Maria Galland MET HETOOG OP UW BRIL. oogdrukmeting Ibrilmodef 750-ste 'Z-woning' bereikt hoogste punt Gemeente in onderhandeling met Aqua Indoor voor exploitatie nieuw zwembad Studio harla KarwocziK Kijk, bekijk en onderga VSN en Soest Alarm verspreiden bezwaarschriften P. van Buuren Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 vraagt uw aandacht voor Gemeente-rekening Bouwzaken Tijdelijk plaatsen dubbele garages Inbraak in caravan PARIS OPEN HUIS PvdA en WD willen meer mogelijkheden voor minima Commissie R.O. bezoekt De Paltz (Jw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Amsterdammer zit dronken achter stuur Ook voor uw SILVER STAR CD van de week The senual world Verlichtingsactie Motorrrijder gewond Raad wuift Bos uit 3 November 1939 Officieele kennisgevingen STAAT VAN BELEG! Prinselijk paar schenkt medailles Yeldgrijs beheerscht den Eng Driemaal hoera voor de Burgerij Weet gij, dat... gemeente Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat de gemeentere kening en de rekeningen van de ge meentebedrijven over het dienstjaar 1988 aan de gemeenteraad zijn aange boden en vanaf heden gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester maakt bekend dat j|urgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende ver zoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: 4<B het bouwen van twee woonhuizen, Beatrixlaan, sectie K, nrs. 1422 en 2749, beide ged. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het plaatsen van een carport, Fazant pad 4 (artikel 11 van de voorschriften .^bestemmingsplan 3e herziening be- tëstemmingsplan Overhees); het bouwen van een schuur, Birk- straat 122 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet); het bouwen van een toiletgebouwtje en het plaatsen van een hekwerk, Birk- straat 150 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 jijvan de Woningwet); het vergroten van een woonhuis, Beetzlaan 73 (artikel 19 van de Wet op He Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal i worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te i rekenen vanaf donderdag 2 november 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu- en Stadsbeheer, afdeling Bouwzaken, Lange Brinkweg 77, ter inzage. De Burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver- j lenen voor: het tijdelijk plaatsen van een dubbele garage, Nieuweweg 62 (artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken,te rekenen vanaf donderdag 2 november 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu- en Stadsbe heer, afdeling Bouwzaken, Lange Brinkweg 77, ter inzage. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service) De champagne vloeide vrijdagmiddag rijkelijk aan de Schrikslaan, waar liet hoogste punt werd bereikt van de "Z- woning" die daar wordt gebouwd in opdracht van de familie Van den Berg-Beijer uit Soest. Aanleding voor deze feestelijke drank was het feit dat het hier om ging om de 750-ste woning van dit type, die sinds 1984 in het hele land zijn gebouwd. Een "mijlpaal" dus. Architect W. Vrolijk van Atelier 3 uit Scherpenzeel, de trotse "vader" van de ze woning, omschrijft de Z-woning als een typisch staaltje van "bouwen pp maat". De bewoners kunnen kiezen uit zo'n 60 ontwerpen, met als effect dat ze allemaal verschillen, ofschoon ze uit gaan van één en hetzelfde concept: tra ditionele bouw van hoge kwaliteit, waarin maximale ruimte is voor de ei gen wensen en verlangens van de bewo ners. In Soest staan al enkele Z-wonin- gen aan het Hazepad, maar uiteraard kreeg de 750-ste aan de Schrikslaan ex tra aandacht. Binnenkort verwacht men de 1000ste opdracht, want er zijn vier architectenbureaus die de Z-wo- ningen landelijk "op de markt" bren gen. De opdrachtgevers weten met dit type huizen exact waar ze aan toe zijn. "Ze weten precies wat 't kost en hoe lang het maximaal duurt," aldus Vrolijk. Het huis aan de Schrikslaan verrijst in 90 dagen. De heer C.J.M. van den Berg sprak een kort dankwoord aan het adres van de architect, de bouwer en zijn medewer kers. Hij stak zijn tevredenheid over de gevolgde werkwijze en de voortgang van de werkzaamheden daarbij niet on der stoelen of banken. De firma Van den Berg is in Soest bekend als admini stratiekantoor voor het midden- en kleinbedrijf en was eerder gevestigd aan de Wilhelminalaan. Het kantoor is in middels verhuisd naar de Kerkstraat (in het complex van de Kaasspecialist al daar) en het pand aan de Schrikslaan wordt uitsluitend ingericht als woning. De jongste dochter, Mariska van den Berg, hees vrijdagmiddag de vlag in top. Foto: Goos van der Wilt. De gemeente heeft waarschijnlijk een exploitant gevonden voor het nieuw te bouwen överdekte zwembad aan de Dalweg. Het gaat hier om de firma Aqua-indoor. Dat deelde wethouder Günther Plomp van Ruimtelijke Orde ning donderdag mee tijdens de raads vergadering. Hiermee nam hij de partij en die tegen de bouw van het nieuwe zwembad zijn een belangrijk argument uit handen. Vooruitlopend op de uit komst van deze gesprekken gaf de raad toestemming tot het verlenen van een krediet voor de bouw. "Het verwachte reële uitzicht op parti culiere exploitatie is er nog niet. U bent willens en wetens voorbijgegaan aan de adviezen van de Raad", had Adriaan Pothuizen (D'66) het college verweten. Jan Visser (PS) zei het beleid van B en W niet bepaald 'glashelder' te vinden. "Tot nu toe heeft het meer weg van matglas", vond Visser. "Het moet nu eens duidelijk worden dat dit de groot ste blunder van deze raadsperiode gaat worden. De gemeente is meer dan een werkgever. Zij moet passen op het geld van de burgers." Plomp verdedigde de collegeplannen met de mededeling dat de onderhande lingen met één eventuele particuliere exploitant, Aqua-Indoor al in een ver gevorderd stadium zijn. Kees Verheus (CDA) zei het te betreuren dat het col lege de plannen niet unaniem steunt. PvdA-Wethouder Frans Kingma heeft namelijk laten weten het niet eens te zijn met het collegestandpunt. Het CDA steunt de plannen, maar Verheus liet nog wel even de waarschuwing horen dat 'privatisering geen doel op zich mag zijn'. Ook de VVD steunt de college plannen. Bert Krijger vond echter wel dat 'de mensen die nu in gemeente dienst werken niet tegen hun zin in par ticuliere handen mogen vallen'. Plomp beloofde hierop dat er over de positie van de werknemers overleg met de vak organisaties zal plaatsvinden. Mariska van den Berg hees de vlag bij de nieuwbouw aan de Schrikslaan. Een 46-jarige inwoner van het Zuid hollandse Monster deed vorige week bij de politie aangifte van een inbraak in zijn caravan. Die stond op een terrein aan de Birkstraat. Er bleken diverse goederen te zijn ontvreemd. Morgen, donderdag 2 november, van 10.00-17.00 uur. Er goed uitzien, dat wilt U toch ook? Uw lang gekoesterde wens nu eens echt iets voor Uzelf te doen, kan nu verwezenlijkt worden. Kom morgen, donderdag 2 november. Ook U bent van harte welkom gezichts- en lichaamsverzorging blj deze kennismaking Burg. Grothestraat 25 - 3761 CK Soest - Telefoon 02155 - 2 04 88 De 'Vrienden van het Soester Natuur bad' en 'Soest Alarm' hebben de han den ineengeslagen. Zij laten zich nog altijd niet ontmoedigen in hun strijd tegen de sluiting van het Soester Na tuurbad en de komst van een nieuw overdekt zwembad op de Dalweg. Zij roepen de Soester inwoners door mid del van een brief op bezwaar aan te te kenen tegen de 'Dalweg-plannen' van de gemeente. 'Door de ruim 3000 bezwaarschriften hebben we, met elkaar, de plannen tot nu toe tegengehouden', staat in de brief te lezen. 'Des te meer mensen ook nu weer een bezwaarschrift inleveren, des te groter is de kans dat we de plannen ook definitief kunnen tegenhouden. Het is inmiddels duidelijk dat het nieu we zwem.bad aan de Dalweg per Soester huishouden 100 gulden per jaar gaat kosten. Dat was verleden jaar 32 gulden en in de slechtste jaren 40 gulden.' De twee verenigingen hopen nu dat zo veel Soesters het bezwaarschrift zullen on dertekenen dat de Provincie geen toe stemming geeft voor de bouw aan de Dalweg. In het te ondertekenen bezwaarschrift worden als argumenten 'genoemd: De aantasting van het groene karakter van Soest, de bouw van oDenbare gebou- 'Er moet meer worden gedaan voor de minima in Soest." Dat zeiden PvdA en VVD woensdagmiddag tijdens'de be- grotingsraad. Marijke Weidema van de Een delegatie van 12 personen o.l.v. wethouder G. Plomp (WD) heeft za terdag een bezoek gebracht aan het pri- véterrein van de heer E.S.R. in de Paltz. Gemeenteraadsleden van CDA, VVD, PvdA, Progressief Soest en D66 en en kele ambtenaren van Ruimtelijke Or dening, Bouwzaken en Groenbeheer bekeken "geschokt" de illegale bouw sels, bestrate en geasfalteerde bospaden aan het Heeserspoor WZ. Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Ze werden met kottie en bitterkoekjes ontvangen waarna de ambtenaar Ver- hart tijdens de rondleiding een toelich ting gaf op de bouwsels van serre (zie foto), vogelverblijf, schuur, garage, blokhutten en antennemasten in de Soester bossen waarop de bestemming Natuurgebied rust. "Het lijkt de Efte- ling wel", aldus één van'de verbijsterde gasten. "Ik ben me nooit bewust ge weest dat dit niet mocht", aldus de eige naar die in zijn verweer werd bijgestaan door een Soester aannemer. Binnenkort zal het gemeentebestuur een besluit nemen over de alsnog aan gevraagde bouwvergunningen. Een 36-jarige Amsterdammer werd in de nacht van maandag op dinsdag aan gehouden op de Koningsweg omdat zijn rijgedrag wat vreemd was. Na de ademtest bleek dat de man te veel ge dronken had. Hij kreeg een rijverbod van 13 uur opgelegd, er werd proces verbaal opgemaakt en hij moest zijn au to bij het politiebureau laten staan. rQOi Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticièn/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. uon ZUIDPROMENADE TELFFOON 12874 VVD stelde het college voor om eens te kijken of cr geen regelingen mogelijk zijn om de Soester inwoners met een minimum loon de kans te geven wat meer aan bijvoorbeeld sport en cultuur te doen. De PvdA had al een motie in gediend waarin om een wat soepeler optreden ten opzichte van de minima werd gevraagd. De wethouders Jan Menne en Frans Kingma stemden in met de ideeën van Lydia Meijer (PvdA) en Weidema. "We moeten eens nader gaan bekijken of het mogelijk is het kwijtscheldings- beleid te vereenvoudigen", vond Men ne. "Op het moment maakt 39% ge bruik van die regeling. Daarmee scoren wij in vergelijking met andere gemeen ten wel erg laag." Kingma zei dat door het college na drukkelijk is toegezegd met plannen te komen. "De discussie daarover kan echter erg ingewikkeld worden. Eerst moet worden bepaald wie 'echte mini ma' zijn. Kate Bush SILVER STAR VIDEO Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -1 23 40 Vanaf 1 november worden alle fietsers, bromfietsers en automobilisten weer extra in de gaten gehouden waar het hun verlichting betreft. Tot en met 17 november voert de politie namelijk een landelijke verlichtingsactie. Een 27-jarige Soester is vorige week ge wond geraakt toen hij als bestuurder van een motorfiets werd aangereden door een auto, die bestuurd werd door een 21-jarige plaatsgenoot. Het onge val gebeurde op de Veenbesstraat, waar de auto een inrit wilde inrijden. De mo torrijder zag dat te laat en botste tegen de auto. De man werd met onbekend letsel naar Zonnegloren overgebracht. wen die vandalisme aantrekken terwijl aan de andere kant de Soester jeugd het Natuurbad wordt ontnomen, het oplo pen van het jaarlijks tekort voor de sportvoorzieningen en het verdwijnen van de mogelijkheid om in de open lucht te zwemmen. Het bezwaarschrift valt de komende week bij ieder Soester gezin in de brie venbus. Die bezwaarschriften moeten getekend en wel voor 8 november per soonlijk worden ingeleverd of worden opgestuurd. De bezwaarschriften wor den 13 november aangeboden aan de Provinciale Staten van Utrecht door een delegatie van Soest Alarm en de Vrienden van het Soester Natuurbad. Waarnemend burgemeester J. Bos zat woensdagmiddag zijn laatste raadsver gadering in Soest voor. Hij werd voor zijn inspanningen beloond met een haastig gekocht bloemstuk. Wethouder Günther Plomp sprak de scheidende burgemeester toe. "U drukte een stem pel op de sfeer tijdens de vergaderin gen", vond Plomp. "Ik ga je van nu af aan Jan noemen." Ook CDA-er Kees Verheus gaf blijk van de waardering van de Raad voor Bos. "Wij hebben u ervaren als een goed leider met een bijzonder soort hu mor." Bos zei 'geraakt' te zijn doordat Plomp zijn voornaam gebruikte. "Ik begon het hier net leuk te vinden", zei hij. "Daar om is het misschien maar goed dat ik wegga, want hoe leuker het wordt, hoe moeilijker het wordt om afscheid te ne- De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit met in gang van 1 Nov. 1939 deze gemeente in Staat van beleg is verklaard en vestigt de aandacht op het overzicht van de voornaamste wetsbepalingen betreffen de den thans ingetreden rechtstoestand, hetwelk op de daarvoor bestemde plaats is aangeplakt. Aan al degenen die in het najaar van 1937 deelgenomen hebben aan de werk zaamheden van het Paleis Soestdijk, is Zaterdag een bronzen herinnerings medaille verzonden. "Ingevolge de bevelen van Hunne Koninklijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bernhard veroorloof ik mij u hierbij namens H.H.K.K.H.H. aan te bieden een legmedaille ter herinnering aan uw werkzaamheden bij de verbou wing van het Palies Soestdijk, 1937-1938". In deze brief was een bronze medaille in een doosje vervat, waarop aan de voorzijde de beeltenis van Prinses Juliana en Prins Bernhard (in kapiteinsuni form) staan afgebeeld", terwijl aan de achterzijde gegraveerd is: "Ter herin nering aan uw werkzaamheden bij de verbouwing van het Paleis Soestdijk 1937-1938". Maandagmorgen heeft het veldgrijs den Eng beheerscht. Daar waar de Soester knollen gedijen, op de velden, waar eenige tijd terug het koren stond te rijpen, op den Soester Eng, stond het Soester Regiment, waar onder ook het Baarnsche gedeelte is begrepen, opgesteld, om den scheiden den commandant Lt. Kol. H. Polis een défilé te brengen en aanwezig te zijn bij de commando-overdracht aan den Nieuwen commandant, Majoor Dr. J.H. Ronhaar. Het waren niet alleen de troepen, die aanwezig waren bij dit afscheid, ook vele burgers waren hier van getuige. Zoo zagen wij Burgemeester A.L. des Tom be, de wethouders A.P. Hilhorst en H.J. Gasille, de heer J.G.A. Batenburgen vele genoodigden. Te tien uur reeds trokken de militairen naar de Talmalaan, alwaar nabij het Be-Quick-terrein de troep werd opgesteld. Trommels roffelden, de eerste strophen van het Wilhelmus klonken, de vaandelwacht nam zijn plaats in, de geweren werden gepresenteerd, en de ban was geopend. Even voor 11 uur, werd "Geef acht" geblazen en arriveerde Lt. Kol. H. Polis, vergezeld van zijn adjudant en ordonnansen, allen te paard. Na de eerbewij zen in ontvangst te hebben genomen, sprak de commandant. Onder moeilijke omstandigheden zijn wij hier aldus spr., om land en volk te dienen. Talrijke moeilijkheden waren hier op te lossen en ze werden opgelost, dankzij buitengewoon groote medewerking van het gemeentebestur en de Soester Burgerij. Spr. dankte voor de hartelijke ontvangst, die een groote mo- reele steun was geweest. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat die medewerking van gemeentebe stuur en burgerij zoo zal blijven, verzocht spr. den militairen een 3-werf hoera uit te brengen, aan welk verzoek gaarne voldaan werd. Hierna inspecteerde de commandant voor de laatste maal zijn troep, waarna de commando overdracht plaats had. Overste Polis sprak hierbij nogmaals, wijzende op de symbolische daad, die hij gaat verrichten. De vaandeloverdracht is het overdragen van de eer, de saamhorigheid en de samenwerking van het regiment, die in het vaandel zijn samen gevat. Men be denke, dat de handelingen of het optreden van een soldaat, zijn geheele leger onderdeel, waartoe hij behoort, aangaat. Spr. hoopte dat Majoor Ronhaar en zijn opvolgers de eer van dit legeronderdeel hoog zullen houden tot roem van het Vaderland en van onze koningin. Spr. bracht een driewerf hoera uit op de Koningin, dat door allen werd overgenomen. Overste Polis draagt hierna het vaandel aan zijn opvolger over. Majoor Ronhaar dankte voor de buitengewone eer hem te beurtgevallen en verzekerde, dat hij het vaandel ongerept zal bewaren en overgeven aan den opvolger van Overste Polis. Hierna werd een défilé gehouden voor de "Binckhorst'm waarbij op verzoek van Overste Polis ook de burgers tegenwoordig waren. De militaire en bur gerlijke autoriteiten stonden hier opgesteld en de groote stoet trok langs hen, keurig in rijen en met de hoofden rechts. Het muziekkorps en de vaandel kracht waren uitgetreden en stonden tegenover den commandant en zijn staf opgesteld. Na afloop van het défilé werd het vaandel ter bestemder plaatse opgeborgen en gingen de genoodigden op verzoek van Overste Polis een kopje koffie drinken in de cantine van de Staf, waarbij gelegenheid bestond van den schei denden commandant afscheid te nemen. Toen Overste Polis met de officieren des avonds bijeen waren, welke verras sing op hooge prijs werd gesteld. Ranzige boter weer te gebruike is, indien men ze kneedt in water, waaraan een mespunt dubbelkoolzure soda is toegevoegd? Papier onbrandbaar gemaakt wordt wanneer men het twee of driemaal in een stserke aluinoplossing dompelt? Gekleurde handwerken het best op den verkeerden kant gestreken kunnen worden over een in water en azijn nat gemaakten doek? Vuile kachels veel meer brandstof verbruiken? In de eerste plaats houdt roest aan den binnenkant van kachels de uitstraling der warmte in hoge mate tegen, terwijl de ijzeren wanden er in hooge mate onder lijden. Deskundig laten schoonmaken van kachels en haarden is daarom gewenscht. De houten bovenplaat van een aanrecht of keukentafel wordt onberispelijk wit, indien men deze met kalkwater schuurt. Gebluschte kalk wordt met wa ter overgegoten en na eenigen tijd door een oude zeef in een emmer gezeefd. Bij het schuren met dit water is het noodig dikke oude handschoenen aan te trekken.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5