rZ/TdfiZ. i il kabeikrant aru6hocK ■k* WIN EEN SUPERTAART/ i Ip&- WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDAG Fractieberaad Progressief Soest Zaterdag 16 december in C-drie: Jeugdtheater De Zwarte Hand met 'Ridder Unkenstein' - wrt Trio Berend van den Berg Jazz op 17 december in C-drie Kerstmarkt in Emmakerk Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Vakantiegangers Soest Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Kerstviering katholieke ouderen Tentoonstelling cursisten Jan de Kok Expositie Riet Boon in 't Zwaantje „F V Kerstbingo bij Vrije Vogels KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Speeldoos 'Alleen' door Luk Wijns Tien kleine negertjes' door Hollandse Comedie Filmhuis: 'De Stoom wals en de Viool' Kinderprogramma! 'De Rode ballon' Circus Skunk v I -r Cultureel Creatief Centrum Expositie In het witte café is de expositieruimte wederom ingericht voor onze cursisten. Het zijn de cursisten die van de zomer een week lang de cursus tekenen en schilderen hebben gevolgd bij docente Ellen Groenendijk. Tussen de tekenin gen en schilderijen in diverse technie ken hangen een aantal foto's. Die geven een indruk van de gezellige sfeer tijdens de cursus. Het was in die tijd prachtig weer en er werd daarom op lokatie ge tekend. De foto's zijn genomen bij een van de cursisten thuis. Deze expositie duurt tot 22 december. Vanaf 7 januari worden foto's van Wil Goedhart ten toongesteld. Jeugdtheater Op zaterdagmiddag 16 december speelt jeugdtheatergroep De Zwarte Hand een voorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar. "Ridder Unkenstein" gaat over een ridder, zijn dochter, zijn knecht en zijn vijand. In de voorstelling wordt afgewisseld gespeeld en gemusi ceerd, waarbij de spelers ook nog eens van rol verwisselen. Het verhaal is erg om te lachen, elders in deze krant is een uitgebreider bericht. Aanvang 14.30 uur. Toegang f 5,-. lna Jazz op zondagmiddag Het trio Berend van den Berg heeft als gastspelers maar liefst drie tenorsaxo fonisten uitgenodigd voor het concert van 17 december. Daarmee wordt het een sextet, wat ongetwijfeld voor vuur werk zal zorgen. Maar ook een groot aantal mooie meerstemmige nummers zal worden gebracht, terwijl ieder van de saxofonisten bovendien nog eens so lo zal laten zien wat hij kan. Het trio be staat uit pianist Berend van den Berg, Joep Lumey op bas en Bram Weiland drums. De saxofonisten zijn Dick de Graaf, Toon Roos en Boris van der Lek. Aanvang 15.00 uur. Toegang gra tis. Dr. Doolittle In de kerstvakantie draaien we een hele lange film voor kinderen en volwasse nen. Het is het bekende verhaal van Dr. Doolittle. De film is gelijk een musical, dat betekent dus dat er in wordt gezon gen. Deze film duurt 150 miniuten, daarom begint het ook om 14.00 uur en er is minstens 1 pauze. De toegang is f 2,50. Dr. Doolittle is te zien in de Kin- derbios op 29 december. Bedrijfsbowling Al weer enige jaren geleden werd ge start met bedrijfsbowlen. Inmiddels heeft een behoorlijk aantal bedrijven zich aangesloten bij de competitie. Het zijn: Ferag Metaverpa, Foxboro, Frejo, Gemeente Soest, Hermes Golfkarton, Johnson Johnson, Mercurius 1 en Mercurius 2, Parade Tapijt, v.d. Pol, Rademaker, De Ruyter Conimex 1 en De Ruyter Conimex 2. Inmiddels zijn er vijf ronden gespeeld en is een tus senstand opgemaakt. De bowlers van Rademaker staan voorop met 4075 punten, gevolgd door v.d. Pol met 4061 punten. Op de derde plaats staat de groep van De Ruyter Conimex 2 met 3903 punten. Aangezien er nog een aantal inhaalwedstrijden moeten wor den gespeeld, kan er natuurlijk nog van alles gebeuren. Inmiddels zijn de bedrij ven met de tweede periode gestart. De competitie bestaat uit drie periodes van vijf ronden. We houden u op de hoogte. Seizoen 89/90, het vervolg De cursussen van C-drie starten tradi tiegetrouw tweemaal per seizoen, een keer in september en een keer in janua ri. Dat betekent dus dat de cursisten die in september gestart zijn nu met hun laatste lessen bezig zij. Ook in januari zijn er nog lessen van deze periode. Pas op 21 januari start C-drie weer met een open huis. Iedereen kan zich dan weer inschrijven voor een nieuwe cursus. De folder waarin het nieuwe aanbod van cursussen staat vermeld wordt in de derde week van januari in Soest en Soesterberg huis-aan-huis verspreid. Ook de folder met het culturele aanbod wordt in die week verspreid. Zo langza merhand kun je wel stellen dat er altijd wel wat te doen is in het culturele cen trum van Soest. Wordt verwacht: december: expositie cursisten tekenen en schilderen 16 dec.: jeugdtheater De Zwarte Hand 17 dec.: jazz 29 dec.: Kinderbios: Dr. Doolittle 4 jan.: nieuwsjaarsontmoeting ge meente Soest 12 jan.: Kinderbios: Prins Bajaja en de zwarte prins 18 jan.: Belcanto concert 21 jan.: Open huis C-drie Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. Tijdens het openbaar fractieberaad van "Progressief Soest" op maandagavond 18 december a.s. bepaalt deze politieke groepering wie dit jaar in aanmerking komt voor de zeer gewaardeerde "Gouden Oliebol 1989". Met de achterban kiest P.S. op deze bij eenkomst uit de achttien genomineer den voor de vierde achtereenvolgende keer de winnaar van dit kostbare klei nood. Het secretariaat kreeg de laatste weken verscheidene telefoontjes met aanbevelingen. Verder bespreekt P.S. onder leiding van partijvoorzitter Jan Nuijten de raadsagenda van deze maand. Inspre kers kunnen tussen half acht en acht uur terecht. Plaats: de dépendance achter het gemeentehuis. De koffie staat klaar. Op slot Ukenstein woont een ridder met zijn dochter en een knecht. Ridder Unkénstein heeft al jaren ruzie met de ridder die een eindje verop woont. De ruzie gaat over wie nu de tol mag heffen aan de rivier de Rijn. De dochter van Ridder Unkenstein heeft een geheim. Ze kreeg een kind en de vader is... pre cies, de vijand. Natuurlijk kan ze het niet geheim houden, hoezeer zij en knecht Hendrik het ook proberen. Als pa het hoort, ontsteekt hij in grote woe de. Hij geeft bevel alle kanonnen af te stoffen en wil onmiddellijk de vijand te lijf, met stokbroden! Jeugdtheater De Zwarte Hand (weet u nog van Pietje Bell?) is een gezelschap dat bestaat uit 1 actrice, 3 acteurs en 2 muzikanten. Ze spelen een variétége zelschap dat tussen de ruzies, de acts en de al dan niet gewenste muzikale inter- mezzi door, probeert "Ridder Unken stein" op te voeren. Dat levert bizarre situaties op, maar tijdens de voorstel ling wordt een en ander wel duidelijk. De tekst is van de Duitse humorist Karl Valentin, die met 'Ritter Unkenstein' een persiflage op een middeleeuws rid derdrama maakte. 'De Zwarte Hand' heeft dit stuk vertaald en bewerkt tot een doldwaze voorstelling voor kinde ren vanaf 8 jaar en voor iedereen die zich graag een breuk lacht. 'Ridder Unkenstein' is op 16 december te zien in C-drie in Soest. Het begint om 14.30 uur en de toegang is f 5,-. Reser veren is mogelijk op tel. 02155-22188. Een band met drie tenorsaxofonisten in de frontlinie is niet iets wat je dagelijks tegenkomt. Op zondagmiddag 17 de cember komt het Trio Berend van den Berg naar de grote zaal van C-drie. Zij zullen een groot aantal nummers ten ge hore brengen, waarvan een gedeelte tot eigen composities behoort. Bovendien speelt de groep bewerkingen van 'stan- dards' als "Four", "Walkin", "Round Midnight" en "Things ain't what it used to be". Hoewel het af en toe best eens zal spet teren en knallen hoeft men echt niet bang te zijn na deze middag als ver doofd naar huis te moeten. Berend van den Berg heeft een aantal mooie meer stemmige liedjes in het funkjazz- idioom uitgeschreven en de saxofonis ten krijgen alle de kans tijdens zoge naamde 'Solofeatures' te laten zien wat ze kunnen. De saxofonisten zijn drie door de wol geverfde muzikanten. Het zijn Toon Roos, sopraan en tenorsax, Dick de Graaf en Boris van der Lek, te norsax. Joep Lumey bespeelt de contra bas en Bram Weiland drums. Deze laat ste twee vormen samen met pianist Be rend v.d. Berg een trio, dat al jaren sa men optreedt. Berend v.d. Berg is vanaf middag '70 werkzaam als jazzpianist. In 1981 speel de hij met de Frank Grasso Big Band, waarvoor hij ook arrangeerde. Hier door kon hij o.a. samenwerken met Ma- thilde Santing, Rosa King, Chet Baker, TootsThielemans, Dee Daniels en John Clayton. In 1984 werd hij begeleider van Ann Burton en in '85 trad hij op tij dens het North Sea Jazz Festival met het Nederlands Jazz Quintet. Samen met Dorine v.d. Klei deed hij een theater programma in het seizoen 86/87. In '87 was hij opnieuw te horen op het North Sea Jazz Festival. Hij is regelmatig te horen met zijn eigen pianotrio en dus zondagmiddag in C-drie. Dan wordt dit trio uitgebreid met de drie tenoren. Aanvang 15.00 uur. Toegang gratis. Op zaterdag 16 december is er van 10.00 tot 13.00 uur een grote Kerst markt in de wijkzaal van de Emmakerk aan de Regentesselaan. Er is van alles te koop: Kerststukjes, Kerstversiering, raamdecoraties, kaarsen, enz. Mocht men zelf iets willen maken, dan wordt men door de "knutselhoek" op weg geholpen. In de "coffee-corner" kan men uitrusten onder het genot van een kop koffie of erwtensoep. Wie veel oud papier heeft kan het kwijt in de container op het kerkplein. Kom even kijken, het is de moeite waard! De opbrengst van dit alles is be stemd voor een opknapbeurt van het in terieur van de kerk. De volksuniversiteit Soest/Soesterberg kijkt vooruit naar het voorjaar 1990 met een aantal interessante cursussen en lezingen. Daarbij is vooral ook ge dacht aan de zomervakantiegangers. Als u al vakantieplannen hebt gemaakt, stopt u dan ook zo'n klein boekje in uw koffer: "Hoe zeg ik het in hetIn ge val van nood kunt u dan min of meer ze nuwachtig iets opzoeken, maar het ant woord is altijd anders dan u gedacht had! Er is ook een ander manier! Gaat u naar Spanje, Frankrijk of Italië, dan leert de Volksuniversiteit u in een speciaal sa mengestelde cursus hoe u bepaalde za ken in het Italiaans, Frans of Spaans aanpakt. Allerlei onderwerpen komen aan de or de; b.v. boodschappen doen, aankomst camping-hotel, naar het postkantoor- bank, bij de dokter, enz. Het is een intensieve cursus van 10 les sen, gegeven door ervaren docenten waarvoor u geen speciale vooroplei ding nodig heeft. Aanvang Spaans: 20 januari 1990 van 20.30 - 22.00 uur; docente mevr. I. van Straalen. Aanvang Italiaans: 31 januari j990 van 19.00 - 20.30 uur; docente mevr. M. Balliana. Aanvang Frans: 29 januari 1990 van 19.00 - 20.30 uur; docente mevr. L. Ruiter. Aantal lessen: 10, cursusprijs f 85,- stencilkosten. De cursussen worden ge geven in Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a Soest. Bij de kookcursus De Indonesische Keuken zijn nog enkele plaatsen vrij! Inlichtingen/aanmeldingen: Volksuni versiteit Soest/Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195; elke maandag 10.00 - 12.30 uur en dinderdag 10.00 13,30 uur, behalve de schoolvakanties. Stichting Jeugdzorg postbus 250 - 3760 AG Cursus voor volwassenen In januari start een cursus tekenen en schilderen/aquarelleren voor volwas senen in Het Kruispunt Alb. Cuyplaan 200. Tel 21987. De cursus omvat 10 lessen op de dinsdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten zijn f 85,— incl. de meeste materialen. U kunt zich tot 21 december opgeven. Het Kruispunt Op de instuif van 13 december gaat de leiding met de kinderen van 4 t/m 12 jaar Kerstversieringen maken. Tijd: 14.00-15.30 uur. Kosten: f 1,-. Op 20 december is er een Kerstfeest voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 14.00-15.30 uur. Kerstfeest is gratis. De Vangrail Op de instuif van 13 december zullen er mooie Kerstversieringen gemaakt wor den. Leeftijd: 4 t/m 12 jaar. Kosten: f 1,-. Tijd: 14.00-15.30 uur. Op 20 december is er een Kerstfeest met kerstmaaltijd. Ben je tussen de 4 en 12 jaar, kom dan ook!! Tijd: 16.00- 18.30 uur. Kosten: f2,50. Je kunt je op geven tot en met 14 december. Kerstbingo in de Praatpaal Buurthuis de Praatpaal organiseert i.s.m. de Huurdersbelangenvereniging "Soesterveen" een Kerstbingo op za terdag 16 december. Er worden 15 ron den gedraaid en in de pauze vindt er een verloting plaats met mooie prijzen. De aanvang is 20.00 uur en de bingo avond wordt gehouden in: Buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311 Soest, tel. 19546. De Praatpaal De kinder-instuif is er ieder woensdag middag van 14.00-15.30 uur voor de kinderen van 4 t/m 12 jaar. Kosten: f 1,—. De decembermaand staat hele maal in het teken van de Kerst. Woens dag 13 december kun je Kerststukjes komen maken (neem een bakje mee!). Op 20 december is er een Kerstviering met een mooi Kerstverhaal. Tot ziens!!!. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 14 december: Van 9.30 tot 11.30 uur kunnen volwas senen weer terecht om mooie dingen te maken. Deze gezellige club bestaat al lang en maakt het altijd heel gezellig met elkaar. En om de kosten hoeft men het niet te laten, want die bedragen slechts f 2,50 inclusief koffie en mate riaal Vrijdag 15 december: Van 9.30 tot 11.30 uur is er weer peu ter/ouderactiviteit. Gezellig met uw kleinste kind(eren) spelen, praten en wat activiteiten doen met de peutertjes. Inclusief koffie en limonade slechts 3 gulden per ouder/kind-paar. Zondag 17 december: Het is de derde zondag van de maand, dus theatervoorstelling voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Het begint om 14.00 uur. De voorstelling van zondag heet: 'De stoute kabouter'. Het gaat over Pim die het zat is om altijd een lief kabouter tje te zijn. Zo besluit hij om vandaag niet naar school te gaan. Hij gaat spijbelen en doet dan allerlei stoute dingen, 's Nachts blijkt hij niet zo leuk te dromen en ais hij dan moet kiezen om kabouter of trol te worden Na de voorstelling zijn er nog diverse activiteiten voor de kinderen en tot slot krijgen zij ook nog een pannekoek. De voorstelling begint om 14.00 uur en kost slechts 1 gulden per kind. Reserve ren is mogelijk tot en met vrijdag 15 de cember 18.00 uur onder telefoonnum mer 18136. Dinsdag 19 december: Van 9.30 tot 11.30 uur peuter/ouder activiteit. Woensdag 20 december: Om 14.00 uur spel/knutselmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Ook vanmiddag weer leuke dingen te doen voor 1 gulden per kind. Het duurt tot 16.00 uur. Onder het motto 'Wij komen tezamen' vindt woensdag 20 december in de Ma- ria-kerk te Soestdijk de jaarlijkse tradi tionele Kerstviering voor katholieke Soester ouderen plaats. 's Middags om 13.30 uur wordt begon nen met een Eucharistieviering met als celebrant Pastoor H.M.M. Goddijn, geestelijk adviseur van de Katholieke Bond voor en van Ouderen te Soest. De kerkdienst krijgt medewerking van can- tores en zal muzikaal worden opgeluis terd door de Soester zangeres Lonneke Kooiman. Na de kerkelijke viering vindt een gezel lig samenzijn met 'hapjes en snapjes' plaats, waarbij de aanwezigen, naar ver wachting 250 personen, kennis kunnen nemen van 'Nooit meer een kerst boom', een toneelstuk in Kerstsfeer dat wordt opgevoerd door leden van de se niorensociëteit St. Joseph te Soest. De Kerstviering voor ouderen zal om 16.30 uur zijn geëindigd. Vrijdagavond 15 december om 20.00 uur wordt in het Soester kunstwinkeltje 'De Bereklauw', Steenhoffstraat 63, een tentoonstelling geopend van werk van cursisten van de kunstschilder Jan de Kok uit Culemborg. Het is zo langzamerhand een regelma tig terugkerende gebeurtenis gewor den, rond Kerst, dat de cursisten het werk tonen dat zij gfemaakt hebben in de periode vanaf september. Het is te vens een soort afsluiting van het jaar waarin de cursisten met hart en ziel ge werkt hebben aan hun werkstukken in de fijne gezellige sfeer die er altijd heerst. In het bijzonder geldt dat voor de cursus sluiertechniek van Jan de Kok. Deze kunstenaar weet op een zeer eigen ma nier te boeien. Iedere les is er wel weer iets nieuws te leren. De cursus sluier techniek geniet daarom ook bijzondere belangstelling waardoor de schilder- groepen op de donderdagochtend, - middag en -avond en de zaterdag volle dig bezet zijn. De sluiertechniek is daarom zo bijzon der, dat hierdoor het kleur en lichtspel een extra is daarom zo bijzonder, dat hierdoor het kleur en lichtspel een extra dimensie krijgt. Het schilderij leeft meer, roept meer sfeer op, kortom het ademt. Deze aquareltechniek vraagt weliswaar wat meer tijd, omdat laag over laag met kleur gewerkt wordt, maar het resultaat is; iedere keer weer verrassend. Naast de schildercursussen van Jan de Kok, gaan in januari weer diverse ande re creativiteitscursussen van start. Op maandag worden er seizoenkleden ge maakt van wol onder leiding van Gem- ma Anink uit Bussum, maandag- en dinsdagavond is er een cursus bloemen- popjes van vilt onder leiding van Corien Midde uit Amersfoort. Op dinsdag is er de cursus 'nat-in-nat' schilderen onder leiding van Gerda'van Hulst uit Zeist en woensdag de cursus zonnekind-pop pen voor gevorderden onder leiding van Angelique Wagenvoord uit Soest. Voor alle cursussen is nog een beperkte plaatsingsmogelijkheid. In het kunstwinkeltje zelf is, naast al de ze activiteiten op creatief gebied, rond de Kerst weer allerlei moois te zien. Zo zijn er nieuwe schilderijen van Edith Rijken uit Zeist, Poolse kelims én gobe lins, quilts uit India, gebruikskeramiek van Eva Veis uit Nieuwe Niedorp, sie raden van Milou van Dam uit Soest, handbedrukte kleding van fluweel, kunstzinnig speelgoed en tal van werk op het gebied van kunst en kunstnijver heid. De tentoonstelling van cursisten duurt tot half januari en is dagelijks te bezich tigen van 10.00 - 18.00 uur. De Be reklauw is gesloten op zon- en feestda gen. Voor inlichtingen tel. 02155- 19176. Op 7 december j.1. werd in de tot de laatste plaats bezette Zwanenzaal van restaurant 't Zwaantje in Soesterberg een expositie van schilderijen van Riet Boon uit Den Dolder geopend door wethouder R.A. van Logtenstein. Van Logtenstein prees het initiatief van de heer Leenaerts om in het vanouds bekende restaurant 't Zwaantje weer eens een kunstexpositie te houden, te meer daar het sfeervolle werk door Su- zanne Leenaerts geselecteerd uit oeu vre van Riet Boon, wel erg goed paste in de ambiance van 't Zwaantje. Hoewel Riet Boon aanvankelijk in Bel gië onder de bezielende leiding van de Vlaamse schilder Alfons van Ginderen voornamelijk in olieverf begon te schil deren, heeft zij teruggekeerd in Neder land zich snel bekwaamd in diverse an dere technieken, zoals aquarel, acryl en pastel. Dat wordt op deze expositie dui delijk getoond, aldus de wethouder die verwees naar de grote kunstmanifesta tie op het thema "Vliegen", die door haar via de Federatie van Amateur Beeldende Kunstenaarsverenigingen (FABK) werd geëntameerd in het Luchtvaartmuseum Soesterberg. Naast enige kleinere olieverfschilderij en in de Zwanenzaal en de beneden gang zijn er ook fraaie pastels te zien, gemaakt op de lokaties Wilhelmina- park en Maliesingel in Utrecht en in Loosdrecht. In de entree en het petit restaurant hangen schitterende land schappen, bloemen en het recentste werk "verlaten nest" in aquarel. In de serre een landschap "Holterberg" in acryl en in het restaurant een passend stilleven in pastel, schitterende bloemen in acryl en aquarel die wel heel goed tot hun recht komen in dit sfeervolle ge deelte van 't Zwaantje. Na de opening heerste er een geani meerde stemming tijdens de bezichti ging van deze gevarieerde expositie me de dankzij de goede verzorging door 't Zwaantje en de muzikale omlijsting van P. Merkestein. De expositie is tot begin januari te zien en kan bij voldoende belangstelling na overleg met Riet Boon nog worden ver lengd. Vogelvereniging "De Vrije Vogels" or ganiseert op zaterdag 16 december in gebouw de Open Hof een grote Kerst bingo, met als altijd mooie vleesprijzen. Ook de kerstsfeer is niet vergeten, daar om ook kerststukjes en planten in de rondes. Als klapstuk van de avond een extra superronde met een schitterende prijs. In de pauze is er een grote verlo ting met mooie prijzen. De zaal gaat open om 19.15 uur, en ie der is van harte welkom. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Luk Wijns komt uit Vlaanderen. Hij is begonnen Nederland te veroveren en te betoveren. De Gooi- en Eemlander schreef op 3 april j.1."Verrassend vuurwerk van flit sende Belg" en verder: met 'Alleen' toont hij een geslaagde mengeling van toneel, cabaret en vertelkunst; een voorstelling met veel Vlaams realisme (je ruikt bijna het platteland) en vooral veel Vlaamse humor. Niet voor niets werd Luk Wijns in 1987 uitgeroepen tot Komiek van het Jaar. En Nederland veroveren moet lukken. In ruim anderhalf uur brengt Luk Wijns onder de titel "Alleen" een complete familiegeschiedenis die zich afspeelt op het Vlaamse platteland. Wijns is een verbluffend verteller, een meeslepend dichter, een virtuoos acteur, een on weerstaanbare komiek, een top-enter- tainer. Een theaterpersoonlijkheid van formaat. "Alleen" is en explosie van humor in een landschap van weemoed. De familie De Meulder, Herman, de jongste, de kreupele de leidraad, voert u op onnavolgvare wijze door het typi sche onontgonnen Vlaamse platteland en haar bewoners. Luk Wijns wordt een hele grote. Uit de serie: "Voor u gezien en... direkt geboekt!" 55' Kwam de Hollandse Comedie eerst met 'The Mousetrap', het langstlopende to neelstuk ter wereld: nu komt zij met 'Tien Kleine Negertjes', de 'bekendste thriller aller tijden', óók van Agatha Christie. Tien kleine negertjes gingen uit eten langs verre wegen. Eén stikte in zijn drankje, toen waren er nog negen... Wie kent het oude kinderrijmpje niet? Tien mensen worden uitgenodigd in een huis op een geheimzinnig onbe woond eiland. Tien vogels van divers pluimage die stuk voor stuk iets op hun kerfstok blijken te hebben. Eén voor één komen zij, als in het aftelversje, op gewelddadige wijze aan hun einde. Van de arts die vóór het leven is, tot de rech ter die vindt dat men zijn terechte straf niet mag ontlopen - allen zullen zij het loodje leggen! Tien kleine negertjes stonden bij de schoorsteen. Zij gingen allen de pijp uit... toen was er niet meer één. Dame Agatha Christie (1890-1979), de onbetwiste koningin van de mis daad, creëerde, naast Miss Marple en Hercule Poirot, talloze speurders in even ontelbare "murder-stories she wiuio i ien Kleine Negertjes' was het eerste verhaal dat zij zelf tot toneelstuk bewerkte en het gaf er de stoot toe dat voortaan altijd zelf te doen - met welk een succes! Donderdag 14 december20.15 uur Tien kleine negertjes Agatha Christie's bekendste thriller, opgevoerd door de Hollandse Come die, bekend door de suksesvolle opvoe ring van The Mousetrap. Kaarten f 25,- Pas 65/CJP f 22,50. Zaterdag 16 december, 20.15 uur Alleen Explosie van humor in een landschap van weemoed. Verteller: Luc Wijns. Kaarten f 15,- ook voor Pas 65/CJP. Dinsdag 19 december, 20.15 uur De vrije val van Victor Thieu Soloprogramma van Bavo Galama, be kend van "Frisse jongens". Kaarten f 12,50 ook voor Pas 65/CJP. Woensdagmiddag 20 december, 14.00 uur Filmmatinee voor de jeugd. Kaarten f4,-. De Vereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest, tel. 02155-19577, stel! zich als doe) een bijdrage Ie leveren aan hel sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op Ie geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en genietje de voordelen van hel lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die lol dezelfde huishouding be horen f27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 14 december, 20.30 uur: De Stoomwals en de viool" is de niet te missen eindexamenfilm van de Russi sche regisseur Andrei Tarkovski. Zijn latere reputatie zou hij vestigen met on der andere films als 'Stalker', 'Nostal- gia', 'Solaris' en 'De jeugd van Iwan'. Tarkovski's afstudeeropdracht is een keurig socialistisch werkstuk dat in de eerste plaats oproept tot verdraagzaam heid en assimilatie van de klassen. Hoofdpersoon zijn Sasja, een jongetje van zes uit een artistocratisch milieu dat vioollessen volgt en Sergoja, een arbei der van in de twintig die bij Sasja voor de deur het asfalt plat walst. Sasja wordt geplaagd door de kinderen uit de buurt. Hiermee is direct de toon gezet: het keurig in de kleertjes gestoken muzi kantje wordt door de minder rijke buurtkinderen beschimpt en geschopt, omdat hij uit een ander milieu komt. Sergoja ontfermt zich over het kind en er ontstaat een vriendschap tussen bei den. Eind goed al goed. Want ook al verhin dert Sasja's moeder dat haar zoontje een afspraak, om met de walser naar de bio scoop te gaan, na kan komen, een ding staat vast: door het negeren van stands-, leeftijd- of klasseverschil kan oprecht menselijk contact tot stand komen. Hoe stichtelijk deze uitleg ook mag klinken, voor wie de film ziet en het oeuvre van Tarkovski kent zal duidelijk zijn dat de ze film niet alleen perfect past op de blauwdruk van de officiële staatsideo logie, maar ook heel duidelijk een crea tieve uiting is van de morele overtuigin gen van kunstenaar Andrei. Want hoe moeilijk zijn films soms ook te interpre teren zijn, Tarkovski heeft nooit twijfel laten bestaan omtrent zijn opvattingen over rechtvaardigheid en over de plicht van ieder mens zijn naaste lief te heb ben. Tarkovski's handelsmerk is de poëtische logica. Omdat 'De stoomwals en de viool maar zestig minuten duurt is er ten be hoeve van deze avondvullende voor stelling een film aan toegevoegd. Het is een korte film van Ivan Dychovitsjny, waarin veel minder wordt uitgelegd dan in de film van Tarkovski. Het is een ver haal over een rendez-vous tussen een joodse koopman en een hoertje. De koopman blijkt ook goed te kunnen te kenen en bijvoorbeeld stempels te ver valsen. Dychovitsjny stuurt zijn korte productie met krachtige en sfeervolle beelden naar een onheilspellend einde. Ook deze film is een eindexamen op dracht en wel uit 1981 toen Dycho- vitsjnny afstudeerde aan de filmschool van Moskou. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; cjp/654- f 5,-. 21 dec.: The meaning of life 28 dec.: High hopes 4 jan.: De opgang 11 jan.: A bell for Nirwana Woensdag 20 december, 14.00 uur: Een klein jongetje raakt erg gehecht aan een rode ballon. Deze ballon is een heel bijzondere want hij koestert dezelfde gevoelens voor het jongetje. De ballon volgt hem overal; naar school, achter de bus aan, op de rommelmarkt. Het jon getje op zijn beurt zorgt goed voor de ballon. Hij beschermt hem tegen de re gen en jaloerse schoolkameraadjes. Na een wilde achtervolging zien zij toch kans om zijn ballon stuk te maken. De ballon gaat dood. Op datzelfde mo ment rukken alle ballonnen uit de stad zich los om zich om het verdrietige jon getje te verzamelen. Geheel getroost gaat hij met de ballonnen mee. Deze Franse film duurt 50 minuten. Na de pauze, om ongeveer drie uur: HH met een wervelende show van 60 minu ten. Circus Skunk is het 1-mans circus van David Ochoa uit Puerto Rico. Zijn show bestaat uit een combinatie van jongleren, zang, de dubbele clown uit hangen en muziek. Zo bespeelt en zingt hij tegelijk drums, gitaar, sousaphone, mondharmonica en voorziet het geheel van verschillende muzikale effecten. Een middagvullend programma voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Entree: f 2,50, inclusief een gratis con sumptie. Reserveren op 20 december van 10.00 tot 12.00 uur, tel. 12689 of 19577.

Soester Courant | 1989 | | pagina 8