1 Nieuwbouw met parkeergarage levert smoggevaar op P. van Buuren Meningen van lezers VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 vraagt uw aandacht voor Actiegroepen bieden provincie 1700 bezwaren tegen Dalweg aan Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Het dorp ^onBREUKELENb^ HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN Informatie-avond 'Lindenhof' druk bezocht M D66 spreekt over AH/Lindenhof-plan Kat beschoten Schooljeugd in de fout Fracties in principe eens met asiel aan Eemweg SILVER STAR CD van de week ROD STEWART Wereldvoedsel groep heeft ook mooie geschenken 17 november 1939 Er is geen reden tot onrust Wapenen der toekomst Soest-Midden De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat het ontwerp-bestemmings- plan "Soest-Midden" met ingang van 16 november 1989 gedurende een maand in het gemeentelijk kantoor van Milieu en Stadsbeheer, Lange Brink- weg 77 (geopend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur), alsmede in het ge meentelijk informatiecentrum, Steen- hoffstraat 9a (gedurende de gebruike lijke openingstijden) en in de plaatselij ke bibliotheken voor een ieder ter inza ge ligt. Gedurende de termijn van tervisieleg- ging kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren tegen dit ont- werp-bestemmingsplan indienen. Soestdijk-Noord De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op dé Ruimtelijke Ordening be kend dat het ontwerp-bestemmings- plan Soestdijk-Noord met ingang van 16 november 1989 gedurende een maand in het gemeentelijk kantoor aan Milieu en Stadsbeheer, Lange Brink- weg 77 (geopend iedere werkdag van 09.00 uur - 12.00 uur), alsmede in het gemeentelijk informatiecentrum, Steenhoffstraat 9a (gedurende de ge bruikelijke openingstijden) en in de plaatselijke bibliotheken voor een ieder ler inzage ligt. Gedurende de termijn van tervisieleg- ging kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren tegen dit ont- werp-bestemmingsplan indienen. De Zuidelijke Eng De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat hel ontwerp-bestemmings- plak "De Zuidelijke Eng" met ingang van 16 november 1989, gedurende een maand in het gemeentelijk kantoor van Milieu en Stadsbeheer, Lange Brink- weg 77 (geopend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur), alsmede in het ge meentelijk informatiecentrum, Steen hoffstraat 9a (gedurende de gebruike lijke openingstijden) en in de plaatselij ke bibliotheken voor een ieder ter inza- ge ligt. Gedurende de termijn van ter visie leg ging kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren tegen dit ont- werp-bestemmingsplan indienen. Ontwerp-hinderwetvergun- ningen Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Lange Brinkweg 77, ka mer 017, liggen vanaf heden op werk dagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan tijdens de openingsuren, ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen op de verzoeken van: A. B. V. technische industrie en handel maatschappij ASl, Kost^erlorenweg 6-14, voor het wijzigen/uitbreiden van de inrichting voor metaalbewerking op het perceel Kostverlorenweg 6-14; B. Taxibedrijf Tak, Eikenlaan 5, voor het uitbreiden van een taxi-onderne ming annex verkooppunt voor motor brandstoffen en herstelinrichting voor eigen wagenpark op het perceel Eiken laan 5: C. Ingenieusbureau Moderniek b.v., Zwaluwenweg 26, voor het oprichten van een werkplaats voor de bouw van speciale machines op het perceel Sta- lionsweg 20; D. Flame Control b.v., Molenstraat 148-150, voor het uitbreiden/wijzigen van een bedrijf voor opslag van brand blusapparatuur en inbraakdetectie op hel perceel Molenstraat 148-150. Gemotiveerde bezwaren tegen de posi tieve ontwerp-beschikkingen kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schrif telijk of mondeling bezwaar heben ge maakt tegen het verzoek om vergun ning en door hen die daartoe redelijker wijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het ge meentebestuur worden ingediend vóór JÓ november 1989. Indien men dat wenst worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend voor: Alsogas b.v., Nijverheidsweg 10, voor het oprichten van een inrichting ten behoeve van een inrichting voor metaalbewerking op het perceel Nijver heidsweg 10. De positieve beschikking ligt vanaf he den een maand ter inzage bij de afd. Mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingesteld door degene die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar heb ben gemaakt of door degenen die aan tonen dat zij niet in staat waren eerder bezwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de afdeling voor geschillen van be stuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA "s-Gravenhage, bin nen een maand na dagtekening van de ze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om De actiegroepen "Soest Alarm" en "Vrienden Soester Natuurbad" heb ben in de afgelopen weken ruim 1700 handtekeningen verzameld onder het bezwaarschrift tegen het bestem- mingspian-Dalweg. Die zijn maan dagmiddag aangeboden aan gedepu teerde W. Schapenk op het provincie huis in Utrecht. De actiegroepen verspreidden onlangs weer een "aktiekrant" met de voorge- Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Maar misschien leefden ze verkeerd. Het dorp is gemoderniseerd. En nou zijn ze op de goede weg Als het aan onze bestuurders ligt dan zal Soest spoedig geheel verstedelijken. Er moet zo nodig een stadskern komen op de Dalweg, alsof dit het hoogste goed is. Het zal juist de charme van ons dorp in versneld tempo wegnemen. En mensen, kijk nog maar eens goed naar dat prachtige statige huis De Lin- denhof, want als wij met z'n allen het noodlot niet kunnen keren, dan wordt binnenkort ook dit karakteristieke stukje Soest verwoest! Opgeofferd voor een, op dit gevaarlijk drukke kruispunt, te bouwen super grote Albert Heyn ves tiging. Dit wordt door alle omwonenden met vrees tegemoet gezien. We mochten praten met onze bestuurders, maar de burgers van Soest maken zich niet veel illusies meer over inspraak of medezeg gingschap. Te dikwijls is over alleszins redelijke bezwaren heengelopen en blijkt de mogelijkheid om die te uiten een zoethoudertje, besluiten zijn allang genomen en worden, as 't effe kan, doorgedrukt. Maar waarom? Voor Albert Heyn kan een logischer plek gevonden worden. Er valt te denken aan de Koninginne- laan, waar een grote supermarkt wel op zijn plaats zou zijn. Als de huidige plannen doorgaan zal het sluipverkeer Nassaulaan-Waldeck- Pyrmontlaan en op de Pr. Hendriklaan- Albert Cuyplaan nog meer overlast gaan veroorzaken. Als er een onhoud bare toestand ontstaat kan er niet meer worden teruggedraaid. Is er nog hoop op redding? Aan de ac tiegroepen zal het niet liggen. Zij ver zetten zich mol de verbeten moed der wanhoop. Bestuurders van ons mooie Soest, luis ter deze keer eens wél naar uw burgers! Een omwonende van De Lindenhof! Nel Radeinaker-Dnvts schorsing van de beschikking dan wel lot het treffen van een voorlopige voor ziening. Dit verzoek moet binnen bo vengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Openbare commissievergadering Maandag 20 november, 20.00 uur Minderheden. De vergadering wordt gehouden in de dependance achter het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Publiek kan meepraten Vanaf een kwartier vóór en tot aanvang van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voor zitter of secretaris van de commissie melden voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een be paald agendapunt. Voor de behande ling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegen heid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet lan ger dan 30 minuten. In het Gemeentelijke Informatiecen trum kan men de stukken van de com missie inzien. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service). drukte bezwaarschriften, zowel tegen het Dalweg-plan als tegen een bouw vergunning voor een kuuroord op het terrein van liet Natuurbad. Dat laatste speelt overigens pas als het bestem mingsplan "Landelijk Gebied" ter visie wordt gelegd. Volgens het bezwaarschrift tegen het Dalweg-plan wordt de waardevolle Eng bedreigd door verstedelijking èn heeft een verdere aantasting van het "groene hart van Soest" ernstige gevol gen voor heel Soest. Het nieuwe cen trum met veel openbare gebouwen en stille plekken trekt vandalisme aan en roept een gevoel van sociale onveilig heid op. Ook wordt erop gewezen dat het geraamde tekort voor het nieuwe zwembad drastisch is verhoogd - van 729.000 naar 976.000 gulden - waar mee de voorziening drie maal zo duur wordt als het Natuurbad. Woordvoerder Harry Witte vindt de 1700 handtekeningen een aardig suc ces, al werden er dit voorjaar al 3000 verzameld en wees de Raad van State onlangs het schorsingsverzoek van de "Vrienden" af. Volgens hem kon Scha penk uiteraard geen toezeggingen doen, maar werden de actievoerders keurig ontvangen. Zij brachten ook het verzoek over om een eventuele hoorzit ting niet in Utrecht maar in Soest te la ten plaatsvinden, zodat zo veel mogelijk "bezwaarden" daarbij aanwezig kun nen zijn. AK A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A. A, van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST Mariastraat Helft van dubbele villa met garage, c.v. en grote tuin. Ind.: hal, toi let, bijkeuken, moderne keuken met diverse inbouwapparatuur, rui me woonkamer met open haard, kelder. Etage: 3 grote slaapkamers en badkamer. Vaste trap naar zolder met vierde slaapkamer en veel extra bergruimte. Deze villa is voorzien van thermopane beglazing, spouwmuurisola- tie. dakisolatie en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 329.000,-. SOEST Eigendomweg Vrijstaande woning met garage «rf*grond. Ind.: vestibu le, entree, toilet, keuken, bijkp ^mer met openhaard, kan toor en ruime kelder. Ve->N^^^«/ciapkamers, welke zijn voorzien van wastafels en in/(^»Yv, overloop met inbouwkasten. De wo ning beschikt cv'bergzolder en is geheel voorzien van dubbele beglazinV Gevraagde koopsom f 365.000,-. SOEST Weegbreestraat Gunstig en rustig gelegen drive-in woning met zonnige tuin Zuid- West. Ind entree, tuinkamer, grote garage. L-vormige woonkamer met plavuizen en houtkachel, gezellige eikenhouten keuken voor zien van inbouwapparatuur en eetbar, vernieuwde toilet en bergkast. Verdieping: 2 slaapkamers, badkamer met ligbad, wastafel en 2e toi let. Deze woning is voorzien van nieuwe hardhouten kozijnen en dub bele beglazing, sierpleister wanden en c.v. Gevraagde koopsom f 179.500,-. SOEST van Goyenlaan Op de vierde etage gelegen 3-kamer hoekappartement met ber ging op de begane grond. Ind.: hal, toilet, doucheruimte, keuken, bijkeuken, 2 slaapkamers en berging. Gevraagde koopsom f 63.500,-. SOEST Beatrixlaan Nabij het centrum gelegen hoekwoning met c.v. en grote tuin op hetzuiden. Ind.: hal, toilet, woonkamer, keuken. Verdieping: 3 slaap kamers, doucheruimte, overloop met bergkast. Zolder met vaste trap: als slaapkamer in te richten. Gevraagde koopsom f 219.000,-. A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheek adviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de effi ciënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmer kend zijn voor ons sukkesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en om geving. Tijdens de vorige week woensdag ge houden informatie-avond over het "Lindenhofplari" bleek eens fe meer hoe fel veel bewoners gekant zijn te gen een Albert Heijn op de plaats van de huidige Lindenhof. Het program ma bestond uit twee delen. Het deel na de pauze, tevens het grootste deel was geheel door de contactgroep van de bewoners georganiseerd. Ongeveer 200 mensen luisterden naar de op somming van alle nadelen die het A.H.-complex volgens de bewoners met zich mee zou brengen. Voor het uitstekend georganiseerde pleidooi tegen A.H. had de contact groep enkele 'kopstukken' uitgeno digd. Behalve de inmiddels al bekende heren Dooper en Doffer, die respectie velijk de geschiedenis en de consequen ties voor de markt van het 'Lindenhof- plan' bespraken, was er aandacht voor de juridische en 'milieu- en verkeers- Het AH/Lindenhof-project, op dit moment het "hete hangijzer", is één van de punten (5.) van de raadSagenda die door D66 worden besproken tijdens het openbaar fractieberaad van D66, dat op maandag 20 november wordt ge houden. Ook de afvalstoffen-inzame ling (8.) in de komende jaren en de fi nanciële consequenties voor de burgers komen aan de orde. Het fractieberaad begint om 20.00 uuur en wordt gehouden in de dépendance van het gemeentehuis aan de Steen hoffstraat. Belangstellenden zijn van harte wel kom, ook als men over iets anders wil spreken met de fractie. Dan wel graag een telefoontje vooral aan Adriaan Pot huizen (tel. 19628) of Jan van Esseveld (tel. 03463-51710). technische aspecten van het plan. De scholen droegen daarbij ook hun steen tje bij. Zij zeiden bang te zijn dat de ver keerssituatie zo onveilig zou worden dat de drempel om hun kind naar bij voorbeeld de Da Costa- of de Van der Huchtschool te sturen te groot zou wor den. Dr. ir. T. Schneider, een Soester milieu deskundige waarschuwde voor de ge varen van smogvorming. "Wanneer men twee solide gebouwen met daar tussen een parkeergarage met een open bovendek bouwt, ontstaat er smog tus sen die gebouwen", zei hij. "De ramen daar moeten voortdurend dichtblijven uit gezondheidsoverwegingen. Wan neer er geen smog js, staal er wind, waardoor de dampen door kunnen waaien naar de Dillenburglaan. En wat te denken van het geplande balkon van de nieuwe Lindenhof aan de kant van Albert Heijn?" Mevrouw mr. J.G.M. de Zwaan van het Een bewoonster van de Patrijsgang meldde de politie vorige week dat haar kat beschoten was. Onbekenden had den een schot hagel op het beestje afge vuurd. De dierenarts die de kat onder zocht telde maar liefst 52 kogeltjes. De kat bleef overigens in leven. De politie hield vorige week een ver keerscontrole op het kruispunt Burge meester Grothestraat-Inspecteur Schreuderlaan. Van de 493 passseren- de voertuigen reden er drie te hard. De bestuurders kregen een proces-verbaal. Dat resultaat viel dus nogal mee, maar de politie maakte gelijk van de gelegen heid gebruik om de (brom)fietsende schooljeugd in de gaten te houden. Er vielen 15 bekeuringen wegens links rij den. De Soester fracties zijn in principe te vreden met de door B en W voorgestel de nieuwe locatie van dierenasiel 't Hart aan de Eemweg. Dat werd veertiemda- gen geleden duidelijk in een commissie vergadering Ruimtelijke Ordening. Wel bleven de partijen nog met enige vragen zitten, waarop zij eerst ant woord willen hebben alvorens definitief toestemming te geven. Een woordvoerder van het dierenasiel deelde namelijk mee dat hij wel tevre den is met de nieuwe locatie, maar dat het terrein niet groot genoeg is. Volgens een wettelijke eis moet hel terrein een bepaalde grootte hebben, en die heeft het niet. De politieke partijen willen nu eerst weten wat de wettelijke eis precies inhoudt. De heer Kamphorst bracht, als verte genwoordiger van de Petersbaan een praktisch probleem naar voren. Hij zei geen enkel bezwaar te hebben tegen de komst van het asiel naar de Eemweg, maar bang te zijn dat de honden de baan op zouden komen. Hij vroeg dan ook om een goede afrastering van het ter rein. Ook wilde hij weten of de dieren geen last van de muziek zouden heb ben. Tijdens de druk bezochte informatie avond in Dart huizen werd fel legen de 'Lindenhofplannengeageerd. bureau Derks, De Gier, Entinga, is de advocate die de contactgroep in de arm heeft genomen. Zij meende dat een ar tikel 19-procedure in het geval 'Lin denhof, absoluut niet van toepassing is, omdat er geen urgentie bij de gemeen teplannen is. Verder wees zij op het be lang van een schorsingsprocedure, om te voorkomen dat er vast gebouwd zal worden. "Ik heb nog nooit meegemaakt dat een gebouw dat er al stond weer moest worden afgebroken." Met enthousiast applaus werd elke uit eenzetting van anti-Lindenhof- sprekers besloten. Van grote moed ge tuigde het dan ook dat ook een verte genwoordiger van Ahold het woord vroeg. Hij moest zich wel zo ongeveer voelen als de bekende Daniël in de leeuwenkuil. De Ahold-vertegenwoordiger verweet Doffer dat deze Ahold had beticht van valse informatie. "Het is helemaal niet in ons belang om valse informatie te verstrekken", zei hij. Volgens hem hoefden de bewoners niet zo bang te zijn voor overlast door de dagelijkse aanvoer van goederen. "Ahold is groot geworden door de kracht van zijn logis tieke processen." The best of SILVER STAR VIDEO Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -1 23 40 Met het oog op de komende 'kadootjes- tijd"' heeft de werkgroep Wereldvoed sel vraagstuk Soest haar vaste assorti ment van koffie, thee, honing, wijnen e.d., geschenkartikelen ingekocht waarvan de opbrengst rechtstreeks ten goedé komt aan de producenten. Zo vindt men deze maanden in de kraam aan de Van Weedestraat (elke le en 3e zaterdag v.d. maand) sierljke, speelse en modieuze oorbellen van hout, ko per, hoorn en parelmoer afkomstig uit India, de Filippijnen en Mexico met daarbij passende armbanden. Verder olifantjes uit India en mobiles van papegaaitjes uit de Filippijnen. Daarnaast handdoeken en theedoeken afkomstig van weefcoöperaties in Ta- mil-Nadu (Zuid-lndia). Ter ondersleu ning van de bevolking van de westelijke Sahara verkopen we zakagenda's en bureau agenda's. Uit India komen wenskaarten met stro-figuurtjes erop en prachtige boombladmotieven. Ver der kan men allerlei kerstdecoraties vinden uit Mexico. Tenslotte zijn er natuurlijk kaarsen waarvan, de opbrengst ten goede komt aan de kaarsen coöperaties in Sowéto (Zuid-Afrika). Overigens kan men ook geschenkver- pakkinjjen kopen b.v. voor één of meer dere flessen wijn of een zgn. "ontbijt- mandje waarin honing, marmelade en thee. Kortom, er zijn beslist leuke attracties te vinden. Wie met 't oog op de feestda gen wat grotere hoeveelheden wijn of andere produkten wil bestellen kan dat doorgeven aan de vrijwillige verkopers. Men kan dan zorgen dat deze produk ten er op tijd zijn. De kraam dus elke le en 3e zaterdag van de maand van 11.00 uur 's morgens tot 15.00 uur 's middags op de Van Weedestraat, naast de N.M.B. Deze bank bleek bereid een plaatsje te geven aan het begin van haar oprit. Clientèle die naar de kluis moeten kun nen natuurlijk ongehinderd van de op rit gebruik maken. Voor de werkgroep betekent deze geste dat we nu de zo be geerde kosteloze staanplaats gekregen hebben. De medewerkers hopen ieder een zo goed mogelijk van dienst te kun nen zijn dc komende wintermaanden. De tijd van St. Nicolaas en Kerstmis - een periode vol verrassingen - tegelijk een kans om solidair te zijn met arme producenten in de Derde Wereld. Voor inlichtingen over de verkoop en/ of produkten: mevr. Bep Wegerif, lel. 02156-274. Een woord te rechter tijd Zeker geen dag te vroeg kwam hel kalme, waardige woord van den minister president de opgewonden gemoederen van velen in den lande - en ook van lalloozen daarbuiten - geruststellen. "Er dreigt geen acuut gevaar", dat was de met klem en overtuiging uitgesproken mededeeling, die minister De Geer in zijn radiorede van Maandagmiddag het Nederlandsche volk in moederland en koloniën had te doen. Doch daarnaast - en dit is vooral voor het buitenland van belang - liet de minister er geen twijfel aan bestaan, dat de Nederlandsche regeering met kracht de maatregelen voortzet, die de gevaarlijke internatio nale toestand, welke evenals in 1914 - maar ook niet méér dan toen - een drei ging voor ons land inhoudt, noodzakelijk maakt. Zoo heeft zich na deze be langrijke rede veel onrust gelegd. Een regeering van bekwame mannen waakt voor de veiligheid en onafhankelijkheid van het land; een volk stelt zijn ver trouwen in die regeering. Geen officier gearresteerd Geen dag te vroeg kwam deze rede, want de wildste geruchten deden begin der week de ronde, die naarmate van officiële zijde bevestiging noch ontken ning kwam, snel aangroeiden'en weldra fantastische afmetingen aannamen. Er zouden officieren gearresteerd zijn, het land zou op het punt staan het slachtoffer te worden van een inval door onze Oosterburen - het een was al niet minder veronrustend dan het ander. Aan de bange vrees en onzekerheid ten aanzien van beide punten is thans - ofschoon wel laat - een einde gemaakt. Minister Dijxhoorn deelde in antwoord op vragen hem in de kamer gesteld, duidelijk en klaar mede, dat géén officier, onder verdenking van spionnage of soortgelijk misdrijf is gearresteerd; minister De Geer verklaarde, dat de re geering geen enkele betrouwbare inlichting heeft ontvangen, die het geloof aan de door Duitschland gedane belofte, dat de Nederlandsche neutraliteit geëerbiedigd zal worden, kan schokken en ten overvloede liet de opperbevel hebber bekend maken, dat alle geruchten over arrestaties in het leger volko men ongegrond zijn. De voornaamste verspreiders van deze gevaarlijke ge ruchten, zekere hier te lande werkzame coorespondenten van buitenlandscbe bladen, zijn inmiddels door de Nederlandsche autoriteiten tot de orde geroe pen. Zij zullen het onrust zaaien dus voortaan wel laten en anders zal de re geering zeker niet schromen maatregelen tegen hen te nemen. Waakzaamheid geboden Dat hel er overigens op aankomt, geen oogenblik in waakzaamheid te ver slappen, leerde het geval van den "ergens in ons land"gearresteerden spion. Deze man, als Volendammer vermomd, trachtte bij een versterking prent briefkaarten te verkoopen. In gesprek komende met een burger, verried hij zich door zijn accent. De plaatselijke legerleiding, op het verdachte van het geval opmerkzaam gemaakt, liet den man in hechtenis nemen. Bij onderzoek bleek de quasi-Volendammer en geraffineerde spion te zijn, die in den rug van zijn pak een fototoestel had verborgen, waarvan de ontspanner uitkwam in een van de knoopen van zijn buis. Zijn belangstelling voor de militaire werken in ons land zal hem waarschijnlijk nog wel berouwen. Duidelijker dan ooit heeft de oorlog reeds aangetoond, dat het menschelijk vernuft onuitputtelijk is, waar het betreft het uitvinden van middelen, om den tegenstander te verdelgen. Thans wordt in allen ernst de constructie overwoJ gen van een vliegtuig dat in de stratosfeer kan doordringen, om van een hoog te van 15000 meter zijn bommen omlaag te werpen, met een snelheid van 600 kilometer per uur. Reeds lang zijn tal van destijds als fantastisch beschouwde denkbeelden van schrijvers als Jules Verne, Bellamy en Wells in werkelijkheden omgezet. Doch nog staat de techniek niet stil. "Veel van datgene, wat men algemeen voor een droombeeld hield, wordt wellicht binnen de kortste tijden verwe zenlijkt. Zoo schreef, kort voor het uitbreken van den wereldoorlog een be kend deskundige: "Er zijn aanvallen, waartegen men zich met geen mogelijk heid zou kunnen verdedigen. Wat zou men bijvoorbeeld kunnen uitrichten tegen een bombardementsvliegtuig, dat zijn bommen uit de stratosfeer, van een hoogte van 15000 meter, omlaag liet vallen? Op dit oogenblik is bedoeld denkbeeld geen hersenschim meer; de grootste technici in alle landen der we reld houden zich bezig met de verwerkelijking er van.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5