MET HET OOG OP UW BRIL. W ca W Onenigheid over sluitingsdatum Scholengemeenschap Eemland P van Buuren Bestuur Jumelage uitgebreid met 3 personen VAN BREUKELEN B.V. BIEDT AAN: P. van Buuren lbrilmodef Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 Uw volkoren specialist Brood- en banketbakkerij vraagt uw aandacht voor School onder stoom -#vanBR™KÊLENbv% HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN 'Bestuur is bestuursmoe' Uw volkoren- specialist ABOP: nieuwe V.d.Huchtschool is 'waanzin' D66 ziet amendement aangenomen Burgers mogen straks kiezen uit compostvat of GFT-container Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant 1 december 1939 De Hollandsche Waterlinie Persoonlijke diensten Nu ook zuurdesem volkoren Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 Bestemmingsplan Landelijk Gebied De burgemeester maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat het ontwerp van het bestem mingsplan "Eerste herziening bestem mingsplan Landelijk Gebied", regelen de de bestemming van gronden, gele gen in het landelijk gebied van de ge meente Soest, met ingang van 1 decem ber 1989 gedurende een maand in het kantoor van Milieu en Stadsbeheer, af deling Ruimtelijke Ordening en Bouw zaken (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), alsmede in het ge meentelijk informatiecentrum, Seen- hoffstraat 9A (gedurende de gebruike lijke openingstijden), in de plaatselijke bibliotheken en in de dependance Bur gerzaken te Soesterberg, voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van ter visie leg ging kan een ieder schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren tegen dit ont werp indienen. Aanvulling publicatie 22 november 1989 Verleende bouwvergunning (wijziging) Wijziging bouwvergunning nummer 217-88 voor het bouwen van een sport- voorziening aan de Dalweg en vergro ting van het restaurant-zwembadge deelte, inclusief de daarmee verband houdende gevelwijzigingen. Verleende vrijstelling Vrijstelling voorschriften bestem mingsplan Smitsveen, t.b.v. het gebruik van een bestaand gebouw als moskee, Weegbreestraat, sectie G., nr. 8308 ged. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door een van deze besluiten rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen een termijn van 30 dagen, te rekenen vanaf vrijdag 10 no vember 1989, bij het College van Bur gemeester en Wethouders een gemoti veerd bezwaarschrift indienen. Vergunning verkoop vuurwerk Burgemeester en Wethouders van Soest, gezien de ontvangen verzoeken van: J. Akkerman, Steenhoffstraat 62, 3764 BM Soest; Hooijer Ijzerwaren en Gereedschap pen b.v., Soesterbergsestraat 4,- 3768 EH Soest; Soesterberg's Warenhuis, Radema- kerstraat 26, 3769 BD Soesterberg; Sukking B.V., Rademakerstraat 5, 3769 BB Soesterberg; Gébr. Verwoerd, Beukenlaan 66, 3762 AJ Soest; H. van Rouwendaal, Koninginnelaan 9, 3762 DA Soest; om vergunning te verlenen voor de ver koop van vuurwerk in december 1989; overwegende dat tegen het verlenen van de gevraagde vergunningen geen bezwaren bestaan; gelet op het bepaalde in art. 34, eerste lid, van het Reglement Gevaarlijke Stoffen en in de artikelen 92 t.e.m. 97 van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (A.P.V.); besluiten: aan J. Akkerman, Hooijer Ijzerwaren en Gereedschappen b.v., Soesterberg's Warenhuis, Sukking B.V., Gebr. Ver woerd, H. van Rouwendaal, de ge vraagde vergunningen te verlenen on der de volgende voorschriften: 1. de verkoop van het vuurwerk mag uitsluitend plaatsvinden vanuit de per celen Steenhoffstraat 62 te Soest, Soes terbergsestraat 4 te Soest, Rademaker straat 26 te Soesterberg, Rademaker straat 5 te Soesterberg, Beukenlaan 66 te Soest, Koninginnelaan 9 te Soest; 2. het vuurwerk mag uitsluitend worden afgeleverd op 29 en 30 december 1989; 3. het vuurwerk mag uitsluitend worden afgeleverd aan personen die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Openbare commissie vergaderingen Woensdag 29 november, 19.30 uur: Onderwijs Agenda: o.a. rapportage vertegen woordiger in overlegorgaan OBD Eemland; Tussentijds Bericht 11-1989; Adviesnota B. W. inzake subsidie voor het onderwijsproject "Voor straf een zoen". Woensdag 29 november, 19.30 uur: Milieubeheer Agenda: o.a. concept-bestemmings- Het bestuur van de Stichting Jumelage Soest-Kozle is per zaterdag 25 novem ber belangrijk uitgebreid. Door het onverwacht beëindigen van het be stuurslidmaatschap door twee van de vier bestuursleden, werd het belang rijk zo spoedig mogelijk de vacatures te vervullen. Tevens werd gestreefd naar een versterking van het bestuur. In een vergadering werd zaterdag j.1. het bestuur uitgebreid met drie perso; nen. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: Ab Blokzijl: voorzitter, Hans Fransen: secretaris, Bert Krijger: penningmees ter, Herman van Walsem: 2e penning meester en Jan Visser: bestuurslid. Wethouder Jan Menne blijft op per soonlijke titel adviseur. De nog zittende twee bestuursleden, Ab Blokzijl en Herman van Walsem he- ben in overleg met de adviseur Jan Menne, de nieuwe bestuursleden ver zocht zitting te willen nemen in het be stuur. Na uitvoerig overleg hebben de heren Fransen, Krijger en Visser het be stuurslidmaatschap aanvaard. De heer Fransen is conrector van het Griftland college. Hoewel de gemeenteraadsleden Krij ger en Visser op persoonlijke titel van het bestuur deel uitmaken, is er wel overleg geweest met burgemeester H. de Widt en de gemeentesecretaris de heer W.P. de Kam. Beide raadsleden maken ook deel uit van de Raadscom missie Algemene Bestuurszaken, waar onder andere zaken betreffende de stichting worden behandeld. Het toe treden van de nieuwe bestuursleden be tekent dat op korte termijn een pro gramma voor 1990 zal worden vastge steld. Hoewel de heren Krijger en Visser als politieke tegenpolen kunnen worden gezien, hopen zij bij te dragen tot een brede basis voor de jumelage Soest- Kozle. Op de eerstvolgende bestuurs vergadering zullen de taken in het be stuur nader worden verdeeld. Het bestuur is zich zeer goed bewust van de problemen die zich in het recen te verleden rond het stichtingsbestuur hebben voorgedaan. Ze hoopt echter door het spreiden van verantwoorde lijkheden een goede verstandhouding binnen het bestuur te creëren, waar door de belangen van de stedenband optimaal worden gediend. De Katholieke Basisschool Soestdijk stond gisteren onder stoom. Een over verhitte cv-ketel braakte aan een stuk door stoomwolken uit. De brandweer moest er aan te pas komen om de ketel tot zwijgen te brengen, waarna mon teurs hem konden repareren. AK A.A. van Breukelen B.V, is een onafhankelijk adviesbureau met 20 jaar ervaring in: hypotheken, vastgoed en assurantiën. Om objectief te adviseren bemiddelt A, A. van Breukelen B.V. tussen 35 gerenommeerde bankinstellingen. A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST Gerrit van de Veenstraat Vrijstaande bungalow met garage c.v. en vrije tuin. Ind.: ruime en tree, sfeervolle zitkamer met niveauverschil en open haard, bad kamer met toilet en wastafelcombinatie, 3 ruime slaapkamers met veel kastruimte. Moderne keuken met veel bergruimte en afzetmo gelijkheden. De garage is vanuit de woning zelf te bereiken en in de' garage be vindt zich tevens de c.v.-ruimte. Gevraagde koopsom f 369.000,-. SOEST Kornet Gunstig gelegen moderne middenwoning met garage, c.v. en zonnige tuin. Indeling: ruime woonkamer, moderne keuken met diverse inbouwapparatuur, hal en toilet. Etage: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. Zolder met vaste trap en 4e slaapkamer. Deze woning is voorzien van o.a. thermopane beglazing en schoonmetselwerk. Koopsom woning f 169.000,-. Koopsom garage f 15.000,-. SOEST Weegbreestraat Gunstig en rustig gelegen DRIVE-IN WONING met zonnige tuin Zuid-West. Ind.: entree, tuinkamer, grote garage. L-vormige woon kamer met plavuizen en houtkachel, gezellige eikenhouten keuken voorzien van inbouwapparatuur en eetbar, vernieuwde toilet en bergkast. Verdieping: 2 slaapkamers, badkamer met ligbad, was tafel en 2e toilet. Deze woning is voorzien van nieuwe hardhouten kozijnen en dubbele beglazing, sierpleister wanden en c.v. Gevraagde koopsom f 179.500,-. SOEST van Goyenlaan Op de vierde etage gelegen 3-kamer hoekappartement met ber ging op de begane grond. Ind.: hal, toilet, doucheruimte, keuken, bijkeuken, 4 slaapkamers en berging. Gevraagde koopsom f 63.500,-. SOEST Koninginnelaan Winkel-woonhuis met garage en c.v. Indeling: winkel, woonkamer, keuken en magazijnruimte. Etage: drie slaapkamers en badkamer. Gevraagde koopsom f 198.000,-. SOEST Mariastraat Helft van dubbele villa met garage, V tu'n- 'n9-: hal, toilet, bijkeuken, moderne keuken jV Vouwapparatuur.' ruime woonkamer met open haa^'fj^-^ye: 3 grote slaapkamers en badkamer. Vaste trap vierde slaapkamer en veel ex tra bergruimte. Deze villa is v\l y* i thermopane beglazing, spouwmuurisola tie, dakisolatie eS.<;rkeert in uitstekende staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 329.000,-. A.A van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfs panden Deze bemiddeling bestaat o a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor èen aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. De Scholengemeenschap Eemland gaat sluiten. De sluiting op zich hing al enige tijd in de lucht, maar wat onrust heeft gezaaid is het tijdstip van slui ting. Het bestuur wil de sluitingsdatum stellen op 1 augustus 1990. De directie en de medezeggenschapsraad zijn daar flink van geschrokken. Als de school voor lbo gesloten moet worden, dan pas in augustus 1991, vinden zij. Volgens voorzitter K, Versluis is de noodzaak tot sluiten grotendeels een gevolg van het feit dat de pogingen om met een Soester Mavo te fuseren zijn mislukt. De s.g. Eemland is er alleen niet in geslaagd voldoende leerlingen te trekken, ondanks de grootscheepse 're clamecampagne' die vorig jaar gehou den werd. Het leerlingenaantal kwam daardoor onder de wettelijke norm van 240. Op dit moment volgen 220 leerlin- plan Van Weedestraat; concept-be stemmingsplan Lazarusberg; herover weging brengplaats Soesterberg; notitie tropisch hardhout. Donderdag 30 november, 19.30 uur: Welzijn Agenda: o.a. Tussentijds Bericht II- 1989; brief Federatie Sociaal-Cultureel Werk i.o. Maandag 4 december, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Agenda: o.a. Rechtspositieregeling vrijwilligers brandweer; wijziging ver goedingsregeling vrijwilligers brand weer; wijziging verordening AROB- bezwaarschriften; lidmaatschap Plat form Gemeentelijk Vredesbeleid; uit voering reglementen persoonsregistra tie. Woensdag 6 december, 19.30 uur: Bedrijven Agenda: o.a. Sluiting stortkokers bij flats en krediet voor plaatsing cocons; krediet voor aanschaf mini-containers; overeenkomst tot doorgeven Kabel krant op de CAI; notitie kinderopvang; notitie tropisch hardhout. Donderdag 7 december, 19.00 uur: Nieuwbouw gemeentehuis Donderdag 7 december, 20.30 uur: Financiën Agenda: o.a. opheffen gemeentelijk kampeerterrein en verkoop van terrein ca. 2.23 ha aan dhr. Faassen; krediet voor 50%-bijdrage in kosten riolering tot max. f 10.000,-. De vergaderingen vinden plaats in de dependance achter het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat. Publiek kan meepraten Vanaf één kwartier voor het begin van een commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voor zitter of secretaris van de commissie melden voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een be paald agendapunt. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkin gen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is be perkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minu ten. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum kan men de stukken van de diverse commissies inzien. Avondopenstelling winkels op feestdagen Woensdag 29 november t.e.m. vrijdag 1 december: tot 21.00 uur. Maandag 4 december: tot 21.00 uur. Vrijdag 22 december: tot 21.00 uur. Zaterdag 23 december: tot 21.00 uur (kérstbomen-verkoop). 1 Informaties. Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. j Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: j tel. 93665 (24 uurs-service). gen een opleiding bij s.g. Eemland en het ziet er niet naar uit dat het aantal leerlingen in de komende jaren wel bo ven de norm uit zal komen. De directie en medezeggenschapsraad brachten met betrekking tot de sluiting een advies uit dat door het bestuur niet werd opgevolgd. Zij wilden een zoge heten 'afstervingsproces'. Versluis: "Zo'n proces is niet in het belang van leerlingen en docenten. Je krijgt toch een leegloop. De leerlingen en het per soneel zullen de definitieve sluiting toch niet afwachten. Dan vallen er gaten die niet meer op te vullen zijn." Versluis zegt het wel te betreuren dat de school moet gaan sluiten. "Een sterke lbo-op- leiding naast het Griftlandcollege zou goed zijn voor Soest. Nu moeten leer lingen voor het.lbo-naar andere plaat sen, of ze komen op een Mavo terecht waar ze eigenlijk niet thuishoren." Wethouder Jan Menne van onderwijs, die bij de fusiebesprekingen als inter mediair optrad, betreurt de sluiting van de scholengemeenschap eveneens. "Ik vind het buitengewoon jammer. We hebben alles gedaan om dit te voorko men. De beslissing ligt uiteindelijk bij het bestuur. Ieder heeft recht op zijn ei gen afweging." Boos en teleurgesteld Volgens directeur W. van Es van de Scholengemeenschap Eemland zijn de directie en de medezeggenschapsraad zowel boos als teleurgesteld. "We had den een wijzer besluit verwacht. Het be stuur heeft het advies van de directie en de medezeggenschapsraad gewoon naast zich neergelegd. We hebben on der het personeel een enquête gehou- Nu ook zuurdesem volkoren Brood-en banketbakkerij' Winkelcentrum Smitshof Soest - Tel. 1 18 30 In het novembernummer van "Kort Bondig", het blad van de afdelin gen Amersfoort en Baarn-Soest van de ABOP (vakbond van onder wijsgevenden) staat een opmerke lijk stukje over de stichting van de nieuwe Van der Huchtschool in Soest. Het luidt als volgt: Soest krijg toch zijn nieuwe school. Een aantal keren hebben we ge schreven over de wijze waarop het bestuur van de Van der Huchtschool in Soest gemeend heeft ouders te moeten kopen voor een nieuwe ba sisschool van dat bestuur. Folders over kwaliteit. Over het niet hebben van zwarte kinderen. U herinnert het zich vast nog wel. In de krant lazen we dat de aanvraag voor een nieuwe school nu is inge diend. Kwam men vorig jaar één handtekening te kort, nu heeft men ze. En dan helpt er in ons land niets meer tegen. De school komt er dus. Ondanks dat het ten koste zal gaan van het openbaar onderwijs. De ge meente Soest zucht erbij. En terecht. Wie stelt deze waanzin eens ter dis cussie bij de planorganisaties Dat zijn de organisaties die de verant woording nemen voor de scholen planning. In dit geval de besturenor ganisatie voor het algemeen bijzon der onderwijs. den en allemaal willen ze nog een jaar langer doorgaan. We hebben ook een verklaring opgesteld die door alle leer krachten in ondertekend en die naar het bestuur gestuurd. Het is ook in het be lang van de leerlingen. We willen diege nen die nu in de derde en de eerste klas zitten in ieder geval nog een jaar les ge ven. Dan kunnen de huidige derdeklas sers hier gewoon examen doen en de eersteklassers kunnen dan de brugpe- riode afmaken. Je kunt leerlingen die voor hun examenjaar zitten toch niet zo maar wegsturen?" Volgens Van Es zijn de ouders van de leerlingen het volledig met zijn stand punt eens. "Ook zij willen graag dat we nog een jaartje met de eerste en de der de klas doorgaan." Als het bestuur ver standig is en luistert naar de ouders, dan trekt het zijn besluit terug. Ik hoop dat ze daar voldoende kracht voor hebben. Er is tenslotte een hoop kracht voor no dig om fouten te erkennen. Ik heb het idee dat het bestuur wat bestuursmoe De gemeente Soest gaat volgend jaar definitief starten met het "alterne rend" ophalen van het gescheiden groente- fruit- en tuin-afval (GFT), waarvoor speciale containers zullen worden verstrekt. Om de andere week worden die opgehaald; op de tussen liggende ophaaldagen komt de reini gingsdienst langs voor het gewone huisvuil. De raad deed er vorige week bijzonder lang over om in deze ingewikkelde ma terie een beslssing te nemen. In de com missievergaderingen waren de "ins" en "outs" al uitvoerig besproken, maar de fractiesprekers deden dat in de raads vergadering nog eens dunnetjes over. De VVD is de enige die tegen was; de li beralen vinden het wel een goed idee, maar zien liever niet dat Soest zoveel rQOi Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak 'U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Oogdrukmeting en nu ook computerrefractie ZUIDPROMENADE haast maakt omdat er nog te veel onze kere factoren zijn en de financiële kant van de zaak nog veel vragen open laat. D66, dat zijn alternatieve voorstel voor een proef met compostvaten in 't Hart door geen enkele andere fractie ge steund zag, haalde toch nog een succes je binnen. Adriaan Pothuizens amende ment, waarin de mogelijkheid is voor zien om de burgers te laten kiezen tus sen meedoen aan de GFT-inzameling óf zelf composteren werd raadbreed on dersteund, en ook wethouder Ries van Logtenstein nam het idee tenslotte over, al leek hij niet al te enthousiast. Finan cieel maakt het voor de burgers niet uit. Er is alleen één probleem: de ambtena ren van de reinigingsdienst hebben nu geen idee hoeveel GFT-containers ze moeten bestellen, want hoeveel Soester burgers uiteindelijk voor deze vorm van afvalverwerking zullen kiezen is nu nogal onduidelijk geworden. TELFFOON 12874 De beste waarborg van onze vrede Een oude sterkte, welke altijd modern blijft De psyche der menschen lijdt vaak méér van het gevaar, dat er niet is doch ge vreesd moet worden dan van de gruwzame werkelijkheid. Hoe gruwzaam de oorlogsellende ook is, men stelt ze zich meestal nog erger voor dan de werke lijkheid en daarom is deze laatste zelfs in staat om een zekere mate van rust te hergeven aan degenen, die zich bij de dreiging van het gevaar door óverdreven voorstellingen van streek hebben gebracht. Aan nerveuze opwinding ontkomt in crisisdagen vrijwel niemand, ook zij zijn er niet aan ontkomen, die toen hartelijk moesten "lachen om de comedie" en met groote beslistheid verzekerden, dat er niets gebeuren zou. Hun uitbun digheid is slechts een andere uitingsvorm van hun onrust en een met bravour gespeeld gokje in een ook voor hen enerverend kansspel. Verliezen ze, dan zijn ze er niet minder aan toe dan anderen, - winnen ze, dan eigenen ze zich hun prijs: den glimlach van den man, die zijn weetje wel weet en wist. Hun kans was steeds die van één tegen één. Er is slechts één middel tegen geestelijke ontsporing op den weg, dien ons volk in dezen tijd moet gaan en dat is een strenge discipline van den geest. We moe ten voortdurend beseffen, dat oorlog geen natuurramp is, wlke ons onafhan kelijk van den menschelijken wil "zóó maar", soms op het meeste onverwach te moment, kan overvallen, maar dat oorlog een teistering is, welke de mensch den anderen mensch, het eene volk het andere volk aandoet uit menschelijke berekening. Wanneer de rede vreemde volkeren niet leidt tot de conclusie, dat een oorlog tegen ons voor hen voordeelig is, dan zal men ons de ellende daar van ook niet aandoen. Welnu, herhaaldelijk blijkt het den laatsten tijd, dat men in het buitenland on ze neutrale positie volkomen verzekerd acht door de defensieve kracht van onze waterlinie. Belgische militaire deskundigen achten zelfs de veiligheid van hun land door deze, onze waterlinie, verhoogd. In vredestijd wordt het vaak "zonde en jammer" door velen ook wel "nutte loos" geacht, wanneer honderden milioenen worden "verdaan" aan onze na tionale defensie. Maar welke rente brengen deze milioenen thans op! Is er ei genlijk wel een prijs, welke te hoog geacht kan worden voor het behoud van den vrede? De defensieve kracht van de Hollandsche waterlinie, ontleend aan de kracht van de natuur, is er eene, welke altijd en in alle omstandigheden zal blijven gelden en door geen defensieve kunstwerken kan worden geëvenaard. Dat heeft de oorlogspractijk van onze eeuw afdoende bewezen. Sterker dan een Maginot-ïinie of een Westwall is onze Waterlinie, - door geringe mannen kracht en met weinig oorlogsmateriaal te behouden tegen de machtigste aan- valskrachten. Ons land, gewonnen op het water, vindt in het water zijn beste bondgenoot tot behoud. Het menschelijk vernuft heeft allerlei duivelsche middelen bedacht, moderne constructies, om de verdediging van anderen te vernietigen. Het ge bied van vreemde volkeren is overweldigend door "gemotoriseerde strijd krachten", pantserwagens en tanks... In ons land kunnen dergelijke oorlogs wagens slechts binnen dringen om er te vergaan. Wij kunnen overwonnen worden in 'n strijd van man tegen man, maar tusschen ons en de tegenstanders blijft het scheidende water. Zeker, er zijn gebiedsdeelen van Nederland, welke betrekkelijk open liggen voor een vijand, maar dezen deelen bieden geen redelijk militair doel. Slechts onze kust heeft waarde voor vreemde strijdkrachten, - voor de Engelschen b.v. om er te landen en dan via ons land Duitsland in zijn zwakste zijde aan te tasten en - omgekeerd - voor de Duitschers om Engeland te kunnen bedreigen vanaf de plaats, waar Albion het dichtst het continent benadert. Van welke zijde men ons echter ook zou pogen aan te vallen, altijd zouden we den invallers een afdoend halt in onze verdedigingssterkten kunnen toeroe pen en inmiddels zou onze defensieve kracht tot een offensieve worden omge zet door bijstand van hen, die reeds eerder de tegenstanders waren van onze aanvallers. Wie Nederland aanvallen, kunnen met logische zekerheid voorzien dat ze mi litair er door in het nadeel geraken. En daarom is vrees, dat we in den oorlog zullen worden betrokken onredelijk. Zoolang we ons militaire paraat houden, zal geen vreemde strijdkracht ons aanvallen. Of er daarom geen "dagen van spanning" meer zullen komen? Ongetwijfeld! Spanning" wordt vaak gewekt uit tactische overwegingen, b.v. om ons moreel te beproeven. Het moreel van ons volk moet ook zoo krachtig blijven als onze Waterlinie; het eerste kunnen we onderhouden door op de hechtheid van deze laatste te blijven vertrouwen. De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft den raad onzer gemeente een ontwerp gezonden van een verordening, welke hij op grond van de Oor- logswet voornemens is vast te stellen. Deze verordening, weke in de raadsvergadering van de vorige week werd aangenomen, heeft betrekking op het verrichten van persoonlijke diensten door de burgerij ten behoeve van militaire werkzaamheden of voor het her stellen van schade, veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombardemen ten e.d. Deze dienstverleening wordt betaald. Uitgezonderd van deze verordening zijn: de ambtenaren in overheidsdien sten, geneeskundigen, apothekers en veeartsen, functionarissen van den Luchtbeschermingsdienst, of diegenen, die een verklaring van tenminste 2 geneeskundigen overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, of ziels- of lichaamsgebreken blijvend ongeschikt zijn voor de bedoelde persoonlijke diensten. Van alle mannen van 18 tot 60 jaar (bovengenoemde categorieën uitgezon derd), die op een register worden geplaatst, kunrlen genoemde diensten wor den gevorderd.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5