C WEEKEND RECEPT ffi Het Witte Huis m&scsmt Soest heeft er een wijnhuis(je) bij uitgave nieuwe boelen UW BRUILOFT PAGINA^ WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOES** 'IN DE ZAK VAN ARIE (2)' Licht- en Krachtinstallaties Onder invloed Alcoholcontrole in Soesterberg Gevulde groene kool 10 V E^/an de ven Voetbal De nieuwe AUTOJAARBOEKEN zijn uit: 1 1 van de ven 'APK-keuring' linde bij Oude Kerk 4 /room staan te een feest mee- door Arie Wandelaar DONDERDAG 23 NOVEMBER '89 10.00 uur Arie wordt even na 10.00 uur gebeld door Joh. A. Baks, voor het Soester CDA optredend als lid van de Soester Gemeenteraad, niet als hobby o.a. voorheen de organisatie van de intocht van Sinterklaas in Soest, in het dage lijks leven werkzaam als sociaal-cultu reel werker. Onderwerp van gesprek: Of Arie met enkele gelijkgestemden er voor voelt in 1990 deel uit te maken van het co mité Intocht Sinterklaas Soest '90. Arie stemt daarin toe onder voorwaar de dat de afgang van '89 in '90 zal plaats maken voor een feest, hetgeen ook aan de andere kant van de lijn de eerste en belangrijkste intentie blijkt te zijn. Details over de op komst zijnde ellende '89 worden besproken, waarbij Arie tussen neus en lippen wordt me degedeeld dat zaterdag 25 november ongeveer een complete ramp dreigt. Volgens Arie's zegsman zou er tegen de optredende Sinterklaas een onder zoek gaande zijn inzake seksueel mis bruik van een minderjarige. Arie's verbijstering na deze medede ling is er een die zich moeilijk laat om schrijven. Nadere informatie maakt hem duidelijk dat het hier een zaak be treft waar de organisatie van het 25- novemberfeest niet wakker van ligt. De Officier van Justitie heeft in deze immers nog niets besloten. De zaak se poneren, dan wel een strafvervolging instellen, de tijd is geduldig, de tijd zal het leren. DONDERDAG 23 NOVEMBER '89, 10.30 uur Arie is na dit telefoontje ongeveer een half uur met zichzelf in gesprek ge weest. Is hier sprake van een verfoei lijk ordinaire dorpsroddel? Op zoek naar meer zekerheid draait hij abon neenummer 93411, toebehorend aan de Gemeente Soest en vraagt burge meester Hans de Widt aan de lijn. Niet aanwezig, is wat hij te horen krijgt. Wel aanwezig de loco-burgemeester Drs. G. Plomp. Opnieuw verbazing en ver bijstering. De Soester loco-burge meester weet van de hoed en de rand en prijst zich gelukkig dat burgemees ter Hans de Widt op het nippertje als nog besloten heeft zijn rol als gastheer van Sinterklaas over te nemen. De pers (Amersfoortse Courant) gaat er trouwens iets aan doen, weet de lo co-burgemeester die ochtend met ze kerheid aan Arie te vertellen. Zonder te weten of iedereen op het ge meentehuis een black-out heeft infor meert Arie bij drs. G. Plomp of de bur gemeester van de situatie op de hoogte is. Dit nu blijkt niet het geval te zijn. De loco-burgemeester doet de toezeg ging op het bureau van de burgemees ter van Soest een aantekening achter te laten met daarop de boodschap waar Arie telefonisch die middag te berei ken is. DONDERDAG 23 NOVEMBER '89, 15.00 uur Arie, ergens ter vergadering aanwezig, wordt daaruit weggeroepen. Er blijkt telefoon voor hem te zijn. Aan de lijn burgemeester Hans de Widt die op zijn bureau een aantekening heeft gevon den en het nodig acht daarop te reage ren. Arie vraagt naar bevestiging c.q. ontkenning van wat hem ter ore is ge komen. De burgemeester blijkt niet al leen Hans maar ook Haas te heten. Weet nergens van, zegt hij, doet de toezegging een onderzoek in te stellen. VRIJDAG 24 November '89, 17.00 uur Niets meer vernomen van de burge meester en de loco-burgemeester. Dus toch dorpsroddel? Het antwoord leest Arie in de Amersfoortse Courant van die dag. "Een inwoner van Soest mag niet voor Sinterklaas spelen in zijn dorp, omdat hij door enkele plaatsgenoten verdacht wordt van seksueel misbruik van een minderjarige. Gistermiddag besloot hij zich terug te trekken na een privé-onder houd met burgemeester H. de Widt." ZATERDAG 25 NOVEMBER '89, 16.00 uur De tweede reserve Sinterklaas doet zijn in Soest gesloopte intocht. "Win kels mijden, want kinderzieltjes kun nen er door beschadigd worden", luidt de opdracht die Sinterklaas '89 van de organiserende welzijnwerkers heeft meegekregen. Zo geschiedde het dan ook. In de Gooi en Eemlander van die dag leest Arie: "Burgemeester J. de Widt heeft aan de Soester welzijnswerker (naam naar goed journalistiek gebruik weggelaten A.W.) gevraagd terug te treden als Sin terklaas, omdat er rondom zijn persoon problemen zijn gerezen. Hij heeft daarin toegestemd. De Amersfoorter woont sa men met een zeventienjarige vriendin. De ouders van het minderjarige meisje hebben daar problemen mee en ver zochten in het voorjaar de politie om een onderzoek. Het verslag van dit onder zoek ligt bij de officier van justitie, die nog steeds geen beslissing genomen heeft over de zaak Zondag 26 NOVEMBER '89, 12.00 uur Na een slechte nachtrust besloten in dit "Rondje Soest" opening van zaken te geven. Om meer dan een reden. Eerste even vaststellen dat schuld be wezen is als daarvoor het wettig en overtuigend bewijs is geleverd. De offi cier van justitie die deze zaak behan delt beraadt zich vele maanden over de mogelijkheden van seponeren c.q. ver volging, of is in slaap gesukkeld. De man die het betreft gaat in de ogen Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014 -1 2577 De politie hield in het weekeinde op de Koningsweg een 22-jarige Soester aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. De man stopte op aanwijzing van de po litie, maar ging er vervolgens als de spreekwoordelijke haas lopend van door. De politie was echter sneller en kon hem in de buurt van het Choristen- pad in de kraag grijpen. De blaastest viel in zijn nadeel uit. Hij kreeg een pro- ces-verbaal. De politie hield zaterdag een alcohol controle op de Veldmaarschalk Mont- gomeryweg in Soesterberg. Er werden 34 auto's staande gehouden. Eén be stuurder moest mee naar het bureau voor een adem-analyse. Dat ging overigens niet zonder proble men. De man, een 23-jarige Soester- berger, was jarig en verkeerde onder in vloed. Hij wilde niet meewerken, maar met lichte druk van politiezijde werd hij wat gewilliger. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod, waarna hij werd heengezonden. Even later bleek dat hij alsnog in zijn auto was gestapt en er vandoor ging. De politie zette de achtervolging in en kon hem pas op het Zeisterspoor achterha len. Daar reed hij namelijk tegen een boom. Een en ander leverde hem nog enkele prOcessen-verbaal op wegens di verse overtredingen. effiaency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines van sommigen nog steeds als "ver dachte" door het leven. Hij had zich zelf en zijn omgeving veel ellende kun nen besparen door zich onder deze omstandigheden niet als Sinterklaas- goed-heiligman en kindervriend be schikbaar te stellen. Dat is niet toege ven aan verdachtmakingen, maar de eer, Arie hoopt oprecht dat daarvan sprake is, aan je zelf houden. Voor het hanteren van deze norm heeft hij van collega-welzijnswerkers weinig steun gehad. Een opvatting die te betreuren valt. Nog betreurenswaardiger is dat nie mand van politie, wethouder(s), leden gemeenteraad deze Sinterklaas tegen zichzelf, en mogelijk tegen anderen, in bescherming heeft genomen. En wat te denken van burgemeester De Widt die tegen een verslaggever van de Gooi en Eemlander verklaarde, editie zaterdag 25 november '89: De Widt bevestigt dat hij betrokkene heeft gevraagd af te treden op het mo ment dat de pers lucht kreeg van de zaak. Als in dit soort zaken de pers als norm wordt gehanteerd staat ons nog wat te wachten! ARIE WANDELAAR P.S. Nadere informatie heeft Arie ge leerd dat de Soester politie zin en fan tasie genoeg heeft om van de intocht van Sint een feest te maken! Je bent jong en dus wil je wat. Daar over laten Marian en Leon Gommers sinds kort in meer dan één opzicht geen enkele twijfel bestaan. Zeer re centelijk werden ze met elkaar in de echt verbonden. Een gebeurtenis die niet onopgemerkt voorbij ging. Lo gisch, Leon (26), Soester van geboor te, is binnen de muren van café-restau rant 't Hoogje in zijn rol als sommelier, wijnadviseur, keldermeester en wijn kenner, reeds geruime tijd een ver trouwde verschijning. Marian (27), af komstig uit het land van bronsgroen- eikenhout verwierf als gastvrouw in "t Hoogje' en café-restaurant 'Darthui- zen' de genegenheid van vele culinaire fijnproevers. De activiteiten op het ge bied van de Horeca zijn wat Leon Gommers betreft nog meer in het oog lopend. Hij behaalde na een Havo-op- leiding de benodigde papieren bij de middelbare hotelvakschool in Wage- ningen, liep vervolgens stage bij inter nationale etablissementen zoals 'De Echoput' in Apeldoorn, het 'Schiller- hotel' te Amsterdam en streek tenslot te nee bij "t Hoogje' waar hij echtge note Marian leerde kennen. Zo is het dus allemaal gekomen. Vrijdag 24 en zaterdag 25 november ontvouwden ze in de FC Kuyperstraat 26 de plannen die hun in de toekomst verder voor ogen staan. Tijdens de zeer druk bezochte openingsdagen werden flessen wijn ontkurkt en toonden ze zich met een assortiment glaswerk ware jongleurs. Soest heeft er een wijn- huisde) bij en dat wilden ze weten ook. De nogal voor de hand liggende vraag of daaraan in Soest behoefte bestaat wordt door Leon Gommers met veel enthousiasme en geloof in eigen kun nen en dat van zijn echtgenote, beant woord. "Natuurlijk is en blijft het een avontuur, maar wel één met op de ach tergrond de zekerheid dat het consume ren van wijn nog steeds in opmars is en de wetenschap dat ongeveer iedere arts er langzamerhand van overtuigd is dat een juist gebruik van wijn in tal van om standigheden te verkiezen is boven het gebruik van slaap- en kalmeringsmid delen." Duidelijk wordt ook dat aan wij nen afkomstig van "Chateau Migrai ne", ook al is de prijs nog zo interessant, in het wijnhuis(jè) onder geen enkele voorwaarde onderdak wordt verleend. Leon Gommers: "De opleiding tot sommelier heeft mij geleerd dat er wat wijnen betreft veel kaf onder het koren is. Daar blijven Marian en ik dus van af. Iedere fles wijn die wij verkopen moet Een niet al te grote groene kool laat zich heel goed vullen met pittig gekruid varkensge hakt. De gevulde kool wordt daarna, ver pakt in alumiumfolie, in ded oven gaar ge maakt. De kool kan, als de verpakking is verwijderd, aan tafel in parten worden ge sneden. Een eenvoudige tomaten- of kaas saus en gekookte aardappelen of een Ita liaanse pasta (bijvoorbeeld spirali - omge- schud met een klontje boter en bestrooid met geraspte kaas) kunnen er als begeleiders bij worden opgediend. Reken voor 4 personen op 500 gram half om half gehakt. Verder heeft u nodig 1 groene kool, maizena, gedroogde tijm, pimentpotf- der (alle spice). Verwijder de buitenste bladeren van de kool en neem ook.het dikste gedeelte van de stronk van de kool weg. Doe dat echter wel zo dat de bladeren nog aan elkaar vast blij ven zitten. Breng in een grote pan een royale hoeveelheid water aan de kook. Voeg er wat zout aan toe en leg de kool met de stronk naar boven gekeerd erin. Laat de kool niet veel langer dan 6 tot 7 minuten koken. Laat de kool daarna in een vergiet uitlekken en afkoelen. Leg het gehakt in een kom. Maak I eetlepel maïzena aan met 3 eetlepels koud water. Schenk het mengsel over het ge hakt en kneed alles snel door elkaar. Voeg hierna theelepel fijngewreven gedroogde tijm, 'A theelepel pimentpoeder en wat zout én peper uit de molen toe. Kneed alles opnieuw goed door. Leg de kool met de stronk naar beneden gekeerd op de werkplank. Vouw zoveel mogelijk bladeren naar buiten en zorg er daarbij voor dat de bladeren niet losraken. Neem daarna het hart uit de kool weg. Hak het ragfijn en meng het door het gehakt. Vorm van de helft van het gehaktmengsel een bal en leg die op de plaats van het hart van de kool. Vouw er de helft van de koolbladeren om. "Bekleed" de buitenzijde van die bladeren met een dikke laag gehakt. Gebruik er de rest van het mengsel voor. Sluit de kool daarna door de buitenste bladeren om het gehakt te vouwen- en doe dat zo dat aan de buitenzijde van het gehakt niet meer is te zien. Bestrijk een dub belgevouwen vel aluminiumfolie royaal met boter. Leg de gevulde kool er in het middel op en vouw de folie erom. Leg de verpakte kool op het rooster iets onder het midden in een reeds tot 200 graden voorverwarmde oven. Na 30 minuten kunt u het gerecht op dienen. Bereidingstijd 35'minuten Energie per portie: 1715 kJ (410 kcal) als 't ware ons visite-kaartje zijn. Daar mee, en met de prijsstelling en het on der de aandacht brengen van kwalitatief goede, maar minder bekende wijnen proberen we het gat in de Soester markt op een verantwoorde wijze te dichten." Een prognose overigens die allerminst op grootspraak is gebaseerd. Ondanks zijn jeugdige leeftijd zette hij na zijn ge- slaagde-vinologenopleiding in Maarn reeds eerder succesvolle stappen in de wijnbranche. Samen met een pas ge slaagde vinoloog, Erik-Jan Kaljee, werd gestart met een begin "kapitaal" van f500,-. Binnen en buiten Frankrijk inkopeen gedaan, een mailing opgezet, kortom twee jonge ondernemers en een oude wijnschuit. En opnieuw kwam wat goed is snel naar voren. Het gezamen lijk initiatief leverde op korte termijn veel respons op, het wijnhuis Gom- mers-Kaljee kreeg buiten de stand plaats Hilversum ook buiten deze regio grote naamsbekendheid. Gestart in Hil versum volgde uitbreiding in Korten- hoef, waar in een schuur van "ome Joop's tuincentrum" het avontuur een vervolg kreeg. Promotiekansen voor Erik - Kaljee in de wijnwereld waren er de oorzaak van dat de compagnons in alle vriendschap uit elkaar gingen en Leon Gommers er ook wat de wijn be treft in Marian Duykers de nieuwe com pagnon vond. Leon de gezagvoerder,' Marian de co-pilote in het Soester wijn- huis(je). Mijn levensverhaal Auteur: Eddy Merckx Uitgever: Helios/Pelckmans Op ruim 200 pagina's, geïllustreerd met vele actie-foto's, de beste wielrenner al ler tijden Eddy Merckx aan het woord. Een levensverhaal waar uiteraard zijn vele suksessen op de weg centraal staan, maar waar verslaggever Robert Jans- sens ook de zakenman Merckx gestalte weet te geven. Merckx levensgeschiede nis kent vele facetten die ook de niet in wielrennen geïnteresseerde lezer zullen boeien. Welke vogel is dat? Auteurs: Walter Cerney en K. Drchal Uitgever: Thieme Voor relatief zeer weinig geld een voor liefhebbers van vogels uniek boek. Daarin 790 vogelafbeeldingen in kleur, 245 vliegbeelden, 336 verspreidings- kaarten, 64 foto's van eieren en nesten. Completer in dit bestek kan het niet. Los van deze conclusie ademt iedere gekleurde pagina liefde tot het onder werp, hetgeen te danken is aan de Ne derlandse bewerking van Dr. M. A. IJs- seling. Voor wie vroeg opstaat, in vogels is geïnteresseerd, of er meer van wil we ten "een bijbel" om altijd op zak te heb ben. De zeer degelijke uitvoering draagt bij tot levenslang gebruik. De grootste en mooiste kollektie vindt u bij: Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 I Jhrifs IV -omplHe Boekhandel. Marion en Leon Gommers willen vanaf vrijdag 24 november in Soest de glazen met kwaliteits-produkten vullen. Foto: Goos van der Wilt. De nieuwe rolverdeling heeft als konse- kwentie dat Leon op de verkoopdagen donderdag, vrijdag en zaterdag na, als ambulant sommelier de regio intrekt. Maria blijft full-time bij Darthuizen. Nog niet beantwoord is de vraag waarin Leon en Marian zich met hun produk- ten denken te onderscheiden van de niet geringe in Soest en omgeving aan wezige concurrentie. "Ik heb" vertelt hij "daarover een bepaalde filosofie en strategie. Wij hebben een zeer breed as sortiment afkomstig uit Spanje, Portu gal, Frankrijk, Duitsland, Algerije, Hongerije, Italië, Joegoslavië, Marok ko, Australië, Amerika noem maar op. Natuurlijk, Frankrijk is het wijnland, maar we streven er wel naar betaalbare produkten te kunnen leveren. Wat Frankrijk betreft wordt het steeds moei lijker. Ons interesseert minder waar de wijn vandaan komt. Voorop staat de kwaliteit en de prijs." Producenten van dranken reageren en thousiast op de plannen van de beide jonge ondernemers. Het verklaart waarom cognac van het eeuwenoude huis Hine binnen de muren van het wijnhuis(je) is opgeslagen en ook Ca- mus is vertegenwoordigd. Met het oog op o.a. de komende feestdagen werden ook fraaie champagnes geselecteerd, terwijl naast whisky, sherry en port zelfs aan jenever toegang werd verleend. Niet echt van harte, maar Ooievaar van van Wees vormt de uitzondering op de regel die voorschrijft dat er in een wijn huis geen Schiedam thuis hoort. "Je moet", meent Leon Gombers" met voorkeur van afnemers rekening hou den. Daarom de uitzondering. Ooie vaar is absolute topklasse in zijn soort." Absolute topklasse. Het heeft er alles van weg dat Leon en zijn Marian als za kenmensen en wijnkenners de weg naar de top zijn ingeslagen. Een bezoek aan hun wijnhuis(je) zal deze indruk slechts bevestigen. Lr. Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel in Soest voor: Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Hallelujah! Nederland doet in Italië mee aan het W.K.! We hebben er af en toe aan getwijfeld, de nipte zeges in de beginfase op Wales en Finland, de gelij ke spelen tegen Duitsland, het was alle maal niet zo erg overtuigend. En tot on ze verbazing hebben de Germans het minder gedaan dan wij, de Nederlan ders zijn nog eerste geworden in hun poule! Volgend jaar zomer ga ik min stens een week naar Italië want ik wil er deze keer bij zijn. De E.K. finalewed strijd tegen Rusland in München heb ik op het scherm gevolgd en toen ik de to tale oranjeidioterie daar zag, had ik vre selijk spijt dat ik niet op-de tribune zat. Tijdens het wereldkampioenschap 1974 ben ik bij de legendarische wed strijd tegen Brazilië geweest. Samen met Harry van Hoof, Nico Haak en To- ny Berk. Een belevenis, vrienden! Toon kreeg het bijna aan de stok met een clubje Duitsers door in een Kneipe treiterend te zeggen: "Der Hölzenbein ist ganz klein, der Beckenbauer ist auch ganz sauer und der Müller ist ein knüller". Nu gaat Nederland weer eens meedoen samen met landen als Duitsland, Italië, Engeland, Schotland, Roemenië, Rus land en top-voetbalnaties als de Ver enigde Staten, Zuid-Korea en Kame roen. Ik wil er geen sekonde van missen. Echter, één ding laat mij mijn wenk- KNAC: Alle auto's '90 14,50 FRED VAN DER VLUGT: Auto '90 19,95 CARAVAN en VOUW WAGEN JAARBOEK 1990 24,50 ANJES VERHEIJ: Auto-Kijk 1990 13,95 TED SLUIJMER: Autoboek '90 29,90 AUTO VISIE JAARBOEK '90 29,90 j rl i Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. De afdeling Groenbeheer heeft met inschakeling van de uitschuifbare ladderwa gen van de brandweer de lindeboom bij de Oude Kerk, waarvan de leeftijd geschat wordt op ca. 350 jaar, grondig op gebreken onderzocht. Helas moet geconstateerd worden dat de vitaliteit van de boom enigszins achteruit gaat. Door een aantal boomchirurgische handelingen uit te voeren wordt getracht de le venskansen te vergroten. Zo zijn de hoofdtakken op rotting gecontroleerd en zonodig daarvoor behandeld. De gehele "kroon", dus alle hoofdtakken samen, is gesnoeid ter bevordering van de groei. Eveneens zijn met behulp van steundraden een aantal tak ken met elkaar verbonden om stevigheid en stormvastheid te verbeteren. Afgelopen zomer is het fundament, de bodem waarin de wortels groeien, van nieuwe grond voorzien. Verwacht mag worden dat zich door bovengenoemde handelingen nieuwe groei- scheuten zullen ontwikkelen. brauwen fronsen; hoe is 't toch mogelijk dat bij de voorronden het United King- dom vier kanshebbers telde; Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland. Terwijl men dat zaakje, volgens mijn aardrijkskundeleraar vroeger, als één land moet zien. In geen enkele andere tak van sport (rugby misschien) wordt die uitzondering gemaakt. Ook niet op de Olympische Spelen, dan spreekt men over "de Engelse atleten" en daar mee bedoelt men zowel een hardloper uit Londen als een hoogspringer uit Glasgow of een hinkstapper uit Belfast. Waarom dat onderscheid wel bij voet bal, waardoor één land vier mogelijkhe den krijgt? Omdat die lui op dat eiland zo heerlijk arrogant konden en kunnen zijn. In ok tober 1863 werd de Football Associa- tion, de Engelse Voetbalbond, opge richt en daar werd al onderscheid ge maakt tussen de diverse Britse naties. "Wij hebben het voetbal uitgevonden, dus mógen wij soms een streepje voor hebben?", roepen de Engelsen en toen de wereld voetbalbond, de FIFA, in het leven werd geroepen speelden zij daar bij een grote rol en bedongen direkt ook de uitzonderings-positie. Nou is voet bal helemaal geen uitvinding uit Al- bion. In Italië werd in de middeleeuwen al een spellletje gespeeld dat er ver dacht veel op leek en dat "calcio" werd genoemd. En zo heet het voetbal daar nog stééds... Eigenlijk is het van de gekke. Als elk lid van de UEFA en de FIFA zou staan op een soortgelijke deling, krijgen we een interessante internationale competitie; zowel op landelijk als op clubniveau. Het wordt dan een leuke warboel in de wereld, want wat denk je van de tiental len "nationale" elftallen die de Sovjet- Unie zou kunnen inschrijven. Dan krijg je Walestegen Georgië, Schotland versus Kazakstan en Enge land moet dan naar Siberië. Als de Ver enigde Staten hetzelfde recht claimen wordt het mét de vele Chinese provin cies, de ontelbare Indonesische "staatjes" en de honderden andere min of meer autonome gebieden in de we reld een gezellige maar on-regelbaar voetbalzootje op de aardbol. Ik vind dan óók dat Friesland recht heeft op een "nationaal" team en dan kunnen de Limburgers, de Brabanders de Zeeuwen en Hollanders evenmin achter blijven! Dat wordt nog een ge zoek in de Nederlandse gemeente ar chieven want iedereen wil natuurlijk Marco van Basten,'Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg en de Koeman brothers in zijn gelederen zien. Maar in welke provincie horen ze nou thuis? "Die Koemannen komen uit het noor den", hoor ik Wiegel al roepen, want die wil natuurlijk Friesland op het vol gende W.K. zien, dus die moeten zich melden bij bondscoach Sipkema in Leeuwarden". Hij heeft dan al meteen slaande ruzie met zijn collega uit Gro ningen want die weet terecht te melden dat Pa Koeman een echte Groninger is en dat derhalve de spruiten tot de natio nale trots van die van onder de Martini toren gerekend kunnen worden. Hans Wiegel zou geen goede diplomaat zijn als hij niet een document tevoorschijn kon toveren waarmee hij aantoont dat pa en ma Koeman toentertijd op een camping bij het Tjeukemeer 'snachts in de tweepersoons tent, enz.enz... En dat wat op Friese bodem is verwekt, tot de Friese stam gerekend dient te worden! Fryslan boppe! Deze week hoorde ik op de radio een discussie over de uitzonderingspositie van Groot-Brittannië. Barry Hughes werd gebeld om zijn commentaar. Bar ry is een Welshman, in hart en nieren want dat bleek al gauw," Vind jij het nou ook niet een beetje overdreven dat die Engelse clubs met vier afgevaardigden aan de voorronden van de internationa le toernooien mag meedoen?", vroeg de interviewer argeloos. Het bleef even stil. Toen een lichte zucht. "Nee, na tuurlijk niet", klonk de bekende stem met het grappige accent op de toon van "ik zal 't nog één keer uitleggen". "Toen ik nog in Wales voetbalde en ons volkslied werd gespeeld, kreeg ik een brok in mijn keel. Ik zag de boys laatst op de tv tegen Duitsland 1-0 scoren en ik kroop bijna het scherm op om ze te omhelzen. Wales is ons vaderland." "Maar Wales is toch óók Engeland?", probeerde de ander nog voorzichtig. Ik kon Barry door de radio heen zijn ogen naar de hemel zien opslaan. "Toen Wa les tijdens het laatste EK tegen Enge land een doelpunt maakte, was dat het gelukkigste moment in mij leven", ant woordde Hughes. "Ik kan me niet voor stellen dat een Welshman of een Schot ooit in het Engelse nationale elftal zal spelen. Ik heb een Schotse vriend. Toen ik 'm laatst vroeg of hij ooit zou overwe gen een ander paspoort te nemen, zei hij alleen maar: "Ik hang me nog liever op". En zo denken wij er dus over". Ik begreep het. ik zal niet meer zeuren over die bevoorrechte positie van de Britse "voetbalnaties". Hans Wiegel zou niet terugdeinzen een Fries pas poort aan te vragen. En ik, rasechte Brabander, zal er niks op tegen hebben ooit tot koning van Utrecht gekroond te worden. Wij zijn overlopers... Peter Koelewijn

Soester Courant | 1989 | | pagina 17