'chmtmakctu O WEEKEND RECEPT AANBOD r cmofof V Bang&Olufsen i f van de echte luidspreker- specialist 'Diabeteszorg in beweging' Ailïlifawï»* t BIG SHIRTS I lO." PCOB bezint zich ouderenbeleid op d'OudeEnghe Ruim 10.000 bezoekers op modelshow in Luchtvaartmuseum Soesterberg P. van Buuren WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 EEN MOOIE HERFSTDAG Informatie-avond in Zonnegloren Speciale aanbieding p mm Sanitair Voor een GEZELLIGE AVOND UIT "TEGELEN" f29,50 daqmenuilOr 'dTkëïëüïwM Soester ouderen bewonderen herfst Onder invloed 3 jaar garantie Uw volkoren specialist Dronken 'joyrider' botst en rijdt door door Arie Wandelaar Ze i Ze is een flink eind in de tachtig. Woont, met haar man, nog zelfstan dig. Arie heeft 't over een oude, wijze da me met wie hij, uitrustend op een tankje in een Soester bos, tijdens een :omerse herfstdag aan de praat raak te. De hemel sproeide het laatste restan- tje zomerzon over ons uit. We hadden, althans uiterlijk waar- embaar, hetzelfde ingebouwde ge trek: een gehoorapparaat. 'Ik ga er niet onder gebukt", verze- erde ze Arie dapper. "Vroeger zou ik niet over gepiekerd hebben zo'n ap- araat in mijn oor te laten stoppen, laar ja, vroeger is lang geleden, zei het met een glimlach, terwijl ze een beetje in het verleden leek te gra- en. Zo oud bent u toch niet", probeerde rie in een poging de zon bij te hou- en. 'Doe 's een gooi jongeman", klonk liet aanmoedigend. "■Arie nam er de tijd voor om met zijn ntwoord zo serieus mogelijk over te omen. 'Ik geef u begin zeventig, beslist niet eer", luidde de voorspelling. "Heel riendelijk van u", antwoordde zijn ankgenote, "maar u en ik, wij weten el beter hé?" "Zou ik u toch niet ge en", verklaarde Arie naar waarheid. 'Trouwens leeftijd, wat doet 't er jtoe?" De laatste opmerking viel niet direct in goede aarde. "Wat doet 't er toe?" Alles zou ik zeg gen. Het geluk van ouder worden is in het einde van je leven nog toekomst zien" "Heeft u niet van u zelf', veron derstelde Arie. Ze bloosde zoals vroeger waarschijn lijk. "Heeft u gelijk in", bekende ze, "ik las het van de week in de krant, maar het is wel zo". De overtuiging in haar stem maakte duidelijk dat het leven ook bij tachtig kan beginnen. "Hoe ziet het geluk van ouder worden er dan uit?", vroeg Arie verder. Op een toon, die alleen wijze vrouwen eigen is, begon ze haar toelichting. "Mijn man en ik, we hebben elkaar nog. We zijn dus bevoorrecht. Ook als een van ons er straks niet meer is zul len we ons houden aan de spelregels die we samen hebben opgesteld, nadat de kinderen het huis uit waren. Zeg maar toen het huis leeg was". "Spelregels", vroeg Arie verwonderd. "U en uw man zijn nu toch zo vrij als vogels in de lucht". "Dat zijn we niet, en worden we nooit", verklaarde ze resoluut. "Altijd, maar anders dan vroeger, rekening houden met elkaar, de kinderen en de kleinkinderen. Sa men rooien we het wel. Mag ook wel als je 52 jaar van elkaar opaan kunt. De kinderen en kleinkinderen, die vragen aanpassing van je". Uit Arie's verbazing maakte ze terecht op dat dit doel van de les hem niet he lemaal duidelijk was. "Heeft u kinderen?, anders kunnen we onze tijd beter besteden". Arie noemde de namen die in de loop der jaren voor de kinderbijslag ge zorgd hadden, waarna de lezing werd vervolgd. "De grootste fout die mensen van on ze leeftijd maken, ja ik laat u er buiten hoor, is in gezelschap van onze kinde ren en kleinkinderen over vroeger te praten. Vroeger komt er altijd beter af dan tegenwoordig. Dat is niet leuk om te horen voor kinderen die nog aan het begin van een toekomst staan, die ze anders willen invullen dan wij gedaan hebben". Uit Arie's begrijpende knikje leidde ze instemming af en vervolgde: "Weet u wat mijn grootste fout is?" Arie kon het niet raden. "Me bemoeien met het huishouden van mijn dochters. Kijken of ik nog een handje helpen kan, neuzen of er misschien nog iets te doen valt. Willen ze niet meer. Geeft ze het gevoel of ze op hun vingers worden gekeken. Moeilijk hoor om dat af te leren. Je wilt ze toch alleen maar iets uit handen nemen". "En uw man?, hoe is zijn aanpassings vermogen?". "Heeft ie niet", vertrouwde ze Arie in grote openharigheid toe. Alsmaar te rugkijken met verhalen die de kinde ren en kleinkinderen ongeveer van buiten moeten kennen. Komt er op verjaardagen dan nog een borreltje bij, dan wordt lollig sentimenteel en dan ben ik de eerste die voorstelt dat het tijd wordt om maar eens op te stap pen. De kinderen roepen dan dat het nog veel te vroeg is, dat we nog best even kunnen blijven omdat we toch niets omhanden hebben, maar voor mij is het dan mooi geweest". "Dat is toch iets anders dan de krant de vorige week schreef: Het geluk van ouder worden is in het einde nog toe komst zien", blies Arie terug. "Helemaal niet", riep de oude, wijze dame met stemverheffing uit. "Je moet er alleen iets aan willen doen. Dagelijks bijschaven. Tussen haakjes, hoe oud bent u eigenlijk als ik vragen mag". Arie noemde zijn bouwjaar. ''Man je komt pas kijken. Spelregels maken, je hebt de tijd nog". Op weg naar huis bedacht Arie dat het wellicht geen kwaad zou kunnen daar mee iets eerder te beginnen. Voor je het weet is alleen de herfst, in plaats van het einde je geluk, je toe komst. ARIE WANDELAAR "Diabeteszorg in beweging". Dat is het thema van een informatie-avond, die op dinsdag 31 oktober wordt ge houden in de Kerkzaal van Zonneglo ren en die wordt georganiseerd door de afdeling Amersfoort e.o. van de Diabetes Vereniging Nederland, in sa menwerking met de stichting Maar schalksbos/Zonnegloren. De informatie-avond is bestemd voor diabetespatiënten - en mensen die er in hun naaste omgeving mee te maken hebben - uit Soest, Baarn, Amersfoort en omliggende plaatsen. De behande ling van diabetes is tegenwoordig voor al een teamzorg, waarin de huisarts, de internist, de diëtist en sinds kort ook de diabetes-verpleegkundige een rol spe len. Dat komt tot uiting in de onlangs gestarte diabetes-polikliniek van Zon negloren, waaraan ook de diabetes-ver pleegkundige - mevrouw D. Butzelaar - verbonden is. Tijdens de informatieavond wordt de werkwijze binnen de diabetes-polikli- effidemv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten niek nader toegelicht, evenals de zorg die men vanuit de medische wereld aan de diabetes-patiënt te bieden heeft. Mevrouw Butzelaar zal dan ook een in leiding houden over doel en werkwijze van de polikliniek. Mevrouw N. Wagenaar, diëtist, zal de rol van de diëtist in de behandeling van de diabetes-patiënt duidelijk maken; en de heer P. Mout, huisarts, zal een toe lichting geven op de behandeling van dieet- en tablet-afhankelijke diabetes patiënten en op de rol van de huisarts. De rol van de internist wordt belicht door de heer J. Albada, internist in Zonnegloren; hij zal tevens spreken over de invoering van meer geconcen treerde insuline- en andere spuiten. Hulpmiddelen Tijdens de pauze, waarin gratis koffie wordt geschonken, zullen enige hulp middelen voor injectie en zelfcontrole worden getoond. Daarna is er gelegen heid voor discussie en beantwoording van vragen. De Diabetesvereniging zal aanwezig zijn met een aanbod van lectuur - "dia beet" zijn vereist veel kennis! - en de aandacht vestigen op haar voorlichten de en ondersteunende activiteiten. Het wordt zonder twijfel een interessante avond. Inlichtingen over deze informatie avond zijn te verkrijgen bij: Dhr. F. van Dijk (DVN), tel. 12945, en Mevr. D. Butzelaar, diabetesver- pleegkundige in Zonnegloren, waar ze elke maandag tussen 8.30 en 19.00 uur bereikbaar is via tel. 92911 (toestel 359). Soesterbergsestr. 49a - Soest - Tel. 02155-23584 "Ouderen volwaardig in de samenle ving". Dat was het motto van de the madag die de prot. chr. ouderenbond PCOB in de provincie onlangs in Amersfoort hield. Aanleiding daar voor was de Nota "Richtlijnen Oude renbeleid" van de COSBO, waarin de drie ouderenbonden samenwerken. Doel van de themadag was de lokale af delingen van de PCOB vertrouwd te maken met deze richtlijnen. De bonden blazen inmiddels namelijk een flink partijtje mee, ook regionaal en lande lijk, en op steeds meer terreinen wordt hun mening gevraagd. Ook de PCOB moet zich dus op het beleid bezinnen. "Het gaat om niet minder dan een ver dere emancipatie, participatie en inte- gratie van ouderen in de samenleving," aldus de organisatie. De discussie werd ingeleid door drie sprekers: drs. G.J. Hazenkamp, direc teur van de landelijke Gereformeerde Raad voor Samenlevingsaangelegen heden en statenlid in Utrecht; J. Miede- ma, portefeuillehouder "Wonen" van het gewest Utrecht van de PCOB; en J. de Vries, oud-voorzitter van de Neder landse Vereniging van Ziekenfondsen. Zij behandelden de sociaal-maatschap pelijke aspecten, wonen/woonomge ving en gezondheidszorg. Prioriteit In elk opzicht is het belangrijk dat oude ren zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Dit aspect kwam tijdens de dis cussie telkens terug. Het verdient de Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 hoogste prioriteit bij het overheidsbe leid. De PCOB zal naast belangenbe hartiging ook aandacht moeten beste den aan concrete dienstverlening in ve lerlei vorm. In de gezondheidszorg moet verantwoordelijkheid ook tot ui ting komen in het nalaten van een be roep op niet strikt noodzakelijke zorg verlening. In het voorjaar van 1990 organiseert de provinciale PCOB waarschijnlijk een cursus voor verdere bespreking van de nota "Richtlijnen Ouderenbeleid". d 4 d crwr* 4 PK1 BAR EETCAFE Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel Vanaf 17.00 tot 20.00 uur 'n dagelijks wisselend ^Jbehalve op saterdag en zondag) Ook diners a la Carte Beleef het mee! Tevens geschikt voor parti|en tot 60 personen. W een gezellig BITTER-UURTJE vanaf 17.°*> uur M Middelwijkstraat 2 Soest tel02155-13331 Voor dit gerecht heeft het Amerikaanse ge recht "Indiancornstew" model gestaan. Het recept is aangepast omdat het Amerikaanse gerecht niet helemaal aan onze Europese smaak voldoet. Het heeft daar dor een Ita liaans tintje gekregen en zal bij liefhebbers van de Italiaanse keuken dan ook zeker in de smaak vallen. Reken voor 4 personen op 500 gram run dergehakt en 100 gram salami aan stuk. Verder heeft u nodig: 2 a 3 potjes of blikjes maïskorrels (samen ca. 600gram), 2 uien, 2 dl gezeefde tomaten (pomodoro passato), olijfolie, gedroogde tijm en gedroogde ore gano. Laat de maiskorrels in een vergiet uitlekken. Snipper de uien en hak de salami tot krui mels. Verhit in een pan met dikke bodem (of in een wok of wadjan3 eetlepels olie. Fruit Gehaktragoüt met maïs ~ér onder voortdurend roeren en omschep pen de gesnipperde uien in tot ze glazig zien. Voeg het gehakt er aan toe en laat alles zo lang, onder voortdurend omscheppen, bak ken tot het gehakt een bruine kleur heeft ge kregen en in kruimels uiteen is gevallen. Schenk er 2 dl kokend water (of bouillonen 2 dl gezeefde tomaten bij. Strooi er '/2 theele pel gedroogde tijm en 1 theelepel gedroogde oregano over. Roer alles goed door. Laat 10 tot 12minuten heel zachtjes pruttelen. Schep er daarna de salami en de maiskorrels door. Voeg naar eigen smaak wat zout en/of peper toe. Dien het gerecht op zodra de maiskorrels door en door warm zijn gewor den. Strooi er eventueel wat fijngesneden bieslook over. Tip: geef er een komkommersalade met ra dijsjes en lekker knapperig stokbrood bij. V kunt eventueel deel van de maiskorrels vervangen door gekookte doperwtjes. Bereidingstijd 20 minuten. Energie per portie: 2500 kj (595 kcal). Dankzij de financiële steun van de Soester "Club van Honderd" vertrek ken dinsdag 31 oktober a.s. leden van de Katholieke Bond van en voor oude ren en hun introducées met luxe tou ringcars naar de Achterhoek. Na de warme lunch te Lichtenvoorde volgt een prachtige tocht door unieke herfstkleuren en wordt o.l.v. deskundi ge gidsen een 8 - kastelentocht ge maakt. Terugkerend in Vorden volgt een theepauze, waarna het gezelschap te circa 18.30 uur te Soest arriveert, belangstellende introducées kunnen deze herfsttocht eveneens meemaken tegen betaling van f40,- p.p., alles inbe grepen. Een zeer beperkt aantal plaat sen voor deze najaarstocht is nog be schikbaar. Aanmeldingen bij J.H. Leij- endekker, Jac. Catslaan 7, tel. 14665. U wordt tussen 10.00 uur en 10.30 uur af gehaald bij de navolgende opstapplaat sen: De Vijverhof - Honsbergen - Mo lenschot - Kerkplein Soest-Zuid - Kerkplein Soest Midden en Mariën- burg. Op dezelfde plaatsen kan naar keuze deze dagtrip worden beëindigd. De politie hield vorige week op de Beu kenlaan een 34-jarige. Soester aan, wiens rijgedrag de aandacht trok. De man moest blazen en bleek te veel ge dronken te hebben. Hij kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. De zesde achtereenvolgende jaarlijkse Modelbouwmanifestatie in het Militai re Luchtvaart Museum werd ook dit jaar goed bezocht. Ruim tienduizend bezoekers werden in de week van 15 t/m 22 oktober genoteerd. De demon stratiesvan radiobestuurde scheepsmo dellen in het grote bassin bij de hoofdin gang van het museum trokken mede dankzij het fraaie weer veel belangstel ling, maar ook de presentatie van de schietstoel - de Bail Out Room - trok veel publiek. Deze ultra moderne au diovisuele presentatie van de schiet stoel - hoe te overleven na de straaljager per schietstoel verlaten te hebben - werd veelvuldig vertoond. Op 22 oktober werden de prijswinnaars die aan de kampioenschappen Klasse C-scheepsmodellen deelnamen, be kend gemaakt. Een gouden medaille kregen: G. Vooys (tweemaal) uit Den Haag Leer Bang&Olufsen kennen als de echte luidspreker specialist. Niemand anders levert u zo'n groot en zuiver geluid met kleine volwaardige luidsprekers plus een subwoofer voor extra kwaliteit in het laag. Kom bij ons luisteren. En profiteer meteen van ons aanbod: tot 1 december krijgt u bij dit systeem GRATIS de befaamde Form 2 hoofdtelefoon t.w.v.f 135,-* 12 r.m Beovox CX 50 en Cona subwoofer, kleuren: wit, zwart en grijs. Systeemprijs: f 1485,- Schoemaker Bang&Olufsen Center SOEST Van Weedestraat 78. Tel. 02155-17253 voor zijn schepen "Le Vaisseau" en "de 7 Provinciën"; J. Visker uit Rozenburg met "Adm. Hipper"; M. van Gelderen uit Gorinchem met de "Maria Smits" en J.S. Kraak van de Vereniging Den Hel der voor zijn fraaie model van het Greenpeace-schip de "SIRIUS". Prijsuitreiking Ook werden de prijzen uitgereikt aan de diverse winnaars van de Model bouwmanifestatie: De Museumprijs: een bijzonder fraaie uitbeelding van het Engelse demon stratie-team de Red Arrows werd toe gekend aan L. van Helder uit Scherpen- zeel. De Publieksprijs: categorie vliegtuigen werd gewonnen door G.A. van de Last uit Amersfoort voor zijn schitterende model van een F-15 Eagle straaljager. De Persprijs: gewonnen door R. de Groot uit Mijdrecht voor een collectie modellen van een aantal hedendaagse vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht. Het Beste Jeugdmodel: toebedacht aan de 14-jarige Tim van Kampen uitLisse voor een model van een Lockheed TF- 104G Starfighter, schaal 1:72. Meest Originele model: gewonnen door de heer J.G. de Haan uit Soest voor de beide helicopters in een fles. Best of Show: gewonnen door de heer H. Dusseljee uit Diemen voor zijn prachtige tot in de kleinste details ge bouwde Space Shuttle. Prijzen wedstrijdthema "Reconnais- sance" werden verworven door H. Stek uit Nieuwegein met een Ml 13 C&R model 1965 (3e plaats), D.W. Nijen- huis uit Deventer voor zijn model van het spionagevliegtuig U-2 en J. Ter louw uit Soesterberg met zijn fraaie mo del van een MIG-25R verwierf de eer ste plaats. In het algemeen kan worden gesteld dat de deelname, zeker voor wat betreft de vliegtuigen en voertuigen, dit jaar be duidend minder was, mogelijk te wijten aan de mooie zomer zei de heer H.G. Berfelo, voorzitter van de I.P.M.S. en coördinator van deze Modelbouwma nifestatie. De ruime bijdrage aan modelschepen compenseerde dit echter ruimschoots zodat er gesproken kan worden van weer een succesvolle manifestatie. Of echter in 1990 weer een modelbouw manifestatie wordt georganiseerd in het Militaire Luchtvaart Museum blijft dpor de geringere deelname dit jaar een open vraag. Het museum blijft nog open tot 30 de cember en er wordt al weer hard ge werkt aan het laatste evenement in het museum dit jaar, een landelijke thema- Tijdens de sho w waren de meest fraaie modelschepen te zien. tentoonstelling van de Federatie van Amateur Beeldende Kunstenaarsver enigingen in Nederland die met een aantal andere verenigingen een Kunst manifestatie organiseren op het thema "Vliegen", en die zondag 19 november geopend zal worden door gedeputeer de J. Hoekstra. Op naar 100.000 Het bezoekersaantal na de modelbouw is nu ruim 90.000 en naar verwachting zal ook dit jaar weer het bezoekersaan tal van 100.000 worden bereikt. Het museum is tot 30 december openge steld van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 - 16.30 uur en op zondag van 12.00 - 16.30 uur. Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 118 30 De politie heeft zaterdagavond een in woner van Soest aangehouden, die na bezoek aan een café aan de Kerkstraat een auto had "geleend". Bij het wegrij den was hij tegen een geparkeerde auto gebotst, maar hij was zonder meer doorgereden. De man werd, met de au to, na enig speurwerk aangetroffen bij een café aan de Stadhouderslaan, waar de politie hem - met assistentie van de collega's uit Baarn en Amersfoort - ar resteerde. De Soester had geen rijbewijs en bleek een flinke slok op te hebben. De wagen was het eigendom van een Amersfoor- ter, die geen toestemming had gegeven en derhalve aangifte wegens "joyri ding" deed. De aangereden auto was het eigendom van een inwoner van Hoogland. De Soester werd door de politie onthaald op diverse processen- verbaal. De auto werd naar het bureau overgebracht voor een sporen-onder zoek.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11