Hulleman opfiek 0//GH UJ D KMH MET HET OOG OP UW BRIL. LEKKERWE 4> Een bril moet niet alleen goed ogen, maar ook goed neuzen Eemland, oerhollands en rijk aan historie lbrilmodef Q9 Donker is deze maand in meer dan één opzicht gespecialiseerd ineen "goed glas"... Varilux Multi-Design van Essilor. f/wr Postzegel- Muntenbeurs 'Oud Soest' twee weekeinden gesloten Gemeenteraad vergadert Deel 12 van de 'Lekker Weg'-toergidsen in Het Eemland #van BrTuKELEN bv% HYPOTHEKEN VASTGOED ASSURANTIËN 'OENSDAG 13 DECEMBFR 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 is het echter wel te danken dat de stad nog een prachtige karakteristieke stads kern bezit met vele honderden monu- Toen de bril met twee glazen eenmaal was uitgevonden, heeft men de meest ingenieuze constructies bedacht om hem permanent op de goede plek voor de ogen te houden. Linten, banden, maskers met ingebouwde bril en prui ken met ophang-haakjes aan de voor zijde. Niets beviel, tot halverwege de achttiende eeuw de brillepoot werd uitgevonden. Deze klemde eerst tegen de slapen, maar werd steeds verder verlengd, totdat het oor als ideaal steunpunt werd ontdekt. Het heden daagse montuur was er, maar had nog vele jaren de status van lelijke kijk- prothese. Deugdelijkheid stond voor op, net als een houten been voor inva liden. Pas veel later ging men de weg op die niet alleen een technisch maar ook psychisch doel diende. Het ging er daarbij niet alleen om zo weinig moge lijk op te vallen. Het montuur bleek echter ook allerlei mogelijkheden te bieden om het uiterlijk van het gezicht wat bij te sturen en te verfraaien. Zo kan een vrij lang gezicht door het mon tuur een breedte-accent krijgen. Een flink ontwikkelde kaakpartij kan ge flatteerd worden met een fors aan doend montuur met zware poot. Een donkere brede brug maakt een kleine wipneus mooi slank en klassiek. En zo rijgen de mogelijkheden zich aaneen. Mode-ontwerpers hebben dit ingezien en de bril tot belangrijk accessoire ver heven. De kijk-prothese die vele jaren mee moest werd een gewoon kleding stuk van beperkte levensduur. Goed voor de ogen die de juiste aandacht kregen en beter passend in deze tijd. In die kledinghoek voelt de bril zich thuis. Naast het doodgewone goed draagbare confectiewerk, worden er ook modieuze creaties op de markt losgelaten. Er wordt in de publiciteit geroepen dat brillen passen leuk is, net zoals je schoenen of hoofddeksels uit probeert. De vergelijking met kleding is nog verder door te trekken als we denken aan zonne-, sport-, werk-, vei ligheids-, kinder- en zelfs uitgaansbril- len. Vakman De opticiën heeft het vak uitgebreid in de richting van de mode. Hij kent als Heeft u een leesprobleem èn een probleem om in de verte goed te zien? Wie goed wil zien van dichtbij tot veraf door één en dezelfde bril is ronduit het beste af met Varilux Multi-Design' glazen van Essilor. Kom eens bij ons langs en wij leggen u graag uit waarom. Zien begint met Essilor. GSSILOR SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT8 - 3761 CM SOEST - TELEFOON 02155-1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten. I RUIME KOLLEKTIE MONTUREN IN ALLE PRIJSKLASSEN ZEISS - RODENSTOCK - MENRAD JILL SANDER - CAZAL - LA FONT speciaal optiek I Ijl winkelkring van weedestraat - soest tei. 17120 De opticiën kent als geen ander het belang van pasvorm. geen ander de correctiemogelijkheden die het gezicht door een brilmontuur worden geboden. Door zijn technische achtergrond kent hij echter ook de be perkingen die soms inherent zijn aan de benodigde glazen. Hij kent als geen an der de belangrijkheid van pasvorm. Hij weet welke problemen er voor de neus kunnen ontstaan als de druk niet goed wordt opgevangen en wat de ogen heb ben te lijden als ze niet echt comfortabel kunnen kijken. De opticiën is de vak man die de fabrieksglazen passend maakt in het gewenste montuur en die dat montuur afstelt op het gezicht van de cliënt. Zijn vakmanschap zorgt ervoor dat de ogen ook krijgen wat de oogarts heeft voorgeschreven, of wat hijzelf heeft ge meten en bij de fabriek besteld. De ser vice van de opticiën is erop gericht die afpassing ook in latere jaren nog in stand te houden. Niet alleen op techni sche gebied, maar ook als het (ge)zicht van cliënt of de mode verandert. Er begint een tendens te ontstaan, waarbij duidelijk wordt dat een bezoek aan de opticiën eens in de twee jaar aan te bevelen is voor ieder die het eerlijk meent met zijn ogen. Hoewel enigszins in de verte, is het te vergelijken met de tendens die men bij de tandarts kent. Als je eenmaal per half jaat gaat, zou den eventuele problemen vroegtijdig ontdekt en behandeld kunnen worden. Uit Amerika komt de tendens over waaien, eens in de twee jaar een bezoek aan de opticiën te brengen. Bij Zeiss Nederland gaat men er van uit dat die termijn hier ook zal inburgeren. Door de intensieve kontakten die men met de opticiëns in ons land heeft, komt datzelfde beeld naar voren. De goede opticiën verkoopt zijn cliënten echt niet elke keer een nieuwe bril, maar waar schuwt wel wanneer volgens hem een verandering wenselijk is. En wat mis schien nog wel belangrijker is: de goede opticiën stuurt zijn cliënt ogenblikkelijk door naar de oogarts als hij iets onregel matigs ontdekt. Samenhang Zeiss Nederland werkt reeds meer dan een eeuw van uit een "stichtingsgedach- De eerstvolgende beurs zal worden ge houden op zaterdag 16 december 1989, van 10.00 tot 16.00 uur, in de kantine van de Zinzendorf-Mavo, vlak bij het Zeister Slot; er is ruime parkeergele genheid. De organisatoren rekenen weer op grote belangstelling en hebben bovendien voor elke vijftigste bezoeker een leuke verrassing klaarliggen. Museum Oud Soest aan de Steenhoff- straat 46 (Artishockgebouw) zal de ko mende feest-weekeinden gesloten blij ven. Dit houdt in dat bezoekers er ko mende zaterdag en zondag (16 en 17 december) nog de vaste tentoonstelling kunnen bezichtigen, plus de speciale af- scheidstentoonstelling van de Soester kunstschilder Sebo Detmers, maar daarna pas weer op nieuwjaarsdag - steeds van 13.30 - 17.00 uur. In het Museum zal ook de nieuwe mu seumjaarkaart te koop zijn. Deze kaart geeft gratis toegang tot een groot aantal Nederlandse musea, van groot tot klein, ook tot het Museum Oud Soest zelf. De Detmers-tentoonstelling blijkt veel belangstelling te trekken. Het aantal bezoekers is ruim boven verwachting en verschillende tekeningen en schilderij en zijn inmiddels van eigenaar verwis seld. De gaten die deze verkoop in de expositie heeft doen ontstaan, zijn voortdurend opgevuld met werken uit het privé-bezit van de schilder, zodat bezoekers onverminderd een volledig beeld van Detmers werk geboden wordt. Op donderdag 21 december vindt de openbare raadsvergadering plaats, aan vang 19.30 uur, in de aula van het Griftland college aan de Noorderweg 79. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 23 ok tober 1989. K bb 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 89-205: Tussentijds bericht II - 1989. 5. Voorstel 89-144: tot vaststelling van de "Rechtspositieregeling Vrij willigers bij de gemeentelijke Brandweer van Soest" en tot wijziging van de "Vergoedingsregeling vrij willigers bij de gemeentelijke Brandweer". 6. Voorstel 89-194: tot wijziging van bijlage I en III in de "bezoldigings verordening 1988". 7. Voorstel 89-196: tot wijziging van de Verordening behandeling AROB-bezwaarschriften Soest. 8. Voorstel 89-197: tot te treden als lid van het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid. 9. Voorstel 89-204: tot het sluiten van een overeenkomst tot het door geven op de CAI van de kabelkrant. 10. Voorstel 89-198: tot het aangaan van een vaste geldlening ad f 10.000.000,00. 11. Voorstel 89-200: - tot het opheffen van het gemeentelijk kampeer terrein en het verkopen van een terrein van circa 2,23 ha. aan de heer G. Faassen te Soest; - tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van een 50% bijdragen in de kosten van de aanleg van een riolering tot een maximum van f 10.000,00. 12. Voorstel 89-164: tot sluiting van stortkokers bij flats en het beschik baar stellen van een krediet voor de plaatsing van cocons (en containers). 13. Voorstel 89-201: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van mini-containers. 14. Voorstel 89-206: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de vervanging van een graafmachine. 15. Voorstel 89-199: tot verhuur van een perceel grond, gelegen aan de Parallelweg aan de Koninklijke Nederlandse Ver eniging E.H.B.O. afdeling Soest. 16. Voorstel 89-202: tot verkoop van een strookje grond gelegen voor het perceel Soesterbergsestraat 2 aan Auto Rooy Soest B.V. 17. Voorstel 89-203: tot verkoop van een perceel grond aan het Zwarte Wegje te Soesterberg aan de heer G.H. Köhnke te Soest. 18. Voorstel 89-208: tot verpachting van agrarische gronden in 1990, alsmede voorstel tot delegatie van de bevoegdheid van de raad tot het aanpassen van de pachtsom men. 19. Voorstel 89-195: tot aanwijzing vertegenwoordiging in de Gemeen schappelijke regeling Utrechtse Bestuursacademie. De stukken kan men inzien in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum, Steenhoffstraat 9a. De Eem is de enige rivier die in Neder land zijn bron en monding heeft. Langs die rivier wordt de lezer van het boekje "Lekker Weg in Eemland' meegevoerd door Eemland, van Amersfoort, Soest, Baarn en het unie ke Weidevogelgebied, naar Bunscho ten-Spakenburg. En dan blijkt dat dit vrij onbekende gedeelte van Neder land rijk is aan natuurschoon en histo rie. Amersfoort is eigenlijk pas deze eeuw ontworsteld aan een winterslaap. Nu is het een swingende stad, maar in de voorbije eeuwen was het arm, zonder AK A. A. van Breukelen B.V. Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest 02155-17962/23789 SOEST Gerrit van de Veenstraat Vrijstaande bungalow met garage, c.v. en vrije tuin. Ind.: ruime entree, sfeervolle zitkamer met niveauver schil en open haard, badkamer met toilet en wastafelcombinatie, 3 ruime slaapkamers met veel kastruimte. Moderne keuken met veel bergruimte en afzetmogelijkheden. Degarage is vanuit de woning zelf te bereiken en in de garage bevindt zich tevens de c.v.-ruimte. Gevraagde koopsom f 369.000,-. industrie die welvaart bracht. Daaraan menten, waaronder de befaamde Muurhuizen. Aan de orde komen ook de enige Beiaardschool van Nederland, in Amersfoort gevestigd, de gerestau reerde oude Mannenzaal in het mu seum Flehite en het bierbrouwerijmu seum De Drie Ringen. Van Baarn worden onder andere het Oranjemuseum, kasteel Groeneveld en de bosrijke natuurgebieden beschre- ven. Een opmerkelijk gebied in het Eemland is zeker het Weidevogelge bied tussen de rijksweg Amersfoort- Amsterdam en het IJsselmeer. Hierin is in vele tientallen jaren weinig veran derd en daarom is het een favoriete plek van bijzondere vogelsoorten. Soest Soest staat centraal in het aktie-week- einde na de uitzending van het TV-pro- gramma op vrijdag 10 november. Een deel van de opbrengst van de toergids gaat naar de stichting De Paarden kamp, een 'paardenrusthuis'. Boeren paarden, herenpaarden en schillen paarden kunnen hier rustig wachten tot hun tijd gekomen is. De 96-pagina's tellende kleurige 'Lek ker Weg' toergidsen sluiten aan bij het gelijknamige KRO televisieprogramma (vrijdags, 18.40 uur, Nederland 1). De gids over Eemland is deel 12 in de serie. Eerder verschenen toergidsen over De dorpen van Emmen, het eiland van Dordrecht, het Geuldal, de Friese Wouden, de Baronie van Breda, Flevo land, Den Haag aan Zee, het Hogeland, Walcheren, Rotterdam en Amsterdam. Uitgangspunt voor programma en toer gidsen vormen onbekende toeristische en rekreatieve mogelijkheden. In elke gids vindt men kaarten van het betref fende gebied. Nuttige handleiding Door zijn opzet is de gids een nuttige handleiding bij een bezoek aan stad of streek, hoewel hij zich ook met plezier laat lezen door wie meer wil weten van de historie van ons land. Op verhalende wijze en aan de hand van anekdotes schetsen Chris Houtman en fotograaf Robert Jongbloed een opmerkelijk beeld. Alle 'Lekker Weg' toergidsen zijn op gezet volgens een herkenbaar stramien; zif geven een beeld van de geschiedenis van stad of streek, de kuituur en de toe- ristisch-rekreatieve mogelijkheden. Daarnaast vindt men in de gids veel fei telijke informatie over openingstijden, bezienswaardigheden, overnachtings mogelijkheden en fiets- en wandelrou tes. Andere toergidsen die dit jaar nog ver schijnen zijn: Lekker Weg in het Rijk van Nijmegen, Lekker Weg in Scher mer, Beemster en Wormer en Lekker Weg in noordoost Twente. De serie loopt volgend jaar door: in 1990 rollen opnieuw vijftien toergidsen van de pers. De gidsen zijn verkrijgbaar bij de WV's, ANWB-kantoren en boekhan dels en kosten f 14,95 per stuk. Wie aan sport doet leest de Soester Courant w ZUIDPROMENADE TELEFOON 12874 Zou het niet leuk zijn, zo dachten wij, om in de feestmaand december eens iets extra's te doen voor onze klanten. December is een maand waarin men vooral iets extra's doet voor z'n relaties en daarom bieden wij iedere koper van een komplete bril, én natuurlijk iedereen die een paar contactlenzen aanschaft, een feestelijke fles wijn aan. Naar eigen keuze uiteraard, rood of wit, want keus bent u bij Donker immers al jaren gewend. Daarom staan er twee verrukkelijke soorten klaar: een frisfruitige Beaujolais Primeur, of een zonnige Moezelwijn. Zomaar, van ons voor u, als aardigheidje brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155-1 86 26 te" - zeg maar: bedrijfsfilosofie van de grondvester - die zegt dat je als produ cent niet op de eigen kennis mag gaan zitten. Het bedrijf produceert het totale ogenassortiment van bril, contactlens en montuur omdat men deze samen hang zeer belangrijk vindt. De gedach ten oVer die samenhang worden inten sief overgedragen op de client-opticiën in allerlei mailings en bijeenkomsten. Bij Zeiss gaat men er vanuit dat dit in tensief en in alle openheid met elkaar omgaan een uitstekende markt-oriën- tatie oplevert en dat die oriëntatie er tot nu toe voor heeft gezorgd dat er geen achteruitgang is geconstateerd, maar stabiliteit op deze toch wel zeer onrustig geworden markt. De nieuwste service aan opticiën en cliënt is het aanreiken van algemene oriënterende informatie, omdat men anders door de bomen het bos niet meer ziet. Als je een niet goed zittend kle dingstuk koopt, dan gooi je het weg of je laat het in de kast hangen. Het "kle dingstuk" bril heeft het nadeel dat je niet altijd voelt en ziet dat de keus of af werking niet optimaal is geweest. Extra consumenteninformatie is voor de cliënt geen overbodige luxe en bezorgt de opticiën gesprekspartners die weten wat ze kunnen vragen. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Oogdrukmeting en nu ook computerrefractie

Soester Courant | 1989 | | pagina 15