WEEKEND RECEPT O een hoofdstuk apart... "Reuze kabouters" bij Super van Doorn O 'n ÏS UW ZAKENLUNCH OF -DINER WW PAGINA 14 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 milieu? ier milieu: EN mg* AVONDJE* UIT ET *D'66 tmnNvtii- Wintersport ruilmarkt bij Eb Kareisen Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Oiufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Familie Jansen concerteerde in stampvolle Oude Kerk X 3 co O Varkenslappen met mosterdsaus Politie treedt op tegen borden Hubertus-diner bij 't Zwaantje Computer beveiligingen Nationale jeugdcollecte Jantje Beton Restaurant en Motel Het Witte Huis Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Mr. Paul Hoofstuk optiek, waarin ogen centraal staan. Modieuze elegance. In kunststof en metaal. De nieuwste design- accenten uit hedentijdse mode. Een uitgelezen kollektie, ook voor interessante prijzen. oto: Goos van der Wilt door Arie Wandelaar verleend. digers van acht van de 'n waren naar het 'post- aan de Koningsweg ge- <n bank te bewonderen, gen kwamen niet opda- t was 10.00 uur wat te i op de zaterdagmorgen. esterkte tijdens hetcon- akerk. zongen. Aan de onge in hun optreden is te iker samen hebben ge- Doyer ondersteunde ip bekwame wijze. Ge- pop wist het koor bij de ;es goed in de hand te zingen werken werden wijze gepresenteerd öder. der Wilt. C.K. denkt... i chemisch afval ge- brengen hun kca al s klein chemischaf- atterijen gooien we :ls kunnen vinden. let gedeelte dat ge- rtplaats of in de ge- behandeling. Som soorten worden in jen op oplaadbare •atterijen meer no- geladen. Dat bete- :n vooruit kunt. In nen er worden uit- ze batterijen als ze iar omdat ze 1000 per. De aanschaf- idersindeaanbie- gd om een korting oemde winkeliers aaide precisie ap- laden schaadt de eens 10% van het n bericht uit een krant van vorige eek: "Om de problemen rond een leater in Soest voor een deel op te lossen stelt de plaatselijke D'66-frac- tie voor een "theaterbus" te laten rij- len. De theaterbus zou een alternatief unnen zijn voor een (groter) theater in C-drie. De Soester democraten vin- en dat er bestudeerd moet worden of er met één of meer theaters in de om- eving collectieve arrangementen zijn af te sluiten, inclusief vervoer. Het mes mijdt dan aan twee kanten, vervolgt de partij. Niet-auto-bezitters hebben ;een vervoersproblemen meer en au tobezitters kunnen hun wagen thuis laten. Wellicht kan er korting worden bedongen." Arie heeft dit onzalige geitewollen- sokkenplan een weekje op zich laten inwerken alvorens te reageren. De theaterbus zou in de opvatting van D'66 een alternatief voor C-drie dan •vel een echt theater in Soest kunnen zijn. Het virus van Progressief Soest lijkt besmettelijk te zijn, want ook deze partij is van mening, zonder daarvoor met bewijzen op tafel te komen, dat u en ik ons theateravondje bij voorkeur elders consumeren. Beide partijen gaan met hun opvattin gen voorbij aan de uitkomst van een professionele enquête (bureau Lagen dijk - kosten iets meer dan een halve ton), waaruit blijkt dat 76% van de Soester bevolking in onze gemeente betere culturele voorzieningen wenst, waarvan 38% meent dat daaraan prio riteit moet worden gegeven. Referen- dumgevoelig D'66 zou hier z'n voor deel mee kunnen doen. Daarvoor in de plaats busonderneming Midden- Nederland. Roept ii maar. Wat zal het zijn? Toon Hermans in Gooiland, Herman Fin kers in Huizen, De Hoofdstad Operet te in Utrecht, Mary Dresselhuys in Baarn, Pim Jacobs in Laren, The Dutch Swing College in Zeist, Joop Doderer in Amersfoort of Robert Paul in Baarn. Beste mensen, waar hebben we het nu eigenlijk over? Eerst jagen we de Soester midden stand op stang met de kooptrein naar Utrechteerder was het gemeentehuis een Klaagmuur, omdat we straks voor ziekenhuisopname naar elders moeten en nu rijden we naar de gemeentelijke buren voor het bezoeken van een theater. In déze altefnatievé lijn wéét1 Arië ér nog een paar. Geen zwembad in Soest, touringcars naar Baarn en Amerfoort laten rijden, Tijdens de weekends alle sporters de gemeente uit, elders is het leuker, en vooral voordeliger. Zoals eerdèr opgemerkt: waar hebben we 't over? De Speeldoosdirectie maakte onlangs bekend dat alleen al in Baarn 281 abonnementen aan Soester ingezete nen voor het seizoen '89 - '90 werden verkocht, de losse kaartverkoop werd hierbij buiten beschouwing gelaten. D'66 en Progressief Soest zouden er verstandig aan doen ook eens de cij fers op te vragen in Amerfoort - Hil versum - Bussum Laren - Zeist en Veenendaal. Marktonderzoek, door amateurs en professionals verricht, heeft duidelijk aangetoond dat een grote meerder heid in Soest kiest voor uitgaansmoge lijkheden in eigen gemeente. C-drie kan, omdat het jaren geleden volgens een andere bestemmingsfilosofie van de grond kwam, niet als volwaardig theater worden beschouwd. Zou 't er alsnog van te maken zijn? Zakelijke en artistieke adviseurs, vak mensen, zullen daarover adviezen moeten uitbrengen. Is C-drie niet haalbaar, blijkt een aan de eisen des tijds aangepast theater elders in Soest er niet te kunnen komen, dan pas is het tijd om aan alternatieven te gaan den ken. Er nu als politieke partij mee komen is het hoofd verliezen, wie zijn hoofd verliest staat raar te kijken. Want hij houdt in deze kwestie weinig over wat de moeite waard wordt geacht. Busonderneming Midden-Nederland voorlopig dus maar even afbestellen. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten De jaarlijkse wintersport ruilmarkt van Sporthuis Eb Kareisen wordt dit jaar weer gehouden in de Rank tegenover de winkel en wel op zaterdag 11 novem ber van 10.30 tot 15.30 uur. Het inbrengen van goederen kan van maandag 6 tot en met vrijdag 10 no vember bij Sporthuis Eb Kareisen aan de Soesterbergsestraat 3. U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 De "Reuze Super Kabouter-aktie" die vorige week van start is gegaan bij Su per van Doorn, de bekende super markt aan de Wiardi Beckmanstraat, wordt een groot succes. Dat staat nu al vast, terwijl de eerste actieweek er ei genlijk nog maar net op zit. Vier we ken lang staat alles bij Super van Doorn in het teken van de kabouters. Uniek en in verscheidene opzichten een topper, het laatste COK-concert van dit seizoen. Een aantrekkelijk programma, de goede kwaliteit van het gebodene en de primeur, het aan één concert deelne men van het hele gezin Jansen, voorza gen blijkbaar in een muzikale behoefte. In de Oude Kerk was vrijdagavond j.1. vrijwel geen plaats onbezet. Zoon David opende met een vaardig op het grote Batz-orgel uitgevoerd Magni ficat van Buxtehude. In de daarop vol gende aria van Bach lieten de overige gezinsleden zich horen. Christine be schikt over een mooie stem, die de kerkruimte moeiteloos vult. De elfjari ge Janine speelde gaaf de obligaat viool-partij, een uitzonderlijke presta tie. Vader Jan en broer Maarten bege leidden op clavecimbel en cello. Janine, die een zeventiende-eeuwse Engelse viool bespeelt trad,door haar vader aan het clavecimbel begeleid, bo vendien solistisch op in Bach's sonate II in A dur. Zij wist aan het instrument een prachtige klank te ontlokken. Na dit barok gedeelte volgden compo sities in de klassieke stijl. De eerste er van, de sonate m G dur voor cello en clavecimbel, is geschreven door Sam- martini. Andere componisten uit de tweede helft van de achttiende eeuw maakten zich diens nieuwe stijl eigen. Vader Jan en zoon Maarten lieten in dit werk een gaaf samenspel horen. Daar bij toonde Maarten in muzikale vaar digheid niet onder te doen voor de ove rige familieleden. Jan soleerde met een compositie van Mozart en liet daarbij de mogelijkheden van zijn "oude" in strument, het fraaie orgel, goed tot z'n recht komen. Sopraan Christine en organist Jan ver tolkten Terziani's cantate "Salvé Regi- na", een speelse groet aan koningin Maria.Jan, Maarten en Janine besloten met een trio in c moll van Joseph Haydn. Ook daarbij bleek hoe goed zij elkander bij het samenspel aanvoelen. Na afloop mocht de familie Jansen te recht een langdurig en warm applaus in ontvangst nemen. Liefhebbers kunnen het concert óp een later tijdstip wellicht opnieuw beluisteren, aangezien de AROS er opnamen van heeft gemaakt. _J LU LU UJ FIABO van LEOLUX De strakke eenvoud van een kenmerkende zitinnovatie Bij gekookte bloemkool, broccoli of bleek selderij smaken varkenslapjes in een pittige mostersaus erg goed. Gebruik er bij voor keur grove mosterd voor want die laat zich heel goed combineren met de sherry, die ook in de saus wordt verwerkt. Reken voor 4 personen op 4 malse varkens lapjes van elk ca. 125 gram. Verder heeft u nodig: bouillon (eventueel van tablet of kor rels), citroensap, maïzena. Maak het vlees droog met kepcnpapier. Wrijf het in met wat zout, peper en een klein beetje kerriepoeder. Verhit 75 gram boter. Wacht tot het schuim op de boter voor een groot deel is wéggetrokken. Bak het vlees er snel aan weerszijden lichtbruin in. Neem het vlees even uit de pan. Sprenkel over elk lapje 1 theelepel citroensap. Voeg aan de bakbo ter 3 di kokende bouillon toe. Roer de aan- zetsels van de bodem van de pan goed los. Temper de warmtebron. Leg het vlees terug in de pan en laat alles met deksel op de pan gedurende 35 tot 45 minuten zachtjes sto ven. Roer in een kommetje 1'/; theelepel maïzena en 3 eetlepels droge sherry tot een glad mengsel. Neem het vlees uit de pan en leg het op een voorverwarmde schaal. Roer het mosterdmèngsel door het stoofvocht en laat er even de kook over komen. Schenk de saus over het vlees en dien het gerecht daar na op. Tip: de saus kunt u verfijnen door er vlak voor het opdienen 2 a 3 eetlepels slagroom of crème fraiche (op kamertemperatuur) door te roeren. Bereidingstijd 15 minuten Energie per portie: 1540 kJ (370 kcal) In de afgelopen week hebben heel wat klanten daarmee al op een bijzondere manier kennis gemaakt. Zo stond er bij de broodafdeling een krentenbrood van twee meter lengte, waarvan men het gewicht moest raden om een CD- speler te kunnen winnen. Verder was er een pak Bolletje-beschuit van reuze formaat, waaraan een kleine prijsvraag verbonden was. De winnaars maken kans op een leuk T-shirt. Wie het ge wicht van het krentenbrood heeft gera den en wie de Bolletje-prijsvraag heb ben gewonnen wordt vandaag in de su permarkt bekend gemaakt. Het brood zelf wordt door Super van Doorn aan de bewoners van Groot Engendaal ge schonken, zodat die er een smakelijk hapje van meegenieten. Deze en andere acties -in de komende weken- begeleiden de kabouter-actie, waarbij Super opnieuw een aantal ka bouter-figuurtjes aanbiedt (voor 1,50) bij aankoop van 25,— aan boodschappen. Er worden in totaal 25 verschillende kaboutertjes verspreid; de eerste drie weken telkens zeven, de laatste week nog eens vier. Sprookjesland Dat Super van Doorn niet alleen oog heeft voor de kleine kabouterpop petjes, maar ook voor "reuze kabou ters" bleek afgelopen vrijdag en zater dag, toen alle cassiéres in kabouter-uit monstering achter hun kassa zaten. Op die manier waanden de klanten zich na genoeg in sprookjesland. Deze week krijgt de actie een vervolg: er komt in de zaak bijvoorbeeld een enorme Mortadella-wordt met een Ipngte van een meter of drie, die overi gens in gedeelten wordt verkocht. Ui teraard is er ophieuw één serie kabou terpoppetjes te koop en kunnen de kin deren deelnemen aan de tweede grote De politie heeft vorige week op diverse plaatsen de borden verwijderd, die voorbijgangers attent moesten maken op de opening van de nieuwe hobby ruimte voor stenenslijpers in Soest. Er was geen vergunning voor afgegeven. Ook trad de politie op tegen borden die de Pijnenburgcross onder de aandacht van bet publiék bracht. Later bleek dat namens de Sportstichting wel toestem ming was verleend om de borden te plaatsen, maar volgens de politie is de stichting daarmee buiten haar bevoégd- heden gegaan. Een en ander zal nader worden besproken, aldus de politie. De kabouter-caissières van Super van Doorn. Foto: Goos van der Wilt. kleurplatenwedstrijd. De eerste serie kleurplaten hangt al te pronk in de zaak, en tot het einde van deze week kunnen ze nog worden inge leverd. De eerste 150 kunstenaars ma ken kans op een leuke prijs: ze kunnen op woensdag 8 november gratis gesch minkt worden! Vanaf vandaag worden trouwens de kleurplaten van de tweede serie uitge reikt, die t.z.t. voor 100 kinderen kans geeft op een mooie foto met de kabou terpop. Aanstaande vrijdag en zaterdag tim mert Super van Doorn ook letterlijk aan de weg. Een promotiewagen van het bekende chocolademelkmerk Choq rijdt dan kriskras door Soest en er wor den waardebonnen onder het publiek verspreid. Opletten dus, of u de Choq- wagen door de straat ziet komen! Op zaterdag 4 november a.s. organi seert restaurant 't Zwaantje te Soester- berg wederom een Hubertus-diner met als thema: "Natuurlijk jagen met valk en havik". Aanvang 19.00 uur. Het di ner zal bestaan uit een vijf-gangen me nu van wildspecialiteiten. Ter opluiste ring zullen de sonneurs van de jachtver- eniging Soestdijk de gasten bij aan komst tussen 19.00 en 19.30 uur met jachthoornsignalen begroeten en ook gedurende de avond optreden. Tijdens het diner zal door leden van de valkeniersvereniging "Adriaan Mol len" een interessante uiteenzetting ge geven worden over roofvogels in het al gemeen en met name over de havik en valk waarmee zij hun sport "het natuur lijk jagen" beoefenen. Het muzikale ge deelte zal worden verzorgd door de Middleton Jazz Set, die ook reeds met veel succes diverse concerten in 't Zwaantje op zondagmiddagen hebben gegeven. Voor meer informatie reser vering telefoon: 03463-51423. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Het Nationaal Jeugd Fonds, beter be kend als het fonds van Jantje Beton, houdt van 6 tot 12 november de jaar lijkse nationale jeugdcollecte. De op- brengst is bestemd voor de leef- en speelruimte van het kind. Een kind moet kunnen spelen. Maar veilig spelen op straat kan vaak niet. Het kind van nu is aangewezen op speelvoorzieningen in de buurt; op speeltuinen en kinderboerdérijen. Daarvoor is echter vaak geen geld. Ge brek aan voldoende speelmogelijkhe- den, zowel binnen als buiten, heeft in grijpende gevolgen voor de groei naar de volwassenheid. Spelen is voor kinde ren van levensbelang! Met de helft van de opbrengst van de nationale jeugdcollecte steunt het fonds van Jantje Beton jaarlijks zo'n vijfhon derd projecten voor de jeugd. Daarbij gaat het om speeltuinen en speelvoor zieningen, kinderboerderijen, speelo- theken, peuterspeelzalen, jeugdcircus- sen, jeugdgebouwen en kindervakan tiekampen. Met geld van Jantje Beton worden nieuwe initiatieven gereali seerd en kan bestaand jeugdwerk beter functioneren. De andere helft van de opbrengst is di rect bestemd voor het jeugdwerk in de eigen plaats, namelijk voor de collecte rende jeugdverenigingen en groepen. Voor bijvoorbeeld de aanschaf van nieuw kampeermateriaal, voor een ex tra activiteit of de vervanging van een glijbaan. De collecte voor de leef- en speelruimte van de jeugd wordt dit jaar gehouden van 6 tot 12 november. Enkele duizen den collectanten uit het jeugd- en jon gerenwerk houden die week een huis- aan-huis collecte. Op zaterdag wordt bovendien op veel plaatsen een straat collecte gehouden. De jeugd heeft speelruimte nodig. Het Nationaal Jeugd Fonds zorgt ervoor. Het welzijn van de jeugd gaat iedereen aan. De volwassenen van morgen heb ben recht op steun. Jantje Beton helpt de jeugd. Wie geen collectant ziet kan een bijdra ge storten op giro 1247 van het Natio naal Jeugd Fonds in Utrecht. Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Ach gossie, ach gossie, da's schrikken! Het is natuurlijk een hele promotie om na een kleine plaats als Soest, burge meester te worden van een "grootstad" als Arnhem. Dat overkwam onze bur gervader mr. Paul Scholten en toen de aanstelling bij hem in de bus gleed, zal hij wel een luchtsprongetje hebben ge maakt. Want als eerste man van een stad van dit kaliber, tel je pas mee onder de collegae en mag je ongetwijfeld Van Thijn met Ed aanspreken en wordt je ongetwijfeld uitgenodigd op de privé- feestjes van de Commissaris der Konin gin in Gelderland, de heer M. de Bruij- ne. Wij, hebben het met z 'n allen onze mr. Paul gegund. Ik sowieso want de heer Scholten was ook nog bescherm heer van onze voetbalclub SEC en bij belangrijke wedstrijden ontbrak hij nooit. Dan kwam 'ie, vaak met wethou ders als de heren Plomp en Van Logten - stein en zette zich, gekleed in zijn be roemde regenjas, naast mij op de tribune en genoot zichtbaar van de wedstrijd. Hoewel ik de indruk had niet met een échte voetbalkenner te maken te heb ben. Ook was hij een paar jaar op rij on ze gast als op de laatste a vond de deelne mers van de avondvierdaagse over het SEC-veld paradeerden. Dan sprong hij diverse malen enthousiast op, klapte verwoed in zijn handen, streek kinderen over hun bol en vertrouwde mij onder tussen toe dat hij zo'n trip nooit zou kun nen volhouden. Als je hem goed bekeek, wist je zeker nou niet direct met een fer vent sporter te maken te hebben. Ik zag hem ook niet als een zich uitputtende jogger in de Soesterduinen. Maar dat hoefde ook niet. Af en toe was er wat op winding in en om het gemeentehuis maar verder dan de plaatselijke pers kwamen dit soort strubbellingen niet. En nou is 'ie dan een wijle burgemeester in Arnhem en dat heeft hij geweten! Gossie, gossie, de heer Scholten had net zijn nieuwe ambtsketen omgehangen of er werd al flink aan gerammeld. Hij had maar pas zijn gerieflijke kamer aan de Steenhoffstraat verlaten waar hij com fortabel en in alle rust honderd jaar had kunnen' Wórden of om hem heen begon de zware artillerie, begon de muiterij onder zijn burgers en sloegen bestuur ders elkaar figuurlijk de hersens in! En allemaal buiten zijn schuld natuurlijk want de brandhaarden smeulden al toen hij nog bij slagerij Van Asch wat klui ven voor zijn hond Ploem bestelde. En meteen werd mr. Paul overvallen door de landelijke pers en moest hij allerlei verklaringen afleggen op het NOS- journaal. Wand dat móet, de burge meester is het hoofd van zowat alles en dientengevolge verantwoordelijk. Ook al zit je er net een paar uur en heb je geen benul waarover al die druktemakers het hebben. En het was om de donder geen kattepis waarover hij wat zinnigs hoor de te zeggen. 1. De bewoners van de wijk Klarendal kwamen in opstand omdat zij zichzelf en hun kinderen bedreigd voelden door drugsdealers en -gebruikers. De over last was niet meer in te tomen en aange zien de drugsmaffia uit harde jongens bestaat, was de kans op een echte wijk- oorlog groot. En of mr. P. Scholten maar even wilde vertelden hoe hij en de zijnen dat dachten op te lossen. 2. Hetprostitutie-probleem begon uit de pan te rijzen. Het college van B. en W. vond het een goed idee om een "gedoog zone" aan te wijzen om de handel en wandel van de pret-dames in ieder geval geconcentreerd in de hand te kunnen houden. Daarvoor had men een wijk op het oog waarvan de bewoners nóg meer kabaal maakten om 't te voorkomen. En wéér stonden reporters en camera mensen bij de burgemeester op de stoep om verhaal te halen terwijl die arme man waarschijnlijk zelfs nooit gehóórd had van een tippelwijk" want dit soort frivole dingen kennen wij niet in Soest. 3. De rook van dat probleem hangt nog boven het Arnhemse Spijkerkwartier of de vier P.v.d.A en twee C.D.A. wethou ders van de gemeente Arnhem vliegen elkaar in de haren omdat het hulppro gramma voor de minima in de gemeente uitgelopen is op een financiëelfiasco. Er schijnt al f 1.500.000, teveel zijn uit gegeven en de C.D.A. 'ers moeten geroe pen hebben dat dat de schuld is van het linkse blok en dat zij die verantwoor ding niet meer wensen te dragen. En de heer Scholten zit daar dan als correct opgevoede V. V.D. 'er tussen! Hij weet maar pas hoe iedereen in het college van B. en W. heet en meteen moet hij al als scheidsrechter in een boksmatch funge ren! 4. De politie van Arnhem waarover de burgemeester de baas is riep onlangs dat het niet meer werd gepikt. Voetbalclub Vitesse en de KNVB hadden namelijk de wedstrijd Vitesse-Ajax gepland op 24 december. Een risico-wedstrijd heet dat tegenwoordig. Veel korpsleden zagen hun kerstvakantie door die wedstrijd in het water vallen want het volledigepoli- tie-apparaat moest in en rond het bu reau paraat zijn in verband met eventue le rellen. "Die wedstrijd gaat hoe dan ook door", riep Vitesse-voorzitter Aal- bers, maar de politieagenten peinsden er niet over, zeiden ze "en de burgemeester geeft ons gelijk Dus trok de hele schrij vende en draaiende meute weer op naar de ambtswoning van mr. Paul voor commentaar. Inmiddels hebben Vitesse en de politie een andere datum geprikt voor die wed- strijd, maar toch.... Ik heb met 'm te doen. Waarom werd 'ie nou geen burgervader in Maastricht of Middelburg. Daar gebeurt nooit wat, ik hoor er tenminste geen wanklanken. Ik zie 'm nog voor me op de zaterdagoch tenden als hij met zijn hond Ploem op de gehoorzaamheidscursus kwam. Mijn Kick was net zo'n dondersteen als Ploem. Luisterde nooit. De heer Schol ten liep dan net zo relaxed en net zo idioot achter zijn hond aan als de rest van de cursusgangers. Uiteindelijk leren die honden het wel en krijgt de baas er de wind onder. Dat lijkt me daar in Arnhem toch wel andere koek. Ik zou bijna willen zeggen; "Kom maar terug, joh, als ze daar zo blijven donderjagen Maar dat kan na tuurlijk niet. Toch bel ik 'mop als.'t daar te erg wordt. Hij is beschermheer van SEC geweest, dan wordt ik nou maar eens beschermengel van hém. En een goeie baan vinden we ook wel. Nou je 't zegt: gaat de burgemeester van Middel burg niet één dezer dagen met pen sioen....? Peter Koelewijn Telefoon 02155 -1 71 20 Van Weedestraat 87

Soester Courant | 1989 | | pagina 15