Natuur staat bij gemeente Soest hoog in 't vaandel Het stadsvernieuwingsfonds is er voor u! ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 PAGINA 8 ZATERI Opknapbeurt voor toren Oude Kerk Interne milieuzorg bij bedrijven Hoofd (bedra Jaarlijks krijgt de gemeente van het rijk een bedrag van circa 1.000.000,- voor allerlei activitei ten in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing. De rijksbijdrage wordt gestort in het zogenaamde stadsvernieuwingsfonds. De mid delen daarin worden jaarlijks door de gemeenteraad verdeeld bij het zogenaamde volumebesluit. Een belangrijk onderdeel van de ac tiviteiten is het verstrekken van sub sidie aan burgers. Vandaar de titel: "Het stadsvernieuwingsfonds is er voor u". Als ingezetene van de ge meente Soest kunt u daarvan ge bruik maken. In het kort de subsidiemogelijkheden In 1990 is een bedrag van ƒ120.000,- beschikbaar voor het treffen van voorzieningen tot ver betering van de indeling of van het woongerief van een (particuliere) woning of tot opheffing van bouw technische gebreken van een wo ning. De subsidie wordt alleen ver strekt aan de eigenaar-bewoners. U dient de subsidie aan te vragen via een speciaal door de gemeente daarvoor beschikbaar gesteld for mulier. U komt alleen voor subsidie in aanmerking wanneer de woning ouder is dan 25 jaar en de woning verder voldoet aan de eisen van be woonbaarheid. Bovendien mag u nooit voor het indienen van de sub sidieaanvraag met de werkzaamhe den beginnen. De gemeente moet namelijk in de gelegenheid worden gesteld om de bestaande situatie te kunnen beoordelen. Hebt u hiervoor belangstelling dan kunt u daarvoor terecht bij de afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (ROB), toestel 93620. In 1990 is ook een bedrag beschik baar van 230.000,- voor subsidie aan eigenaren van monumenten en beeldbepalende panden. Het gaat om de panden die kunnen worden gekwalificeerd als rijksmonument en om de panden die door de ge meente op een lijst zijn geplaatst. Dit zijn de panden die in het kader van de inventarisatie zijn gewaar deerd als categorie 1. Hebt u over deze subsidievorm vragen of denkt u daarvoor in aanmerking te ko men, dan kunt u terecht bij de afde ling ROB, toestel 93620. In 1990 is verder een bedrag be schikbaar van ƒ300.000,- voor het treffen van voorzieningen aan be staande woningen, waardoor deze geschikt zijn voor bewoning door ouderen. Onze bevolking vergrijst. Steeds meer mensen in Soest wor den ouder. Dit vraagt om aanpas singen in de bestaande woningen. De gemeente wil dit stimuleren door het verstrekken van subsidie. De subsidie kan worden verstrekt aan eigenaar-bewoners en aan eige naren (o.a. de woningbouwcorpo raties). Verder is het bedrag van ƒ300.000,- te gebruiken voor het verstrekken van een bijdrage als te gemoetkoming in de verhuis- en/of herinrichtingskosten. De bijdrage bedraagt ƒ3.000,- en kan zowel worden verstrekt aan eigenaar-be woners als huurders. De bedoeling hiervan is om de verhuizing te sti muleren uit dan wel naar een voor ouderenhuisvesting geschikte wo- miig. De subsidie in het kader van de ou- derenhuisvesting dient te worden aangevraagd bij de gemeente, afde ling huisvesting, toestel 93531. Bij die afdeling kunt u ook met uw vra gen terecht. Kortom: het stadsvernieuwings fonds is er voor u. Laat u dan zien dat u daarvan ook gebruik wilt ma ken. Voor algemene informatie kunt u overigens ook terecht bij het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. De zorg voor een goed milieu, nu en in de toekomst, vult steeds meer agenda's van de meest uiteenlopen de instellingen. Naast de al jaren be staande discussies binnen pressie groepen en tussen die groepen met overheden, valt op dat met name vakbeweging en bedrijven sinds kort over dat onderwerp zelf discus sies openen. Ook de Soester Zaken- kring heeft recentelijk bekend ge maakt de Soester bedrijven te sti muleren om te komen tot een intern milieuzorgsysteem. De BOVAG heeft zelfs voor de complete be drijfstak een plan opgesteld. Gemeenten zijn zelf als bedrijf aan te merken; zij voeren in ieder geval ook bedrijfsactiviteiten waarbij de milieuzorg een van de factoren is. De gemeente Soest heeft niet alleen het bedrijfsmatig werken hoog in haar vaandel maar ook de milieu zorg. Logisch derhalve dat de gemeente Soest bij haar werkwijze als bedrijf zijnde tenminste gelijke tred houdt met de eisen die de gemeente als overheidslichaam aan bedrijven stelt. Immers een gemeente die van het bedrijfsleven een correcte nale ving van voorschriften in het kader van de milieuwetgeving eist, wordt ongeloofwaardig indien zij niet be reid is zelf kritisch "naar binnen te kijken". Iets anders is het om voorop te lo pen als voorbeeldfunctie, hetgeen van een gemeente die milieuzorg hoge prioriteit geeft, mag worden verwacht. Voorbeelden daarvan zouden kunnen zijn: 1.het niet meer (dan strikt noodza kelijk) toepassen van tropisch hardhout ten behoeve van ge meentelijke gebouwen en/of ge subsidieerde instellingen. 2. Bij aanschaf van kantoormidde len, ook al zijn de kosten hoger, de voorkeur geven aan bijv. cor- rectielak zonder schadelijke stof fen, reflecteerpennen zonder op losmiddel. 3. Het doorlichten van het assorti ment aan schoonmaakmiddelen die ons schoonmaakbedrijf ge bruikt, en zonodig daar contrac tueel afspraken over vastleggen. 4. Het wagenpark kritisch onder de loep nemen ter beperking van de milieubelasting. het "concern" gemeente Soest zoekt naar wegen om dat voorbeeld ook uit te dragen. De 1 (BIEO) gei nier inzicht groting voo ren.In een wordt raads de inwoners de begrotini wat is de sa fers, wat zi leidsvoorne cieel wel en Het uitbrenj derdeel van het BBI (Be mentarium) start een vij namen. Hel geroepen oi me stroom i schriften no den een hu inzicht te kr te stellen be Zeer geacht Soest is niet nietzeggger Deze krant Soest geeft p 100 miljoet uitgaven on uit spaargel 4,5 miljoen In de gemet makkelijkei de ongeluk! men tegen v koel en de Alsinwoner vengenoemt onroerend g miljoen), /ej miljoen). Di Soest heeft i noemenswa gen voor de (met namec gemeentehu ouderen. Di Het College een reserve maardatisl hetgemeent plannen. Indien ühie kleur en gro 9a. Al die cijfer, en 25 oktol worden afg toepasbaarheid in Soest onder zocht zullen worden. Het honden-uitlaat-terrein in park "Honsbergen". ling van het autoverkeer als de groen- en recratieve voorzienin gen een duidelijke plaats in het geheel. Gedacht wordt aan zit- plekken in het groen maar ook aan een gecombineerd volleybal/ basketballveld. Beheer openbaar groen c.a. Natuurlijker groenbeheer Dit jaar is weer veel aandacht be steed aan het ontwikkelen van methoden van (on)kruidbestrij- ding in het openbare groen op niet chemische wijze. Onder het motto: naar een natuurlijker groenbeheer. Jaarlijks wordt zo'n f 350.000,- uitgegeven aan de (on)kruidbestrijding. Hiervan wordt de meeste tijd aan het pa pier ruimen in de heestervakken en het schoffelen en wieden be steed. Bij de overschakeling naar een natuurlijker groenbeheer zal naar methoden gezocht worden waar bij we meer kijken naar de signa len die de natuur ons geeft. Zo is bekend dat (on)kruid alleen ont kiemd bij voldoende licht op de grond. Door nu de bodem te be dekken met schors zal de ontkie ming afgeremd worden. Een an dere manier is de heesterbegroei ing zoveel mogelijk "gesloten" te houden waardoor ook de (on)kruidontkieming bemoeilijkt wordt. Om dit te .bespoedigen is op een aantal plaatsen bodembe- dekkende beplanting aange bracht. De komende tijd zal moe ten blijken of deze aangebrachte beplanting het gewenste effect zal opleveren. De beheersing van de (on)kruid- groei vormt een gezamenlijke verantwoordelijkheid van u en ik. De tijd die nodig is voor het ver wijderen van zgn. zwerfvuil (voor een bedrag van ca. f60.000,-) kan niet besteed worden aan (milieu vriendelijk) schoffelen en wie den. De wens om de chemische (on)kruidbestrijding verder terug te dringen vergt dus ook een (ge ringe) inspanning van u als bewo ner. De natuur als de vogels, in- sekten en het bodemleven zullen u er dankbaar voor zijn. Bestrijding overlast hondepoep In 1988 werd gestart met een proef bestrijding hondepoe- poverlast (o.a. speelterreinen) en speciale uitlaatterreinen. Ook werd het gebruik van een schepje verplicht. De nabespreking (evaluatie) van deze proef vond afgelopen voor jaar plaats in de raadscommissie bedrijven. In hoofdlijnen was men verheugd over het (ten dele) welslagen van de proefmaatrege- len. Wat meer aandacht moet krijgen is het toezicht op de nale ving ervan. De komende tijd zal op dit punt nader overleg met o.a. de politie gewenst zijn. Tot uit breiding van proefmaatregelen a la Klaarwater, maar dan definitief in de overige delen van de Ge meente Soest, is besloten, waarbij tegelijkertijd de landelijke ont wikkelingen op dit gebied op evt. De toren van de Oude Kerk in Soest wordt in 1991 gerenoveerd. In de gemeentebegroting is hiervoor een bedrag van 500.000,- uitgetrok ken als nieuw beleid. De bijna 46 meter hoge kerktoren is een beeldbepalend monument en dateert vermoedelijk uit het jaar 1441. Van 1905 tot 1906 werd de toren voor het laatst ingrijpend ge restaureerd o.l.v. de bekende rijks- bouwmeester dr. P.J. Cuypers. Thans is het exterieur van de toren aan een flinke opknapbeurt toe. Het voeg- en metselwerk is ter hoogte van de nok van de kerk ernstig door erosie aangetast, terwijl de trans van de toren reeds enige jaren vanwege bouwvalligheid voor het publiek ge sloten is. De met leien gedekte dakvlakken van de torenspits zullen grotendeels worden vervangen. Het gescheurde metselwerk van de zuilen tussen de galmborden zal worden hersteld. Voorts zullen de wijzerplaten van het uurwerk een opknapbeurt on dergaan. Om de renovatiewerkzaamheden naar behoren te kunnen uitoefenen zal de toren in de steigers worden gezet. De afdeling Groenbeheer voert een groot aantal taken uit voor zowel de gemeente Soest, als voor instellin gen en organisatie in de non-profit sector. Taken voor de gemeente zelf zijn: Zorg voor de kwaliteit van het groe ne milieu, beoordeling aanvragen om kapvergunning en zorg voor behoud van de kwaliteit van natuur en landschap. Voor wat dat laatste betreft dient met name het buitengebied regel matig te worden gecontroleerd op ongewenste activiteiten, zoals on geoorloofd kappen van bomen, on- derhoudsmaatregelen aan land schappelijk waardevolle groenele- menten. Deze taak wordt in goed overleg en samen met de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw uitgevoerd, alsmede de plaatselijke politie. Ook het jaar 1990 staat in het teken van verdere inspanning tot behoud en verbetering van het groene mi lieu. Het buitengebied van de ge meente Soest wordt voor een be langrijk deel gevormd door de bos sen en natuurterreinen, waarvan de gemeente Soest eigenaar is. Zaken als duurzame instandhouding d.m.v. verjonging van de houtop stand en de verzuringsproblematiek nemén daarbij een belangrijke rol in. woorde groenaanplant die het landschappelijk karakter van dit deel van Soest benadrukt. Deze werkzaamheden zullen de ko mende tijd ten uitvoer komen. Soesterberg-kom: De herinrichting Soesterberg- kom begint te vorderen. Geleide lijk aan zal het beeld in de ver schillende straten door een nieu we groenaanplant aanzienlijk veranderen. Als gevolg van ou derdom of ziekten worden som mige bomen vervangen door jon ge bomen. Tevens zullen oude heesterbegroeiingen op een aan- tal plaatsen heringeplant worden. De reconstructie van het kruis punt aan de Kampweg vormt voor de afd. Groenbeheer een aanleiding het totale centrumge bied nabij monument e.o. van een nieuw groen jasje te voorzien. Plannen hiervoor zijn in voorbe reiding. Herinirichting woonomgeving Smitsveen: In de loop der jaren zijn de eisen die we aan onze woonomgeving stellen nogal veranderd. Een voorbeeld; het autobezit is flink toegenomen. Vaak verandert ook de leeftijdsopbouw van de bewo ners in een wijk. Ook was het ge bruik van de openbare groen voorzieningen vroeger anders dan nu. Het probleem van de hondepoep is daar een voorbeeld van. Deze zaken tesamen vormen de aanleiding de woonomgeving eens kritisch te bekijken en zo mogelijk herinterichten. Het ko mende jaar zal een gedeelte van de wijk Smitsveen zo'n herinrich ting ondergaan. De omgeving Kamperfoeliestraat staat boven aan de lijst. Door een andere in deling krijgen zowel de afwikke- Voor het grondbedrijf van de ge meente Soest: -ontwikkeling en realisatie van groenvoorzieningen in nieuw bouwwijken. Voor de kapitaalsdienst van de gemeente Soest: -diverse projecten die in het ka der van de meeijaren-begroting zijn opgenomen. Vervanging van laanbeplantingen, voor zover deze niet in de onder- houdsbegroting zijn begrepen. - diverse renovaties voor zover zij eveneens het jaarlijks onder- houds-budget te boven gaan. Voor de Algemene Dienst: -beleid, beheer en onderhoud van openbaar groen binnen en buiten de bebouwde kom, 135,9 ha, incl. groen bij openbare ge bouwen. (stand per l-01-'90); - bos- en natuurbeheer ca. 550 ha, beleid, beheer en uitvoering; -berm- en slootbeheer. Voor de afdeling Sport en Re creatie: -ondersteuning bij het beheer en het onderhoud van buitensport accommodaties. - onderhoud van speel- en recrea tieve voorzieningen inde woon omgeving en het buitengebied. Voor de Stichting Zwembaden: -onderhoud van de groenvoor zieningen. Voor de afdeling Burgerzaken: -ondersteuning van beleid en be heer alsmede het onderhoud van de twee algemene begraafplaat sen. Voor de afdeling Onderwijs: -Onderhoud van schooltuinen. Voor andere gemeentelijke dien sten of instellingen zoals: -Politie, brandweer, afd. Milieu beheer, afd. Onderhoud Wegen. Voor derden: -Woningbouwvereniging Soest; -Stichting Medisch Centrum Soest; -Stichting katholiek onderwijs Soest; -Stichting Openbare leeszaal en Bibliotheek Soest. Hieronder worden enkele activitei ten nader toegelicht. niet hetzelfde als vroeger. De open zandberm van toen is nu een klinkerbestrating. Daarnaast is het autoverkeer vele malen druk ker geworden. Van de natuur zal dan ook veel aanpassingsvermo gen verlangd worden. Het ko mend jaar is er geld gereserveerd voor de aanplant van zo'n 50 ei ken. Het weggedeelte vanaf de Natuurlijker groenbeheer in O verhees (Dorpsstreek). Laanbeplanting langs de Ko ningsweg. Milieutegel Milieutegel; wat moet u zich daarbij voorstellen. Een milieute gel is een trottoirtegel waarop een groen bladmotief is geverfd. Wanneer u als bewoner bereid bent het trottoir voor uw deur on- kruidvrij te houden krijgt u zo'n tegel in de stoep. Het bladmotief is een teken voor de aannemer met de gifspuit uw deur voorbij te gaan. Dit jaar hebben aL meer dan 650 personen zich voor zo'n tegel aangemeld. Als u zich nu aan meldt krijgt u een voegenkrabber cadeau. Bedenk u niet langer en wees milieubewust. Beheer bossen en natuur terreinen De drager van ons bestaan is een ge zond en evenwichtig milieu. Ten einde dat doel te bereiken is het noodzakelijk alle factoren die op dat milieu van invloed zijn te ken nen. Voorzover het de afdeling Groenbeheer betreft zal die zich in spannen voor een zo gezond moge lijk groen milieu, hoewel zij beseft daarbij van een groot aantal externe factoren afhankelijk te zijn. Bij het dagelijks bosbeheer staan thans vooral behoud en bevordering van kwaliteit van het bos voorop. De inspanningen richten zich voor al op de verjonging van het bos, waarbij dankbaar gebruik wordt ge maakt van de moderne inzichten en hulpmiddelen. Zo is gebleken, dat een verdere verrijking van het sorti ment (-aantal verschillende plante- soorten) het natuurlijk evenwicht kan versterken. Daardoor is het groen weerbaarder tegen allerlei in vloeden, hoewel het natuurlijk het beste is te zorgen dat er zo weinig mogelijk invloeden zijn. De laatste jaren werd, nadat de bossen en na tuurterreinen gezuiverd waren van de amerikaanse vogelkers, duide lijk, dat de natuur (mits een handje geholpen) duidelijk kracht tot her stel vertoont. Zo zijn er, nadat er enig voorwerk was geschied, diverse natuurlijke bezaaiingen ontstaan, zodat het be gin is gemaakt met natuurlijke ver jonging. In dit winterseizoen zal in de Lange Duinen een aantal maat regelen worden genomen om over matig verstuiven van de duinen na bij Soest-Zuid tegen te gaan. De ge meenteraad heeft hiervoor enige ja ren geleden reeds een krediet ter beschikking gesteld. De recreanten zullen over een en ander ruim tevo ren worden geïnformeerd. Milieutegel met gratis voegen krabber. Kapitaalswerken (niet grondbedrijf) Rijksstraatweg: Geleidelijk aan begint de Rijks straatweg een stukje van zijn oude glorie terug te krijgen. In drie fa sen zijn er nu totaal zo'n 112 jon ge eiken geplant. Natuurlijk zijn de groeiomstandigheden van nu Oude Kerk wordt dan heringe plant. Koningsweg: Een belangrijke weg door Soest, de Koningsweg, nadert zijn vol tooiing. Wat bij de laatste fase (traject Klein Engendaal) nog ontbreekt zijn geluid werende voorzieningen en een verant-

Soester Courant | 1989 | | pagina 8