m ion buis boorn .taal ^4 Wortmann Mode feestelijk heropend! WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 14 Klanten kunnen "rond-kijken" Diabetesfonds zoekt dringend collectanten in Soest 'Geef 's voor diabetes' AKKERLIEDJE 'Stel, het is je eigen vel!' 'Beroepschriften' op vrijdag 18 november Informatieavond over 'Vrouw en Politiek' Wie van Soest houdt leest de Soester Courant INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Kingma opent nieuw onderkomen Lapidaristen Bouw- en Houtbond biedt banken aan Geslaagd concert Soester Mannenkoor "Apollo" 'Zon in de schoorsteen' Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Opladen voor een schoner milieu: EEN AVONI UIT MET D'66 In het.afgelopen weekeinde vond aan de Burgemeester Grothestraat de feestelijke heropening plaats van Wort mann Mode, de bekende kledingzaak die zojuist een ingrijpende interne ver bouwing achter de rug heeft. Vrijdag avond was er een druk bezochte recep tie, waar tal van relaties de directie hun gelukwensen kwamen aanbieden. Van af zaterdag was de winkel weer open voor het publiek. Tijdens de verbouwing heeft de mode zaak tijdelijk onderdak gevonden bij de buren: 'Intercasa. Op die manier was er anderhalve week lang sprake van een winkel-in-een-winkel, en ondervond de firma Wortmann de concrete bete kenis van het spreekwoord dat een goe de buur altijd beter is dan een verre vriend. De verkoop ging dan ook onge hinderd door. Sinds zaterdag kunnen de klanten weer terecht op het vertrouwde adres, waar het interieur een grondige wijziging heeft ondergaan. De zaak heeft inwen dig het uiterlijk gekregen van een car rousel. "De klanten vragen vaak of ze even mogen rónd-kijken", aldus de heer Wortmann, "en dat kan nu inder daad. Letterlijk". De vernieuwde zaak maakt met zijn op vallend fraaie en moderne inrichting aanspraak op de titel "mooiste kleding zaak van Soest", waarmee de firma Wortmann -die onlangs in de Baarnse vestiging het 25-jarig jubileum vierde- Nationale Diabeteswewek: 13 t/m 19 november a.s. Dagelijks worden 250.000 jonge en ou dere medemensen geconfronteerd met de consequenties van de nog altijd on geneeslijke stofwisselingsziekte "Dia betes Mellitus" ofwel suikerziekte. Hoewel de diabeet "gezond lijkt" wordt zijn leven geregeld door medicijnen (ta bletten of injecties) en een strikt dieet, hetgeen een zware druk legt op de pa tiënt en diens omgeving. Er blijft altijd de angst voor gevaarlijke complicaties, die kunnen leiden tot blindheid en am putaties. Dagelijks zijn wetenschappers bezig met onderzoek naar de nog steeds on bekende oorzaak van suikerziekte. Dit wetenschappelijk onderzoek naar be handeling en bestrijding kost veel geld. Het Diabetes Fonds Nederland maakt tal van projecten mogelijk met uw fi nanciële steun. In de week van 13 t/m 19 november a.s doet het fonds in Soest dringend beroep op uw hulp! Om de collecte tot een suk- ses te maken zijn niet alleen uw finan ciële bijdragen belangrijk; ook uw steun als collectant is van groot belang. Wie ouder is dan 16 jaar en zich wil in zetten voor een goed doel, kan kontakt opnemen met de Soester organisatie, op een van de volgende telefoonnummers: 11942 of 14642 (bij voorkeur tussen 18.00 en 21.00 uur). Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 In oorsprong mogelijk eind 18e eeuwse langhnisboerderij met rieten kap. Koninginnelaan 64. Is van architectuurhistorische waarde vanwege bouwtype en gaafheid tan hoofdvorm. Tevens van waarde voor de nederzettingsgeschiedenis als voormalige boerderij. Van grote /eldzaamheidswaarde binnen de gemeente Soest. Aan de achterzijde grenzend aan weilanden. Rechthoekig pand bestaande uit 1 bouwlaag met zolderverdieping onder afgewolfd zadeldak met de nok haaks op de weg. Het woonhuis is vernieuwd en komt voor op kadastrale minuut van 1828. nalatigheid ploegt vorens in de huid matigheid zaait zich grondig uit statigheid belazert de kluit. J.V. Het interieur van de vernieuwde kle dingzaak. Foto: Goos van der Wilt. ook in Soest weer minstens een kwart eeuw "vooruit kan". Ook dit jaar kunnen tienduizenden Ne derlanders uit ervaring spreken wat het betekent om brandwonden op te lopen. Zij kunnen zich er inderdaad veel bij voorstellen: pijn en paniek en voor ruim 16.000 mensen bezoek aan polikliniek of opname in een ziekenhuis. De Nederlandse Brandwonden Stich ting probeert deze ongevallen te voor komen of tenmiste het aantal ervan te verminderen. Daarnaast propageert de Nederlandse Brandwonden Stichting, als het dan toch gebeurt, de juiste eerste hulp: 'Eerst water, de rest komt later'. Dat voorkomt in ieder geval erger! Voor dit werk ontvangt de Nederlandse Brandwonden Stichting geen subsidie. Daarom is uw bijdrage nodig! Steun de collecte van de Nederlandse Brandwonden Stichting in de week van 30 oktober tot en met 5 november. Een bijdrage is ook welkom op girore kening 20 21 22 of bankrekening 70 70 70 643. De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften maakt, ter uitvoering van artikel 9 van de Verordening op de commissie voor de beroepschriften, be kend dat op vrijdag 17 november 1989 om 15.30 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis een openbare vergadering van de commissie zal wor den gehouden, waarin de volgende za ken aan de orde komen: 15.30 uur: het bezwaarschrift tegen de gedeeltelijke weigering van een ont heffing ingevolge de zoneverordening Hinderwet voor het perceel Koningin nelaan 100 (groothandel, annex repa ratiewerkplaats). 16.00 uur: het beroepschrift tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van een schuilgelegenheid aan de Peter van de Breemerweg. 16.30 uur: het beroepschrift tegen de weigering van een vergunning voor de bouw van een tuinhuisje/blokhut aan de Eigendomeg 146. 17.00 uur: het beroepschrift tegen de vaststelling van een subsidie door het bestuur van de muziekvereniging PVO. Deze vergadering komt in de plaats voor de uitgestelde vergadering van 27 oktober j.1. De afgelopen maanden heft een werk groep zich beziggehouden met het op stellen van een emancipatie-deelnoti- tie; deze is nu in concept gereed. Het thema is "Vrouw en Politiek"; de deel- notitie tracht inzicht te verschaffen in de redenen waarom er relatief weinig vrouwen de politiek ingaan. Immers, meer dan de helft van de Soester bevol king bestaat uit vrouwen. Waarom zijn er zo weinig in het gemeentebestuur te rug te vinden? Aan het eind van de deelnotitie doet de werkgroep aanbevelingen aan het ge meentebestuur, die als doel hebben mogelijke drempels voor vrouwen weg te nemen. Alvorens de notitie aan respectievelijk het College van Burgemeester en Wet houders en de gemeenteraad aan te bie den wordt de bevolking in de gelegen heid gesteld hiertoe een steentje bij te dragen. Belangstellenden met waarde volle ideeën of goede kritiek worden uitgenodigd voor de informatieavond op donderdag 2 november 's avonds om 8 uur in het gebouw Lange Brinkweg 77. Een exemplaar van de Deelnotitie Vrouw en politiek is te verkrijgen in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 'Het Bergkristal', het nieuwe onder komen van de Soester Lapidaristen (stenenslijpersonder Honsbergen werd zaterdagochtend feestelijk ge opend. Hiervoor was wethouder Frans Kingma uitgenodigd. Onder deskundi ge leiding van Jacques Marlens, secreta ris van de Lapidaristenclub, zaagde Kingma een stukje bergkristal door op een van de machines. "Een stenenliefhebber is een natuurlief hebber", stelde Mariens. Daarom felici teerde hij de gemeente Soest met haar hulp bij de totstandkoming van 'Het Foto: Goos van der Wilt. Bergkristal K ingma vroeg zich in zijn speech af of de lapidaristen mensen waren die terug wilden naar het stenen tijdperk. Uitein delijk kwam hij echter tot een andere conclusie. "A Is ik al die machines zo zie staan kan ik me dat niet voorstellen. Hoewel de officiële opening pas om 11.00 uur plaatsvond, was het al vanaf 10.00 uur druk onder Honsbergen. Het was passen en meten om alle belangstel lenden samen in de vijftig vierkante me ter grote ruimte een plaatsje te geven. Foto: Goos van der Wilt. Diverse instellingen konden zaterdag sochtend een cadeau van de Bouw- en Houtbond FNV in ontvangst nemen. De tien instanties, de Lindenhof de Vrije Teugel, de Blauwe Vogel, het Van ArkelInstituut, Molenschot, GrootEn- gendaal, Malva Hoeve, de Paarde- kamp, Dierentehuis 't Hart en Scholen gemeenschap Eemlandkregen een goed zittende, houten bank aangeboden ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de Bouw- en Houtbond. De banken waren in opdracht van de FNV gemaakt door leerlingen van de Scholengemeenschap Eemland. Hier voor hadden zes Soester aannemers hun medewerking verleend. Vertegenwoordigers van acht van de tien instellingen waren naar het 'posi- duivenzaaltje' aan de Koningsweg ge komen om hun bank te bewonderen. Twee instellingen kwamen niet opda gen. Misschien was 10.00 uur wat te vroeg voor hen op de zaterdagmorgen. De ruim 450 bezoekers aan het na jaarsconcert van het mannenkoor "Apollo'' zullen geen spijt gehad heb ben van hun komst naar de Juliana- kerk, waar het concert werd gegeven. Nederlandstalige muziek stond dit maal op de voorgrond. Er is maar een beperkt repertoire van dergelijke mu ziek voor mannenkoren. Door Apollo werden vroeger op con coursen vaak dergelijk werken uitge voerd. Enkele daarvan stonden don derdag j.1. op het programma, o.a. het "Merck toch hoe sterck", een oud volkslied in een 'moderne zetting van Henk Badings. Een geraffineerd stuk, in een boeiende maar lastige bewerking waarop hard gestudeerd is, kwam goed uit de verf. In "Twee voerlui", een koorparaphrase herkent men allerlei volksliedjes: "Een karretje op de zand weg", "Zie de maan schijnt door de bo men", "De twaalf rovers" en het begin van een pianoconcert van Tsjaikowski. Aan de potpourri "Blumen von Ha- waii" beleefden koor en solisten veel plezier en ook het publiek getuigde met een lang applaus dat zij het wist te waar deren. De sopraan Map Groenendijk van der Panne, al enkele malen te gast bij Apollo vertolkte het "E Susanna non vien?" uit "Le nozze di Figaro" van Mozart op bekwame wijze. Haar stem is de laatste jaren kwalitatief zeer vooruit gegaan. Charles Gabriël, een plaatsgenoot en ooit lid van het koor, geniet al grote be kendheid en waardering in Soest. Met zijn krachtige tenorstem zong hij met de van hem bekende allure "E la solit a sto- ria uit "L'Arlésia" van F. Ciléa. Wanneer een mannelijke en een vrou welijke solist aanwezig zijn, kan een duet niet achterwege blijven. "Bin so glücklich" uit "Das Dreim adelhaus" van F. Schubert en een duet uit de Csar- das-fürstin van E. Kalman werden op Foto: Goos van der Wilt. Zonnebloemactie Via kranten, radio en televisie wordt men er dezer dagen aan herinnerd, dat "De Zonnebloem" weer een aanvang heeft gemaakt met de organisatie van de landelijke actie "Zon in de schoor steen". Deze actie is bestemd voor lang durig zieken, gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen met name diegenen die weinig, of geen relaties hebben en dus ook weinig of niets van het sin terklaasfeest merken. Evenals voor gaande jaren doet de afdeling Soest van "De Zonnebloem" van harte aan deze actie mee en roept daarom bij deze ie dereen op hieraan eveneens deel te ne men. Het is absoluut niet de bedoeling, dat men een kostbaar geschenk geeft. Het gebaar, een persoonlijke attentie is de hoofdzaak, laat de ander merken erbij te behoren. Tracht een gezellig, feeste lijk pakje te maken, dat men - als het mogelijk is - vergezeld van een vriende lijk brieije of rijmpje, gaat bezorgen of verzendt. Wie aan deze actie wil meedoen kan zich opgeven vóór 15 november bij één van de volgende adressen: mevr. H. Brugman, Titus Brandsmastraat 17, 3762 JJ Soest, tel. 10897 en mevr. C. Smink, Plasweg 64,3768 AN Soest, tel. 14643. Na 15 november ontvangt men dan naam en adres van de ontvanger en en kele summiere gegevens zodat eventu eel een "aangepast" pakje kan worden gemaakt. Wie mensen in zijn omgeving kent, waarvan men denkt dat zij beslist in aanmerking komen voor het ontvangen van een pakje, kan dan ook contact op nemen met een van de hierboven ge noemde medewerksters van de afdeling Soest van "De Zonnebloem". Met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt... We weten het allemaal zo langzamerhand wel: als we kein chemisch afval ge woon weggooien, vergiftigen we het milieu. Veel mensen brengen hun kca al naar de winkelier of het gemeentedepot. Ook een batterij is klein chemischaf- val omdat er schadelijke zware metalen in zitten. Lege batterijen gooien we daarom in de batterijbox die we in verschillende winkels kunnen vinden. Maar daarmee zijn we er nog niet! 100.000.000 batterijen Per jaar worden er 100 miljoen lege batterijen afgedankt. Het gedeelte dat ge scheiden wordt ingezameld komt natuurlijk niet op de stortplaats of in de ge wone verbrandingsoven terecht. Die krijgen een speciale behandeling. Som mige batterij-soorten kunnen worden verwerkt, andere soorten worden in speciale opslagplaatsen gestort. Als we nu met z n allen overstappen van wegwerpbatterijen op oplaadbare batterijen, zijn er op den duur geen opslagplaatsen voor batterijen meer no dig! Oplaadbaar: goed voor uw portemonnee; beter voor het milieu! Oplaadbare batterijen kunnen zo'n 1000 maal worden opgeladen. Dat bete kent dat u met een setje van deze batterijen tientallen jaren vooruit kunt In deze batterijen zitten ook schadelijke stoffen maar die kunnen er worden uit gehaald en opnieuw worden gebruikt. U moet dus ook deze batterijen als ze uitgeput zijn in de batterijbox doen. Oplaadbare batterijen zijn wel wat duurder in aanschaf maar omdat ze 1000 tnaal op te laden zijn, zijn ze op den duur stukken goedkoper. De aanschaf kosten van de oplader zijn ook snel terugverdiend. Korting In de maand november zijn de oplaadbare batterijen en opladers in de aanbie- gl Semeente Soest heeft nl. diverse winkeliers gevraagd om een korting van 10 /o op beide artikelen te geven. Bij de hieronder genoemde winkeliers kunt u dus nog een paar gulden extra uitsparen. Tips -Laat u bij aanschaf door de winkelier adviseren. Voor bepaalde precisie ap paratuur zijn oplaadbare batterijen n.1. niet geschikt -Lees goed de gebruiksaanwijzing van de oplader. Te lang laden schaadt de batterijen met, maar te kort laden wel. scnaadt ae Adressen prljskaartfe af^ maa"d n°Vember no® eens 10% van het Blokker, Van Weedestraat 20 Blokker, Zuidpromenade 24 V.d. Broek, Smitsweg 10 De Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15 Guco bv, Van Weedestraat 215 Foto Van Oosten, Soesterbergsestraat 57 Foto Van Oosten, Van Weedestraat 147 Foto Swager, van Weedestraat 85 Karweihuis Sukking, Rademakerstraat 5 Krebbers en Jaarsma, Van Weedestraat 52 Schoemaker, Van Weedestraat 78 Soesterbergs Warenhuis, Rademakerstraat 26 Ter Horst, Nieuweweg 99 Westerhof, Zuidpromenade 28 Apolio op volle sterkte tijdens het con cert in de Julianakerk. frivole wijze gezongen. Aan de onge dwongenheid van hun optreden is te zien dat zij al vaker samen hebben ge zongen. De pianist Huib Doyer ondersteunde koor en solisten op bekwame wijze. Ge- rard van de Schepop wist het koor bij de moeilijke passages goed in de hand te houden. De te zingen werken werden op informatieve wijze gepresenteerd door Thari Schröder. C.K.

Soester Courant | 1989 | | pagina 14