m ■1 ■■mm Nieuw gemeentehuis volgend jaar gereed Rmé* CDA WD PvdA Prog. Soest D66 GPV/SGP/RPF BIN Soest in de jaren '90 Begroting 1990 68e JAARGANG NO. 8a ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 Jm-rn Speciale uitgave onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur van Soest, ter gelegenheid van de begrotingsbehandeling 1990 m au ii, Algemene Beschouwingen 23 en 25 oktober Beleidsplannen onder de loep Fractievoorzitters blikken vooruit via Algemene Beschouwingen Abonnement per halfjaar M2,- Buiten Soest jqmVw hatf«W>24,- 65 ct opl. 8000 ERSCHIJNT DERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 I I t'é..11 l'l/ Kees Verheus, fractievoorzitter CDA. Het CDA wil: 1. Voortgaande verbetering van woon- en leefmilieu. 2. Versnelde aanpak bodemonder zoek. 3. Verzorgingsunit voor ouderen in Soesterberg, zulks in combinatie met renovatie van Molenschot. 4. Bouw van 3-kamer woningen voor ouderen en aanpassingen van be staande woningen. 5. Betere kostendekking gemeentelijke dienstverlening. 6. Verlaging van de onroerendgoedbe- lasting. 7. Geen verdere grootschalige woning bouw. 8. Verbetering rechtspositie vrijwilli gers brandweer. Wat werd er van 1986 tot heden o.a. bereikt? 1. Verbetering financiële positie. 2. Nieuw politiebureau. 3. Voltooiing woonwijk O verhees. 4. Sporthal en woningbouw in Soester berg. 5. Renovatie Rademakerstraat. 6. Verbeterde voorlichting (Kabel krant). 7. Koningsweg doorgetrokken. 8. Meldpunt sociale veiligheid. 9. Instelling Trema. Bert Krijger, fractievoorzitter VVD. Het gras groeit van onder op.... Iedereen kent wel de gemeente. Men kent een ambtenaar die om de hoek woont. Men kent een raadslid dat even verderop woont. Maar kent de gemeente ook de burger? De gemeente is de over heid die het dichtst bij de burger hoort te staan, omdat de gemeente zo veel in vloed heeft op de eigen omgeving. Daar om: "Het gras groeit van onder op". De WD-fractie streeft er vooral in 1990 naar dat meer en meer op de woonomge ving wordt gelet. Op de verkeersveilig heid daar, het verkeersaanbod, de socia le veiligheid en de bedrijvigheid. Ook wil de WD dat zorgvuldig wordt omgegaan met grote veranderingen in het win kelaanbod. Tenslotte wil de WD-fractie dat niet wordt betutteld op uw TV-kijkgedrag. De kabel moet bieden wat u zelf ook zoudt kunnen ontvangen. Dat moet 'Den Haag' niet gaan uitmaken, maar ook Soest niet. U bepaalt dat zelf. Kees Boer koel fractievoorzitter PvdA. De PvdA wil kwaliteit voor iedereen 'Is er voor iedereen een toekomst van -goede kwaliteit in Soest? Zeker nu het financieel kan wil de PvdA voor iedereen in Soest een toekomst van goede kwaliteit. Belangrijk is: a. kan iedereen behoorlijk wonen en voor wie moeten wij bouwen? b. is er voor iedereen voldoende werk in Soest of in de regio? c. hoe lossen we de milieuproblemen in Soest op en hoe vlug? d. kan iedereen gebruik maken van alle algemene en als normaal te beschou wen voorzieningen? e. blijft alles wat we willen nog wel be taalbaar voor iedereen? In het woningbouwplan moet ruimte zijn voor goedkope huur, duurdere huur, goedkopere koopwoningen en ouderen huisvesting. Het werkloosheidsprobleem van lang durig werklozen, vrouwen en minderhe den moet worden aangepakt. De PvdA is blij dat haar plannen voor het gescheiden ophalen van huisvuil nu vaste vorm gaan krijgen. De PvdA wil een minimabeleid. De PvdA wil dit zonder Sinterklaas te spelen. Jan Visser, fractievoorzitter Prog. Soest. Soest In Eén Oogopslag Bart Straatman, directeur van de staf dienst Financieel- Bedrijfseconomische Zaken, vertelde dinsdagavond de leden van de commissie Minderheden: "Soest is niet arm, Soest is niet rijk, Soest is een gezonde gemeente". Deze voorlichting over de Begroting 1990 geschiedde on gevraagd aan de hand van het boekje "Begroting In Eén Oogopslag" (BIEO). De meerderheid van Soest is de laatste maanden benaderd via initiatieven als de Lagendijk-enquête, het rapport "Kiezen en Verkozen worden", "Soest in de jaren '90", "Een nieuwe kijk op Soest", in spraakavonden en studiebijeenkomsten. "Progessief Soest" kent de gemeente en de bevolking als geen andere politieke partij en vertelt dat in deze beschouwin gen recht op de man af. In "Soest In Eén Oogopslag" (BIEO) belicht P.S. achtereenvolgens: Soest-binnen - Soest-buiten - Soest- midden - Soest-Zuid - Soestduinen - Overhees - Soestdijk - De Eng - Klaar- water Smitsveen - Soesterberg - Lan delijk gebied. Kernwoorden hierbij zijn: prettig wo nen, een gezond leefklimaat en een in- ifventief, open gemeentebestuur. Daar- voor zit P.S. in de gemeenteraad. Ook volgend jaar. Adritian Pothuizen, fractievoorzitter D66. D66: De democratie naar een hoger niveau D66 wil in 1990: invoering van de mogelijkheid een raadplegend referendum te houden; aanstelling van een ombudsman of -vrouw, uitbreiding en verbetering van de Centrale Antenne-Inrichting; beginnen aan een Struktuurplan, om wille van de duidelijkheid over de toekomst van Soest; helderheid over de vuilnisinzameling en -verwerking, en de kosten daar van; zekerheid dat er voor het beheer van de Soester natuur geld beschikbaar wordt gesteld; extra geld voor de Kinderboerderij; subsidiëring van sollicitatie-cursus sen voor langdurig werklozen; bezien of cursussen geheugentraining voor ouderen mogelijk zijn; doorlichting van de overlegstruktuur met betrekking tot ouderenbeleid; besluit over de maximale hoogte van de gemeentelijke reserves. Wiebe Meilof, fractievoorzitter GPV/SGP/RPF. Weer luisteren naar elkaar. Soest heeft een aantal nieuwe aanzetten nodig: Het gemeentebestuur heeft geluis terd naar Soestenaren. Resultaat: een goede nota 'Kiezen en verkozen wor den'. Nu moet het gemeentebestuur zover komen, dat Soestenaren weer naar het bestuur gaan luisteren. Luisteren doe je, als je serieus geno men wordt als burger. Luisteren doe je, als de ander echt zegt wat hij meent, als een gesprek nog zin heeft. Milieu-oplossende maatregelen staan centraal: afvalproblematiek, verkeersproblematiek, verplaatsing milieu-hinderlijke bedrijven. Als Gods schepping ons lief is, heb ben we hier veel voor over. Wij vra gen de inzet van het gemeentebestuur en van iedere burger. Ook als het geld kost. Ook als het tijd vraagt. De veiligheid van iedere burger, vraagt alle aandacht. Het GPV-SGP-RPF wil ruime aan dacht vragen voor buurtpreventie. Er is veel gestudeerd - nu komt de prak tijk. God geeft het leven. Onbedreigd le ven is de moeite waard. f -f&iygf. 'Si»-- "''"'e 1990 Wt in menig opzicht een beland jaar te worden. Niet 'het minst V de huisvesting van het gemeetjk apparaat. Meer do jaar bestaat er behoef te aan dieuwe huisvesting en na een inyvc voorbereiding van enkele I is het zover gekomen dat daadcelijk met de bouw van een nietkneentehuis voor Soest kon wotbegonnen. Op 1 an89 is het bouwbedrijf Heilijgei Amersfoort gestart met de lvan het nieuwe ge- meentehlen ontwerp van het architectfeau B D uit Oos terbeek, fc Dalweg naast het recent gele politiebureau. De bouw veijLolgens planning en naar vedfcg zal in december 1989 het we punt woden be reikt. De ffing is gepland op 1 augustus r In augustilfcullen de verschil lende afde en diensten, die nu over zeveffidances zijn ver spreid, veMnaar het nieuwe De bouw'verloopt volgens plan- hing. Foto: Goos van der Wilt. gemeentehuis. Zowel het bestuur als het ambtelijk apparaat zien uit naar het moment, dat allen onder hetzelfde dak gehuisvest zijn. In de nieuwe moderne huisvesting zal efficiënter gewerkt kunnen wor den, hetgeen de kwaliteit en de werkomstandigheden ten goede zal komen. Van groot belang is ook dat er duidelijkheid onstaat voor de burgers van Soest, die nu vaak moe ten worden doorverwezen; dat zal dan tot het verleden behoren. Naar verwachting zal het nieuwe gemeentehuis in oktober 1990 feestelijk kunnen worden geopend. op zaterdag 27 mei hebben veel Soesters een daadwerkelijke bijdra ge geleverd aan de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Vele steentjes werden door groot en klein gemet seld. Maandag 23 oktober, 19.00 uur: Algemene Beschouwingen door de diverse fracties; Beantwoording door het Col lege van B. en W. in eerste ter mijn. Woensdag 25 oktober, 14.00 uur: Algemene Beschouwingen door de diverse fracties in tweede termijn; Beantwoording door Burge meester en Wethouders; Beantwoording van overige vragen; Vaststelling van dê begroting 1990. Plaats: Aula Griftland College, Noorderweg. De behandeling van de Begro ting 1989 is openbaar; u bent van harte welkom! Zoals elders in deze speciale ge meentelijke uitgave staat ver meld, vinden de Algemene Be schouwingen dit jaar plaats op maandag 23 en woensdag 25 ok tober. De Algemene Beschouwingen vergaderingen zijn de belangrijk ste en tegelijkertijd meest inte ressante van het hele jaar. Door het vaststellen van de begroting geeft de gemeenteraad de rich ting aan van het beleid in het ko mende jaar. In dat beleid komt tot uitdrukking welke aktivitei- ten en voorzieningen er door het College van Burgemeester en Wethou ders gepland zijn. Vanuit hun eigen optiek geven de partijen in de raad commen taar op deze plannen en kunnen aldus het beleid toetsen op hun uitgangspunten. Evenals vorig jaar vindt u op de volgende pagi na's de Algemene Beschouwin gen van de verschillende fractie-" voorzitters in de gemeenteraad van Soest. Op deze pagina treft u als ope ning aan een samenvatting per politieke partij met de belang rijkste punten uit de Algemene Beschouwingen aan. In 1990 wordt een nieuwe gemeen teraad gekozen. Een nieuwe plaat selijke "regering", die belangrijke beslissingen zal gaan nemen. Maar waarover dan? En wanneer? En is er nog inspraak??? De begrotingsbehandeling is een jaarlijks terugkerend hoogtepunt in de ge meenteraad. Dan wordt het totale gemeentelijk beleid in hoofdlijnen bespro ken. Het gaat dan ook zeker niet alleen om de cijfers. Veel meer is van belang het beleid achter de cijfers. In de algemene beschouwingen van de fraktievoorzitters, die in deze begro tingskrant zijn afgedrukt, wordt het beleid van het College van Burgemees- teren Wethouders becommentarieerd en worden de gewenste lijnen voorde naaste toekomst aangegeven. Ook de overige informatie in deze krant is een toelichting op het voorgeno men beleid. Daarnaast wordt verslag gedaan van de discussie over de gewen ste koers in de jaren negentig. Die discussie zal de komende maanden in het licht van de komende gemeenteraadsverkiezingen (maart 1990) zeker door gaan. Hiervoor is gezegd dat het niet gaat om alleen maar cijfers. Dat is ook zo, maar dat neemt niet weg dat, hoe men het ook wendt of keert, het uiteindelijk wel draait om de centen (of beter gezegd: om miljoenen guldens). Dat geld (uw belastinggeld) kan maar éénmaal worden uitgegeven. Omdat de wen sen die geld kosten uitgaan boven de beschikbare middelen moeten er keu zen worden gemaakt. Wij hopen dat de informatie in deze krant ertoe bijdraagt dat het inzicht in de te maken en gemaakte keuzes toeneemt. Indien u meer wilt weten over ue za ken die in deze krant worden behandeld of anderszins iets meer wilt weten, kunt u contact opnemen met het gemeentelijk informatiecentrum. Burgemeester en Wethouders Om met de laatste vraag te begin nen: het antwoord is ja! Om de eerste vraag te beantwoor den is eerst wat huiswerk gedaan. In het rapport "Kiezen en verkozen worden" staan de belangrijkste on derwerpen genoemd, zoals woning bouw, industrieterreinen en ver keer. Dan blijft er nog één vraag over en die is niet te beantwoorden. Nóg niet, maar de nieuwe gemeenteraad maakt een werkprogramma. Vol gend jaar april weten we meer. "Maar eh", zult u zeggen, "ik heb daar toch al wat over gelezen?"Dat is juist. Dat rapport "Kiezen en ver kozen worden" is op 11 en 12 sep tember j.1. op inspraakavonden be sproken. Op zaterdag 23 september is zelfs een studiedag gehouden. Daarmee zijn de eerste stappen in de (voor)inspraak gezet. Wat doet de gemeente met de in spraakreacties? En wat is er op de studiedag uit gekomen? De gemeente doet er nu niets mee. Het woord is eerst aan de politieke partijen, en dan is het woord aan u, als u op 21 maart 1990 gaat stem men. Over wat er de afgelopen tijd is besproken leest u op de pagina's 11 en 12 in deze krant. Studenten van de School voor de Journalistiek hebben voor u twee boeiende pagi na's vol voorlopige resultaten en uitspraken gemaakt. Wilt u nog meer weten, neem dan contact op met de staf Voorlichting.

Soester Courant | 1989 | | pagina 1