Kerstdagen diner-dansant aru6hOCK Andreas Burnier te gast in C-drie voor een Kerst in stijl Showavond P.Y.O. op 25 november WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 10 Literaire avond op vrijdag 17 november Jam-session op 19 november C-drie Tentoonstelling 'Vogelvreugd' Bijeenkomst CDA V rouwenberaad KBO-bingo voor senioren Reserveringen 02155 - 1 38 07 Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. -t C Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Donderdag 16 november Filmhuis: "Loos" Filmhuis draait meest gedecoreerde film van 1988 Mini-kreatiefmarkt van "Overhees" Cultureel Creatief Centrum Aquarellen Nu al kunnen we merken dat de exposi tie van aquarellen zeer druk bezocht wordt. De aquarellen zijn alle gemaakt do r Yvonne Hamaker, die in Soest woont. Zij heeft zeer fijne landschapjes, allen wat nevelachtig, schitterende bloemen en wat portretjes, die ze overi gens ook in opdracht maakt. Met het schilderen van antiek speelgoed houdt ze zich vooral de laatste tijd bezig. De schilderijen van Yvonne Hamaker zijn bijna allemaal te koop. Inmiddels is er al een aantal gekocht door mensen binnen en buiten Soest. Andreas Burnier Op vrijdagavond 17 november ontvan gen we tijdens onze literaire avond de schrijfster Andreas Burnier. Zij is be kend van romans en verhalen, o.a.Een tevreden lach", "De verschrikkingen van het noorden", "Het jongensuur", "De huilende libertijn", "De reis naar Kithira" en "De literaire salon". De avond wordt gepresenteerd door Nelle- ke Streefkerk. Aanvang 20.00 uur. Toegang 5,—. Jam-session In plaats van een concert door een be paalde jazz-formatie houden we op zondagmiddag 19 november een jam session. In een ongedwongen sfeer wor den groepjes geformeerd, muziek ge maakt, geïmproviseerd, nummers ge roepen, van plaats gewisseld etc. Kort om, dit belooft een gezellige middag te worden, waarop ook u gerust kunt bin nenkomen. De toegang is gratis en het begint rond 15.00 uur. Alarm in de wolken In de Kinderbios van 24 november speelt een film die zo grappig is dat ei genlijk iedereen er naar toe kan. Wel wordt de film ondertiteld, zodat het voor de hele kleintjes wat moeilijk wordt. De film vertelt over de wonder lijke avonturen van Mr. Mau, die een bolhoed bezit die elke wens kan vervul len. Zo schrikken de passagiers van een vliegtuig zich een kriek als ze op de vleugel een man zien staan met een bol hoed. Hoe kan dat nou? Is het Mr. Mau? Als het vliegtuig landt is er van Mr. Mau niets meer te vindenAan vang 15.45 uur. Toegang 2,50. Duur 75 minuten. 't Kliekske Het Vlaamse volksmuziekgezelschap 'l Kliekske heeft een nieuw programma samengesteld onder de naam 't Esta- minet". Het is een programma over mu ziek en spel in en om het café. 't Klieks ke neemt naast een groot aantal authen tieke instrumenten ook oude cafespe- len mee. Het programma van drink-, café-chantant- en andere liederen wordt afgewisseld met het spelen op bv. Toptafcl, Vogelpik, Ringspel, Manne- kesspel en Nagelkloppen. Op 26 no vember. Aanvang 14.30 uur. Toegang 15,— incl. een Belgische verrassing. Workshops In de maand november biedt C-dric u maar liefst 2 workshops aan: Gedichten lezen: zaterdag 18 novem ber 10.00 - 15.00 uur; prijs: 35,-. Samen met de docent Wim Burghouwt gaat u een aantal gedichten behande len. U mag natuurlijk ook zelf gedich ten meenemen. Aan het einde van de workshop, omstreeks 15.00 uur, zal hel bekende dichtersduo HAJezen uit hun eigen werk. Harry den Hartogen Jos Ja gers vormen al zo'n 10 jaar samen een koppel. Hun gedichten zijn modern en eigentijds te noemen met zowel een hu- morilisch als een serieuze karakter. Zijde schilderen: zaterdag en zondag 18 en 19 november 10.00 - 16.00 uur; prijs: 75,— excl. materiaalkosten. In dit weekend krijgt u eens de kans om met zijde te gaan werken binnen het thema "Herfst". Aandacht wordt be steed aan o.a. kleuren mengen, de wer king van kleuren en het stopmiddel. Te vens krijgt u de gelegenheid uw eigen zijde te bewerken tot bv. een sjaal, kle dingstuk, kussen. U kunt zich schriftelijk opgeven voor een van deze workshops bij de admini stratie van C-drie, openingstijden op werkdagen van 8.30- 12.30 en van 13.00- 17.00 uur. Notitie Een paar maanden geleden verscheen de notitie "zwemmen of verzuipen". Het bestuur van C-drie sprak hierin haar bezorgdheid uit over een aantal ontwikkelingen in Soest. Een theater in Soest? Is daar plaats voor? Een nieuw zwembad annex sportcomplex op pri vaatrechtelijke basis? Zo maar een paar vragen over op handen zijnde ontwik kelingen. Het bestuur van C-drie heeft gemeend om te moeten wijzen op een aantal zwakke punten. Wat is de prijs van een zwem- en sportcomplex en wal zijn daarvan de jaarlijkse tekorten? Zijn die tekorten bij tegenvallers in de hand te houden? En wat zijn de gevolgen voor het welzijn van de burgers in Soest als die kosten structureel te hoog blij ken te zijn? Er wordt gefluisterd dat C-drie bang zou zijn voor gezonde concurrentie. Dat is echter een verdraaiing van de fei ten. C-drie is bang dat de gemeentelijke overheid stappen doet die in de toe komst als een molensteen om de hals van de gemeenschap komen te hangen. Het bestuur van C-drie denkt dus heel bewust mee en tracht te wijzen op even tuele gevaren. Zoiets werkt mee aan een genuanceerd beeld van plannen en zet de burger aan het denken. Wij allemaal samen in de gemeente Soest vormen die gemeente en samen moeten we de helpende hand uitsteken om een zo verantwoord mogelijk beleid met de gemeentebestuurders te realise ren. Daarom maakte het bestuur van C-drie een notitie met plannen voor de uitbreiding van het centrum. Daarvoor werden zelfs tekeningen gemaakt. C-drie is te klein geworden en als men dan toch wil nadenken over theaterfaci- Vrijdag 17 november om 20.00 uur or ganiseert SLAS een literaire avond in C-drie met als gast de schrijfster An dreas Burnier. Andreas Burnier heeft na een gymnasiale opleiding wijsbe geerte gestudeerd in Amsterdam en Pa rijs. Ze legde het doctoraalexamen af in Leiden en promoveerde daar tot doctor in de rechtsgeleerdheid (sociale crimi nologie). Van 1971 tot 1988 was ze hoogleraar aan de katholieke universi teit van Nijmegen; we kennen haar daar als prof. C.I. Dessaur. Na haar afscheid uit Nijmegen heeft ze onder haar schrij versnaam als gastschrijver een reeks colleges gegeven aan de universiteit van Leiden. Vanaf 1965 zijn er een twaalftal romans en essays van Burnier versche nen. Incidenteel schrijft ze ook poëzie: "Na de .laatste keer" (1981). Inmiddels moet ze genoemd worden in de rij van auteurs van haar generatie die het ge- zicht van de moderne Nederlandse lite ratuur bepaalt. Haar vele artikelen, es says en lezingen, vaak over cultuurcriti- sche en filosofische onderwerpen, pu bliceert ze in Hollands maandblad en NRC Handelsblad. Als publiciste en als criminologe is Andreas Burnier veel vuldig in de publiciteit Vooral haar ongewone standpunten in zake homofilie en feminisme trokken veel aandacht. Wat haar literaire werk betreft nog het volgende: Heel belang rijk voor haar is de vorm van het werk: "Kunst is voor tachtig procent vorm en voor twintig procent inhoud. Muziek die bijna pure vorm is, is ook wel de meest goddelijke kunst", (uit: Een te vreden lach -1965). Vorm, visie en eerlijkheid zijn in alle opzichten buitengewoon, de vorm ui termate gestructureerd, de visie onge bruikelijk en de eerlijkheid van haar werk maakt de indruk diepgravend te zijn. Steeds weer geeft ze zich reken schap van dé problematische verhou ding tussen literatuur en werkelijkheid. "Tegen de verdrukking in" Ze heeft de naam een autobiografisch auteur te zijn, een veronderstelling die ze nogal eens bestrijdt. Wel geeft ze toe dat haar romans en verhalen op auto biografisch materiaal berusten. Ergens schrijft ze ook dat ze moet schrijven, "tegen de verdrukking in". Verdruk king heeft ze van jongs af ervaren: als vrouw, als homosexueel en als jood be hoorde ze in alle opzichten tot de on derdrukte kaste. De meeste romans eindigen met een pessimistische visie op het beslaan. Steeds weerkerende thema's in haar In het cultureel creatief centrum C-drie worden regelmatig jazz-concerten georganiseerd. Al heel wal jazz-forma- ties en jazz-muzikanten hebben het po dium beklommen. Steeds meer bezoe kers vinden hun weg naar het jazz-po- dium van C-drie, Op zondagmiddag 19 november, de maandelijkse jazz-middag, is er geen jazz-formatie uitgenodigd voor een concert. Deze keer wordt een groot aantal musici uit Soest en omgeving verwacht. In jargon wordt dit jam-ses- sion genoemd, een soort instuif voor muzikanten en luisteraars dus. Een ont moeting van pianisten, saxofonisten, trompettisten, slagwerkers, bassisten enz., waaruit de meest geïnspireerde swingende sounds in samenspel ont slaan. Ter plekke wordt bekeken welke num mers worden gespeeld, terwijl de be zoekers daarin natuurlijk ook een stem mogen hebben. De 19e november wordt een gezellige jazz-middag met een ongedwongen sfeer, Iedereen is van harte welkom; de toe gang is gratis.. Aanvang rond 15.00 uur. liteiten, dan is C-drie daar de juiste plaats voor. Vooral ook omdat de lig ging van het gebouw door de wijzigin gen aan de Koningsweg veel centraler gaat worden. Soest verdient een goed cultureel en creatief centrum met goede (theater)voorzieningen. Vooruitgang Het nieuwe culturele programma van C-drie zal midden januari huis aan huis bezorgd worden. Het eerste halfjaar programma heeft ons geleerd dat de groei gestaag verder gaat. Dat betekent dat het gemiddelde aantal bezoekers voor de afdeling cultuur stijgt. En hoe wel C-drie geen echt theater heeft is de sfeer en kwalliteit van het programma van dien aard dat de mond op mond re clame ervoor zorgt dat steeds meer mensen de weg weten te vinden. Door de kleine zaal is het contact met de uit voerende kunstenaars optimaal. De aard van de vele voorstellingen vraagt om een dergelijk goed contact tussen spelers en bezoekers. Voor de kinder film is de accomodatie van ongeveer 130 bezoekertjès. De grote belangstel ling maakt dat ouders misschien beter even kunnen reserveren. Het zou sneu zijn als kinderen voor niets zouden ko men omdat de zaal vol is. Ook Soe- stand, de talkshow van Soest, werd vol- wassen naar vorm, inhoud en organisa tie. Kortom, het gaat goed met de afdelilng cultuur. C-drie is ervan overtuigd dat elk cultureel centrum haar plaats in de samenleving moet "verdienen". Daar moet hard voor gewerkt worden. Een goede public relation, een goede orga nisatie en vriendelijke medewerkers vormen belangrijke voorwaarden. C-drje is op vele fronten succesvol maar het kan nog beter en daaraan wordt voortdurend gewerkt. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. boeken zijn: het terugverlangen naar het kosmische levensgevoel, de desin tegratie van de westerse cultuur, het fe minisme ("Sekse doorbreking is een voorwaarde om tot hogere stadia van bewustzijn te kunnen stijgen" uit: Een tevreden lach -1965), discriminatie van homosexueel en hoe te leven? Burniers romans zijn in de eerste plaats ideëen romans. Nog enkele titels: De verschrikkingen van het noorden (1967), Het jongen suur (1969), De huilende libertijn (1970), Poëzie, Jongens en hel gezel schap van geleerde vrouwen (1974), De reis naar Kithiria 1976), De zwem badmentaliteit (1979), De literaire sa lon (1983), De trein naar Tarascon (1986), Gesprekken in de nacht (1987), De droom de rede (1982). Dit laatste boek verscheen onder de naam Dessaur. Hel boek gaat over hel beeld dat de mens van zichzelf heeft, zoals dal duidelijk wordt bij filosofen en in latere lijd bij psychologen en sociologen. In het westen is dit zelfbeeld steeds schra ler geworden. Criminologie Hoewel 17 november in de eerste plaats een literaire avond is, is er ook gelegen heid om met Andreas Burnier/Dessaur te spreken over haar werk als crimino loge en bv. over haar standpunten inza ke euthanasie. C-drie is erg blij dat hel gelukt is deze veelbesproken schrijfster naar Soest te halen. Aanvang: 20.00 uiur. Reserveren is mogelijk tijdens kantooruren bij de ad ministratie, tel. 22188. Presentatie: Nelleke Streefkerk. Productie: S.L.A/S. .(Si. Literaire Ac tiviteiten Soest). Toegang: 5,--. Vogelvereniging Vogelvreugd Soest, organiseert dit jaar in samenwerking met Vogelvereniging Ons Genoegen uit Amersfoort een vogeltentoonstel ling. Deze wordt gehouden in het nieu we Duivenzaaltje van duivenvereniging De Zwaluw aan de Koningsweg te Soest. (Achter het ELF-benzinesta- tion.) Zo'n 250 vogels zijn-hier tentoonge steld, kanaries, exolen, grote parkieten, grasparkieten en kwartels. Speciaal op deze tentoonstelling is dit jaar de Goud Opaal Halsband parkiet. De tentoonstelling is geopend: donderdag 16 november 20.00-22.30 uur vrijdag 17 november 20.00-22.30 uur zaterdag 18 november 10.30-22.30 uur /ondag 19 november 10.30-16.00 uur Toegang is gratis. Het CDA-Vrouwenberaad nodigt de Soester vrouwen uit voor de woensdag avond 22 november 1989. De vergade ring is een gezamelijke bijeenkomst van de afdeling Baarn en Soest en zal ge houden worden in de "Herberg van Paulus" Stationsweg 16 te Baarn. Aan vang 20.00 uur. Deze avond zal mevrouw R. Westerla- ken-Loos een inleiding houden over het zeer aktuele onderwerp: "Meisjes- beleid/1990 maatregel". Mevrouw Westerlaken is lid van Proviniale Staten in de provincie Utrecht. Vrouwen ko men in dë toekomst zeker in aanraking met het nieuwe beleid. Het belooft een interessante avond te worden en het vrouwenberaad rekent dan ook op een grote opkomst. Attentie voor de dames uit Soest: Wie naar deze avond wil, kan contact opne men met Els de Waard ,tel. 19201. Er wordt dan voor vervoer gezorgd. Donderdag 16.november a.s. zal het vanaf 14.00 uur spitsuur zijn in het Dienstencentrum De Vijverhof. De KBO, katholieke bond voor en van ou deren, afd. Soest, organiseert voor de tweede keer in successie voor haar le den en introducées de jaarlijkse Soes ter-Senioren-Bingo, waarvan de op brengst bestemd is voor de uitbreiding en aktiviteiten in 1990. Evenals in '88 heeft' het KBO-bestuur niet tevergeefs een beroep gedaan op de medewerkeing van de Soester midden stand, hetgeen heeft geresulteerd in de vooraf vaststaande zekerheid dat alle aanwezigen met een prijs(je) naar huis zullen gaan. De waarde van de te win nen prijzen is ca. f 2.000,- waaronder een door Garage van Doorn aangebo den kleurentelevisie. De ruim 100 beschikbare prijzen, waar onder lederwaren, fruitmanden, boe ken, waardebonnen e.d. zullen in te- minste zes ronden aan de man en aan de vrouw worden gebracht. De inleg voor het gehele prijzenpakket bedraagt slechts f 10,- voor de gehele bingomid dag. Gelet op de te verwachten belang stelling, in '88 waren ruim 200 bin- go'ers aanwezig, is het zaak tijdig aan wezig te zijn. Bijna aan het eind van hel jubileumjaar 1989 houdt muziekvereniging P.V.O. haar traditionele Showavond. De 90- jarige vereniging presenteert op deze avond haar showgroepen (minirettesen majorettes) o.l.v. instructrice Yvonne Giltray, haar drumband o.l.v. instruc teur.lohan Greeven en het harmonieor kest o.l.v. dirigent Piet Daalhuisen. Showgroepen en drumband zijn regel matig aanwezig bij "het burengebeu ren". Lampionoptocht of intocht, hul diging of jubileum: de drumband met miniretles en majorettes zijn erbij! Za terdag 25 november zijn zij het stralen de middelpunt op de Showavond. Maar óók het orkest is dan van de muzikale partij! Vanaf volgende week is het volledig voorjaarsprogramma 1990 beschik baar en ligt het ook op de vanouds be kende plaatsen klaar: postkantoor, VVV-kantoor, gemeenle-info, bliblio- theken, boekhandel Immerzeel enz. Men kan natuurlijk altijd even bij de V.U. binnenlopen of de telefoon pak ken. Nu alvast kan de Volksuniversiteit een herhaling aanbieden van de cursus: Yoga In deze tijd vol spanningen en stress biedt de Volksuniversiteit u wederom een cursus om eens volledig tot uzelf te komen, met het doel door lichaamsbe weging onnodige spanningen te ont dekken en los te laten. In de Yoga lessen wordt aandacht gege ven aan bewust bewegen, houdingen, ademhaling, concentratie, ontspan ning, etc., Aanvang: maandag 15 januari 1990, 10.00- 11.00 uur en 13.30- 14.30 uur. Docente: mevr. A. v.d. Klok; 10 lessen; cursusprijs 100,—. Cursusadres: Weegbreestraat 48. Aanmeldingen en/of informatie: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kerkplein 1, tel. 22195. Kantoor ge opend elke maandag 10.00 - 12.00 en donderdag 10.00 - 13.00 Uur, behalve de schoolvakanties. l Hel afwisselende programma bestaat uit pure drumbandmarsen, zoals "The brave Scott", "Festival Sounds" en Song of the navyj'. Daarnaast bewijzen drumband, showgroepen én orkest dat /.ij een unieke combinatie vormen in "Happy End", "Adalita", "Twoodle drum" en hel daverende "Treinritme". "Margos in jumping five" is daarente gen een solistisch nummer van drie tamboers, waarvan het ritme nog lang /al naklinken... En uiteraard zal het harmonieorkest zich ook niet onbe tuigd laten. Kortom: "Last hut not least" een showavond die uitstekend past aan "het staartje" van het jubi leumjaar. De showavond vindt plaats in de zaal van het Griftland College aan de Noor- derweg te Soest en begint om 20.00 uur precies. Vanaf 19.30 uur is de zaal open! Vedelaarpad 53, tel. 18136. Vrijdag 17 november Van 9.30 - 11.30 uur is er peuter/ou deractiviteit. Entree: 3 gulden per ou- der/kindpaar. Zondag 19 november Vandaag is er de eerste theatervoorstel ling van het winterseizoen.' Iedere derde zondag van deze winter geeft de thea tergroep van de kinderboerderij een voorstelling. De eerste heet: "De zieke koningin". Ook krijgen de kinderen li monade en een pannekoek om de mid dag feestelijk af te sluiten. Het begint om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De entree is 1 gulden. Reserveren is mogelijk onder telefoonnummer 18136. Dinsdag 21 november Van 9.30 - 11.30 uur is er peuter/ou deractiviteit. Woensdag 22 november Om 14.00 uur begint er een knutsel/ spelmiddag voor kinderen van4t/m 12 jaar. De entree is 1 gulden en het duurt tot 16.00 uur. Oproep De kinderboerderij draait voor een groot deel op de inzet van vrijwilligers. Er is altijd werk. Zo zijn er mensen no dig voor het bedenken en uitvoeren van kinderactiviteiten; maar ook zijn er mensen nodig die de dieren verzorgen. Enthousiaste mensen ook gezocht voor het meehelpen aan natuureducatieles- sen voor scholen. Men kan altijd langs komen van dinsdag t/m zaterdag voor een gesprek of om eerst rond te kijken. Ook kan telefonisch een afspraak wor den gemaakt. Wij zoeken enthousiaste, creatieve mensen die de handen uit de mouwen willen steken. Geboden wordt een leuke werksfeer en een goede mo gelijkheid om veel ervaring op te doen niet afwisselend werk. De minirettes van P. V.O. zijn uiter aard ook present op de showavond. 03 Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG Instuif in de Vangrail Alle kinderen van 4 fm 12 jaar zijn op woensdag 15 november van harte wel kom van 14.00 tot 15.30 uur. Deze middag gaan we met lege melkpakken, w.c.rollcn, bakjes, dozen en andere ge bruikte materialen een hele grote stoomboot maken. De kosten bedragen f L-. Vrijwilligersoproep Het wordt de laatste tijd bij de kinderin- stuif steeds drukker. Ook de kinderen van 3 jaar vinden het heerlijk aan de in stuif mee te doen. In eerste instantie ging dit prima, maar nu het zo druk wordt is het voor de drie aanwezige be geleidsters geen doen. Daarom willen we de groep graag split sen in een groep 3 fm 6 jarigen en een groep 7 fm 12 jarigen. Maar dan hebben wij extra medewerking nodig. Vandaar dit dringende verzoek: heeft u zin om ons bij de instuif te helpen met het op zetten, voorbereiden en uitvoeren als vaste leiding of zo maar eens, laat het ons weten! Tel. 17615. Instuif in het Kruispunt Voor de jeugd van 4 fm 12 jaar is er woensdagmiddag 15 november een in stuif. Vanmiddag gaan we een mooie/ enge/griezelige/kleurige kijkdoos ma ken. Heb je zin, kom dan en neem één gulden mee. Instuif in de Praatpaal Elke woensdagmiddag organiseert het buurthuis een kinderinstuif voor kinde ren van 4 fm 12 jaar. Op de instuif wor den allerlei verschillende aktiviteiten georganiseerd zoals een knutselmid- dag, bingo, sport en spel of er wordt een spannende film gedraaid of een kinder disco. Het programma van de komende weken ziet er als volgt uit: Woensdag 22-11; Maskers maken. Woensdag 29- 11; St. Nicolaasfeest: Sinterklaas komt dan op bezoek in het buurthuis. De kin derinstuif begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De kosten bedragen 1,— per kind. Voor meer informatie kunt u bellen de Praatpaal. Tel 19546. Bingoavond Buurthuis de Praatpaal organiseert i.s.m. de Huurdersbelangenvereniging "Soesterveen" een bingoavond op za terdag 18 november. Er worden 15 ronden gedraaid en in de pauze vindt er een verloting plaats met aantrekkelijke prijzen. De aanvang is 20.00 uur. De Bingoavond wordt gehouden in het nieuwe wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg 311. bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 Sp» die lol dezelfde toiiboodme be- horen f 27,- per jaar. Konlaktodres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12 Voor Theo van Gogh is dit tot nu toe zijn meest persoonlijke film. Het scena rio van "Loos" is geschreven door Theo van Gogh en Guus Luijtens.. De inspi ratie voor het verhaal komt voort uit de befaamde Zaanse paskamermoord. Dit meesterwerk van Van Gogh gaat over een zoektocht naar geluk, die gedoemd is te mislukken, maar waarbij de pijn verdoofd wordt door alcohol en drugs. Van Gogh is een van de weinige Neder landse filmers die erin geslaagd zijn echte cinema af te leveren. Een echte film, waarin het beeld en de dialoog nu eens niet los van elkaar staan, maar el kaar aanvullen en versterken. Over de film is veel geschreven, alleen al omdat de filmcritici en media zich bij het uitkomen van een nieuwe Neder landse film er direct op willen werpen. Kritiek alom. De film zou tomeloos ver velend zijn, vol sexuele perversie en on fatsoenlijk geachte handelingen. Het verhaal zou verwarrend zijn en slechte humor hebben, zoals over een moppen- tappende cipier en geschifte rechters. Toch zit er een bepaalde kracht in de film. Deze uit zich vooral in de prikke lende werking van suggesties en fanta sie op het geweten van de kijker. Het slot van de film is niet optimistisch. In tegendeel, het laat zien dat een persoon als Loos, tot bepaalde perverse uitwas- sen kan komen, die zich allemaal in zijn hoofd afspelen. Van Gogh wil met deze film een wereld laten zien, niet zoals die moet zijn, maar zoals die in zijn ogen is; wreed en verre van onbaatzuchtig. Zelf zegt hij over deze film dat men het verhaal niet se rieus moet nemen. "Het leven is nu een maal niet zo serieus als de koffierecla- me!". Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree 6,—; CJP/PAS65+ 5,~. Agenda: 17 november Rain Man 23 november Guest of Hotel Astora 30 november Rituelen 7 december Son of the North East 14 december De Stoomwals en de Viool. Vrijdag 17 november Het Filmhuis draait opnieuw een film waarvan de titel niet genoemd mag worden. Hij gaat over twee broers, van wie de een verteerd wordt door geld zucht en de ander autistisch en tegelijk superintelligent is. Charlie Rabbit is een snelle autoverko per, die in korte tijd rijk wil worden met het verkopen van sportwagens. Hij ruikt pas echt geld wanneer hij ver neemt dat zijn redelijk gefortuneerde vader is overleden. Tot zijn woede merkt hij echter dat zijn vader hem heeft onterfd en al zijn geld, drie mil joen dollar, heeft nagelaten aan een in stituut voor geestelijk gehandicapten. Charlie gaat samen met zijn vriendin Suzan ne uitzoeken hoe de vork precies in de steel zit. Hij komt erachter dat het geld eigenlijk is overgemaakt naar zijn oudere, autistische broer Raymond (Dustin Hoffman), van wiens bestaan hij niet op de hoogte was. Uit woede kidnapt hij zijn broer om hem mee te nemen naar Los Angeles en ondertus sen "losgeld" voor hem te vragen. Dat gaat echter wat minder soepel dan de niet aan tegenspraak en tegenslagen ge wende Charlie vermoedt. Charlie ontdekt dat Raymond een fa belachtig geheugen heeft en zelfs het te lefoonboek uit zijn hoofd kan leren. Onderweg neemt hij zijn broer mee naar een psychiater om hem te laten on derzoeken. Deze vertelt hem dat Ray mond een "idiot savant" is; autistisch maar tegelijk superintelligent. Charlie begint zijn broer steeds minder een las tige idioot te vinden, helemaal wanneer ze samen het verleden proberen te ont rafelen. Het blijkt dat Charlie als klein kind zijn broer Raymond wel gekend heeft, maar toen zijn naam verbasterde tot "Rain Man". De vroegere geldzucht steekt bij Char lie echter weer de kop op als ze in Las Vegas arriveren. Hij realiseert zich dat hij het geheugen van Raymond kan ge bruiken bij het kaartspelen in de gokpa leizen. In korte tijd verdienen ze 85000 dollar. Als Suzanne zich na een onenigheid Charlie weer bij het tweetal voegt wijst zij Charlie erop dat hij Raymond gebruikt op een manier die absoluut niet kan. Er wordt een afspraak ge maakt met de directeur van het instituut en een onpartijdige psycholoog, om verder te praten over de toekomst van Raymond. Charlie wil hem het liefst bij zich houden. Zij weten hem echter te overtuigen wat voor Raymond het meest belangrijke is. De film is zonder twijfel de meest gede coreerde film van het jaar 1988 met vier Oscars, een Golden Globe en de Gou den Beer van Berlijn. Aanvang: 21.00 uur Reserveren (na 20.00 uur): tel i9577 Entree: 6,-; CJP/PAS65+ 5,-. De Wijkve'reniging Overhees houdt op 18 november een mini-kreatiefmarkt. De Wijkvereniging nodigt iedereen uit deze mensen niet teleur te stellen en met grote getalen te komen kijken naar al dat moois in de Vijverhof, Klarinet 39. De markt begint om 11.00 uur en ein digt om ca. 16.00 uur.

Soester Courant | 1989 | | pagina 10