MAKELAARDIJ VERRIPS. de sleuteltot een GOED HUIS. 'Het verleden haalde het heden in' Verrips Makelaardij o.g. d.iioon Met 'n NVM-makelaar koop je zonderzorgen. WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 Makelaardij o. Video reportages j Dflklozen/v minderheden,' zwerfjongeren,] X enz. om Informatie: vpc, COMPUTER FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Oproep aan tankbezitters in Soest Informatieavond Herinrichtingsplan Koninginnelaan "In De Ruimte" boekwinkel viert éénjarig bestaan Vernieling Diploma opticien Ook kinderen hebben rechten Fietsenslopers Joop Hulsbus schrijft derde boek Aantal werkzoekenden daalt t Lid NVM 'WNENTEN met berging en het zuld-westei Ind.: entree, c ruime woonkan patio,moderne SOEST Kastanjelaan 33 Goed onderhouden twee onder één-kap woning met garage, C.V.-gas en tuin op het zuiden. Ind.: entree, k.k., toilet, L-vorm. woonkamer met open haard en parketvloer alsmede schuifpui naar terras, uitgebouwde mo derne keuken. 1e Verd.: overloop, badkamer met douche, 2e toilet en wast., 3 slaapkamers w.v. één met klein balkon. 2e Verd.: vaste trap naar zol der met kamer met dakka pel, alsmede bergruimte. Het geheel is ged. v.v. dubbele beglazing en ge legen nabij de winkels, N S.-station en de Soes- ter Duinen, Vraagprijs: f 295.000,-k.k. Inl. Makelaars in onroerende goederen Julianalaan 26, Bilthoven tel. 030-281347/282628 Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Socstdijk Tel. 02155-17552 algemene radio omroep aoesi Programma De AROS van dag tot dag Zondag 10.00 - 11.00 uur: Klassieke muziek. 10.00 - 11.30 uur: Kerkdienst (via lijn 4) 20.30 - 21.30 uur: Herhaling van het programma "Hitmu seum" Maandag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het programma "Grijs ge draaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten, hetweer en te lefonisch kontakt met de poli tie Dinsdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het maandagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten, hetweer en kontakt met de Gemêente- voorlichter, de heer B. van Os. Woensdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het dinsdagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Groot-Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten en het weer. Donderdag 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het woensdagavondpro gramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoek platen uit "Mariënbrug" 20.00 - 21.30 uur: "Het Cir- cuit,,. "Omdat alles in een kringetje lóópt". Vrijdag 10.00 - 11.30 uur: Herhaling het donderdagavond-pro gramma 20.30 - 21.30 u\ir: "Soes- tergloren-informatief' met verzoekplaten het weer, kerk nieuws en de medische dien sten. Zaterdag 09.00 - 10.00 uur: "Grijs ge draaid", gevarieerd program ma met: cabaret, country western, enz. 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondprogram ma. 15.00 - 17.00 uur: De "AROS-show", jeugdpro gramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non-stop muziekprogramma 19.00 - 20.30 uur: "Reken maar," spelprogramma. 20:30 - 21.30 uur: "Hitmu seum," muziek uit de jaren 1950 t/m 1980. 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer- radio", Easy-listening Nadere informatie: AROS (Algemene Radio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. Nieuwegracht 27, 3512 LC Utrecht. TeL (030) 33.15.49 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Zoals u wellicht al vernomen heeft is de gemeente Soest druk doende met de in ventarisering van alle ondergrondse en bovengrondse opslagtanks binnen de gemeente. Het betreft hierbij in hoofd zaak de tanks welke in particulier bezit zijn. Om deze reden is bij een groot aan tal mensen een enquête in de bus ge gooid. Met het oog op een toekomstig te hou den Actie Tankslag is het de bedoeling een totale inventarisatie van alle parti culiere tanks te maken. Hierbij ligt het in de bedoeling dat alle tanks die niet meer in gebruik zijn, afdoende onscha delijk gemaakt worden. Op deze ma nier zullen de behandelde tanks geen gevaar meer kunnen opleveren voor het milieu. In hoofdzaak is deze enquête bij de ou dere en de alleenstaande huizen ver spreid. Bij deze huizen is de aanwezig heid van brandstoftanks het grootst. Na overschakeling op gas zijn vele van deze tanks blijven liggen. Hiervan is slechts een klein percentage in zekere mate on schadelijk gemaakt. Echter niet iedereen is met deze enquê te geconfronteerd. Zodoende worden niet alle tanks bekend. De mensen die een tank in hun bezit hebben (boven gronds of ondergronds) worden vrien delijk verzocht deze te melden bij het onderstaande telefoonnummer. Meest al is de aanwezigheid van de ontluch- tingsleiding en het vulputje een duide lijke aanduiding dat er een tank aanwe zig is. Is er echter niets te zien wat op de aanwezigheid van een tank duidt, dan wil dit niet zeggen dat er geen tank ligt (de leidingen kunnen weggehaald zijn terwijl de tank nog aanwezig is). Ook de mensen die niet zeker zijn van de aanwezigheid van een ondergrondse tank, kunnen zich daarom melden via dit telefoonnummer. Voor meldingen kunt u zich wenden tot R. Majoor, tel. 93623. Om het gebouw Lange Brinkweg 77 (Sector Milieu en Stadsbeheer) wordt op maandag 6 november, 's avonds om 8 uur, een informatieavond gehouden over het Herinrichtingsplan Koningin nelaan. Inmiddels hebben gesprekken plaatsgevonden met vertegenwoordi gers van dê winkelgroep 't Hart en de bewoners. Dit heeft geleid tot het herin- richtingsvoorstel dat op maandag 6 no vember besproken gaat worden. Op de informatieavond heeft men de gelegenheid via een enquête-formulier te reageren op het voorstel. Dit formu lier dient men voor woensdag 15 no vember ingeleverd te hebben bij het ge meentelijk INFOrmatiecentrum. De reakties worden verwerkt in het defini tieve herinichtingsplan, dat te zijner tijd ter inzage zal worden gelegd. Wanneer men niet in de gelegenheid is op maandag 6 november naar de infor matieavond te gaan, kan men vanaf dinsdag 7 november in het INFOrma- tiecentrum de tekening van het herin richtingsvoorstel bekijken. Ook liggen daar dan de enquête-formulieren. In de openbare vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening van dinsdag 28 november zal het definitieve herinrichtingsplan Koniginnelaan vast gesteld worden. In het voorjaar 1990 zal vervolgens met de herinrichting be gonnen worden. In november is het precies een jaar gele den, dat aan de Soesterbergsestraat 74 in Soest-Zuid de combinatie postagent schap en evangelische boekwinkel werd geopend. Dit feit wil Stichting 'In de Ruimte' vieren met een 'tafel vol bij zondere aanbiedingen'. Onder het genot van een gratis kopje koffie of thee kan men rondsnuffelen bij de boeken, de muziekafdeling en de enorme kollektie wenskaarten. De fo tokopie service, met verkleinen, ver groten en verzamelen staat tot ieders beschikking. Het postagentschap is nu ook op vrij dagavond van 19.00 tot 20.00 uur open, alsmede op zaterdagmorgen tot 12.00 uur. De winkel is verder de hele week open, behalve 's maandagsmor gens Een bewoner van de Dorresteinweg ontdekte vorige week dat onbekenden zijn auto onder handen hadden geno men. De motorkap bleek bewerkt te zijn met een straatklinker, waardoor forse schade was ontstaan. Hij stelde de politie op de hoogte. De onderstaande leerlingen uit Soest slaagden onlangs bij de Stichting Ne derlandse Vakopleiding voor Opticiën te Haarlem voor het diploma Vakbe kwaam opticiën: - J. Luijten - E.H. Hulleman Kinderpostzegelactie weer van start De kinderpostzegelactie 1989 staat in het teken van 'de rechten van het kind'. Voor dit thema is gekozen in verband met de nieuwe conventie voor de rech ten van het kind die dit jaar wordt be handeld door de Verenigde Naties. Op de postzegels staan drie van de rech ten van het kind afgebeeld: recht op verzorging, recht op onderwijs en recht op onderdak. Voor de kinderpostzegels betaalt men iets meer dan voor normale postzegels. De waarden van de drie zegels zijn 55 (+35)cent en 75 (+35)cent. De extra toeslag komt'ten goede aan kinderen in de hele wereld. De Stichting Kinder postzegels Nederland verdeelt de op brengst over kleinschalige projecten waarin het kind centraal staat. Vanaf woensdag 8 november zijn de kinderpostzegels weer te koop! In het postkantoor aan de Steenhoffstraat in Soest staan de vrijwilligers van de Stich ting Kinderpostzegels Nederland ach ter de bekende stand. U kunt bij hen te recht op alle werkdagen van 9.15 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. De kinderpostzegelactie moet ervoor zorgen dat alle kinderen krijgen waar ze recht op hebben. Een voorbijganger waarschuwde vori ge week de politie toen hij twee knapen bezig zag met het vernielen van fietsen. Dat gebeurde op het station Soestdijk. De jongens gingen er echter vandoor voordat de politie ter plaatse was. De man meende een van hen overigens te herkennen als krantebezorger. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. PARKLAAN Gunstig nabij openbaar vervoer en winkels gelegen parterre drie kamer hoekappartement met tuin en af zonderlijke berging. Ind.: entree, hal, toilet, woonkamer met open keuken (ca. 30 m2), twee slaapkamers, badkamer. Voorzien van gas c.v. en optimaal geïsoleerd. Servicekosten f 110,- per maand. Gevraagde koopsom f 148.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. NIEUWSTRAAT Gerenoveerd half-vrijstaand woonhuis met dubbele garage op 270 m2 grond. Ind.: entree, bijkeuken, ruime L-vor- mige woonkamer ca. 30 m2, woon keuken, badkamer met ligbad en douche, toilet, kelder; verd.: over loop, drie slaapkamers, 2e toilet. Voorzien van thermopane beglazing, spouwmuur- en dakisolatie en gas- c.v. Gevraagde koopsom f 169.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. Aanvaarding in overleg. DILLENBURGLAAN Centraal nabij winkels en openbaar vervoer gelegen half-vrijstaande vil la met dubbele garage en carport en een vrije zonnige tuin op het zuid westen. Entree, hal, toilet, ruime L-vormige woonkamer (ca. 45 m2) met open" haard, aangebouwde serre (ca. 16 m2) met schuifpui naar terras, moder ne keuken met inbouwapparatuur, bijkeuken; verd.: overloop, drie slaapkamers, badkamer met ligbad en douche, apart 2e toilet, vaste trap naar zolder met twee kamers en bergruimte. Voorzien van gas c.v. Thermopa ne beglazing en dakisolatie. Aanvaarding in overleg. Gevraagde koopsom f 335.000,- k.k. 'Cirkels in de regen'. Zo luidt de titel van het derde boek van de Soesterber- ger Joop HuIsbuS, dat zondagavond werd gepresenteerd in 'Kontakt der Kontinenten'. Het boek vertelt over het proces dat Hulsbus doormaakte bij de verwerking van zijn krijgsgevan genschap in Japanse kampen. Huls bus' eigen verhaal is in het boek ver weven met 'historische flitsen' over de rol van Japan in de oorlog en als eco nomische supermacht. "De Japanners konden de wereld met militair geweld niet onderwerpen, nu willen ze hem kopen", zegt Hulsbus zelf. Voor 'Cirkels in de regen' schreef Huls bus al 'Verborgen dageraad' en 'En de zon werd rood', waarin hij vertelt over zijn ervaringen in de Japanse kampen en tijdens de periode vlak na zijn bevrij ding. Hulsbus werkte tijdens zijn krijgs gevangenschap aan de beruchte Bir- maspoorlijn in Birma en Thailand, dat toen nog Siam heette. De spoorlijn eiste vele doden. De gevangenen die de oor logstijd overleefden, kwamen jaren na die oorlog meestal in grote problemen. Fysieke problemen ten gevolge van de martelingen, maar ook geestelijke moeilijkheden, doordat het onmogelijk bleek de oorlogservaringen voldoende te verwerken. Dat was ook bij Hulsbus het geval. "Het verleden haalde het he den in", zegt hij daarover. Zijn nieuwste boek begint op het mo ment dat duidelijk werd dat hij zijn oor logservaringen nog niet had verwerkt, in 1981. Hulsbus was op dat moment werkzaam in het zakenleven. Hij voer de onderhandelingen om een belangrij ke order binr.en te halen van een Japans bedrijf. Tijdens de onderhandelingen met de Japanse delegatie kwam alles weer boven. "Mijn collega zei later te gen me: 'wat is er met jou aan de hand, je ziet zo wit als een doek'. Ik was hele maal van de kaart. Dat was het moment waarop mijn verleden me inhaalde. Ik zag voor mijn ogen die keurige Japanse zakenmensen veranderen in de zo ge hate kampbewakers. En in mijn achter hoofd zat maar steeds de gedachte dat ik vriendelijk moest blijven omdat ik die order binnen moest halen." Hulsbus vond zijn nieuwste boek het moeilijkst om te schrijven. "Je geeft zo veel van je privacy prijs." Ook had hij grote moeite om een goed 'draaiboek' voor zijn manuscript op te zetten. "Wat voor invalshoek neem je en waar begin je?" Het was dan ook oorspronkelijk helemaal niet zijn bedoeling om dit boek te schrijven. "Ik wilde een op fei ten gebaseerde oorlogsroman gaan schrijven. Maar nadat mijn tweede boek klaar was, kwam de uitgever naar mij toe om te vragen wat mijn plannen waren. Hij vond die oorlogsroman een goed idee, maar vroeg of ik daar nog even mee wilde wachten. Hij wilde graag dat ik eerst dit boek over mijn ver werkingsproces schreef. Hij wist dat dat heel moeilijk voor me zou zijn, maar hij dacht dat een dergelijk boek de mensen begrip bij zou brengen voor onze speci fieke problemen." Als invalshoek koos Hulsbus uiteinde lijk de vraag: 'Wat dreef het Japanse volk tijdens de oorlog en wat drijft het nu?'. "Ik wilde die vragen ook voor mij zelf beantwoord zien", vertelt Hulsbus. "Japan als economische wereldmacht had me altijd al geïntrigeerd, maar in sociaal en maatschappelijk opzicht wist ik van Japan en het Japanse volk niets af." Door zijn studie van het maat schappelijk en sociaal leven is Hulsbus' visie op Japan er niet optimistischer op geworden. "Ik hoopte te ontdekken dat de mensen in Japan hetzelfde zijn als overal ter wereld, dat wat daar is ge beurd overal had kunnen gebeuren, maar wat dat betreft kwam ik bedrogen uit..Het Japanse volk is helemaal niet hetzelfde als ieder ander volk. De men sen hebben een totaal ander beeld van goed en kwaad. Ze zijn met een heel an der beeld opgevoed. Ze kijken ook heel anders tegen de dood aan." Die wat pessimistische kijk op de economische supermacht treft de lezer ook heel dui delijk in het boek aan. "Ik wil wel duide lijk stellen dat ik niet generaliseer", wil Hulsbus nog kwijt. "Onder Japanners Vergeleken met de zomermaanden is het aantal werkzoekenden in Soest weer iets gedaald. Bij het Arbeidsbu reau in Amersfoort staan 1408 werk zoekenden (was 1434) ingeschreven. Dat is ruim tien procent. Naar geslacht gerekend: 730 mannen (7,8%) en 678 vrouwen (17.4%). Alle percentages liggen onder het landelijk gemiddelde. Gewestelijk is het aantal werkzoeken den in het najaar afgenomen met 347 personen. Het totaal aantal werkzoe kenden neemt, volgens plan, langzaam af dankzij uitschrijvingen van o.m. schoolverlaters. Het aantal schoolverlaters 1989 dat op dit moment nog staat geregistreerd be draagt 1253 personen. Dat betekent dat al ruim vijftig procent van het totaal aantal schoolverlaters dat zich dit jaar heeft gemeld, is uitgestroomd. Langdurig werklozen Voor langdurig werklozen zijn drie maatregelen van kracht: de Maatregel Ondersteuning Arbeidsinpassing (MOA), de Wet Vermeend/Moor, al dan niet in combinatie met de Maatre gel Langdurig Werklozen (MLW) en de WerkgelegenheidSverruimende Maat regel (WVM). Het doel van de MOA is te bevorderen dat langdurig werklozen duurzaam in het arbeidsproces worden opgenomen. Daarvoor is vaak training en begelei- Tijdens de presentatie van 'Cirkels in de regenin Kontakt de Kontinenten in Soesterberg sprak Hulsbus een dank woord uit. Over zijn derde boek zei hij: "Drie maal is scheepsrecht, de cirkel is rond. Ik heb de barrière naar het leven weten af te breken. Het geld dat door de belangstellenden werd gegeven wordt o verigens geschon - ken aan de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting. zijn goede en slechte mensen, net als overal. Mijn visie geldt voor de Japanse natie. Niet voor de individuele Japan ner." 'Cirkels in de regen' eindigt met een voor Hulsbus symbolisch moment, het overlijden van keizer Hirohito. Daar mee werd namelijk niet alleen een pe riode afgesloten voor Japan, maar ook een belangrijke episode uit het leven van de Soesterbergse auteur. "Het boek lag al bij de uitgever toen de keizer overleed, maar ik wilde het per se nog vermelden. Daarom heb ik toen nog een aanvulling geschreven, die alsnog in het boek is opgenomen. 'Cirkels in de regen' is een uitgave van 'Hollandia' in Baarn en ligt vanaf van daag in de boekhandel. ding nodig, omdat de betrokkenen het arbeidsproces zijn ontwend en vaak een gebrek hebben aan werkervaring. Als tegemoetkoming in de kosten van deze training en begeleiding ontvangt de werkgever maximaal 6.000,-. De MOA is in mei 1986 in werking ge treden. In 1988 werd de regeling 4.600 maal toegepast, tegen 5.700 maal het jaar daarvoor. Deze terugloop is ont staan doordat de GAB's de MOA se lectiever zijn gaan toepassen. Een werkgever die een arbeidsovereen komst sluit met een werkloze die vol doet aan de criteria van de Wet Ver meend/Moor betaalt gedurende maxi maal 4 jaar geen werkgeverspremies. Voorwaarde is dat het gaat om een baan voor tenminste zes maanden en met een gemiddelde duur van 15 uur per week of meer. Het loon moet overeenkomen met het geldende CAO-loon of mini mumloon. Werkgever Een werkgever die een werkloze via de ze Wet in dienst neemt kan daarnaast aanspraak maken op een eenmalige bij drage van 4.000,-. Deze bijdrage in de kosten wordt toegekend indien de werkgever een trainings- en begelei dingsplan voor de werkloze opstelt. Een en ander is vastgelegd in de Maat regel Langdurig Werklozen. TURFSTREEK Gunstig gelegen moderne midden woning (1986) met schuur en een tuin op het zuiden. Ind.: entree, hal, toilet, woonkamer met open haard en granolwanden, moderne keuken; verd.: overloop, drie slaapkamers, badkamer met douche en 2e toilet, vaste trap naar zolder. Voorzien van gas-c.v. (combi ketel). Thermopane beglazing. Vloer-, spouw- en dakisolatie. Gevraagde koopsom f 179.000,- k.k. Aanvaarding in overleg. FAZANTPAD VREDEHOFSTRAAT Markant, aan doorgaande weg gele-' gen vrijstaande kantoorvilla met eigen parkeergelegenheid op 1617 m2 eigen grond. Entree, hal, vier kantoorvertrekken (totaal 110 m2) kelder, toilet, kèuken, magazijnruimte; verd.: overloop, toi let, twee kantoorvertrekken (totaal 75 m2) vaste trap naar zolder met zit/ slaapkamer, kitchenette, bergruimte. Voorzien van gas c.v. en thermopane beglazing. Aanvaarding in overleg. Gevraagde koopsom f 595.000,- k.k. Makelaar Verrips kent Soest en omgeving bij uitstek en is u optimaal van dienst als u een huis zoekt of uw huis wilt verkopen. Een even komplete als persoonlijke dienst verlening die u de zekerheid geeft van gefundeerde adviezen over huizen, hypotheken en verzekeringen. SOEST - TURFSTREEK Helft van dubb. villa met gar. en fr. aangel. tuin achter aan vijverpartij. L-vormige woonkam., mod. witte keuk. m. app., 3 sl.kam., badkam., zolder m. kam. Parterre v.v. parket. Optimaal geïsoleerd. VRAAGPRIJS: f 297.500,- k.k. Gunstig met vrij uitzicht aan de voor zijde gelegen midden patiowoning ng en een besloten patio op garderobekast, toilet, met schuifpui naar keuken met inbouw apparatuur, slaapkamer, badkamer met ligbad en 2e toilet; verd.: over loop, ruime logeerkamer, waskamer, voorzien van gas c.v., optimaal geï soleerd, parterre met plavuizen vloer en vloerverwarming. Gevraagde koopsom f 189.000,- k.k. VERRIPS MAKELAARDIJ, EIKENLAAN 77. 3768 ET SOEST. TELEFOON: 02155-16824. VERRIPS MAKELAARDIJ O G. IS AANGESLOTEN BU DE NVM. DE NEDERLANDSE VERENIGING VAN MAKELAARS

Soester Courant | 1989 | | pagina 13