MAXI- POSTER 50x75cm AKTIEWEKEN HET NIEUWSTE OP AUTOMATISERINGSGEBIED ADVISIE fmin van uw opnamen comPAa. schocmakcr Rlin^rland BEL 02155-11434 :u"'m,:,„ erPnnter P. van Buuren Weer problemen bij kunstkeus voor Bezoek de Up-Date Demo-Dagen van Advisie: 6 t/m 10 november a.s. van 10.00 tot 22.00 uur. nieuw gemeentehuis dsleden 'verkennen' gemeentehuis Raad in recordtempo door begroting WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 nu slechts Compaq Deskpro 386/33 's werelds krachtigste PC demonstratie OS/2 't nieuwe IBM besturingssysteem demonstratie Novell Netwerk demonstratie Lotus 123 versie 3.0 IBM PS/2 model P70 de krachtige portable van IBM Exact Software 5.0 AdviPlan versie 2.6 de flexibele financiële programmatuur HP Deskjet Plus Printer Compaq LTE/286 Portable A4 formaat, nog geen 3 kg en toch volledige PC-functionaliteit. MET 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Inbraak Van Weedestraat ONKTO^ Architectenduo biedt 'diensten'aan bij vormgeving carillon Restaurant van den Brink j Soest is tegen alcoholreclame, maar niet fanatiek VERKOOP- TRAINING? zalencentrum Gooise Operette D66 presenteert partij-programma Foto- en videoapparatuur, alle fotografie van Weedestraat 85 - Telefoon 1 3917 voor een afspraak en u kunt rekenen op optimale persoonlijke aandacht. «SïSS» superieure ff/ ']VnUui uit te breiri Pacite't 512 kh d inkl. arbeidsloon, onderdelen en voorrijdkosten! èCOMPUTER CONSULTANTS B.V Vredehofstraat 13, Postbus 181, 3760 AD Soest. MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Een 30-jarige Soesterse meldde de po litie vorige week een inbraak in een woon/winkelpand aan de Van Weede- straat. De dader bleek een raam te heb ben geforceerd en had bovendien een vergeefse poging ondernomen om een kluis te kraken. De buit bestond uitein delijk uit een bedrag van 275 gulden uit de kassa van de winkel en een halsket ting en een ring ter waarde van 450 gul den uit de woning. Verder verdween uit een portemonnee nog een onbekend bedrag. ONKYO MTOISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. Unnr aio „L^LII VW1 WMdcstmt7B - SOMt T«L 02155-T72S1 «por bw zBHwnewi technische wensttb_mik-iow Ans Markus' omstreden portret van de koningin. kunst" in het nieuwe gemeentehuis aan de Dabveg. Weliswaar heeft de commissie Kunstaankopen het ge meentebestuur geadviseerd de op dracht te gunnen aan de Soester kunstenaars Dick van Arkel en Ju- dith Gor, maar er blijft een pro bleem, omdat Van Arkel bij de pre sentatie van zijn werk al heeft laten weten absoluut niet uit de voeten te kunnen met het Koninginneportret van Ans Markus, dat de gemeente wordt aangeboden door de West- land-Utrecht Hypotheekbank. De kwestie kwam vorige week even ter sprake tijdens de excursie van de raadscommissie Nieuw Gemeente huis naar de bouwplaats aan de Dal- weg. Wethouder Jan Menne nodig de architect Schrieke uit zijn gedach ten over de binnenkunst nader te ontvouwen, en Schrieke meldde dat hij er een beetje mee in z'n maag zat. "Het portret van Ans Markus zit Van Arkel duidelijk in de weg. De vraag is: méént-ie dat nou echt? En waar moet het dan komen te han gen?" Volgens wethouder Frans Kingma - tevens voorzitter van de kunstcom missie - lag de zaak simpel. "Er ligt een concept-opdracht klaar voor Van Arkel. Als hij het werk van Markus niet wil, dan accepteert hij de opdracht maar niet." De keuze voor een "licht-object" van Judith Gor - die een soort kroonluchter in de vide van de en tree wil maken - lijkt nog het minst omstreden in de moeizame discussie over de artistieke aankleding van het nieuwe raadhuis. De enige voor waarde waaraan Gor zich zou moe ten houden is dat haar werk een beetje past bij de kubussen van Ma rijke de Goey, buiten het raadhuis, waartoe eerder al na veel heisa werd besloten. Al geaccepteerd Menne vertelde Schrieke dat het de bedoeling was dat hij - de architect - in overleg zou treden met de kunste naars. Van project-coördinator W. Hulsbergen kreeg de commissie overigens te horen dat het portret De commissie legt zich als zodanig echter neer bij het aanbod, en be schouwt de keuze van het portret als een voldongen feit. Wel verbaast Paauw zich erover dat de keuze is ge vallen op het portret met de zandkleurige achtergrond. "Volgens mij is dat van de zomer verkocht aan een rijke zakenman." De commissie Nieuw Gemeentehuis moet zich formeel nog uitspreken over de adviezen van de kunstcom missie. Zij vergadert deze week. In middels is er ook een voorstel om met subsidie van de provincie voor 45.000 gulden grafiekwerk aan te kopen, dat in de gangen en openbare ruimten van het nieuwe gemeente huis moet komen te hangen, zodat er een "kunstlijn" ontstaat. Die subsi die (60 van de 75.000 gulden die voor het werk van Van Arkel en Gor wordt uitgetrokken) is echter vol gens secretaris Henk van Rijkom van de kunstcommissie alleen bin nen te halen als de opdracht ook echt aan Van Arkel en Gor wordt ver strekt, en dat staat dus nog te bezien. Het is niet helemaal duidelijk hoe het nu verder moet met de "binnen- Rijke zakenman Volgens Ton Paauw, de Soester kunstenaar die lid is van de avies- commissie Kunstaankopen, is deze commissie helemaal niet zo gelukkig met een portret van Markus. "Een geprojecteerde dia die overgeschil derd is," klinkt het uit Paauws mond. van Markus al is geaccepteerd. Het wordt er een uit de bestaande collec tie van de schilderes, met een afme ting van 90 x 90 centimeter en een zandkleurige achtergrond. "Ach, dan zetten we er toch een plant voor en dan kan Dick van Ar kel z'n gang gaan..." merkte Jan Vis ser (Prog. Soest) op. De commissie zelf is het er echter nog niet helemaal over eens, want Jan van Esseveld (D66) maakte duidelijk dat hij wei nig moest hebben van de "gebochel de baasjes" van Van Arkel, wat Neks Blommers (WD) - die Van Arkels werk wél waardeert - tot de uit spraak bracht dat Van Esseveld na tuurlijk liever een luchtfoto van Soesterberg in de raadszaal wilde la ten ophangen. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 MEN U 'C LA SS IQ UL "f 55, - FIL ET QU C A NA RD EU ME tranches gerookte eendehorst met ananassaus CONSOMMÉ AU C ELERI runderbouillon met selderie SORBET AU muil verfrissend ijsje met champagne J El LET DE LlE VRE SA UTE AUX PRUNEAUX gesalueerde haasfilet in rode wijnsaus, groentengarnituur en gebakken aardappelen CRÊPES VAN OEN BRINK X flensjes gevuld met vanille-ijs en advocaat Openingstijden: di. tlm vr. lunch II. 50 uur J diner 17.30 uur za. en zodiner 17. Muur maandag gesloten. Nog nooit vertoond: de gemeenteraad van Soest behandelde op één middag niet alleen de (tweede ronde van de) begroting, maar ook de gewone raads vergadering van oktober. De geza menlijke broodmaaltijd die bedoeld was als tussenstop was tevens de af sluiting van de "dubbele" raad. Dat is enerzijds te danken aan de spoed die waarnemend burgemeester J. Bos betrachtte - de man had bij zijn komst al aangekondigd niet van geleuter te hou den en hield woord - en anderzijds door de bekendmaking van de benoeming van de nieuwe burgemeester: J. de Widt. Vanzelfsprekend wilden de wet houders zo snel mogelijk op kennisma kingsvisite, en dat gebeurde nog die zelfde avond. Het ging dus snel. De maandag tevoren ingediende moties werden in rap tempo afgehandeld, al kan bij de klantvriende lijkheid van het gemeentebestuur wel een vraagteken worden gezet. Een schoolklas van het Criftland College woonde een deel van de vergadering bij, en dat bracht Kees Vcrhcus (CDA) op het idee de burgemeester te vragen om te hunnen gerieve de moties waar over gestemd werd ook voor te lezen. Dan wisten ze tenminste waar 'l over ging, redeneerde Verheus. Bos weiger de echter zonder veel boe of bah op het verzoek in te gaan. Of dat de reden was dat de Griftlanders na enige tijd zonder zichtbare geestdrift weer afdropen staat overigens niet vast. Het gros van de moties en amendemen ten stuitte, zoals het College maandag al had laten weten, niet op onoverkome lijke bezwaren. Ze werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen/- voor zover de indieners ze niet aanhiel den in afwachting van de beloofde ver dere informatie van het College. Wegenonderhoud Dal gold niet voor de PvdA-motie om te bezuinigen op het wegenonderhoud, maar het voorstel werd met de steun van VVD D66 en Prog. Soest (14-11) aangenomen. In de komende jaren worden nu enkele honderdduizenden guldens bespaard, en die kunnen ge bruikt worden voor andere wensen. De PvdA had ook nog een iets afwij kende tekst voor de CDA-motie over de verbreding van de A28 (waartegen dc raad zich uitspreekt) en burgemees ter Bos sloot de discussie kort door maar voor te stellen beide moties als aanvaard te beschouwen. De raad rea geerde ietwat verbouwereerd, maar had er uiteindelijk vrede mee. De verhoging van de hondenbelasting (een PvdA-ideetje) kreeg uiteindelijk slechts de steun van Progressief Soest en de geestverwante wethouder King ma, maar ook van diens collega Menne. Zo'n welkome aanvulling van de schat kist zal hem welkom zijn geweest. Het voorstel werd overigens verworpen met 17 tegen 8 stemmen. CDA en WD vonden het niet meer dan een verkapte belastingverhoging abri's onder druk te zetten, vond hij. "Ga maar 's praten met de reclamema kers en de fabrikanten," hield PvdA- fractievoorzitter Kees Boerkoel zijn li berale collega voor. "Dan praat je wel anders..." "Ik heb er gewérkt," repliceerde Krij ger, die in het verleden nog in dienst is geweest van een grote Nederlandse brouwer en Boerkoel meende af te bluf fen. "Niet lang genoeg dan," reageerde Boerkoel. Met 17 tegen 8 (Prog. Soest steunde de PvdA) werd Danvers' motie verworpen. Soest is weliswaar tegen al coholreclame, maar niet fanatiek, is de slotsom. Zeldzaamheid Progressief Soest-fractievoorzitter Jan Visser smaakte het genoegen dat de beide door hem ingediende moties wer den aanvaard, wat een zeldzaamheid mag heten. De eerste, over de inschake ling van de kinderboerderij bij de na- tuur- en milieu-educatie (waarin overi gens niet over bedragen werd gerept) werd nipt aanvaard. Met de steun van D66, PvdA en de VVD-ers Blaauw, Weidema, Krijger, Oudemans en Blommers werd Vissers motie met 13 tegen 12 stemmen aangenomen. Vis sers voorstel voor de uitbreiding van de huidige partime-etnische medewerker bij het CMD naar een fulltime-forma tieplaats werd door het College overge nomen. Adriaan Pothuizen (D66) besloot zijn voorstel om de kinderboerderij tijdelijk te versterken met een extra beroeps kracht aan te houden, na de belofte van B. W. dat er op korte termijn verder over gesproken zou worden. Telefoon 02155-14282 Op vrijdag 10 en zaterdag 11 november brengt de Gooise Operette in theater 't Spant (Bussum) de bekende operette "Die Glocken von Corneville", van de Franse componist Robert Planquette. Het is een kostelijk verhaal, vol roddel praat, intriges, liefdesperikelen en spo ken. Als solisten treden op de tenor Henk van de Hesseweg, de sopraan Ti- ny Koopmanschap, de bariton Wim Joosten, de tenor Geert Strijker, de so praan Loes Tollenaar, de bas Frits van der Ven en vele anderen. De uitvoering staat onder leiding van dirigent Hans C. Janssen en regisseur Hans Hamstra. De voorstellingen beginnen beide da gen om 20.15 uur. Kaarten zijn tereser veren bij mevr. I Dobber, tel. 03240- 11822, of mevr. J. Burrekers, tel. 03240-12895. Op de komende algemene afdelings vergadering van D66 afdeling Soest/ Soestduinen/Soesterberg presenteert D66 haar nieuwe gemeenteprogram voor de jaren 1990-1994. Het is een zeer modern en naar deze tijd toegesneden werk, dat de fractie in staat stelt om juist voor onze gemeente een nog attractiever beleid te gaan volgen voor de komende jaren. Tevens is men in de gelegenheid die leden te leren kennen, die zich kandidaat hebben ge steld dit beleid te gaan uitvoeren. De presentatie vindt plaats op woens dag 8 november in de Open Hof, Veen- besstraat/Dalweg om 20.00 uur. e leden van de raadscommissie die de bouw van het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg begeleid hebben vrij dagmorgen een kijkje genomen op de bouwplaats. De werkzaamheden zijn daar inmiddels zo ver gevorderd dat er ook wat te zien viel: langzaam maar zeker krijgt het gebouw zijn vorm en kunnen de toekomstige "gebruikers" zich een beeld vormen van hoe-het-er- straks-allemaal-uit-komt-te-zien. Onder leiding van wethouder Jan Men ne, zichtbaar genietend van zijn rol als "bouwpastor", liet het gezelschap zich rondleiden door de betonnen construc ties, meestal nog gestut met stempels en andere zaken. Voor de nodige uitleg zorgden hoofdopzichter Van Noorden (B. D.) en hoofduitvoerder Van de Bunt (Heilijgers). De bouw vordert gestaag: blok C (de "ambtenarenvleugel" die evenwijdig aan de Dalweg komt te staan) ligt wat voor op het schema, de beide andere blokken (de raadszaal A en de be- stuursvleugel B) wat achter, maar dat is volgens de bouwers helemaal niet erg. "Op 31 juli volgend jaar is het klaar, misschien zelfs nog eerder," klonk het stellig. Er is inmiddels 3500 kuub beton gestort (zo'n 400 wagens) en deze week kan de dakdekker zijn gang al gaan op blok C, cn misschien is de hele zaak voor de winter glasdicht. Hoogste punt Het hoogste punt (op blok C) wordt als alles goed blijft gaan op 19 december bereikt. Of dat aanleiding is voor eén bescheiden feestje werd er niet bij ge zegd. Heilijgers houdt rekening met 10 dagen vorstverlet in januari, deelde di recteur Van den Akker mee. Sinds de bouw in april begon zijn er wegens re gen slechts zeven onwerkbare dagen geweest. Sommige raadsleden bleken tijdens de excursie nogal weg te zijn van de gele baksteen, waaruit de gevels worden op getrokken. "Bijna zonde om die straks allemaal wit te kalken," vonden ze. De dames en heren beleefden veel ge noegen aan de soms halsbrekende toe ren die ze moesten uithalen om alle uit hoeken van de nu nog wat onherberg zaam ogende constructie te bekijken. Het hele gezelschap was overigens - volgens de voorschriften - met veilig heidshelmen op alle eventualiteiten voorbereid. De tocht voerde dan ook "Bouwpastor" Jan Menne in toepas selijke uitmonstering. Het gezelschap op de eerste verdie- poing van het raadhuis-in-aanbouw. siast". Menne toonde zich dankbaar. "Laten we uw ideeën dan in de commissie eerst maar bespreken, en dan bekijken we nog in welke mate het bedrijfsleven er op inspeelt. Dat moeten we wél weten voordat we beslissen..." Alcohol Een nederlaagje was er ook voor het kersverse PvdA-raadslid Jan Danvers, dat een motie had ingediend tegen alco holreclame op de nieuwe abri's die de gemeente wil neerzetten. Van het Col lege ging alleen Kingma met hem mee, al betoogde Danvers dat het geen pas geeft dat een gemeente die zegt een echt alcoholmatigingsbeleid voor te staan zulke reclame toelaat. VVD-fractie- voorzitter Bert Krijger vond het maar onzin, want dergelijke reclame stimu leert het gebruik niet, maar heeft hoog stens effect op het martkaandeel van de adverterende drankfirma's. Niet de moeite waard om de exploitatie van de over wiebelende loopplanken en steile ladders, die de raadsleden soms met ware doodsverachting "namen". Carillon Na afloop volgde er in een van de keten een soort informele commissievergade ring, waar ook architect Schrieke (die zich tussentijds bij het gezelschap had gevoegd) nog de nodige toelichtingen gaf. Schrieke kwam daarbij ook te spre ken over het carillon, dat in de afgelo pen maanden al heel wat stof heeft doen opwaaien, omdat vanuit de commissie nogal schamper was gereageerd op een eerste schetsontwerp. Het Soester be drijfsleven (de Zakenkringo.a.) zou het carillon t.z.t. moeten aanbieden, maar de animo aan die kant was na de kritiek aan de commissie tot beneden nul ge daald. Schrieke en zijn collega Van der Vliet stellen zich nu "om niet" beschik baar als een soort commissie van goede diensten, die zich zal gaan bezighouden met de vormgeving van het klokkespel, dat in eerste instantie de lachlust van de commissie had opgewekt ("een para- plubak"). Schrieke oogstte aller lof voor dit initia tief "om uit de impasse te komen". "Als het maar een goeie vormgeving krijgt en in het landschap past," vond Neks Blommers, "dan zijn we wel enthou-

Soester Courant | 1989 | | pagina 3