PvdA: Is er vo >or iederet 'li een toekomst van goed e kwaliteit in Soest? Klachten telefoon 02155-93459 Wat ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 4 ZATE Nieuwe tarieven reisdocumenten Gemeente draagt 1,7 miljoen gulden bij aan onderwijs De algemene beschouwingen van de Partij van de Arbeid begonnen door de jaren heen als volgt: 1986 -De situatie in de gemeente Soest ontwikkeld zich in po sitieve zin. 1987 -het besturen van onze ge meente heeft de neiging af te glijden naar een procedurele en technische discussie. 1988 -Soest is een rijke gemeente. In 1989 zijn bovenstaande ope ningsregels nog steeds van toepas sing. Soest mag niet vergeten dat het in onze gemeente - met zijn redelij ke goede financiële positie en met de huidige ekonomische groei - zou moeten gaan over de vraag: "Is er voor iedereen een toekomst van goede kwaliteit in Soest?" Daarom gaat het volgens de PvdA om de volgende zaken: a. Kan iedereen behoorlijk wonen en voor wie moeten wij bouwen? b. Is er voor iedereen in Soest of in de regio voldoende werk? c. Zijn de milieuproblemen in Soest oplosbaar en op welke termijn? d.kan iedereen gebruik maken van alle algemene en als normaal te beschouwen voorzieningen? e. Blijft alles wat we willen nog wel betaalbaar voor iedereen? A. Kan iedereen behoor lijk wonen en voor wie moeten we bouwen? 1. Bouwen Bij het woningbouwbeleid zullen we ons, zoals al jaren door de PvdA bepleit, steeds vaker moeten afvra gen: voor wie bouwen we, op welke prijs, huur- of koopwoningen en wat doen we met de kwaliteit van de woonomgeving? De PvdA geeft de voorkeur aan bouwen voor onze eigen bevolking. Dit betekent meer verscheidenheid aan woningen: goedkope en wat duurdere huurwoningen alsmede goedkopere koopwoningen. Der halve niet voornamelijk duurdere koopwoningen bouwen. Het bouwen voor ouderen heeft bij de PvdA zeer hoge prioriteit. Ons initiatiefvoorstel voor woningbouw voor ouderen op de plaats van het oude gemeentehuis is hiervan een voorbeeld. Naast dit plan is nog aan andere lokaties te denken, zoals aan het St. Josephgebouw en 't Driftje. Ook het bouwen in woongroepen voor ouderen, zoals door de oude renbonden aangegeven, moet een goede kans krijgen. Wij vragen het college binnen een half jaar met voorstellen te ko men. De verzorgingsunit in Soesterberg in Soesterberg is nog steeds niet ge realiseerd, al weten wij natuurlijk ook dat dit in relatie staat tot de ver bouwing van Molenschot. Wij dringen erop aan dat het col lege een maximale inspanning le vert, om zo spoedig mogelijk tot realisering te komen. 2. Woonomgeving De PvdA vindt dat de kwaliteit van de woonomgeving, in het bijzonder in de wijken de Engh, 't Hart en Smitsveen, een intensievere aanpak vereist. Het onderhoud van het groen moet in deze wijken een ho gere prioriteit krijgen dan in de zgn. "groenere" wijken. De straten moeten door drempels en andere verkeersmaatregelen weer woon- en speelstraten wor den. Het verkeer naar de industriegebie den moet op de snelste manier wor den afgewikkeld, zodat de woon straten worden ontlast en daarmee een lager onderhoudsnivo kunnen krijgen. Op welke wijze denkt het college dit versneld aan te pakken? 3. Ruimtelijke Ordening Wij vinden dat er inzake ruimtelijke ordening te weinig visie is. Wij vinden bovendien dat de ach terstand in het actueel maken van de bestemmingsplannen te groot is. Steeds weer moet naar een ad hoe oplossing gezocht worden om de voortgang niet tegen te houden. De ze oplossingen ("art. 19J') kosten de Wat is de klachtentelefoon? De klachtentelefoon biedt inwo ners van de gemeente Soest de mogelijkheid om 24 uur per dag te reageren op zaken van alge meen belang waarover ontevre denheid heerst. Het kan bijvoorbeeld zijn dat u al heel lang wacht op antwoord na dat u een brief aan de gemeente hebt gestuurd. Of u bent naar uw gevoel niet correct behandeld door een ambtenaar of een be stuurder. Maar u kunt ook te recht van een klacht spreken wanneer u een gat in het wegdek heeft gemeld bij de gemeente en na een paar maanden is er nog geen actie ondernomen. De klachten telefoon is niet voor klachten over milieu en vandalis me. Waarom een klachtentelefoon? De gemeente wil klantgericht en efficiënt werken. Maar in een grote organisatie, waar veel vra gen binnenkomen, kan wel eens iets langer blijven liggen dan de bedoeling is. Dit kan veroorzaakt worden door opeenhoping van werk bij vakanties, ziekte van het gemeentepersoneel of doordat er een vacature ontstaan is. Klach ten kunnen betrekking hebben op het functioneren van de ver schillende gemeentelijke afdelin gen en de daaronder ressorteren de ambtenaren afzonderlijk. Maar ook kunt u uw beklag doen over (het College van) Burge meester en Wethouders. Voor wie is de klachtentelefoon? Iedere burger die meent dat hij (te) lang op antwoord moet wachten of vindt dat de gemeen te hem onjuist behandeld heeft, kan via de klachtentelefoon om opheldering vragen. Hoe werkt de klachtentelefoon? Wanneer u een klacht heeft draait u het speciale nummer van de klachtentelefoon: 9 3 4 5 9 Tijdens kantooruren heeft u via dit nummer een directe verbin ding met de informatrice van het INFOrmatiecentrum. Zij noteert uw klacht. Buiten de kantooru ren bestaat de mogelijkheid uw klacht in te spreken op een band, bereikbaar via hetzelfde tele foonnummer. Binnen 48 uur ontvangt u telefonisch of schrif telijk reactie van de desbetreffen de instantie. Tol nu loe: 66 klachten Vanaf medio april tot en met sep tember zijn via de klachtentele foon 66 klachten ontvangen. Er zijn 28. klachten ontvangen die betrekking hebben op losliggen de tegels, overhangende beplan ting, hondepoep en verkeers overlast. Er zijn 25 klachten die betrek king hebben op het te lang uitblij ven van een reactie op brieven/ gedane betalingen enz.. Wat doet de gemeente met de klacht? In de morgenuren van elke werk dag worden binnengekomen klachten uitgewerkt op speciaal daarvoor ontworpen formulie ren. De formulieren gaan vervol gens naar de verschillende afde lingen voor de beantwoording en zoals reeds eerder gezegd, bin nen 48 uur krijgt u een reactie. Als ik een klacht doorgeef, heeft dat nadelige invloed op behandeling van mijn verzoek? Elke burger heeft recht op een snelle en correcte afhandeling van zaken. Het gemeentebestuur zal erop toezien dat het doorge ven van een klacht op geen enke le wijze nadelige gevolgen voor de klager tengevolge zal hebben. Nadere informatie Wilt u meer weten over de klach tentelefoon? Belt u dan gerust naar de stafafdeling Voorlich ting, tel. 22555. Klachten over milieu en vandalisme Milieu: tijdens kantooruren telefoon 93458 Of93623, afdeling Milieu- bekeer; buiten kantooruren telefoon 19444, gemeentepolitie. Vandalisme: telefoon 19444, gemeentepoli tie. gemeente Soest te veel geld en zij geven de burgers een gevoel van willekeur bij de besluitvorming. Aktiegroepen, bewonerscommis sies en individuele burgers willen van de gemeente duidelijkheid en daarin geeft de PvdA ze gelijk. Wij vragen het college met een voorstel te komen op welke ter mijn het denkt alle bestem mingsplannen te hebben bijge werkt. B. Is er voor iedereen in Soest of in de regio voldoende werk? Werkgelegenheid De PvdA heeft de afgelopen jaren steeds gepleit voor meer werkgele genheid. Vorig jaar hebben wij onze opvattingen neergelegd in een werkloosheid/werkgelegenheids- notitie. De afgelopen zomer heeft ook de gemeenteraad een door het college uitgewerkte uitstekende no titie aangenomen. Maar we zullen moeten blijven werken aan het op lossen van knelpunten. De grootste problemen doen zich nog steeds voor bij: 1. Etnische minderheden Een struikelblok bij het vinden van een baan is de vaak ontbrekende kennis van de Nederlandse taal en gemis aan goede opleiding, terwijl vooroordelen bij Nederlanders ook een rol spelen. Kennis van de Ne derlandse taal is voor buitenlandse mannen en vrouwen van groot be lang voor het vinden van werk. In Soest is voor lessen en oefenen van Nederlandse taal Trema de aangewezen weg. Daarnaast be staan er vervolgopleidingen zoals C.V.V. (Centrum Vakopleiding Volwassenen) en C.B.B. (Centrum Beroepsoefening Beroepsoriënta tie). Deze zijn eveneens belangrijk. Hiervan moet worden onderzocht of er niet een sterkere stimulans van het college kan uitgaan om ook deze vervolgopleidingen te gaan volgen. Tegelijkertijd moet de maatschap pij ook een reële kans op werk kun nen bieden. Alle inspanning dient erop té zijn gericht dat deze mensen niet nog meer in de verdrukking ko men. 2. Vrouwen Deze groep heeft nog steeds een achterstand op de arbeidsmarkt. Kinderopvang biedt vrouwen mo gelijkheden op (her)intreden of tot doorwerken na een zwangerschap. Met hét starten van kinderopvang binnen het nieuwe gemeentehuis geeft de gemeente het goede voor beeld. Dat kinderopvang samen en in overleg met het bedrijfsleven moet worden geregeld spreekt van zelf. De gemeente moet snel een beleid ontwikkelen m.b.t. kinderopvang om in aanmerking te komen voor de "Oort gelden". De peuterspeelza len moeten moeten struktureel een hogere subsisie ontvangen om mini maal de salarissen conform de C.A.O. te kunnen betalen. Ook her- en bijscholingsprojekten (en tweede kansonderwijs) voor bij standsmoeders kunnen een stimu lans geven. De PvdA vindt dat er na deze scholing meer kans op een baan moet zijn, want anders staat deze scholing weer op zichzelf. 3. Langdurig werklozen Zij mogen niet buiten de maat schappij worden gesloten. De PvdA wil voor hen meer aandacht op het gebied van begeleiding, herscholing en bijscholing. Nu blijkt dat het ba- nencentrum goed functioneert, zal het een strukturele financiële on dersteuning van de gemeente moe ten krijgen. Het nieuwe industrieterrein Nieu we Gracht II moet gebruikt worden om er milieu-onvriendelijke bedrij ven uit de woonwijken naar te ver plaatsen. Tevens voor een nieuw nog te ontwikkelen bedrijfsverza melgebouw en voor doorgroeiende 1 Kees Boer koel (uit hun jasje gegroeide) Soester be drijven. Het aantrekken van nieuwe bedrijven heeft niet onze voorkeur. C. Zijn de milieuproblemen in Soest oplosbaar en op welke termijn? 1. Scheiden aan de bron De PvdA heeft zich in de afgelopen jaren sterk gemaakt voor afval scheiden aan de bron. Het geschei den inzamelen van glas, papier, klein chemisch afval en het ophalen van Groente-, Fruit- en Tuinafval krijgt in Soest nu een vastere vorm. Steeds weer hebben wij de andere partijen voorgehouden dat ook zij, wanneer de financiën* het zouden toelaten wei met ons mee zouden gaan om dit milieuprobleem aan te pakken. Dat staat nu te gebeuren. Soest gaat scheiden aan de bron De PvdA is hierover zeer verheugd, maar heeft nog meer verlangens. Wij moeten bijvoorbeeld niet ver geten dat de voprlichting hierbij een belangrijke rol speelt. Wanneer we niet steeds de bevolking informeren en voorlichten via kranten, kabel krant en foldermateriaal zal het beoogde rendement niet worden gehaald. Wij pleiten voor gerichte voor lichting Tevens moet de aktie "ophalen Klein Chemisch Afval" een jaarlijks terugkerende inzameling worden. Hierbij moet veel publiciteit wor den gemaakt om goede resultaten te halen. 2. Energiebeperkende maatregelen Het onderzoek naar energiebespa ring in de gemeente, moet nader vorm worden gegeven. Voor de PvdA staat voorop dat we in de toe komst op een betere manier moeten omgaan met energie. Het introduceren van een energie coördinator die voor de gehele ge meenschap gaat werken is een goe de manier van besteden van over heidsgeld. Want op een zuiniger manier omgaan met onze energie en onze toekomst is geen politiek, maar een maatschappelijk stand punt waar niemand omheen kan. 3. Luchtverontreiniging en geluidsoverlast De luchtverontreiniging moet re gelmatig gekontroleerd worden op tijdstippen die niet vooraf zijn be kendgemaakt of op voorstel van verontruste burgers. Ook de hin derwetvergunningen moeten zeker, wanneer de achterstand is wegge werkt, regelmatig worden gekon troleerd. Soesterberg is een luxe dorp: het heeft een internationaal vliegveld, een militair oefenterrein gelegen in een schitterend natuurgebied, goe de uitvalswegen naar noord en zuid (A28). Het enige wat Soesterberg nog niet heeft is een internationale zeehaven. De PvdA zal daar niet naar streven. Op de afdeling Burgerzaken, van Weedestraat 35 worden veel handelingen verricht waarvoor zgn. leges moeten worden betaald. Als de raad volgende week akkoord gaat met de nieuwe voorstellen, gaan in 1990 de volgende belangrijke wijzigingen in: Reisdocumenten Het zgn. winter- en zomertarief voor reisdocumenten gaat vervallen. De prijzen gaan als volgt omlaag: 1989 1990 zomer winter 81,- 97, 75,— paspoort tot 16 jaar 54- 70,— 48,- zakenpaspoort 105- 121- 99,- toeristenkaart meerdeijarigen 41,25 57,25 35,25 toeristenkaart minderjarigen 30,50 46,50 24,50 Rijbewijzen De kosten voor een rijbewijs zullen in 1990 f31,— bedragen. (In 1989 zijn de leges f 38,—). Diversen Daarnaast vinden een aantal kleine wijzigingen plaats, zoals b.v. uittreksel bevolkingsregisterf 5,80 (was f 5,70) verklaring omtrent gedragf 9,40 (was f 9,20) pas 65+f9- (was f 8,70) Maar waar wij wel om vragen is om deze luxe te toetsen aan de ge luidsaspecten in relatie tot de volks gezondheid. In die toetsing dient ook te worden opgenomen de uit stoot van uitlaatgassen van al deze luxe. De suggestie gedaan door de Kamer van Koophandel, om ook burgerluchtvaart toe te laten zullen wij ook bestrijden. 4, Hondepoep Hondepoep is een mentaliteitspro bleem van de hondeneigenaren. Wij stellen u voor om door heel Soest hondenuitlaatterreinen aan te leggen, met een zeer strenge kon- trole en met boetes op het niet aan lijnen van honden. Dit brengt na tuurlijk kosten met zich mee. Wij stellen u voor de hondenbelasting niet met twee- maar met vijf procent te verhogen en de tweede en vol gende hond met dubbeltarief te be lasten. De opbrengst kan dan wor den gebruikt om de kontrole te ver scherpen en om hondenuitlaatter reinen aan te leggen. 5. Bos- en Groenbeheer De aanpak van bos- en groenbeheer verdient alle lof. De manier waarop Soest hiermee bezig is heeft onze in stemming. Er moet echter sneller worden opgetreden tegen overtre ders van kapvergunningen en tegen overtredende bedrijven en burgers aan de rand van de bossen. Regel matige kontrole daarop is een eerste vereiste. Veel meer dan tot nu toe moet re clame worden gemaakt voor de mi lieutegel. Het spuiten van gif moet worden verboden via de Algemene Politie Verordening. Ook voor de burgers moet duidelijk zijn dat Soest gifvrij wil zijn en blijven. D. Kan iedereen gebruik maken van alle algemene en als normaal te beschouwen voorzieningen? Welzijn, recreatie en sport moet mogelijk zijn voor iedereen: arm, rijk, oud en jong. De kreet "het gaat goed in Nederland" betekent nog niet dat het iedereen echt goed gaat. Te denken valt aan minderdraag- krachtigen. De grote zorg voor de PvdA is: hoe kun je voorkomen dat deze bevolkingsgroep op een eiland komt te zitten? Wij zullen voor de toekomst een ak- tief beleid moeten ontwikkelen dat erop gericht is dat alle Soesters kun nen deelnemen aan alle voorzienin gen en activiteiten. Uit landelijke onderzoeken is ge bleken dat de minima op grote schaal, door trots of uit onwetend heid, geen gebruik maken van hun recht op bijzondere bijstand. Krachtdadige voorlichting ten aan zien van bijzondere bijstand, vinden wij noodzakelijk. Tevens verwachten wij van het college binnen 3 maanden een noti tie waaruit blijkt op welke manier en met welke middelen wij deze mini ma beter kunnen bereiken en hoe wij hen uit hun sociale isolement kunnen halen. Te denken valt aan kortingen op lidmaatschappen van welzijns- en sportvoorzieningen en telefoon. Natuurlijk moet een en ander op een dusdanige manier dat het ande ren niet opvalt. Voorbeelden hoe andere gemeen ten hiermee omgaan zijn er vol doende. Overleg hierover met het Centrum Maatschappelijke Dienst verlening, rijksoverheid (m.b.t. de AOWers), welzijnsinstellingen, sportraad, huisartsen e.d. stellen wij hierbij als voorwaarde. Ook achten wij de invoering van een effectiever kwijtscheldingsbe- Ieid op zo kort mogelijke termijn nodig. Creativiteit is nodig om de niet uit de gemeentelijke kaarten bak bekende burgers daadwerkelijk te bereiken. l.Welzijn Welzijnsvoorzieningen moeten een aan de doelgroep aangepast aanbod kunnen leveren, goed georgani seerd en voor iedereen toegankelijk zijn. Door gerichte financiering kan de gemeente een beter beleid voe ren naar alle mensen'. Maar welzijn is meer dan een aantal materiële voorzieningen, het is ook je veilig voelen. Veilig in huis maar ook daarbuiten op straat en in het ver keer. De PvdA wil meer politie zicht baar op straat. De nieuwe overeen komst met de politie zal in die rich ting uitgewerkt moeten worden. Een vergrijzend dorp als Soest ver eist een eigen visie op planologie, goede en goed verlichte fiets- en voetpaden, goede winkelvoorzie ningen, goed en goed bereikbaar openbaar vervoer en goede medi sche voorzieningen. De PvdA vraagt het college bin nen 2 maanden te komen met een uitvoeringsplan naar aanleiding van het rapport sociale veiligheid van buro Zijaanzicht. 2.Sport De sport heeft in Soest in de afgelo penjaren volop in de belangstelling gestaan. Het college heeft gesprek ken gevoerd met de overleggroep uit de sport. Dit overleg heeft nog steeds niet het door de sport en door de gemeenteraad gewenste resul taat opgeleverd. Maar de investe ringen, het onderhoud en de ambte lijke ondersteuning zijn in overleg met de sport op een goede manier doorgegaan. De sporter heeft niets van de vertragingen in het overleg gemerkt. De verkoop van het natuurbad en de nieuwbouw van een zwem- en sporthalaccommodatie op de Dal- weg zijn regelmatig onderwerp van discussie geweest in diverse raads commissies en gemeenteraad. De PvdA heeft zich regelmatig uit gesproken voor een goede open - en overdekte - zwemvoorziening, die zowel voor de gemeente als ook voor de burgers betaalbaar moet zijn. De laatste ontwikkelingen op het gebied van de financiën zijn zo ondoorzichtig en met zoveel risico's dat de PvdA haar medewerking hieraan niet wil geven. De manier waarop een deel van het college denkt dat dit mogelijk is, lijkt sterk op getalsmatige uitoefe ning van de arrogantie van de macht. 3. Onderwijs Goed onderwijs is een belangrijk fundament in onze samenleving. Hierin is een grote verscheidenheid van meningen en levenswijze moge lijk. De school is een plek die bij uit stek geschikt is om kennis te maken met die verscheidenheid. De openbare scholen moeten in hun beheer sneller en slagvaardiger zijn, maar ook goed kunnen reageren op problemen in de maatschappij. Dit betekent meer zelfstandigheid voor de scholen. Een goed bestuur lijk overleg van alle basisscholen achten wij van groot belang. Vre- desonderwijs/-opvoeding, de pro blemen van het milieu en de derde wereld dienen een herkenbaar on derdeel te zijn van het onderwij spakket. Veel aandacht is geboden voor de vorming tot geestelijke weerbaarheid, zoals weerbaar ma ken van kinderen tegen seksueel misbruik, ongewenste intimiteiten en geweld. Krachtige stimuleringsmaatregelen blijven noodzakelijk om te voorko men dat kinderen al op zeer jonge leeftijd op achterstand komen en daardoor niet kunnen yoldoen aan de eisen die onderwijs en maat schappij stellen. De PvdA vindt dat gelijke kansen in het onderwijs voor iedereen een aanhoudende zorg blijft. E. Blijft alles wat we willen nog wel betaalbaar voor iedereen? Het college heeft een aantal van on ze verlangens, geuit bij de raads commissie-vergaderingen, al geho noreerd en de dekking aangegeven zoals: 1. Verhoging van de subsidie voor peuterspeelzalen 2. Extra uren voor maatschappelijk werker(ster) t.b.v. de minderheden 3. Subsidie voor de Volksuniversi teit De PvdA heeft een aantal voorstel len, zonder extra gemeentelijke kosten: 1. Aandacht voor ouderenhuisves ting. (uit de gereserveerde gelden dekken) 2. Verzorgingsunit in Soesterberg gekombineerd met de renovatie van Molenschot 3Hoger onderhoudsniveau van het groen in oudere wijken, (verplaat sen van geld binnen het groen fonds) 4. Renovatie Praatpaal (is een raadsvoorstel) 5. Kinderopvang (ten laste van de "O.ortgelden") 6. Verkeersmaatregelen in de wij ken. (uit verschuivingen binnen het wegenfonds-onderhoud) De hierna volgende voorstellen wil len wij dekken uit: A. Terugbrengen van de alg. reser ve naar f.6.000.000,- een voordeel incidenteel van (f.775.584,- f.331.121,-)=f.l.106.705,- B. De Nieuweweg niet voor f. 1.730.000,- renoveren, wel een nieuwe deklaag met enkele verbete ringen. (2e fase voor 1/4 uitvoeren) Achterwege laten renovatie Lange Brinkweg. (verbeteren van de weg geeft mogelijkheden van sluipvet- keer) Asfalteren S'bergsestraat, al leen de slechte delen onderhouden, renovatie voor 1/3 deel uitvoeren. Een voordeel struktureel van: in 1990/f. 17.000,- in 1991/L140.000,- in 1992/f.229.000,- en in 1993/f.243.000,- C. Verhoging van de hondenbelas ting. Voorstellen Jaarlijkse lasten 7. Banencentrum struktureel ma ken: f. 70.000 8. Sociale veiligheid; aanwezig was: f.250.000,- extra t.b.v. struktureel: f.50.000,- 9. Lucht- en geluidsoverlast onder zoek in Soesterberg (p.m. uit inci denteel). 10. Honden-uitlaatterreinen (voor stel eerst uitwerken, wel financiën reserveren). 11. Steunfonds c/q minimabeleid (voorstel eerst uitwerken, wel fi nanciën reserveren). 12. Politie in de wijken meer zicht baar op straat (in de nieuwe over eenkomst van de politie/raad ver werken). 13. Uitkopen van de kerk in C-drie t.b.v. uitbreiding activiteiten (voor stel eerst uitwerken, wel financiën reserveren). 14 Voetpad Kampweg/Kam. On- nesweg in tijd naar voren halen (al leen wat rentelasten). 15. Snellere uitvoering van Ruimte lijke Ordeningsplannen (voorstel eerst uitwerken, wel financiën re serveren). Kees Boerkoel, fractievoorzitter PvdA Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zal in het jaar 1990 ruim 29 miljard gulden uitgeven aan allerlei onderwijsvoorzieningen. Een belangrijk deel van dat enorme bedrag gaat naar gemeente- en schoolbesturen voor de bekostiging van openbare en bijzondere onder wijsinstellingen. Ook de gemeente Soest ontvangt in het jaar 1990 ongeveer 7,7 miljoen gulden aan onderwijsinkomsten. Deze inkomsten zijn bijna geheel afkomstig van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Dikwijls denkt men dat met de in komsten van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen alle ge meentelijke onderwijsuitgaven kunnen worden betaald. Dat is he laas een verkeerde veronderstel ling. De gemeenteraad van Soest brengt Schoolzwemmen 14% Onderwijsbegeleiding 22% Leerlingenvervoer 38% ieder jaar aanzienlijke bedragen op de gemeentebegroting, waar geen (direct aanwijsbare) rijksinkomsten tegenover staan. Het bedrag dat uit- eindeijk voor rekening van de ge meente blijft bedraagt in het jaar 1990 eventjes 1,7 miljoen gulden. De gemeente Soest betaalt dat uit eindelijk uit eigen (andere) midde len. De vraag komt dan bij een ieder op waaraan die 1.700.000 gulden wor den besteed. Het antwoord is dan: het wordt grotendeels aan eigen ge meentelijk onderwijsbeleid uitge geven. Onderwijsbeleid dat de ge meente Soest bewust voert om - binnen allerlei regeltjes van de di verse onderwijswetten - het onder wijs optimaal te laten verlopen. Onderstaand diagram geeft aan hoe dit onderwijstekort van 1,7 miljoen gulden verdeeld is Soest... Soest wo ontwikkt Koophai Gedeput Allen liei mensen 1 willen. Deze ext steund in gen CD/ leenmanr hebben stadscent het Nasss tisch finar weg-Zuid accommo voor geen lijke draaj de bevolk Het is zaai volgend ji verkiezing busuitslag niet lange Soest hee meenteraj beide bei schappij s nieuwe Rz waarvan h aanvoelt. Soest heef tige, invei kans ziet d muieren ei "Progressi spanning gaf ...in één Het peper In Eén O maakt in e emplaren i bureau, h< gulden gek het Geme centrum te "uitvliegen voorbeeld waar geen heeft, waar ten, maar d ter doel wa De opmerl tien-miljoe boekje bar recht maar verkeerd c geen finan zoals het C ruststellend Kan de wt ons nu toe boekje volf verschijnen bedrag van den aan de voorlichting waarin dan i ke en begrijj se is opgenc Meer waard Soest" voor ge, losblac 1990 en Me t/m 1993 wi mene reserv danks alle m ben geen gel half miljoen, te is weer st wil tot veran integrale wi werk door c tot stand is Soest-bini Minder tevr manier waar burger bij ht betrekken. E dijk is volko Basiseducatie 5% Overig 2% Afdeling Onderwijs 13% Godsdienst/studied. 2% Faciliteiten minderh 4%

Soester Courant | 1989 | | pagina 4