n P. van Buuren Wijkcentrum 'Soesterveen' biedt nieuw onderdak aan acht organisaties wintermantels Computer boeken 5 JAAR 154-13521 COMPUTERBOEKEN van de ven Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij PAGINA 16 ter z'n vak an Buuren 1 en gebak WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT Aanstaande zaterdag feestelijke opening oy Winkelwagentjes in sloot gevonden Hatha- en Raja yoga in Mayindra Menne biedt 'bomenmap' aan Kinderkerk bij "In de Ruimte" EEN BOEKET VOL DROOGBLOEMEN ijT I van de ven Dieven steten fax-apparaat Kledingbeurs in "De Open Hof' tets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Profiteer nu van de enorme keuze in 'Pippelóentje' 'De Smitse' 'De Praatpaal' 'Het Dorpshuis' Vergaderruimte Vakaturebank Wij leveren uit voorraad alle van KLUWER ACADEMIE SERVICE DATA BECKER SYBEX Haal de gratis COMPUTERBOEKEN- CATALOGI bij Winkelcentrum "Hanje-Zuid" - Tel. 12419 Libris De Complete Boekhandel. Wethouder Jan Menne bood maan dagochtend op basisschool Zonnedauw het eerste exemplaar aan van de bomen - map uit de serie 'Natuur om ons heen Chris Uilerwijk was daarbij aanwezig om de kinderen de nodige tekst en uitleg te geven. Menne vertelde de kinderen hoe nuttig bomen in het dagelijks leven zijn. "Ze leveren ons zuurstof en hout. Van dat hout kun je bijvoorbeeld een tafel ma ken. Waarop één van de kinderen met de opmerking kwam dat een bed ook heel goed van hout kan worden ge maakt. "Je moet er allemaal wat voor doen om de bomen gezond te houdenzei Chris tegen de kinderen. "Je mag ze beslist niet stuk maken. Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 IJ5 Tel. 11830 Aanstaande zaterdag, 4 november, wordt het nieuwe wijkcentrum in het Smitsveen geopend. Het centrum, ge huisvest in de voormalige Rinke Tol- manschool aan de Smitsweg 311/313, heeft de naam "Soesterveen" gekre gen en biedt een nieuw onderdak aan acht Soester organisaties op welzijns- gebied. Waarnemend burgemeester Bos verricht om 11.00 uur de officiële opening. het wijkcentrum "Soesterveen" her bergt de volgende instellingen: "De Praatpaal", het buurthuis van Jeugd zorg; het "Dorpshuis" van het Turks Sociaal-Cultureel Werk; het bureau van de Vrijwilligers Vakature Bank; de huurdersvereniging "Het Soester veen"; de peuterspeelzaal "Pippelóen tje"; het kantoor van Vluchtelingen werk en het werkadres voor het al^me- neen maatschappelijk werk van de CMD. In de voormalige kleuterschool "De Kievit" is het internationale vrou wencentrum (Vrouwen voor Vrouwen) gevestigd onder de toepasselijke naam "De Smitse" /met een t dus). Uniek is dat ae acht instellingen geza menlijk de beheerssstichting vormen. Op een oor na is het overleg met de ge meente afgerond, zodat de overdracht van het pand op korte termijn te ver wachten is. Het nieuwe beheers-be- stuur zal dan gezamenlijk de verant woordelijkheid op zich nemen voor de exploitatie van het gebouw. De instellingen hopen op die manier te bereiken dat er een echte integratie ont staat van activiteiten en programma's. Ze streven ernaar dat het wijkcentrum wordt gebruikt door alle bevolkings groepen van Soest, met name door de wijken Smitsveen en Klaarwater. Interculturele manifestatie Om elf uur zaterdag gaat het wijkcen trum officieel van start. Burgemeester Bos verricht de officiële opening, en dat wordt daarna nog eens dunnetjes "overgedaan" door afgevaardigden van de instellingen. Vanaf dat moment be gint een feestelijk programma, dat ge combineerd is met een interculturele manifestatie. Zo is er een optreden van de Turkse volksdansgroep Harman, een ballonnenwedstrijd, een voorstel ling van het poppentheater Pom-Pon en een optreden van een Molukse kin derdansgroep. 's Avonds zorgt een Turkse muziekgroep voor een optre den. In de eigen ruimten vinden tussen 11.30 en 16.00 uur allerlei activiteiten plaats. Het Turks Comité verzorgt een ten toonstelling over Turkije, er zijn Turkse drankjes en hapjes en er is een video band met Turkse volksdansen. Bij "Pippelóentje" zijn er een ballonnen- prikspel, suikerspin, schminken, grab belton en poppenkast. In "De Praat paal" worden buttons gemaakt en is er een knutselhoek, er wordt gekookt en er is ook een tentoonstelling van "eigen werk". De Vakaturebank, de CMD, Vluchtelingenwerk en de huurdersver eniging zijn present met eigen kraampjes met allerlei informatie. In het Internationaal Vrouwencentrum "De Smitse" is van 11.30 tot 13.30 de tentoonstelling Rajaa (wat "hoop" be tekent) te zien, die inzicht geeft over het leven en de achtergronden van Marok kaanse vrouwen. Verder is er een "Turkse kamer", met gebruikvoorwer pen, sieraden, handwerken, foto's etc. Vrouwenfeest Om 14.00 uurt begint bij "De Smitse" een Vrouwenfeest met muziek, een Marokkaanse modeshow, het optreden van de Molukse kinderdansgroep en natuurlijk allerlei Turkse en Marok kaanse hapjes. Elders in deze krant staat een "platte grond" van het nieuwe wijkcentrum, met een korte toelichting op de activi teiten die de verschillende instellingen er ondernemen. Hieronder geven de acht instellingen die in het nieuwe wijkcentrum samen werken een korte uiteenzetting over hun organisatie. A. Vakaturebank De Stichting Vrijwilligers Vakature bank Soest is géén nieuw gezicht in de gemeente Soest en omringende plaat sen. Sinds de oprichting in 1982 heeft de WB zich een centrale plaats ver worven tussen enerzijds mensen die om allerlei redenen vrijwilligerswerk willen gaan doen en anderzijds instellingen, groot of klein, die vrijwilligerswerk aan te bieden hebben. Vrijwilligersvakatu- res zijn vakatures die voldoen aan een aantal criteria, die getoetst worden door een externe toetsingskommissie. De WB-Soest beschikt over een ruim aanbod van vakatures op allerlei ter rein. Samen met de vrij willig(st)ers pro beren haar medewerk(st)ers werk te vinden dat zoveel mogelijk beant woordt aan de wensen en mogelijkhe den van de betreffende vrijwillig(st)er. Naast deze hoofdtaak (het bemiddelen tussen mensen die vrijwilligerswerk zoeken en vakature-verschaffende in stellingen) houdt zij zich met tal van ne- venaktiviteiten op het gebied van vrij willigerswerk, bezig. Enkele van deze aktiviteiten zijn: a. opzetten en begeleiden van vrijwilli- gers-projecten; b. informatie en voorlichting; c. opleidingsmogelijkheden; d. ondersteuning van landelijk opgezet te campagnes door het LVV; e. bemiddeling in geval van arbeidscon flicten enz. Heeft u interesse in vrijwilligerswerk of wilt u informatie over zaken die met vrijwilligerswerk samenhangen, dan kunt u altijd langskomen op ons gezéllig kantoor aan de Smitsweg 311. De openingstijden zijn: ma. t/mdo. van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur, vrij. van 9.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op onze werkplek vindt u altijd een kopje koffie en een geduldig oor, want: "wij zijn er voor u". B. CMD De Stichting C.M.D. gaat in het wijk centrum "Soesterveen" een werkadres vestigen. Voorlopig zal dit alleen door het Algemeen Maatschappelijk Werk worden gebruikt. Omdat dit plan nog in ontwikkeling is, volstaan wij hier alleen met de algeme ne mededeling. Wij hopen ons werk zo in te richten dat wij begin 1990 op dit adres kunnen beginnen. C. Vluchtelingenwerk Sinds begin 1988 biedt dc gemeente Soest onderdak aan asielzoekers; nu zijn dit er 33, dit aantal zal nog uit groeien tot 35 a 40 personen. De materiële opvang (huisvesting, fi nanciën) gebeurt door de gemeente, de immateriële opvang door een groep vrijwilligers: de Stichting Vluchtelin genwerk Soest. Onder immateriële opvang wordt o.a. verstaan: het regelen van de practische zaken (aanmelding bij de vreemdelin gendienst, de sociale dienst), organisa tie van een talencursus, het vertrouwd maken met de Nederlandse samenle ving en de voorzieningen in Soest, het ondersteunen tijdens de juridische pro cedure (voorbereiding op het verhoor, contacten leggen met advocaten). D. Bewonersvereniging 'Het Soesterveen' De hoofdingang van het nieuwe wijk centrum. E. Vrouwencentrum 'De Smitse' Voor het Internationaal Vróuwencen trum "Vrouwen voor Vrouwen" bete kent het feest op 4 november niet alleen de opening van het nieuwe gebouw, maar ook de viering van het jubileum ter gelegenheid van het 10-jarig be staan. Dat 10 jaar geleden begonnen is met het thuis bezoeken van Turkse en Marokkaanse vrouwen door Neder landse vrijwilligsters is langzamerhand uitgegroeid tot een volwaardige so ciaal-culturele instelling. Met name na de aanstelling van de pro jectleidster, mevr. Nel Koning, nu al weer bijna 4 jaar geleden, konden tal van nieuwe activiteiten voor migran tenvrouwen worden opgezet. Vrouwen kunnen nu op het centrum te recht voor cursussen zoals b.v. naaien, fiets- en verkeerslessen, gezondheids voorlichting of volksdansen, maar ook om elkaar te ontmoeten. Op het gebied van arbeid, scholing en maatschappelijke ontwikkelingen wordt informatie en advies gegeven. Daarnaast wordt er jaarlijks een excur sie georganiseerd. De instelling behartigt de belangen van de migrantenvrouwen en meisjes ook naar buiten toe door o.a. deelname aan vergaderingen en bijeenkomsten met andere instellingen en organisaties. Al met al wel iets om met tevredenheid op terug te kijken. Maar niet om achter over te gaan zitten! Na 4 november be ginnen we dan ook met frisse moed en vol plannen aan de volgende 10 jaar. Voor meer informatie over het Interna tionaal Vrouwencentrum kunt u zich wenden tot mevr. Koning. Zij is maan dag, dinsdag en woensdag bereikbaar op het centrum, Smitsweg 313, tel. 23549 F. Peuterspeelzaal 'Pippelóentje' De Stichting Peuterspeelzalen Soest werd in november 1970 opgericht met als doel "het bevorderen van de ontwikkeling van jonge kinderen door hen in groepsverband samen te brengen met deskundige begeleiding". Inmiddels beheert de Stichting zeven speelzalen, waar wekelijks ruim 400 peuters in de leeftijd van 2,5 tot 4 jaar zich kunnen ontplooien en uitleven op een wijze die in de huidige woon- en leefsituatie vaak niet mogelijk is. De SPS is belast met het beheer van het geld, het personeel en de huisvesting. Zij huurt de ruimten waarin de speelzalen gevestigd zijn. Er zijn 21 beroepskrachten (20 leidsters en 1 consulente) in dienst van de stichting en zij put haar financiële middelen uit de ouderbijdragen en de jaarlijkse gemeentelijke subsidie. De financiële administratie is ondergebracht bij Creatief Cultureel Centrum C-drie te Soest. De besluitvorming vindt in het stichtingsbestuur plaats. Dit bestaat uit: - kernbestuur (5 a 6 leden); - voorzitters van de oudercommissies Verder zijn bij de vergaderingen altijd aanwezig: - afvaardiging van de leidsters (2); - consulente. Het kernbestuur vervult de functie van "dagelijks bestuur". De consulente begeleidt de leidsters bij de uitvoering van peuterleidster zijn middels een maandelijks werkoverleg. Verder adviseert zij leidsters in de begeleiding van die kinderen die individueel of in de groep niet goed functioneren. Frequent contact wordt door haar onderhouden met consultatiebureaus, maatschappelijk werk, huisartsen en kinderartsen. Eventuele begeleiding van een kind geschiedt altijd in nauw samenspel en overleg met de ouders. De consulente heeft voorts een adviserende functie naar kern- en stichtingsbestuur. Zij neemt daarin een onafhankelijke positie in en kan eventueel bemiddelend optreden. Inmiddels beheert de stichting 7 speelzalen (6 in Soest en 1 in Soesterberg), te weten: - De Bron, Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 10901; - De Gruthut, A. Cuyperlaan 200, tel. 21987; - "t Kwetternest, Vedelaarpad 53, tel. 22668; - Pippelóentje, Smitsweg 311, tel. 14415; - De Pruttelpot, Prof. Lorentzlaan 181, Soesterberg, tel. 03463 - 52085; - De Ukkepuk, Duinweg 21, tel. 14157; - De Woelwaters, Beetzlaan 32, tel. 21782. G. Buurthuis 'De Praatpaal' Buurthuis de Praatpaal, de naam zegt het al, wil werken voor en met de buurt (Smitsveen en Klaarwater). De Praat paal is een onderdeel van stichting Jeugdzorg, maar werkt ten behoeve van alle leeftijden. Dus Iaat u niet misleiden door de naam, want ook activiteiten voor volwassenen worden georgani seerd en kunnen uitgebreid worden. Wij willen activiteiten uitvoeren in sa menwerking met de wijkbewoners. Het zou uw buurthuis moeten zijn, waar u en uw kinderen graag gebruik van ma ken. De Activiteiten zelf moeten leiden lot plezier/ontmoeting/ vorming, waarbij eigen verantwoordelijkheid hoog in ons vaandel staat. Onze beroepskracht in de Praatpaal is Theo Papilaja, die gelukkig een hele boel steun ervaart van de vrijwilligers. Heeft u interesse of wilt u meer infor matie, bel hem gerust op. Het telefoon nummer is 19546. H. 'Hel Dorpshuis' De Stichting Turks Sociaal Kulturcel Werk (STSKW) organiseert vanaf 1986 sociaal culturele activiteiten voor de Turkse inwoners van Soest. Deze stichting heeft een activiteitencentrum in het wijkcentrum Soesterveen. De ac tiviteiten-ruimte van de stichting heet het "Dorpshuis". Het dorpshuis is 7 dagen per week voor iedereen open. Het dorpshuis wordt door de Turkse mannen druk bezocht. STSKW organiseert ontspanningsacti viteiten voor alle Turkse inwoners van Soest. De stichting organiseert ook voor de Turkse jongens speciale activi teiten o.a. biljarten, tafeltennissen en de filmavonden. STSKW en het Turks comité organise ren op 4 november een interculturele manifestatie. Het openingsfeest van het wijkcentrum Ons dorpshuis duurt tot 23.00 uur voor de Turkse inwoners van Soest. STSKW en het Turks comité organise ren voor die bijzondere dag onder staande activiteiten; 11.30 - 12.00 uur: optreden van Turks volksdansgroep "Harman"; 18.00 - 20.00 uur: optreden van Turksé kabare groep "Aklim Olsa"; 20.00 - 23.00 uur: optreden van Turkse muziekgroep "Tanyildiz". De hele dag door is er een tentoonstel ling van Turkije en er zullen ook Turkse hapjes gereserveerd worden, ledereen is van harte welkom. I. Gezamenlijke vergaderruimte INGANG H-I INGANG F-G INGANG A B C D INGANG E WIJKCENTRUM SOESTERVEEN SMITSWEG Een bewoonster van de Goudwesp bel de vorige week de politie omdat ze in de sloot twee winkelwagentjes had ont dekt. De wagentjes bleken het eigen dom te zijn van een supermarkt in Overhees. Ze werden later door een medewerker opgehaald. Zondag 5 november organiseert "In de Ruimte" een heus feest voor kinderen van alle geloofsrichtingen. Op vrolijke, speelse, creatieve en serieuze wijze zal over de Bijbelse boodschap worden na gedacht. Kinderen in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar zijn vanaf 15.30 uur wel kom in de Heeskapel, Insingerstraat 53 Soest. Het programma zal bestaan uit diverse toneelstukjes, een speciaal geprodu ceerd videofilmpje, een verhaal, een kwis en menig vrolijk lied. Natuurlijk wordt er in de pauze iets lekkers aange boden. De toegang is gratis. Ophaaldienst Voor kinderen die in Soest wonen is er een ophaaldienst georganiseerd. Op de volgende plaatsen worden de kinderen tussen 15.00 en 15.15 uur opgehaald: Hazepad, Smitsweg en hoek Dalweg/ Albert Cuyplaan (bij het standbeeld). Tussen 15.15 en 15.30 uur is de ophaal dienst op: Wollegras, Di Lassostraat en de Haverweerd te vinden. Na afloop (17.30 a 18.00 uur) worden de kinderen natuurlijk teruggebracht. Voor meer informatie: St. In de Ruim te, Cees van Groos tel.02155-24433. Doel Het is de bedoeling de "Kinderkerk" een tweemaandelijks terugkerend ge- HARTJE-ZUID Uitgave: Cantedeer. 40 Schitterende boeketten met een duidelijke uitleg hoe U ze zelf kunt maken. Gebonden, met kleurenfoto's. 37,50 Met waardebon 25,— u betaalt slechts 12.50! I I J Winkelcentrum Had|e-Zuid" Tal 12419 I Jl >ri>. IK' lonij >l< ir Ib m'UI ian< lel. De Hatha en Raja yoga zijn onverbre kelijk aan elkaar verbonden. Ha-tha, letterlijk Zon-maan yoga en Raja, let terlijk Koninklijke yoga. Eerst wordt met Hatha yoga het li chaam gezuiverd en versterkt. Door de asana's (oefeningen) wordt gezorgd voor een goede doorbloeding van het li chaam. Blokkades worden opgeheven, stijfheid wordt uit het lichaam gehaald. Er wordt dus gezorgd voor een algehele harmonie in het lichaam. Als het lichaam in evenwicht is kan met Raja yoga in de geest verder worden ge gaan en kan men zich verdiepen in de achtergronden van yoga. Het is de be doeling dat men in Mayindra driemaal in de maand met de asana's van de Ha tha yoga bezig is en eenmaal in de maand met de Raja yoga met bijvoor beeld de leer van de Chakra's, concen tratie, medidatie, contemplatie oefe ningen. Docente: Josje Joosten-Koning. Tijd: maandagavond van 18.45 -19.45 uur en dinsdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur. Plaats: centrum Mayindra, Kerkstraat 3/5, tel. 25599. Uit een auto-schadebedrijf aan de Energieweg werd tijdens het weekeinde een fax-apparaat gestolen. De dieven kwamen via de achterzijde van het pand binnen door een ruit van een roldeur te verwijderen. Ook vernielden zij de deur van een kantoor. PAGINA 17 Dit jaar bracht de alom bekende kle dingbeurs in het Open Hof het bedrag op van 5.662,—. Het geld gaat direct en in z'n geheel door naar "De wilde ganzen" project IXIM III. Dit houdt in: de aanschaf van drie mais- molens in drie Indiaanse dorpjes in Guatemala. Deze door motoren aange dreven molens bevrijden straks 503 vrouwen (met gezinnen 3255 mensen) van het langdurige en zware handwerk van maismalen op een steen en geven ze gelegenheid toe te komen aan andere activiteiten in de gemeenschap. Alle goede gevers en grage kopers als mede medewerkers hartelijk dank. SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 |\Aenwe8g heel te laten zijn. Doel van dit nieuwe project is met kinderen speels en zinnig na te denken over de Christelijke bood schap in de 20e eeuw. Hierbij staat de Bijbel centraal. De kerkelijke verschil len en geloofsleren zullen niet bena drukt worden. Zondag 5 november zal in het teken staan van vergeven en ver geven worden. Een thema dat volgens de organisatoren anno 1989 zeer rele vant is. 7«iNieuwe lingerie en eUaMc foundations

Soester Courant | 1989 | | pagina 17