VBNEDE HOF Beeldend protest tegen schoolsluiting Kingma roept CDA-er Baks publiekelijk ter verantwoording over 'lek' Kees Boerkoel nr. 1 op PvdA-advieslijst Commissaris Adema verlaat korps Soest vervroegd AUTO VAM DOORN bij WASIEL STEITNER 68e JAARGANG NO. 15 WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 Na perspublicaties over Sinterklaas-affaire m WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Spruiten Augurken 349 |4m.PRSJS&MAXI-KEUS GLAS HANDEL Gemeente in beroep tegen ontgronding Jongen (13) gewond door ploffend vuurwerk PS en PvdA willen Schut aanpakken Kenmerk: vernieuwing én continuïteit Mede i.v.m. komendepolitie-reorganisatie Soest haalt succesje binnen Politiekorps groeit met 1,1 man dankzij gezinsleden VS-soldaten HET VLEESCENTRUM Maandagavond 18 december in 'Credo': Informatieavond over Bestemmingsplan Van Weedestraat Dinsdagavond 19 december in 'Darthuizen' Informatiebijeenkomst over Verkeersonderzoek Soestdijk-Oost Gebruikt of nieuw kopen: Alle modellen SEAT en HONDA 4UTO VAN DOORN schoenen SCHOEN-ADVISEURS ONROEREND GOED PAGINA 10 NIEUW Kom Karpetten Kijken Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Losse nummer 75 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postbank 126156 Een groot aantal leerlingen en leerkrachten van de scholen gemeenschap Eemland heeft gistermorgen lucht gegeven aan hun verontwaardiging over het besluit van het bestuur om de school al volgend jaar te sluiten. In een demonstratieve optocht gingen ze, voorzien van borden met niet mis te verstane mede delingen, van de school naar het gemeentehuis, waar handte keningen werden aangeboden met het protest aan onderwijs wethouder Jan Menne. Opmerkelijk was dat directeur Wim van Es, die zich heeft doen kennen als een verklaard tegenstander van de snelle sluiting, van het bestuur niet mocht meedoen aan de optocht, die direct na de Sinterklaasviering op de school begon. Behalve een spreekverbod heeft het bestuur hem dus ook een "loopverbod" opgelegd. De demonstranten voerden allerlei leuzen mee, zoals: "Eem land moet blijven", "Versluis (de voorzitter, red.), als 't je niet bevalt ga dan naar huis", "Gooi het bestuur over de balk", "Oostblok schaft z wijgplicht af, het bestuur voert het in "Wij zijn geen wegwerp-kinderen "en nog veel meer "beeldend taal gebruik De tocht verliep zonder problemen. Op de foto een deel van de optocht, voor het vertrek, waarbij zich later nog een aanzienlijk deel van de schoolbevolking zou voegen. Meer nieuws over de ontwikkelingen rondom de school elders in deze krant. Heeft het CDA-raadslid Johan Baks nu wél of niet vertrouwelijke informa tie over de achtergronden van de Sin terklaas-affaire doorgespeeld naar Soester Courant-columnist Arie Wan delaar? Waarom heeft deze op zijn beurt een journalistieke hoofdwet overtreden door zijn bron niet te be schermen? Deze vragen stonden vori ge week centraal tijdens de discussie in de raadscommissie Welzijn, waar voorzitter wethouder Frans Kingma Baks publiekelijk ter verantwoording riep. Baks wees de "verdachtmakin gen" van de hand en wilde geen ver antwoordelijkheid nemen voor de in terpretatie van de feiten, door Wande laar in diens wekelijkse column "Rondje Soest" opgesomd. Kingma verraste de commissie en de pers compleet met zijn verklaring in het openbare deel van de vergadering, waarin hij constateerde dat in de co lumn op z'n minst de indruk was gewekt dat een van de raadsleden de informatie over de in opspraak geraakte welzijns werker, die voor Sinterklaas zou spelen, naar buiten had gebracht. Hij stelde vast dat dat Baks moest zijn, gezien het feit dat Wandelaar hem met naam en toe naam noemde. Volgens Kingma was het 't beste om de ze kwestie dan ook maar in het open baar ter sprake te brengen. Hij citeerde met instemming een commentaar uit de Soester Courant, waarin wordt gesteld dat de affaire extra dubieus is geworden nu mensen met duistere motieven of om een heldenrol te spelen zich pp de zaak hadden gestort. Kingma wilde 't daarbij laten, maar kreeg zowat de hele com missie over zich heen, die nu ook wel een duit in het zakje wilde doen. Bert Krijger (WD) en Leidje Tomas sen (PS) lieten weten ook geschokt te zijn, terwijl de commissie eerst "zo veel zelfrespect had getoond door de kop dicht te houden, maar dat de zaken nu toch door elkaar waren gaan lopen" (Krijger), en Tomassen hield het erop dat nu zonneklaar was wie het "lek" was. Pikant is dat Baks nog geen jaar ge leden nogal wat stampij maakte over "lekken", omdat hij Boerkoel (PvdA) had betrapt op het kopiëren van ver trouwelijke stukken en daarmee nar buiten was gekomen. De zaak liep toen met een sisser af. Onthutst Baks toonde zich onthutst en wilde van Kingma horen of die zijn uitspraken na mens het College had gedaan. "Waar om hebt u mij niet eerder aangespro ken, en waarom stelt u dit niet in een be sloten vergadering aan de orde? Ik ben ervan overtuigd dat ik niet heb gelekt," aldus Baks. "Nee," antwoordde Kingma. "Het lék is blijkbaar Arie Wandelaar." "Maar in de dagbladen stond het al veel eerder," repliceerde Baks, waarbij To massen overigens aantekende dat vol gens de column Baks al op donderdag aan Wandelaar had verteld wat er aan de hand was. Baks wilde niet ingaan op de vraag of Wandelaar de feiten juist had weerge geven. "Dat verhaal is mijn verant woordelijkheid niet." Na afloop liet hij overigens weten zich er ook niet van te distantiëren. 'Hypocriet'' Kingma antwoordde Baks dat hij niet namens het college, maar persoonlijk en als verantwoordelijk portefeuille houder had gesproken. Baks nam hem dat hoogst kwalijk. "De affaire is al maanden onderwerp van gesprek na de raadsvergaderingen, in de Knollentuin. Het is hypocriet mij nu de zwarte piet toe te spelen." De WD-fractie nam bij monde van Marijke Weidema opmerkelijk snel ge noegen met Baks' verklaring. Volgens haar hadden "mensen uit de bevolking" met de kranten gebeld, en was er daarna een ingewikkeld kluwen van gebeurte nissen ontstaan. Kingma accepteerde Baks' ontkenning overigens met grote souplesse: "Als u zegt dat u de informa tie niet heeft doorgespeeld, dan noteren we die mededeling." Hij nodigde Baks vervolgens uit zelf stappen te onderne men tegen degene die de indruk had ge wekt dat Baks wél had gelekt. Baks' fractiegenoot Romke Wijmenga net 750 gram >-2ÏS pot 1700 ml. ngen geldig U plust en U mint in een aantal tabellen óf U die ramen nu wel zult bestellen. U droomt van een prijs en denkt veel te grijs. Laat Van Ede uw man zijn en uw plannen versnellen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! De politieke fracties van de commissie Ruimtelijke Ordening zijn eensgezind van mening dat de gemeente in beroep moet gaan tegen de beslissing van Ge deputeerde Staten tot nieuwe zandaf gravingen op de Paltz. Raadslid Joop Ebbers (VVD) vond dat, mochten de zandafgravingen er toch komen, de provincie moet zorgen dat de herbeplanting bestaat uit gemengd bos. Hij zei het geen goed idee te vinden om alleen snelgroeiende douglasspar- ren te planten. Wethouder Günther Plomp gaf wat schoorvoetend aan de mening van de Commissie toe. Hij gaf de gemeente bij een beroepsprocedure weinig kans. "Bovendien kunnen we het geld goed gebruiken. Wel blijf ook ik van mening dat bepaalde waarden worden aange tast", zei de wethouder. Het beroep zal voor 10 december wor den ingediend bij de Raad van State. Een 13-jarige jongen uit Baarn is maan dagavond gewond geraakt toen hij een "strijker" afstak en die in zijn hand hield. Hij kreeg brandwonden op zijn hand en aan zijn gezicht. Hij had het vuurwerk op de Torenlaan gevonden en het onderweg afgestoken. Aanvankelijk fietste hij door, maar op de Soesterbergsestraat vervoegde hij zich bij een garage met het verzoek om hulp. De gewaarschuwde politie bracht hem naar de polikliniek van Zonneglo ren, waar hij werd behandeld. 'Garagebedrijf Schut aan de Indus trieweg moet worden aangepakt.' Dat vonden Wil Stekelenbnrg (PvdA) en Jan Visser (Progressief Soest) dins dagavond tijdens de commissieverga dering Ruimtelijke Ordening. Volgens de twee raadsleden parkeert het garagebedrijf regelmatig auto's op de stoep. Schut heeft hiervoor al een paar keer een waarschuwing gehad en ook zijn er al een paar maal auto's weg gesleept die op bet trottoir waren ge parkeerd. Volgens een ambtenaar kan de ge meente Soest hier niets aan doen omdat de opsporing van overtredingen in het kader van'de afvalstoffenwet een zaak van de provincie is. Daar zou niet vol doende mankracht zijn om een effectie ve controle uit te oefenen. Wil Stekelenburg bestreed dit. Volgens haar moet er via de Algemene Politie Verordening een mogelijkheid zijn om actie te ondernemen tegen Schut. Johan Baks CDA liet weten "sprakeloos" te zijn over de gang van zaken. Hij vond dat Kingma te ver was gegaan door conclusies te trek ken zonder zeker te weten dat hij zich baseerde op geloofwaardige informatie en kondigde aan dat de CDA-fractie over een en ander "diepgaand" zou gaan discussiëren. 'Niet doorsudderen' Kingma bestreed dat hij absolute con clusies had getrokken, maar dat hij de zaak niet anders had kunnen aanpak ken dan hij had gedaan, in het belang van iedereen, zodat Baks ook in het openbaar kon reageren en de kwestie niet in de wandelgangen zou blijven doorsudderen. "Als Baks zegt dat hij zorgvuldig is omgegaan met vertrouwe lijke informatie, dan moet ik dat accep teren." Johan Baks toonde zich achteraf wel blij met de loop die de discussie had geno men. "U overviel me wel, maar ik stel het toch op prijs dat ik een verkeerde in druk heb kunnen wegnemen, want op geruchten is moeilijk te reageren." Hij liet verder weten zelf nog pogingen te hebben ondernomen om de publicatie in een van de dagbladen tegen te hou den en zou in de fractie nog bespreken op welke wijze de onterechte verdacht makingen in de krant weersproken zou den moeten worden. Kingma sloot de discussie af met de vaststelling dat de commissieleden elkaar weer recht in de ogen konden kijken. Alom verbazing over het feit dat Baks zijn politieke hoofd slechts ternauwer nood kon redden uit de strop die hem in de column was geknoopt. WD-frac- tievoorzitter Bert Krijger had overigens een weinig vleiend oordeel over de journalistieke inzichten van de colum nist. "Als journalisten niet goed om gaan met informatie is het allemaal niet bij te houden. Een column die onder pseudoniem wordt geschreven ver trouw ik sowieso voor geen cent..." De onafhankelijke commissie die de leden van de PvdA gaat adviseren over de kandidaatstelling voor de gemeen teraadsverkiezingen heeft de huidige fractievoorzitter, Kees Boerkoel, op de eerste plaats van de advieslijst gezet. Frans Kingma, de PvdA-wethouder, neemt de tweede plaats in. Dat is de enigszins verrassende uit komst van de beraadslagingen binnen de commissie, die maandagavond wer den afgerond. Volgens Raymond van Gelder, oud-fractievoorzitter en woordvoerder van de éommissie, vallen aan de positionering op de advieslijst geen bijzondere politieke gevolgtrek kingen te ontlenen. In het verleden is het wel vaker voorgekomen dat de wet houder de PvdA heeft sinds jaar en dag een zetel in het College van B. W. - niet ook de lijsttrekker was. Boerkoel vertegenwoordigt binnen de Soester PvdA vooral het element van de "vernieuwing"; Kingma is meer de re presentant van de "continuïteit", en met beide thema's gaat de PvdA de ver kiezingen in, aldus Van Gelder. De ad vieslijst is openbaar gemaakt omdat de pers er anders tóch wel achter zou ko men, redeneert de commissie. Van Gelder weerspreekt met klem dat de PvdA door Kingma op de tweede plaats te zetten afstand wil nemen van het Collegebeleid, zoals dat mede door hem vorm is gegeven. Dergelijke over wegingen hebben bij de VVD wel een rol gespeeld; daar heeft men wethouder Plomp op de tweede plaats gezet omdat deze zijn handen minder vrij heeft dan fractievoorzitter Bert Krijger. "Het Collegebeleid is nooit identiek aan het PvdA-beleid; we gaan de verkiezingen in met ons eigen programma," bena drukt Van Gelder. Verdiensten Kingma staat hoog op de lijst door zijn verdiensten als wethouder; tevens be- Kees Boerkoel (PvdA). vestigt die positie zijn belangrijke rol voor de PvdA. Dat Boerkoel op de eer ste plaats staat maakt duidelijk dat de PvdA een ietsje meer waarde hecht aan het element "vernieuwing". Als er twee mensen op de eerste plaats hadden kun nen staan had de commissie zowel Boerkoel als Kingma daar gezet. King ma is overigens opnieuw beschikbaar voor het wethouderschap. De derde plaats is voor Wil Stekelen burg en bij de invulling van de vierde en de vijfde plaats hanteert de commissies opnieuw de afweging continuïteit of vernieuwing, waarbij het laatste ele ment weer de doorslag geeft. Op de vierde plaats staat Saskia ten Hove, nu nog fractiemedewerkster van de PvdA- Statenfractie; de vijfde is voor het zit tende raadslid Jan Dan vers. Op deze wijze is de nieuwe PvdA-fractie in elk Commissaris J.K. Adema, de korps chef van de Soester politie, zal binnen afzienbare tijd zijn functie neerleggen. Hij zal gebruik maken van de moge lijkheid tot vervroegde uittreding en wel voor de datum van 1 juli volgend jaar. Een en ander is in goed overleg met burgemeester De Widt besloten. Een en ander staat niet los van de ko mende politie-reorganisatie, waartoe in het regeerakkoord van het nieuwe kabi net afspraken zijn gemaakt, en die neer komen op de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie in regionale korp sen. De daarmee samenhangende wijzi gingen op het gebied van rechtspositie en financiering zijn ingrijpend, heeft Adema deze week aan de politie-mede- werkers laten weten. Verschillende po litiediensten zullen "gedecentraliseerd" worden, maar de directe betrokkenheid van de gemeente bij de "eigen" politie wordt geringer, al zal de schaalvergro ting ook voordelen bieden. Adema wijst er in zijn verklaring op dat de regio Utrecht, waaronder Soest res- De minister van Binnenlandse Zaken gaat alsnog akkoord met de uitbrei ding van het Soester politiekorps, in verband met de aanwezigheid van de gezinsleden van Amerikaanse militai ren. De minister erkent dat de Vreem delingendienst daardoor te maken heeft met een hogere werkdruk. Dat blijkt uit de brief die de directeur politie vorige week aan de burgemees ter heeft gestuurd. Het korps mag wor den uitgebreid met een "extra contin gent van 1,1 hoofden", zoals het om schreven staat, met als toevoeging: "1 hoofd -f overhead van 11 Vanuit de gemeenteraad was per "raadbrede" motie bij de minister op deze uitbrei ding aangedrongen. Overigens heeft Soest nog niet hele maal zijn zin gekregen, want er was ook om uitbreiding van het korps gevraagd vanwege de "decentrale ligging van Soesterberg ten opzichte van Soest met een concentratie van Amerikanen in een woonwijk aldaar, alsmede de aan wezigheid van de vliegbasis Soester berg". In dit argument gaat het dus niet zozeer om de gezinsleden als wel om de VS-militairen zelf. De minister vindt dat de gemeente wat dit betreft maar een beroep moet doen op de hardheidsclausule, die wordt op genomen in het nieuwe verdeelsysteem voor de politie. De gemeente moet dan nog wel even aantonen dat er in dit ver band sprake is van een aanmerkelijk ho gere werkdruk dan de voorspelde. De beschikking over de politiesterkte voor 1990 zal nu in elk geval worden aangepast en Soest kan binnenkort een extra man (of vrouw?) aanstellen bij de Vreemdelingendienst. sorteert, op initiatief van burgemeester Vos van de stad Utrecht, als proefge bied voor de nieuwe samenwerking zal dienen. Een en ander is aan de minister van Binnenlandse Zaken voorgelegd. Op korte, maar zeker op middellange termijn zal er sprake zijn van een be leidswijziging binnen het Soester korps," aldus Adema. "De organisatie moet worden aangepast. Ook het con venant met de gemeenteraad moet wor den herzien." Historische belasting De commissaris knoopt daaraan de me dedeling vast dat hij in goed overleg met de burgemeester heeft besloten ver vroegd Vit te treden. Deze regeling geldt voorlopig tot 1 juli 1990. "Wel heb ik aangeboden tot de datum dat een nieu we korpschef zich aandient aan dit korps leiding te blijven geven. Ik acht het gewenst, gezien mijn inzichten ten aanzien van de lokale politiezorg, dat een nieuwe kracht zonder historische belasting dit vernieuwingsproces zal gaan uitvoeren," aldus de commissaris. Adema (57) is sinds 15 jaar korpschef van de Soester politie. Voor zijn komst naar Soest, in 1975, was hij hoofdin specteur in Amsterdam. De commissa ris geniet de vrijwel unanieme waarde ring van zijn mensen. Binnen het korps heeft men dan ook met grote teleurstel ling op het nieuws gereageerd. De commissaris heeft te kennen gege ven de eerstkomende week geen com mentaar op zijn besluit te willen geven DEZE WEEK BIJ BIEFSTUK o-l 50 KiloZl SCHOUDER- ROLLADE Kiloy?u Voor uw huisdier: Mager runderhart «25 Kilo *f- Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17,00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 -1 24 77 In gebouw Credo, Julianalaan, wordt op maandag 18 december 's avonds om 20.00 uur een infor matieavond gehouden over het be stemmingsplan Van Weedestraat. Het concept-plan kan men vanaf he den inzien in het gemeentelijk IN- FOrmatiecentrum (elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur). Tot vrij dag 5 januari 1990 kan men schrifte lijk inspraakreakties aan het College van Burgemeester en Wethouders doen toekomen. Het plangebied wordt globaal noor delijk begrensd door de Korte Brink- weg, ten oosten door de spoorlijn en de Raadhuisstraat, ten zuiden door de Beatrixlaan en ten westen door de Anna Paulownalaan. In het plangebied is onder meer de recente reconstructie van de Van Weedestraat opgenomen, de be staande winkelvestigingen vastge legd, het bouwplan lokatie Linden- hof ingepast, voor het terrein van de gemeenteafdeling Burgerzaken aan de Van Weedestraat de bestemming kantoren opgenomen, waarbij voor het hele terrein een wijzigingsbe voegdheid voor de bestemming 'winkels in één laag met bovenwo ningen in 2 lagen' is opgenomen en voor het huidige raadhuisterrein de globale bestemming woongebied. In restaurant Darthuizen, Prins Hen driklaan, wordt op dinsdag 19 de cember een informatiebijeenkomst gehouden over de resultaten van het Verkeersonderzoek Soestdijk-Oost. Geïnteresseerden kunnen op een door hen zelf te bepalen tijdstip tus sen 16.00 en 18.00 en tussen 19.00 en 21.30 uur de bijeenkomst bezoe ken en de tekeningen bekijken. Het rapport van het Verkeersonderzoek is vanaf maandag 11 december in te zien bij het gemeentelijk INFOrma- tiecentrum. Het rapport heeft betrekking op het gebied dat begrensd wordt door het Nassauplantsoen, Van Weedestraat, Steenhoffstraat, Dahveg, Beuken laan, W. Pyrmontlaan en Nassau- laan. Tijdens het bezoek aan de bijeen komst op dinsdag 19 december kan men via een enquêteformulier de mening over de resultaten van het verkeersonderzoek geven. De inge vulde formulieren dient men voor woensdag 10 januari 1990 in te leve ren bij het gemeentelijk INFOrma- tiecentrum, Steenhoffstraat 9a. Vanaf woensdag 20 december liggen de enquêteformulieren ook in het IN- FOrmatiecentrum voor hen die niet in de gelegenheid zijn de informatie bijeenkomst te bezoeken. geval verzekerd van twee vrouwen op verkiesbare plaatsen. Omdat de advies lijst wordt aangevoerd door twee man nen zijn de 3e en 4e plaats weer voor vrouwen gereserveerd. Zes zetels? De commissie twijfelt er overigens niet aan dat de PvdA royaal de vijf zetels zal halen, en misschien zelfs een zesde. In dat geval is oud-voorzitter Jopie Broersma - de derde vrouw in de top van de advieslijst - in de markt voor de ze zetel. Zij passeert daarmee Ans Mann, nu nog "eerste opvolger", die naar de zevende plaats verhuist. De rest van de advieslijst wordt gevuld door achtereenvolgens Erik Bouma (thans bestuurslid), Halil Sert (vertegenwoor diger Turkse kiezers), Chris Uiterwijk (toevoeging overbodig), Wil Teuling (voorzitter Volksuniversiteit) en Tonny Haars (fractie-assistente), die geen van allen tot de "serieuze" kanshebbers moeten worden gerekend. Overigens zulle'n de leden zich nog moeten uitspreken over de definitieve lijst. Dat gebeurt op 12 december tij dens een besloten vergadering. De commissie zal niet verrast zijn als de le denvergadering hier en daar nog wijzi gingen in de volgorde aanbrengt. "Dat is wel vaker gebeurd," aldus Van Gel der. Lijst De advieslijst die de commissie de leden deze week voorlegt ziet er dus als volgt uit: 1. Kees Boerkoel 2. Frans Kingma 3. Wil Stekelenburg 4. Saskia ten Hove 5. Jan Dan vers 6. Jopie Broersma 7. Ans Mann 8. Erik Bouma 9. Halil Sert 10. Chris Uiterwijk 11. Wil Teuling 12. Tonny Haars (voor alle zekerheid) Gevarieerd aanbod occasions en hoge inruilprijzen ook "natuurlijk" bij Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155 2 17 19 Op zoek naar zekerheid, service en garantie? Raadpleeg pagina 11 pagina van BREUKELEN bv m 5 Winkelpromenade Laanstraat 95-97 - Baarn Tel. 02154-1 3387 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op ,t Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1