D 66: De democratie naar een hoger niveau ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 6 SOESTER COURANT ZATERDA' Te slecht voor het riool... is) Brongericht denken: voorkom overbodige, vervuiling Welzijn werkt ook voor uw welzijn Verkei vei Blij met deze krant Ook in 1989 kan iedere Soester via de krant kennis nemen van de op vattingen van de Soester politieke partijen. Dat is te danken aan een initiatief van D66, één van de vele initiatieven die D66 neemt om de afstand tussen burgers en politiek zoveel mogelijk te verkleinen. Zo lang die initiatieven niet vanuit B W komen zal D66 ze blijven aan dragen. Het oogmerk daarbij is steeds hetzelfdeIedere burger ma ximaal betrekken bij besluitvor ming in Soest die hem of haar raakt. Achterkamerpolitiek Hoewel D66 gelooft dat in Soest geen sprake meer is van zgn. achter kamerpolitiek blijft een opleving er van een reëel gevaar. Dat gevaar valt gelukkig te keren. De mentali teit binnen het ambtelijk apparaat is meer "klantgericht" dan ooit tevo ren, en dat heeft een begripvol kli maat voor de burger geschapen. Het is nu aan de (grote) partijjen om te tonen dat ook zij bereid zijn moeilijke beslissingen te nemen met de burgers en niet voor maar zon der hen. Tot genoegen van D66 no digen B W nu de Soester politiek uit "na te gaan hoe stappen kunnen worden gezet buiten de gebruikelij ke denkkaders". Raadplegend referendum Die uitdaging had D66 niet nodig. B W en de grote partijen wezen tot dusver zulke stappen, als D66 die suggereerde, van de hand. Over een raadplegend referendum legden B W, terwijl er toch een duidelijke toezegging door hen was gedaan, niet eens een diskussiestuk op tafel. Dat heeft D66 daarom dan maar op eigen kracht gedaan. Welk onder zoek gaan B W nu zelf doen naar mogelijke "stappen buiten de ge bruikelijke denkkaders"? Ombudsvrouw of ombudsman Ook al funktiorieren de Soester ambtenaren klantvriendelijker, en al zijn volgens de Lagendijk-enquê te de burgers redelijk tevreden, toch signaleert de gemeentesekretaris volgens D66 terecht dat gewaakt moet worden voor zelfgenoegzame voldaanheid. Het D66-initiatief tot benoeming van een ombudsman of -vrouw was in 1988 kennelijk nog te revolutionair. D66 zal de komst van zo'n funktionaris opnieuw beplei ten. Te vaak moest in 1989 worden gekonstateerd dat burgers op ge meentelijk falen wezen. Al is een fout maken geen schande, de over heid mag geen middel schuwen het aantal ervan (en de schade erdoor) te minimaliseren. Voorlichting Verbeteringen zijn bereikt in de ge meentelijke voorlichting. D66 be twijfelt of de eigen pagina in "Soest Nu" effektief is en wil onderzocht zien of het opstapje naar (toch - weer) een eigen krantje een haal baar alternatief is. Voor lokale ra dio ligt hier geen wezenlijke funktie. Een motief voor subsidiëring van de AROS kan hierin dan ook niet wor den gezocht. Kabelnet verbeteren Ook los hiervan heeft D66 bezwaar tegen het gebruik van CAI-geld voor de AROS. De burger betaalt al genoeg voor landelijke en provin ciale radio en TV. Ook Radio Utrecht kan lokaal nieuws verzor gen. Een lokale radio-omroep die op commerciële basis zijn bestaans recht bewijst kan zodra de wet daar toe de ruimte biedt op de kabel wor den toegelaten. De CAI-winst be hoort gebruikt te worden voor uit breiding van het aantal kanalen en kwaliteitsverbetering. Soest in groter verband Soest is geen eiland in omroepland, noch in enig ander opzicht. Voor D66 betekent dit dat Soest niet per se "alles" hoeft te hebben wat ande re plaatsen van vergelijkbare groot te ook hebben. Soest is nu eenmaal geen centrumgemeente, en zal dat ook nooit worden. Dit moet ons doen inzien dat sommige vraag stukken beter regionaal opgepakt kunnen worden. Niet alleen wan neer het Rijk dat via zilveren koor den afdwingt - bij het milieubeheer, prima - maar ook bv. als het gaat om een nieuw industrieterrein of om volkshuisvesting. Verder kaïïkrea- tiever ingespeeld worden op de bo venlokale kulturele voorzieningen in Amersfoort en Utrecht, ter kom- pensatie van het "gemis" aan een ei gen schouwburg/concertzaal. Soest zelf groter? De door D66 vorig jaar bepleite Een titel voor een tweederangs wes tern? Misschien wel, maar dit is niet de recensie van een film, maar de sombere resultaten van een gang door het riool. Wanden zijn aangetast door agres sieve vloeistoffen en de bodem be dekt met slijk, waarin een hoop olie, zware metalen en andere moeilijk afbreekbare stoffen zitten. Wan neer het riool gereinigd wordt, moet dit zand en slib ergens naartoe. Vroeger kon het zand klakkeloos opnieuw gebruikt worden voor het ophogen van wegen en dergelijke, terwijl het slib op een gewone stort plaats geen enkel kwaad kon. Nu blijkt het spul zo verontreinigd te zijn, dat het op een speciale ma nier (in grote steden soms zelfs als chemisch afval!!) behandeld dient te worden. Hetzelfde geldt voor het zuiveringsslib uit de rioolwater zui veringsinrichtingen. Want in de zuiveringsinstallaties laat men het, water eerst bezinken waarna de organische verbindingen door middel van bacteriën (met of zonder zuurstof) afgebroken wor den. Olie vertraagt de werking van micro-organismen, terwijl zware metalen helemaal niet afgebroken kunnen worden. De zuivering is dus niet zo grondig dat er drinkwater uit de RWZI's naar het oppervlakte water stroomt! Ook zijn er stoffen die niet bezinken kunnen omdat ze in opgeloste vorm aanwezig zijn: fosfaten worden nog lang niet door elke RWZI uit het rioolwater gehaald en stromen ge woon door. Zoals eerder gezegd blijven andere, niet afbreekbare stoffen achter in het slib tijdens het bezinken. Zuiveringsslib en slib afkomstig uit de riolen is dus zo slecht van kwali teit dat het speciaal behandeld moet worden. De prijs per ton stijgt, om dat het aanbod steeds groter wordt en de kwaliteit steeds minder. Is dit brongericht denken? Nee na tuurlijk, want brongericht wil zeg gen: is het te voorkomen? Waar komt al die rotzooi vandaan? Olie uit auto's, moedwillig of per onge luk, gemorst op de straat; bandens- lijpsel, lood uit bezinedampen, een beetje fixeer in de gootsteen, koel water van industrie of spoelwater van machines, enz. enz. Niet alleen het vaste, zichtbare afval vormt een bedreiging; ook datgene wat, door de gootsteen, w.c. of straatput uit het gezicht verdwijnt kan nog schade toebrengen. Vooral datgene wat stiekum, per ongeluk of in kleine beetjes verdwijnt moet in de gaten gehouden worden. En al klonk een oude volkswijsheid onge veer zo: "Beter tien in de vrije lucht dan één in een klein gat", tegen woordig hebben we geen lucht, geen water, kortom, geen milieu meer te verliezen. De gemeente moet zorg dragen voor de mogelijkheden, maar ook voor een juiste voorlichting aan u, zodat iedereen er ook optimaal ge bruik van kan maken. Daarnaast zullen de bedrijven strenger gekon- troleerd gaan worden om misbruik van het riool te voorkomen. Al met al blijkt hier nogmaals uit hoe be langrijk eigenlijk het scheiden aan de bron is. Immers wanneer er vol doende mogelijkheden zijn om af val te scheiden, aan te bieden en te verwerken, hoe minder ongewenste stoffen er in het riool verdwijnen. Zo kunnen we voorkomen dat over een paar jaar het rioolonderhoud (of zelfs -sanering) de grootste hap uit onze begroting (en uw porte monnee) eet! "brede maatschappelijjke diskus- sie" over hoe het verder moet met Soest in de komende decennia is door B&W op gang gebracht. In middels leggen ook burgers en amb tenaren (op, persoonlijke titel) spontaan ideeën op tafel. D66 is er voor om in de periode 90-94 een Structuurplan te gaan maken, ter kanalisering en harmonisering van alle ideeën. Ook dit plan kan, zoals de Wet op de Ruimtelijke Ordening aangeeft, met buurgemeenten samen worden opgesteld. Te overwegen is kontakt te leggen met Amersfoort en Baarn. Mochten die aarzelen, dan moet Soest het alleen doen, want de tijd dringt. Het gemeentelijk beleids plan verkeer en vervoer dat B&W voorstellen te maken kan dan van zo'n Structuurplan deel uitmaken. Deze klus kost geld. Hierin is in de Meerjarenbegroting nog niet voor zien. Het is wenselijjk in maart 1990 te weten welke kosten ermee ge moeid zouden zijn. Sturen, niet alleen maar volgen Met het maken van een Structuur plan speelt Soest adequaat in op de kritiek die de provincie heeft op de Soester manier van ruimtelijk orde nen: afwachten wat er gebeurt en dat dan in "een plan" inpassen. De wetgever ging er ooit van uit dat een gemeente vooruit zou denken, en zou aangeven welke ontwikkelin gen zij wenselijk acht. Dit ter sturing en inkadering van particuliere ini tiatieven, die nu eenmaal niet per definitie stroken met het algemeen belang. Een goed voorbeeld vormt het terrein van Zonnegloren, waar het belang van de eigenaar niet doorslaggevend kan en mag zijn. Overigens zou, los van een Struc tuurplan, het aktualiseren van te oude bestemmingsplannen in een inhaalaktie al veel goede effekten hebben. Pas op .de plaats Wie bladerend in de Begroting 1990, tevens Meerjarenbegroting 91-93, zoekt naar konkrete beleids voornemens voor de periode na 1990, moet teleurgesteld raken. Zoals in Den Haag het demissionair kabinet voor 1990 niets te melden had, zo heeft het zittend College van B&W niet over de verkiezingen heen willen kijken. Dat betekent, meer nog dan "tijdens de rit", dat de meerjarencijfers aan de uitgaven kant slechts betrekkelijke waarde hebben. Zij geven hoofdzakelijjk weer wat voortzetting van het be staand beleid kost. Ruimte maken voor nieuw beleid Aan de inkomstenkant verandert er m.i.v. 1990 wel het een en ander. Enerzijds door herschikking - wat niet leidt tot meer besteedbare mid delen - maar anderzijds door meer gebruik te maken van de rente van de reserves, of van niet meer nodige reserves, wat wel meer armslag geeft. Dat de D66-voorstellen op dit punt door B W zijn overgeno men is verheugend. Zo ontstaat er ruimte voor nieuw beleid dat een nieuwe Raad straks wellicht wil in zetten, ook al is die ruimte niet op voorhand struktureel. Zeker is in ie der geval dat er in Soest meer moge lijk is dan tot nu toe werd aangeno men, zonder aantasting van de soli de financiële positie die Soest heeft. Er komt een nieuwe kans Wat onder "nieuw beleid 1990-94" moet worden verstaan zal in april blijken uit het dan door de nieuwe Raad geformuoleerde Beleidsplan 90-94. Dat zal de Grootste Gemene Deler van de partijprogramma's Adriaan Pothuizen (D'66). zijn, plus wat extra's voor wie het Sterkst uit de verkiezingen komt. Nu zich wat ruimte voor nieuw be leid aftekent is het voor de kiezer extra interessant zich nog eens af te vragen of Soest ook in de komende vier jaar door een CDA-VVD- meerderheid moet worden be stuurd. Die combinatie is tot nu toe niet bijzonder kreatief gebleken. Het kan anders Kreativiteit is op veel terreinen na melijk dringend gewenst. In de pro fielschets voor een nieuwe burge meester stond "dat in Soest de ko mendejaren meer aandacht besteed zal worden aan de kwaliteit van het leven en wonen." Die prrofielschets was de vrucht van het werk van zes fraktievoorzitters en zou een voor bode van het nieuwe Beleidsplan kunnen zijn. Als aandachtspunten worden genoemd: afvalstoffen cultuur en recreatie kinderopvang minderhedenbeleid en werkgele- genheidsproblematiek voorzieningen m.b.t. senioren in de samenleving D66 wil, hierop voortbouwend, op deze punten de volgende suggesties doen. Vuilnis Ook aan Soest gaat de milieupro blematiek niet voorbij. Een van de centrale problèmen hierin is de vraag hoe wij met ons afyal zouden moeten omgaan. De te gemak- zuuchtige mens komt hier, eerder nog dan in het verkeer, zichzelf te gen. Op dezelfde voet doorgaan met de huidige manier van inzamelen en verwerken is onwenselijk (verbran den, dioxines) en gelukkig straks onbetaalbaar. D66 is het met B&W eens dat we naar zoveel mogelijk composteren terugmoeten. D66 vindt bovendien dat burgers zo min mogelijk vuil zouden moeten aan bieden. Als burgers al als consu ment kritisch zouden worden t.a.v. (bv.) verpakkingsmaterialen kan reeds een positieve spiraalwerking inzetten. Als burgers zelf composte ren en bepaalde soorten afval schei den kunnen inzamel- en verwer kingskosten dalen. Een beleid dat de burgers hiertoe prikkelt verdient de voorkeur boven een beleid dat uitgaat van de veronderstelde on verbeterlijkheid van de mens. Als B&W ook bij andere wezenlij ke vragen van deze tijd het uitgangs punt hanteren dat de mens onver beterlijk is liggen twee konklusies voor de hand: werkelijke ombuigin gen zullen niet in Soest beginnen, en B&W durven het aanspreken van de burger op zijn eigen verantwoor delijkheid niet aan. Inmiddels heeft D66, vanuit een ander mensbeeld, B&W een voorstel gedaan de proef op de som te nemen. Rekreatie Wat rekreatiemogelijkheden be treft zit Soest voor een dubbeltje op de eerste rang. De kwetsbaarheid van de natuurwaarden van ons lan delijk gebied is echter groot. Er zal naar een goed evenwicht tussen na tuurbehoud en rekreatie gezocht moeten worden. Voor D66 is op voorhand duidelijk dat in de uit te brengen rekreatienota het accent moet liggen op projekten die de Soester natuur ontzien. Natuurbehoud In het bos- en duinenbeheer zijn goede stappen voorwaarts ge maakt. Voortzetting van de inge- slaggen weg levert Soest over een aantal jaren bossen met meer boomsoorten en meer dieren op. Staat vast dat er voor een goed be heersplan struktureel voldoende geld beschikbaar is? Cultureel centrum Wel voor een dubbeltje, maar niet op de eerste rang, zit Soest met cul tuur. Binnen een straal van 20 kilo meter bieden een keur van theaters en een muziekcentrum program ma's naar believen. Terecht waagt C-drie zich niet op deze markt. Wie toch wil dat Soest meeconcurreert moet C-drie privatiseren of sluiten. Met het gebouw C-drie is D66 niet getrouwd. Wel voelt D66 zich me deverantwoordelijk voor de Stich ting die het gebouw exploiteert. D66 waardeert ook de aktiviteiten die deze Stichting ontplooit, en wil dat deze doorgang kunnen blijven vinden. Er kan daarom, wat D66 betreft, alleen dan een nieuwe situa tie ontstaan als er in goede coöpera tie tussen Gemeente en Stichting C-drie enerzijds, en het particulier initiatief anderzijds, een integraal plan op tafel komt. Dat kan laten zien of een nieuw cultureel centrum en voortzetting van de C-drie-akti- viteiten financieel verantwoord kunnen samengaan. Denkend in alternatieven kan be studeerd worden of met een of meer theaters in de omgeving kollektieve arrangementen te sluiten zijn inklu- sief vervoer ("theaterbus"). Het mes snijdt dan aan twee kanten. Niet-autó-bezitters hebben geen vervoerprobleem cq auto-bezitters kunnen hun auto thuis laten, en wellicht kan er korting bedongen worden. Cultuur op kleinere schaal Meer accent op het welzijn in Soest rechtvaardigt ook het bieden van meer armslag aan instellingen die hun bestaansrecht en waarde bewe zen hebben, zoals de Kinderboer derij. Nu B W in hun reaktie op de commissiebehandeling van de Beg- groting erkennen dat de vrije reser ve groter is dan tot nu toe gedacht zal D66 een voorstel doen om de Kinderboerderij - vooreerst tijdelijk - extra middelen toe te wijzen. Ook de Volksuniversiteit komt voor meer steun in aanmerking. Een nieuw zwembad op de Eng zal, ondanks het verzet dat D66 tegen de lokatie voerde, de "sky-line" van de Eng gaan beïnvloeden. Tegelij kertijd zal het Bestemmingsplan Zuidelijke Eng het restant van de Eng definitief gaan beschermen. Dat plaatst het initiatief tot her bouw van de molen "De Wind hond" opnieuw in de schijnwerpers. Maken de regels inzake Dorpsver nieuwing het mogelijk aan de initia tiefnemers een financiële bijdrage te geven? Kinderopvang Uiteindelijk is er landelijke erken ning gekomen voor de stelling dat de overheid mede tot taak heeft voorwaarden te scheppen voor kin- derdagopvang. Hiermee kan de ge lijkberechtiging van man en vrouw ook praktisch meer gestalte krijgen. B&W hebben inmiddels aktivitei ten ontplooid die inzicht kunnen verschaffen in de werkelijke be hoefte aan faciliteiten. Of er substi tutie-effecten optreden zal nauw lettend gevolgd moeten worden. Voorkomen moet worden dat het peuterspeelzaalwerk voordien al de das wordt omgedaan. Het incident met deze Stichting, maar ook ande re gesignaleerde continuïteitspro blemen, maken het wenselijk deze instellingen voortaan een voort schrijdende meerjarenbegroting te laten indienen. Minderheden Het zwaartepunt in het beleid t.a.v. minderheden moet büjven liggen bij het bieden van scholings- en vor mingsmogelijkheden aan alle leeff- tijdscategorieën. Dat biedt mede landers kansen zich een goede plek te verwerven te midden van Neder landers, en zich hier thuis te voelen. De zin van een woonwensenonder- zoek wordt door D66 betwijfeld. Als met de uitkomsten niets gedaan kan worden zullen niet te honore ren verwachtingen zijn gewekt. Hoewel sturing in het woningaan bod niet onomstreden is, kunnen Gemeente en woningbouwcorpo raties misschien toch beter onder zoeken of differentiatie aan deze kant van de markt mogelijk is. Verheugd is D66 over de bereid heid van B W om het Centrum Maatschappelijke Dienstverlening toch middelen te geven voor uit breiding van het werk onder min derheden. B&W geven er met hun voorstel blijk van ook ontdekt te hebben dat "liggend geld" nuttig gemaakt kan worden. Werkgelegenheid De keus van de fraktievoorzitters voor nog meer nadruk op het werk gelegenheidsbeleid zal B W zwaar op de maag liggen. Herhaal delijk hebben B&W gewezen op de beperkte mogelijkheden om als ge meente rechtstreeks doeltreffende maatregelen te nemen. Toch is er op dit terrein een vorm van gemeente lijk beleid van de grond gekomen. Grotendeels bestaat dit uit subsi dies aan instellingen die mensen blijvend aan betaalde banen kun nen helpen. D66 vindt dat ook kansscheppende maatregelen zoals sollicitatiekursussen onder deze noemer bekostigd mogen worden. D66 voelt niet voor nog meer nieu we industrieterreinen na Nieuweg- racht II. Het aanleggen van nieuwe sportterreinen zal minder maat schappelijke weerstand oproepen. Daarom is D66 bereid mee te den ken over een ruil van bestaande sportterreinen voor arbeidsinten sieve schone bedrijvigheid. Ook ziet D66 aanleiding voor een herbezin ning op de vraag of woonbestem mingen en kleine milieuvriendelijke bedrijvigheid onder alle omstandig heden strikt gescheiden moeten blijven. Senioren Facetten als huisvesting en dienst verlening/verzorging rechtvaardi gen bijzondere aandacht voor men sen boven de 55. Groeiend ge meengoed is de gedachte dat oude ren zolang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen. Cursussen geheugentraining kun- ln het nationaal milieubeleidsplan worden zowel het scheiden aan de bron als het voorkomen van afval als beleidsdoeleinden geformu leerd. De meeste mensen kunnen zich daar tegenwoordig iets bij voorstellen, want wie kent de glas bak nog niet? Ook de gescheiden inzameling op andere terreinen gaat steeds beter, denk maar aan groen te-, fruit- en tuinafval, papier en schadelijke stoffen. Het voorkomen van afval is nog niet zozeer ingeburgerd. Hierbij gaat het om milieubewust koopgedrag, zoals het letten op de verpakking (statie geld, materiaal: plastic of papier?) en de duurzaamheid van de aange schafte produkten. Een snel menu is bijvoorbeeld erg makkelijk voor het tweeverdieners-gezin, maar re latief ook duur. Niet alleen datgene wat je direkt aan de kassa betaalt (een groot deel wordt betaald voor de verpakking), maar ook moet je opnieuw betalen voor het ophalen 1.11 eierken van afval (reinigings rechten). Ook de aard van het produkt zeil zou echter kritischer bekeken moe ten worden, waarbij de eerste vraag zou moeten zijn: "heb ik het wel no dig?" Daarna zou de milieubelas ting van het produkt aan de orde moeten komen en de vraag of er ook betere alternatieven voorhan den zijn. Al met al een hele klus en boodschappen doen gaat op die manier een heleboel tijd kosten. De gemeente probeert voorlichting te geven over dergelijke zaken (bat terijen, spuitbussen), maar door de grote verscheidenheid aan produk ten kunnen nooit alle produkten be sproken worden. Binnenkort wor den de ondernemers verplicht dui delijke informatie omtrent de sa menstelling op hun produkten te zetten zodat een milieubewuste ko per beter uit de voeten zal kunnen. Helaas is een batterijtje te klein om het hele verhaal op kwijt te kunnen en dus zal de fabrikant een grotere verpakking noodzakelijk vinden. We moeten ons hierbij wel realise ren dat het juist door de aard van de produkten komt dat we deze infor matie over de schadelijkheid of sa menstelling nodig hebben. Veel produkten zijn eigenlijk luxe pro dukten en absoluut niet noodzake lijk voor ons voortbestaan of welbe vinden; van kant- en klaartoetjes tot okselffisse deodorants en plastic draagtassen. Door deze produkten te vermijden bent u veel beter uit voor uw gezondheid en uw porte monnee. Bepaalde keuzes zijn dan wel al voor ons gemaakt, maar wij zijn zelf ook nog vrij om te kiezen tussen slecht en minder slecht. Bijvoor beeld de keuze statiegeld of weg werpartikel. nen hiertoe bijdragen. Te overwe gen is of hiervoor extra middelen ter beschikking gesteld zouden moeten worden. Het is passend zeggenschapsstruk- turen te scheppen die waarborgen dat ook met ouderen over ouderen beleid wordt beslist, en niet voor hen zonder hen. D66 verwacht dat in de uit te brengen Nota Ouderen beleid lijnen voor inhoudelijk beleid worden uitgezet. Er moet echter ook opnieuw gekeken worden naar de overlegstruktuur. De gekozen opzet lijkt te gecompliceerd en werkt hier en daar frustrerend. Over frustrerend gesproken: B&W hebben nooit meer aandacht gege ven aan het D66-voorstel van vorig jaar om de prijs van warme maaltij den te drukken. Waarorp eigenlijk niet? Vliegbasis In de pers zijn berichten verschenen dat de Kamer van Koophandel wil dat "Soesterberg" ook voor de bur gerluchtvaart wordt opengesteld. Heeft de KvK B W al om hun me ning terzake gevraagd? Wat is de mening van B W? Geld niet oppotten maar laten rollen Volgens de penningmeester is Soest niet arm, ook niet rijk, maar gezond. Het is maar hoe je het bekijkt. D66 beschouwt Soest als gezond en wel varend. Dat is geen vrijbrief om geld over de balk te smijten, maar nog minder om er bovenop te gaan zit ten. De diskussie over de omvang van de gemeentelijke reserves moet afge rond worden met een besluit over de maximale hoogte van de vrije re serve. D66 vindt dat deze in 1990 de f. 6,8 miljoen niet te boven mag gaan. Aanvaarding van dit plafond maakt circa f.335.000 extra vrij be steedbaar. D66 is, als B W deze visie overnemen, bereid voor f.215.000 bestedingsvoorstellen van B W af te wachten; f120.000 wil D66 nu al voteren voor twee jaar (tijdelijk) extra personeel voor de Kinderboerderij. ft3704 Bijlage D66 zal het op prijs stellen als hel Collége in zijn antwoord ingaat op de konkrete gestelde vragen (uiter aard) en op de punten: meerkosten Gemeentelijke voor lichtingskrant; kosten uitbreiding aantal kanalen CAI tot maximum dat het systeem zonder nieuwe sternetten aankan; (on-)wenselijkheid Struktuur- plan, bereidheid dit met Baarn en Amersfoort op te pakken, moge lijkheid voor/bij college-vorming 1990 financieel plaatje te presente ren; (g)een rol voor de Gemeente in de ontwikkeling van een integraal plan voor een nieuw cultureel cen trum; onderzoek potentiële lokaties nieuwe sportterreinen ter vervan ging van die in Soesterberg en aan de Koningsweg, om deze tot bedrij venterreinen, te kunnen ontwikke len; (niet) (goed) funktioneren SWOS; aanvaardbaarheid niveau vrije re serve 1990 f.6,8 miljoen en be drag dan extra besteedbaar circa f.335.000. Adriaan Pothuizen, fractievoorzitter D66 Ook het komend jaar wordt er op welzijnsgebied weer veel werk ver zet. Een aantal voorbeelden zal dit illustreren: Ouderenbeleid Nog dit jaar zal de Nota Ouderen beleid, opgesteld door de commis sie ouderenbeleid, verschijnen. Daarin zal aan een veelheid van voor ouderen belangrijke zaken aandacht worden besteed. Omdat deze nota op komst is, worden er in de stukken van de begroting 1990 weinig woorden gewijd aan de ont wikkelingen op dit terrein. Dat wil echter in het geheel niet zeg gen, dat de belangstelling is weg geëbd; integendeel. Blijvend worden pogingen in het werk gesteld om in Soest een de pendance van een verpleeghuis te krijgen. Volop wordt nog steeds met de provincie en anderen over leg gevoerd om op zo korte mogelij ke termijn de renovatie/ (ver)nieuwbouw Molenschot en de vestiging van een dependance van Molenschot in Soesterberg gereali seerd te krijgen. Overleg is gaande tussen gemeente en Molenschot/werkgroep cursus sen en activiteiten om te komen tot een harmonisering van de via Mo lenschot en de werkgroep verzorg de cursussen met vergelijkbare cur sussen van o.a. de Volksuniversiteit en C-drie. Gezondheidszorg De discussie over de ziekenhuis- planning vergt meer tijd dan was verwacht. Vandaar dat er op dit moment nog steeds geen echte ze kerheid is of Soest de beschikking krijgt over een polikliniek of op wel ke wijze die poli zal zijn toegerust. Kinderopvang De gemeente zal van het rijk een bij drage gaan ontvangen voor het zorgdragen voor een uitbreiding van de bestaande mogelijkheden voor kinderopvang. Met name gaat het hierbij om de opvang van kinde ren gedurende een hele of een halve dag (in een specifiek daartoe inge richt gebouw) en om het uitbouwen van het aantal gastoudergezinnen. Nog niet bekend is hoeveel de ge meente zal gaan ontvangen en aan welke voorwaarden moet worden voldaan. Het is in elk geval de be doeling optimaal van de mogelijk heden gebruik te gaan maken. Soest is een gen de meeste bewt Het gemeentel nanciële ruimtf zieningen zorg Het tijdsbestek komstverwach! misch vlak niet den door zeer Deze zaken zijn baar te zijn. D zijn, dat Christt stuurt ons deze te geeft. Dankt dat mensen hui zo kunnen gebr resultaten ople Van dankbare wacht worden, met datgene Schepper, hun staat nu dan oo het gemeentel krijgt. We ontvingei schoonheid, 1 schiep mensen die manier ont de mogelijkhed aarde gelegd zi gaven hebben ben we uit de meer willen ha legd werd. We welvaart van r eer van de Sch ren zodoende i reiniging van mend materiali materialisme t overtollige ver wegens gemak: soms criminee trekt zich niet t len; dat kan o zondeval lever gemeentebesti zijn alle mogel om de gemeei zetten, waarvc ken. Bestuur Eén van de zak gen, is het stre weer een gem men. Nu is er e waarbij velen felle gevechtet belangen en c pen bestrijden Binnen het ge en vervoerbele van de verkee moment één Dat blijkt o.a. i begroting van nieuw beleid i: Twee soortei Als over verk gesproken, ki worden gema onveiligheid: s onveiligheid keersonveiligh verkeersonveil heid zoals mer ging die van gaan) en de ol veiligheid is c die zich uit in Beide soorten binnen het vi leid de aandai ligt vooral op i jectieve verke ander woorde van het aanta en verkeerssla Ontwikkelin Jaarlijks vallei verkeer ca. 1 49.000 gewor verschillende verleden (o.a. en fietsreflecti een dalende baar. Dat is 1 men weet dat i keer, en daar verkeersonget stelde tenden zichtevan 198 me te zien 10%. In Soest was van de verkee genovergestel zien. Tot 198' veiligheid jaai 1986 zijn ech de inspanning het gebied v; heid duidelijk de toegenome is het aantal vanaf dat jaai werden in S door de politi bij vielen 139 Wat is er ge Om de verke< teren zijn er verschillende

Soester Courant | 1989 | | pagina 6