WD: Het gras groeit van onder op.... Sport- en recreatiecomplex aan Dalweg ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 kleedr. wedstrijdbassin sporthal restaurant ■rekreatiebassin tiiTzweirr sauna techniek j igweide oo nnulhfunkf. r. ^glijbaan Dalweg 31 iporfhol V I 15 x 25 m spcrfcmtnri SomI De gemeentelijke overheid staat het dichtst bij de burger. Moet met bei de voeten op de eigen grond staan. De gemeente heeft als overheid veel invloed op de eigen woonomge ving. Moet ook zorgen voor de kwa liteit daarvan. Milieubeheer is dan ook een belangrijke taak voor de gemeente. Milieubeheer in de zin van natuurbehoud, maar ook in de zin van leefmilieu. De WD-fractie is van mening dat een gemeentebe stuur dat dicht bij de burgers staat de basis is voor een democratie zo als wij in Nederland moeten hand haven. Vandaar: Het gras groeit van onder op. Politie en brandweer De politie heeft een bijzondere rol binnen elke gemeente. Kan een hulpmiddel of waarborg zijn voor een goed woon- en leefklimaat. Daarom ook heeft Soest een meer jarenafspraak met de politie. Het convenant, om een door de ge meenteraad gewaardeerde werk wijze te volgen. Vooral zien en ge zien worden, wijkgericht werken. Zo'n werkwijze wil de WD-fractie gecontinueerd zien. Het "conve nant" zal dan ook een vervolg moe ten krijgen. De brandweer heeft een zich uit breidende taak. Ook bij de rampen bestrijding heeft de brandweer een belangrijke taak. En nog altijd weet in Soest een groot vrijwilligerskorps die taken te vervullen. Veel aan dacht is in het verleden gegeven aan de kwaliteit van het materieel van de brandweer. De rechtspositie-re geling van de brandweervrijwilli- gers zal "in de pas" moeten zijn met wat gebruikelijk is. De WD-fractie is van mening dat adviezen van de VNG tot een goede regeling kun nen leiden. V erkeersveiligheid Zeer vaak is in Soest het onderwerp "verkeersveiligheid" aan de orde. Volgens de WD-fractie vaak tech nisch in die zin dat geen geloofwaar digheid in eigen oplossingen be staat, maar herhaald onderzoek no dig is. Praktische oplossingen, door bewoners zelf aangedragen, wor den zeer vaak, haast automatisch, terzijde gelegd en "onderzoek zal gepleegd worden". Resultaten die voor de burgers herkenbaar zijn ko men niet, laat, later, of na zeer veel aandrang als ongewenste oplossing. Dat geldt zowel voor situaties in Soesterberg als in Soest. Oplossin gen die de hoofdwegenstructuur in Soest geen geweld aan doen kunnen sneller in samenspraak met bewo ners van wijk of straat gerealiseerd worden. De routes naar de scholen vragen jaarlijks onze aandacht. Blijven ook onze aandacht hebben. Fietsroutes zijn nog lang niet alle even veilig. Op korte termijn zullen er volgens de WD-fractie aanzetten moeten komen om de aanbevelingen van bureau "Zij-Aan-Zicht" uit te voe ren. Onderwijs Naast de "schoolse wijze van oplei den" is er ook een periode van leren na schooltijd. Voor volwassenen kent Soest Trema. De WD-fractie wil wel aandacht voor de "oudste rechten" van de Volksuniversiteit. Samenhang zien te bereiken in cur susaanbod en vergelijkbaarheid voor wat betreft tarieven. De WD wijst een verschil in tarieven af die zijn gebaseerd op leeftijd en/of in komen. Zeker voor ouderen! De WD-fractie wil dat het college vooruitkijkt naar het gebruik van vrijkomende scholen. Er is heel lang "gestreden" (niet door de WD!) voor een nieuw te bouwen wijkac- commodatie aan de Smitsweg, zelfs toen al duidelijk werd dat de Rinke Tolmanschool vrij zou vallen. De onrust en bezwarenprocedure van de buurtbewoners was niet nodig. Emancipatie Emancipatie blijft de aandacht ver dienen, of eigenlijk: nodig hebben. Ook met betrekking tot het perso neelsbeleid van de gemeente als werkgever. Het aantrekken van vrouwen voor ook de leidinggeven de posities is een aktiviteit die de WD-fractie steunt. Dat mag niet uitmonden in geforceerde situaties zal het voorbijgaan van geschikte mannelijke kandidaten, omdat een vrouw benoemd moet worden. Het Amsterdamse Barlaeus College is een voorbeeld van een doorgedruk te benoeming. Voor de vacature Personeel Organisatie moet de meest geschikte kandidaat be noemd worden. Personeelsbeleid gemeente De gemeente heeft als werkgever ook een voorbeeldfunktie. De WD-fractie is er voorstander van dat de gemeente werknemers met een handicap ook uitzicht biedt op een passende arbeidsplaats. Dat zelfde geldt met het nog niet tot uit voering gekomen personeelsbeleid om werknemers uit de etnische minderheden in dient te nemen. Seniorenbeleid Al zeer vaak wordt gesproken over het toenemend aantal ouderen in de Soester samenleving. Dat dwingt de gemeente ertoe om op veel terrei nen met deze situatie rekening te houden. Bereikbaarheid, toeganke lijkheid van gebouwen, spreiding winkelvoorzieningen, openbaar vervoer, huisvesting, recreatie, wèl- zijn, gezondheidszorg, zijn belang rijke aangelegenheden daarbij. De ze aangelegenheden zijn altijd te be zien in een totale samenhang. Als men aan slechts één onderwerp aandacht besteedt, vergeet men het andere soms. Economische zaken Veel aangelegenheden vallen onder dit hoofdstuk. Winkelbeleid, be drijfsvestiging, overleg bedrijfsle ven en middenstand, werkgelegen heidsbeleid, ruimtelijke ordening. l.Winkelbeleid Voor de WD-fractie is een gelijk waardige behandeling van de twee winkelconcentraties Van Weede- straat en Soest-Zuid niet achter haald. Maar de ontwikkeling van beide centra is niet alleen van de ge meente afhankelijk. De rol van de gemeente beperkt zich tot het scheppen van voorwaarden, voor zover die gewenst zijn. Echter, al§^ de gemeente beide centra in staat wil stellen enigszins uit te breiden, is dat ook van andere situaties afhan kelijk. Medewerking van de ge meente is één, het beschikbaar zijn van ruimte cq. grond daarvoor is twéé. Anders wordt het als de gemeente ten behoeve van slechts één enkele detailhandel zeer veel werk moet gaan steken in een uitbreidingsmo gelijkheid, zoals bijvoorbeeld door Albert Heyn wordt gevraagd. De WD-fractie onderscheidt een keus tussen een snelle, op slechts één doel gerichte activiteit, om Albert Heyn zich te laten vestigen op de plaats van de Lindenhof, en een keus voor een afgewogen, met de vele belangen rekeninghoudende aanpassing van het bestemmings plan voor de Van Weedestraat. Dan pas kunnen de gevolgen voor het verkeer en directe woonomgeving aan de orde komen, de invloed van het verkeer op de nabijgelegen woonwijken, de invloed op het koopgedrag van de burgers voor de dagelijkse levensbehoeften, de be- reikbaarhed en beschikbaarheid van andere levensmiddelenwinkels. De WD-fractie kiest voor die tweede keuzemogelijkheid. Niet voor in principe één detaillist, maar voor een afgewogen oordeel of en hoeveel winkelruimte aan de Vai^ Weedestraat (nog) gerealiseerd moet worden. Uit onderzoek is ge bleken dat van de dagelijkse koop behoefte, 95% in Soest wordt ge realiseerd. Nooit zal het 100% wor den, zodat er voor de dagelijkse le vensbehoeften geen uitbreiding van verkoopoppervlakte noodzakelijk is. Daarom wil de WD-fractie ook geen extra inspanningen (latenK doen om dat voor Albert Heyn mo gelijk te maken. AH kan met andere detailhandelaren meedingen naar de beschikbare verkoopoppervlak te. Daarbij moet bedacht worden dat een groter dan noodzakelijk aan bod van de dagelijkse levensbe hoeften tot een slijtageslag zal lei den onder de levensmiddelende^ tailhandel. De WD hoeft die niet te beschermen, dat is het ondernemer schap. Wel moet de WD-fractie er rekening mee houden dat, als de fractie meewerkt aan het laten ont staan van die slijtageslag, de nota ouderenhuisvesting moet worden bijgesteld. Zorgvuldig is nagegaan welke woongebieden bruikbaar zijn voor ouderen-huisvesting. Dat is^ mede bepaald aan de hand van de bereikbaarheid van winkelvoorzie ningen. Verspreide, zelfstandige le vensmiddelenwinkeliers bepalen de brüikbaarheid van de woonwijken voor ouderenhuisvesting. Als die verdwijnen is er geen samenhan gend beleid in Soest. De WD-frac tie streeft naar het beleidsmatig ver der werken met ook de nota Oude-/ renbeleid! Dat kan betekenen dat de Linden- hof, gezien de direkte nabijheid van de winkelvoorzieningen, uitermate geschikt is voor dagwinkels of spe ciaalzaken, gecombineerd met woongelegenheid voor senioren en een nieuwe huisvesting voor de Lin- denhofbewoners. De WD-fractie wil graag meewerken aan een plan op een jujste schaal voor Soest. 2. Bedrijfsterrein Het grootste deel van de beroepsbe volking in Soest heeft werk. In Soest, of buiten Soest. Voor de Bert Krijger. Soesters die buiten Soest werken is het van belang dat er een goed openbaar vervoer is. Daar kan de gemeente Soest nauwelijks iets aan bijdragen, hoewel de buslijnen van Centraal Nederland zijn aangepast mede door druk vanuit Soest. Wel kunnen de voorzieningen bij de sta tions in Soest en de bereikbaarheid positief bijdragen aan het gebruik van de trein. Nog altijd ca. 10% van de Soester beroepsbevolking heeft geen werk en is aangewezen op een uitkering. Dat vraagt van Soest een inspan ning en ook een prijs! De VVD- fractie vindt het dan ook uiterst triest dat onvoldoende werd inge speeld op de mogelijkheid om een schoon bedrijf als Metaverpa een gelegenheid tot uitbreiding te bie den. Het gaat de WD-fractie niet om schuldigen aan te wijzen. Het is een constatering dat Soest niet kan inspelen op verzoek om medewer king tot bedrijfsuithreiding. De WD-fractie is van mening dat het College er naar moet streven om een uitbreiding van het industrieter rein Nieuwe Gracht te bereiken. Over welke omvang die uitbreiding moet krijgen, is overleg mogelijk. Er zijn geen andere gebieden in Soest op dit moment daarvoor be schikbaar. 3. Overleg met ondernemers/mid denstand De meeste werkgelegenheid biedt de middenstand in Soest. Een goed overleg is onmisbaar. De gemeente zal daar zeer zorgvuldig mee moe ten omgaan. Een bedrijfscultuur is niet de cultuur van de overheid. De ondernemingen die grootschali ger werkgelegenheid in Soest bie den, zijn bereikbaar via de Soester Zakenkring. De middenstandsor ganisatie en de Soester Zakenkring kunnen een belangrijke adviesrol voor de gemeente vervullen. De WD-fractie wil van het College een standpunt vernemen hoe deze rol in de nabije toekomst een doel matige vervulling kan krijgen. Daarbij denkt de WD-fractie aan een werkwijze als bij de commissie Welzijnsplanning. Die adviseert aan Raad en B&W. 4. Scholing In de rij van onderwerpen als win kelbeleid, bedrijfsterrrein, overleg middenstand/ondernemers, past ook aandacht voor scholing en na scholing. Veel 'wordt gewerkt aan scholing in zeer algemeen vormen de zin. Een ideaalbeeld staat velen nog voor ogen van 'witte boorden'- werk. De scholengemeenschap Eemland, die opleidt voor o.a. tech nische beroepen, kan een belangrij ke rol vervullen in Soest. Met een hedendaagse mentaliteit op de school, kan deze school een cen trum vormen voor een goede start opleiding, maar ook een belangrijke rol vervullen voor na- en bijscho ling. Men kan er nu al vanuit gaan dat nieuwe ontwikkelingen regel matig noodzaken tot een bijscho ling. Wil het College onderzoeken of bedrijfsleven, school, arbeidsbu reau, gemeente, kunnen komen tot bijvoorbeeld de instelling van een gezamenlijke "B.V. Doorgroei". Dat men een goede opleiding kan krijgen die aansluit op de werkgele genheid die in Soest voor handen is of komt. Deze BV (of welke rechts vorm men ook kiest) kan in eerste instantie opleidingscapaciteit afne men van de scholengemeenschap Eemland. De docenten die daar be schikbaar voor zijn, zullen wel ei gentijdse mensen moeten zijn. De WD-fractie vindt dat op deze wijze vorm wordt gegeven aan eerder ge noemd 'public-partnership'. Kabeltelevisie/ CAI De "kabeltelevisie" zoals Soest (en anderen) die hebben aangelegd, is in principe een vervanging van de individuele antennes die vroeger op de huizen stonden. Het mogen ont vangen van de tv- en radio-signalen die men wil, is een grondrecht dat zelfs in de Europese wetgeving is vastgelegd. Doordat de kabel in eerste instantie een comfortabele vervanging was van de eigen anten ne (geen onderhoud meer, minder storing) werd op grote schaal de ka bel als vervanging gekozen. Daar naast bood de kabel de mogelijk heid om signalen te ontvangen die met een eenvoudige ontvangstin stallatie niet bereikbaar waren (BBC etc.). Het blijft volgens de WD-fractie van groot belang de kabel een goede vervanger te laten zijn van de eigen ontvangstmogelijkheden. De ka belbeheerder heeft niet het recht een censuur toe te passen op wat men wel en niet mag ontvangen. Dat betekent volgens de WD-frac tie een verplichting om zenders als RTL-Veronique en TV-10 door te geven op de kabel. Deze zijn op re latief eenvoudige wijze, met steeds betaalbaarder schotel-antennes, te ontvangen. Het voorkomen van schotel-massa's op de huizen dient te geschieden door een passend ka belaanbod. Geen enkele regeling is verder noodzakelijk. De meerwaarde die de kabel biedt, zoals o.a. door de ontvangst van de BBC, dient ook gewaarborgd te blijven. Een zender als TV5,de eni ge zender in de Franse taal, dient op de kabel te blijven. Het kabelgebeuren moet actueel blijven. De eventuele opbrengsten door betalingen door commerciële zenders, moeten ten goede komen aan de kabelabonnees. Door het zo laag mogelijk houden van de tarie ven. De middelen moeten worden aangewend waarvoor zij zijn, het doorgeven van antennesignalen. Dat er voor de noodzakelijke inves teringen reserves moeten zijn, is vanzelfsprekend. Niet vanzelfspre kend is het om de reserves te gebrui ken voor andere doeleinden. Wel kan men tot maximaal 50.000 gul den de onverwachte inkomsten van TV-zenders als RTL-Veronique en TV-10 aanwenden voor kleintje lo kaal van de AROS. Volgens de WD-fractie zal 'Den Haag' het echter mogelijk moeten maken dat de lokale omroepen hun inkomsten verkrijgen uit commerciële activi teiten, reclame. Milieu en gemeente Een speciale aandacht vraagt ook het gemeentelijk milieubeleid. Dat beleid rnoet een samenhangend ge heel van regels zijn, om milieuscha de te voorkomen, maar omvat ook de werkwijze van de gemeente. De afvalstoffenverwerking, het huis vuil, kan meer en meer verbeterd worden. De omvang van Soest bete kent dat Soest niet alles op eigen houtje kan, dus is samenwerking met buurgemeenten noodzakelijk. De WD-fractie wil dat in nauw overleg met de buurgemeenten die ook voor hun afvalstoffenverwer king op o.a. de AVR zijn aangewe zen, GFT-afval (Groenten-Fruit- Tuin) gescheiden wordt opgehaald. Het welslagen van het voornemen in Soest tot gescheiden ophalen, is mede afhankelijk van andere facto ren, zoals de medewerking in deze van de provincie. Ook landelijk zijn er binnenkort richtlijnen. Doet Soest geen investeringen die later opnieuw, anders, gedaan moeten worden? Welke rol kan van het rijk worden verwacht? Welzijn Het is geen taak van de gemeente al leen om voor het welzijn van de bur gers te zorgen. 'Welzijn' moet geza menlijk gemaakt worden. Wel heeft de gemeente een belangrijke rol om het particulier initiatief, dat al eeu wen de basis is voor welzijnswerk, te stimuleren en steunen. Welzijn is een breed terrein. Daar toe worden gerekend het jeugd- en jongerenwerk, het ouderenbeleid, cultuur, recreatie, aspecten van de woonomgeving etc.. Recent is een beleid geformuleerd voor het oude renbeleid, ook wel sympathieker het Senioren-beleid genoemd. Het jeugd- en jongerenwerk zal een andere invulling gaqan krijgen. Meer en meer zal van eikaars ac commodaties gebruik gemaakt moeten worden. Niet het toevallig beheer van een accommodatie geeft aan dat men activiteiten aan moet bieden. In december verwacht de WD-fractie een samenhangend voorstel van het college te kunnen bespreken inzake het gebruik van de verschillende accommodaties in Soest. Bijzondere aandacht ver wacht de WD voor het peuter- speelzaalwerk, de kinderopvang- mogelijkheden, en verdeling van de aandacht van de verschillende orga nisaties voor jongeren tot 14 jaar en vanaf 14 jaar. Tenslotte De overheid kost de burger geld. Geld dat hij of zij niet zelf kan beste den, maar dat de overheid voor hem of haar besteedt. Dat dwingt de overheid, de gemeente, tot een zorgvuldig beheer. De inbreng van de burgers, gebaseerd op legitieme verlangens, dient meegewogen te worden bij beslissingen die de ge meente neemt. Ook al nemen door een verhoging van de algemene uit- keringen die Soest van het rijk krijgt, de besteedbare middelen toe, zij zijn nog ontoereikend om alle verlangens te honoreren. De WD- fractie is dan ook van mening dat bij 'routine-investeringen' eigenlijk een verkeerd woord wordt ge bruikt. Belangrijke bedragen beste den betekent dat dat geld niet meer voor andere zaken beschikbaar is. De WD-fractie vindt dat bij de in deling van de gemeenteraads-com- missies in 1990, de burgers makke lijker toegang moeten hebben tot die commissies. De burger moet zijn ideeën op één plaats kunnen depo neren eri toelichten. Dat kan bete kenen per wethouder één commis sie. Die dan het hele beleidsterrein kan bespreken. De organisatie van de gemeente is voor de gemeente zelf nu inzichtelijk. Die helderheid moet er ook voor de burgers ko men. 'Klantvriendelijk' optreden, wat men van het woord ook mag denken, betekent ook organisatie naar de burger toe. Verantwoord vooruitzien en door gaan. Bert Krijger, fractievoorzitter VVD Bijna is het dan zover! Soest krijgt zijn nieuwe sportcentrum. Binnen kort zal worden begonnen met de bouw van een sport- en recreatie complex aan de Dalweg tegenover het gemeentehuis (in aanbouw) en het politiebureau. De totale stich- tingskosten bedragen 16.838.093,-. De jaarlijkse exploi tatielast zal ca. 1.000.000,- be jagen. n het project zijn een volwaardige, igentijdse zwem voorziening en en sporthal opgenomen. Op de lattegrond is de indeling van de ort- en recreatievoorziening eergegeven. e exploitatie van het complex zal aar verwachting geen extra beslag ggen op de financiële middelen in de gemeente. De bestaande Idstroom voor het zwemmen in >est (Natuurbad en De Turf) zal ior het nieuwe project worden be- evenals reeds aanwezige uitga- i voor overdekt sporten (huur- ten van niet-gemeentelijke sport- alen). sport- en recreatiecentrum :ft de beschikking over: emgedeelte: en instructiebassin van 80 m2; en recreatiebassin van 350 m2, grillig van vorm, met eigentijdse voorzieningen en een glijbaan (50 m.) met plonsbad, zonnebanken, whirlpool, jetstream, wildwater baan en onderwaterzitbank; een saunagedeelte; een horecagedeelte met bikini- bar; een uitzwembad (50 m2); een wedstrijdbassin (15 x 25 m.) met beweegbare bodem (geschikt voor wedstrijdzwemmen en water polo); buitenligweide (ca. 13.000 m2); het bad voldoet aan de eisen voor het zwemmen door gehandicapten en bejaarden. Sporthal: vrije speelruimte 28 x 48 x 9 me ter; tribunecapaciteit voor ca. 750 personen; horecagedeelte (in combinatie met het zwembad); de hal is toegankelijk voor het sporten door gehandicapten. Met deze gewijzigde besteding van de sportuitgaven wordt een optima le mogelijkheid gecreëerd voor sport- en recreatie in het zembadge- deelte en kan voorts de binnensport op adequate wijze worden beoe fend. nrriKnc eiowt «oho

Soester Courant | 1989 | | pagina 3