£JLoaMs HOF Hans de Widt (50) wordt de nieuwe burgemeester van Soest Teleurgestelde welzijnsorganisaties richten alvast zelf federatie op Provincie accoord met zandwinning Paltz Soest tóch lid van landelijk Platform Vredesbeleid AROS-lokaal voorlopig toch gedekt uit algemene reserves i. WASIEL Installatie vindt plaats op 16 november Raad dringt aan op heropening overleg Tuinmeubels weg GLAS HANDEL M Soester J. Vermeer onderscheiden CDA gaat alsnog overstag Chaotische discussie over subsidie N ieuwjaarsreceptie op 4 januari NINA RICCI Pflutuwctic HET VLEESCENTRUM FEEST IN HARTJE-ZUID 5 JAAR ZUID PROAAENADE schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED P De inkt van de Soester Courant van vorige week - waarin de verwachting werd uitgesproken dat de benoeming van een nieuwe burgemeester op han den was - was bij wijze van spreken nauwelijks droog toen de officiële be kendmaking afkwam van de benoe ming van burgemeester J. (Hans) de Widt van het Brabantse Best tot bur gemeester van Soest. De nieuwe "burgervader" is 50 jaar, lid van de VVD, Doopsgezind, ge trouwd en heeft drie studerende zoons. Sinds 1983 is hij burgemeester van Best, onder de rook van Eindho ven. Daarvoor vervulde hij het ambt in de Noordhollandse gemeente Benne- broek. Politiek Soest is unaniem tevreden over de benoeming van De Widt. Naar ver luidt stond hij als nummer één op de voordracht van de vertrouwenscom missie, die de Commissaris van de Ko ningin heeft geadviseerd. Onder de tien kandidaten die de commissie heeft ge sproken (onder wie één vrouw) kwam hij als de meeste geschikte naar voren. De vader van de nieuwe burgemeester van Soest bekleedde dat ambt in de ja ren zestig in Amersfoort tot zijn overlij den. Zijn moeder woont nog altijd in de Keistad en Soest is hem dus niet be paald onbekend. Bovendien is De Widt een goede kennis van oud-burgemees ter Paul Scholten, die enige maanden geleden naar Arnhem vertrok. De Widt heeft zich in de afgelopen maanden - tijdens de sollicitatieproce dure - zo goed mogelijk georiënteerd op zijn eventuele nieuw standplaats. Hij deed dat vanuit het Brabantse Best door zich te abonneren op de Soester Courant. Officier Aanvankelijk koos de nieuwe eerste burger van Soest voor een militaire loopbaan. Na de Koninklijke Militaire Academie in Breda 1960-1964), waar hij afstudeerde in de economisch-logis- tieke richting met staatsrecht als bijvak, was hij een aantal jaren officier bij de Aan- en Afvoertroepen, o.a. in Nun- speet. Later besloot hij over te stappen naar het bedrijfsleven en aanvaardde hij een marketing-functie bij Philips in Apel doorn. Al snel daarna nam hij de beslis sing zijn vaders voetstappen te drukken en te dingen naar het burgemeester sambt. Hij ging vervolgens werken op het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Overijssel en meldde zich aan bij de VVD. In 1975 werd hij geïn stalleerd in Bennebroek, in 1983 in Best. In de Brabantse gemeente was het nieuws van de benoeming vorige week een grote verrassing. De Widt was nog onlangs herbenoemd. Al gemeen beschouwt men het vertrek van De Widt als een gevoelig verlies. De burgemeester staat in Best bijzonder hoog aangeschreven. Profielschets Waarnemend burgemeester Bos stelde vorige week woensdagmiddag - tijdens de tweede ronde van de begrotingsbe handeling - de gemeenteraad op de hoogte van de benoeming, die enkele uren eerder bekend was geworden. Of schoon niemand (met uitzondering van de vertrouwenscommissie) de nieuwe burgemeester kende toonden de politi ci zich in hun nopjes met de benoeming. De "profielschets" die de raad destijds opstelde lijkt de man dan ook op het lijf geschreven. Alleen bij D66 was er spra ke van een lichte teleurstelling omdat de nieuwe eerste burger niet van "de mocratische" kleur is. Naar verluidt is in Haagse kringen nogal wat moeite ge daan om Soest een D66-burgemeester te geven. De nieuwe burgemeester wordt op don derdag 16 november officieel geïnstal leerd tijdens een buitengewone raads vergadering, die 's middags om drie uur begint in het Griftland College, 's Avonds krijgt de bevolking de gelegen heid om kennis te maken met het gezin De Widt, dat naast burgemeester Hans de Widt bestaat uit zijn echtgenote Agaath de Widt-Beukelman, en de drie zoons Matthijs (20), Quirijn (18) en Floris (bijna 15). De "gewone" raads vergadering van 16 november wordt een week uitgesteld. Elders in deze krant een uitgebreidere eerste kennismaking met de nieuwe burgemeester. Het negatieve oordeel dat de raads commissie Welzijn heeft geveld over de plannen voor een federatie in het Soester welzijnsveld heeft teleurge stelde reacties opgeleverd van de com missie Welzijnsplanning en van een aantal instellingen die nauw bij de voorbereidingen betrokken waren. De instellingen - zes in getal - hebben vo rige week besloten op eigen houtje al vast een federatie op te richten. Na het negatieve advies van de raads commissie trok het College het voorstel voor een krediet weer schielijk in. Be langrijkste struikelblok was de aanstel ling van een vervanger voor de direc teur van Jeugdzorg, die met een aan zienlijk hoger salaris de komende twee jaar ook directeur van de federatie zou zijn, al ging het dan om een proefperio de van twee jaar. De gang van zaken heeft kwaad bloed gezet bij de commissie Welzijnsplan ning (Wpl.), die veel tijd en energie in de voorbereidingen heeft gestoken. In een brief aan alle raasdleden persoon lijk maakt de commissie Wpl. bij monde van voorzitter J. Mink duidelijk dat zij uiterst verontrust is over een en ander, omdat het volgens haar allemaal heeft plaatsgevonden op grond van "ondeug delijke en ondoordachte argumenten". Onbekenden hebben vorige week een rotan tuinbank en twee stoelen gestolen bij een restaurant aan de Rademaker- straat in Soesterberg. Het meubilair verdween uit de serre, die niet afgeslo ten was. De waarde van de spullen is ca. 1000 gulden. De commissie kapittelt in de eerste plaats de gedachte dat de integratie wel vanzelf zou kunnen ontstaan, zonder aanvullende investering van arbeid en geld; en in de tweede plaats het bij de raadsleden blijkbaar levende idee dat de instellingen zelf niet gemotiveerd zijn voor het plan. Lichtvaardig Onzin, vindt de commissie. Alleen met goede wil komen de toch al overbelaste organisaties in het veld niet tot zulke in grijpende veranderingen. "Wij nemen het de commissie Welzijn kwalijk om zo lichtvaardig te menen dat dit anders zou zijn," aldus Welzijnsplanning. Zij noemt het "apert onbillijk" dat de raadsleden maar aannemen dat de in stellingen niet gemotiveerd zijn, wan neer ze niet eens geverifieerd hebben waarop dat vermoeden gebaseerd is. De fracties hebben de instellingen niet eens geraadpleegd, zoals blijkt uit de reactie van de organisaties zelf. De commissie Welzijnsplanning heeft er dan ook bij de raad op aangedrongen het voorstel alsnog serieus te overwe gen. Het is volgens haar op een redelij ke en goede manier uitvoerbaar. "Het is voor het sociaal-culturele werk in Soest van groot belang dat het een kans krijgt de federatie te bewerkstelligen." Instellingen Inmiddels voegden zich ook de betrok ken instellingen zelf in het koor van protest tegen het advies van de raads commissie. Het betreft de stichtingen Vrouwen voor Vrouwen, kinderboer derij De Vrije Teugel, Peuterspeelza len, Jeugdzorg, Jeugdwerk Soesterberg en Turks Sociaal Centrum. In een brief kondigen zij aan nu zelf te beginnen met Laatst ben'k van de trap gegleden en viel door de deurruit beneden. Wat zei m'n vrouw toen? "Mag je elke dag doen, want hij repareert snel, die VAN EDE!" Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! de federatie, omdat het een reeds lang bestaande wens is om nauwer samen te werken. "Dit proces is informeel en for meel reeds geruime tijd aan de gang. Aarzelend zijn zes instellingen voor zichzelf tot de conclusie gekomen dat zo'n federatie een goede weg kan zijn tot verdergaande samenwerking." De zes laten weten dat de aarzelingen van het begin al spoedig plaatsmaakten voor een vastberaden houding. Het voorstel werd dan ook door alle instel lingen gedragen. Het verbaast hen dan ook ten zeerste dat in de commissie Welzijn twijfel werd uitgesproken over hun bereidheid om de federatie aan te gaan, temeer daar er al concrete afspra ken zijn gemaakt voor de afstemming van het financiële en inhoudelijke be leid. "We begrijpen dan ook absoluut niet waar u de indruk vandaan haalt dat de instellingen niet de intentie hebben sa men te werken. Bestuursleden en werkers van de instellingen weten ook niets van een onderzoek uwerzijds waaruit zou moeten blijken dat wij niet zouden willen." De raadsleden wordt verzocht van hun al te voorbarige con clusies terug te komen en het streven van de instellingen serieus te nemen, door het collegevoorstel van harte te ondersteunen. Werkafspraken Vorige week maandag vergaderden de zes instellingen en namen daar het be sluit tot het oprichten van een federatie, waarvan het doel als volgt wordt om schreven: "verdergaande samenwer king tussen de instellingen te bevorde ren". Daartoe zijn werkafspraken ge maakt, laten de zes in een persbericht weten. De kwestie kwam vorige week tijdens de begrotingsbehandeling ter sprake in de gemeenteraad, overigens zonder dat er echt inhoudelijk op een en ander werd ingegaan. Wel drongen de fracties bij wethouder Kingma aan op herope ning van het overleg met Welzijnsplan ning, of liever nog - zoals WD-fractie voorzitter Bert Krijger liet weten - met de instellingen zelf. Kingma wilde liever ook niet "over maar zonder" de com missie Welzijnsplanning spreken en be loofde kontakt te zoeken voor nader overleg. De heer J.J. Vermeer uit Soest is vori ge week benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem vrijdag j.l. uitgereikt door de burgemeester van Bilthoven tijdens een feestelijke re ceptie in die plaats. De heer Vermeer wordt deze maand 62 jaar en legt daarom zijn taken neer als directeur van de Vereniging van Boor- ondernemers en Buizenleggers "Boleg- bo" en een aantal aanverwante lande lijk opererende werkgevers-organisa ties in de bouwnijverheid. Daarbij zijn ca. 55 aannemingsbedrijven aangeslo ten.- De heer Vermeer was sinds 1965 directeur, nadat hij aanvankelijk een loopbaan als beroepsofficier bij de Ge nie volgde. Uit hoofde van zijn functie was de heer Vermeer actief in diverse overleg- en opleidingsorganen en be stuurslid van een groot aantal commis sies. In zijn vrije tijd was hij verder bestuur lijk betrokken bij het katholiek onder wijs in Amersfoort. In Soest kent men hem met name als voorzitter van het de partement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en als bestuurslid van de Rotaryclub Baarn-Soest. Het ziet ernaar uit dat de gemeente Soest zich binnenkort alsnog zal aan sluiten bij het landelijke Platform Ge- mentelijk Vredesbeleid. In de com missie ABZ bleek maandagavond dat een meerderheid van de CDA-fractie haar aanvankelijke bezwaren tegen deze organisatie heeft laten vallen. De commissie besloot eerder dit jaar - op voorstel van oud-burgemeester Scholten - zich te beperken tot het aan vragen van de waarnemersstatus. Vol gens het Platform zelf is dat niet wense lijk, want dat zou de schijn kunnen wek ken dat de leden op een of andere ma nier gebonden zijn aan een bepaalde politieke koers, terwijl er juist uitdruk kelijk is afgesproken dat het Platform geen vredespolitieke uitspraken na mens de leden zal doen. De aangesloten gemeenten blijven volkomen vrij en be palen zelf hun beleid. Eit Algra, voorzitter van het (plaatselij ke) Vredesplatform Soest - een samen werkingsverband van o.a. enkele poli tieke partijen en vredesgroepen in Soest - maakte gebruik van hel spreekrecht om de commissie alsnog te overtuigen van het nut en de wenselijkheid van het lidmaatschap van het landelijke Plat form. Hij wees o.m. op hel feit'dat de "kou" is de Oost-Wesl-verhoudingen weliswaar behoorlijk "van de lucht" is, maar dat er nog vele oorlogen in de we reld woeden, dat de Franse kernproe ven gewoon doorgaan, dat de oneerlij ke verdeling in de wereld gebaseerd is op onrecht en overal een bron van on-- vrede is, en dat ook in Nederland de partijen met een verfoeilijk fascistisch programma meer steun krijgen (in Soest behaalden de Centrum-democra ten ook aanzienlijk meer stemmen dan enkele jaren geleden). Volgens hem vormden ook de jumelage met Kozle en de steun voor de Derde Wereldgroep elementen van een ge meentelijk vredesbeleid, evenals bij voorbeeld de adoptie van Roemeense dorpen. Het landelijk Platform is bij uit stek de plaats om dergelijke activiteiten en initiatieven te bespreken en ervarin gen uit te wisselen. "Het effect zal niet opzienbarend zijn," aldus Algra. "Niemand verwacht dat de vrede uit Soest zal komen. Maar het al ternatief is niets doen, en dat is in meer dan één opzicht een te goedkope reac tie." Vrees In de discussie bleken PvdA, D66 en Prog. Soest (opnieuw) voorstander van aansluiting. Pothuizen (D66) nodigde CDA en VVD dringend uit nu toch eens duidelijk te maken waarop hun vrees voor het Platform nog gebaseerd kon zijn. Bert Krijger (VVD) hield het in eerste instantie op een kort "geen behoefte" en wees erop dat de VVD destijds ook al niets zag in de waarnemersstatus, die de commissie destijds min of meer was opgedrongen door burgemeester Scholten. Jan Visser (P.S.) wees o.m. op het nut om de jumelage-ervaringen van Kozle in het Platform te bespreken en ver zocht Krijger dringend nog eens uit te leggen welke inhoudelijk motieven de VVD hanteerde, maar kreeg daarop geen andere reactie dan dat de liberalen geen ander standpunt hebben dan zij eerder hadden geventileerd. "Zwak", vond Visser. Vrijblijvend De verrassing kwam van CDA-zijde. Kees Verheus meldde dat de meerder heid van zijn fractie nu wél voor het lid maatschap voelde. "Vorige keer had den we de indruk dat er in het Platform toch een soort beslissingen werden ge nomen. We zijn blij dat dat niet het ge val is en dat hel in feite een vrijblijvende zaak is. We kunnen ons daar geen buil aan vallen." Het standpunt van Verheus werd door de "linkse" fracties (Meilof is nog steeds ziek) met instemming en waar dering begroet. Algra liet nog weten dat "vrijblijvend" zeker niet hetzelfde is als "zinloos" en was blij met het standpunt van de commissie. Burgemeester Bos deelde tenslotte mee dat het College zich nu zal beraden op een voorstel aan de raad. Het is zeer waarschijnlijk ge worden dal die zich in meerderheid zal uitspreken voor het lidmaatschap van het Platform. Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn bereid de firma's J. van der Krol en Gebr. Tammer B.V. een ontgron dingsvergunning te verlenen voor de winning van 750.000 kubieke meter ophoogzand op De Paltz in Soest. Zo als GS in het provinciale meerjarenbe- ieidsplan 1990-1993 al aankondigden is dit als het maar enigszins mogelijk is de laatste ontgronding op De Paltz: voor een nieuwe centrale ontgronding in de regio Amersfoort zoekt het cole- ge intensief naar een andere locatie, onder meer naar aanleiding van de af wijzende houding die Soest jegens handhaving als centrale ontgronding van De Paltz aanneemt. De twee firma's hebben GS vergunning gevraagd voor uitbreiding van de be staande zandwinning op drie plekken, grenzend aan de huidige ontgronding. Die plaatsen beslaan een oppervlakte van in totaal 8,5 ha. en er zou ca. 900.000 kubieke meter zand uit kun nen worden gewonnen. De bestaande ontgronding, die sinds 1979 als centrale zandwinning voor de regio Amersfoort fungeert, heeft een oppervlakte van 21 ha.; uitbreiding waarvoor GS toestem ming willen geven beslaat 2,3 ha. en heeft de genoemde capaciteit van 750.000 kubieke meter - genoeg om de komende vijf jaar een aanzienlijk deel van de behoefte te dekken. In de tussen tijd willen GS tot de aanwijzing van een nieuwe centrale ontgronding voor de langere termijn komen. Waarde De uitbreiding waarvoor GS de vergun ning willen verlenen ligt noordoostelijk van de huidige ontgronding, op onge veer 150 meter ten westen van het land huis "De Paltz". De twee andere plaat sen waarvoor vergunning was gevraagd komen volgens het college niet in aan merking vanwege hun waarde uit na tuurwetenschappelijk en-landschappe lijk oogpunt. Het college onderschrijft daarmee de bezwaren die onder andere het gemeentebestuur van Soest tegen ontgronding van deze plaatsen heeft in gebracht. Het erkent overigens dat elke uitbrei ding van de ontgronding tot enige scha de leidt, ook op de plek waarvoor het bereid is een vergunning te verlenen. Maar het constateert anderzijds dat tot de tijd dat er een andere locatie in de re gio Amersfoort beschikbaar komt in de behoefte aan zand moet worden voor- Het liep vorige week bij de begro tingsbehandeling in de gemeenteraad bijna allemaal van een leien dakje, tót het moment dat er gesproken werd over de AROS en derzelver "om bouw" naar een echte lokale omroep. CDA, VVD en D66 lieten duidelijk weten niet gecharmeerd te zijn van het College-voorstel om de beloofde 50.000 gulden per jaar uit de reserves van de CAI te betalen. De verhoging van het CAI-tarief met en kwartje was al helemaal onbespreekbaar. Toch had niemand bezwaar tegen een struc turele dekking van deze uitgaven, als het maar uit een ander potje kwam. Het College had daar alternatieve ideeën voor moeten leveren, maar dat was niet gebeurd. De WD vond dat het geld maar uit de CAI-inkomsten van commerciële zen ders betaald moest worden, maar om dat dat allemaal nog niet vaststaat ver klaarden anderen zich daar pertinent tegen. Er was evenmin steun voor het CDA-opzetje om de uitgaven althans voor 1990 te dekken uit het potje voor de verkiezingen (die toch niet gehou den worden). Boerkoel (PvdA) vond dat een volstrekt mal idee. Hij lanceer de een compromis: een stukje uit de re serves én een snufje uit de commerciële inkomsten. Wethouder Menne zag de algemene middelen nog wel als voornaamste bron voor de AROS-subsidie, zo lang de "commercie" nog niets afschuift, zeker nu er toch wat ruimie was gemaakt in de begroting. "Wélke ruimte?" wilde Neks Blommers (WD) weten. Adriaan Pot huizen maakte zich kwaad over het idee nu al inkomsten weg te geven die nog niemand kende. "U stelt ons nu voor deze subsidie met lucht te dekken," ver weet hij Menne. Hij hield met name CDA en PvdA fijntjes voor dat ze nu dè wrange vruchten plukten van de "blan co cheque" die ze de AROS in het voor uitzicht hadden gesteld. Nieuw compromis De chaos was dus compleet, tot Boer koel een schorsing vroeg en daarna met een nieuw compromis tevoorschijn kwam. Het eerste jaar zou de subsidie gedekt moeten worden uit de algemene reserve en bij de voorjaarsnota zou er dan onderhandeld moeten worden over de volgende jarert; dan zou er waar schijnlijk ook wel duidelijkheid zijn over de commerciële inkomsten, ver onderstelde hij. "De raad mag 't zeggen," reageerde Menne. Zijn collega Kingma vond dat de AROS recht had op zekerheid voor vier jaar en dat er dus bij de vooijarsno- ta spijkers met koppen geslagen zullen moeten worden over de financiering voor de komende jaren. Pothuizen bleef veel moeite hebben met het voorstel, ook al omdat de raad eerder had afgesproken de algemene reserve te maximeren. "Nu zit de raad in nood, en wat doen we dus...?" mark- te hij smalend op. Bij de stemming bleken PvdA, CDA en Prog. Soest zich van Pothuizens hoon niets aan te trekken en het compromis van Boerkoel te steunen, evenals - op merkelijk genoeg - WD-wethouder Plomp. Het voorstel werd zodoende met 15 tegen 10 aanvaard, en de AROS bestuursleden die op de tribune de cha otische besluitvorming met klimmende verbijstering hadden aangehoord kon den opgelucht naar huis. De Nieuwjaarsbijeenkomst van het ge meentebestuur wordt op donderdag 4 januari gehouden in C-drie aan de Wil- laertstraat. Verenigingen, instellingen en anderen zijn die avond van harte welkom om tussen 19.30 en 22.00 el kaar de beste wensen voor 1990 te ge ven. De mooiste byoux vindt u bij Soesterb.straat 55 - Soest In dit gebied moet de zandwinning plaatsvinden. Vergunning Of dit argument de bezwaren die Soest in beginsel tegen elke uitbreiding van de ontgronding heeft wegneemt moet nog blijken. Wil de zandwinning daadwer kelijk kunnen beginnen, dan zullen B&W van Soest daarvoor een vergun ning moeten verlenen. Door het stellen van voorwaarden aan de ontgrondings vergunning hebben GS geprobeerd de schade aan natuur en landschap zoveel mogelijk te beperken en te bewerkstel ligen dat het afgegraven gebied weer passend wordt 'aangekleed'. Verder zal het college de betrokken sta tencommissie raadplegen over zijn voornemen om een fonds in te stellen dat voor de aanvragers zal worden ge voed met 50 cent per kubieke meter van het eventueel te winnen zand. Dit fonds, ongeveer 375.000 gulden, zou dan in overleg met Soest kunnen wor den gebruikt voor herstel en onderhoud van natuur en landschap, bos en recrea tiegebied in de gemeente, aldus GS. (Zie ook "Bij ons op Soest" van deze week.) DEZE WEEK BIJ KIPFILET Kilo 12?° Runder SUKADE-, „n LAPJES Kilol3?u Voor uw huisdier Mager runderhart yioc Kilo 4- Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 Zeer bijzondere aanbiedingen. Zie pagina 2 in deze uitgave. Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 12 13 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 WÊÊtÊÊÊt iÊÊÊÊ ■MM

Soester Courant | 1989 | | pagina 1