kabelkrant D INKER WIN EEN SUPERTAART/ Het oog wil ook wat.... ^an Soest Woon-Service-Winkel geopend 'The Four Seasons', nieuw en exclusief Chinees restaurant aan Torenstraat WOON f Donker is deze maand in meer dan één opzicht gespecialiseerd in een "goed glas". PAGINAJ6 WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Collectie woningtextiel sterk uitgebreid SMb £L woonU* WINTERSPORT SPECIAL Zondag 24 december, Ie en 2e Kerstdag. Interieur volledig vernieuwd KIJK ELKE WOENSDAG LOS DE KRUISWOORDPUZZEL OP Korpschefs formuleren uitgangspunten Regionale politie-samenwerking Utrecht komt dichterbij Jongerencentrum voorlopig gesloten Molensoos-bestuur opgestapt na bedreiging door jongeren 06-11 Zou het niet leuk zijn, zo dachten wij, om in de feestmaand december eens iets extra!s te doen voor onze klanten. Tel. 02155 - 1 22 45 raat 227 bedrag a 15,- nze kantoren in at u minimaal >rden over de i ■Sinds zaterdag j.I. heeft Soest er een ■geheel vernieuwde zaak bij op het ge- Ibied van woningtextiel in de meest uit- I gebreide zin van het woord. Het is de ■Woon-Service-Winkel van de heer en ■mevrouw Van Soest aan de Burge- Imeester Grothestraat 28-30. De nieu- Iwe zaak werd zaterdag, na veertien 1 dagen gesloten te zijn geweest, feeste- I lijk geopend. Ten opzichte van de "oude" zaak is er I dan ook zeer veel veranderd. Niet al- I leen werd het winkel-oppervlak nage- 1 noeg verdubbeld doordat de naastgele- I gen antiekzaak bij het bestaande pand I werd getrokken, maar tegelijkertijd I werden zowel het interieur als het exte- I rieur grondig gewijzigd. Het pand is im- mers eens zo breed geworden. Daar- Foto: Goos van der Wilt. door ontstond een moderne, zeer ei gentijdse woon-winkel met een uiterst attractieve uitstraling. Het inwendige van de nieuwe zaak laat zich nauwelijks meer vergelijken met het vroegere interieur. De collectie is sterk uitgebreid en wordt bijzonder fraai en overzichtelijk gepresenteerd in moderne showkasten. Dat geldt niet al leen voor de tapijt-afdeling, waarin vloerbedekking in alle soorten, kleuren en kwaliteiten wordt getoond, maar ook voor de gordijnen-afdeling, die qua assortiment ruim verdubbeld is. Een nieuwe aanwinst in de brede gordijnen collectie zijn bijvoorbeeld de Engelse gordijnstoffen, die bij kenners bijzon der geliefd zijn. taSBHO 11SE1 Het interieur van de nieuwe zaak aan de Burgemeester Grothestraat. Assortiment breder én dieper Het totale assortiment heeft zowel in de "breedte" als in de "diepte" een enorme uitbreiding ondergaan. De tapijt- en gordijnen-collecties, tot dusver de "ba sis" van de zaak van de heer en me vrouw Van Soest, zijn nu aangevuld met een nieuwe bedden-afdeling, een linnenshop en een grote collectie woon accessoires. Op de bedden-afdeling vindt men slaapkamers, bedden, matrassen (die men gerust mag testen) en een bijzon dere collectie "bed-textiel". Er is zelfs een waterbed! De linnenshop biedt een uitgelezen keus op het gebied van bad jassen, bedden- en linnengoed. Bij de woon-accessoires valt o.a. de exclusie ve halogeen-verlichting op. De rollen tapijt die in de oude zaak het gezicht domineerden zijn er nog wel, al leen zijn ze nu ondergebracht in het rui me magazijn achter de zaak. Van Soest levert vloerbedekking dan ook voor een zeer belangrijk deel rechtstreeks uit voorraad. Inrichtingsbeeld De zaak siert zich sinds de heropening met de naam Woon-Service-Winkel, een titel waaronder zich in Nederland inmiddels zo'n 60 zaken hebben ver enigd met het oog op gezamenlijk in koop en promotie. Volgens de heer Van Soest is de nieuwe naam geenszins "zomaar een kreet". "Je kunt de men sen een compleet inrichtingsbeeld bie den. Ze kunnen hier terecht voor de volledige aankleding van hun huis, van de kelder tot de nok." Foto: Goos van der Wilt. Sinds vorige week woensdag is aan de Torenstraat 20 een nieuw en exclusief Chinees restaurant gevestigd, dat zich siert met de naam "The Four Sea sons". Het restaurant is de opvolger van "Silk Garden" en staat onder de enthousiaste leiding van de heer en mevrouw Jim. Het echtpaar Jim is in Soest niet onbe kend. Zij wonen al jaren in Soest en de heer Jim is jarenlang werkzaam geweest bij het bekende afhaal-restaurant "Kim On" aan de Nieuweweg. Met "The Four Seasons" maken zij een nieuwe, veelbe lovende start. In de eerste plaats is het interieur van het restaurant aan de Torenstraat gron dig vernieuwd. Het straalt een aangena me sfeer uit en de gasten - er is plaats voor zo'n 70 a 80 bezoekers - zullen zich in de voornaam-Chinese entourage uit stekend op hun gemak voelen. Ook de kwaliteit en de gevarieerdheid van de gerechten zullen daartoe zeker het nodige bijdragen. "The Four Sea sons" maakt niet ten onrechte aan spraak op exclusiviteit, en die komt vooral tot uitdrukking op de zeer uitge breide menukaart, waarin allerlei Oos terse gerechten vertegenwoordigd zijn, ook de gerenommeerde Cantonese en de Indonesische. Voor de laatste heeft "The Four Seaons" zelfs een speciale kok aangetrokken, die de gerechten be reidt volgens originele Indonesische re cepten. Ta Pan Taki Op de menukaart zijn nagenoeg alle be kende Oosterse gerechten aanwezig, maar daarnaast onderscheidt "The Four Seasons" zich duidelijk van ande re Chinese restaurants door een groot aantal specialiteiten. Eén daarvan is de Ta Pan Taki, die in korte tijd buitenge woon populair is geworden bij de Ne derlandse bezoekers van Chinese res taurants. Het gerecht wordt in een gie tijzeren braadschotel op tafel geser veerd en bevat "spetterverse" ingre diënten. Door de geheime smaaktoe- voegingen, vlak voor het opdienen, waarvan alleen de kok de samenstelling kent, is er sprake van een "fluwelen ge recht" Men vertelt dat zelfs de vroegere Ming-keizers daarvan al in verrukking raakten. Ta Pan Taki-menu's zijner ove rigens in diverse variaties. Daarnaast is er een ruime keuze uit rijst tafels, waaronder het "Menu Oriental" en bevat de menukaart een zeer uitge breide opsomming van allerlei gerech ten in uiteenlopende variëteiten, zoals soepen, voorgerechten ^ook speciale Cantonese) en een groot "assortiment" nasi-, bami-, eier-, bief-, vis- en (Chine se) garnalen-gerechten. De al genoem de Indonesische gerechten en de kin- dernemnu's completeren, samen met de gecombineerde gerechten en de rijstta fels, de menulijst. Ook afhaal en lunches Bij dit alles dient men te bedenken dat kwaliteit bij "The Four Seasons" zeer hoog in het vaandel staat, zodat een be zoek aan het nieuwe restaurant nauwe lijks op een teleurstelling kan uitlopen. Men kan er overigens ook terecht voor afhaal-maaltijden, die men kan bestel len aan de gezellige bar, middenin de zaak. Daar is ook een speciaal hoekje ingericht, waar de "afhalers" op hun ge mak hun bestelling kunnen afwachten. Vrijwel alle gerechten van de menu kaart kunnen ook worden meegeno men. "The Four Seasons" is ook voor de lunch geopend. Bezoekers kunnen dan een keuze maken uit de complete kaart, hoewel de ervaring leert dat men tus- sen-de-middag de voorkeur geeft aan maaltijden van wat beperkter omvang. In dat opzicht zijn de Chinese hapjes, zoals Sieuw Mai, bijzonder aantrekke lijk. Voor de komende kerstdagen is er een speciaal kerstmenu samengesteld, waarover men in de advertentie elders in deze krant meer leest. "The Four Seasons" aan de Torenstraat 20 is alle dagen geopend van half twaalf 's morgens tot tien uur 's avonds. Alleen op maandag opent het restaurant pas 's middags om vier uur zijn deuren. Eigenlijk is het een belediging voor het oog als je bovenstaand gezegde ge bruikt. Het oog zou een restant van de aandacht krijgen.... En dat terwijl we steeds meer beseffen dat we groten deels visueel zijn ingesteld en dat de grote informatiestromen vaak visueel verwerkt worden. Denk maar aan de televisie en de beeldschermcultuur. Het oog wil ook wat, begint een eufe- nisme te worden. Het oog wil steeds meer, moet steeds meer en stelt daar door steeds hogere eisen. De bril die aan deze steeds ingewikkel der eisen moet beantwoorden, dreigt echter een massa-artikel te worden, waarbij gesuggereerd wordt dat het met die eisen wel meevalt. Het publiek dat zich nauwelijks kan oriënteren op het gebied van kwaliteit, is - zo op het eerste gezicht - met handen en voeten overge leverd aan de opticiën. Toch zijn er wel wat handreikingen te doen. Je moet daarvoor enkele dingen weten van het fabricageproces en de wijze waarop de bril tenslotte wordt af geleverd. Je moet weten waar je naar kunt vragen en welke behandeling je kunt eisen. Rond de jaren 1250 was er sprake van geslepen kristallen die men gebruikte als "leessteen". Enkele eeuwen later vond men de brilleglazen uit. De bril ontwikkelde van een soort vergrootglas waarmee je je maar moest behelpen, naar een correctiemiddel waarmee de meest uiteenlopende oogafwijkingen worden opgevangen en gecorrigeerd. Inmiddels worden er per jaar in Neder land 4 miljoen correctiebrillen - want zo worden ze genoemd - verkocht. Van de bevolking is 55 procent brildragend en hiervan wordt 60 procent gevormd door vrouwen. En al die ogen zijn van elkaar verschillend, evenals de karak ters van hun eigenaar! Slijpkunst Het gaat in wezen om de slijpkunst van de fabriek die de meest ingewikkelde vormgevingen moet kunnen realiseren en om de montage en het goed afpassen door de opticiën die ervoor moet zor gen dat het rendement-er ook werkelijk uitkomt. Eerst maar eens iets over dat L pen. De lens van het menselijk oog vangt lichtstralen op, buigt ze enigszins om en projecteert ze binnenin op de achterzijde van de oogbol. Je zou kun nen zeggen dat daar een projectie- schermpje zit, waar een scherp beeld op moet komen, omdat de gevoelzenu wen het anders niet goed doorgeven aan de hersenen. Gebeurt dat ombui gen teveel of te weinig, dan moet er een hulpglas aan te pas komen om de zaak toch scherp te krijgen. Dat glas moet tegenspel geven aan alle oneffenheidjes in de ooglens en alle daardoor afbuigende lichtstralen in goede banen leiden. Al dat corrigeren de werk moet bovendien in allekijkrich- tingen even goed functioneren omdat niemand het prettig vindt om een smal gezichtsveld te hebben. Worden de ogen ouder, dan spannen ze zich steends minder in om de lichtstra len goed te buigen. Vooral bij het dicht bij zien is dat goed te merken. Om streeks het Veertigste levensjaar moet een reeds gebruikte bril sterker worden of is de niet-brildrager toe aan een lees bril. De leesbril geeft dus duidelijk aan dat iemand de 40 gepasseerd is. Het wapperen met een aparte bril die steeds op en afgezet wordt, accentueert dit nog eens sterk. Het halve brilletje, dat je op de neus kunt houden, heeft nogal eens de lachers op de hand. Je kunt die attri buten gemakkelijk ergens laten liggen omdat je ze niet permanent draagt. Oplossingen De glasslijpers hebben gigantisch veel werk verzet om hier op in te spelen. Het is echter werk waar je steeds minder van merkt naar mate ze het steeds beter doen.... Het is werk dat weinig in de pu bliciteit komt. Eigenlijk een beetje on dankbaar voor wie weet wat er achter zit. Er zijn razend knappe oplossingen gevonden voor ingewikkelde proble men. We noemen er enkele. De slijpers zijn voortdurend op zoek ge weest naar dunnere glazen. Aan de ran den geeft dit het voordeel dat men in een slank montuur toch vrij sterke gla- zen kan monterendie door nieuwe ma terialen en verbeterde slijptechnieken dunner zijn geworden. Wat het gewicht betreft, betekent dit dat de bril minder kans heeft op afglijden door z'n vermin derde gewicht en op pijnlijke oren. En dat afglijden is bovendien van belang voor een juiste zit op de neus. Boven dien is een "standvastige" bril van be lang voor een goede kijkstand voor de ogen. Minder irritaties en minder gauw vermoeidheidsverschij nselen Een andere ontwikkeling is, dat men steeds dichter bij de randen dezelfde kijk-kwaliteit wil realiseren als in het centrum. En ook dat is gigantisch knap om te realiseren, maar minder specta culair voor de brildrager. Toch geeft het rust en kijkcomfort aan de gebruiker. Ruimte [Alle moeilijkheden zijn bij elkaar ge bracht in de glazen die lees- en kijkbril tegelijk zijn en die daar niet voor uit wil len komen. Het is de grote kunst om voor de verschillende functies zoveel mogelijk ruimte te creëren in het glas. Een -groot kijkgedeelte, comfortabel leesgedeelte en een goed en prettig functionerend middengebied, waarbij de gebruiker zich nauwelijks realiseert waar hij doorheen kijkt. En dat zonder uiterlijk zichtbare "venstertjes" of hin derlijke beeld-sprongen voor de gebrui ker. De slijptechnieken zijn nog slechts en kele jaren oud. Met name Zeiss heeft baanbrekend werk op dit gebied ge daan. Men is met een multifocaal glas op de markt gekomen dat tot aan de randen "scherp" blijft. In de opticiën- wereld is dat een erkende primeur om dat men daar uiteraard allerlei merken met elkaar kan vergelijken. De klant kan dat echter niet omdat hij nooit de kans krijgt om twee of meer merken met elkaar te vergelijken die voor hem pasklaar geslepen zijn. Hij moet al vra gend wijs worden. Vraag als klant eens naar die nieuwe vinding, demonstreer daarna uw inte resse in dit soort zaken. De opticiën zal er graag op ingaan en u uitgebreider in formeren over deze interessante mate- Van leessteen tot eigentijds brilmon tuur. De politie-korpschefs in de regio Utrecht hebben vorige week een aan tal uitgangspunten geformuleerd voor de op handen zijnde regionale samen werking tussen de korpsen in Utrecht. Deze uitgangspunten vormen het ge zamenlijk advies van de politiebazen, dat bij de aanwijzing van Utrecht als "startregio" voor een regionaal poli tiekorps een belangrijke rol zal spelen. De ministers van Binnenlandse Zaken en J ustitie hebben onlangs van de COS - de Commissie van Overleg en Samen werking - te horen gekregen dat Utrecht wel als proefgebied voor zo'n korps wil dienen. In de COS hebben alle burge meesters zitting, samen met de hoofd officier van justitie en de dictrictscom- mandant van de rijkspolitie. Aan de vergadering van de korpschefs werd deelgenomen door de chefs van Amersfoort, Baarn, De Bilt, Maarssen, Nieuwegein, Utrecht-stad, Veenen- daal, Woerden, Zeist en uiteraard Soest, alsmede de districtscommandant van de rijkspolitie. In dit stadium geven de door hen geformuleerde uitgangs punten niet meer dan wat eerste geza menlijke ideeën weer, die als advies aan de COS dienen. Die ideeën zullen verder gestalte moe ten krijgen in een gemeenschappelijk beeld, in een gedachtenwisseling waar aan ook wordt deelgenomen door an dere belanghebbenden, zoals gemeen teraden en dienstcommissies. De uit gangspunten die in dit verband zijn op gesteld hebben o.m. betrekking op het doel van de reorganisatie: een betere poilitiezorg en een grotere efficiency, d.w.z. goed dienstbetoon aan de bur gers, afstemming capaciteit op werk aanbod, toepassing van moderne tech nologie en dieptespecialisatie, waarbij doublures worden vermeden en ge streefd wordt naar de optimale schaal van de gezamenlijke voorzieningen. De samenwerking moet ook gericht zijn op fusie. De basis-politiezorg moet worden georganiseerd in gebieden met een poli tiële, sociaal-geografische en bestuurlij ke samenhang, waarbij het regiokorps naar verwachting woren bijeengebracht in een klein aantal goed bestuurbare "clusters". De grenzen daarvan kunnen goed samenvallen met die van de diver se gemeenschappelijke regelingen, in het geval van Soest bijvoorbeeld Eem- land. Centrale voorzieningen Op regio-niveau komen er waarschijn lijk drie centrale voorzieningen: 1. management-ondersteunende een heden (controlling, innovatie en re search, pesoneels- en financieel be heer); 2. facilitaire bedrijven (materieel, voer tuigen, verbindingen, gebouwen, vor ming en opleiding); 3. operationele ondersteuning in de vorm van specialisaties (o.a. misdaad analyse, fraude, computercriminaliteit, milieu, informatie-inwinning, arresta tieteam en bijzondere teams voor de be strijding van de georganiseerde mis daad). Voor de transformatie naar een regio korps zal een goed opgezette project organisatie nodig zijn, vinden de korp schefs, en de personele consequenties moeten met grote zorgvuldigheid wor den omgeven. In nauw overleg met de huidige dienstcommissies (waarin het personeel vertegenwoordigd is) moet er daarom al in een vroeg stadium een "so ciaal statuut" komen. Het voltallige bestuur van het jonge rencentrum de Molensoos aan de Mo lenstraat is onlangs opgestapt. Dat is gebeurd nadat een kleine groep jonge ren, die binnen de soos een "dominan te rol" spelen, persoonlijke bedreigin gen tegen het bestuur hadden geuit. Onmder die omstandigheden voelden de bestuursleden er niets voor hun werk voort te zetten. Volgens voorzitter Gerard Trienekens is de sfeer binnen de Molensoos volko men verknoeid door het optreden van een overigens beperkte groep "oudere jongeren". Volgens Trienekens gaat het daarbij om niet meer dan twintig man, die de laatste maanden andere - jeugdi ger - soosbezoekers het; leven zuur maakten en ze in feite massaal wegtrei terden. In betere tijden kende de Molensoos meestal zo'n 200 bezoekers van divers pluimage en verschillende leeftijd. Van die "vaste bezoekers" zijn er de laatste maanden zo'n 160 weggebleven. Op de achtergrond staat mede het feit dat het jongerencentrum het de laatste tijd met een halve beroepskracht moest doen. De ander is wegens ziekte al enige maanden uitgeschakeld, waaraan de si tuatie in de soos overigens niet vreemd is, zoals Trienekens opmerkt. De problemen traden al vrij snel na de zomervakantie en de heropening van de activiteiten aan het daglicht. De groep Turkse jongeren lieten het 't eerst afwe ten, omdat ze zich zonder bescherming van de leiding niet opgewassen voelden tegen de groep dominante jongeren, die overigens al sinds jaar en dag tot de vas te bezoekers van het centrum gerekend worden. Openingstijd beperkt Het bestuur greep in en beperkte de openingstijd van de Molensoos, wat bij de bewuste groep jongeren volkomen verkeerd viel. Het gevolg daarvan was dat de jongeren een van de bestuursle den en zijn gezin bedreigden, reden waarom het voltallige bestuur besloot op te stappen. Trienekens is van oordeel dat onder de gegeven omstandigheden niet van het bestuur mag worden verwacht dat het op zijn besluit terugkomt. Dé gemeente moet volgens hem de leiding over de Molensoos voorlopig maar overnemen, in afwachting van de ontwikkelingen en de komst van een nieuw bestuur. Of er op redelijk korte termijn nieuwe bestuursleden geworven kunnen wor den lijkt niet al te waarschijnlijk. Voor lopig zal het jongerencentrum dan ook wel gesloten blijven, ook al omdat het binnenkort wordt verbouwd. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: December is een maand waarin men vooral iets extra's doet voor z'n relaties en daarom bieden wij iedere koper van een komplete bril, én natuurlijk iedereen die een paar contactlenzen aanschaft, een feestelijke fles wijn aan. Naar eigen keuze uiteraard, rood of wit, want keus bent u bij Donker immers al jaren gewend. Daarom staan er twee verrukkelijke soorten klaar: een frisfruitige Beaujolais Primeur, of een zonnige Moezelwijn. Zomaar, van ons voor u, als aardigheidje brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest Bel: 02155-1 86 26

Soester Courant | 1989 | | pagina 17