•f KENZO £JLoaMs H0F wspet ovieup&i SUPER FLOWER Warm welkom van gemeenteraad voor burgemeester Hans de Widt Sint wordt tóch begroet door burgemeester De Widt m Bewoners Den Blieklaan ernstig bezorgd over al bestaande verkeersdrukte 3 DOLLE DAGEN AUTO VAN DOORN STEITNER Burgervader krijgt 'schone lei' en een paar sokken Kritiek op verslag informatie Klein Engendaalplan Aanrijding onder invloed Kabelstoring Zonnegloren Gewonden bij aanrijding Aankomst om 13.00 uur op station Soest-Zuid Openbrief: Sinterklaas deelt standjes uit aan winkeliers en gemeente Inbrekers op heterdaad betrapt HANDEL TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inbraak snackbar FEEST IN HARTJE-ZUID 5 JAAR ZUID PROMENADE DE LEKKERSTE HAPJES UW GEZELLIG AVONDJE RUUD SMIT Boordevol Sinterklaas kado's Weedestraat 15-17 (voor alle zekerheid) AUTO VAN DOORN schoenen SCHOEN-ADVISEURS Soest heeft zijn nieuwe burgemeester, Hans de Widt, vorige week in het Griftland College een warm welkom bereid. Dat gebeurde in twee instan ties: eerst tijdens een buitengewone gemeenteraadsvergadering, waarin de burgemeester werd geïnstalleerd, en later tijdens een feestelijke receptie waar de bevolking kennis kon maken met de eerste burger en zijn gezin. De vergadering begon onder voorzit terschap van loco-burgemeester drs. Günther Plomp. Gemeentesecretaris Wim de Kam las vervolgens het Ko ninklijk Besluit van de benoeming voor, waarna Plomp de nieuwe burgemeester en tal van genodigden verwelkomde. Onder hen ook de oud-burgemeesters Bentinck, Corver en Scholten, evenals burgemeester Lewczak van Kozle, en een delegatie uit Best en vertegenwoor digers van provincie, politie, brandweer en zowel Nederlandse als Amerikaanse militaire autoriteiten. Plomp memoreerde dat er in Best ge sproken was over het "wegkapen" van de burgemeester en knoopte daaraan o.m. een beschouwing over de Noor mannen vast. Hij constateerde dat De Widt een man van bijzondere kwalitei ten moest zijn en herinnerde aan diens citaat - bij het afscheid in Best - van bur gemeester Opstelten van Doorn, dat het goed is van tijd tot tijd de hielen te lichten en in een andere gemeente, ge zeten voor een schone lei, de sokken op te trekken. Onder hilariteit bood Plomp de nieuwe burgemeester dan ook een schoon leitje en een paar sportsokken aan, die deze in dank aanvaardde. Daarna volgden de officiële ambtske ten en de voorzittershamer. 15e burgemeester Burgemeester De Widt opende zijn speech met een groot aantal bedankjes, in het bijzonder aan waarnemend bur gemeester Bos en het. College en aan zijn voorganger Scholten. Hij vond het een voorrecht hem te mogen opvolgen. Als 15e burgemeester in successie feli citeerde hij Soest met het inmiddels 960-jarig bestaan. De Widt verheelde niet dat hij over tuigd WD-er is, maar liet tegelijk we ten dat hij een burgemeester is voor alle Soesters en Soesterbergers. Hij zag het burgemeesterschap dan ook niet als een politiek ambt, niet boven maar tussen de partijen. Hij beloofde zich als coör dinator - "waar nodig als stimulator" - te zullen inzetten voor allerlei zaken in het zich "consoliderende" Soest, zoals milieu, cultuur, recreatie, kinderop vang, minderhedenbeleid, werkgele- genheidsproblematiek en voor de voor zieningen voor de senioren in de sa menleving. "Ik wil werken op basis van vertrouwen, met een open instelling en respect voor mensen met andere opvat tingen en ideeën." De Widt noemde verder de jumelage met Kozle en de vriendschapsbanden met Soest (D.) en Titusville als zaken die zijn aandacht zullen krijgen. Nog geen programma Een programma had hij nog niet, hield hij de raad voor, en de eerste tijd was hij van plan veel te luisteren, te lezen en te kijken in het mooie Soest. Wel vroeg hij de Soester samenleving hem en zijn vrouw wat tijd te gunnen om zich in te leven. Verder sprak hij zich uit voor verlenging van het convenant met de politie en maakte hij duidelijk dat het gemeentelijk apparaat niet te snel te vreden mag zijn met de kwaliteit van de dienstverlening. Hij rekende verder op vruchtbare samenwerking met ambte naren, provincie, justitie en pers. "Het is een voorrecht ontwikkelingen in Soest mee vorm te geven, komende moeilijkheden het hoofd te bieden en nochtans de goede elementen van het eigen karakter van de gemeente zoveel als mogelijk te behouden. Dat is een uit daging voor ons allen. Wat mijn aan deel betreft: op 10 november heb ik ten overstaan van de Commissaris der Ko ningin gezworen met Gods hulp met al mijn vermogen de belangen van de ge meente Soest te zullen voorstaan en bevorderen. Daar kunt u mij aan hou den," aldus De Widt, die tegelijk de wellicht al te hoge verwachtingen over zijn optreden enigszins wilde relative ren. "Ik doe mijn werk met plezier, en hoe het allemaal zal uitpakken zal de toekomst ons leren." 'Zeer content' CD A-fractievoorzitter Kees Verheus, "nestor" van de raad, wenste hem ver volgens geluk en heette hem welkom in Soest. Als voorzitter van de vertrou wenscommissie sprak hij verder zijn er kentelijkheid uit voor het feit dat de ge voelens van de commissie volledig wa ren gehonoreerd. "Met uw benoeming, mijnheer De Widt, zijn wij als raad allen zeer content." Verheus maakte duidelijk dat de raad juist iemand als De Widt - "een gewoon mens, met fouten en gebreken" - op het oog had. "Een gewoon mens, die ook als eerste burger van onze gemeente tussen de mensen wil staan." Gemeentesecretaris Wim de Kam toonde vervolgens zijn welsprekend heid door uit het hoofd een toespraak te houden, waarin hij er o.m. op wees dat De Widt géén vrouw is, zoals velen had den gewenst. Hij hoopte maar dat de nieuwe burgemeester over vele goede "vrouwelijke" eigenschappen zou kun nen beschikken en zag hem meer als "partner" dan als "baas". Degelijke huisvrouw Refererend aan de beschrijving van De Widt als een "echte liberaal" merkte De Kam fijntjes op nieuwsgierig te zijn wél ke versie van neutraliteit ep liberalisme hij in de nieuwe burgemeester zou ont dekken. Hij drukte hem op het het hart de politie en de brandweer niet "dood te knuffelen" en eindigde zijn toespraak met een verwijzing naar het bijbelboek Spreuken, waarin de lof van "de dege lijke huisvrouw" wordt bezongen. "Ik wens u toe dat we dat loflied ook in Soest kunnen zingen: wij hebben haar gevonden - het is burgemeester De Widt!" Na de officiële raadsvergadering volg den nog korte toespraken van locobur gemeester mevrouw Schaar uit Best en burgemeester Miedema van Baarn. Ook burgemeester Lewczak van Kozle sprak enkele vriendelijke wooorden en bood De Widt o.a. een stuurwiel, een schilderij en een balpen aan. In zijn dankwoord wees De Widt erop dat de taak van een burgemeester in de loop der jaren ook een hele ontwikke ling heeft doorgemaakt. Voorheen wa ren zijn bevoegdheden vastgelegd in 19 wetten, maar dat aantal is in de loop der jaren gestegen tot maar liefst 61! Dat niet alle taken nog echt actueel zijn be wees hij door een selectie van omschrij vingen die de lachlust prikkelden. Ten slotte wees hij erop dat er nog altijd geen speciale opleiding voor burge meesters is, al werd niet duidelijk of hij dat nu betreurde of niet. De bijeenkomst werd afgesloten met een receptie, waarbij de aanwezigen burgemeester en mevrouw De Widt persoonlijk hun gelukwensen konden aanbieden. Het buurtcomité dat opkomt voor de belangen van de bewoners van de Den Blieklaan in verband met de aanleg van het plan Klein Engendaal maakt zich niet alleen ernstig zorgen over de verwachte toeneming van het verkeer die daarvan het gevolg zal zijn, maar ook over de al bestaande verkeers drukte. Dat wordt nog eens onder streept in een brief aan B. W., waar in het comité terugkomt op de in juli gehouden informatie-avond. Het comité heeft forse kritiek op het verslag van die avond, die nogal chao tisch verliep. Volgens de bewoners is het relaas ook een gebrekkige weergave van wat er besproken werd: "een op somming van zaken die de geméénte wenst mede te delen", zo klinkt het. De essenties van de bezwaren waren o.a. de huidige verkeersdrukte en -onveilig heid, die bij rechtstreekse aansluiting op de Koningsweg alleen maar zullen toenemen, het aantasten van de groen voorziening en het teloorgaan van de bufferzone voor de bossen. In de brief aan het College maakt het comité eens te meer duidelijk dat ook de bestaande verkeersdrukte al reden genoeg is voor ernstige ongerustheid. "De infrastructuur van het gehele ge bied rondom de Den Blieklaan is nooit goed geregeld. Door het bouwen van Overhees I, II en III heeft de weg steeds meer verkeer te verwerken gekregen." Gezwicht Het comité stelt vast dat de gemeente gezwicht is voor de kritiek van de bewo ners van de Eigendomweg en de Isaac- straat op het oorspronkelijke plan, en menen hetzelfde recht te hebben om te protesteren tegen de doortrekking van de Den Blieklaan naar de Koningsweg. De oplossing die de gemeente biedt verlegt alleen het probleem. Ook wijst het comité nog eens op de verkeersopstoppingen in het gebied Koningsweg-Óssendamweg, met name in de spitsuren, waardoor de Den Bliek laan is gaan fungeren als "alternatieve route". De verkeersdrukte is daardoor toegenomen. Het vindt dan ook dat er - vooruitlopend op het bestemmingsplan - alvast maatregelen genomen moeten worden om de Den Blieklaan verkeers luw te maken tussen de spoorwegover gang en de Eigendomweg. De politie heeft in het weekeinde een 40-jarige Soester aangehouden, die op de Molenstraat een aanrijding veroor zaakte. De man bleek onder invloed te zijn. Hij botste bij het wegrijden uit de parkeerstand tegen de auto van een 54- jarige man uit Hoogland, die uit tegen overgestelde richting naderde. De Soester kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van maar liefst 15 uur. Loco-burgemeester Plomp draagt de ambtsketen over aan burgemeester De Widt. Foto: Herman van Dam Ziekenhuis Zonnegloren zal in de nacht van donderdag op vrijdag.tus sen ongeveer 03.00 uur en 04.15 uur telefonisch moeilijk bereikbaar zijn. Oorzaak is een kabelstoring. In drin gende gevallen kan men bellen: 06- 521-43464 of de gemeentepolitie Soest, tel. 19444. De politie staat door middel van een walkie talkie in verbinding met het ziekenhuis. Bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat raakten in het weekeinde de twee bestuurders en een inzittende licht ge wond. Ze werden voor onderzoek over gebracht naar de Lichtenberg in Amersfoort. Het ongeluk ontstond toen een van de bestuurders wilde in voegen, terwijl de ander kwam aanrij den. Beide bestuurders raakten van schrik de macht over het stuur kwijt en de beide auto's kwamen tegen een boom tot stilstand. Ze moesten worden weggesleept. De gewonden zijn een 36- jarige Soester, een 48-jarige Utrechter en zijn 44-jarige vrouw. Aanstaande zaterdag, 25 november, arriveert Sint Nicolaas met zijn gevolg in Soest. Om 13.00 uur komt hij per trein aan op het station Soest-Zuid, en hij wordt daar begroet door de kers verse burgemeester van Soest, de heer De Widt. Dat is uiteindelijk de uit komst van een week vol consternatie over de intocht en de manier waarop die zou verlopen. Tot teleurstelling van de organisatoren - de Stichting Jeugdzorg en Kinder boerderij De Vrije Teugel - zag het er aanvankelijk naar uit dat de nieuwe burgemeester verstek zou laten gaan, omdat hij het weekeinde bij zijn gezin in Best zou doorbrengen. Burgemeester De Widt is echter alsnog bereid gevon den de Goedheiligman op Soester grondgebied te verwelkomen De Soester gemoederen raakten vorige week nogal opgewonden. Van verschil lende kanten werd er flinke druk uit geoefend op de burgemeester om toch aanwezig te zijn. Tijdens de ontmoe tingsavond in het Griftland College, op de dag van zijn; installatie, kreeg De Widt al het verzoek de organisatoren niet teleur te stellen. O.a. Carnaval sprins Gerrit I deed een beroep op hem. Het Progressief Soest-raadslid Jan Vis ser schreef De Widt dezelfde dag nog een brief, waarin hij vaststelde dat het wel heel vervelend moest zijn om in Het is mij droef te moede dat ik moet vernemen dat er problemen zijn ont staan rond mijn intocht in Soest. Dit kan natuurlijk niet. Ieder jaar kom ik trouw mijn kinderen bezoeken. Die hebben er recht op. Kinderen willen graag zien welke heiligman zo wijs is dat hij zijn rijkdom deelt door kinderen kadootjes te geven. En nu schijnen grote mensen ruzie te maken over wie mijn intocht moet betalen. Ik voel mij genoodzaakt enkele standjes uit te delen: 1. Allereerst aan de middenstanders. Beste mensen, onthou toch goed dat het voor uw eigen nering goed is om Sint te vriend te houden. Tenslotte koop ik alle kadootjes bij jullie in. Het is dan toch niet teveel gevraagd dat jullie mij een warm onthaal bereiden en geld geven om dat mogelijk te maken? Ik snap dat er de afgelopen jaren financiële trubbels bij de organisatie waren. Dit kun nen jullile echter niet doorschuiven naar de heren van de kinderboerderij en Jeugdzorg die nu zo hun best doen om mij toch hartelijk te ontvangen. Laten we in ieder geval afspreken dat jullie volgend jaar weer een gulle bijdrage zul len leveren aan deze organisatoren. 2. Ten tweede aan het gemeentebestuur. Hoe haalt u het in uw hoofd om mijn intocht een commerciële zaak te noemen. Voor eens en altijd: Ik ben niet commercieel, ik ben een waarachtige kindervriend. Dat er goede zaken ge daan worden omstreeks mijn verjaardag is iets anders. Ik snap dan ook niet dat u de organisatoren niet tegemoet wilde treden door garant te staan voor een eventueel tekort. Mijn intocht is een folkloristischgebeuren en een oude traditie. Het is heel goed dat in de moderne tijd stil gestaan wordt bij een oude wijze man waarvoor kinderen tenminste nog respect hebben. Dit heb ik nu niet voor uw opstelling in deze. En al helemaal niet om het feit dat de nieuwe burgemeester mij niet zal verwelkomen. Het is een unieke gelegenheid voor de heer De Widt om met mij door Soest te trekken en zich aan de bevolking te laten zien. Ik vraag u bij deze om alsnog te bewerkstelligen dat de heer De Widt met mij meegaat in de ronde van Soest. T ot slot wil ik mijn respect getuigen voor de organisatie van dit jaar. Het wordt een zogenaamde sobere optocht, maar mijn Pieten zijn nu al vastbesloten er een vrolijke warme optocht van te maken. Ik nodig dan ook de gehele bevol king van Soest, en speciaal mijn kleine vriendjes uit om er een groot feest van te maken. Tot ziens op 25 november bij Station Soest-Zuid of langs de route. En lieve kinderen, maak maar veel mooie tekeningen voor mijwant daar hou ik zo van. Ik zal proberen jullie veel aandacht te geven tijdens de tocht. Tot üauw! Sint Nicolaas Met de arrestatie van twee inbrekers, die op heterdaad werden betrapt, heeft de Soester politie afgelopen vrijdag morgen een goede slag geslagen. De da ders, twee Amsterdammers van resp. 26 en 41 jaar, konden worden aange houden na een inbraak aan de Ferdi- nand Huycklaan. De jongste werd daar door de politie, gealarmeerd door een bewoner, tegen half zeven 's morgens lopend aangetroffen met een CD-spe- ler onder de arm, waarvoor hij geen be vredigende verklaring kon geven. De man was verder in het bezit van een camera, een lens en diverse sleutels, ter wijl hij op zijn buik een tasje met ge reedschap droeg. Hij sloeg door en ver telde de politie dat hij met zijn maat uit Amsterdam was gekomen. Hun auto stond aan de Kerkstraat geparkeerd. De politie hield daar een oogje in het zeil en zag even later de 44-jarige com pagnon van de eerste arrestant nade ren. Hij gedroeg zich "verdacht" en werd zonder pardon in de kraag gepakt. In de auto werden diverse sieraden aan getroffen, evenals inbrekerswerktuigen en een zogenaamde handscanner, waarmee de politie-zender afgeluisterd kon worden. Dat had de heren dus niet geholpen. Ze werden overgebracht naar het bu reau en daar verhoord. Daarbij beken den ze in totaal tien inbraken, die ze in de periode daarvoor hadden gepleegd, o.a. bij het Van Arkel-instituut, aan de Ferdinand Huycklaan, de Kerkdwars- straat, het Kerkpad en de Lange Brink- weg. De buit bestond o.a. een CD-spe- ler, drie paspoorten, een camera, auto sleutels, een spaarvarken, twee mou wophouders en een bedrag van 550 gul den. Te laat is het nooit voor dubbele ramen één, twee of drie of alle tesamen. Van Ede is vakman die maakt er zijn vak van uw huis te beglazen en u zich niet hoeft te schamen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES ITALIAANS - ZWEEDS en NEDERLANDS Individuele kursussen spreekvaardigheid op elk niveau Algemeen, zakelijk en technisch taalgebruik Nieuw, aktueel kursusmateriaal Intensieve begeleiding door ervaren docenten SNEL EN GOED START DIREKT! TEL. 013-729097 Ter afsluiting van het 5-jarig jubileum houden wij 23 - 24 - 25 november 1989 Op ALLE AANKOPEN krijgt U 25% KORTING gedurende deze drie dagen. MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Een onbekende dader heeft vorige week inbraak gepleegd in een snackbar aan de Eigendomweg. De deur bleek geforceerd te zijn, maar er wordt niets vermist. Zeer bijzondere aanbiedingen. Zie pagina 2 in deze uitgave. Best te wonen en in Soest te werken, maar dat dat nu eenmaal de consequen ties waren. Visser sprak zijn teleurstel ling uit over het feit dat De Widt de bin nenkomst van Sinterklaas liet voor wat die was, "temeer daar de Soester mid denstand te krenterig is om van deze commerciële goudmijn een glorieus festijn te maken voor ouders, peuters en kleuters". Vol verwachting... Volgens Visser dreigden de "kleine luy- den" weer de dupe te worden van heb zucht en desinteresse, terwijl hun ge moedstoestand in deze tijd tóch al het nodige te verstouwen krijgt: wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe. Een vliegshow, een open dag van de land macht, een manifestatie van de Kamer van Koophandel of een bijeenkomst van de burgemeesterskring zijn veel be- langwekkenders, aldus Visser, maar voor gewone Soester burgers is de in tocht van Sinterklaas ook iets bijzon ders. Hij rekende erop dat De Widt de Goedheiligman toch waardig zou ont vangen op het bordes van het gemeen tehuis. "Vol verwachting klopt mijn hart," aldus Visser. Gerrit I, Jan Visser en al die anderen hebben dus hun zin gekregen. Ook Sin terklaas zelf, die - zoals blijkt uit de Open Brief in deze krant - zowel de middenstand als de gemeente publieke lijk een standje heeft gegeven, kan nu met een.gerust hart naar Soest komen. Te paard Om precies 12.57 uur stopt de trein, waarin de Goedheiligman en zijn ge volg hebben plaatsgenomen, op Soest- Zuid. Daar, en dus niet op het gemeen tehuis, wordt hij officieel begroet door burgemeester De Widt. Te paard zal de Sint vanaf het station door de "kindei- rijkste" delen van Soest rijden, vooraf gegaan door een muziekkorps en een PARIS QA SENT BEAU eau de toilette eau de parfum ^Ptwiuwtie. Soesterb.straat 55* Soest BIJ visspecialiteiten van Weedestraat 149 3761 CD Soest Tel. 02155 -1 52 88 V .-d.v y ,y. -j koets, waarin o.a. burgemeester De Widt zal plaatsnemen. De route is als volgt: Eikenlaan - Nieu- weweg - Eigendomweg - Weegbree straat (ca. 13.45 uur) - Varenstraat - Koningsweg - Obrechtstraat (ca. 14.00 uur) - Willaertstraat - Dorpsstreek - Dal weg - Haverweerd (ca. 14.15 uur) - Klaarwaterweg - Gerrit van der Veen- straat - Wiardi Beckmanstraat (ca. 14.30 uur) - Beetzlaan - Nachtegaal- weg (ca. 14.45 uur), waar de stoet bij De Vangrail wordt ontbonden. Gebruikt of nieuw kopen: Alle modellen SEAT en HONDA Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilpriizen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 - 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 77 pagina Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 33 87 Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8-f-pagina 9 Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1