iNWB KEURING P. van Buuren Autobedrijf Kuijer introduceert de nieuwe Citroën XM in Soest Leerlingen gaan beleggen met geld van NMB Plomp opende expositie 'Vrije Vogels' COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Uw volkoren specialist Brood-en banketbakkerij PAGl|\|/\ -^ij/VOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 Show op 9, 10 en 11 november 'Er zit muziek in Hartje-Zuid' Op jubileum-waardebonnen komend weekend f 458,80 voordeel! Winkeliers niet erg blij met plan herinrichting Koninginnelaan Inbraakpogingen aan Ir. Menkolaan en Colenso Y erkeersmaatregelen Soestduinen Nieuwbouw aan Rademakerstraat Dertig jaar WD-vrouwen in Soesterberg Soesterbergsestraat in Soestduinen, in 'bebouwde kom'? Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. SOESTER COURANT PAGINA 17 KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Een schoon Soester milieu? Het gaat ook u aan Het dierenleven in het bos (Fauna beheer) Inbreker vlucht aan Noorderweg Bromfietser bij botsing lichtgewond in elke samenstelling en uitvoering. Orize specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 Winkelcentrum Smitshof Soest Tel. 1 18 30 Ook het komende weekeinde staat Hartje-Zuid helemaal in het teken van de feestelijke viering van het vijfjarig jubileum van het nieuwe centrum aan de Zuidpromenade. Dat wordt niet al leen onderstreept met de (derde) afle vering van het waardebonnen-festijn, maar ook met het optreden van twee muziekgroepen. De consument vaart ook aanstaande vrijdagavond en zaterdag weer wél bij het jubileum van de Zuid-winkeliers. Met de waardebonnen die op de specia le advertentiepagina in de krant zijn af gedrukt kan hij of zij weer een belang rijk financieel voordeel binnenhalen: ditmaal in totaal het aanzienlijke be drag van maar liefst f 458,80! Ook nu zijh de waardebonnen uitslui tend geldig op de vrijdagse koopavond van 10 november en op zaterdag 11 no vember. Voor de winkeliers is dat pret tig omdat ze op die manier geconcen treerd op de actie kunnen inspelen, maar ook voor de consument, want die weet precies waar hij of zij aan toe is. Natuurlijk laat Hartje-Zuid het ook dit maal niet alleen bij de voordeel-aktië, hoe aantrekkelijk ook. Onder het motto "Er zit muziek in Hartje-Zuid" biedt het winkelcentrum zowel vrijdagavond als zaterdagmiddag weer een stukje muzikale verstrooiing, dat de sfeer in het winkelcentrum extra gezellig maakt. 'Straight Up' Vrijdagavond is - tussen 7 en 9 uur - de beurt aan de 9-mans formatie "Straight Up", een swingend gezelschap dat het publiek regelmatig "recht-overeind" krijgt. De band heeft een uiterst geva rieerd repertoire en verschijnt frequent op Nederlandse bühnes. Hun stijl is niet onder één noemer te vatten maar va rieert van funk en soul tot actuele pop. "Straight Up" speelt veel eigen werk, maar ook nummers van bekende na men als Joe Jackson, All Jarreau, Glo ria Estephan, The Frogg en Lois Lane. De bezetting kent het volgende instru mentarium: drums, basgitaar, key boards, gitaar, altsax, trompet. Ver schillende leden nemen ook de zang nummers voor hun rekening. 'E 8' Zaterdagmiddag - van half twaalf tot ongeveer half vier - is de beurt aan een "oude bekende", de uit onze eigen stre ken afkomstige band "E 8", een 7-mans loop-orkest dat eventueel ook verzoek nummers speelt die ter plaats kunnen worden aangevraagd. "E 8" houdt zich bezig met jazz-muziek in de ruimste zin van het woord en heeft optredens ach ter de rug in België en Duitsland en zelfs een toernee door Afrika! "E 8" bestaat inmiddels al zo'n 15 jaar; de meeste leden komen uit Amersfoort en directe omgeving. De instrumentele bezetting is o.a.: drums, banjo, bas, kla rinet, trompet en trombone. Ook in het komende weekeinde is het dus beslist de moeite waard om even "poolshoogte" te nemen aan de zuide lijke winkelpool van Soest. En natuur lijk niet vergeten de waardebonnen uit de Soester Courant mee te nemen...! De winkeliers van de Koninginnelaan zijn niet helemaal tevreden over de plannen die de gemeente heeft voor de herinrichting van deze winkelstraat. Dat bleek mandagavond tijdens de in formatiebijeenkomst die de gemeente had georganiseerd om de betrokkenen op de hoogte te stellen van de voorne mens. Voorzitter A. Hissink van de winke liersvereniging stelde o.a. vast dat het plan nogal fietsonvriendelijk is. Dat heeft vooral te maken met de wegvers malling die geprojecteerd is ter hoogte van de kruising Van Straelenlaan-Re- gentesselaan, bedoeld als een snel- heidsremmende maatregel. De fietsers worden daar echter uitsluitend in be scherming genomen tegen het autover keer door markeringen op de weg. Ook zou men graag zien dat de gemeen te maatregelen treft om ervoor te zor gen dat er minder vrachtverkeer voor het industrieterrein over de Koningin nelaan dendert. In dat verband herin nerde Hissink aan het verzoek om de wegwijzer naar het industrieterrein (op het Nieuwerhoekplein) weg te halen. Evenmin is men ingenomen met de voorgestelde reconstructie van het kruispunt met de Wilhelminalaan. De winkeliers hebben al eerder voorgesteld hier het eenrichtingsverkeer andersom te laten verlopen. De gemeente wil de uitmonding van de Wilhelminalaan iets naar links te verleggen en later naar rechts laten afbuigen, rekening hou dend met de ontsluiting van het garage bedrijf. Geen plateau In plaats van het eerder beoogde "pla teau" op de kruising Van Straelenlaan- Regentesselaan komt er een inrit-con structie, zodat ook de bus er nog over heen kan. Deze olossing kost ook min der geld. Bij dat kruispunt zijn ook de glas- en papierbakken gedacht. Verder voorziet het plan in het planten van een aantal bomen, die de straat weer een re delijk groene aanblik moeten gaan bie den. De bezoekers kregen maandagavond allemaal een enquêteformulier waarin ze hun commentaar en opmerkingen kwijt kunnen. Leerlingen van het Griftlandcollege gaan beleggen. Een 5 VWO klas kreeg daarvoor tijdens de economieles uit handen van de heer Van Etten van de NMB een cheque van maar liefst 7.500 gulden. Met dat geld mag de klas gaan beleggen en, mochten zij winst maken, dan is die vooreen door de klas uit te kie zen goed doel. Van Etten vertelde dat de manier waar op tegen het fenomeen 'beleggenwordt aangekeken in de loop der jaren sterk is veranderd. "Het beeld van de belegger als een rustige, wat oudere man behoort voorgoed tot het verledenaldus Van Etten. "Door veranderingen op het ge bied van de inkomensverdeling kunnen meer mensen geld gaan beleggen en door meer kennis van en informatie over de economie van de staat en de be drijven zijn veel meer mensen geïnteres seerd in beleggen in aandelen of obliga ties. Van Etten zag dit als een gunstige ont wikkeling. "Het gaat mensen meer aan dan ze misschien denken... Jullie zullen met aandelen te maken krijgen, of je wilt of niet. De politie kreeg in het afgelopen week einde enkele meldingen binnen van in braakpogingen aan de Ir. Menkolaan en Colenso. Onbekenden hadden aan beide straten twee woningen getracht binnen te dringen, maar dat was niet ge lukt. In een ander huis aan de Menko laan had de dader meer succes, zoals de 57-jarige bewoonster de politfeiiet we ten'. Hij was daSr binnengekomen door het loswrikken van een keukenraam. De buit bestond uit een witgouden ring met steentjes en een aantal cheques. Burgemeester en Wethouders hebben de Bewonersbelangengroep Soestdui nen meegedeeld dat naar aanleiding van het door hen ingediende verkeers plan een aantal maatregelen is en zal worden genomen. Inmiddels is een as- markering op de weg aangebracht en binnenkort zullen bordjes geplaatst worden met daarop aangegeven een adviessnelheid van 30 km/uur. Gezien de verkeersveiligheid en ver keersproblemen op andere plaatsen binnen de gemeente kan het aanbren gen van twee verkeersplateaus echter niet op korte termijn uitgevoerd wor den. Burgemeester en Wethouders hebben besloten de kosten van het aan brengen van de twee plateaus op te voe ren op de meerjaren-investeringsplan ning. Dat betekent dat uitvoering van de maatregelen niet eerder dan na 1993 zal kunnen plaatsvinden. In december 1983 werd de meubelzaak "Meubidick", gelegen aan de Radema kerstraat in Soesterberg, door brand verwoest. Sindsdien is daar een tot op heden niet meer ingevuld gat in de be bouwing ontstaan, wat voor iedereen als zeer ontsierend wordt ervaren, te meer daar de Rademakerstraat zelf in middels is gereconstrueerd. Het nu ontwikkelde plan voorziet in de bouw van 26 driekamerwoningen. Doordat het gebouw in twee en drie la gen wordt opgetrokken vormt het een harmonisch geheel met de bestaande bebouwing langs de Rademakerstraat. Het tijdstip van de bouwstart is o.m. ge baseerd op de toewijzing van de contin genten voor het jaar 1989. Zoals de za ken er nu voorstaan zal medio 1989 de eerste spa de grond in gaan. De 26 wo ningen, tien beganegrond, tien 1-hoog en zes 2-hoog, zijn in eerste instantie bedoeld voor 55-plussers. Voor deze doelgroep is er een gezonde markt, zo blijkt uit de huisvestingsgege- vens van de gemeente Soest. Veel men sen die kleiner willen gaan wonen en in Soesterberg willen blijven, krijgen nu zicht op een reële mogelijkheid, welke tevens de nodige doorstroming kan bevorderen. De huurvaststelling kan nog niet plaatsvinden, men gaat er ech ter van uit dat deze rond de 564,— per maand komt te liggen (excl. serevice kosten). In verband met het vliegtuiglawaai moeten er akoesti sche maatregelen genomen worden, Donderdag 9 november bestaat de Or ganisatie Vrouwen in de VVD afdeling Soest/Soesterberg 30 jaar. Zij wil dit niet ongemerkt voorbij laten gaan en houdt op die dag vanaf 20.00 uur een feestelijke bijeenkomst, waar leden en niet-leden, dames en -uiter aard- heren, belangstellenden, introdu- cé(e)s etc. van harte welkom zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in kantine "De Oude Stal", Camping King's Home Birkstraat 136 te Soest. Bestuursleden van het eerste uur, waar onder de eerste president, mw. P.J. Oranje-Entink, komen voor deze gele genheid naar Soest. De avond draagt een informeel karak ter, maar onder het genot van een drankje en een hapje zal de politiek, zo als die nu eenmaal ons leven bepaalt, zeker ter sprake komen. Het huidige bestuur van de WD- Vrouwen hoopt velen op 9 november te mogen begroeten. aangezien de bebouwing binnen de zgn. KE-lijn is geprojecteerd. Het ontwerp staat op naam van het ar- chitektenbureau Timo bij 't Vuur, waarbij aan het uitgangspunt dat wo ningbouwvereniging St. Joseph geen kleine flatjes wilde zeker is voldaan. De entree van het wooncomplex is naast het cafe "De Gouden Leeuw" gepro jecteerd en komt uit op het parkeerter rein. Daar is voldoende ruimte voor de toekomstige bewon,ers om op eigen ter rein te parkeren. Aan de achterzijde van het gebouw staan bergingen. Te vens vindt men hier het trappenhuis en de lift. Elke woning bestaat uit een open keu ken, een douche en toiletruimte, een grote woonkamer en een grote en klei ne slaapkamer. De bewoners van de be gane grond hebben bovendien de be schikking over een tuintje. Burgemeester en Wethouders hebben Gedepudeerde Staten van Utrecht ver zocht om een gedeelte van de Soester bergsestraat ter hoogte van de buurt schap Soestduinen, ingevolge artikel 8 van de Wegenverkeerswet, op te nemen in de bebouwde kom van Soestduinen. De verkeerssituatie in Soestduinen, en in het bijzonder de situatie op de Soes terbergsestraat (T9), is reeds jaren een punt van aandacht. Elementen die de verkeerssituatie daar tot een bijzondere maken zijn onder andere: de concen tratie van bebouwing; de kruising van de weg met de spoorlijn Amersfoort- Utrecht; de aanwezigheid van een res taurant waarbij door voetgangers veel vuldig de weg wordt overgestoken; re latief veel overstekend recreatief fiets- verkeer; en veel afslaand (vrachtver keer (o.a. industrie- en militair ver keer). Veelvuldig ontstaan dan ook verkeers- onveilige situaties. De hoofdoorzaken daarbij zijn de snelheid van het verkeer en het verkeersgedrag op de Soester bergsestraat. De instelling van een bebouwde kom voor het gedeelte Soestduinen van de Soesterbergsestraat zal volgens Burge meester en Wethouders een positieve invloed hebben wat de verkeerssituatie ter plaatse aanmerkelijk zal verbeteren. 'Vijf-bak' Vooralsnog is de XM alleen leverbaar met benzinemotor, waarvoor het ge bruik van loodvrije benzine wordt geadviseerd, mede met het oog op de geregelde drieweg-katalysator. De wa gen is een handgeschakelde "vijf-bak" met voorwielaandrijving, die ook op de snelweg helemaal in zijn element is. De snelheidsmeter meldt een bereik van maar liefst 213 kilometer per uur, mede door de uiterst lage luchtweerstand. In 10,6 seconden accelereert de XM naar 100 km/u. Citroën -dealer Kuijer heeft de n ieu we XM deze week in zijn showroom aan de Korte Brink weg. I' in de toekomst nog UPON srapport zit een Con- liermee kan de koper en of de door de 2erde reparaties zijn re controlemogelijk- °per extra zekerheid van de auto van zijn en de geadviseer- llet rijn uitgevoerd, 1 de auto terug gaan e dan alsnog voor n de euvels zal zorg- sge-bedrijven waar- re Handelsvoorraad- '1. min namelijk ver eerde werkzaamhe- renng van de auto Met chemisch afval gooit u meer weg dan u denkt... Als we ons in het dierenleven van de Soester bossen gaan verdiepen moeten we vooral denken aan het konijn, de vos, de ree, de eekhoorn en soms een haas. Sinds vorig jaar wordt in een overleggroep bestaande uit vertegenwoor digers van de Gemeente, Stichting Kritisch Faunabeheer en de Kon. Ned. Ja gersvereniging gesproken over het dierenleven ofwel de fauna van de ge- meentebossen en het in te voeren beleid met name als het gaat als het gaat over de jacht. Dit overleg heeft het afgelopen voorjaar geleid tot de afspraak- zoveel mogelijk uit te gaan van de aanwezige natuurlijk aantallen (populaties) dieren en ook (roof)vogels. Meer gegevens over de aanwezige aantallen en soorten zijn de afgelopen tijd door de inzet van o.a. vrijwilligers van het I.V.N. en de gemeentelijke afd. Groenbeheer bekend geworden. Gezien de relatief beperkte "wildstand" in de gemeentebossen zal het accent van het faunabeheer vooral liggen op verbetering van de levenskansen van een zo gevarieerd mogelijk dierenleven. Hierbij wordt o.a. gedacht aan de re gulering van het uitlaten van honden en de aanleg van kleine voerakkers met rogge en boekweit. Het hqidige wildbeheer gaat uit van het selectief voorko men van schade aan jong geplant plantsoen veelal veroorzaakt door het ko nijn. kit ,i« Omdat de 38-jarige bewoner bijtijds wakker werd nam de inbreker die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag toe gang had verschaft tot een woning aan de Noorderweg snel de benen. Hij kon dat makkelijk doen, omdat hij de voor deur had opengezet en zich zodoende een vluchtweg had gecreëerd. Hij was aan de achterzijde binnengeklommen door een bovenlicht. De bewoner werd wakker, liep naar de trap en zag de in breker nog juist uit de voordeur ver dwijnen. Die voegde zich buiten bij een tweede man. Volgens de bewoner ging het om een man van ca. 25 jaar en een lengte van 1.80 meter. De bewoner was zo verbouwereerd over het voorval dat hij aanvankelijk vergat de politie te bel len. Toen hij dat eenmaal wel deed had een speurtocht in de omgeving geen zin meer. Een 16-jarige jongen uit Soest raakte maandagochtend licht gewond toen hij met zijn brommer in botsing kwam met een 68-jarige automobilist uit Soester berg. De jongen heeft zich onder behandeling gesteld van zijn huisarts. De brommer raakte zwaar beschadigd en de auto liep een deux op. Wethouder Gunther Plomp (sportza ken) heeft vorige week donderdag dè jaarlijkse expositie van de vogelvereni ging "De Vrije Vogels" geopend, die op de kinderboerderij aan het Vedelaar- pad was ingericht. De expositie duurde tot en met zondag. De wethouder maakte bovendien de prijswinnaars be kend. D. Bos legde beslag op een viervoudig Ti' kanipiucnavuap: hij won deeersu. prijs in de klassen pigment, tropen, derby tropen en derby kromsnavelig. A. Jan sen scoorde het hoogst in drie klassen: generaal, kromsnavelig en ongepig- menteerd. Bij de jeugd was Martin Ambrosius on betwist kampioen en bij de dames legde mevrouw W. de Bie beslag op de eerste plaats. Mevrouw Ten Hoerdt kreeg van zicht misschien wel wat op een vergrote BX. Hij heeft een wat hoekiger voorko men dan zijn voorganger de CX, maar zeker een sportieve uitstraling, o.a. door de spoiler op de achterklep. De XM is leverbaar in drie uitvoeringen, maar de standaard-uitrusting liegt er niet om. Zo is er elektrische bediening van de ra men, een centrale portiervergrendeling (met infrarood afstandsbediening), ge tint glas, een digitale klok, toerenteller, buitenthermometer, van binnenuit ver stelbare buitenspiegels, een verstelbare stuurkolom, stuurbekrachtiging, vaste hoofdsteunen op de achterbank, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en diverse andere snufjes. Aan de buiten kant zitten verder standaard twee mis tlampen en achteruitrijlampen, een wis- was-installatie op de achterruit en dub bele halogeen koplampen. Nog meer luxe bieden de modellen Ambiance en V6, zoals verwarmde spiegels en een in- fo-display. De XM-rijder krijgt een heleboel com fort. Hoofd- en beenruimte, zowel voor- als achterin, zijn beslist royaal te noemen en de verstelbare stoelen ma ken het zitten in de wagen tot een genot. De motor is bepaald geluidsarm te noe men en vooral de uitstekende vering maakt een rit met de XM tot een waar genoegen, ook als die lang duurt. Veilig Daarnaast is de XM - met zijn tank van 80 liter - zeker voordelig in het verbruik te noemen. De wagen heeft een supe rieure wegligging, mede door het veer- systeem dat zich voortdurend aanpast aan de omstandigheden. Dat de XM ook een zeer veilige auto is behoeft nau welijks betoog. De wagen heeft bijvoor beeld een anti-blokkeersysteem op de remmen. Dat rijden in de XM een buitengewoon plezierige ervaring is staat nu al vast. Wie zich van de aantrekkelijkheden van de nieuwe Citroën wil overtuigen moet in de komende dagen beslist een kijkje gaan nemen in de showroom bij Kuijer, waar de wagen van alle kanten te be wonderen is. Wethouder Plomp liet zich uitgebreid informeren over de geëxposeerde (niet- vrije) vogels. de keurmeesters het punten-maximum toebedeeld (91) voor de mooiste C-vo gel. In de klasse stam won A. Luytelaar de eerste prijs. De jaarlijkse expositie trok behoorlijk wat belangstelling en werd o.a. opge luisterd met een tombola. m raad gebruikte auto's te reparaties nodig zijn. De vóór de aflevering van iurde wagen krijgt een jectïef oordeel over de !en prijsoordeel. De nieuwe Citroën XM is in de interna tionale autopers al uitgebreid bejubeld als een wagen met superieure weglig ging, een briljante techniek, vloeiende lijnen en een ongekend rijgedrag, dat vooral te danken is aan de "hydractie- ve" vering. De XM komt dan ook volle dig tegemoet aan de hoogste eisen op het gebied van comfort, veiligheid en prestaties. In feite is de XM de opvolger van de be kende CX, die in 1974 werd gelan ceerd. Deze "grote" Citroën is vijftien jaar lang het paradepaardje van de Ci- troën-familie geweest in een klasse waarin ook de concurrentie zich duch tig roert. Citroën heeft een reputatie te verliezen op het gebied van dc fraaie vormgeving. Bekend zijn de "klassiekers" als de Traction Avant, de DS-serie ("Snoek") en uiteraard de 2CV ("Lelijke Eend"). Het lijdt geen twijfel of ook de XM zal een plaatsje krijgen in deze galerij van töp-modellen. Sportieve uitstraling De nieuwe wagen lijkt op het eerste ge- oor, maar wrijving valt egangers er verschillen Bonje tussen campinq tven tijdens de Caravan rdam. De theatergroep in de Deltahal zien hoe profielschets te kunnen 1 de ideale camping, s de Caravan Campinq n bezoekers aan de 1. Bij de stand van de en Caravankampioen ragenformulieren uiige- men daar of in de nd in de Europahal kan Onder diegenen die zo'n inleveren of insturen, londerd Zwitserse zak rloot. ep "Stichting Cardan" oordigt op de Caravan 4/ de Kampeer en Cara- en. Om aan te tonen dat eerder niet bestaat. Jan allerlei types kam- Drie dagen achter elkaar - donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. - staat het be kende autobedrijf Kuijer aan de Korte Brinkweg 36 bijna helemaal in het te ken van de Citroën XM, de nieuwste loot aan de roemrijke stam van dit ge renommeerde Franse automerk. Be zoekers kunnen het gloednieuwe mo del, dat deze week voor het eerst in Nederland te zien is, met eigen ogen aanschouwen. De show wordt gehou den op 9 november van 9.00 tot 18.00 uur, op 10 november van 9.00 tot 22.00 uur en op 11 november van 10.00 tot 17.00 uur.

Soester Courant | 1989 | | pagina 17