kabelkrant È3 VERZORGING STAAT CENTRAAL IN DIERENPARK AMERSFOORT Sebo Detmers houdt afscheidsexpositie in Museum Oud Soest WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 18 Ark van Amersfoort B QHEOl 1 1 WIMTFR- 1 SQEST 1 u___ SCHILDER SPECIAL op de kabelkrant Warme kleuren met 'n premie woensdag 15 november donderdag 16 november vrijdag 17 november De homeopathie geniet bij duizenden landgenoten grote waardering. Velen vinden het een veilig idee, dat zij langs deze natuurlijke weg tot genezing kunnen komen. Ook de artsen krijgen steeds meer begrip voor de homeopathie: zo'n 60% van de huisartsen schrijft homeopathische geneesmiddelen voor. Homeopathie leent zich goed voor zelfmedicatie, omdat het zelfgenezend vermogen van het lichaam gestimuleerd wordt de ziekte te overwinnen. Een nieuwe suikervrije hoestsiroop Volstrekt veilig Bibliotheek breidt collectie uit Samen sterker Het kleinste olifantje dat er in Nederland rondwandelt is te vinden in Dierenpark Amersfoort. Samen met de moeder kwam het kalfje van toen 11 maanden het afgelo pen voorjaar uit Birma. De apen van Animal Crackers rannnnrTisi 1 eq 1 Samen in her had. heerlijk! (ANP-fa tol. Directrice Aslrid Vis: "Dit werk moet je met je hart doen." voor detail, vriendschap heeft gesloten met het dierenpark. Een vriendschap die verder gaat dan financiële steun alleen. Het dierenpark wil de stap maken naar een lande lijke bekendheid en daar helpt Cemsto bij, met praktische hulp en adviezen.De hulp wordt graag geaccepteerd door het enthousiaste team van het dierenpark. "Zo kun nen we aan nog veel meer mensen laten zien wat we met onze inzet bereiken. Verzor ging wordt soms te weinig gewaardeerd in onze maatschappij. Terwijl het juist zo belangrijk is. Dat kun je hier in het park elke dag, ieder uur met eigen ogen zien." Lief, leuk en leerzaam Weinig mensen weten trou wens dat het Dierenpark Amersfoort een aantal beken de televisie-artiesten herbergt. Dat zijn de chimpansees die' beroemd werden door de populaire serie Animal Crac kers. Maar kapsones hebben ze er niet door gekregen. Ze laten zich nog steeds graag bekijken door u en uw kinde ren. En naast de mooie ver zameling dieren is er in de Amersfoortse Zoo nog veel meer te beleven. Het park ligt erg mooi, aan de rand van een bos. Een echt kindertreintje, de Bereboemel, doorkruist het park en er staan lieve ezeltjes klaar die de kinderen graag even op de rug nemen. Verder is er een gezellige speeltuin en u kunt er lekkere hapjes en drankjes krijgen. De leerzame kant van het park speelt eigenlijk door het hele park heen. Bij elk dierenverblijf staat in korte, duidelijke woorden interessante informa tie over de diersoort. Ook heel bijzonder is de 'Ark'. Vanaf de loopbrug van een reusachtig schip dat midden in het park afgemeerd ligt, hebt u direct contact met de Afrikaanse natuur. Als bij een echte safari ziet u op het savannegebied de zebra's, de antilopen en de flamingo's in groepjes passe- ren.Terwijl u aan dek een kopje koffie drinkt en van uw 'dieren cruise' geniet, kijken de kinderen benedendeks in het schip naar leuke en leerza me 'etalages' waarin situaties in de natuur zijn uitgebeeld. Een tochtje naar het Amers foortse dierenpark is een reis door de natuur die u niet snel zult vergeten. Dierenpark Amersfoort is het hele jaar open. Elke dag van 9 tot 6 en in de winter van 9 tot 5. Het NS dagtocht num mer is 41 en er is uitstekend openbaar vervoer vanaf het station. Het adres is: Barchman Wuytierslaan 224 3819 AC Amersfoort. Het telefoonnummer is 033-61 66 58. VSM lanceert dit najaar een nieuwe homeopathische hoestsiroop, die geen suiker bevat: Tussistin hoestsiroop sui kervrij. Van deze firma waren er al onder dezelf de naam homeopathische hoesttablet- ten en een wel suiker bevattendé hoest siroop op de markt. De nieuwe hoest siroop suikervrij is ideaal voor mensen die lijden aan suikerziekte en natuurlijk ook voor kinderen om een mooi, gaaf gebit te houden. De nieuwe hoestsiroop suikervrij dankt zijn genezende werking aan vijf homeo pathische bestanddelen. Goudzwavel (Antimonium sulfuratum aurantiacum) stimuleert op een natuur lijke manier de genezing van de adem halingswegen en bevordert een norma le slijmvorming (bij droge hoest wordt de slijmvorming gestimuleerd en bij overmatige slijmvorming wordt deze geremd). De Heggerank (Bryonia cretica) heeft een heilzame werking op de slijmvlie zen van de ademhalingswegen en is zeer geschikt voor de behandeling van begin nende of reeds gevorderde ontstekin gen. De Rondbladige Zonnedauw (Drosera rotundifolia) biedt uitkomst bij nachte lijke hoestaanvallen. Omdat hoestbuien soms gepaard kun nen gaan met koorts en/of braakneigin gen, bevat deze hoestsiroop eveneens de Australische koortsboom (Eucalyp tus globulus) met ontstekingswerende en koortsverlagende eigenschappen, en de gedroogde Braakwortel (Uragoga Pecacuanha) ter behandeling van hevi ge hoest met braakneigingen. De nieuwe hoestsiroop suikervrij is vol strekt veilig. De siroop heeft een zoete smaak, die wordt verkregen door toe voeging van Xylitol, een zoetstof die uit plantaardige grondstoffen wordt ver vaardigd. Deze stofkomtookvoorin ve le soorten groenten en fruit. Xylitol heeft een hoge zoetwaarde, maar hettasthetgebitin het geheel niet aan en het kan ook door diabeten pro bleemloos worden gebruikt. De hoestsiroop bevat geen geurstoffen of conserveermiddelen! Informatie: VSM Geneesmiddelen bv, Postbus 9321,1800 GH Alkmaar. Tel. 072-661122. Afdeling Produktinformatie (alleen tijdens kan tooruren). ziekenhuis Zonnegloren, maar ook wel wat verder, Hoogland, Drakensteyn. Wijzend op een schilderij: "Beatrix kent dit precies, ze zou die boom zó her kennen". Eind dit jaar moet het huis worden op geleverd, dan komen de bulldozers. Detmers zelf zou het liefst tot de zomer blijven, weggaan als de natuur op haar volst is. "Dan moet het ook nog een mil de winter worden, maar dat bespreek ik wel met die heren in De Bilt. Dat het stuk natuur vernield wordt waar hij dertig jaar aan heeft gebouwd - "het was een kale troep hier toen we kwa men" - gaat hem aan het hart, maar aan de overstap naar Drenthe tilt hij niet zwaar. "Ik ben hier in Soest toch wel wat uitgekeken, en bij Emmen valt er weer heel wat te schilderen". De boerderij die hem wacht, staat op een groot stuk grond, en de deel meet 15 bij 18 meter. Ruimte genoeg voor expositie. Misschien komt er nog wel een galerie, oppert Detmers. De tentoonstelling wordt zaterdagoch tend 18 november om 11.00 uur ge opend door de heer H.L. Bilek, voorzit ter van de Soester Zakenkring en is tot eind januari te bezichtigen, elke zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Entree 2,50, kinderen 1,—; gratis voor Vrienden van het museum en voor houders van de Museumkaart. Sinds kort hebben de bibliotheken in Soest en Soesterberg weer iets nieuws op de planken liggen! Deze uitbreiding omval speel-leermaleriaal in de vorm van puzzels. De puzzels zijn van ver schillend niveau, van hele eenvoudige voor de kleintjes lot en met puzzels voor kinderen van ongeveer 10 jaar, alle uil- gevoerd in hout. De puzzels zijn te leen op de jeugdafdeling van de Centrale Bi bliotheek en in Bibliotheek Overhees en Bibliotheek Soesterberg. Tevens is de Centrale Bibliotheek be gonnen met het uitlenen van informa tieve videobanden voor de jeugd (uiter aard kunnen volwassenen hier ook ge bruik van maken). Films over schrij vers, dieren, natuur en milieu, geschie denis, andere landen en nog veel meer onderwerpen. Deze videobanden worden beschouwd als informatieve, educatieve boeken, worden voor 4 weken uitgeleend en, in tegenstelling tot de speelfilms op video, zijn daaraan geen kosten verbonden. Voorlopig zijn de informatieve video banden alleen te leen op de Centrale vestiging, op de filialen zijn ze wél aan te vragen. In de bibliotheken liggen lijsten met de beschikbare banden ter inzage. Kleine Jula en haar moeder voelen zich al prima thuis. Bedrijfsleider Hoedemaker len Cemsto-directeur Van Oosterom met het jonge spul. "Ja, ik doe het steeds weer een beetje anders. Niet uit grilligheid maar, je wordt steeds een ander mens. En het leuke met schilderen i?., dat er zoveel mogelijkheden zijn. Met Olieverf kan je oneindig veel dingen doen". De Soester kunstschilder Sebo Detmers (79) krijgt vanaf deze week vrijdag een afscheidstentoonstelling in Mu seum Oud Soest/Artishock. Het huis aan de Klein Engeldaalweg waar hij dertig jaar heeft gewoond, moet plaats maken voor nieuwbouw en het gezin verhuist naar Drenthe. Op de tentoonstelling zullen zowel schilderijen als tekeningen te zien zijn. "Het leek me het aardigst het een beetje veelzijdig te houden. Dan moeten ze ook om en om hangen: niet schilderijen naast elkaar. De schilderijen hebben kleur, die kunnen elkaar storen". Detmers heeft kort geleden in het bos om zijn huis een openluchttentoonstel ling gehouden, een zeldzaam evene ment. "Daar konden de schilderijen wel twintig meter uit elkaar hangen. We hadden ze ook uitgezocht op kleur. Mijn zoon hing elke dag die dertig schil derijen op en haalde ze 's avonds weer binnen. Mijn vrouw schonk koffie - het was hier net een restaurantje. Gelukkig was het mooi weer". De tentoonstelling is een succes ge weest. Detmers, die in zijn leven vele tentoonstellingen heeft gehad, ver kocht meer dan anders in een jaar. Ook wethouder Van Logtenstein, die met waarnemend-burgemeester Bos kwam kijken, toonde er namens de gemeente belangstelling voor een schilderij. "Misschien wordt dat ook nog wel een aankoop", veronderstelt Detmers. Verbrand Detmers schildert sinds hij in 1940 uit Zeist in de gemeente is.komen wonen. Als bouwkundig- en reclametekenaar had hij tevoren wel al affiches gemaakt, maar van dat werk is niets meer over "Ze hadden veelal een politieke achter grond. Toen de Duitsers kwamen heeft mijn moeder ze allemaal verbrand". Nog dagelijks gaat Detmers er met de fiets op uit. Soest en omgeving legde hij in vele schetsen vast, maar zijn huidige werk toont weinig van het dorp zelf, Eik en Dal en de Petrus en Pauluskerk vóór de verbouwing. Wel veel natuurschil deringen. Van de Korte Duinen, achter Crackers, dat programma van André van Duin. Die vent heeft gevoel voor dieren, dat zie je zo. Een programma als dat van hem is met liefde gemaakt. En dat vinden wij heel belangrijk. De mensen hoeven bij ons niet als volleerd bioloog het park te verlaten. Maar het is gewoon zo, dat als je de moeite neemt iets langer stil te staan bij de dieren, je veel meer leert en er ook meer plezier aan beleeft. Je leert respect te hebben voor wat er in de natuur omgaat en tegelijk dat je er goed voor moet zorgen om haar in stand te houden." Verzorging is een woord dat vaak valt als je met dieren vrienden praat. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist Cemsto, een professioneel en modern schoonmaakbedrijf dat een begrip is geworden juist door verzorging en oog Ze heeft het dik naar d'r zin, die kleine Jula. Als ze, goed zichtbaar voor het publiek, een lekkere douche neemt, kan de pret helemaal niet op. Net als haar moeder geniet ze van de uitstekende verzorging. Daar wordt in het dierenpark heel veel werk van gemaakt. Zoals ze daar zeggen: je kunt dit werk alleen doen als je het met heel je hart doet. Dat heb ben de dieren nodig. Dat ze dat goed zien, blijkt wel uit het feit dat de meeste jonge dieren in het park daar ook geboren zijn. Er zijn heel veel jonge dieren en dat maakt het park speciaal aantrekkelijk voor kinderen. .En laten we eerlijk zijn, wie smelt er nu niet bij het zien van een klasje heel jonge chimpansees? Of een koppeltje zwarte panters van een paar maanden oud? En wat belangrijk is, kinderen zien zo ook heel duidelijk wat de betekenis is van goede ver zorging. Ze merken best dat een 'oppasser' meer doet dan het hok aanvegen. Er zullen er heel wat bij zijn die best eens een dagje met hem willen ruilen. Het is dan ook niet toe vallig dat het schoonmaakbe drijf Cemsto, dat dit jaar 80 jaar bestaat, heeft besloten het Dierenpark Amersfoort te ondersteunen. Bedrijfsleider Mario Hoede- maker, van jóngsaf werkzaam in het Dierenpark Amersfoort, bezeten van zijn werk en met hart en ziel verknocht aan zijn dieren, beschouwt een goede verzorging als een eerste ver eiste. "Wij willen graag dat de mensen op een andere manier naar de beesten kijken. Echt, er valt veel meer te zien aan een dier dan je zou denken. Kijk maar naar Animal

Soester Courant | 1989 | | pagina 18