'Bijons op Soest' 'Elk schilderij heeft zijn eigen verhaal' P. van Buuren Honsbergen viert zijn 15e verjaardag! voor veiliger schoolroutes Handtekeningen Schoen-aktie van Smitshof slaat aan Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij Jeugd-EHBO Soest POSTZEGELBEURS Postzegelhandel OVERDUIN Postzegelvereniging viert jubileum WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 Bewoners maken gezellig feest van 3e lustrum Nadja van Ittersum in Amersfoort Foto: goos van der wnt. Buitenwereld Al voor f 45.- per dag even er tussenuit knijpen in je eigen Huur-Qpel. HENRI NEFKENS SOEST BV Per daa Per week Corsa f 45,- f 287,- Kadett f 53,- f 340,- Ascona f 62,- f 395,- Vraag onze volledige tarieflijst aan. Reserveer tijdig. Prijzen zijn exclusief 18,5% BTW en all-risks-verzekerinq en 200 km vrij per dag. De schoen-aktie die ter gelegenheid van het bezoek van Sinterklaas wordt georganiseerd is nu al een groot succes. Vorige week vrijdag telden de winke liers al zo'n 400 ingeleverde labels, die recht geven op een "gevulde schoen" tijdens de aanwezigheid van Sin terklaas, die op dinsdag 5 december zit ting houdt in het Shell-station aan de Smitsweg. Er kunnen in totaal 500 schoenen wor den ingeleverd door kinderen in de leeftijd van 0 t.e.m. 10 jaar. De organi satoren gingen ervan uit dat de laatste honderd labels in de afgelopen dagen nog wel zouden woren "afgehaald", zo dat er inderdaad sprake is van een "uit verkochte voorstelling". De 500 gelukkigen mogen hun schoen - volgens de indeling die op de labels ver meld staat - die dinsdag tussen 14.00 en 18.00 uur ophalen en worden ongetwij feld getracteerd op iets lekkers. Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 De Jeugd-EHBO afd. Soest heeft zater dag weer meegedaan aan wedstrijden om de mevr. van Velzen wisselbeker A en B, georganiseerd (ioor de afdeling Eemnes van de Kon. Ned. Veren. Eer ste Hulp bij Ongelukken. De Soester A jeugd (11 t/m 13 jaar) ging met drie ploegen op stap; er waren in totaal vijf ploegen die moesten laten zien hoe je het beste (lotus)slachtoffers eerste hulp kunt verlenen. Baarn werd hier no. 1Soest tweede, derde en vier de, Eemnes vijfde. De B-jeugd (13 t/m 15 jaar) moest het opnemen tegen twee ploegen uit Eem nes en behaalde een tweede plaats. De Soesters waren bij de hulpverlening in de praktijk verreweg het beste, maar behaalden helaas bij de schriftelijke EHBO vragen wat minder punten. Voor de jeugd was het een geslaagde middag. Geweldig dat de afdeling Soest zulke goede jeugd-EHBO-ers heeft! Zaterdag 25 november in "De Vijverhof', Klarinet 39, Soest van 10.00 tot 16.30 uur. Wij zijn daar met een stand aanwezig. Ruime keus Nederlandse zegels, FDC, PTT-mapjes enz. enz. AANBIEDINGEN!! Ook voor uw St. Nicolaas en Kerstkado's op postzegelgebied naar Bosstraat 5, Soest, Tel. 1 48 41 Naar aanleiding van het 20-jarig be staan van postzegelvereniging "Eem- land" op 14 november j.1., zal er op za terdag 25 november a.s. een jubileum tentoonstelling zijn in de zalen van De Vijverhof aan de Klarinet te Soest (Overhees). Deze tentoonstelling be staat uit 128 kaders, bijééngebracht door de leden en jeugdleden van de ver eniging en enkele inzendingen uit Soest Duitsland. Naast deze tentoonstelling is er een ruil beurs voor leden en niet leden, waar ie dereen ook welkom is. Ook is één van de zalen apart ingericht als filatelistisch jeugdhonk, waar de jeugd ook onder ling kan ruilen. De openingstijd is: van 10.00 uur tot 16.30 uur. Vandaag: Soest Natuurlijk (960 jaar oud). Met een bijzonder gezellige feestdag hebben de bewoners van Honsbergen - het woningcomplex voor ouderen aan de Wiardi Beckmanstraat - vorige week woensdag het 15-jarig bestaan gevierd. Zowel 's morgens, 's middags als 's avonds was er in de grote zaal van bet bijbehorende dienstencentrum het nodige te beleven. De feestelijkheden begonnen die och tend al om negen uur met het hijsen van twee vlaggen, het nationale rood-wit- blauw en de groen-gele Honsbergen- vlag. Die eer viel te beurt aan de beide huismeesters van Honsbergen en de Vijverhof, de heren Van Boeyen en Verbeek. Beide gebouwen zijn in be heer bij de SBBS, de stichting die zich in Soest beijvert voor speciale huisvesting voor de ouderen onder de inwoners. De voorzitter van de bewonerscommissie Honsbergen, de heer Zondag, sprak na het vlaghijsen een korte felicitatie uit. De bijna 200 bewoners werden vervol gens onthaald op een kopje koffie met gebak, tijdens een gezellige bijeen komst in de grote zaal, waar Gerand En- gelsma aan de piano er de stemming al inbracht. Ceremoniemeester Ponsteen verleende het woord voor enkele korte toespraken aan de heer Zondag en SBBS-voorzitter Breedeveld. Zondag legde uit dat het - gezien de leeftijd van de meesten - het beste was om elke vijf jaar feest te vieren. "Als we aan het 25- jarig jubileum toe zijn geldt: wie dan leeft, wie dan zorgt," aldus de bewo nersvoorzitter. Hofjes Breedeveld hield een uitgebreider ver haal, waarin hij o.a. stilstond bij de voorgeschiedenis en de naam van het complex (ter plaatse stond ooit een hoeve met de naam "Honberg"). Hij schetste tevens in kort bestek de historie van de ouderenhuisvesting in Neder land, compleet met "hofjes" en "oude- liedentehuizen", waar de bejaarden min of meer werden opgeborgen. Met het toenemen van de leeftijd (nu wor den de mensen gemiddeld zo'n 74 a 75 jaar) nam ook de behoefte aan eigen tijdse vormen van huisvesting toe. Breedeveld wees o.a. op de verzor gingstehuizen als Molenschot, Groot Engendaal en Mariënburg, waaraan de SBBS de complexen Honsbergen en de Vijverhof heeft toegevoegd, speciaal voor "jonge" ouderen die nog wel zelf standig kunnen wonen. Op die manier wordt de vereenzaming, een van de grootste problemen bij het ouder wor den, ook tegengegaan. Het diensten centrum fungeert in feite als een grote "huiskamer", en dat kan niet zonder de onmisbare steun van de vrijwilligers, waarvan Breedeveld met name de da mes Hartsuiker, Gemen en Bonekamp in het zonnetje zette. Het gaat goed niet de Soester kunste nares Nadjezjda van Ittersum. De 44- jarige Nadja, zoals haar roepnaam luidt, opende vorige week haar exposi tie in het Amersfoortse theater De Lieve Vrouw. Op die tentoonstelling is abstract werk te zien dat in de periode 1987-1989 uit Nadja's handen kwam. Nadja zelf is erg blij met de expositie. De ruimte en de lichtval in het theater doen haar schilderijen goed tot hun recht komen. Bovendien is er aan be langstelling geen gebrek. Het eerste doek dat de bezoekers van de tentoonstelling te zien krijgen, is 'At- lantis'. Nadja noemt 'Atlantis' een 'uit barsting van emoties'. "Ik heb dat doek gemaakt nadat ik een hele tijd niet had geschilderd. Mijn vader was overleden en er moest ontzettend veel geregeld worden. Daardoor had ik voor schilde ren geen tijd. Ik was dolblij dat ik weer aan de gang kon." Ook met het schilderij 'Tempo Fugit' heeft Nadja een speciale band. Het was haar eerste abstracte schilderij. "Ik had al vaak geprobeerd om abstract te schil deren", vertelt de kunstenares. "Dal lukte echter nooit. Altijd kwam er, on gewild, weer iets reëels uit mijn handen. Toen het me dan met 'Tempo Fugit' eindelijk lukte was ik daar ontzettend blij mee. Ik voelde het als een soort 'ge boorte'." "Eigenlijk heeft elk schilderij op de ex positie zijn eigen verhaal", zegt Nadja. Hoop Nadja werd in 1945 geboren, tijdens de beruchte hongerwinter. Haar grootva der was Russisch en haar ouders gaven haar dan ook een Russische naam mee. Hopend op betere tijden noemden zij haar Nadjezjda, wat letterlijk 'hoop' be tekent. "Al in mijn vroege jeugd was ik altijd bezig met tekenen en boetseren", vertelt ze. "Later ben ik de kunstacade mie in Den Haag gaan volgen." Nadja was 'trendsetter' wat betreft de broodd- deegkunst. Ze gaf ook les in het boetse- ren met brooddeeg. "Daarmee heb ik eigenlijk een beetje mijn eigen markt verpest, want iedereen ging toen met brooddeeg werken." Tijd dus om zich weer op iets anders toe te leggen. In 1982 ging Nadia weer aqaurelleren. "Het werken met waterverf vergt veel geduld, dat kon ik vroeger niet opbren gen. Misschien is die rust iets wat mét de jaren komt", lacht ze. "Ik vind het nog steeds heerlijk om met olieverf en acryl te werken. Dal gaat lekker snel en daar houd ik van." Nadia is dol op kleuren. Dat wordt ook duidelijk op haar expositie. "Ik geloof dat ik alle kleuren wel gebruikt heb", Nadja kan zich nu helemaal vinden in de abstracte schilderkunst zegt ze zelf. Haar uucken lopen sterk uiteen. Van vrolijke, felle kleuren, zoals neonrose stapt ze soms plotseling over naar somber donkerblauw of bruin. Overigens werkt ze niet alleen met verf. Zilverpapier, hout en andere materia len die op het doek zijn bevestigt geven af en toe een onverwacht effect. De expositie van Nadia in theater De Lieve Vrouw loopt nog tot 9 december. Het theater is te vinden in de Lieve Vrouwestraat, nummer 13 in Amers foort. Openingstijden: 11.00 uur - 01.00 uur. k Modeshow De ochtendbijeenkomst werd vervolgd met een modeshow, waarin elf dames zich van hun charmantste kant toon den. Onder de mannequins waren er die zich bijzonder fraai hadden uitge dost, o.a. als haremdame, een Spaanse danseres, een Marokkaanse bruid en als een nauwelijks van echt te onderschei den Mariene Dietrich. 's Middags konden de bewoners zich uitleven tijdens een quiz, waaraan en thousiast werd meegedaan, en tijdens een playbackshow die de toeschouwers tot verrukking bracht. Ovaties waren er o.a. voor "De Jantjes" en voor de pater tjes die het door André van Duin on sterfelijk geworden lied over de koster die het klokluiden niet kon laten op de planken brachten. De avonduren waren gereserveerd voor een gezellige show-avond, waaraan o.m. werd megewerkt door "Artiesten club 500", compleet met een gooche laar-illusionist en een conferencier, als mede door de bekende artiesten Dirk Witte en Ronnie Tober. Het werd zelfs zó gezellig dat de bewoners hun bed pas om half twaalf opzochten, een vol uur later dan de organiserende feestcom missie had gepland! Foto: Goos van der Wilt. Een wel heel bijzondere modeshow behoorde tot de evenementen in Hons bergen. Soest is jarig! Ons dorp schijnt van daag precies 960 jaar oud te zijn ge worden. Ik had het zelf niet geweten, maar kreeg het te horen tijdens de bij zondere raadsvergadering ter gelegen heid van de installatie van onze nieu we burgemeester J. de Widt. Interessante informatie over Soest, of Zoyst zoals sommige mensen zeggen, werd de vorige week dinsdagavond geventileerd door de heer W.H.A. Klein van de Gallenkamppelsweg. Deze historicus hield in het Museum Oud Soest een boeiende maar wat warrige inleiding voor de Historische Vereniging over de ontsluitingswegen die Soest verbinden met de buitenwe reld. Hij toonde aan de hand van archief kaarten van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort en de Geologische Dienst in Haarlem aan hoe Soest zich in de loop der eeuwen heeft trachten te ont wikkelen. Karrespoor Hij vertelde, wat ik altijd gedacht had, dat namelijk 6000 jaar vóór Christus hier al mensen woonden die afkomstig waren uit het Donaubekken. Na de tijd van langstrekkende jagers die nooit lang op één plek vertoefden, ves tigden zich hiel* landbouwers in kleine boerderijtjes, die bereikt konden wor den via karresporen die door ossekar- ren werden gevormd. In de jonge steentijd ontstonden pas de heirwegen waarlangs kooplieden trokken, met name uit Frankrijk, die Soest passeerden op weg naar Duits land. In de bronstijd deden dit de Engelse bronshandelaren die hun spulletjes in kisten vervoerden en eveneens via Hilversum/Soest richting Duitsland reisden. Bijlen, speerpunten en siera den werden in die oertijden geruild te gen huiden en trekvee. In de Romeinse tijd breidde de handel zich sterk uit en was vooral aardewerk een geliefd artikel. Onze regio moet destijds een woest landschap geweest zijn met wegen die vooral langs de lage, vlakke gedeelten liepen, omdat het uiteraard niet mee viel met een volgeladen kar op massie ve wielen een heuvel of helling te over winnen. Het primitieve mode- en mensbeeld van die tijd verwijst de heer Klein naar het land der fabeltjes. Knuppelweg Vijf eeuwen hoot je dan niets meer. Ze zijn spoorloos verdwenén in hét zwar te gat van de geschiedenis waarin de ene volksverhuizing na de andere plaatsvond. Pas na Karei de Grote en als Wille- brord, de apostel der Friezen, in de ze vende eeuw bisschop van Utrecht wordt, krijgt Soest weer reliëf. Hij sticht in Lisidusa (Leusden) een kerk voor de hele streek en schenkt Soest een dochterkerk hiervan waardoor het dorp een heuse parochie wordt. Om deze hoge positie van bisschop van Utrecht te veroveren, liep Wille- brord heen en terug, Herman Post, naar Rome om de zegen van de paus te ontvangen. Amersfoort stelde toen nog niets voor al baande zich in die tijd wel een weg door het veen van Hilversum naar de keistad. Een andere belangrijke heir- weg liep door de bossen van Utrecht richting Amersfoort die 't Sticht ver bond met Oversticht, belangrijk voor de bisschop die vaak ten strijde trok tegen de heren van Gelre met wie hij constant overhoop lag. Huize ter Eem was voor hem een regelmatige pleis terplaats temidden van zijn horige leenmannen, die hem strijdbare jon gemannen moesten leveren om hun ei gen veiligheid tè garanderen. Om in het moeras hier geen natte voe ten te halen werden voor de bisschop pelijke koets "knuppelwegen" aange- Waar u ook heen wilt, Happy-Rent wijst u de weg. In zo'n comfortabele luxe Huur-Opel. Het openbaar vervoer is duurder, kijkt u maar. Birkstraat 30, Soest Telefoon 02155- 1 23 64 Twee van de drie vrouwen die actie voeren voor veiliger verkeerssituaties voor scholieren boden wethouder Gün- ther Plomp van Ruimtelijke Ordening maandagochtend 340 handtekeningen van ouders van schoolgaande kinderen aan. De routes van en naar school zijn volgens de verontruste ouders te gevaar lijk. Op elke school was de actie eoed aange slagen. "Alleen van de Kardinaal Al- frink Mavo hebben we niet zo veel handtekeningen binnengekregen", al dus Margje Kooring, één van de twee ac tievoerster s. "Dat zijn wat grotere kin deren die zich over dit soort dingen niet zo druk maken. Zij laten dergelijke brieven ook vaak in hun tas zitten zodat hun ouders die ook niet eens te zien krij gen. Foto: Goos van der Wilt. 'Tijdens een onderhoud met wethouder Plomp zetten de vrouwen hun stand punt nog eens uiteen. Plomp beloofde de zaak te zullen bekijken en legde de na druk op de maatregelen die bij veel Soester basisscholen al zijn genomen. Doodeweg Landbouw bleef hier het hoofdmiddel van bestaan. Schapen werden gehou den als mestproducenten voor het bouwland. In de Eempolders vond je het hooiland en richting Utrechtse Heuvelrug lagen uitgestrekte heidevelden. Eeuwenlang liepen de Eembewoners langs een lokale zandweg "De Doode weg" (topografische kaart 1847) naar de hoge gebieden zoals de Stompert om hun doden te begraven. De graf heuvels van het R.O.B. tonen dit aan. Deze lokale zandweg groeide uit tot een interlokale weg: de Soesterberg- scstraat. x Wolven waren toen in deze gebieden een ware plaag. Voor elke gevangen wolf ontving de jager dertig gulden. In 1786 woonden in Soest 268 gezin nen bestaande uit 1124 personen. Vijfenzeventig procent bestond uit agrariërs. Het dorp telde vier notabe len. Eén van de armlastigste burgers was de chirurgrijn. De Peter van den Breemerweg (Lage Birkseweg) was destijd de postweg door de polders naar Amersfoort. La ter werd de Birkstraat belangrijker. De Eem vormde de vaarweg voor het vervoer van turf uit het veengebied richting Amsterdam. Aan de Grote Melm stond een kalkoven, de Kleine Melm was laad- en losplaats en had een veerbootje naar de overkant. De (nu Amersfoorts industrieterrein) hoorde toen nog bij Soest. In de acht tiende eeuw vestigde zich op die plek een glasblazerij voor gebruiksflessen die "kattekoppen" werden genoemd. Het bedrijf maakte een half miljoen flessen per jaar. Spoorweg In 1863 werd Soest ontsloten van de buitenwereld door de aanleg van de eerste spoorlijn. Station Soest-midden heette toen Soest/Baarn. Later kreeg Baarn zijn eigen station en werd de verbinding Baarn-Soest onderhouden met een echte paardentram (1895). In 1910 verhuisde eenzelfde voertuig van de wereldtentoonstelling in Mi laan naar Soesterberg en werd ge bruikt om de bezoekers van vlieg- shows te vervoeren. Dit liintie ging al in 1912 failliet. In 1898 kreeg Soestduinen een sta tion. De uitbreiding en groei van Soest waren te danken aan deze spoorlijnen, die net als de oudste paden altijd wer den aangelegd over vlakke terreinen. Soest werd ontdekt als vakantieoord waar welgestelde pensioengerechtig den hun villakamers in de zomer ver huurden aan stadse vakantiegangers. In 1900 telde Soest vierduizend inwo ners en in 1940 achttiendduizend. Tot zover het verhaal van mijnheer Klein, die Soest onschatbare diensten bewijst door zijn gespit en gegraaf in oude ar chieven. Hij publiceert hierover regel matig bij de Historische Vereniging Soest, waarvan elke Soester lid moet zijn. Om de noord Anno 1989 raken de meeste wegen in ons dorp propvol en wordt het fraaie stationnetje in Soestduinen bedreigd met sluiting. Handel en landbouw hebben het nog steeds voor het zeggen bij ons op Soest. Af en toe steekt "de weg om de noord" weer de kop op langs de spoorlijn door de weilanden. Om de N 221 te ontlasten. In de zesti ger jaren hield de heer Hoegen Dijk- hof al een pleidooi voor deze omstre den ontsluiting met de buitenwereld. Onlangs bleek nog duidelijk dat een ambtenaar die deze discussie durft aan te gaan nog niet jarig is. Nog vele jaren, Soest Natuurlijk JAN VISSER legd. Zo het hij ook een stuk dijk aan leggen om diezelfde reden ter hoogte van Nieuwerhoek/Vredehofstraat, waarvan de naam Soestdijk afkomstig is. Het heeft in die oorlogszuchtige dagen vaak "geknald" op de Eng, vertelt de heer Klein, waardoor ons dorp zeker gebrand, maar steeds kwam Soest er weer bovenop! Een beruchte vechtersbaas was Maar ten van Rossem, die een klooster in de Birkt van de Broeders des Gemenen Levens verwoestte, waarvan de bak stenen later in Amersfoort opnieuw zijn gebruikt in de bouw. Romantischer werd het toen verschil lende prinsen van Oranje vanaf Soest dijk te paard over de Eng naar de Leusderhei op jacht gingen. Al de tot nu toe aangeduide paden en wegen vormen nog steeds de belang rijkste wegenstructuur van Soest.

Soester Courant | 1989 | | pagina 12