16509^ 2350?° uon m :@mas Bang&Olufsen i K i ttj SCHNEIDER EURO PC computer/ ■SÉÉ B&O CENTER Bang&Olufsen i Soester 'stenenslijpers' nu in eigen onderkomen onder Honsbergen WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 7 - - vanWeedestraat78 - Soest - Tel.02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344* A.s. zaterdag opening door wethouder Kingma Prog. Soest in 't geweer tegen kraaienjacht Herverschijning 'Op 't Hoogt' voorlopig nog te duur Koninklijke Marechaussee houdt zaterdag Open Huis IK WORD EEN HUIS Ooit kiest u voor mooist. ..'nB&O van Schoemaker Bang&Olufsen is pionier op het gebied van geluids weergave. Het luidspre ker-programma omvat dan ook een aantal speakers die niet alleen qua vorm geving maar vooral door de toegepaste techniek uniek zijn. Wij hebben ze eens voor u op een rijtje gezet. Maar nog belang rijker, wij demonstreren u ze graag. Kijk en luister bij Schoemaker. Beovision MX 5000 3000 met Beocord VX 5000 Een pertekte kombinatie van een TV en VHS video recorder. Opvallend door vormgeving en technische mogelijkheden. Wij demonstreren u het graag. 3 jaar garantie. li |«i v Beolab en Beovox Penta Een elegante negenhoekige zuil herbergt negen speakers. Met of zonder eindversterker van 300 Watt (IEC). Beovox en Beolab 5000/3000 Speciaal ontwikkelt om aan de muur te hangen. Slechts 8 cm diep. Ongekende geluidskwaliteit. Naar keuze 90 of 120 Watt (IEC). Met of zonder ingebouwde versterker. Beovox Red Line U kunt ze leggen, hangen of neerzetten. Verkrijgbaar in 35, 45, 60 en 140 Watt uitvoering. scliociiisikci Beovox CX 100/50 met Cona Subwoofer De kleine speakers met het grote geluid.Vooral in kombinatie met de Cona Subwoofer die in "het laag" de klank optimaal maakt. In vele kleuren.en in 50 en 100 Watt (IEC) uitvoering. Eigen goed opgeleide vakmensen verzorgen snelle service en garantie in eigen technische dienst. Natuurlijk drie jaar volledige garantie op arbeidsloon én materiaal én voorrijden! Beosystem 4500/3500 Een beroemd ontwerp herbergt de nieuwste technieken. Stel uw systeem samen uit: radio, cassettedeck, platen speler en cd-speler. Wij demonstreren u het - graag. 3 jaar garantie. Sinds enkele weken werken de leden van "Het Bergkristal", de afdeling Midden-Nederland van de Neder landse Lapidaristen Club (NLC), aan de vervolmaking van wat hun nieuwe onderkomen is: een "slijphol" in het souterrain van Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Ze doen dat met overgave, want als wethouder Frans Kingma a.s. zaterdag om 11.00 uur de hobbyruimte oficieel opent moet uiteraard alles zo veel mogelijk in orde zijn. Lapidaristen zijn populair gezegd "ste nenslijpers": liefhebbers van stenen en mineralen, die ze schuren, slijpen en polijsten tot er wonderschone "juweel tjes" ontstaan, waarin de flonkering, de glans, de schittering, kortom: het "vuur" van de stenen zichtbaar wordt. Soest kent sinds '85 zo'n club van toe gewijde slijpers, mensen die op hun vakantie de gelegenheid niet voorbij la ten gaan een mooie steen mee te nemen om die thuis op hun gemak om te vor men tot voorwerpen waarin een soms eeuwen- of miljoenen jaren oude schoonheid is vastgelegd. Aanvankelijk kwamen de lapidaristen bij elkaar in een garage, en de beperkte ruimte daar van leidde tot een ledenstop. Nu is men bijzonder in zijn nopjes met het nieuwe onderkomen in de catacom ben van Honsbergen, waar inmiddels vijf complete zaag-, schuur/slijp- en polijstmachines keurig op een rijtje staan, al is het streven erop gericht straks minstens acht machines in ge bruik te hebben. Jacques Martens en Ko Kwant, respec tievelijk voorzitter/secretaris en pen ningmeester van de club, steken hun geestdrift dan ook niet onder stoelen of banken. De werkplaats is van alle ge makken voor de stenenslijpers voor zien, inclusief een goede waterafvoer, want de werkzaamheden vragen altijd water voor het koelen van de stenen, die anders snel zouden splijten. "Een natte hobby," aldus Jacques Martens. De afdeling Soest is tegelijk met het nieuwe onderkomen omgedoopt in "Midden-Nederland" en staat open voor leden uit de wijde omtrek van Soest. Behalve in Den Haag zijn er sinds kort ook plaatselijke afdelingen in Haarlem en Eindhoven, dus Soest be strijkt een flink gebied. Sponsors De inrichting heeft weliswaar nogal wat geld gekost, maar de NLC neemt een deel van de kosten voor haar rekening. Daarnaast heeft de afdeling uitstekende relaties met de bekende siersteenslijpe- rij "De Sprong" van de Lange Brink- weg, waar men de amateurs graag met raad en daad terzijde staat (en ze even tueel van materiaal voorziet), alsmede met de gereedschappenhandel van de Firma Hooijer aan de Soesterbergse- straat. Ook "Procar" is een belangrijke sponsor. In principe kan iedereen komen slijpen in "het Bergkristal", zoals de hobby ruimte officieel is gedoopt. Voorwaar de is het lidmaatschap van de NLC (f 25,- per jaar), wat als voordeel heeft dat men tevens verzekerd is. Overigens spreekt Martens van een "veilige hob by". Cursus Er wordt ook een cursus georganiseerd (f 50,- voor zes lessen), onder leiding van de ervaren slijper Jan Jansen, die de gevorderden onder de slijpers de fijne kneepjes van het vak heeft bijgebracht. In januari start een speciale cursus voor leerlingen van de basisscholen onder leiding van Ans Wunderink, die de jeugd het handslijpen bij zal brengen. "Dan kunnen ze zelf mooie cadeautjes maken voor dè hele familie," aldus Martens. De leden kunnen verder onbeperkt te recht tijdens de "vrije slij pa vonden"., die vooralsnog alleen op maandag avond worden gehouden. Uitbreiding is echter zeker mogelijk. "Deze hobby is net zo duur als je 'm wilt maken," aldus Martens en Kwant. "Als je zelf stenen vindt kost 't je zowat niets, en anders kun je stenen kopen op de beurzen die van tijd tot tijd worden georganiseerd. De heren Martens (r.)enK want in het "slijphol" onder Honsbergen. Het materiaal kost dan meestal zo tus sen de drie gulden en een tientje." Ook bij De Sprong kan men terecht voor materiaal, dat dankzij de welwillende medewerking van dit vermaarde bedrijf tegen schappelijke prijsjes wordt gele verd. De bewoners van Honsbergen zullen geen hinder van, de activiteiten in het souterrain ondervinden. "Het plafond is geïsoleerd en de apparatuur werkt ge ruisloos, behalve natuurlijk als je er een steen tegen houdt. Maar we hebben het zorgvuldig uitgetest, met hel bestuur van Honsbergen. Boven is zo goed als niets te horen." Stenen slijpen is een "natuurlijke" hob by, benadrukt Martens. "Een goeie ste nenslijper heeft geduld, een goed ge voel voor secuur werk en uiteraard wat doorzettingsvermogen, want om van 'dode' stenen 'levende' stenen te maken kost natuurlijk wel wat tijd." 'Open Huis' De stenenslijpers van het Bergkristal houden aanstaande zaterdag 28 okto ber "open huis", tussen 10.00 en 12.00 uur. Dat wordt om 11.00 uur even on derbroken voor de officiële opening door cultuur-wethouder Kingma, ui teraard in aanwezigheid van de leden en afgevaardigden van de NLC en andere instanties, zoals o.a. de Nederlandse Geologische Vereniging. De bezoekers kunnen op hun gemak rondkijken in de werkplaats, en o.a. ook een tafel bewonderen waarop en kele trotse bezittingen van de club staan uitgestald, zoals een 40 cm lang en 15 cm dik kristal van rook-kwarts, voor zien van zgn. rutiel-naaldjes, en een grote klomp kalkzandsteen met inge slepen bergkristallen. Wie belangstelling heeft voor het lid maatschap kan 'zich tijdens het "open huis" laten informeren en zich aanmel den. Inlichtingen zijn ook verkrijgbaar bij J. Martens, Da Costalaan 17, Soest, tel. 14045. Als het aan wethouder Ries van Log- tenstein (voorlichting) ligt, komt er voorlopig geen herverschijning van het destijds opgeheven eigen informa tieblad van de gemeente: "Op t Hoogt". Dat gaat minstens 70.00 gul den kosten en bovendien moet het personeel van tvoorlichting" dan worden uitgebreid. De wethouder zei dat maandag in ant woord op vragen van Progressief Soest, dat nogal wat kritiek heeft op de ge meentelijke informatie en ook al niet te vreden was over de speciale begrotings krant die de gemeente heeft laten ver schijnen. Jan Visser deed de wethouder de suggestie aan de hand volgend jaar de algemene beschouwingen op video te publiceren. (Voorlichter Ben vdn Os was trouwens de hele vergadering druk bezig met zijn video-camera, maar dat zal wel een an der doel hebben gediend.) Volgens Van Logtenstein is er een sterk positieve tendens in de gemeentelijke voorlichting. Met "Soest Nu" - waarin de gemeente advertentieruimte koopt die ze in de Soester Courant gratis krijgt - loopt het contract volgend jaar zomer af. Volgens de wethouder betekent dat niet dat er op dat moment weer naar "Op 't Hoogt" gegrepen moet worden. "Het kan wel, maar u moet dat dan wel tegen alles afwegen." Jan Visser hield opnieuw een betoog té gen de jacht op kraaien en eksters, maar Van Logtenstein verwees hem naar de raadsuitspraak dat er een "terughou dend" afschot-beleid wordt gevoerd. Visser: "Ja, dat weet ik wel, maar die kraaien niet!" 'B.V. Doorgroei' Veel waardering was er van de zijde van de andere fracties voor het VVD-voor- stel voor de "B.V. Doorgroei" een soort opleidingscentrum (met als basis de s.g. Eemland) waarin gemeente, be drijfsleven, arbeidsbureau etc. zouden moeten samenwerken met het oog op een betere "aanpassing" van werkzoe kenden aan wat het bedrijfsleven vraagt. "Eén van de betere suggesties," oordeelde Adriaan Pothuizen (D66) over Bert Krijgers plan. De WD-fractievoorzitter signaleerde overigens nog een "miskleun" van het College bij de toekenning van een sub sidie voor PVO, ter gelegenheid van het concert - met andere muziekgezel schappen- bij het 90-jarig bestaan. De kosten daarvan waren f 353,99 hoger uitgevallen, zodat de bijdrage van 5000 gulden goed besteed zal zijn. Of het College nu eindelijk dat geld maar eens wilde overmaken, aldus Krijger. "Wij praten hier vanavond over miljoenen, daar valt dit bedrag bij in het niet." Een nieuwe computerklasse voor de beginnende en de low budget computeraar, met professionele eigenschappen: IBM compatible MS-DOS systeem. Geheugen 512Kb RAM, uitbreidbaar tot 640 Kb. CPU 8088-1 - CPU Clock 9,54 Mhz. Ingebouwde diskdrive 3,5" 720Kb. Video adapter: Monochroom Hercules, Kleur CGA. >*4* f 3 f-A "i .mmr-f Real Time Klok. Aansluitingen: Printer, Seriepoort, Mouse, Joystick. 1 vrije slot (halve lengte). Monitor 12" amberkleurig of 14" kleur. Megeleverde software MS-DOS 3.30 en Microsoft WORKS. MET MONOCHROOM MONITOR MET KLEUREN MONITOR L-\jncl- btw /V Winkelcentrum "Hartje-Zuid" 3768 EM Soest Telefoon 02155 - 1 28 74 De Koninklijke Marechaussee viert in 1989 haar 175-jarig bestaan. In het kader van deze jubileumviering orga niseert een dertiental brigades een Open Huis op 28 oktober 1989. Van 11.00 tot 16.00 uur staan de deuren open voor het publiek, dat daardoor een kijkje achter de schermen van de .Koninklijke Marechaussee kan ne men. Bij alle deelnemende brigades zal een beeld geschetst worden van het geva rieerde takenpakket dat de Marechaus see uitvoert: paleisbeveiliging, politie ten behoeve van de krijgsmacht, grens bewaking, steunverlening aan de politie en beveiliging waardetransporten van de Nederlandsche Bank. Vanzelfspre kend legt iedere brigade daarbij de na druk op het specifieke eigen taakge bied. Rechercheurs geven uitleg over opspo ringswerk (vingerafdrukken, verdo vende middelen, wapens, etc.) of over de milieutaak van de Marechaussee; er zullen films vertoond worden uit de ou de doos (o.a.: Prinses Beatrix wordt Schutsvrouwe van de Marechaussee), maar ook is overal de gloednieuwe film "Marechaussee, mensen in bedrijf' te zien. Door middel van dia's wordt de Mare chaussee als deelnemer aan vredes machten (Libanon, Sinaï en Namibië) gepresenteerd. Alle auto's en motoren die de Marechaussee gebruikt staan tentoongesteld en op een aantal briga des kan een ritje Worden meegemaakt in een pantserwagen. In Leeuwarden en Terneuzen kan het publiek een rond- vaartje meemaken met een van de pa trouilleschepen. Het Marechaussee-promotieteam zal een groot aantal brigades aandoen ter wijl het Trompetterkorps Koninklijke Marechaussee een optreden verzorgt bij de brigades Badhoevedorp en Arn hem. In de directe omgéving van Soest is het de Utrechtse brigade van de Koninklij ke Marechaussee die a.s. zaterdag zijn deuren openzet voor het publiek. Het adres is: Biltstraat 216, Utrecht, tel. 030-710234. Gedeeltelijk gepleisterde villa uit 1906 naar een ontwerp van G. Sukkel jr. gelegen aan de Koninginnelaan. Is van grote architectuurhistorische waarde vanwege bouw type, gaafheid van hoofdvorm en detaillering. Collage-stijl. Sterk beeldbepalend pand van stedebouwkundige waarde als onderdeel van de min of meer planmatige uitbreiding van Soestdijk kort na de eeuwwisseling. Symmetri sche voorgevel niet op de begane grond twee samengestelde vensters met roeden bovenlichten. Op de verdieping balkon met houten balustrade en open slaande deuren en roeden bovenlicht, geflankeerd door twee smalle roeden draai- vensters. Aan de linker zijgevel een serre, aan de rechter een uitgebouwd portaal onder schilddak waarin deur met bovenlicht. Wat is veiliger dan een opgeruimd huis met duidelijke ruiten gangen zo warm net bed planten voor de ramen en een trap naar boven wat is heiliger dan een tempel waarin het leven mij alle hoeken van de kamer laat zien? J.V.

Soester Courant | 1989 | | pagina 7