dat is gezichtsverlies zn 'Bij ons 'Natuurgroepen' bij Raad van State in beroep tegen ontgronding Paltz Soester Zakenkring wil minder nota's en meer aandacht voor industrie klemnfoPo-vdkwerk imformaP! Willem van Oosten PAGINA 18 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT DUINEN PAGINA 19 Bij uw uiterst verzorgde kledingmode vergeet u toch niet dat daar ook uw bril bij moetpassen? Eenbrildie \daar niet mee in harmonie is zouu persoonlijk gezichts '•.verlies geven. Chaos rond aanpak Heuvelweg, en nóg geen besluit 06-11 Meerderheid raad heeft geen pijn aan alcoholreclame op abri's Oproep tot dialoog aan milieugroepen Afvalcontainer buitgemaakt Verboden vogeltje Dame op 't verkeerde pad Snelheidscontroles Discriminerend UW EIGEN KLEUREN FOTO'S OP UW KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN!!! B en W willen wijziging verkeerssituatie Noorderweg 'estering Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 - 1 71 20 Net als in de commissie R.O., eerder deze maand, verzandde ook in de ge meenteraad de discussie over de ver keersmaatregelen aan de Heuvelweg in een ondoorzichtige chaos. B. W. waren met een enigszins aangepast voorstel gekomen, waarin de vier eer der aangekondigde verkeersdrempels waren gehandhaafd, evenals de 30-ki- lometer-zone. Wel was het "plateau" aan de Noorderweg weer ingeslikt. De raad kwam er ook niet uit. Het CDA moest niets van het plan hebben en vond bij monde van Ans Greefhorst dat twee verkeersdrempels toch zeker wel voldoende waren, naast een nieuwe in rit op de Burg. Grothestraat. Van een 30-kilometerzone wilde zij niets weten. "Er zijn veel straten in Soest die min stens zo onveilig zijn, en daar doen we dat ook niet. Laten we dat maar eens bekijken als de hele buurt aan de orde komt." Wil Stekelenburg (PvdA) was juist weer voor het plateau aan de Noorderweg. "Als het toch een 30-kilometerzone wordt kunnen we dat net zo goed gelijk meenemen." Ze waarschuwde tegen een "ad hoc-beleid", waarin iedere straat maar handtekeningen kon verza melen om die vervolgens aan te bieden aan een wethouder, die op die manier weer leuk in de krant kwam. Gert Beyen (WD) verklaarde zich evenals het CDA tegen het voorstel. Leidje Tomassen (P.S.), Adriaan Pot huizen (D66) en Wiebe Meilof waren voorstanders van het plan, en wethou der Plomp schroomde niet op te mer ken dat het College het voorstel juist had uitgewerkt op verzoek van de raadsleden. Bij de hoofdelijke stemming bleken CDA en VVD (zonder hun wethou-' ders) tegen te zijn, zodat het voorstel met 13 tegen 12 werd verworpen. De CDA-er Johan Baks, zelf Heuvelweg- bewoner, was op dat moment tactisch aan het plassen. Verstandiger Na deze uitslag wilde het CDA direct stemmen over het alternatieve voorstel dat deze fractie had gedaan, maar Jan Visser (P.S.) protesteerde fel tegen dit "uit de lucht gevallen" idee, dat niet met de bewoners was doorgesproken. Bur gemeester De Widt zag er ook niets in. Het was inmiddels kwart voor elf en het leek hem verstandiger nu geen beslis singen te nemen. Hij achtte het gezien de vele onduidelijkheden beter dat het College later nog eens terug zou komen met een nieuw voorstel, ook al omdat er geen "speciale tijdsdruk" was. De raad ging daarmee akkoord. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Drie organisaties uit Soest gaan geza menlijk bij de Raad van State in be roep tegen het besluit van de provincie Utrecht om vergunning te verlenen voor het afgraven van een deel van de Paltz, het bosgebied tussen Soest en Soesterberg. De provincie vindt dat nodig om in de zandbehoefte van de komende vijf jaar te voorzien, on danks verzet van de gemeente Soest en een aantal organisaties op het gebied van natuurbescherming. Of de gemeente zelf ook in beroep zal gaan tegen het besluit van Gedeputeer de Staten staat nog lang niet vast. Er zijn geluiden te vernemen die erop wijzen dat Soest zich bij de zaak zal neerleg gen, mogelijk in ruil voor provinciale medewerking op andere gebieden. "Gewoon een kwestie van een 'deal'," klinkt het hier en daar. Drie Soester natuurbeschermingsorga nisaties: IVN-Eemland, de werkgroep Bijltjesdag-Vrij willig Natuurbeheer en de werkgroep Natuurbehoud Soest, hebben de afdeling Geschillen van Be stuur van de Raad van State inmiddels Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Zoals zich in commissieverband al af tekende heeft de gemeenteraad vorige week ingestemd met een krediet voor het installeren van een flink aantal abri's (bushokjes), óók als die voor zien worden van reclame voor alco holhoudende dranken. Alleen van de zijde van de PvdA, Prog. Soest en GPV/SGP/RPF waren er onoverko melijke bezwaren. Die bedenkingen waren vooral van principiële aard. Zo werd onder meer gewezen op de ongeloofwaardigheid van het gemeentelijk alcoholmatigings- beleid, als dat financieel niet zo goed "Ik wil niet verhelen dat het overleg tussen de Zakenkring en het gemeen tebestuur op een aantal punten in het achter ons liggende jaar niet tot bevre digende resultaten heeft geleid, zeer zéker niet tot de resultaten die wij had den verwacht. Ik roep daarom onze nieuwe burgemeester op zijn volle aan dacht te schenken aan het project Nieuwegracht 2. Niet alleen groeien Soester bedrijven uit hun jasje, maar het aantrekken van nieuwe - bij voor keur 'schone' - industrieën is tot stil stand gekomen en sterker nog: bedrij ven vertrekken uit de Soester regio." Met o.a. deze woorden maakte de heer H. Bilek, voorzitter van de Soester Za kenkring, maandagavond in zijn jaarre de voor dit "industriële gezelschap" duidelijk dat hij zich zorgen maakt over de gemeentelijke steun voor de plaatse lijke industrie. Volgens Bilek is het zin loos lange tijd te besteden aan ambtelij ke nota's om de werkgelegenheid te bevorderen door "kunstmatige, geld verslindende maatregelen", terwijl op de plek waar echte werkgelegenheid wordt gecreëerd niet de stappen worden genomen die echt nodig zijn. Bilek richtte zich tevens tot de politieke partijen in de gemeenteraad, in het be sef dat pleidooien voor versterking van industrie en nijverheid in het verleden niet echt populair waren. "Toch wordt daar het geld verdiend, waarvan we uit eindelijk allemaal moeten eten. Daar om zouden de partijen, ongeacht hun kleur, aandacht moeten schenken aan de noodzaak van gezonde industrie in Soest." Hij maakte verder duidelijk dat het beeld van de industrie, dié zich ook de zorg voor het milieu aantrekt, wordt vertroebeld doordat milieugroeperin gen - "misschien ten dele onjuist en on volledig voorgelicht" - op luidruchtige wijze hun stem laten horen. "Zo ont staat de indruk dat de industrie bezig is ons allen om zeep te helpen." Hij deed in dat verband een oproep tot de-milieu groepen om te komen praten. De Za kenkring is zeker bereid tot een dialoog. Sluiting 'Eemland' Tenslotte sprak Bilek zijn grote onge rustheid uit over de dreigende sluiting van de scholengemeenschap Eemland, wat hij kenmerkte als een "trieste ont wikkeling", juist nu de Zakenkring van plan was te zoeken naar nieuwe impul sen voor het lager beroepsonderwijs. Er waren volgens hem al plannen klaar voor speciale scholingsprojecten voor jongere werknemers. Bilek: "Als de school verdwijnt is dat een ramp voor Soest. Er zijn al haast geen goede vaklui te krijgen. Een machinebankwerker of electriciën moet je eigenlijk ergens ste len." Burgemeester Hans de Widt, die de bij- Zakenkring-voorzitter H. Bilek aan het woord in 't Zwaantje. Foto: Goos van der Wilt. eenkomst bijwoonde in het kader van zijn kennismakingsronde, liet weten graag bereid te zijn tot medewerking aan de totstandkoming van een onder nemers-vriendelijk klimaat in de ge meente. Wel vroeg hij begrip voor het feit dat het gemeentebestuur voor een afweging staat van algemeen belang, zodat niet alle beslissingen automatisch in het voordeel van het bedrijfsleven kunnen uitvallen. uitkomt. Zonder de voorwaarde dat er geen alcoholreclame mag worden aan gebracht vallen de abri's namelijk een flink stuk goedkoper uit, en de meer derheid van CDA, WD en D66 vond dat doorslaggevend. Volgens CDA en WD gaat van de re clame niet of nauwelijks een stimule rende werking uit op het alcoholge bruik. Adriaan Pothuizen (D66) vond het belangrijker dat de buspassagiers wat beschutting krijgen. Leidje Tomas sen (Prog. Soest) liet tot hilariteit van de ganse raad weten dat ook haar partij de reizigers "droog wilde laten staan". "Onze principes houden niet op bij de portemonnee," aldus het PS-raadslid. Wethouder Ries van Logtenstein (CDA) probeerde de tegenstemmers nog over de streep te krijgen met de me dedeling dat alcoholreclame niet móet, maar kan. Op de bestaande 15 abri's zijn momenteel helemaal geen alcohol reclames te vinden, maar wel zes affi ches met de aansporing het roken te la ten. "Laten, we er niet al te principieel over praten," vond Van Logtenstein, "want we worden het toch niet eens." Dat bleek zo te zijn. Van het terrein van het winkelcentrum De Tamboerijn werd vorige week tus sen vrijdag en maandag een afvalcon tainer gestolen. De container had een waarde van 180 gulden. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een bewoner van de Ver lengde Kokonieweg, die in het bezit was van een slagnet en een goudvink in een kooitje. De vogel behoort tot de be schermde diersoorten. De eigenaar moest hem afstaan. De politie hield zaterdagmorgen op de Beukenlaan een 35-jarige inwoonster van Soest aan, die zonder rijbewijs in een niet-verzekerde auto reed, waarvan de technische staat zó dubieus was dat hij'in aanmerking kwam voor de titel "wrak van de maand". De dame was volgens de politie dus wel heel erg op het verkeerde pad, hetgeen werd geho noreerd met een proces-verbaal. De politie voerde woensdagmorgen een controle uit op de naleving van de maxi mum-snelheid. Er vielen acht proces sen-verbaal onder de 190 automobilis ten, waarvan vijf via het kenteken bij de bestuurders terechtkomen. De top lag op 97 km per uur. Vrijdag volgde er een controle aan de Lange Brinkweg, naar aanleiding van klachten van omwonenden over de ma nier waarop sommige automobilisten deze weg als racebaan gebruiken. In an derhalf uur tijd passeerden er 74 auto's. Zes daarvan reden te hard, wat de be stuurders een proces-verbaal oplever- de._D.fi .top lag op 78 km/u. ben van de fraaie pteKKen in ae rauz, die mogelijk worden opgeofferd aan de ontgronding. op de hoogte gesteld van het feit dat zij wél beroep zullen aantekenen. Dat is met opzet gebeurd, omdat er procedu reel nog wat onzekerheden zijn. De provincie heeft namelijk verzuimd in de beschikking en in de begeleidende brief de datum van verzending te noemen. Simpel misverstand Om nu te voorkomen dat "een simpel misverstand over de beroepstermijn" het zeer verstrekkende en onomkeer bare gevolg zou hebben dat met de werkzaamheden wordt begonnen en het eewenoude bos op het landgoed De Paltz onherstelbaar wordt beschadigd, hebben de drie organisaties hun be roepsschrift alvast "voor-aangekon digd". Dat beroepsschrift moet overi gens voor 10 december binnen zijn en zal een uitgebreide toelichting op de be zwaren bevatten. De drie organisaties hebben tegelijk het provinciebestuur op de hoogtegesteld. Zij willen van Gedeputeerde Staten ho ren welke maatregelen dit college denkt te nemen om "vervelende mogelijke misverstanden" als deze te voorkomen. In elk geval willen ze vernemen dat hun zienswijze juist is, namelijk dat het be roepsschrift de inwerkingtreding van het besluit schorst en er niet met zoveel woorden om zo'n schorsing hoeft te worden gevraagd, zoals in de brief van de provincie - ten onrechte, aldus de drie - wél wordt genoemd. Vandaag: Het echtpaar Du De wandelaars: "Degene die duwt en degene die in de rolstoel zit vormen samen één geheel. Wie duwt moet zich .aanpassen aan de rolstoel en wie zit moet zorgen dat het voertuig in balans blijft. Want wat kantelt er gauwer dan een rolstoel op autopedbanden? We leveren beiden dezelfde prestatie. Ik wil wedden, mijnheer Visser, als u mij zou duwen dat u dat geen tien kilome ter volhoudt. Je nmoet heel goed getraind zijn, je tempo aanpassen, maar ook de rol stoeler moet zich aanpassen. Wanneer je een stuk door het mulle zand moet lopen en rijden bijvoorbeeld, moet je de rolstoel omdraaien en als een paard er doorheen trekken. Omlopen U kunt beter vragen waar we niet ge wandeld hebben! Overal worden we uitgenodigd: in Drente, In Gelder land, in Kijkduin, in Vinkeveen, In Brabant, In Hattum. Daar is een Na- tuurtrap in het parcours, die voor ons niet te overbruggen is. En dan merk je wat een sportiviteit er heerst onder de wandelaars. Dan is het van hup jon gens, we tillen die rolstoel even op en we sjouwen hem met z'n allen naar bo ven. Maar ik (dit is de heer P. Du Prie - JV) accepteer niet snel hulp. Dan lopen we liever vijf kilometer om. Dat gebeurde deze zomer tijdens de jubileumtocht van de Nederlandse Spoorwegen door de Lange Duinen. Deze wandeltocht van 30 km werd georganiseerd door de SGWB samen met Olympia. Eén van de aardige organisatoren nam de fiets, verkende de route met enkele ruiterpaden en kwam terug met de mededeling: ik heb een alternatief voor jullie uitgestippeld achter de Zoom over de fietspaden. Fantastisch geregeld. Dat was'op 1 juli en het regende dat het goot. We liepen vijf kilometer meer dan de anderen, maar dat geeft niets. Onze stempelboekjes waren vies en drijfnat. We startten om half negen 's morgens en om vijf uur 's middags kwamen we "binnen". Het was moor dend, maar ze stonden ons met ap plaus op te wachten. Dan zijn we alle bei doodmoe en zeggen thuis tegen el kaar: dat was hem wel weer vandaag! Ballast De mensen moedigen ons altijd aan zoals bij de Avondvierdaagse in Maar tensdijk. Van wildvreemde toeschou wers kregen we bloemen aangeboden en dan schieten de tranen in je ogen. Vaak zeggen of schrijven ze ons: komt u volgend jaar weer? We zijn al jaren *en estelde jze te r is door en emaakt e gasten len iet een 3.00 uur n op enu toe. in zo Een origineel idee dat u niet veel kost: 10 x 21 cm. f 1,10 p.st. incl. envelop Eigen tekst v.a. f 35,- extra. ijdag r r -17.30 uur. lid van de Gooise Wandelsportbond. Vroeger wandelden we al bij Olympia. Maar sinds tien jaar is mijn vrouw door de reuma aan een rolstoel ge kluisterd, maar dat is gelukkig geen belemmering voor de meeste wandel- sportevenementen om ons in te schrij ven. Slechts twee organisaties dulden ons niet. Dat is de Vierdaagse van Nijmë- gen en de Tweedaagse in Amersfoort. Al twee jaar lang knokken we tegen deze discriminerende maatregel. De wandelaars hebben last van jullie, is het argument. Nou daar hebben we- nog nooit iets van gemerkt! Om een geweldige rel te voorkomen werd in Amersfoort èen "compromis" be dacht: we krijgen daar wel twee stem pelboekjes maar geen officiële sticker en maar één medaille. Mijn vrouw wordt ingeschreven als "ballast"(!) en zo lopen we de route uit. In Amersfoort heet het een prestatie mars. Dat was vroeger een militaire aangelegenheid, maar de laatste jaren zijn ze voornamelijk afhankelijk van gewone burgers. Ze vergeten dat we 's avonds allebei net zo moe zijn en dat het voor ons beiden om precies dezelf de prestatie gaat. Actief In Brabant krijgen we zelfs een vrijge leide mee. De organiserende militaire commaóndant van die wandeltocht vindt het bezopen dat we in Amers foort zo behandeld worden. Kijk, mijnheer Visser, hier boven dit KOM EVEN LANGS MET UW NEGATIEVEN Soesterbergsestraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid Van Weedestraat 147 Soestdijk dressoir hangt een spijkerbord met al onze medailles. Aan elk spijkertje ziet u twee dezelfde medailles die we over al gewonnen hebben. Aan dit spijker tje hangt alleen mijn Amersfoortse medaille, omdat zij er geen kreeg. Maar volgend jaar lopen we die Twee daagse gewoon weer, dan krijg ik er weer één en dan hébben we er toch twee. De wandelsport is voor ons een zeer belangrijke hobby. We zijn actief be zig, we zitten niet in het verdomhoekje achter glas waar een minder-valide al snel naar verwezen wordt, het is ge zond, we zijn buiten en we leveren een sportieve prestatie. We lopen heerlijk in Gods vrije natuur en komen op plaatsen waar je normaal mooit komt. We komen mensen, situaties en plek jes tegen die je niet voor mogelijk houdt. We gaan met gezonde mensen om, we komen onder "gewone" men sen, maar we verzetten ons met hand en tand tegen het machtsmisbruik van enkele bondsfiguren. Mijn reuma wordt alleen maar erger. Alleen kom ik (dit is mevrouw Y. du Prie - van Sluis - JV) de deur niet meer uit. Mijn man is al jarenlang vrijwilli ger bij het Bentinckfonds, als chauf feur van de Bentinckbus. Ik hoop dat door dit interview wat meer begrip ontstaat voor onze positie en er een discussie op gang komt bin nen de Wandelsportbond over het dis criminerende gedrag van sommige be stuurders." JAN VISSER Naar aanleiding van de enorme hoe veelheid protesten tegen de asver- schuivingen op de Noorderweg is de verkeerssituatie daar opnieuw onder de loep genomen. "Uit de evaluatie is gebleken dat de asverschuivingen in behoorlijke mate functioneren", aldus een brief van B en W aan de commissie Ruimtelijke Ordening. "Naar onze mening kwam de storm van protest vooral voort uit het feit dat met de as- verschuivingen de overheersende po sitie van de auto ter plaatse zeer sterk aan banden is gelegd." In de brief zeggen B en W bereid te zijn ^an de wensen van de bewoners tege moet te komen. Ten eerste stellen zij voor om ook op het weggedeelte tussen de Stadhouderslaan en de Inspecteur Schreuderlaan snelheidsremmende voorzieningen aan te leggen. Boven dien zeggen zij bereid te zijn 'om de reeds aangebrachte voorzieningen enigszins aan te passen'. "De asver schuivingen kunnen worden gewijzigd in symmetrische versmallingen met verkeersdrempels en vrijliggende fiets stroken." De obstakels op de Noorder weg zouden er dan hetzelfde uitzien als die op de Albert Cuyplaan. De aanpas sing van de verkeerssituatie op de Noorderweg zal vermoedelijk 23.000 gulden gaan kosten. B en W stellen voor om voor de financiële dekking het bud get voor de subjectieve verkeersveilig heid voor 1990 aan te spreken.

Soester Courant | 1989 | | pagina 19