'Bij ons op Soest' 29?o SF. CD 9,91 Soest 50 jaar geleden Workshop tafelversiering in restaurant 'De Soesterduinen' Familie Jansen geeft vrijdag concert in Oude Kerk 8 UNIEKE TOP CONCERTEN lp/mc er 27 october 1939 Soest als Garnizoenplaats PAGINA 14 WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 Herinneringen Videospelletjes eindelijk te huur bij Silver Star Inenting leerlingen basisscholen 'Koffiedrinken met de boswachter' Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Het heeft allemaal wél zin: De consument in actie BELMARKT KLEIN IN PRIJS! [AURANT C LUYKJE 195 Organist terug op oude stek JE SMAAK LIGT IN DEZE PLATENZAAK: 595,- 195,- BASISCATALOGUS EN VOORREEK HEQIIES Militairen en Burgers Ontspanningsavonden Het was eenige maanden terug toen we een conferentie bijwoonden van jeugdlei ders van diverse schakeering. Een van de sprekers poneerde toen de stelling: "Er dreigt een gevaar. Wij zijn bezig de maatschappij in 2 groepen te verdelen- n.1. werkenden en werkloozen". Deze stelling klonk niet zo gek. Inderdaad was dit gevaar aanwezig met alle eige naardige gevolgen van dien. Wij schreven was, want het is nu niet meer zoo. De oorlog brak uit. Nederland werd gemobiliseerd en wie leest en hoort nog over werklozoen? In plaats van Werkverschaffing, tomaten-in-blik-voor-werkloozen, stempelen, demoralisatie e.d. zien en hooren we niets anders dan: mobilisatie, kuch en bruine boonen, appèl, krijgstucht enz.. Thans, nu de Westersche beschaving op de slagvelden culmineert in de orgie van bloed en modder, nu is de maatschappij, de volksgemeenschap, ande'rs verdeeld en wel in militairen en burgers. Twee groepen van Nederlanders, de eene groep, die in het burger front er van maakt wat er van te maken is, de andere groep, die huis en hof heeft verlaten, uitgeschakeled van alle burgelijke verhoudingen en conferenties, en die ingeschakeld is in het militaire raderwerk en dies "ergens" in Nederland is gelegerd in plaatsen, waar men misschien nog nimmer was geweest. Soest, dat niet veel afwist van militairen, dat een vliegkamp had op een 12 km-af- stand van de Soester woongemeenschap, Soest werd plotseling garnizoenplaats. Het was iets wat vreemd, toen daar op dien Vrijdagavond de duizenden soldaten onze gemeente binnenrukten, doch spoedig was het nieuwtje daar ook van af. Met een air of hier nooit anders dan duizenden militairen hebben gelegerd, be schouwen we thans ons garnizoen met eenige trots en, de militairen raken hier reeds aardig "ingeburgerd". Nu de toestand zoo is, is het noodzakelijk dat de eene groep burgers de andere groep burgers (de gemobiliseerden) gaat bezig houden. N u is het een eigenaardig geval in onze gemeente (dikwijls hebben we hier iets ap- parts!) want alvorens Z.K.H. Prins Bernard het initiatief had genomen voor een commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning, nam het gemeentebestuur reeds het initiatief tot het oprichten van een Algemeen Mobilisatie-comité, ten einde al les wat er voor de gemobiliseerden zou worden gedaan, dit centraal te regelen. Helaas kwam van dit comité voorloopig niets en is dit tenslotte verleden week geïnstalleerd als plaatselijke commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning. Dit comité treedt dan op als centraal lichaam en behoort het particulier initiatief op te vangen. Intusschen is op het gebied van de Ontspanning reeds een en ander ge daan, d.w.z. buiten het comité om. In Soest-Zuid, in de cantine die in het gebouw Eltheto is gevestigd, zijn reeds eeni ge geslaagden avonden gegeven, terwijl daarnaast ook eenige mislukte avonden in andere zalen te noteren vielen. Kapitein G. Post zeide op de installatie-vergadering van de commissie voor O. en O. dat, waar hier geen groote zaal beschikbaar was, een groot aantal malen dezelf de opvoering gegeven zou moeten worden, wilde men een groote groep militairen bereiken. Toen verleden week een ontspanningsavond werd gegeven in Hotel Eemland, waren er voor de pauze 80 militairen en na de pauze 15. De kosten, die voor zoo'n avond gemaakt zijn, ook al had men de belangelooze medewerking van 2 artisten, hadden gespaard kunnen worden, want het blijkt - en hier komen we terug op de verdeling der burgers in 2 groepen - dat niet alleen het veranderen van baas en pakjè een onderscheiding is, ook de mentaliteit schijnt te veranderen, daar men een avond hiervoor toch een 250 burgers met dit pro gramma wist te boeien en een avond daarna weer... Het is ons wel gebleken, dat een avond met niets dan ernstige muziek, hoe mooi dit dan ook is voor "burgers", bij militairen geen aftrek vindt. Als we dit weten, dan moeten die avonden andere worden georganiseerd en met belangstelling wachten we het programma van het comité voor O. en O. af. De tijd dringt! In afwachting van al datgene wat hen aangeboden zal worden door de Soester burgerij, hebben de militairen reeds voor eenige ontspanning in eigen kring ge zorgd. Een serie cantines zijn daarbij uit den grond verrezen. Gymnastiekzalen, verenigingsgebouwen e.d. zijn in no-time met stoelen en tafels bewoonbaar ge maakt, terwijl lectuur, gezelschapsspelen enz. voor de gezelligheid zorgen. Rumoerige vergadering van den Bond van Gepensionneerden. Vrijdagmiddag vergaderde in "De Gouden Ploeg" de afdeling Soest-Baarn-Eemnes van den Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden onder presedium van den heer G.H. Beetsma. In zijn openingswoord richtte de voorzitter een woord van welkom tot allen, in 't bijzonder tot den voorzitter en den secretaris van het Hoofdbestuur. De notulen, die nog waren opgemaakt door den voorigen secretaris, den heer Kist, werden gelezen en op verzoek van de tegenwoordigen secretaris, den heer M. A.A. v.d. Poel, aangevuld, waarop ze na een scherpe discussie werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren eenige brieven van bestuursleden, die als zoodanig bedankten. Het schrijven van de heer Breuker was zeer breedvoerig. Zijn bezwaren waren hoofdzakelijk gericht tegen den voorzitter. Het voorgevallend, op den Bondsvergadering te Utrecht op 23 mei en de daardoor ontstane beweging in de afdeeling hebben alle leden van het bestuur er toe gebracht, hun mandaat ter beschikking te stellen. Over een en ander ontstond nogmaals een lange discussie, waaraan ook deelnamen de voorzitter en de secretaris van het Hoofdbestuur, alsmede verschillende leden. De heer Agter merkte op, dat de afdeeling nog jong is en dat men dientengevolge nog niet voldoende de reglementen kent. De vergadering te Utrecht was een Bondsraad, waar slechts één afgevaardigde van elke afdeeling mocht worden toegelaten. De voorzitter was de officieele afgevaardigde. De voorige secretaris, de heer Kist, was zijn plaatsvervanger. Beiden hebben het woord gevoerd, waarbij de heer Kist zich voornamelijk tot interrupties bepaalde. Dat was hinderlijk tegenover dén afgevaardigde. Daarmede is de zaak begonnen. Wij moeten de zaak als afgedaan beschouwen, aldus spr., en hij verzocht het bestuur op zijn ontslagaanvraag terug te komen. De Alg. voorzitter sprak in denzelfden zin en wilde de ontslagaanvrage ongedaan maken. Dit lukte echter niet. Sommigen bleven bij hun besluit. Tenslotte had een stemming plaats en werden herkozen de heer G.H. Beetsma als voorzitter, verder de heeren M.A.A. v.d. Poel en K. Plomp. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren J.J.Ph. Bungener en A. Entrop. Hierna werd nog voorgelezen een kort verslag van den Bondsdag en de besluiten die daar genomen zijn. Bij de rondvraag, die ook zeer verward was, vroeg de heer Bungener inlichtingen over woekerbestrijding en tevens wie wel en wie niet als lid kunnen toetreden. Een ander lid meende gehoord te hebben, dat "de spoorwegmannen" tot het Burg. Pensioenfonds zullen worden toegelaten. Ook daarover werd nog van gedachte gewisseld. Uit een antwoord op een gestelde vraag bleek, dat in Soest een 600-tal gepensionneerden wonen, van wie maar 100 lid van deze vereeniging zijn. Men zal trachten meer leden te maken. Verder werd aangedrongen stappen te doen om voor de lage pensioenen een toeslag te krijgen, nu alles duurder wordt. Vandaag: Mevrouw E. van Herwaarden (89) De oude dame: "Ik ben het niet eens met wat u laatst schreef in de Soester Courant over het gebouw van 'De Drie Ringen" hier in de Kerkebuurt. Als u vóór het huis staat, kunt u nog goed zien dat die twee ramen rechts lager zijn. Dóar was vroeger een open stal en niet in het achterhuis. Mijn grootmoeder heeft altijd in "De Drie Ringen" gewoond. Mijn grootva der is in Soest geboren én mijn vader ook. Hij was leraar Engels en verhuis de naar de hoofdstad waar hij les gaf op een HBS. Ik ben in Amsterdam ge boren, maar in de schoolvakanties en met pasen en kerstmis kwam ik vaak met mijn broertjes en zusjes bij groot moeder logeren. In die open stal zaten drie ringen in de muur waaraan de paarden vastgebon den werden van de kerkgangers die zondags de kérk bezochten. De sym bolische betekenis die u de drie ringen toedicht, heb ik nog nooit gehoord. Kozakkenkamer Wat ik me nog goed herinner is, dat boven dat open stuk zich een ruimte bevond die de Kozakkenkamer werd genoemd. Dat had iets met Napoleon te maken werd ons verteld. Niemand kwam daar ooit. er stonden vier bed steeën en verder niets aan meubilair. In de eerste wereldoorlog is die open stal verbouwd en bij het huis betrok ken. Grootmoeder zat altijd in de tuinka mer. Ze keek dan uit op de deel, waar in die tijd nog werd gedorst. We speelden hier aan de overkant met de kinderen van Dominee Brands, die daar in de pastorie woonden: dat huis. En 't hoogje was toen een boerderij en die hooiberg daar stond ergens anders. Vaag herinner ik ook nog een molen verderop en de Zwarte Weg wat nu de Peter van de Breemerweg is. Het was toen een donker zandpad door de wei landen waarlangs mijn vader elke dag naar school liep in Amersfoort. Om deze oude lindeboom (zie foto) stonden 's avonds opgeschoten jon gens en meisjes te kletsen met elkaar. De ingang van de Oude Kerk was aan de achterkant. De Van Herwaardens hadden volgens mij in de kerk een ei gen bank. Koningin Emma kwam er ook wel. Eindelijk is het dan zo ver dat je video spelletjes ook kunt huren. Ontdek Se ga, de meester van de videospelen. Snel naar Silver Star Video CD en huur voor een zacht prijsje het fantas tische Sega-videospelen systeem en kies je favoriete videospel nu uit vijf tien verschillende spelen (de keuze zal snel groter worden). Sega is leuk om voor een avond te huren, Sega is leuk om tijdens een kinderfeestje te gebrui ken, Sega is leuk om een wedstrijd mee te organiseren, kortom Sega biedt al les en nog veel meer. Als alle spelen zijn gespeeld zullen er inmiddels weer nieuwe spelen zijn aan gevoerd. De voorraad van nieuw te be leven avonturen zal onuitputtelijk zijn. Het grootste voordeel van het Sega viL deospelen-systeem is dat men nu zijn eigen speelhal thuis heeft. Geen uren meer in de rij om het favoriete spel te kunnen spelen. Sega thuis biedt de kans om uren te oefenen zodat men de win naar aller tijden zal worden. Sega is licht te vervoeren, goedkoop en makkelijk aan te sluiten. Sluit de twee joysticks aan op de lichte en praktische Sega ma chine. Sluit dit alles aan op het videoka naal van de televisie en stop het geko zen spel in de machine. Men is nu klaar voor een spannend avontuur, klaar om de held te worden en de reflexen te tes ten. AfterBurner Men waant zich piloot van een straal vliegtuig en ontkomt aan de meest ge vaarlijke luchtaanvallen want het lot van de vrije wereld rust in de handen van de piloot. Met een supersnelheid ziet men de horizon aan zich voorbij gaan, een adembenemende ervaring. Shinobi Een slimme bestrijder van het Kwade hoort natuurlijk van alle markten thuis te zijn. In Shinobi zal moeten bewijzen op het gebied van de Oosterse vecht sporten zijn mannetje te staan. Alleen zal men moeten proberen in een groep kwaadaardige Ninja strijders te infiltre ren om uiteindelijk als overwinnaar uit de strijd te komen.... World Grand Prix Bestuur de snelste en mooiste wagens ter wereld over de opwindendste cir cuits die te vinden zijn. Alsof dat nog niet genoeg spanning oplevert kan men als klapper op de vuurpijl ook nog eigen circuits ontwerpen. De Sega top 5 van deze maand. 1. Rocky: Neemt plaats in de ring en wees de stand -in voor Rocky; 2. After Burner: Vlieg je eigen straal vliegtuig; 3. Choplifter: Leer hoe je de beste win keldief wordt; 4. The Ninja: Leer vechten tegen boos aardige Ninja strijders; 5. Enduro Racer: Hoe lang kan je deze race volhouden. Cheques gestolen Ten nadele van een 26-jarige Amers- foorter werden vorige week enkele che ques gestolen uit een gebouw aan de Van Weedestraat. De cheques bleken verdwenen uit zijn colbertjasje. Ook werden een vijlje en een bankpasje ont vreemd. Ook dit jaar worden er weer massale inentingen gehouden voor bepaalde leeftijdsgroepen leerlingen basisscho len Soest en Soesterberg. De inentingen worden verzorgd door de G.G.D. Amersfoort. De inentingsdata zijn: Soesterberg (Medisch Centrum Ra- demakerstraat): woensdag 1 november tussen 14.30 en 15.45 uur. Soest (Medisch Centrum Nieuwe- weg): maandag 6 november tussen 8.45 en 10.15 uur en tussen 11.00 en 12.15 uur; woensdag 8 november tussen 8.45 en 10.15 uur, tussen 11.00 en 12.00 uur, tussen 13.00 en 14.15 uur en tus sen 15.00 en 16.15 uur. In restaurant Soestduinen is men te genwoordig niet alleen creatief met eten. Ook bloemschikliefhebbers kun nen er binnenkort hun hart ophalen. Op 16 november wordt er in de win tertuin van het restaurant namelijk een bloemschik-workshop gehouden, waar'iedereen die belangstelling heeft van harte welkom is. De workshop wordt geleid door de bekende bloem- binder Gert Bakker. Hij zal de deelne mers met name inwijden in de kunst van de 'tafelversiering', met het oog op de komende feestdagen geen overbo dige luxe. Tijdens de workshop wordt niet alleen met bloemen gewerkt.. De meest uit eenlopende materialen komen aan bod, zoals zijde, fruit, enzovoort. Gert Bak ker zorgt voor het materiaal, maar de deelnemers mogen ook zelf spullen meenemen die geschikt zijn. De workshop duurt van 9.15 uur tot 15.00 uur. In die tijd geeft Gert Bakker enige demonstraties en helpt hij de cur sisten bij het zelf maken van stu'-'jes. Die stukjes mogen de deelnemers natuurlijk mee naar huis nemen. 'De Soester Dui nen' zorgt voor een lekkere brunch om op krachten te blijven. "We hopen op een groot succes", zegt Mieke Klinkhamer van 'De Soester Duinen'. Als dit inderdaad inslaat wil- Op zondag 29 oktober kan men om 10.30 weer "koffiedrinken" met bos wachter André Wiersma van Kasteel Groeneveld in Baarn. Onder het motto "Dood hout leeft" houdt hij een praatje over de waarde van dood hout in de na tuur. De kosten bedragen f 2,50 p.p., uiteraard inclusief een kopje koffie. len we elk seizoen zo'n workshop orga niseren, zodat mensen ook met mate riaal uit eigen tuin aan de gang kunnen. De kosten voor de Workshop bedragen f.95,-, inclusief brunch en materialen. Er is plaats voor ongeveer twintig deel-' nemers. Men kan zich opgeven bij me vrouw Klinkhamer, tel. 02155-13632. Ook kan men bij mevrouw Klinkhamer terecht voor inlichtingen. Voor het deelnemen aan de cursus is geen erva ring vereist. Toen o.l.v. consumenten- en milieuorganisaties voor een biermerk een boy cotactie dreigde konden de nieuwe bierkratjes, waar het allemaal om ging, wel zonder het schadelijk cadmium als kleurpigment worden geproduceerd. De PET-fles die onlangs op de markt werd geïntroduceerd brengt geen grote milieubezwaren met zich mee. Voordat het zover was is er wel het een en an der nodig geweest. De oorspronkelijke bedoeling, een wegwerp frisdrankfles voor eenmalig gebruik, dreigde het prima retoursysteem gebaseerd op statie geldglas op de helling te zetten. De consument negeerde de fles. Gevolg: de nieuwe PET-fles die meerdere malen is te gebruiken met maar liefst een gul den statiegeld. Inmiddels zijn een achttal organisaties (waaronder de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, Milieudefensie en de Consumentenbond) een PVC boycot-actie gestart. PVC is een kunststof die zowel bij de produktie als in het afvalstadium een bron van milieuvervuiling is. Het wordt o.a. gebruikt als banketverpakking, bronwater-, olie- en azijnflessen en dekseltjes van diverse plastic bakjes. De actie heeft tot doel dat consementen geen producten meer kopen die in PVC zijn verpakt. Op de dag dat de actie startte lieten gelijk een aantal bedrijven al weten dat ze zouden overschakelen op alternatieve verpakkingen. Naar het zich Iaat aan zien zal over een jaar geen PVC-verpakking meer door de winkeliers gebruikt worden. Dit is heel goed mogelijk. Voor bijna alle toepassingen van PVC zijn alternatieven. Een beetje druk op de ketel en diverse bedrijven ontdekken de ze alternatieven ook. U hoeft echt niet te wachten op een volgende georganiseerde boycot-actie om onnodig verpakkingsmateriaal van de markt te krijgen. Als u bij het winkelen gewoon dat produkt kiest in de verpakking die het minste afval oplevert, kan op den duur ook het gewenste effect worden bereikt. Paardentram Wanneer we in Baarn met het spoor arriveerden uit Amsterdam konden we kiezen: óf naar Soest rijden met de paardentram óf lopend door het Baarnse bos. In dat laatste geval kre gen we een reep chocola van vijf cent. Het wemelde hier in de Kerkebuurt van de bakkerijen: Van de FLIier, Van Brummelen en Hilhorst, die "brood je" werd genoemd en gespecialiseerd was in roggebrood. In het winkeltje van Stalenhoef haalden we snoep en koffieballetjes. Veel lieden hadden een bijnaam. Grootmoeders wasvrouw kende ik al leen als Ant. "Keu". De vrouw van Piet "Kors" was stokdoof. Het ver haal ging, dat ze, toen een vrachtwa gen de pui van het huis binnenreed, zei: "ik geloof dat er geklopt wordt." De remnise van de paardentram was hier vlakbij. Aan de Torenstraat stond het café-restaurant "De Gouden Ploeg" van "tante" Jans. Als kind mocht je natuurlijk nooit een café in, dus ben ik daar nooit binnen geweest. Net zo min als op nummer 43 aan het Kerkpad waar altijd een boer in het prieeltje zat die daar woonde met zijn huishoudster, Het verkeer ging in die tijd altijd door de Kerkstraat herinner ik me. Verdef had je hier een touwbaan van Fugers n matrassen dekbedden stereomeubelen TV-meubelen genz. dseweg 19 Dagelijke geopend 5 sausen, frites, gem. vruchten. groepen tot 70 Soest m aanbevolen Jan Huygen ADVISEUR oninginrichting KI ASSII K - c;i i t IVIEER- Mieke Klinkhamer en Gert Bakker bij een van de versierde tafels in het res- taurant. Foto: Herman van Dam JAN VISSER DEZE AANBIEDING IS GELDIG T/M 27JANUARI1990 Kerkstraat 12a Sinds dertien jaar woon ik nu in SOest op dit adres. Dit huis is van 1967 en hoort niet bij de oorspronkelijke be bouwing. Van de gemeente kreeg ik een aanschrijving dat ik hier niets meer mag veranderen, maar volgens mij zijn ze slecht op de hoogte. Trou wens, die documentatie van beeldbe palende panden waaruit u uw gege vens haalt, klopt volgens mij niet al tijd. Sinds grootmoeder was overleden kwam ik nooit meer in Soest. Ik had er niets meer te zoeken. Totdat ik toeval lig iets over de Kerkebuurt in Heem schut las en de kans kreeg hier naartoe te verhuizen. Kijk, ik heb nog twee schitterende portretten van de Oude Kerk in zijn oorspronkelijke glorie en deze van de paardentram. Nee, ik wil beslist niet op de foto!" Christine en de kinderen staan in de schijnwerpers. De gezinsleden spelen regelmatig samen in de meest uiteenlo pende combinaties. Het concert in de Oude Kerk is in dat opzicht een pri meur. Vrijdag nemen namelijk voor het eerst alle gezinsleden tegelijk aan een concert buitenshuis deel. Thuis wordt er vaak samen gemusi ceerd als er geoefend wordt voor een optreden. "Vooral toen de kinderen jong waren speelden we veel met ze sa men. Je moet ze dan nog echt stimule ren", vertelt Jan. De muziek is de hele familie als het ware met de paplepel in gegoten. Opa was musicus, vader en moeder musiceren en natuurlijk zit het de kinderen nu ook in het bloed. Niet voor niets zit David op het conservato rium, volgt Maarten het voorbereidend jaar van die opleiding en heeft de 11-ja- rige Janine ook al besloten van de mu ziek haar beroep te maken. Gevarieerd De gezinsleden vormen samen een ge varieerd orkest. Jan bespeelt vrijdag het orgel en clavecimbel, Christine zingt, zoon David speelt ook orgel, Maarten neemt de cello voor zijn rekening en Ja nine hanteert de viool. Zij brengen werken ten gehore van Johann Sebas- tian Bach, Giovanni Battista Sanmarti- ni, Wolfgang Amadeus Mozart, Pietro Perziani en Joseph Haydn. Het concert vindt plaats op vrijdag 27 oktober in de Oude Kerk. Aanvang 20.30 uur. Entree: f.7,50; CJP en 65+: f.5,-. langs het pad. In mijn herinnering zie ik het vlas en de lange draden nog dui delijk voor me in de geest. In de eerste wereldoorlog huisden hier veel Hollandse soldaten. Een kleer maker hier aan de overkant maakte zadeldekjes voor hen en die pasten mooi op onze fietsen. Dat weet ik nog ze ruime, zitbank maakt een maar liefst r een echt at 140x200 of et ombouw, aarvan 1 met natras) 00 cm 100- huif- ïang-leg ikwerk. voonmaand d 650,- d 695,- ISoest kan vrijdag genieten van een I concert van één van zijn meest muzi- Ikale families. Het uit vijf leden be- C staande mini-orkest verzorgt dan een i maar liefst vijf kwartier durende mu- Bziekavond in de Oude Kerk. Jan, Christine, David, Maarten en Janine I Jansen brengen een uitgebreid en ge- varieerd repertoire van muziek en i zang. De Oude Kerk is overigens bepaald Voor het eerst geven alle leden van de familie Jansen gezamenlijk een concert. Foto: Goos van der Wilt. geen onbekende omgeving voor de fa milie Jansen. Met name Jan kent de kerk als zijn broekzak. Ook aan het gro te publiek is hij sinds jaar en dag ge wend. Zestien jaar lang bespeelde hij namelijk het orgel in het monumentale gebouw. In 1986 maakte hij 'promotie'. Sindsdien genieten de bezoekers van de bekende Domkerk in Utrecht van zijn orgelspel. Jan is niet de enige die gewend is voor publiek op te treden. Ook zijn vrouw

Soester Courant | 1989 | | pagina 15