterstallig onderhoud van wegen niet verder laten oplopen (Nieuwe- weg); geen slingers maar drempels aanleggen; (ontsierende) borden zoveel mogelijk beperken; i.v.m. milieuoverlast rotonde's aanleggen in plaats van verkeerslichten plaatsen; voorrangssituatie op plateau Kampweg!Banningstraati Rademakerstraat regelen; verkeersonderricht voor jong en oud over "nieuwe" verkeersvoorzienin- gen zoals een plateau) en verkeersgedrag ter hand nemen; openbaar busvervoer in Soesterberg verbeteren; nieuwe- en westelijke wijken goed ontsluiten; speciale busbaan Rademakerstraat-west aanleg gen; openbaar busvervoer in Soest verbeteren; dorpsbus a la Baarn invoeren; ouderenbus ook in het weekend laten rijden; aansluiting trein/bus optimaliseren; parkeren bij winkelcentra en stations verbeteren, o.a. Van Weedestraat, station Soestdijk en Soest-Zuid; bij stations bewaakte fietsenstallingen maken; in woon wijken zo mogelijk garages bouwen ter vermindering van de par keerdruk in de straten (en minder vernielingen). "Het is een illusie te menen dat ver groting van het wegenstelsel ver keersopstoppingen kan oplossen. Het wegenstelsel moet verbeterd en niet vergroot worden." Met deze stelling werd op 23 september de discussie over het verkeers- en ver voersbeleid geopend. Dat het wegenstelsel niet vergroot moest worden, daar was praktisch iedereen het over eens. Een uitbrei ding van het bestaande wegennet zal weliswaar voor eën betere af voer van de verkeersstroom zorgen, maar zal tegelijkertijd een grotere groep automobilisten aantrekken. Bovendien zal de gemiddelde snel heid van het verkeer hierdoor zeker niet afnemen. Factoren die zeker in een tijd waar de zorg voor (om) het milieu hoog in het vaandel staat, niet gestimuleerd moeten worden. Een van de belangrijkste knelpun ten in het verkeer waar de gemeente Soest mee kampt, is de doorgaande verkeersstroom tussen Amersfoort en Hilversum. Omleiden van dit Verkeer via de Koningsweg werd verscheidene malen als een accep tabele oplossing geopperd. Een verbetering van de Birkstraat die zorgt voor aansluiting met de grote rijksweg, zou volgens de heer Beyen van de VVD hier ook haar steentje aan bij kunnen dragen. Zeer eensgezind, een enkele WD- uitzondering daargelaten, was men over de stimulering van het fiets- en voet verkeer. Een verbetering of uit breiding van het aantal fietspaden; verlaging van de trottoirbanden en verbetering van de oversteekplaat sen waren enige punten die hierbij aangevoerd werden. Autobezit en -gebruik kwam in de ze context uiteraard ook ter sprake. Autobezit, zo vond men in het alge meen, is iets waar de gemeente wei nig over te zeggen heeft. Autoge bruik daarentegen kan door de ge meente wel degelijk gestuurd en in banen geleid worden. Alhoewel mevrouw Blommers in het heetst van de discussie over het autoge bruik wel enig bezwaar aantekende tegen de auto die plotseling als volksvijand nummer 1 werd afge schilderd. "We hebben er de afgelo pen 40 jaar allemaal hard aan mee gedaan!" Door gerichte situering van de parkeerplaatsen kunnen we de gevolgen nu hopelijk een beetje structureren. Openbaar vervoer Ontmoedig het autogebruik en sti muleer het gebruik van het open baar vervoer. Het lijkt zo simpel en het biedt bovendien veel voordelen. De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: belastingen en tarieven in alle gemeenten gelijk ma- kwijtschelding voor ouderen; ken (men begrijpt de verschillen niet); belasting naar financiële draagkracht (-) kan niet! profijtbeginsel toepassen; denk aan zwakkeren; Voor zover mogelijk wordt dit gedaan. Een gemeente moet kostendek kend werken. Er moet met andere woorden een sluitende begroting zijn. Op primaire levensbehoeften mag de gemeente geen winst ma ken. Bij voorzieningen die niet noodzakelijk zijn ligt het anders, "ledereen gebruikt gas, maar niet iedereen sport". Omdat je "niet roomser moet zijn dan de Paus", mag je op sport best winst maken. Met die winst kan de overheid dien sten financieren die niet kostendek kend zijn. De gemeente mag geen winst ma ken op directe gemeentelijke pro ducten en op gebieden waar zij een monopoliepositie inneemt. De bur ger moet goed geïnformeerd wor den over de besteding van zijn be lastinggeld. Soest moet "duidelijk, eenvoudig, simpel, onnozel" aan de bevolking uitleggen wat zij met de belastinggelden doet. "Dat kost zo veel mevrouw, al die keren datje op de W.C. zit." Er moet een duidelijk verband tus sen de belasting en het doel waar voor het gebruikt wordt, aangege ven worden. Heffingen voor een specifiek doel zouden kostendek kend moeten zijn. Kosten die niet aan belastingen zijn toegerekend bepalen de hoogte van de algemene belastingen. De marge is dus klein, maar zij moet wel optimaal benut worden. De mi nima in Soest moeten krijgen waar ze recht op hebben. De burger zou niet naar de gemeente toe moeten gaan voor een bijdrage in bepaalde voorzieningen. De gemeente moet de noodlijdende mens zélf benade ren. Denk van Yken In het algemeen mag de gemeente niet aan inkomenspolitiek doen. Mensen moeten echter wel gebruik kunnen maken van de voorzienin gen die de samenleving biedt. Je kunt dan denken aan kranten en sport. Het loyaliteitsprincipe zou ook op gemeentelijk niveau moeten gelden. Dat zou overigens eerder bij belastingen dan bij tarieven moeten gebeuren. Het gaat bij die belastingen echter om enkele tienduizenden cmldens Als iedereen zo veel mogelijk de bus of trein zou nemen, hadden we veel minder files, hoefden we veel min der dure wegen aan te leggen en zou het milieu een stuk minder vervuild worden. Nu de praktijk. In de eerste plaats: Hoe kun je een doorsnee-burger die al jarenlang een eigen autootje heeft en dat ook goed kan betalen, moti veren om opeens met de bus of trein te gaan reizen? Stel: Als stimulans voor het open baar vervoer worden bepaalde (winkel)wijken niet of minder toe gankelijk voor automobilisten. Hoe zou de middenstand hier bijvoor beeld op reageren? Aangenomen dat bijvoorbeeld het treinverkeer inderdaad fors zal stijgen, waar laat de burger zijn auto waar hij mee naar het station rijdt? Waar zou het geld voor extra parkeerruimte van daan moeten komen? Al zijn bijna alle discussiërende par tijen het over de uitbreiding van het openbaar vervoer eens, het con creet handen en voeten geven aan dit initiatief blijkt in de praktijk moeilijker dan het lijkt. "Misschien zitten we door onze auto gevangen in een vicieuze cirkel van gemak zucht", merkt de heer Menne van het CDA op. D66-ffactielid Pot huizen: "Ontmoedigen van auto mobilisten? Wei denken nog niet aan tolheffing bij de gemeente grens". De wensen op de twee inspraakavonden en van de Werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: De (drempel)cursussen van de Volksuniversiteit ook subsidiëren; een nieuw theater in Soest, maar niet in C-drie; een veilige en rustige disco bewerkstelligen; recreatieve mogelijkheden voor Soest en Soesterberg verbeteren, nergens aantasten, meer hotels mag (zie ook volksgezondheid en milieu); Soesterveen als wandelgebied vergroten de Soester Duinen autovrij maken en de onveiligheid verkleinen door meer toezicht; het Soester Natuurbad handhaven en met groene recreatie uitbreiden; sportterrein Sterrenbergweg opheffen i.v.m. slechte bereikbaarheid voor jong en oud; voetbalvereniging Soesterberg verplaatsen naar Kerklaan of Kampweg! Banningstraat; let op maatschappelijke consequenties; geen landelijk schiet/vliegcentrum (trop) in Soesterberg; nieuwe lokatie voor modelvliegclub zoeken; spoedige doortrekking van Bremeentje. De wensen die tijdens de rond vraag op de twee inspraakavon den naar voren werden gebracht zijn zoveel mogelijk bij de onder werpen ondergebracht. Bij enke le punten was dat niet goed mo gelijk. Deze drie mogen we niet vergeten! sociale veiligheid in Soester berg verbeteren door o-a- ver lichting op Dorpsplein en langs Rademakerstraat en de wijk agent meer op straat; voorlichting geven over politie taken en -activiteiten in Soes terberg (n.a.v. samenkomst van enkele surveillance-wa gens, wat was er aan de hand); het uiterlijk aanzien van (be drijfsgebouwen verbeteren, o.a. sloperijen op industrieter- Bij cultuur en recreatie kwam eerst het financieringsbeleid ter sprake. Men was het er snel over eens dat de overheid een blijvende taak heeft de kosten van cultuur en recreatie te dekken. Het beleid ter zake van re creatie en sport zal zich meer dan tot hu toe moeten richten op de ouder wordende mens". Deze stelling werd unaniem onder steund. Vooral sport werd door de deelnemers als een zeer belangrijke factor voor de volksgezondheid ge zien en daarom ook voor ouderen aanbevolen. Wel plaatsten enkele deelnemers wat kanttekeningen: Het "richten op" zou moeten in houden dat er zowel werving van nieuwe leden plaatsvindt als het aantrekkelijk houden voor huidige leden. Het "richten op" moest niet ontaarden in "erbij horen tegen heug en meug". Voor veel mensen die op latere leef tijd pas aan sport beginnen zal de drempel naar een individuele sport lager zijn dan die naar een team sport. Daarom moet het overheids beleid zich ook richten op goede wandel- en fietsmogelijkheden. "Indien op redelijke afstand in de regio in voldoende mate in de cultu rele behoeften van de Soester be volking kan worden voorzien, is er ter zake geen taak meer voor de ge meente Soest". De deelnemers wa ren het erover eeens dat een betere formulering zou zijn: "Welke be hoeften zijn er in Soest en wordt daarin in voldoende mate voor zien?" Uitgaande hiervan kwamen de deelnemers tot de conclusies dat: - er in Soest t.a.v. cultuur en sport een grote multifunctionele zaal zou moeten komen; - culturele vorming, bijv. d.m.v. cursussen, binnen Soest bena drukt zou moeten worden; - de gemeente rekening zou moe ten behouden met "maat en kli maat" van Soest, d.w.z. niet kij ken naar wat er niet is, maar kij ken waaraan behoefte is. Bij de stelling "Cultuur, recreatie en sport (behoudens het reguliere on derwijs) zijn in de toekomst onbe taalbare overheidsprodukten waar voor de burger in principe de kost prijs moet betalen" kwamen nogal wat verschillende meningen naar voren. Met de toenemende wel vaart zouden hogere eigen bijdra gen van partikulieren wel kunnen. Zowel culturele als sportieve aan gelegenheden zouden echter voor iedereen toegankelijk moeten blij ven. Overheidssubsidie zou beslist niet afgeschaft moeten worden, maar wel meer gericht kunnen zijn: Daar waar nodig wat meer, ergens anders wat minder. Ook zou de Nelleke Vermeer overheid ervoor moeten zorgen dat de concurrentie tussen verschillen de instellingen afneemt door de toe gangsprijzen, cursusgelden enz. te egaliseren. Duidelijkheid bestond er echter niet bij de deelnemers over wat een rechtvaardig subsidiebeleid zou zijn. Tenslotte wilden zowel de Turkse als de Marokkaanse gemeenschap bij monde van de heren H. Sert en M. El Hamdioui onder de aandacht brengen dat er grote behoefte is aan professionele begeleiding van met name jongeren uit de genoemde et nische groeperingen. De wensen op de twee inspraakavonden en van de werkgroep Algemeen Belang Soest zijn: de gemeente moet voorwaardenscheppend en aanvullend werken; de gemeente moet voor de zorgtaken garant staan; op het terrein van economische zakenwinkelvoorzieningen en cultuur moet worden samengewerkt met andere gemeenten en het bedrijfsleven; de gemeente moet dereguleren en het restant van de regelgeving eenvoudig en begrijpelijk maken; de gemeente moet een oprechte en ruime openheid betonen en een zin volle inspraak geven; het moet open en reëel overleg zijn. Enkele voorbeelden zijn discussie rond de sport, Spullenhulp en inbreidingsplannen, zoals Heuvel- weg en Oranjehotel; eigenlijk alle ruimtelijke plannen; de voorlichting moet verbeterd worden - ook in Soesterberg -, niet alleen vooraf, maar ook achteraf over wat en waarom er besloten is; de voorlichting moet gesymboliseerd worden door het weer in ere te her stellen van het blad Op het Hoogt, waarbij de publicaties in de dag- en nieuwsbladen on verkort moeten blijven plaatsvinden; er moet als sluitstuk van het "overleg" een onafhankelijke ombudsfunctie komen. Een stelling? Het maatschappelijk middenveld moet belast worden met de huidige (vermeende) overheidstaken; de (gemeentelijke) overheid schept (op verzoek) de voorwaarden voor de uitvoering van niet-primaire overheidstaken, d.w.z. de voor waarden waaronder diverse groe peringen hun werk doen. De opmerking die bij deze stelling gehoord wordt, is dat de stelling te vaag is. Wat wordt er verzocht en door wie wordt het verzoek ge daan? Tevens kan men erover twis ten wat nu precies primaire taken zijn en wat niet. De gemeentelijke overheid moet er ook op letten dat de taken niet in handen vallen van professionelen, die- dan later de prijs opdrijven. Wanneer de gemeente besluit om taken af te stoten moeten de groe peringen die deze taken ter hand nemen zoveel bevoegdheden krij gen dat zij hun taken met enthou siasme blijven doen. Het mag echter niet zo zijn dat de gemeente alleen maar voor geld moet zorgen; de overheid moet ook richting geven en de nieuwe ontwikkelingen op de voet blijven volgen. Nog één: De primaire taak van de gemeente, nl. het zelf zorgdragen voor de vei ligheid in de woon- en leefomgeving moet prevaleren boven andere (vermeende overheidstaken). Men vindt het te ver gaan om alleen de veiligheid tot de primaire over heidstaak te rekenen. Bij de primai re overheidstaak hoort méér, zoals vuilafvoer en de sociale taak van de gemeente. Het zorgen voor veiligheid is niet al leen een taak van de gemeente, maar ook van de medeburgers. De gemeente moet hiervoor wel voor- waarden scheppen. Hierbij moet de gemeente wel opletten dat er ook zo iets bestaat als opgefokte angstge voelens. Het is bijvoorbeeld onzin om te zeggen dat men 's avonds in Soest niet meer over straat kan gaan. En wat vindt u van deze? Taken die door de private sector goedkoper kunnen worden verricht dienen door de gemeente te worden afgestoten; daarbij moet de ge meente richtlijnen formuleren voor de kwaliteit van de private dienst verlening. "Wanneer de gemeente Soest taken gaat afstoten, omdat particuliere in stellingen deze taken goedkoper kunnen uitvoeren, zijn de burgers overgeleverd aan Jan Rap. en zijn maten. Wanneer de particuliere in stellingen de taken eenmaal in han den hebben, gaan zij waarschijnlijk over tot prijsopdrijvingen." Dat zei de voorzitter van de Raad van Ker ken Soest, dhr. Greive, op de stu diedag. De voorzitter van de Woningbouw- vereniginng Soest, dhr. Bas, vindt wel dat de gemeente taken kan af stoten. De gemeente moet dan wel eerst kijken welke taken zij kan af stoten en of afstoting echt wel leidt tot kostenverlaging. Tenslotte moet de gemeente duidelijke afspraken maken met de particuliere instellin gen die de taken gaan uitvoeren. Aan deze afspraken moeten dan wel sancties worden verbonden, om een stok achter de deur te hebben, wanneer de instellingen de taken niet naar wens uitvoeren. Dhr. Lokker, fractie-assistent van het CDA, is het wel eens met deze werkwijze. Toch moet volgens hem allereerst worden onderzocht of de gemeente de taken niet zelf goedko per kan uitvoeren. Fractievoorzitter Visser van Progressief Soest: "De gemeente kan nooit goedkoper werken door het zooitje personeel dat zij in dienst heeft." Deze is moeilijk? Zaken die gelet op het aantal aan te wenden middelen te weinig maat schappelijk effect opleveren, die nen niet in het takenpakket van de overheid te worden opgenomen. Deze stelling wordt als zeer gevaar lijk beoordeeld. Wie bepaalt wat een te weinig maatschappelijk ef fect is? Op de vraag antwoordt dhr. Visser: "Natuurlijk moet de gemeente daarvoor zorgen: die zaken zijn vaak de krenten in de pap." Ook dhr. Greive vindt dat de gemeente voor die zaken moet zorgen, omdat zij rekening moet houden met min derheidsgroepen. Het CDA-raads- lid mevr. Greefhorst-van Overdam vulde deze stellingname aan met een voorbeeld: "De gemeente Soest moet grond beschikbaar stellen voor het bouwen van kerken en moskeeën." Deze stelling was snel be sproken! Het gezamenlijk ondernemen van activiteiten door gemeente en parti culier initiatief zal aan belang win nen. Voor de gemeente-houdt dit in dat zij meer open dient te staan voor Henk van Dijk ideëen en initiatieven van anderen. Het betekent echter niet dat de ge meente alle initiatieven over moet nemen. En over deze zullen we het nooit eens worden? Klanten hebben tegenstrijdige wen sen; de gemeente kan nooit naar ie dereen klantvriendelijk zijn. Stre ven naar klantvriendelijk optreden behoeft een krachtige implementa tie. Klantvriendelijkheid wordt in deze stelling verward, met klantgericht heid; wanneer een voorstel door de gemeente wordt afgewezen kan dit nog wel klantvriendelijk gebeuren. De gemeente moet verder haar pu- blikaties begrijpelijker maken. Wethouder Kingma van de PvdA had een klacht ver de klantvriende lijkheid van de gemeente Soest; Bezwaarschriften worden door de gemeente zo weerlegd dat niemand er een woord van snapt." Hiermee kan dhr. Greive het van harte eens zijn: hij komt er met zijn studie La tijn nog niet eens uit.

Soester Courant | 1989 | | pagina 12