Het CDA voor een beter woon- en leefklimaat 1989: Het Milieujaar lk§> Spor ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 - SOESTER COURANT PAGINA 2 ZATERD/ 1 Regionale samenwerking op milieugebied Eemland s Medeburgers van Soest en Soesterberg, Evenals vorig jaar weer een speciale uitgave van de Soester Courant, waarin u kunt lezen wat de Soes- ter(bergse) politieke partijen voor het komende jaar wensen te zien ge realiseerd. En met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen op 21 maart 1990 willen wij tevens een blik vooruit werpen op de komende raadsperiode. Het CDA wil zich ook in de komende raadsperiode actief inzetten voor de burgers van Soest en Soesterberg. Daarbij gel den voor ons de volgende uitgangs punten: gerechtigheid; solidariteit; gespreide verantwoordelijkheid; rentmeesterschap. Met Gods woord als richtsnoer voor ons politieke handelen wil len wij, met respect voor andere meningen en overtuigingen, trachten deze punten te concre tiseren door: een schild te zijn voor de zwak ken in de samenleving. Dit bete kent dat het CDA zich zal toeleg gen op het bevorderen van maat regelen die mensen, welke in een achterstandsituatie verkeren, sterker zullen maken. Hoewel we ons bewust zijn dat de moge lijkheden daarvoor op gemeen- telijk terrein beperkt zijn, kan men binnen die beperkingen op onze steun rekenen; beperking van overheidstaken. De gemeentelijke overheid moet stimuleren dat zoveel mogelijk burgers en organisaties zelf ver antwoordelijkheid gaan dragen; werken aan een aanvaardbaar evenwicht in het milieu. Soest is een dorp met veel natuurschoon. Dat moet zo blijven. Het CDA zal met kracht die maatregelen steunen en de nodige initiatieven nemen die het milieu zullen be schermen tegen verdergaande aantasting. Terugblik op de periode 1986-1990 Bij de aanvang van deze raadsperio de hebben de partijen een college programma opgesteld, waarin een aantal doelstellingen is geformu leerd. Er is in deze raadsperiode veel tot stand gebracht. Om maar eens een paar dingen te noemen, b.v. een nieuw politiebureau, een nieuw gemeentehuis is in aanbouw, de ambtelijke reorganisatie kreeg haar beslag. Soesterberg kreeg een sporthal, na lange tijd ook weer wo ningbouw, verbetering van de we gen en riolen, renovatie van het Dorpshuis, etc. Wellicht kunnen we volgend jaar een overdekt zwembad in gebruik nemen. Dan kan er dus het hele jaar gezwommen worden. Ook door on ze oudere inwoners en gehandicap ten. Ook op immaterieel gebied is er veel tot stand gekomen, b.v. Trema, een milieubeleidsplan. Natuurlijk is dit maar een willekeurige greep, want er zijn meer dingen tot stand gebracht. Het spreekt vanzelf, dat veel van deze voorzieningen een flink beslag leggen op gemeentelijke financiën. Een van de doelstellingen van het Collegeprogramma is dat we met een sluitende begroting, ook in meeijarig perspectief, moeten werken. En dat is ook gelukt. We hebben zelfs nog gespaard. Dat is natuurlijk niet alleen de verdienste van het CDA. Daar hebben alle partijen hun steen aan bijgedragen. Wel een feit is, dat het CDA de por tefeuille van financiën beheert en dientengevolge de eerste verant woordelijke is voor het geld van de gemeente. Soest is financieel kerngezond Als we de financiële positie van on ze gemeente op dit moment verge lijken met die van acht jaar geleden, dan zijn we uit een diep dal omhoog geklauterd en staan we er nu heel goed voor. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat nu alles weer volop kan, zoals we dat in de jaren '70 ge wend waren. Niet alles kan, dus zullen er keuzes gemaakt moeten worden. En dat zal ook in de nieuwe raadsperiode zo zijn. Als we ons beperken tot de be groting voor volgend jaar, dan con stateren we dat er aanvankelijk sprake was van een tekort. Op de valreep werd de Rijksuitkering met f.306.138,- verhoogd. Er zou dus sprake moeten zijn van een over schot. Het College biedt echter een begroting aan met een (zij het ge ring) tekort. Dat vindt de CDA- fractie niet juist en onnodig. Met de besteding van het geraamde overschot over 1989 blijkt het Col lege thans akkoord te gaan met ver hoging van de subsidie t.b.v. f. 168.028,— zoals door het college is voorgesteld, kan de CD A-fractie zich wel verenigen. Wel zijn wij van mening dat de post van f.30.000,— h voor de aankoop van plattegronden in feite gedekt zou moeten worden door eenzelfde bedrag als ontvangst op te voeren, c.q. een PM-post aan te brengen. Uit de beantwoording van schrifte lijke vragen tijdens de commissie vergadering t.b.v. uitbreiding maat schappelijk werk t.b.v. minderhe den; verbetering rechtspositie per soneel peuterspeelzalen; drempel verlagende cursussen Volksuniver siteit. Zoals gezegd, zou de begroting slui tend moeten zijn en om dat te berei ken ware de post "reserrverring kosten Abri's" ad f .45.000,— te ver lagen tot f.40.000,—. Het begrotingsjaar 1991 vertoont een opvallend hoog incidenteel overschot van f.333.000,--. Het is verleidelijk dit overschot reeds nu te besteden. Wij stellen u voor daartoe heden nog niet over te gaan, maar voorlopig in ieder geval de volgende bestemmingen daartoe te oormer ken en pas bij de behandeling van de begroting 1991 daarover een de finitief raadsbesluit te nemen: 1energiecoördinator bijkomende kosten 2. verbetering voetpad K. Onnesweg/Kampweg 3. renovatie "Praatpaal f. 100.000,-- 4. bereikbaarheid "Beukendal" voor mindervaliden f. 25.000,— 5. intensieve taalcursus f. 50.000,— 6. milieu-educatie en inrichting milieucentrum f. 25.000,— CDA-fractie heeft daar op zich geen moeite mee, maar vraagt zich wel af waar de besturen van de bij zondere scholen deze kosten kun nen verhalen. gezet. Onze fractie doet hetzelfde al jaren d.m.v. soosavonden en ge sprekken met groepen uit de bevol king. Evenals in 1986, toen alle in de raad vertegenwoordige partijen aan het overleg over het Collegeprogram ma deelnamen, vinden wij dat dit ook volgend jaar zo zal moeten ge beuren. Samen een programma op stellen, waarbij behalve de pro gramma's van de politieke partijen ook de rapportage van bureau La gendijk en "Kiezen en gekozen worden" als bouwstenen zouden kunnen dienen. Tot slot een paar vragen aan het col lege in het kader van het hoofdstuk Bestuursorganen. Hoe staat het met de voortgang van de gemeentelijke herinde ling? Heeft het College al een beleids visie terzake van de nota "Naar een veilig Soest" en de rapporta ge "Zijaanzicht"? Hoe is de huidige stand van za ken m.b.t. de beleidscoördinatie van het automatiseringsbeleid? f 100.000,- T.a.v. de onder 1. genoemde post tekenen wij daarbij aan dat deze kosten in feite terugverdiend zou moeten kunnen worden. T.a.v. de zgn. budgetverruimende maatregelen denkt de CD A-fractie dat het begrip "ontluchten" zeker geen laatste ontluchting hoeft te zijn. Verder pleiten wij ervoor dat het bedrag van f.500.000,— voor nieuw beleid niet tot een dogma wordt verheven. Wij zien het als een richtbedrag, maar dan wel voor nieuwe investeringen en niet deels voor routine-investeringen. Uit de reservepositie blijkt inder daad dat Soest financieel een kern gezonde gemeente is. Daarom drin gen wij er bij het College op aan niet te reserveren om het reserveren. Wellicht kan het College toezeggen dat de materie van de reserves in de commissie Financiën nader kan worden besproken. Tarieven Als we deze raadsperiode overzien, dan mogen we constateren dat de tarieven slechts verhoogd zijn met een percentage dat nagenoeg gelijk is aan dat van de geldontwaarding, m.a.w. Soester inwoners hebben, zulks in tegenstelling tot veel inwo ners van andere gemeenten, geen verhoging van belasting e.d. gedu rende deze raadsperiode gehad. En ook volgend jaar worden de ge meentelijke belastingen en tarieven slechts trendmatig verhoogd met 2%. Uitzondering op deze regel is de af valstoffenheffing. Onze afvalberg groeit nog steeds en het zal voor ie dereen duidelijk zijn, dat de kosten daardoor eveneens stijgen. Om tot een meer kostendekkende exploita tie te komen, zal de afvalstoffenhef fing verhoogd moeten worden. In de commissie Financiën is daarover reeds gesproken en de CD A-fractie gaat akkoord met verhoging van dit tarief, zij het dat e.e.a. voorshands gedeeltelijk gecompenseerd wordt door verlaging van de onroerend- goedbelasting. Maar het zal duidelijk zijn dat de huidige situatie niet voort kan blij ven duren, omdat de opbrengst van deze heffing de kosten voor slechts 54% dekt. Aan een verdere traps gewijze verhoging in volgende jaren zal, bij voortgaande stijging van ons afval en de verhoging van de trans portkosten, niet zijn te ontkomen. Bestuursorganen De gemeentelijke reorganisatie heeft grotendeels haar beslag ge kregen. Er is veel verbeterd, maar de tijdige beantwoording van brie ven laat nog wel eens te wensen over. En juist dat aspect raakt de in woners direct. Hieraan moet zeer veel aandacht besteed worden. De bestuurlijjke reorganisatie staat nog in de kinderschoenen. Willen we tot een meer geïntegreerde be handeling komen, dan zal in de nieuwe raadsperiode het aantal commissies zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Er zal kritisch ge keken moeten worden naar de ef fectiviteit en de inbreng van de commissies. De voorzet die daartoe door de voorzitter in de commissie ABZ werd gegeven, nl. één commissie per portefeuillehouder, verdient ze ker aanbeveling. Evenzo zal het werken met bestuurlijke opdrach ten volgend jaar zijn beslag moeten krijgen. De proef met praatavonden onder het motto "praten met B W", ge start in Soesterberg, als uitvloeisel van het overleg over de samenstel ling van het Collegeprogramma, vindt de CD A-fractie dermate zin vol dat deze ook in de komende raadsperiode moet worden voort- Het is voor u, als lezers van deze courant, misschien wel eens goed te vermelden dat de totale kosten van het onderwijs in onze gemeente die niet door het Rijk worden vergoed jaarlijks f. 1.600.000,— bedragen. De toegezegde verhoging van de subsidie van de Volksuniversiteit heeft uiteraard onze volle instem ming. Een instituut, waarvan de or ganisatie en administratie groten deels door vrijwilligers wordt ver zorgd, verdient ons aller steun. Tijdens de behandeling in de com missie Onderwijs is ér gevraagd om door het RIAGG voorlichting te la ten geven aan leerkrachten en leer lingen over ongewenste intimiteit. De CDA-fractie wil dit zeer zorg vuldig benaderen. Wij zijn van me ning dat dit primair tot de verant woordelijkheid van ouders of ver zorgers behoort. Mocht echter blij ken dat aan deze vorm van voor lichting behoefte bestaat, dan zou deze alleen mogen plaatsvinden met toestemming van ouders of ver zorgers der leerlingen. Verkeer, vervoer en water staat De doortrekking van de Konings weg is een belangrijke verbetering voor het doorgaande verkeer. Wij zijn benieuwd naar de rapportage van fase 5 (Koningsweg) en de con sequenties daarvan, o.a. de geluids belasting op de Ossendamweg. De parkeerproblemen op de Van Weedestraat vormen een bron van voortdurende ergernis. Heeft het College al eens overwogen om, evenals in Zeist is gedaan, parkeer- meters te plaatsen? T.a.v. de uitbreiding en verbetering van de langzaam-verkeersroutes (recreatieve voorzieningen) willen wij graag vernemen wanneer de raad een voorstel daarover tege moet kan zien. Speciaal denken wij daarbij aan de route over de Eng. Verder vragen wij ons af hoeveel in vloed Soest kan uitoefenen om te voorkomen dat de Rijksweg A-28 langs Soesterberg volgend jaar, of wellicht in 1991, verbreed zal wor den tot 2 x 3 rijstroken. Een verdere geluidshinder in Soesterberg vin den wij onaanvaardbaar. Zeker nu door de Algemene Rekenkamer is vastgesteld dat de'geluidsmetingen van foutieve prognoses uitgaan en dientengevolge de resultaten sterk afwijken van de werkelijkheid. Een snelle realisering van de zgn. Zuidelijke rondweg in Soesterberg Kees Verheus, fractievoorzitter CDA. zal veel militair verkeer uit de woonwijken houdeji en de ver keersveiligheid aanzienlijk bevor deren. Hoe is overigens de stand van zaken m.b.t. de grondverwer ving voor dit project? Economische zaken De visie van het College m.b.t. de ontwikkeling in de recreatie-sector komt ons wat vaag voor. Dat het College de ontwikkeling in die sec tor van groot belang acht zegt wei nig. Wat wordt hiermee bedoeld? Wij blijven erop aandringen dat er spoed betracht wordt met de ver plaatsing van miüeuhinderlijke be drijven uit de woonbuurten. De CDA-fractie heeft er kennis van genomen dat het College unaniem voornemens is om de winkelpool aan de Van Weedestraat volgend jaar meer gestalte te geven. Maar het uitgangspunt moet o.i. blijven: eèn 2-polig winkelbeleid. Het spreekt vanzelf dat daarbij naast de belangen van de ondernemers, ook die van de consument moeten wor den meegewogen. Onderwijs De CDA-fractie doet een dringend beroep op het College om het ko mende jaar melalle belanghebben den rond de tafft te gaan zitten, om te onderzoeken irt hoeverre het mo gelijk is het bestuur over de openba re scholen over te dragen aan de ou ders. Dit kan de betrokkenheid van ouders en leerkrachten bij het on derwijs ten goede komen. De kosten van tuinonderhoud der openbare scholen komt niet meer ten laste van het onderwijs, maar van de algemene dienst. De CDA- fractie heeft daar op zich geen moeite mee, maar vraagt zich wel af waar de besturen van de bijzondere scholen deze kosten kunnen verha len. Het is voor u, als lezers van deze courant, misschien wel eens goed te vermelden dat de totale kosten van het onderwijs in onze gemeente die niet door het Rijk worden vergoed jaarlijks f. 1.600.000,— bedragen. De toegezegde verhoging van de subsidie van de Volksuniversiteit heeft uiteraard onze volle instem ming. Een instituqt, waarvan de or ganisatie en administratie groten deels door vrijwilligers wordt ver zorgd, verdient ons aller steun. Tijdens de behandeling in de com missie Onderwijs is er gevraagd om door het RIAGG voorlichting te la ten geven aan leerkrachten en leer lingen over ongewenste intimiteit. De CDA-fractie wil dit zeer zorg vuldig benaderen. Wij zijn van me ning dat dit primair tot de verant woordelijkheid van ouders of ver zorgers behoort. Mocht echter blij ken dat aan deze vorm van voor lichting behoefte bestaat, dan zou deze alleen mogen plaatsvinden met toestemming yan ouders of ver zorgers der leerlingen. Sociale voorzieningen, maatschappelijk werk (Wel- zijn) Ons land kent gelukkig zeer goede sociale voorzieningen. "Onze uit keringen zijn, met die in Denemar ken, de hoogste ter wereld." Ge vleugelde woorden, maar ze wor den meestal geventileerd door men sen die een inkomen hebben van 2 of 3 maal het absolute minimum. Ook in onze gemeente zijn nog heel wat mensen die van een minimum uitkering moeten zien rond te ko men. Het zijn juist deze medebur gers waarvoor de CDA-fractie, in het kader van het steunfonds voor de minima, van het College een ak- tief beleid vraagt. Wij zijn ons ervan bewust dat de gemeentelijke marges niet groot zijn, maar wij dringen er wel op aan de ruimte die er is opti maal te benutten. Wij zijn van mening dat er over deze groep van onze bevolking voldoen de gegevens bekend zijn, zodat voorkomen moet worden dat steeds weer opnieuw een lawine formulie ren moet worden ingevuld. Het is al denigrerend genoeg dat de spaar bankboekjes van de kinderen ge toond moeten worden. Aanhoudende voorlichting over dit onderwerp, waarbij het wekken van valse verwachtingen zoveel als mo gelijk is moet worden voorkomen, vinden wij onontbeerlijk. Wij wer- zoeken het College in de funcctio- nele commissie de taak, werkwijze en bevoegdheden van de sociale re chercheurs te evalueren. Volgend jaar wordt ook in Soest een start gemaakt met de kinder-op- vang. Het CDA verwacht van het College tijdig een plan van aanpak, waarin duidelijk wordt welke subsidieerde instellingen en parti culiere kinderopvang hierin worden betrokken. Er mag geen wildgroei ontstaan. Wij pleiten voor een afge stemd aanbod, waarin alle betrok kenen (w.o. gastouderproject) een aandeel kunnen hebben. Het functioneren van de commissie Welzijnsplanning zal in 1990 wor den geëvalueerd. Voorop staat dat de instellingen en verenigingen zo optimaal mogelijk worden betrok ken bij de totstandkoming van de welzijnsplannen. Herbezinning op essentiële overheidstaken kan lei den tot herschikking van middelen. We verwachten van het college een aanzet tot deze discussie. Het CDA heeft in de raadsvergade ring van juni zich duidelijk uitge sproken voor beperkte subsidiëring van de AROS. Even duidelijk ech ter dat dit niet gefinancierd moet worden uit CAI-gelden. Volksgezondheid en milieu De zorg voor ons milieu en dus voor onze gezondheid staat in het brand punt van de belangstelling. Als we ons rentmeesterschap serieus willen nemen, zullen we ons de komende jaren financiële offers moeten ge troosten. Wij dringen er dan ook bij het College op aan zo mogelijk ver sneld bodemonderzoek te doen plaatsvinden op die plaatsen in onze gemeente waarvan wij weten of ver wachten dat de grond vervuild is. Wij denken daarbij b.v. aan de noordelijke Eng. De nog steeds groeiende afvalberg - wij wezen daar reeds eerder op - zal een financieel offer van ons allen als vervuilers vergen. Een eerste aanzet om aan de bron het afval al te schei den juichen wij toe. Maar ook hier is sprake van een mentaliteitskwestie. De mens heeft als kroon der schepping van zijn Schepper het beheer over die schepping gekregen. Als we niet snel optreden en onze mentaliteit wijzigen, dan loopt de zaak gran dioos uit de hand. De plannen voor het sttichten van een verzorgingsunit voor ouderen in Soesterberg, als dépendance van Molenschot, wordt door de CDA- fractie als een waardevolle bijdrage in de ouderenzorg gezien. Uit pers berichten blijkt dat e.e.a. spoedig zijn beslag zal kunnen krijgen. Kan het College daarover meer informa tie geven? Ook zouden wij graag van het College horen in welk sta dium de plannen voor een polikli niek zich thans bevinden. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting Ook wij zijn bezorgd over de trage gang van zaken bij het inhalen van de achterstand in de vaststelling van de bestemmingsplannen. Graag vernemen wij van het College hoe het denkt deze achterstand weg te werken en wat de kosten daarvan zijn. De CDA-fractie dringt erop aan de bouw van seniorenwoningen zo veel als mogelijk is te stimuleren. Betrek bij die plannen vooaral de belanghebbenden. Vorig jaar heeft onze fractie bij de begrotingsbehan deling voorgesteld het huidige raad huis en de grond rondom te bestem men voor de bouw van seniorenwo ningen. Er zijn nadien een aantal plannen ter tafel gebracht en het is nu erg rustig aan dit "front". Hoe staan de zaken thans? Blijkens de profielschets voor de nieuw te benoemen ^burgemeester wordt Soest geacht een consolide rende gemeente te zijn. Er is welis waar niet exact omschreven wat daarmee bedoeld wordt, maar de CDA-fractie gaat ervan uit dat, na afronding van de huidige bouwlo- katies, het accent meer op kwaliteit dan op kwantiteit gericht wordt. Hoewel het aantal woningzoeken den nog steeds onrustbarend hoog is, hebben wij de indruk dat ook hier meer sprake is van woningverbete ring dan van woningbehoefte. Is die indruk juist? 55" Politie en brandweer Dat het streven van de politie erop Uit evaluatie-onderzoek met be trekking tot Hinderwetuitvoerings- programma's van gemeenten blijkt dat voor een goede uitvoering van de gemeentelijke milieutaken een draagvlak van ca.70.000 inwoners is vereist. De diversiteit van specia lismen en de complexiteit van regel geving op milieugebied, m.n. op technisch gebied, vergt een "breed" opgeleid team van milieu-ambtena ren, hetgeen het draagvlak van klei nere gemeenten te boven. gaat. Op grond van die overweging wil minister Nijpels nu een bedrag van 48,7 miljoen gulden dat bestemd is voor de uitvoering van de "basista ken" van het gemeentelijk milieu beleid, pas beschikbaar stellen in dien gemeenten die kleiner dan 70.000 inwoners zijn, regionaal gaan samenwerken. Voor Soest be tekent dat samenwerking met Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes. Leusden en Woudenberg. Kortom het gewest Eemland. Ambtelijk vindt er al vele jaren re gelmatig overleg plaats tussen deze gemeenten. Het overleg spitste zich eerst toe op technische aangelegen heden. Sinds 1986 komen ook de wethouders van milieuzaken van die gemeenten regelmatig bij el kaar. Die "club" van wethouders heeft nu opdracht gegeven aan een ingenieursburo om te bezien of en op welke wijze Eemland tot samen werking kan komen. Duidelijk is dat er regionaal gezien achterstanden zijn die weggewerkt moeten worden. Daarnaast moet er (tenminste) één ambtenaar de ge westelijke belangen gaan coördine ren. Kortom er zal een aantal extra milieu-ambtenaren moeten worden aangetrokken (4 a 5) die voor de he- i le regio inzetbaar zijn. Omdat het gewest geen milieu-afdeling heeft, is het verstandig die extra mens kracht onder te brengen bij een plaatselijke milieu-afdeling. Tegenover die extra uitgaven voor het gewest staat een bijdrage van de minister die oploopt van 1,65 per inwoner in 1990 tot 2,74 per in woner. Als premie op samenwer king geeft de minister 25% boven dat bedrag. Bij een inwonersaantal van 225.000 inwoners gaat het dus om 470.000,= in 1990 tot f 678.000,= in 1994. De gemeenteraden van alle zeven Eemlandse gemeenten krijgen in de maand oktober een (gelijkluidend) voorstel op tafel om deze samen werking vorm te geven. Vervolgens is het aan de minister om zijn toe zeggingen gestand te doen. gericht blijft het wijkgericht werken te continueren en wellicht, zo mo gelijk, nog te verbeteren, heeft ui teraard onze volle instemming. Ge let op de ervaringen met het huidige convenant, menen wij dat ook voor de nieuwe raadsperiode opnieuw een convenant gesloten moet wor den. Wij zijn ons bewust dat er, gelet op de vermindering van de polities terkte, een zware wissel op het per soneel getrokken wordt. Met een motie, die naar wij verwachten door alle fracties zal worden onder steund, willen wij er bij de Minister van Binnenlandse Zaken op aan dringen dat de huisgenoten van Amerikaanse militairen als buiten landers worden aangemerkt. Inwil liging van zo'n verzoek heeft nl. gunstige gevolgen voor de sterkte van het politiekorps. De brandweer, die grotendeels uit vrijwilligers bestaat, kan op onze steun rekenen. De herziening van de rechtspositie der vrijwilligers on dersteunt de CDA-fractie van har te. De voorgenomen reorganisatie, die nog steeds niet is doorgevoerd, zal bij de benoeming van een nieu we burgemeester wellicht weer uit de "ijskast" worden gehaald. Op zich een goed streven, maar wij wil len niet ten koste van alles gaan reorganiseren. Het moet met volle dige instemming van de vrijwilligers kunnen worden uitgevoerd. De voorgenomen aankoop van een auto voor de bevelvoerder wijzen wij van de hand. Het daarvoor be grote bedrag kan beter besteed wor den t.b.v. de verbetering van de rechtspositie der vrijwilligers. Kees Verheus fractievoorzitter CDA 1989 werd aan het begin van het jaar door de milieuorganisaties uit geroepen tot "het jaar van de waar heid". Of de waarheid aan het licht komt dit jaar is nog onduidelijk. Wel duidelijk is dat dit jaar de ge schiedenis in zal gaan als het "mi lieujaar". Nog nooit hebben zoveel groepen van de bevolking zich over "het milieu" uitgelaten. Gelukkig bleef het niet alleen bij praten over "hoe slecht ons milieu er voor staat". Die constatering had het RIVM (Rijks Instituut voor Volks gezondheid Milieuhygiëne) vorig jaar al in haar rapport "Zorgen voor Morgen" breed uitgesponnen. Dit jaar moet duidelijk worden wat er de komende jaren gaat gebeuren. Aan beleidsplannen ontbrak het dan ook niet. De rijksoverheid kwam met haar strategie voor het milieubeleid in de vorm van het Na tionaal Milieubeleidsplan. Uitgangspunten van dit beleid zijn: de milieukwaliteit mag niet ach teruit gaan; bestrijding van vervuiling aan de bron; de vervuiler betaalt; •voorkomen van onnodige vervui- Iing; afval verwijderen op een zorgvul dige manier; de bevolking motiveren tot een goed milieugedrag. In het milieujaar kwam ook de ge meente Soest met een milieuplan: "de milieunotitie". Het gemeente lijk milieubeleid voor de komende jaren wordt hierin verder aange scherpt. De speerpunten wijzen richting handhaving, voorlichting en een samenhangend gemeentelijk milieubeleid (integratie). De uit gangspunten van het Nationaal Mi lieubeleidsplan en de Milieunotitie moeten leiden tot een concrete in- A vulling. Het is immers nog steds het jaar van de waarheid. Handhaving Een efficiënt controle- en handa- vingssysteem betekent voldoeie menskracht in huis hebben omle 600 bedrijven in Soest regelmatte kunnen bezoeken. Tijdens derpj- ke bedrijfsbezoeken wordt geken of de milieuvoorschriften goed ar den uitgevoerd en of de vergurng nog toereikend is. Daarnaasrib- ben de bezoeken vaak een voch tend karakter: onduidelijkfen over de milieuwetgeving k*en gelijk uit de weg worden gend. Een volgend bezoek moet duit- wijzen of het daadwerkelijkgre- pen is. Milieuvoorlichting en -efltie Natuurlijk wil iedereen eendje bijdragen om het milieu lei31" te houden. Maar met wat en vmee moet worden begonnen, wan delingen hebben vergaanevol- gen voor natuur en milid hoe kan het beter gedaan wc1? Er zijn genoeg vragen wa£ een educatief medewerker ddende jaren aan de slag kan. Hij lelijk degene die de antwoorcan de bevolking moet doorgeit zal op de scholen via miliejecten gebeuren en bij de buid.m.v. milieuacties en voorliciactivi- teiten. Pas als duidelijk de ge volgend van menselijadelen voor natuur en milieu #n van iedereen een goed igedrag worden verwacht. Het milieujaar heeft 'eleids- punten opgeleverd. Wat be langrijker is: de misstellin gen worden concreet|ïd. De komende jaren zal du Worden of de doelstellingengoreali- seerd. De gemeentel dichtst bij de 1 de voeten op De gemeentel invloed op d ving. Moet oo) liteit daarvan, ook een bela gemeente. Mi van natuurbel zin van leefmi is van mening stuur dat dich de basis is voc als wij in Ned haven. Vand; van onder op, Politie en l De politie het binnen elke hulpmiddel o een goed wc Daarom ook 1 jarenafspraak convenant, o: meenteraad j wijze te volgei zien worden, Zo'n werkwij2 gecontinueerd nant" zal dan ten krijgen. De brandwee breidende taal bestrijding hei belangrijke taj in Soest een gr die taken te dacht is in het de kwaliteit v de brandweer geling van d< gers zal "in de wat gebruikeli is van mening VNG tot een nen leiden. Verkeersve Zeer vaak is ir "verkeersveili, Volgens de \T nisch in die zin digheid in ei staat, maar he dig is. Praktis< bewoners zei den zeer vaal terzijde geleg gepleegd wor voor de burge men niet, laat aandrang als c Dat geldt zo Soesterberg a gen die de ho Soest geen ge> sneller in sair ners van wijk worden. De routes na; jaarlijks onze onze aandach zijn nog lang Op korte terr de WD-frac komen om d bureau "Zij-/ ren. Onderwijs Naast de "sch den" is er ook na schooltijd kent Soest Tn wil wel aandï rechten" van Samenhang zi susaanbod e voor wat betn wijst een vers< zijn gebaseerc komen. Zeker Bijna is het di zijn nieuwe sp kort zal word bouw van eer complex aan c het gemeente] het politiebur tingskosten 16.838.093,-. tatielast zal a dragen. In het project eigentijdse z een sporthal plattegrond is port- en veergegeven. )e exploitatie aar verwacht iggen op de an de geme :ldstroom vi oest (Natuui torhetnieuv ït, evenals ri n voor ove hen van niet talen). ;t sport- bft de bescl ïemgedee ten instrucl •en recreat

Soester Courant | 1989 | | pagina 2