'Bij ons op Meerderheid wil aanpassing bestemmingsplan Hulleman optiek P. van Buuren De orthopedische werkplaats is er bijna! Raadsvergadering Insluiping aan Regentesselaan Uw volkoren specialist Brood-en banketbakkerij Welfare-verkoop Rode Kruis Apparatuur weg bij inbraak in kantoor Commissie verdeeld over artikel-19procedure Omwonenden Lindenhof werven handtekeningen Warm onthaal voor deelnotitie "Vrouw en Politiek" WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 Feest voor Scouts Merhula Tanzania-project Derde Wereldgroep Vliegoefeningen Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Het hoge woord S/ S j/c/// c/ De Derde YVereldgroep-Soest ver wacht in de komende maanden haar project in Songea, Tanzania af te ron den. In twee jaar tijd is het geluk in sa menwerking met Karin Schepman een orthopedische werkplaats te bouwen en nagenoeg volledig in te richten. Karin Schepman, fysiotherapeute, iets meer dan twee jaar geleden uitgezon den door SNV Den Haag, heeft de lei ding over de fysiotherapie in het Zie kenhuis van Songea en het "bedienen" van een omliggend gebied, zo groot als Nederland, waar zo'n 100.000 mensen wonen. Inmiddels heeft zij 28 assisten ten opgeleid, die in dit gebied de "een voudige" gevallen kunnen behandelen en de meer gecompliceerde kunnen doorverwijzen naar Songea. Als we weten dat in ontwikkelingslan den, naast de kwalen die wij kennen, grote aantallen lepra- en poliopatiënten voorkomen dan is het te begrijpen dat intensieve behandeling van deze men sen en daaropvolgende orthopedische hulp hard nodig zijn. Karin Schepman werkt samen met een Tanzaniaans fysiotherapeut en in haar afdeling werken Tanzaniaanse assisten tes. In de orthopedische werkplaats, het Soester project, komt een tweetal in Tanzania opgeleide mensen te werken. Gedurende de afgelopen zomermaan den is het gebouwtje gereed gekomen. Het bestaat uit een werkplaats/schoen makerij, een z.g. natte ruimte voor het aanleggen van gipsverbanden, bijvoor beeld bij de behandeling van klomp voeten etc., wat dienstruimten en een wachtkamer. In juli kon de laatste bouwtermijn, inclusief elektrische voorzieningen overgemaakt worden. De Tanzaniaanse timmerwerkplaats was in de tussentijd al begonnen met de aanmaak van kasten en bergingsmidde- De buitengewone raadsvergadering waarin de heer J. de Widt geïnstalleerd zal worden als burgemeester van Soest zal worden gehouden op donderdag 16 november a.s. om 15.00 uur. De regulieren raad wordt verplaatst naar donderdag 23 november, aanvang 19.30 uur. Plaats: Aula Chr. College Griftland, Noorderweg 79. De agenda voor 23 november a.s. luidt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 21 sep tember 1989. 2. Ingekomen stukken: 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 89-178: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor Klein Engendaal/Hees, een perceel aan de Wiardi Beckmanstraat 491, sectie G, nrs. 6511 en 8372 ged., een perceel aan de Beatrixlaan, sectie K, nrs. 1422 en 2749 (beide ged.) en een perceel aan de Waldeck Pyrmontlaan, sectie K. nr. 3022. 5. Voorstel 89-192: tot het starten van een procedure ex-artikel 19 W.R.O. ten behoeve van het nieuwbouwplan De Lindenhof. 6. Voorstel 89-190: tot vaststelling van het Beleidsplan Bestuurlijke Pre ventie als leidraad voor het te voeren gemeentelijk beleid terzake. 7. Voorstel 89-186: inzake het (vervolg) initiatief-voorstel van de fractie van D'66 tot het (eerst na een proef) verstrekken van compostvaten. 8. Voorstel 89-18/tot invoering van een alternerend systeem van ge scheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval en het beschikbaar stellen van de daarvoor benodig de kredieten. 9. Voorstel 89-188: tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1988, tot goedkeuring van de rekening 1988 van de Sportstichting en tot vaststelling van de rekening 1988 van de Stichting Zwembaden. 10. Voorstel 89-162: tot het vertrekken van twee geldleningen aan de N.V. Regionaal Nutsbedrijf Eemland ter financie ring van de overname van de vaste activa van het voormalig gemeentelijk gasbedrijf en de voor die overname veschuldigde good-will. 11. Voorstel 89-193: tot het beschikbaar stellen van kredieten voor reeds verrichte nadere onderzoeken ten behoeve van bo- demsaneringslokaties. 12. Voorstel 89-168: tot het beschikbaar stellen van een krediet tot plaat sing van reclame-abri's. 13. Voorstel 89-173: tot het beschikbaar stellen van een krediet ad f 140.000,00 voor de aanleg van de langzaamver- keersroutes op de Zuidelijke Eng. 14. Voorstel 89-179: tot het beschikbaar stellen van een krediet ten be hoeve van het aanbrengen van snelheidsremmende maatregelen in de Heuvelweg. 15. Voorstel 89-181: tot aankoop van grond en opstallen, gelegen nabij de Klein Engendaalweg, van de heer J.C. Swager. 16. Voorstel 89-182: tot verkoop van grond gelegen aan de Albert Cuyp- laan aan de Maatschap Uitvaartcentrum Soest voor de bouw van een uitvaartcentrum. 17. Voorstel 89-189: tot verkoop van grond gelegen aan de Beatrixlaan aan de heer W.J. Maas te Soest. 18. Voorstel 89-183: tot verkoop van grond gelegen bij het Griftland Col lege aan de Stichting Schoolfonds Griftland College Soest. 19. Voorstel 89-45: tot verhuur van een gedeelte van het pand Parallel weg 7 aan de Stichting Soest Soysal Islam Kültür Merkezi te Soest en het beschikbaar stellen van een krediet van f15.000,00 vor de aanleg van een toilet groep. 20. Voorstel 89-184: tot het vestigen van een zakelijk recht ten behoeve van het leggen enzovoort van twee rioleringen met bijbehoren in het perceel Clemensstraat 54 te Soest. 21. Voorstel 89-180: tot het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een onderhoudswerkplaats op/in het perceel Wijnand Toplaan 11. 22. Voorstel 89-176: tot opheffing van de Gemeenschappelijke Regeling "Centraal Instituut Vorming en Opleiding Bestuurs dienst". 23. Voorstel 89-177: tot benoemen van de leden van de commissie ge zondheidszorg. 24. Voorstel 89191: tot het benoemen van twee leden in het algemeen bestuur van de muziekschool RMA. De stukken kan men inzien in het Gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Het gebou wtje in Songea is zo goed als klaar. len voor het gereedschap en de grond stoffen, tafels, stoelen, etc. Inmiddels is een videoband uit Songea binnengekomen waarop een enthou siaste Karin te zien is bij het uitladen en plaatsen van al deze zaken. Wat hierbij opvalt is het grote vakmanschap van de Tanzaniaanse timmerlieden. Inventaris In de tussentijd is er in Soest, ondanks vakanties, hard gewerkt aan het bijeen brengen van het gereedschap, werk banken, schoenmakersmachines en een elektrischegips-schaar. Vooreen werk plaats als deze is al gauw ruim 150 stuks verschillend specialistisch gereedschap nodig, alsmede schuur-, slijp- en po- lijstmachines alsmede de schoenma kersnaaimachines. Aangezien niets hiervan in Tanzania te koop is moest de gehele inventaris -van werkbank tot de eenvoudigste materialen als garen, naalden en ringetjes- uit Nederland verscheept worden. Dankzij Jim Roth van Development Project Assistance, een specialist op het gebied van inkoop en verschepingen ten behoeve van Derde Wereldorgani saties, is de gehele inventaris samen met een weegschaal en zeven naaimachines van goede gevers uit Soest en Soester berg, met het motorschip "Gala del Mar" uit Rotterdam begin augustus naarTanzania verscheept. Inmiddels is bericht ontvangen dat de container vei lig op de kade in Dar es Salaam staat. Dat betekent nog veel douane-afhan deling en vervoer over 1200 kilometer naar Sonega! De vervoerskosten zijn niet gering. De Derde Wereldgroep-Soest hoopt ook hiervoor nog bijdragen te kunnen inza melen op haar gironummer 56.34.327 of Bank RABO: 37.99.29.813, t.n.v. penningmeester DWG-Soest. Wie meer wil weten kan de 24 pagina's grote gratis brochure aanvragen, terwijl ook nog veel gratis materiaal in de vorm van videobanden, dia's en tentoonstel lingsmateriaal beschikbaar is. Alle informatie, aanmelding als dona teur etc. kan gebeuren bij mevr. Tomas sen, tel. 13452, of de heer Den Oude, tel. 14622. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist Burg. Grothestraat 8 3761 CM Soest Telefoon 02155 -1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten. Een onbekende dader heeft vorige week aan de Regentesselaan een porte feuille met 60 gulden en wat paperassen buitgemaakt. Hij kwam de woning ver moedelijk met een valse sleutel-binnen, want er werden geen braaksporen aan getroffen. Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Op dinsdag 21 november zal er van 14.00 tot 16.00 uur in "Hoog Soest- dijk" aan de Prins Hendriklaan weer een Welfareverkoop plaatsvinden. De door de Welfare-deelneemsters vervaardigde wandkleden, borduur werken, knuffelbeesten, enz. zullen te gen aantrekkelijke prijzen worden ver kocht. Ook zal er een verloting plaats vinden. Zoals gebruikelijk wordt de opbrengst van de verkoop besteed aan de aanschaf van nieuwe materialen voor de deel neemsters aan de Welfare-aktiviteiten. Bij een inbraak in een kantoor aan de Sterrenbergweg in Soesterberg hebben de daders vorige week een forse hoe veelheid apparatuur weggenomen. Zo verdwenen een complete personal computer, een printer, een schrijfma chine, een kopieerapparaat en een tel machine. Bovendien werd nog een be drag van 115 gulden ontvreemd. De da ders moeten zijn binnengekomen door de branddeur aan de achterzijde te for ceren. Dat gebeurde waarschijnlijk met een koevoet. De commissie Ruimtelijke Ordening ging vorige week dinsdagavond in meerderheid akkoord met de start van een artikel 19-procedure oin de vesti ging van een Albert Heijn-filiaal op de plaats van de huidige 'Lindenhof' mo gelijk te maken. Zo'n procedure is no dig om een bestemmingsplan gedeel telijk te kunnen wijzigen. Bewoners en winkeliers van Hartje Zuid zijn fel ge kant tegen de 'Lindenhof-plannen' Ook VVD, D'66 en Progressief Soest verklaarden zich tegen. "Regeren is vooruitzien." Volgens B. M. Dooper, bewoner van het Nassau- plantsoen houdt de gemeente Soest zich niet aan die gulden regel, wanneer zij toestemming geeft voor de komst van het A.H.-filiaal. Dooper maakte tij dens de vergadering gebruik van het in- spreekrecht. Een groot aantal tegenstanders van de A.H.-plannen maakten dinsdag ge bruik van hef recht tot inspraak. Zij voerden een groot aantal argumenten aan tegen de bouw van een nieuwe su permarkt op de genoemde plaats. "On geremd door enige kennis van verkeer wordt een bouwplan opgesteld", zei Dooper. Hij werd hierin gesteund door mede-Nassauplantsoenbewoner P. Doffer. Hij zei dat het Nassauplantsoen voor vrachtwagens totaal ongeschikt is. Bo vendien vond Doffer het onzin te zeg gen dat Albert Heijn winkels moet ver vangen die in de loop der jaren zijn ver dwenen. "Het is in Nederland een alge mene lijn dat winkels verdwijnen", stel de Doffer. "Soest loopt mee in die lijn. Er is dus in Soest geen sprake van een 'gat' dat gedicht moet worden." Ook meende Doffer dat de vestiging op de plaats van de Lindenhof vanuit milieu oogpunt niet verantwoord is. "Omdat Naar aanleiding van de vanavond te houden informatie-avond in restaurant Darthuizen over de Lindenhof-plannen heeft de Contactgroep omwonenden Lindenhof een brief met een verzoek om handtekeningen onder de omwo nenden verspreid. De contactgroep verzet zich fel tegen de plannen voor een nieuwe A.H.-vestiging op de plaats van de Lindenhof. "Bewoners, verkeersveiligheid en mi lieu worden gepasseerd", stelt de con tactgroep in de brief. "Via een oneigen lijk gebruik van de wet willen CDA, PvdA en de éénmansfractie van GPV/' SGP/RPF een snelle procedure. Geen inspraak, maar slechts 14 dagen voor -het indienen van bezwaren." In de brief roept de contactgroep de omwonenden op om een handtekening te zetten. Daarbij gaan de actievoerders uit van het feit dat in de gemeenteraad ieder lid zijn eigen stem kan laten ho ren. "Wanneer slechts twee raadsleden zich aansluiten bij de oppositie gaat het niet door. Uw stem kan de doorslag ge ven", aldus de contactgroep. "Volgens de partijprogramma's steunt iedere partij het woonmilieu. Bij de hoofdelijke stemming in de gemeente raad moet ieder lid kleur bekennen. Een beter stemadvies voor de gemeen teraadsverkiezingen volgend jaar kunt u niet krijgen." weinig mensen in de buurt wonen, gaat iedereen met de auto." Twee-polen-beleid Mevrouw Hoogstraten was van mening dat de belangen van een groot aantal winkeliers door de komst van een nieu we A.H.-vestiging ernstig zullen wor den benadeeld. "Er wordt 14 a 16 mil joen gulden uit de bestaande markt ge trokken", zei zij. Ze vond de handelwij ze van de gemeente 'in strijd met de al gemene beginselen van behoorlijk be stuur'. "Dit betekent een aantasting van de rechtszekerheid", aldus Hoogstra ten. "Het is een aantasting van het twee- polen-beleid. De winkeliers hebben naar aanleiding van dat beleid investe ringen gedaan. Een artikel 19-procedu re is hier bovendien niet op zijn plaats. Er wordt nu al zo lang over dit onder werp gepraat dat er geen sprake van een spoedgeval meer kan zijn." De WD liet weten het eens te zijn met de insprekers. De fractie vond dat er nog te veel problemen zijn. "We kun nen niet eerst gaan bouwen om dan pas de problemen op te gaan lossen." Ook D'66 raadslid Adriaan Pothuizen was tegen het starten van een artikel 19- procedure. "Iedereen kan weten dat de wegencon structie niet berekend is op zo'n ver- keerstoevloed", vond Leidje Tomassen (PS). "Er is ook geen haast geboden, dus is een artikel 19-procedure niet no dig." Ook vond Tomassen het plan in strijd met het twee-polen-beleid. Wil Stekelenburg van de PvdA ver klaarde dat haar fractie voor het Lin- denhof-plan is. "Wij hebben ook groe pen gehoord die voor de komst van Al bert Heijn zijn." Ook Arie van de Breemer (CDA) ver klaarde zich voor het gemeenteplan. "We moeten voor de consument opko men", vond hij. "De Soester moet van hetzelfde winkelgebeuren gebruik kun nen maken als iedereen." Vandaag: "Vrouwen in de bijstand" Tijdens de inspraakavond van de deel notitie "Vrouw en Politiek" was het be- hagelijk warm in de kantine van ge meentewerken, integenstelling tot de temperatuur tijdens de vorige inspraak avond. De opkomst was redelijk.- Ondanks het feit dat de vrouwelijke raadsleden al in een vroeg stadium bij het tot stand komen van de deelnotitie betrokken werden, schitterden zij door afwezigheid. Kennelijk achten zij een ander moment beter geschikt om hun voortrekkersrol in deze te vervullen. Na opening en introductie van de leden van de stuur- en werkgroep gaf de voor zitter van de stuurgroep, Greetje van der Klink, het woord aan de voorzitter van de werkgroep, Riet van Engelen, onder wiens leiding de deelnotitie tot stand kwam. De zaal reageerde heel po sitief en vond de voorbeelden van de knelpunten zeer herkenbaar. Men on derschreef de aanbevelingen, maar mis te een passage over kinderopvang. Hoewel de aanbeveling over kinderop vang in een eerder stadium door de ge meenteraad was overgenomen, wilde de zaal dit toch weer in elke deelnotitie vermeld zien, om het belang ervan aan te tonen. Ook wilde men nog een aan beveling over het aanpassen en be spreekbaar maken van vergadertijden. Eveneens werd voorgesteld öm de ge meente, naast de politieke partijen, cur sussen te laten verzorgen over: ge meentelijke financiëen; het reilen en zeilen binnen de gemeente; het spreken in het openbaar. Na deze prettige en konstructieve bij eenkomst sloot de voorzitter de verga dering. Het Amerikaanse 32-ste Tactical Figh- ter Squadron houdt met straaljagers van het type F-15 op maandag 6, dins dag 7, woensdag 8 en donderdag 9 no vember 1989 tot 's avonds elf uur avondvliegoefeningen. Deze avondvliegoefeningen zullen ook op maandag 27, dinsdag 28, woensdag 29 en donderdag 30 november plaats vinden. Voorts zal er op dinsdag 14, woensdag 15 en donderdag 16 novem ber 1989 's morgens vanaf 7 uur gevlo gen worden. Vliegers van het op de vliegbasi Soesterberg gestationeerde 2989 helicopter-squadron gaan op woensdag 1, woensdag 15,ij woensdag 22 en woensdag 29 november 1989 het avondvliegen beoefenen. Het doorgaan van deze oefeningen is afhankelijk van de weersomstandighe den. Indien om deze reden een pro gramma wordt afgelast, wordt dit op een andere datum ingehaald. De ver melde lijden zijn richtlijnen. w Miep van der Spek: "Het Comité "Vrouwen in de bijstand" in Soest be staat nu ongeveer zes jaar. Onze doel stelling is het ondersteunen van vrou wen die bijstand ontvangen of een RWW-uitkering. Zowel met morele steun als met praktische hulp. Wanneer je afhankelijk wordt van een bijstands uitkering, en voor veel vrouwen is dit een gevolg van een echtscheiding, krijg je te maken met nogal wat problemen. Ten eerste het moeten rondkomen, vaak voor een langdurige periode, van een laag inkomen. Voor onvolledige gezinnen is dit 1380,56 en voor al leenstaanden: 1073,77. En al krijg je een kleine aanvulling uit de bijstand, je valt toch onder alle controles. Rechtspositie Er moet vaak voor herinrichting al di rect een lening worden afgesloten. Hiervoor worden wij door de sociale dienst naar de Kredietbank gestuurd. Die vraagt 14,7 procent rente. De aflos singen hiervan komen dan direct weer in mindering van het inkomen. Je loopt als vrouw ook tegen het feit aan, dat je rechtspositie verschilt van die van mannen. De. grens waaronder mannen geen alimentatie meer hoeven te betalen ligt bij een inkomen van zes tienhonderd gulden, terwijl de vrouw en kinderen worden afgescheept met 1380,—. Voor mannen is het op papier hebben van schulden vaak ook al ge noeg om van de rechter vermindering of zelfs kwijtschelding van alimentatie verplichting te krijgen. Deze rechtson gelijkheid zal in het jaar van 1990 door de landelijke organisatie "Vrouwen in de bijstand" in de vorm van een tribu naal tegen de Nederlandse Staat als wetgever worden aangeklaagd. Belangengroep Ons Comité rekent het ook tot haar taak het regelmatig contact met de ge meentelijke sociale dienst. Helaas moe ten wij constateren, dat deze gesprek ken, op enkele uitzonderingen na, tot nu toe weinig voor onze belangengroep hebben opgeleverd. Er is wel iets be reikt. Het vakantiegeld werd op tijd overgemaakt. En voor het bijtijds uitbe talen van de laatste eenmalige uitkering is bij de G.S.D. vrijwillig overgewerkt en men is bereid aan de verzending van onze brieven naar de achterban mee te werken. Maar wat betreft de voorlichting ont breekt er nog steeds het een en ander. Rechten Er wordt wel duidelijk op onze plichten gewezen, maar wat onze rechten be treft, hebben wij het idee dat hier min der aandacht aan wordt besteed. Wij komen nog steeds teveel vrouwen te gen, die bepaalde rechten niet kennen en daardoor voordelen mislopen. Bij voorbeeld kwijtschelden van belastin gen of vergoeding van bijzondere be staanskosten. Wij willen dat de G.S.D. zich wat klantvriendelijker opstelt. Niet alleen met de mond maar ook in daden. Wij hebben nu wel eens in indruk dat het enige doel is ons zo gauw mogelijk uit de uitkering te knikkeren. Sociaal rechercheur Wat anders te denkei! van het recente optreden van de sociaal rechercheurs. Ons was als comité bij de aanstelling van deze figuur verzekerd, dat alvorens die man in actie zou mogen komen er eerst met de cliënte gesproken zou wor den door haar ambtenaar over een eventueel in te stellen onderzoek. Met de gelegenheid voor cliënte bepaalde zaken te verklaren. Deze afspraak is ab- soluurt niet nagekomen. Cliënte werd, zonder dat ze zich ergens van bewust was, een paar maanden gevolgd tot zie plotseling letterlijk van bed werd gelicht en zes uur voor ondervraging op het po litiebureau in een cel werd opgesloten. Gedragscode Zij heeft hier nog nachtmerries van. Wij nemen dit voorval hoog op. Ten eerste de manier waarop dit is gegaan en ook het feit dat je als vrouw met een bij standsuitkering op zoiets normaals als het hebben van een relatie, want daar ging het hierom, in de gaten wordt ge houden. Wij willen dat de sociale dienst zich voortaan houdt aan de afspraak eerst met de cliënte te spreken alvorens de sociaal rechercheur in te schakelen en dat de gedragscode van de sociaal re chercheurs in Soest zodanig wordt bij gesteld, dat zulke toestanden niet meer zullen voorkomen. Het gezelschap boog zich eensgezind over de deelnotie "Vrouw en Politiek". Zaterdag 28 oktober was het feest voor alle kinderen van de Scoutinggroep Merhula uit Baarn. De jongste speltak, Bevers genaamd, lieten hun oudsten overgaan naar de speltak kabouters. Dit feest werd gehouden in de vorm van een speurtocht. Tijdens deze tocht liepen allerlei ver dwaalde spelfiguren rond. Nadat de kinderen deze figuren naar het clubhuis hadden gebracht, "vlogen" de oudste Bevers op een wolk over naar de kabou ters. Daar gaan ze verder en zullen zij op den duur padvind(st)er worden. Bij de bevers is er weer plaats voor nieu we leden. Wie kinderen van 5 en 6 jaar kent die mee willen doen met de mer- hula-Bevers, kan u kontakt opnemen met: Annemieke Nap, Weegbreestraat 351, Soest, tel. 24158. Karin van de Weerd, Margrietstraat 5. Baarn. Tel. 02154-15383.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11