GPV/SGP/RPF: Naar een gezamenlijk doel voor Soest, Natuurlijk ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 7 Verkeersveiligheid: hoofdpunt van verkeers- en vervoerbeleid verkeersveiligheid gemeente soest ongevallën naar leeftijd Soest is een gemeente waar het voor de meeste bewoners goed wonen is. Het gemeentebestuur heeft de fi nanciële ruimte om voor veel voor zieningen zorg te kunnen dragen. Het tijdsbestek is zo, dat onze toe komstverwachtingen op econo misch vlak niet overschaduwd wor den door zeer grote zorgen. Deze zaken zijn een reden om dank baar te zijn. Dankbaar kunnen we zijn, dat Christus, die deze aarde be stuurt ons deze geweldige leefruim te geeft. Dankbaar, omdat Hij geeft dat mensen hun gevoel en verstand zo kunnen gebruiken, dat het mooie resultaten oplevert. Van dankbare mensen mag ver wacht worden, dat ze goed omgaan met datgene wat de Gever, de Schepper, hun schenkt. Centraal staat nu dan ook of deze houding in het gemeentelijk beleid gestalte krijgt. We ontvingen een aarde vol schoonheid, vol energie. God schiep mensen naar zijn beeld. Op die manier ontvingen wij, mensen, de mogelijkheden de gaven die in de aarde gelegd zijn te benutten. Veel gaven hebben we benut; toch heb ben we uit de mens en die aarde meer willen halen dan wat er inge legd werd. We vonden vaak onze welvaart van meer belang dan de eer van de Schepper. We constate ren zodoende toenemende veront reiniging van de aarde en toene mend materialisme bij de mens. Dat materialisme uit zich ook weer in overtollige vervuiling van de aarde wegens gemakzucht, genotzucht en soms crimineel gedrag. Soest ont trekt zich niet aan deze verschijnse len; dat kan ook niet nu we na de zondeval leven. Toch moet het het gemeentebestuur een grote zorg zijn alle mogelijkheden te benutten om de gemeente op een spoor te zetten, waarvoor we kunnen dan ken. Bestuur Eén van de zaken die aandacht vra gen, is het streven dat Soestenaren weer een gemeenschap gaan vor men. Nu is er een situatie gegroeid, waarbij velen binnen de gemeente felle gevechten voeren voor eigen belangen en deelbelangen. Groe pen bestrijden elkaar krachtig als het om een zwembad of een A.H. gaat. Een krachtig, een doordacht en aandachtig bestuur smeedt o.i. meer eenheid dan er nu is. Aan dacht voor zaken die de burger aan gaan, groeit in Soest. Het is goed om in de nota "Kiezen en verkozen worden", en onderzoek dat daaraan ten grondslag ligt, te luisteren naar ^de Soester bevolking. Nu wordt van het bestuur gevraagd om van die veelheid aan informatie beleid af te leiden. Dat vraagt inzicht, bestuur lijke moed en veel wijsheid. Dat beleid moet in grote lijnen her kenbaar zijn voor de burger. Terwijl het niet anders kan, of de grote lij nen van het beleid zijn toch geen op somming van de eisen van belan gengroeperingen. Van het gemeen- Tebestuur wordt gevraagd de vele informatie te verwerken in plannen die-goed zijn voor Soest. Dit vraagt van het bestuur veel openheid en ar gumentatie. Veel Soestenaren vin den, dat op het moment waarop za ken in discussie komen, het stand punt van het gemeentebestuur al vaststaat. Alleen als er dan heel sterke argumenten zijn, die ook op Tafel komen, kunt u insprekers in sommige gevallen overtuigen. Openheid missen wij vaak. Niet openheid van besluitvorming, maar van argumentatie. Als onze argu menten zuiver zijn, levert dit een strijd met open vizier; daar mag geen.partij bang voor zijn! Als u, B.& W., aan deze zaak veel aan- Jacht geeft, kan de eenheid binnen onze gemeente weer groeien. Con creet faalt in Soest de openheid van argumentatie binnen de commissie R.O. en Sport. Hier hoeft nog geen sprake van onwil te zijn; ieder kan zien dat de steeds weer overbezette agenda van deze commissie slechts beperkte discussie toelaat. Strakke leiding is dan ook zeer verant woord. Toch komt in de commissie ^liist een veelheid van directe belan gen van burgers aan de orde. Het GPV-SGP-RPF acht het nood zakelijk, dat B. W. het komende begrotingsjaar actief zoeken naar verbetering van de structuur. Hier bij dient de eis gesteld te worden, dat er niet alleen (tijds)ruimte is voor diplomatiek formuleren van de reeds gevormde mening, maar *-juist voor argumentatie en dus in- Binnen het gemeentelijk verkeers- en vervoerbeleid is het terugdringen van de verkeersonveiligheid op dit moment één van de hoofdpunten. Dat blijkt o.a. uit het feit dat voor de begroting van 1990 100.000,- als nieuw beleid is opgevoerd. Twee soorten Als over verkeersveiligheid wordt gesproken, kan een onderscheid worden gemaakt in twee soorten onveiligheid: subjectieve verkeers onveiligheid en objectieve ver keersonveiligheid. De subjectieve verkeersonveiligheid is de onveilig heid zoals men die ervaart (de drei ging die van het verkeer uit kan gaan) en de objectieve verkeerson veiligheid is de onveiligheid zoals die zich uit in de ongevallencijfers. Beide soorten onveiligheid hebben binnen het verkeersveiligheidsbe- leid de aandacht, maar het accent ligt vooral op de aanpak van de ob jectieve verkeersonveiligheid; met ander woorden: het terugdringen van het aantal verkeersongevallen en verkeersslachtoffers. Ontwikkeling Jaarlijks vallen in het Nederlandse verkeer ca. 1.400 doden en ca. 49.000 gewonden. Als gevolg van verschillende maatregelen in het verleden (o.a. autogordel, valhelm en fietsreflectie) is de laatste jaren een dalende tendens waarneem baar. Dat is bijzonder, vooral als men weet dat de drukte van het ver keer, en daarmee de kans op een verkeersongeval, een tegenoverge stelde tendens vertoont. Ten op zichtevan 1983 is in 1988 een afna me te zien van gemiddeld bijna 10%. In Soest was tot 1986 ten aanzien van de verkeersonveiligheid een te genovergestelde ontwikkeling te zien. Tot 1987 nam de verkeerson veiligheid jaarlijks nog toe. Vanaf 1986 zijn echter de resultaten van de inspanningen die zijn verricht op het gebied van de verkeersveilig heid duidelijk zichtbaar. Ondanks de toegenomen verkeersintensiteit, is het aantal verkeersslachtoffers vanaf dat jaar afgenomen. In 1988 werden in Soest 759 ongevallen door de politie geregistreerd. Daar bij vielen 139 slachtoffers. Wat is er gebeurd? Om de verkeersveiligheid te verbe teren zijn er in het recente verleden verschillende maatregelen getrof- houdelijke discussie. Is het college bereid zich over deze zaak te buigen en een tijdsafspraak te maken wan neer uw visie op tafel kan komen? Orde en veiligheid Ook in een ander kader acht het GPV-SGP-RPF het mogelijk om bestuur en burger dicht bij elkaar te brengen. Er ligt een 'Beleidsplan bestuurlijke preventie'. O.i. is het een goed initiatief om veel voorko mende criminaliteit en het gevoel van onveiligheid bij burgers eens door een andere bril te bekijken dan de gebruikelijke. Een roep om ver sterking van het politie-apparaat zou logisch lijken, maar staat buiten de realiteit. Er is juist sprake van een kleiner wordend apparaat, dus moeten er andere krachten gemobi liseerd worden om wetteloosheid, zedeloosheid, vernielzucht, dief stal, opzettelijke vernieling enz. in te perken. De burger, de Soeste- naar, moet daartoe "gemobili seerd" worden. Ook dient er aan dacht voor te beïnvloeden zaken te zijn bij het hele ambtelijk apparaat. Directe hulp hierbij ontvingen we van de werkgroep 'Sociale veilig heid' met haar notitie "Naar een veilig Soest, natuurlijk!" Gezamen lijk moeten we ernaar streven, ook als dat iets moet kosten, dat er ge volg gegeven wordt aan de aanbe velingen in het 'Beleidsplan be stuurlijke preventie'. Goed gestruc tureerde buurtpreventie zal o.i. veel effect hebben, juist vanwege de mo gelijkheid van kleinschalig werken. Het GPV-SGP-RPF wil graag posi tief gevolg geven aan aanbevelingen in bovenstaand beleidsplan. Bij buurtpreventie denken wij bijv. aan bijeenkomsten voor buurtbewo ners, waarin zij ruim geïnformeerd worden over de mogelijkheden om zelf actief te worden ten behoeve van hun veiligheid. Op deze wijze kan vooral ook de mentaliteit ver anderen die nu soms te veel bepaald is door angst of individualisme. Wij zien hiertoe echter alleen een moge lijkheid als de personeelskosten voor bestuurlijke preventie 'opge voerd worden. Wij vragen u te over wegen deze extra lasten op te voe ren onder beding dat ze resulteren in het maken van een start in 1990 in de praktijk met buurtpreventie. Ondanks kwantitatieve teruggang Wiebe Meilof binnen het politie-corps, zal in rela tie tot het voorgaande de agent blij vend aandacht moeten hebben voor wijkgericht werken. Verkeer - openbaar vervoer De laatste fase van de verkeersaf wikkeling van de Koningsweg via de Ossendamweg zal al uw aan dacht vragen. Het is teleurstellend, dat er vertraging is opgetreden in het verkeerskundig onderzoek dat extern uitgevoerd wordt. Door de verlenging van de Koningsweg zal de verkeersdruk extra toenemen op de Ossendamweg en het aansluiten de gebied. Het is duidelijk dat de huidige middelen onvoldoende zijn voor een bevredigende oplossing. Is reservering en financiële planning voor de ontbrekende "helft" niet onontbeerlijk? Wordt er in het ver keerskundig onderzoek ook gere kend met de geschatte toename van voertuigen van 70% (jan. 2010)? Oplossingen die in een situatie, die zou kunnen optreden met een der gelijke toename, geen effect meer sorteren, zijn tenminste dubieus. Misschien moeten de verkeers maatregelen wel zo zijn, dat het af schrikkend werkt, om zo de ongeli miteerde groei van het wagenpark tegen te gaan. In z'n algemeenheid zullen veilig heid en verkeer veel aandacht blij ven vragen. We mogen nooit met een zekere nonchalance gaan den ken over de aantasting van mense lijk leven als vanzelfsprekende risi- fen. Een belangrijk punt is dat op plaatsen waar veel voetgangers oversteken, voorzieningen zijn aan gebracht die het oversteken verge makkelijken. Daarbij hadden voor al kwetsbare verkeersdeelnemers als schoolkinderen en ouderen bij zondere aandacht. De oversteek- voorzieningen zijn dan ook vooral aangebracht nabij scholen en be jaardencentra. Een andere zeer belangrijke verbe tering betreft het vervangen van verschillende verkeerslichten-in stallaties. Ondanks het feit dat op de betreffende kruispunten het ver keer met behulp van verkeerslich ten werd geregeld, bleken enkele van die punten de meest onveilige binnen de gemeente. Door middel van andere regelprogramma's (ver- keersafhankelijk en konflictvrij) is daarin verbetering gebracht. Een recent voorbeeld van een dergelijke maatregel is het kruispunt Van Weedestraat/Nassauplantsoen/ Stadhouderslaan. Ook zijn in verschillende straten maatregelen aangebracht die als doel hebben de snelheid van het verkeer te verminderen. De snel heid van het autoverkeer blijkt steeds vaker een bron van ergenis bij bewoners en brengt ook (een ge voel van) onveiligheid teweeg. Door middel van de aanleg van ver keersdrempels en versmallingen wordt geprobeerd om de snelheid van het verkeer aan banden te leg gen. Omdat echter in doorsnee stra ten over het algemeen weinig onge vallen plaatsvinden, hebben dit soort maatregelen op dit moment niet de hoogste,prioriteit binnen het beleid. Die ligt bij de aanpak van de ongevallen. Een ander zeer belangrijk middel om de verkeersveiligheid te verbe teren, is controle en toezicht door de politie. Door de gemeentepolitie worden regelmatig, op verschillen de plaatsen in de gemeente, (snel heidscontroles gehouden. Bij een regelmatige controle en een grote kans op een bekeuring zal de ge middelde automobilist die regelma tig de verkeersregels overtreedt, zijn gedrag op den duur wel aanpas sen. V erantwoordelijkheid De gemeente in de hoedanigheid van wegbeheerder kan er veel aan doen om de verkeersveiligheid te verbeteren. Door daarvoor op de begroting geld pp te voeren blijkt dat die verantwoordelijkheid wordt 13 t/m 24 2G t/m 00 0 t/m 12 onbekend 37 t/m 48 61 t/m 99 9% 49 t/m 60 aanvaard. Het blijft echter in de eer ste plaats de weggebruiker zelf die verantwoordelijk is voor de veilig heid op de weg. Bij een verkeerson geluk spelen altijd drie elementen een rol: de weg (omgeving), het voertuig (niet bij voetgangers uiter aard) en de bestuurder. Als er een ongeluk plaatsvindt, is er in deze drie-eenheid ergens iets misgegaan. Het blijkt in de meeste gevallen dat de bestuurder de be langrijkste oorzaak is van een onge val, in een minderheid ligt de oor zaak bij de weg en het voertuig. Vaak blijkt dat de ongevallen het gevolg zijn van onvoorzichtig en roekeloos rijgedrag. Het is daarom niet verbazingswekkend dat bij veel ongevallen jongeren zijn betrok ken. In Soest zijn personen in de leeftijdscategorie 13 t/m 24 jaar, in 30% van alle ongevallen de primai re veroorzaker (zie cirkeldiagram). Ook alcohol blijkt een belangrijke oorzaak. Landelijk is bij de ongeval len met dodelijke afloop ongeveer 10% in verband te brengen met al coholgebruik. Uit deze cijfers blijkt dat door een rustig rijgedrag, aangepast aan de situatie, en goed uitkijken, in veel gevallen ongelukken voorkomen kunnen worden. De verbetering van de verkeersveiligheid is daar om, naast de verantwoordelijkheid van de overheid, vooral de verant woordelijkheid van iedere indivi duele weggëbruiker. verkeersonveiligheid gemeente soest 1000 aantal ongevallen 868 800 757- 769 600 694/^ 400 200 O 1983 1984 1986 Jaar 1980 1987 1988 ontwikkeling ongevallen 1983- 1988 afd. ROB/verkeer co-factor, passend in onze cultuur. Menselijk leven is gave van God, al tijd alle bescherming waardig. Niet snel zullen we ons neerleggen bij enigszins lager wordende ongeval- len-cijfers. Voor zover de aanlei ding tot ongevallen gevonden kan worden in bijv. onoverzichtelijk heid van wegdelen en knooppun ten, blijft actie van de gemeente een noodzaak. Een moeite hierbij is, dat het aanleggen van verkeerslichten vaak de-veiligheid bevordert, maar tegelijk om milieu-technische rede nen onaantrekkelijk kan zijn. Een tweede conflicterende zaak kan soms het oplossen van een knel punt op* het gebied van de sociale veiligheid zijn. Nooit mogen oplos singen ten koste van de objectieve verkeersveiligheid gaan. Het huMige beleid t.a.v. het aanleg- gep van snelheidsremmende objec ten op "race"-banen heeft onze vol ledige instemming. Natuurlijk kun nen soms plaatsing en vorming ver beterd worden. Dit beleid vraagt continuering en op wegen met een belangrijke functie in de verkeersaf wikkeling (zoals Wald. Pyrmont- laan) veel creatieve en vakkundige inzet. Gelukkig zijn wij ook met de verbe terde regeling 'Openbaar Vervoer'. Investering van contacten met re gionale vervoerders en de provincie bleek iets op te leveren. Na realise ring van de Dalweg-projecten zal het rendement van veranderde lijn- voering geëvalueerd moeten wor den. Toepassing van bussen van ge ringer formaat (met meer flexibili teit en minder uitstoot) vindt nog steeds opvallend weinig plaats. In volgende fasen van overleg met de gesprekspartners dient dit o.i. volle aandacht te krijgen. Sluit dit ook aan bij uw visie op dit gebied? Economische zaken - werk gelegenheid Nieuwe Gracht II ligt niet ver meer van ons af. Het verplaatsen van mi lieu-hinderlijke bedrijven (en soms zeer ongelukkig gesitueerde bedrij ven) uit de bebouwde kom - breed gezien - kan gestalte krijgen. Het zou ons zeer lief zijn, als er o.a. op deze wijze ook een stevige impuls aan winkelpool Soest-Zuid gegeven zou kunnen worden. We bedoelen dan vooral een ruimtelijke impuls. Daarnaast is een brede gemeentelij ke stimulans - zonder nieuwe be schermende beloften - voor verster king van deze winkelpool verant woord. Uit de resultaten zal tegelij kertijd zichtbaar worden of deze winkelpool voldoende aantrek kingskracht heeft om gelijkwaar digheid aan de Van Weedestraat te kunnen realiseren. Bij het bieden van plaats op Nieuwe Gracht II aan milieu-hinderlijke be drijven zal een tweede prioriteit die nen te zijn of vestiging van een be drijf een reële kans op nieuwe ar beidsplaatsen voor Soestenaren biedt. In het kader van de werkgelegen heid één opmerking over de ge meente als werkgever; graag verne men we van u of de opmerking op pag. 5: "Absolute prioriteit krijgt de bezetting van vacante functies door vrouwen en door Turken en Ma rokkanen" een uitschieter is of ei gen beleid van B. W.. CAI Er dienen zich op dit moment door veranderde opstelling t.a.v. com merciële t.v. nieuwe "keu ze"-mogelijkheden aan. Bij deze keuzes ontdekken we dat Soest wei nig meer heeft in te brengen door de koppeling aan het Amersfoortse CAI-net. Het GPV-SGP-RPF acht onderzoek noodzakelijk waarbij Soestenaren kunnen aangeven of uitbreiding van het net hun dat waard is wat ze daarvoor moeten betalen. Ook de vraag of kwantita tieve verbetering van doorgifte de Soester een bepaald met name ge-- noemd bedrag waard is, dient ge steld te worden. Hogere lasten en bijdragen zijn ook alleen mogelijk bij grote eenstem migheid onder de bevolking. Nor matief gezien is doorgifte van alle mogelijke zenders een vreemde zaak. Vergelijkingen gaan nooit ge heel op, maar als we een vergelij king trekken met de lectuurvoorzie ning zou in Soest de plaatselijke overheid verantwoordelijk zijn voor verspreiding van EO-gids tot Play boy. Een vreemde overheidstaak, nietwaar? Tot op heden hebben we ons helaas eraan verbonden dit te doen; daaraan ontkomen we niet direct. Vooral nu doorgifte nauwe lijks in Soest beïnvloedbaar is dient met spoed overwogen te worden hoe de gemeente meer afstand van deze taak kan nemen. Bent u bereid de mogelijkheden hiervoor te on derzoeken? Onderwijs De pas vastgestelde onderwijs-nota geeft de gemeentelijke overheid weer voldoende informatie om haar bestuurstaak gestalte tegeven. On derwijs geeft impulsen aan de toe komst. Daarom is het GPV-SGP- RPF blij dat er tenminste vanuit twee richtingen nieuwe schoolstich ting is geïnitieerd en dat de gemeen te hieraan meewerkt. Ouders tonen op deze wijze dat ze zich verant woordelijk voelen voor de aard en inhoud van het onderwijs aan hun kinderen. Wij vragen of u bereid bent mee te werken aan een gunsti ge situering voor deze te stichten scholen. De Basis-educatie verwerft zich een goede plaats in ons midden. Nauw keurig dient nagegaan te worden of een eigen gemeentelijke bijdrage toe moet nemen of niet. Hiertoe dient de kwalitatieve ontwikkeling van dit onderwijs gevolgd te wor den. Ook mag ons niet ontgaan, of de doelgroepen waarvoor de B-E er is, werkelijk bereikt worden. Cultuur - recreatie De federatie zal er niet komen op de voorgestelde wijze. Gelukkig maar. Wat moet het veld met een in de oorsprong door de politiek opge drongen product? Samenwerking is goed, maar geen doel op zichzelf. Wij willen blijven stimuleren, dat de wijze van subsidiëring van instellin gen vergelijkbaar wordt. Op die wij ze zijn product en prijs in relatie tot elkaar beter te beoordelen. Wij zijn niet ongelukkig met samenwerking van instellingen waarbij bijv. admi nistratieve zaken centraal geregeld worden. Eigenheid en identiteit mogen door samenwerking echter nooit in gedrang komen. De proef met budget-financiering heeft onze instemming. Meer zelf standigheid in de besteding en spreiding van bestedingen levert meestal instellingen op, die ook meer de verantwoordelijkheid voor de resultaten van hun werk zelf wil len dragen. Bij een zeer strak finan- cierings-systeem kan de oorzaak van falen eenvoudig bij de subsidie gever gelegd worden. De activiteiten die betrekking heb ben op de stichting van een groter cultureel centrum zien wij volledig als een particulier initiatief. Het GPV-SGP-RPF ziet niet in, dat de ze initiatieven gericht zijn op de be hoefte van de Soester bevolking. Ook is er in de directe omgeving een ruim aanbod. Zodoende is een fi nanciële bijdrage van de gemeente niet op z'n plaats. T.a.v. de "AROS" vragen wij ons af, of naast het scala van zaken dat ons geboden wordt, de behoefte in Soest aanwezig is voor dergelijke uitzendingen. Sport T.a.v. sport hoeven we niet zoveel te zeggen. Het beleid voor de komen de periode zal naar alle waarschijn lijkheid bepaald worden door te ho ge uitgaven t.a.v. de sport-voorzie- ning Dalweg. Centraal zal dus staan hoe de kosten voor sport toch in de hand gehouden kunnen worden. Nu u zelf nog veronderstelt dat za ken binnen redelijke financiële ka ders geregeld kunnen worden, zal ik u nog niet vragen waar "sport" zijn meer-uitgaven uit moet gaan dek ken. Emancipatie Wij zijn blij met de activiteiten die zijn ontplooid t.a.v. sociale veilig heid. De uitwerking van de betref fende gegevens zal zeker nog voeten in de aarde hebben. Wij missen nog steeds binnen onze organisatie een emancipatie-beleid dat gericht is op arbeidsverhoudingen i.p.v. getals matige personeelsverhoudingen. In commissie-verband is ons meege deeld, dat er op het gebied van de scheve arbeidsverhoudingen tussen mannen en vrouwen geen ongunsti ge-meldingen waren. Dit is verheu gend. Toch vertrouwen wij niet voor 100% op dit gegeven. Wij vra gen van u veel aandacht te hebben voor eventuele signalen. Oudheidkunde Het GVP-SGP-RPF is gelukkig met het gegeven, dat er een ruimte is gevonden voor de 'Stichting Oud Soest'. Rekening houden met histo rie is tot op heden niet de sterkste kant geweest van onze gemeente. Al zou dit ook in een ander kader gezegd kunnen worden, we willen hier ook iets zeggen over onze om gang met historische en waardevol le panden en elementen in Soest. Kunnen we in de komende periode een nadere practische uitwerking verwachten t.a.v. de commissie die deze zaken gaat behartigen? Wij verwachten dat deze commissie breed samengesteld zal worden. Als meerdere disciplines tot een een duidig oordeel komen, kan dat de oordeelsvorming op bestuurlijk ni veau eenvoudiger doen verlopen. Subsidiebeleid De situatie in Soest is nog altijd zo, dat er subsidie gegeven wordt op ac tiviteiten, huur van gebouwen, huur of pacht van terreinen, aan instellin gen enz. Door deze situatie zijn sub sidiestromen lang niet altijd door zichtig. Al langer pleiten wij daar om, om te stoppen met indirecte subsidies. Kunt u toezeggen, dat er gewerkt zal worden aan een meer eenduidig systeem van subsidiëren? Ouderenbeleid T.a.v. huisvesting zal ieder bouw plan doorgelicht moeten worden op de planning van woningen, die voor ouderen bruikbaar zijn en bij het ouder worden bruikbaar blijven. Wij verwachten van u nog meer in formatie in de nabije toekomst t.a.v. de drie-generatie-woning. Voor an der beleid wachten wij de betreffen de notitie af. Volksgezondheid Soester alcoholmatigingsbeleid kent nog geen stroomversnelling. Wij verwachten dat de resultaten van het komende jaar meer in over eenstemming zullen zijn met het be lang van deze zaak. Wat ons teleur stelt is dat juist door vertraging van deze werkzaamheden de aandacht voor o.a. gokverslaving ook weer des te langer op zich laat wachten. Wij blijven van oordeel dat deze materie aansluitend hierop aan dacht krijgen. Ruimtelijke Ordening Verschillende aspecten kwamen reeds aan de orde. De huidige situa tie, waarbij het bijna gebruikelijker is dat Soest artikel-19-procedures start dan dat er gereleveerd kan worden aan een bestaand bestem mingsplan, is niet bevredigend. In de situatie Van Weedestraat is dat weer eens voluit naar voren geko men. Dit plan laat gelukkig niet lang op zich wachten. Toch zullen we in z'n algemeenheid wegen moeten vinden om de wettelijke termijn die voor bestemmingsplannen staat, meer te benaderen. Ook hier ligt een mogelijkheid om het gevoel vap rechtsgelijkheid bij de burger te ver sterken. Op die wijze kan dus ook de relatie burger-overheid weer een betere worden. Zeer verheugd zijn wij over de mo gelijkheid om in Smitsveen te begin nen met het verbeteren van de woonomgeving. Als de mogelijk heid er is om op provinciaal niveau hiervoor extra gelden los te krijgen, sluit dat ook ten zeerste aan bij onze wens. Milieu Zaken die betrekking hebben op het milieu zijn enkele keren in het voorgaande aan de orde geweest. Milieu is een zaak van mentaliteit bij de gehele bevolking. Het is wel goed, maar ook gevaarlijk dat het nu -populair is iets goeds voor het milieu te doen. Goed, omdat er meer mensen meedoen met oplos singen zoeken. Gevaarlijk, omdat er soms te zeer ad ho$ te willekeurig of te ondoordacht beslissingen ge nomen kunnen worden. De gemeente kan een voorbeeld ge ven op milieu-gebied met bijv. een energie-coördinator (ook hiervan zijn al slechte voorbeelden bekend). Krachtig voorstander zijn wij van het feit dat de milieu-controleur en -voorlichter een structurele plaats binnen de gemeente krijgt. Al is mi lieu voor een belangrijk deel een mentaliteitszaak, er blijven velen die om materialistische redenen wensen te ontsnappen aan de lastige kanten van regels. Gemeentelijke organisatie De komende periode moet het mo gelijk zijn de resultaten te evalueren van het re-organisatieproces. Onze indruk hiervan is tot op heden gun stig. Toch is een objectieve evalua tie binnen afzienbare tijd geboden. Financiën Op financieel vlak zijn we tot een gezonde doorbraak gekomen. De afvalstoffenheffing wordt nu (na aanhoudende druk van het GPV- SGP-RPF) eindelijk opgetrokken tot kostendekkend. De vervuiler (ook de burger van Soest!) betaalt. Zo kunnen we dan eindelijk de on- roerend-goedbelasting terugbren gen tot normaler niveau! Wij zijn gelukkig met de nieuwe vormgeving van de begrotingen. In de loop der tijd hopen we dat ken getallen, prestatiegegevens en ver gelijkingsmateriaal ook hanteer baar zullen worden. De reserves be houden volgens uw overzicht tol 1993 het niveau van 36 miljoen. Niet alle onttrekkingen hebt u. meen ik, kunnen verwerken; toch moet dit een punt van aandacht blij^ veil. De burger dient terwijl hij leeft, besteed te zien, wat hem/haar toe komt. Zo is het ook met de geplan de reserveringen i.v.m. de te ver nieuwen rioleringen. De financiële gevolgen hiervan moeten gedragen worden door de burger die dan weer baat heeft van nieuwe riolerin gen. Overigens denken wij ook eer der aan het gebruikeri van grondbe drijfreserves i.p.v. hek creëren van deze nieuwe doelresèrve. Vrijko mende gelden zijn beschikbaar voor zaken die genoemd pijn en meer kosten opleveren. Het GPV-SGP-RPF wenst u een jaar toe waarop de zegen van de He- re rust; waarin u deze zegen van Hem verwacht. w.R. Meilof, fractievoorzitter GPV-SGP-RPF

Soester Courant | 1989 | | pagina 7