'Bij ons op Soest' l m P. van Buuren WD-vrouwen vierden 30-jarig bestaan 'Een derde plaats had ik wel geaccepteerd' Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center Schoemaker Bang&Olufsen Center Avond PASO Informatica-opleiding bij Arbeidsbureau I Recensie Uitrijbepaling mest Voor 500 kinderen van 0 t/m 10 jaar Winkelcentrum de Smitshof viert Sinterklaas met 'schoen-aktie' Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 Jan van Esseveld (D66) keert politiek de rug toe Nieuw seizoenprogramma klaar van Ned. Reisvereniging Soest w O U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 liet winkelcentrum de Smitshof viert het Sinterklaasfeest dit jaar wel op een heel bijzondere manier. De verjaardag van de Sint wordt luister bijgezet met een speciale ,,schoen-aktie,\ die maandag j.1. van start is gegaan en die tot maandag 7 november duurt. Twee weken lang zijn bij de winkeliers van het Smitshof-winkelcentrum spe ciale labels verkrijgbaar. Eigenlijk zijn het twéé labels: een om te bewaren, en de ander om aan de schoen te doen. De kinderen mogen namelijk een schoen (mét label dus) inleveren bij het Shell- station tegenover de Smitshof - op de hoek van de Smitsweg en de Weegbree- straat - waar hij op dinsdag 5 december tussen 14.00 en 18.00 uür aanwezig zal zijn, uiteraard met zijn pieten en zijn paard. De kinderen kurtnen dan hun ingele verde schoen weer ophalen, en het zit er dik in dat-ie dan niet leeg is... Uiteraard wordt de jeugd ook onthaald op wat lekkers om te snoepen en te drinken. De bloemenseance bij PASO op 1 no vember trok veel belangstelling. On danks het voetballen op televisie, waren er veel mannen aanwezig. De avond werd verzorgd door de PASO-voorzit- ter, de heer R. Groenensteijn uit Soest. Woensdag 15 november zal mevrouw Nieuwenhuizen de avond verzorgen. Aan de hand van door u meegebrachte voorwerpen (bijv. een ring, een foto etc.) zal zij helderziende waarnemingen doen. Wie belangstelling heeft, is van harte welkom op het adres van De Vangrail, Nachtegaalweg 8c te Soest. De zaal is open vanaf 19.30 uur, aan vang avond 19.45 uur. Alg. informatie over verdere activiteiten van PASO is te verkrijgen onder tel.nr. 02155-21962. Het arbeidsbureau leidt op tot systeem beheerder/begeleider kleine compu tersystemen. Deze informatica-oplei ding heeft tot doel. werkzoekenden een beroepsopleiding op M.B.O.-niveau te geven, waarmee men direct plaatsbaar is op de arbeidsmarkt. Door de snelle en voortschrijdende ont wikkelingen in de automatisering ont stonden nieuwe taken en functies in zo wel de profit- als de non-profit sector met als gevolg een groeiende behoefte aan deze MBO-opleiding. Functies die na deze opleiding bereikbaar zijn, zijn bijvoorbeeld: Begeleider persoonlijk computergebruik. Klantenbegeleider, Systeembeheerder en Verkoper van computers en computersystemen. De opleiding start in maart 1990 en duurt 6 maanden. Het theoriegedeelte duurt.5 maanden, 4 dagen per week, en bestaat uit 3 basismodules (samen PDI 1en 3 vervolgmodules (samen PDI 2). Daarnaast worden 20 dagen besteed aan sollicitatietraining en sociale vaar digheden. De opleiding is bedoeld voor werkzoe kenden die full-time beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt en een vooroplei ding hebben op MAVO/HAVO- niveau. Voor meer informatie en een aanmel dingsformulier kan men terecht bij het Informatiecentrum van het Arbeidsbu reau, Zonnehof 26. Amerfoorl, tele foon 033-641411. Belangstellenden die zich voor 1 december opgeven krij gen een uitnodiging voor een voorlich ting. De afdeling Soest van de organisatie "Vrouwen in de VVD" heeft vorige week op feestelijke wijze liet 3ö-jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde in "De Oude Stal van King's Home aan de Birkstraat. Eregast was oprichtster mevrouw P.J. Oranje-Entink, die voor de gelegenheid was overgekomen uit het Drentse Roden. Presidente mevrouw A. Spetter verwel komde behalve mevrouw Oranje ook een behoorlijk aantal andere genodig den, onder wie afgevaardigden van di verse andere vrouwenorganisaties in Soest en VVD-fractievoorzitter Bert Krijger. Mevrouw Oranje - "het lijkt een beetje op thuiskomen, en u moet niet te aardig voor me zijn anders* wil ik niet meer weg" - blikte in een toespraak met de van haar bekende humor terug op de voorgeschiedenis. Zo stelde ze vast dat de leden destijds niet zozeer vrouwen waren, maar vooral dames, van wie het merendeel al "verschrikkelijk oud" was. "Sommigen hadden nog geijverd voor hel vrouwenkiesrecht," aldus me vrouw Oranje, "en ook nu nog gaan ze zoveel mogelijk zelf naar de stembus". In dat verband verhaalde ze van een be woonster van Braamhage, die haar in Roden had opgebeld om te vragen hoe het nu moest. Niet zo antiek Uit wat ze bij haar verhuizing nog had weten te redden onthaalde de opricht ster haar gehoor op een kostelijke uit eenzetting over de onderwerpen die in de beginjaren werden behandeld, waar- De labels worden sinds afgelopen maandag gratis verspreid. De ouders kunnen ze zó meekrijgen, want de aktie is niet gebonden aan de besteding van een bepaald bedrag. Een gul gebaar van de Smitshof-winkeliers, en natuurlijk van Sinterklaas! Er is helaas echter wel een "maar" aan verbonden: Sinterklaas heeft het zó druk dat hij niet meer dan 500 kinderen kan begroeten tijdens zijn verblijf in het Shell-station. Bovendien geldt een ui terste leeftijdsgrens van tien jaar. De grote Kindervriend zal de kinderen op 5 december in vijf groepen van elk honderd ontvangen, en misschien heeft hij wel even de tijd om nu en dan een van de kleintjes even op zijn knie te ne men. Precieze informatie staat afgedrukt op de labels. Het is zaak niet al te lang te wachten met het inleveren van de schoen! Herman Post (50) uit Soest heeft een boekje geschreven over zijn voetreis naar Rome in hel voorjaar van 1989. Tweeduizend kilometer lopen in de voetsporen van de Nederlandse dichter Bertus A afjes was voor de Soester au teur de verwezenlijking van een jon gensdroom. Onderweg deed hij wekelijks verslag van zijn avonturen op de KRO-radio en in zijn column "Tenzij" in het program mablad "Studio". Deze.verslagen vor men de basis van zijn boekje "Te voet naar Rome(ISBN 90.5083.010.2) dat verscheen in Tilburg bij uitgeverij De Schaduw en dal verkrijgbaar is bij Boekhandel van de Ven in Hartje-Zuid. Geluk Kern van het verhaal staat voor mij op bladzij 104 van het boek waar Post schrijft: "leder mens loopt in zijn le ven veel tienduizendenkilometers zonder er bij stil te staan. Ik heb nu tweeduizend kilometer gelopen en bij iedere stap stilgestaan." In de talkshow "Soestand" (iedere eerste zondag van de maand in C-drie) waar ik een gesprek, met hem had in het programma-onderdeel "VIP- room" vertelde hij mij, toen ik hem dat vroeg, dat hij tijdens de voettocht van 93 dagen momenten had meege maakt van een volmaakt geluksge voel. Welk jachtig modern mens kan hem dat zware woord aan het eind van de tachtiger jaren nazeggen? Ik citeer dezelfde bladzij: "Hoe draag ik uit dat er vele wegen en omwegen naar Rome zijn, en dat de kortste weg niet de meest gelukma- kende is? Ik ben in het vroege voorjaar vertrokken, heb in Oostenrijk een ver late winter meegemaakt, heb het lente en zomer zien worden, het blad aan de bomen zien komen. Ik heb de knop pen zien zwellen en tot bloem worden. Ik heb zon, regen, wind en sneeuw over mij heen gekregen. Ik heb de har- teklop van de aarde gevoegd." Voetpadmens Bertus Aafjes schreef in zijn beroemde gedicht "Een voetreis naar Rome" in 1936 over hetzelfde geluksgevoel en relativeert in één van zijn strofen: Men moet nooit te lang verwijlen In de warme schoot van 't geluk De schoonste illusies verijlen Onder een voortdurende druk. Weer thuis gekomen in Soest heeft Herman Post de grootste moeite over te gaan tot de orde van de dag. Veel gaat dan aan hem voorbij. "Fysiek ben ik weer aanwezig, maar in de geest nog lang niet thuis", schrijft hij in één van de laatste hoofdstukken. Dan ijdt hij ook een speciale ode aan zijn schoenen. Zij brachten hem van Vaals (daar begon zijn voettocht) in drie maanden naar Rome: langs de Rijn, over de Alpen, door de Povlakte, in de Apennijnen. "Mijn schoenen be- bij het opvallend was dat veel ervan nog weinig had ingeboet aan actualiteits waarde. Ze stelde vast dat het dus alle maal niet zo antiek was als het leek en vond overigens dat de organisatie niet te veel bij het verleden moest blijven. "Er is toekomst, en ik hoop dat die goed is, dan kan 't alleen maar beter gaan." Mevrouw Duifjes sprak vervolgens een korte felicitatie namens de landelijke organisatie. Zij stond even stil bij het beleidsplan voor positieve actie ten gunste van vrouwen in de politiek. Der tig procent van het VVD-ledenbestand wordt gevormd door vrouwen, maar in de Tweede kamer zijn er maar drie vrouwen op 22 fractieleden. Ze wees ook op diverse cursus-mogelijkheden voor vrouwen om zich in de politiek te bekwamen en riep haar Soester gehoor op daaraan deel te nemen. Van de 22.000 vrouwen die VVD-lid zijn, zijn er overigens niet meer dan 3300 actief in de "Vrouwen in de VyD". Foutje Fractievoorzitter Bert Krijger bood de jarige organisatie een collage aan van o.a. WD-verkiezings-affiches uit bete re VVD-tijden. Mevrouw Spetter maakte vervolgens een opmerkelijk foutje door de volgens haar drie aanwe zige fractieleden (Krijger, Ebbers, Blaauw) te bedanken voor hun aanwe zigheid, waarbij ze uitgerekend de vrouwelijke fractieleden Neks Blom- mers en Marijke Weidema over het grijpen mij", onthult de voetpadmens. In tegenstelling met Pierre Storimans die in 84 dagen een voettocht maakte van Soesterberg naar Santiago de Compostela (2250 km) in Spanje moet Post onderweg drie keer zijn schoenen laten herstellen en heeft hij af en toe last van blaren. Eenzaam Deze triviale détails vallen in het niet bij de verrukkelijke passages over ont moetingen, teleurstellingen, beleve nissen en overdenkingen die de Soes ter redacteur-verslaggever meemaakt op zijn eenzame pelgrimstocht naar het zuiden. Aan de hand van (de nu vijfenenzeventigjarige) Bertus Aafjes met wie hij een gesprek heeft gehad in Limburg, is dit boek een kostelijk ver slag geworden van een unieke eigen tijdse voettocht waarvan menige ra dioluisteraar en televisiekijker dit jaar al eerder heeft genoten. De meerwaarde van dit boek zit hem nu in de uitvoerige routebeschrijvin gen en de kaartjes die duidelijk aange ven hoe hij na veertien weken zijn doel bereikt. Mocht V lezer op hetzelfde idee ko men om in de toekomst Uw educatief Mevrouw Oranje (l.) en mevrouw Spetter van de "Vrouwen in de VVD"- Soest. hoofd zag. Marijke Weidema sprak ten slotte nog een hartelijke gelukwens uit namens de Vrouwenraad Soest, waarin de VVD-vrouwen altijd een vooraan staande rol hebben gespeeld. Geen van de aanwezigen waagde zich verder aan een toespraak over inhoude- lijk-politieke zaken en de bijeenkomst had verder dan ook uitsluitend een on gedwongen karakter, waarbij de leden elkaar ontmoetten onder het genot van een hapje en een drankje. Sinds 1 oktober 1989 geldt voor de maanden oktober en november een uit- rijverbod van dierlijke meststoffen op graslanden. Het uitrijden van mest zal ook verboden zijn op besneeuwde gras landen in de periode tussen 1 januari en 15 februari. Verder mag vanaf het oog sten tot en met 31 oktober ook geen mest gestort worden op bouwland. Voor onbeteeld bouwland geldt tevens een onderwerkverplichting. Dierlijke mest moet binnen 24 uur na het uitrij den zijn ondergewerkt. Wordt echter geconstateerd dat men deze bepaling niet nakomt, dan volgt een procesver baal. De politie zal op de "Uitrijbepalingen Mest" de komende tijd dan ook strenge controle uitoefenen. verlof in te vullen met een voetreis naar Rome dan ligt in dit handboek de tocht kant en klaar voor U uitgestip peld. Vóór U begint wel even op Uw tanden bijten, educatief verlof vragen aan Uw baas en bij Pierre Storimans informe ren welke schoenen U het best kunt dragen! En vooral niet bang zijn om daarna weer gewoon naar huis te gaan en de moed op te brengen "gewoon" te moeten doen. Herman Post schrijft daar zelf over in zijn Woord vooraf: Als ik terugdenk aan wat ik onder weg heb beleefd, groeit het heimwee naar die andere, meer bewust en aan dachtige manier van leven, waarbij tijd geen geld is en iedere ontmoeting, hoe kortstondig ook, onvergetelijke herin neringen nalaat. Ik vrees dat ik na de ze ervaring nooit meer helemaal zal kunnen wennen aan de vanzelfspre kendheden van het alledaagse be staan. Mijn schoenen staan startklaar, de neuzen naar het Zuiden gericht.." Warm aanbevolen en een waardevol Sinterklaascadeau. JAN VISSER Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Vandaag: "Te voet naar Rome" van Herman Post. VVD-ers Ebbers en Blaauw - want er was in het dorp vijftien jaar lang geen sodemieter gebeurd. Zo hebben we ook de grote partijen geprikkeld om meer te doen, en nu is er van alles: meer huizen, betere straten, een sporthal, een ver bouwde bibliotheek, het Dorpshuis. Alles kan op 't ogenblik. Dat heeft dus wel goed gewerkt." Van Esseveld houdt het definitief voor gezien. "Nee, over vier jaar ben ik vijen- zestig. Dan moetje het niet meer doen, vind ik. In het bestuur ga ik ook niet zit ten. Nee, er ligt wel ander werk voor me, in de ANBO of zo, waar ik lid van ben. Ik ken de weg in het gemeentehuis nu, en dat komt altijd van pas. Ik heb er voor gezorgd dat de ANBO voortaan in een-vroeg stadium wordt betrokken bij de plannen Voor de ouderenhuisves ting." Kritiek Bij het scheiden van de markt ventileert hij nog wel wat kritiek op de gang van zaken in de gemeente. "Zo'n commissie voor de beroepschriften bijvoorbeeld. Daarin zitten dezelfde mensen als in de commissie Ruimtelijke Ordening. Die moeten dus oordelen over besluiten die ze ze}f eerst genomen hebben. Zo'n commissie zou uit onbevooroordeelde burgers moeten beslaan. En verder de beslotenheid waarmee het College van B. W vergadert. Een kleine partij zonder wethouder zou die discussies minstens moeten kunnen bijwonen. Er is natuurlijk wel voortdurend informeel overleg, maar soms geven de kleine partijen toch de doorslag, kijk maar naar de kubussen van Marijke de Goey." Wat hem ook stoort is dat de commissie Ouderenbeleid nagenoeg geheel is sa mengesteld uit CDA-ers. "Als je ze screent blijkt het puur een CDA-club. Ze zitten er allemaal via de bonden in, de katholieke en dc protestantse, en zelfs voor de neutrale ANBO zitten er CDA-ers. Dat merkte ik wel toen ik een motie indiende om de prijs van de war me maaltijden te verlagen voor die ar me sodemieters, dan speelt de politiek mee. De commissie bestond het om een vol jaar lang helemaal geen advies te willen geven." Van Esseveld praat makkelijk en kan zich van tijd tot tijd aardig opwinden, maar hij omschrijft zichzelf toch als nuchter. "Weet je, de politiek is een hobby van me, geen broodwinning. Ik zit er emotioneel niet zo mee dat ik straks niet in dat nieuwe gemeentehuis kom te zitten, hoor. Ik kan straks altijd nog tegen m'n kleinkinderen zeggen: Kijk, dat raadhuis, daar heeft opa nog aan meebezuinigd..." Donkere wolken Op financieel gebied ziet Van Esseveld donkere wolken boven Soest. "Dat gaat uit de hand lopen, dat voorspel ik je. We geven veel te veel geld uit aan allerlei onderzoeken, en we kunnen niet alles meer overzien. Dat gaat een keer fout, zeg ik je. Ik hou m'n hart vast. Ze ko men zichzelf wel tegen." Als voorbeeld wijst hij o.a. op het be sluit voor de gescheiden inzameling van GFT-afval. "Daar smijten we dan ge woon even anderhalf miljoen uit de re serves in. En als morgen de rentevoet wordt verhoogd of er iets verandert met de BTW, dan komen we heel anders te zitten. Kun je die klappen opvangen als je alsmaar investeert? Wie zegt dat we over tien jaar inderdaad geen BTW hoeven te betalen over het nieuwe raad huis? Ze moeten wel donders goed op passen!" Volgens het VCA-rapport geeft Soest veel en veel meer uit dan andere, verge lijkbare gemeenten. "We zitten ver bo ven het gemiddelde. Het kan niet mis sen of we komen financieel klem te zit ten. Vroeger zat er rek in de begroting, en konden we een verlies zo wel weg werken. Nu is die rek eruit, er wordt exact begroot, al proberen de ambtena ren de begroting al weer zachtjes op te schroeven. Dat moet natuurlijk tegen gehouden worden." De afdeling Soest/Soesterberg van de Nederlandse Reisvereniging heeft haar nieuwe seizoenprogramnia sa mengesteld. Het bevat 0.111. theater arrangementen, opera/ballet/ musical-tochten naar Antwerpen, meerdaagse reizen naar Keulen, Ber lijn en Venetië en twee diamiddagen die in de Open Hof in Soest worden gehouden. I n de maand november staan nog op het programma een speciale dia-middag over Duitsland, die op zaterdagmiddag 18 november in de Open Hof (Veen besstraat) wordt gehouden. De middag wordt verzorgd door de heer Bosshardt uit Soest, die o.a. dia's laat zien van het Moezel-gebied, het Zwarte Woud en Beieren. Er zijn ook dia's van Keulen - in verband met de driedaagse reis in de cember - en van Oost- en West-Berlijn, waarheen meerdaagse reizen worden gemaakt. De middag komt mede tot stand in samenwerking met het Duitse Verkeersbureau. Aanvang: 14.00 uur. De toegang is gra tis. Op dinsdag 28 november organiseert de afdeling Soest/Soesterberg een uit stapje naar "25 jaar Toon in Carré", met voor de pauze een hommage aan Toon Hermans van zijn zoon Maurice met assistentie van o.a. Gemma van t t Eek en na de pauze twee uur one-man- show van Toon Hermans. Een geweldig programma voor de echte Toon-lief- hebbers. Er zijn 15 kaarten gereser veerd. Opgave uiterlijk 14 oktober bij A.J. van Wijngaarden, Wiardi Beckmanstraat 112, tel. 1171 lof 16669. De kosten be dragen f 47,50; introducés betalen f 50,-. In december wordt een driedaagse mi- nitrip naar Keulen georganiseerd en een bezoek aan het kerstcircus in Carré. In januari volgt een nieuwjaarsborrel en een bezoek aan de musical "Sweet Cha- rity" in Carré, de toneelvoorstelling "Cocktailuur" in het Nieuwe De la Mar-theater; in februari een reis naar de opera "Orfeo" in Antwerpen, in maart de nieuwe show van Paul van Vliet en in maart aan het cabaret "Er wordt gestrooid" van Jos Brink. Ook in maart: de vijfdaagse vliegreis naar Ber lijn. In april volgen dan uitstapjes naar het Nationaal Ballet in het Muziektheater in Amsterdam, een vijfdaagse vliegreis naar Venetië, in mei twee bezoeken aan de Opera in Antwerpen ("Don Carlos" en "West Side Story"), evenals een bal let voorstelling. Alle inlichtingen over het programma op bovengenoemd adres. "De ironie van het geval is dat ik zelf op Gré van Eek ben afgestapt om te vragen of ze op de lijst wilde gaan staan. De verkiezingscommissie vond dat er meer vrouwen op moesten. Ga jij 's gezellig met V praten, zeiden ze, en haal haar over de streep. Dat heb ik dus gedaan. En zoals je ziet: het is ge lukt." Jan van Esseveld ziet er zelf de humor nog wel van in. De vrouw die hij over de streep haalde staat nu boven hem, op de derde plaats van de D66-lijst, en hijzelf kwam op de vierde terecht, praktisch gesproken onverkiesbaar, wat niet zijn bedoeling was. Van Esseveld be schouwde de gang van zaken als een be wijs van afkeuring en besloot de politiek vaarwel te zeggen; hij trok zich terug als kandidaat. "We hebben een prima systeem bij D66, waardoor we de kandidaten rechtstreeks per post kunnen kiezen. Maar het bestuur had daarbij wél eèn advies moeten geven. Dat staat welis waar niet in het reglement, maar lande lijk wordt er ook altijd een advieslijst opgesteld door het hoofdbestuur. Ais zo'n advies wordt opgevolgd kan er weinig fout gaan." Dat het in Soest fout is gegaan staat voor de Soesterbergse democraat zo vast als een huis. "Voorzitter Arie Jan de Koek kan dan wel droog opmerken dal alle D66-ers volwassen mensen zijn, die je niks hoeft te vertellen, maar dit had niet mogen gebeuren. Misschien zijn Mieke S winkels en Gré van Eek wel betere raadsleden dan ik, maar dat had alleen de tijd kunnen leren." Van Esseveld vindt het vreemd dat Rie Paling, die vier jaar lang fractie-assis tente is geweest, plotseling uit het beeld is verdwenen. Dat zij niet op de lijst kwam viel hem tegen. "Nu staan er op eens twee dames op verkiesbare plaat sen die ik nooit op een vergadering heb gezien. Dan zeg ik: zo héél goed zijn we toch niet bezig geweest. Stel je voor dat Adriaan (Pothuizen, de fractievoorzit ter, red.) plotseling wordt overge plaatst, ergens in Europa. Dat kan, want daar was vorig jaar ook sprake van. Dan zit je mooi, maar-niet-heus, met twee leken, wantje hebt toch zeker anderhalf a twee jaar nodig om te weten hoe 't in de gemeenteraad allemaal draait. Toen ik meedeed had ik al vier jaar meegelopen in de commissie Wel zijnsplanning. Nu worden er zó twee le ken ingezet. Dat het om 'rokken' gaat moet niet doorslaggevend zijn; het mag nooit ten koste gaan van de kwaliteit." 'Achter de schermen" Hij ziet zichzelf ook niet toetreden tot de "steunfractie" van D66. "Natuurlijk niet. Als ik zo word behandeld door de afdeling, dan ga ik niet met dat beleid mee. Dat risico nemen ze dan maar." Hel gaat er niet om dat hij nou zo nodig in de raad moet zitten, aldus Van Esse veld. "Ik ben toch meer iemand voor achter de schermen; Adriaan voert al tijd het woord in de raad, die kan dat ook veel beter dan ik. Ik zit er niet voor mezelf, maar voor D66. Het is al moei lijk genoeg voor een partij die geen ver tegenwoordiger in het College hééft. We krijgen de besluitenlijstjes wel, maar je kunt in Soest nou eenmaal niet blindvaren op de stukken die je krijgt; er moet altijd veel uitgezocht worden. En dat doe ik, soms de hele dag. Ik zoek de moeilijke zaken uit, bijvoorbeeld voor Ruimtelijke Ordening, terwijl Adriaan in die commissie zit. Ik heb er voor gezorgd dat de afschrijvingster mijnen van de gemeente-auto's zijn verlengd van vijf naar zeven jaar. Ik spit alles uit, ook die kwestie van de subsidie voor de Volksuniversiteit, die opeens 18.000 gulden zou krijgen terwijl er 9.000 was afgesproken." Zijn kontakten binnen het gemeentelijk apparaat zijn volgens hem uitstekend. "Ik loop zó overal bij de ambtenaren binnen, ze kennen me. En er zijn heel wat problemen van burgers die zich op die manier laten regelen. Dat zijn toch waardevolle dingen, die je pas in de loop der jaren kunt opbouwen." Afgang Hij verwijt het afdelingsbestuur dat het hem lelijk in de steek heeft gelaten. "Toen ik de uitslag te horen kreeg heb ik Loet Jansen (bestuurslid, red.) ver teld dat ik ermee wilde kappen. Later belde voorzitter Arie Jan de Koek, en die zei: doe het niet. Toen zei ik: dat had je nou vooruit moeten bedenken; je had moeten beseffen wat er zou kunnen ge beuren... Er is puur op vrouwen ge stemd, want Adriaan heeft ook niet het maximum aantal punten gehaald." De vierde plaats op de lijst, dat is een af gang, aldus Van Esseveld. "De conclu sie kan toch alleen maar zijn dat ik niet goed heb gefunctioneerd. Dan wil ik natuurlijk helemaal niet meer. Een der de plaats had ik wel geaccepteerd; dan had ik een keiharde voorkeursactie ge voerd, die me zeker wel stemmen zou hebben opgeleverd." Terzijde vertelt hij dat hij de enige Soesterberger is van de 50 D66-leden in de gemeente, en dat er bij dc vorige verkiezingen toch maar even 350 Soesterbergers op D66 stem den. "De derde plaats is wel een verkiesbare. Kijk maar," legt hij uit: "als Progressief Soest en Groen Soest of hoe ze ook mo gen heten gescheiden optrekken, dan halen ze geen van beide genoeg stem men voor een zetel. Daar heb je toch al tijd zo'n 850 stemmen voor nodig. Re ken maar dat er dan een lekkere bak reststemmen te verdelen zal zijn." Geen godje Voor hem is de zaak zo klaar als een klontje. "Of ik heb niet goed gefunctio neerd, óf hét beleid is niet goed. In bei de gevallen moet ik afhaken. Ik ben heus geen godje, maar het bestuur had tijdig maatregelen moeten treffen." Op de vraag of het bestuur hem minder welgezind is dan hijzelf dacht ant woordt hij: "Dat geloof ik niet, maar als ze zeggen dat ze zo nodig vrouwen wil len, dan hebben ze nu hun zin." Van Esseveld heeft inmiddels al veel reacties gehad van mensen die zijn dui keling belachelijk vinden. "Er is zelfs een wethouder - ik noem z'n naam niet - die heeft aangeboden nog eens met ons afdelingsbestuur te gaan praten, maar ja, dat heeft allemaal geen zin. Ik kap er mee." Daarmee komt een abrupt einde aan zijn actieve betrokkenheid bij de plaat selijke politiek, die overigens voort vloeide uit een sterke band met het Soesterbergse verenigingsleven, waarin Van Esseveld altijd een belangrijke rol heeft gespeeld. Als beroepsmilitair (verkeersleider op Soesterberg) hield hij zich altijd afzijdig van de partijpoli tiek, maar na zijn VUT, vier jaar gele den, trad hij toe tot D66 en kwam op dc tweede democratenzetel terecht, waar hij zich inspande voor het dorp waar hij vandaan komt. "Samen met Wil Stekelenburg kon ik wat tegenspel geven aan de andere Soesterbergers - Verheus (CDA) en de Wil het ligO wer will aan den Zo mei a. F b. S c.C aan d. F vid De a. F b. I c. F d. 1 bie< Op wil vlo teri bel nat ba i De da( (in-

Soester Courant | 1989 | | pagina 12