IK^p>GOUD kabelkrant Schoeman te koop bij Schoeman /WIN EEN SUPEBTAART/ \A.n- WEERD Knotseizoen 89/90 officieel van start Meningen van lezers IVN heeft er 14 enthousiaste gidsen bij WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 Pleidooi voor 'Landschapsbeleidsplan' Cake Sinterklaas Het 'Bezwaarschrift' Soest Natuurlijk en Chris Uiterwijk Wie aan sport doet leest de Soester Courant Dalweg Open brief LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Symbool van liefde KIJK ELKE WOENSDAG Keurtekens Om te geven. Of om te krijgen Dit 14-karaats gouden hartje (±1.2 cm hoog) met zes flonkerende zirconia's draagt iedereen met liefde. Wat een fantastisch kado-idee! (exkl k« MORLOGER - JUWELIER - OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 Schoeman Makelaars o.g Middelwijkslraai 54 - Soest Tel 02155-13539 B g.g. B.J.A.M. Majoor, dlr/mak./tax Tel- 02155-16955 Inlichtingen via Ook kantoren te uw NVM- Veenendaal, Makelaar of via ons kantoor Amersfoort. Hoofddorp, Leusden en Tiel Soest, Dalweg Vrijstaand praktijkpand met 2 woningen met optimale privacy, ge legen op markant punt, goed bereikbaar, met eigen parkeergelegen heid op glooiend terrein en diverse uitbreidingsmogelijkheden. Onderbouw ca. 90 m2 kantoorruimte met toilet, sauna, c.v.-ketel (1980) en boileropstelling, diverse ruimten en uitbreidingsmogelijkheden, Woonruimte 1: entree, toilet, douchekamer met vaste wastafel, gang, woonkamer met open haard, serre-uitbouw (7.50 x 4.50) en open keu ken, slaapkamer, besloten achterplaats met terras, 2e woning met hal, douche, toilet met vaste wastafel, woonkamer, open keuken, 1 slaap kamer (serre dubbel glas). KOOPSOM: f 385.000,-kk Soest, Laanstraat Vrijstaand herenhuis (ca. 450 m3) met garage (ca. 40 m2) in spouw, kanteldeur voor en achter en achterliggende grond met bestemming in dustrie. Hal, toilet, woonkamer met erker, allesbrander en balkenplafond, nieu we keukenaanbouw ca. 7 meter onderkelderd (30 m2, hoog 2.20 m.) met luxe inbouwkeuken, voorzien van gaskookplaat, elektrische oven en afzuigkap, woonkamer en keuken met vloerverwarming en konvek- torput (ca. 52 m2); verd.: overloop, nieuwe betegelde badkamer met lig bad, 2e toilet, vaste wastafel, 4 slaapkamers, bergruimte. Zoldervlie ring als berging, bereikbaar met losse trap. KOOPSOM: f 375.000,-kk Soest, Pr. Bernhardlaan Nabij station Soestdijk en winkels gelegen authentieke vrijstaande villa "Op Honck" (bouwjaar ca. 1930) met vrije achtertuin, schuurtje en mogelijkheid voor garage. Vestibule, gang, kelder met stahoogte, toilet, dichte originele keuken met schoorsteen (ca. 10 m2), stookruimte met c.v.-ketel (ca. 12 jaar oud), en huurbadgeiseropstelling (provisorische douche), kamer en suite, (totaal ca. 10 x 4 m.) met erker, originele schuifdeuren en opens laande deuren naar achtertuin, zijkamertje aan voorzijde met meter kast en schoorsteen. Verd.: overloop met kopgevelraam, 2e afzonder lijk toilet, provisorische ruime badkamer, royale voor- en achterkamer waarvan 1 met balkon, beide met schoorsteen en 1 met vaste wastafel, veel inbouwkasten, zijkamer ingericht als 2e keuken, vaste trap naar open zolder, voorzien van dakkapel, gedeeltelijk bevloerd en geheel beschoten kap. Vrijstaande schuur in achtertuin, geheel in originele KOOPSOM: f 290.000,-kik. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Soest, Van Weedestraat Op levendig punt, hoek Stadhouderslaan, gelegen 2-kamer appar tement (bouwjaar 1979), ca. 65 m2 met 2 balkons, c.v., lift, en berging in de onderbouw. Hal, toilet, badkamer met aansluiting voor afzonderlijke douche, vaste wastafel en aansl. wasmachine, slaapkamer met balkon en dakterras, L-vormige woonkamer (ca. 32 m2) met 2e balkon, inbouwkasten, royale pui en halfopen luxe inbouw-keuken (Poggenpohl) voorzien van gas kookplaat, elektrische oven, koelkast, afzuigkap, mechanische venti latie. Eigen parkeerplaats Stadhouderslaan. Berging in onderbouw. Het pand is optimaal beveiligd. Service-kosten f 250,- per maand. KOOPSOM: f 175.000,-kk Zonder Chris Uiterwijk, jarenlang de grote "motor" van het wilgeknoften, heeft de werkgroep Vrijwillig Natuur beheer ("Bijltjesdag") zaterdag j.l het knotseizoen 89/90 ingeluid. Dat ge beurde aan de Hooiweg in het Soester poldergebied, waar een aantal wilgen en elzen van hun al te weelderige prui ken werden ontdaan. Volgens de beste tradities had de werk groep ook nu weer een vooraanstaande Soester uitgenodigd om de eerste tak van de eerste wilg te zagen. Die eer was dit jaar beschoren aan de heer Wim Pe ters, adjunct-directeur van de sector Milieu- en Stadsontwikkeling en als zo danig hoofd van al het Soester "groen". Hij beklom het wankele laddertje en zorgde ervoor dat de eerste tak zonder problemen kon worden "geoogst". Ad van den Herik, die samen met Ben Hoekstra het coördinatorschap van de wilgeknotters heeft overgenomen van Chris Uiterwijk, hield een korte toe spraak waarin hij duidelijk maakte dat de werkgroep zo haar vraagtekens zet bij de slogan "Soest, Natuurlijk". Soest zou zich volgens hem nog wel wat druk ker kunnen maken om het behoud van de natuur, al had hij lovende woorden voor de samenwerking met de gemeen te die alle jaren door onder de inspire rende aanwezigheid van Chris Uiter wijk heeft bestaan. "Hij is er niet meer bij, maar zijn geest waart hier nog wel rond," aldus Van den Herik. Grote wens Volgens hem heeft de werkgroep één Wij kochten óók een cake van de zee scoutinggroep Paltzen Eemgeuzer voor f3,50, j.l. 11 november. Meteen bij de éérste hap (die overigens meteen in de vuilnisemmer gedepo neerd werd) wist ik dat ik vorig jaar (of begint dit jaar) óók zo'n cake gekocht had. Ik méén, toen van studenten! Pre cies dezelfde smaak! Wij hadden liever gezien dat die scouts hun pet hadden afgenomen en ge vraagd hadden of wij daar f 3,50 in wil den doen voor hun goede doel, dan ons voor f 3,50 zo'n smerigsmakende cake te durven verkopen! Wij willen graég weten waar zoiets gebakken wordt. Er stond n.1. totaal niets op de verpakking! Fam. J.H. v.d. Berg Vraag aan de burgemeester van Soest n.a.v. bericht op de Kabelkrant d.d. 25 nov. 1989: Waarom mag Sinterklaas niet samen wonen met een meisje van 17 jaar en Zwarte Piet wel? Haukje Bontekoe-Sterel, Soesterberg. Activisten, die tegen de vooruitgang van Soest zijn, hebben weer de zoveel ste inzameling van bezwaarschriften ge houden. Het is wel vreemd, dat het aan tal daarvan binnen een etmaal meer dan verdubbelde, zoals we in de krant kon den lezen. Nog gekker werd het, toen verschillen de mensen in Soest bericht van ont vangst kregen van een door hen inge vuld en getekend bezwaarschrift, terwijl zij nergens van weten. Dat geeft wel te denken! Ook vragen wij ons af, waarom die ac tievoerders de burgers steeds voorhou den dat de gemeente een zwembad aan de Dalweg wil bouwen om het Natuur bad te kunnen sluiten. De werkelijkheid is wel even tegengesteld! Het Natuurbad is op de huidige wijze niet te handhaven en daarom komt er een fantastisch sportcomplex met zwembad op de meest gunstige plek in Soest. Verschillende leden van onze werk groep hebben een bezoek gebracht aan een kleine versie van het toekomstige sportcomplex aan de Dalweg, dat zich bevindt in Middelharnis. We hebben gezien, hoe jong en oud zich vermaakte in het heerlijke warme water. Plannen voor bouwactiviteiten door Taphoorn bij het Natuurbad worden met het gebruikelijke Milieu- en groen- geroep van de hand gewezen. Wel vreemd, dat even later de actiegroep met een bouwplan bij het Natuurbad komt. Het milieu- en groengeroep blijkt niet het doel te dienen, maar een strijd middel te zijn! Trouwens de drammerij om op zo'n verafgelegen plek een overdekt bad te willen bouwen, terwijl het nu aan de Dalweg "binnen handbereik" komt, is volkomen in strijd met alle logica en ge zond verstand! We begrijpen best, dat de actievoerders niet eerlijk en redelijk zijn tegen de plaatsgenoten, ze hebben anders geen poot om op te staan! Maar misleiding van medeburgers in niet fair! Vreemd is het, dat men in de jaren ze ventig vond, dat centrale voorzieningen het best aan de Dalweg konden verrij zen en nu dat ook weer bestrijdt. Alleen tegen initiatieven van de Over heid wordt geageerd, terwijl juist de Overheid alleen zorg kan dragen, dat het algemeen belang wordt gediend! Het doel is, dat een minderheid z'n wil aan de meerderheid op wil leggen en daar zijn we echt niet van gediend! Het mooiste Sint Nicolaas-geschenk, dat de actievoerders aan de Soester Ge meenschap kunnen geven, is het stop pen van hun ziekelijke gedram. Laat 1990 beginnen met 42000 goede Soes ter Burgers! Werkgroep Algemeen Belang Soest Het afscheid van Chris Uiterwijk als ac tief landschapsbeschermer geeft mij aanleiding tot de volgende, bespiege lende opmerkingen. Chris was er altijd bij. Op de heide en in de bossen, in het veenreservaat langs de Wieksloot, bij de knotwilgen en de elzen langs de Noorderweg en in de Birkt. Vanaf 1975 werden er door de Werk groep Vrijwillig Natuurbeheer (Bijl tjesdag) onder leiding van Chris 28.000 uren in het onderhoud van het Soester landschap gestoken. Zou men al dit vrijwilligerswerk moeten uitbetalen dan is daar al gauw een bedrag van 0,5 miljoen mee gemoeid. Echternooit heeft het Soester land schap gedurende de afgelopen jaren onder een zo'n hoge druk gestaan als juist nu het geval is. In de Soester bossen ontstaan forse klompen steen door het intensief bebouwen van het natuurbad en het terrein van Zonnegloren, en op de Palz wordt het zandgat steeds groter, terwijl ook het golfbaanplan op de Stompert nog steeds circuleert op de gemeentelijke burelen. In het Soester- veen rukken allerlei randstedelijke acti viteiten en industrie-activiteiten op en de natuurreservaten verdrogen door het uitmalen van teveel water uit het grote wens: de totstandkoming van een landschapsbeleidsplan voor de "bui tengebieden" van Soest. Daarin kun nen dan ook de kleinere landschaps elementen worden opgenomen, zodat het risico dat dergelijke waardevolle za ken wat achteloos verloren gaan zo klein mogelijk wordt gehouden. "Dan weten we ook wat we hebben." Peters beloofde op zijn beurt dat hij een en ander nog eens aan de orde zou stel len. Ook bij de afdeling Groenbeheer leeft de gedachte aan zo'n beleidsplan, omdat in een bestemmingsplan nu een maal niet alles wordt vastgelegd, "maar het is er nog niet van gekomen". Hij be treurde het dat Chris Uiterwijk niet De heer Peters zaagt, onder de aan moedigingen van de Bijltjesdag-vrijwil ligers, de eerste tak los. meer van de partij was, maar betuigde de werkgroep ook in de toekomst de blijvende steun van de gemeente voor het nuttige werk dat zij doet. De werk groep beloonde dat met een smakelijke attentie. De wilgeknotters komen dit seizoen om de veertien dagen bij elkaar, op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Nieuwe vrij willigers voor dit nuttige en gezonde "buitenwerk" zijn uiteraard altijd wel kom. Voor informatie kunnen ze bellen tel. 11979 of 20920. Soesterveen. In de Soester polders zul len de komoende jaren nieuwe boerde rijen worden gebouwd en waterpeilver laging worden toegepast. Er zal de ko mende jaren wellicht meer drinkwater uit de ondergrond worden opgepompt in Soestduinen. Vanuit Amersfoort lig gen er claims op Soester gronden nabij de Isselt. En binnen Soest schijnt de weg om de noord weer bespreekbaar te wor den. De knotwilgen nabij de Noorder weg hebben een onzekere toekomst. Het kan toch niet zo zijn dat de 28.000 uren vergeefs geïnvesteerd zijn. Soest heeft in ieder geval een ereschuld aan de voortrekkers van het Soester groene milieu. Tolman-van Elmpt-Uiterwijk, een respéctabel aantal strijders van het eerste uur. Ik wens Chris toe dat er nu eens duidelijkheid komt over de slogan 'Soest Natuurlijk'. Waarom nog steeds geen Soester landschapsonderhouds plan opgesteld? Waarom het struktuur- plan niet zo geactualiseerd, zodat het duidelijk wordt dat een weg om de noord door beslissingen nü, nooit nodig is? Waarom geen duidelijkheid over de toekomst van de Soester bossen, inclu sief Natuurbad en Zonnegloren? Peter Veen In de Soester Courant van 22-11-1989 lees ik onder de kop: Gemeente Soest Natuurlijk vraagt uw aandacht voor... "Verleende bouwvergunning (wijzi ging): Wijziging bouwvergunning nr. 217-88 voor het bouwen van een sport- voorziening aan de Dalweg v.w.b. een vergroting van het restaurant/zwem badgedeelte inclusief de daarmee ver band houdende gevelwijziging. "Ha fijn," denk ik, "de Soester Natuurbad- liefhebbers, de Eng-liefhebbers, de Na- tuurschoonliefhebbers en de Soest- dorpliefhebbers mogen wéér in de pen klimmen om "zo spoedig mogelijk bij het College van B en W een gemoti veerd bezwaarschrift" in te dienen. En dat alles in de kleine lettertjes vermeld, veilig tussen allerlei hinderwetvergun ningen e.d. in. Géén grote koppen meer in de krant in de trant van" Ondanks ruim 1700 bezwaarschriften van bur gers: Uitbreiding gewensd zwem/ sportaccomodatie Dalweg!! Géén arti keltje dat als volgt had kunnen luiden: Nauwelijks een blauwe maandag zijn de Gemeentebestuurders in kennis gesteld van een schorsmgsverzoek bij de over heid m.b.t. de bouw van de zwem/ sportaccomodatie aan de Dalweg of zij geven alweer kennis van de wens het utopische bad aan de Dalweg uit te brei den. Wij zijn erg benieuwd naar de met in spraak strooiende politieke partijen die met dit beleid akkoord gaan. Wat ook opvalt aan de Gèmeentelijke inkennis- stelling is het feit dat inzake de AROB- wet zo spoedig mogelijk gemotiveerde bezwaarschriften ingediend kunnen worden. Misleidend hoor: zo spoedig mogelijk. Ik belde de Gemeentevoorlichters en kreeg te horen dat uiterlijk één week wel kon. Op mijn vraag in welk artikel dat dan stond, kreeg ik het antwoord dat ik nog teruggebeld zou worden. Even later gebeurde dat en werd er gezegd dat de termijn 30 dagen is en er een rectificatie in de krant zou komen. Ik vraag mij af hoe deze toch wel domme fout door Gemeente-ambtenaren gemaakt kon worden. Ik zou ook nog willen vragen: Gezien het gestaag stijgende Begrotingsbedrag, wie gaat dat betalen? Zoete lieve Ger- ritje soms? Secretaresse "Vrienden Soester Na tuurbad" Aartje Kroes, namens het bestuur van "Vrienden Soester Na tuurbad". AanHet College van Burgemeester en Wethouders en haar raadsleden van de gemeente Soest. Geacht College, Na het lezen van de wijziging bouw plannen sportvoorziening Dalweg, in "Soest vraagt uw aandach* voor", kwa men er een aantal vragen in me op. Ook het lezen "presentatie Dalweg- plannen" op de kabelkrant bracht de nodige vragen naar boven. Ik leg u bij deze mijn vragen voor in de hoop dat u mij daarop wilt en/of kunt antwoorden. Wijziging bouwplannen Waarom wordt een wijziging in de bouwplannen sportvoorziening Dal weg, waar opnieuw bezwaarschriften tegen ingediend kunnen worden, in zo'n klein berichtje afgedaan? Zo'n heet hangijzer, overdekt zwembad Dalweg, verdient toch méér publiciteit? Waarom moet het restaurant in deze zwemvoorziening vergroot worden? Wat verwacht u in de te bouwen voor ziening, eters of zwemmers? Moet er voor deze gewijzigde bouw plannen, gevelwijziging, ook een nieu we bouwvergunning aangevraagd wor den? Gaan deze bouwwijzigingen de aan vang van de eventuele bouw in 1990 vertragen? Komt u door deze vertraging, aan de eventuele bouw, tekort aan de begrote 17 miljoen gulden? Kan dit allemaal maar zo, deze geldver slindende plannenmakerij, terwijl er bij de provincie nog 1700 bezwaarschrif ten in behandeling zijn? (In een eerder stadium werden meer dan 3000 bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Dalweg ingediend.) Presentatie Dalweg Gaat de exploitatie van het nieuwe sport/zwemcomplex 1,9 miljoen gul den kosten? Zou een eerder exploita tieplaatje van bijna 1,2 miljoen gulden niet omgebogen worden naar de Soes ter gemeenteraads taakstellende begro ting van 900.000 gulden? Gaat een los entreekaartje voor het zwembad 5 a 6 gulden kosten? Was het niet zo dat een gemeentelijke commissie zeker wist dat een zwembad kaartje zo'n 3,50 gulden, beslist niet meer dan 4 gulden, zou kosten? Was er niet een extra verwarmd bad voor onze oudere inwoners gepland? Denkt u dat onze AOW-ers/sters een duur zwemkaartje kunnen betalen? Zwemmen was en is toch een sport die voor iedereen te beoefenen en te beta len moet zijn? Vindt u ook dat dat zo moet blijven? Denkt u ook dat voor bijstandsgezinnen het zwemmen in de toekomst, door du re entree's, onmogelijk wordt? Wat moet een zwembad met een groot restaurant als de gebruikers de en treeprijs zwembad net kunnen betalen? Vindt u dit alles een eerlijke en open in formatie, van uw kant, aan de Soester bevolking? In afwachting op uw antwoorden, op al mijn vragen, verblijf ik Hoogachtend. J. Broeckman-Harder aktief lid Vrienden Soester Natuurbad In een goed gevulde zaal van restau rant De Soester Duinen kregen don derdagavond 14 gidsen hun diploma uitgereikt. Een diploma om het na tuur- en milieubewustzijn te bevorde ren. Vanwege het verblijf van de IVN-voor- zitter, Henk Bosma, in Nieuw-Zeeland werd de avond geopend door de secre taris, Marcel Vossestein. Dat natuur en milieubesef nog niet overal zijn doorge drongen, maakte hij duidelijk aan de hand van de dreigende ontgronding in de Paltz. Ondanks het uitgraven van het tracé van de rijksweg A28 is er in Noordoost-Utrecht de komende jaren nog zo'n 900.000 m3 zand nodig. "Als van iedere meter zand één kruiwa gen voor de regio was behouden, was de ontgronding in de Paltz niet nodig ge weest", stelde de IVN-secretaris. Aan Met de komende feestdagen in het ver schiet, heeft juwelier Van der Weerd aan de Soesterbergsestraat voor een gouden verrassing gezorgd. Samen met collega's in het hele land heeft hij een sieraad laten ontwerpen en vervaardi gen, waarin de unieke karakteristieken van goud optimaal tot uiting worden gebracht. Gekozen is voor een gouden miniatuur versie van het eeuwige symbool van de liefde: een hart. Hierover zegt juwelier Van der Weerd: "Het hartje, een fan tastisch cadeau voor iedere vrouw, die men meer dan een goed hart toedraagt, is prachtig bewerkt. Maar dat is nog niet alles. De ontwerpers hebben in het har tje zes fraai geslepen zirconiastenen la ten zetten. Het resultaat is een flonke rend cadeau-idee, dat zeer betaalbaar is". "Tijdelijk kost het hartje maar f 49,50, dat mooi verpakt wordt als presentje. Als aanvullend cadeau kan men denken aan een gouden kettinkje, zodat de gou den verrassing helemaal compleet wordt. Wat die kettingen betreft ben ik uitermate breed gesorteerd. Net als mijn collega's maak ik met een raam- sticker kenbaar dat ik een juwelier ben die hart heeft voor gouden harten..." de hand van een kaart maakte hij de aantasting van het landgoed duidelijk. De afgraving komt direct langs de laan door de Paltz te liggen. Men wil de oude afgraving uitbreiden in de richting van het landhuis. Er staat toch maar een naaldbos op, dat niet zo gezond is. De lariks- en sparrebomen zijn vroeger tussen de beuken in geplant. Iedereen weet dat beuken weinig licht doorlaten. Vandaar dat de naaldbomen niet zo fraai zijn. Dat had een kind kunnen we ten. Daarom moeten er nu ook zo'n 130 oude beuken verdwijnen en ook de mooie beukenlanen. Als alleen dat ge bied zou worden afgegraven, zou men er 40 meter diep moeten graven. Dat zou tot 16 meter onder de zeespiegel zijn. Om toch aan de hoeveelheid zand te komen zal men de hele oude afgra ving flink dieper moeten maken. Het IVN vindt dat men niet de goede argumenten heeft. Ook zonder be stuurders en ambtenaren is het natuür- en milieubesef nog slecht ontwikkeld. Daarom is het bestuur blij met de en thousiaste groep nieuwe gidsen. Hij be dankte de leden, die de curssus hadden begeleid: Theo Kersten als coördinator en Bert Huisman, Rie Geleijnse en Gonnie van Wandelen. Indruk Daarna gaven Hennie Tiepel, Jennie Lammers en Gerda Berends een to neelstuk ten beste. In een parodie De nieuwe natuurgidsen gingen, mét hun diploma's, gezamenlijk op de foto. Foto: Goos van der Wilt. beeldden zij sigaretten paffend en ad vocaat lepelend met ieder een eigen dialect huisvrouwen uit, die met het IVN hadden kennis gemaakt. De char mes, deugden en ondeugden van de mede-IVN'ers passeerden de revue. De kwinkelerende vogels en vooral de bur- relende herten hadden enorme indruk op de dames gemaakt. Daarna volgde de diploma-uitreiking aan de nieuwe gidsen. Eén cursist, die door ziekte te veel gemist had, ontving een getuigschrift. De nieuwe medewer kers zijn: Gera Berends, Sjoerd Bom mel, Marie van Brummelen, Mariëtte Doyer, Cootje van Driel, Marcel Huij- ser, Rob Kloosterman, Gert-Jan Knoet, Jennie Lammers, Martien van Liempd, Jan ter Poorten, Ineke Stam, Hennie en Rob Tiepel en Gerrit Ver- befek. De hoofddocente, Marijke Schets, had voor ieder een persoonlijk woord. Vaak was dat ontleend aan het werkstuk, dat door de cursist was ge maakt. Op zijn beurt bedankte Theo Kersten Marijke Schets even uitgebreid als kleurrijk voor haar grote aandeel in het slagen van de cursus. Tot slot bedank ten de cursisten hun begeleiders en be geleidsters bij de cursus. Het IVN kan terugkijken pp een geslaagde en en thousiaste feestavond.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9