rp aru6hoch Speeldoos WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOEI Kerstfeestviering bij NCVB-Soestdijk Volmaakt concert Bach-ensemble Kerstconcert Messengers in Zonnegloren Kinder-kerstdienst bij In de Ruimte Jongerenkoor Soest-Zuid bij nachtmis Kinderbingo Kerstconcert 'Apollo' NPB-koor Soest in kerstnachtdienst Slotconcert Magnificats Nieuwjaarsreceptie op 4 januari Kerstbingo Flehite open op Tweede Kerstdag Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligerswerk en de kerstgedachte Psychometrie bij PASO Expo Ruud Pausma in 'Korte Duinen' 'Tien kleine negertjes', Filmhuis: 'The Meaning of life' Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Cursus Yoga en zwangerschapsyoga Literair café met Elma van Haren en Ed Leeflang Artiskoop: 'Mijn leven als hond' Artiskoop: 'Pudding Tarzan' Klassiek concert in Artishock Cultureel Creatief Centrum Expositie Nog tot 22 december kunt u kijken naar de tekeningen en schilderijen van de cursisten van onze zomercursus. Na nieuwjaar wordt er weer een nieuwe ex positie ingericht. Deze bestaat uit foto's van het echtpaar Wil en Wil Goedhart. Kinderbios In de kerstvakantie draait in de kinder bios een heel lange film; daarom begint het ook eerder dan normaal. Dr. Dolitt- le is een musical met heel bekende ac teurs als Rex Harrison als dr. Dolittle en verder Samantha Eggar en Anthony Newly. Dr. Dolittle is een gewone dokter die probeert zijn patiënten beter te maken. Het bijzondere van dr. Dolittle is dat hij met dieren kan praten. Eigenlijk vindt hij dieren ook veel leuker dan zijn pa tiënten. Op een dag verhuurt hij zich aan een circus, met een tweekoppige la ma. Daarmee beleeft hij de meest ver bazingwekkende avonturen. De musical duurt 150 minuten en be gint om 14.00 uur. De fil is te zien op 29 december en is geschikt voor jong en oud, hoewel het voor de hele kleintjes misschien wel lang duurt. De toegang is 2,50. Horeca Een actieve werving voor deze afdeling wordt sinds de zomer niet meer gedaan. Het werkpakket is binnen de huidige mogelijkheden uitgegroeid tot het ma ximum. Veel meer drukte betekent een beperking van de afdelingen cursussen en cultuur. Het aantal grote partijen is wat verminderd, terwijl de aanvraag voor kleinere partijen en familiefeestjes aanmerkelijk is gegroeid. Zo blijft een juist evenwicht bestaan. Er is een duide lijke toename in de zalenverhuur. Hoe wel C-drie vaak vol is en ook de admini stratie 'nee' moet verkopen, blijft het aantal aanvragen groeien. Ook de per manente verhuur overdag, b.v. voor be- drijfscursussen, neemt toe. Kennelijk vormt de goede verzorging en de aandacht die de horeca van C-drie geeft een uitstekend visitekaartje. Mond-tot-mond reclame blijft een goe de public-relation. Goed verzorgde za len. Op tijd koffie of thee. Tussen de middag een broodje of een uitgebreide lunch. Na afloop nog even een 'afzak kertje'. Dat kan allemaal in de horeca/ bowling van C-drie. Alleen de beper kingen van het gebouw maken dat de horeca niet verder kon groeien. Be drijfsmatig gezien moet de 'Tem' erop gezet worden. En omdat C-drie com mercieel moet werken is dat spijtig. Het spanningsveld van bedriifsmatig- commercieel werken in een semi-over- heidsinstelling wordt hier zichtbaar. Er moet winst gemaakt worden om de sub sidie zo laag mogelijk te houden. Terwijl bedrijfsmatige groei beperkt wordt door de belangrijke (door de overheid gemaakte) beperkingen. Een goed evenwicht kan alleen bewaard worden in voortdurend overleg met de over heid. Cursussen in dorpshuis Soesterberg In samenwerking met het Dorphuis Soesterberg worden er in januari 1990 ook creatieve cursussen gegeven in Soesterberg. De cursussen gaan van start in de week van 29 januari t/m 2 fe bruari en worden gehouden in het Dorpshuis. Begin januari wordt er in Soesterberg een speciale cursusfolder huis aan huis verspreid, waarin het ge varieerde aanbod uitvoerig wordt be schreven: U kunt zich inschrijven voor de volgen de cursussen: kinderkleding maken/ontwerpen; zijde beschilderen; calligrafie; tekenen/schilderen; showdans; internationaal volksdansen. Wilt u meer informatie over deze cur sussen, komt u dan langs op vrijdag 19 januari van 19.00 tot 21.30 uur in het dorpshuis van Soesterberg. Dan is er namelijk weer een open-avond, waarbij de docenten aanwezig zullen zijn. C-drie tijdens de feestdagen Als vanouds is C-drie gesloten voor pu bliek op Eerste Kerstdag, maar dit jaar ook de zondag ervoor: 24 december. Op Tweede Kerstdag, 26 december, zijn we open van 15.00 tot 22.00 uur. Op Oudejaarsavond en op Nieuwjaars dag is C-drie de gehele dag gesloten. Wordt verwacht 29 december: Kinderbios: dr. Dolittle 4 januari: Nieuwjaarsontmoeting ge meente Soest 12 januari: Kinderbios: Prins Bajaja en de zwarte prins 18 januari: Belcanto concert 21 januari: Open huis C-drie 26/27 januari: Soester Applaus, ama teurtoneel 26 januari: Kinderbios: Foxy de vos 28 januari: Jazzconcert Dick Vennik Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. De Ned. Christen Vrouwenbond, afde ling Soestdijk, viert op donderdag 21 december het kerstfeest in het wijkge- bouw van de Emmakerk, Regentesse- laan 2. Aanvang 20.00 uur. Vanaf half acht staat de koffie klaar. Op een bijzondere wijze wordt de ge boorte van Christus gevierd, doordat een aantal vrouwen andere vrouwen uitbeeldt. Na de pauze volgt een dia-se rie over het kerstevangelie. Verzocht wordt een witte kaars met houder mee te nemen. Ook gasten zijn van harte welkom. Na de pauze zat Cecilia naast me in de Oude Kerk. Cecilia is de patrones van de muziek en één van de drie vrouwen die volgens de apocriefen Maria kort na de geboorte van Jezus hebben be zocht. Zij moet dus geweten hebben hoe engelen zingen en ze bevestigde mij dat het koor (19 stemmen) van het Nederlands Bach-Ensemble net zo volmaakt klinkt als de hemelse heir- scharen. Leipzig Hoogtepunt van het kerstconcert vrij dagavond was de vijfde cantate van het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach, geschreven voor de eerste zondag in het nieuwe jaar. De Duitse tekst heeft deze keer een dimensie meer, omdat in het vredesspel dit jaar het zó lijkt alsof de ster van Bethlehem stil is blijven staan boven Leipzig in de DDR op 9 oktober 1989: "Die trübe Nacht in Licht ver- kehrt". Het koor en orkest beginnen met een jubelend uiterst licht "Ehre sei dir, Gott, gesungen." Later reciteren de vier solisten van wie één door ziekte werd vervangen door Nicholas Mansfield (tenor). Perfectionist Krijn Koetsveld blijkt over een uitstekende "stal" van solisten, koorleden en musici te kunnen beschikken! Prachtig die triomfantelij ke terzetaria "Schweigt, schweigt." Een ijzersterke tekst voor zoveel lofzang. De Cantate, vóórafgegaan door een schitterend ingehouden motet (Lobet den Herrn) van dezelfde componist, eindigt bij de komst van de zon. Jam mer, dat de solisten in het duister ston den. De ABN had wel voor iets meer glans kunnen zorgen. Sweelinck Het meest interessante deel van het concert in de uitverkochte Oude Kerk speelde zich wat mij betreft af vóór de pauze. De hoge latijnse tonen van de Amsterdamse Sweelinck (Hodie Chris tus natus est), het gave motet van Schütz, het orgelconcert van Handel (met Wim Voogd op het huisorgel) van het orkest (7 leden) en de pariante can tate ("Das neugeborne Kindelein") van Buxtehude vormen even zovele kerst- pieken in deze bijzondere muziek avond. Door de bank genomen was het hele kerstconcert binnen tweek keer drie kwartier afgelopen. Het publiek dat van heinde (bekende gezichten) en ver (veel onbekende gezichten) op de deze maand verlichte dorpskerk was afgeko men, toonde zich applausdankbaar. Met zoveel krediet, makelaardij en ver taalwerk moet het mogelijk zijn dit soort concerten regelmatig met kerke lijke en wereldlijke hoogtijdagen te or ganiseren. Soest is er rijp voor. J.V. Afgelopen zondag gaf de gospelgroep The Messengers een kerstconcert in de kerkzaal van Zonnegloren, samen met het Zeister Klarinetkwartet. Voor een flink bezette zaal was er een gevarieerd programma van dit alom bekende koor o.l.v. Jan Houtzagers. Met goede ritmische begeleiding van het eigen combo brachten The Messen gers vrolijke kerstliederen, zoals "Mary had a baby", "Ding Dong, merrily on high", "I heard the voice of Jesus", maar ook werken uit de Messiah van Handel. Solistisch kwamen naar voren Marijke van Heusden in "Mary's Boy- child" en "I know that my redeemer li- veth" uit de Messiah, en verder Bert Zondag 24 december organiseert In de Ruimte opnieuw een kerkdienst voor kinderen. De organisatoren hopen, net als vorige keer, een grote groep kinde ren in de Heeskapel aan de Insinger- straat te ontvangen. De kinderkerk be gint om 15.30 uur en is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 7 t/m 12 jaar. Deze kerstviering maakt deel uit van een project dat de naam "Kinderkerk" draagt'. Iedere twee maanden organi seert In de Ruimte een open dienst voor kinderen van alle geloofsrichtingen, voor en door de kinderen. Deze keer hebben de kinderen van de In de Ruimte zondagsschool van alles voorbereid om hun leeftijdgenootjes een feestelijke kerstdienst aan te bie den. Zo zullen enkele kinderen een kerstlied op fluit ten gehore brengen en neemt een ander haar viool mee of bakt net als vele andere kinderen een taart voor de gasten. Het uit kinderen be staande gastvrijheidsteam ziet erop toe dat niemand iets te kort komt.De kerst vertelling wordt a.s. zondag door Ome Gerrit verzorgd. Deze ex-leger des Heils officier is een meester-verteller en voor veel kinderen geen onbekende meer. Heeft u vragen of wilt u dat uw kind wordt opgehaald? Bel gerust tel. 24433 en vraag naar Jaap of Floor. Het bekende Jongerenkoor Soest-Zuid luistert op Kerstavond, zondag 24 de cember, in de kerk van de H. Familie aan de Willibrordusstraat om 21.00 uur weer de speciale jongerennachtmis op. Het koor, dat onder leiding staat van Theo Hoogenboom, wordt begeleid door een combo bestaande uit Joop van Baaien, gitaar, Annemarie van Os, pia no en George Emmen, drums. Onder het motto "Licht dat de weg wijst" worden bekende en minder be kende Nederlandse en buitenlandse kerstliederen ten gehore gebracht. On der meer zijn dat: Little drummer boy, Long time ago, The first Nowell, Felice Navidad, Midden in een winternacht en Dit is de nacht. Deze speciale jongerennachtmis trekt elke jaar veel bezoekers uit heel de ge meente. Daarom is het raadzaam bij tijds te komen. Vanaf 20.00 uur is de kerk geopend. Overbeek in "Go teil it on the moun- tain". Het Zeister Klarinetkwartet bracht naast medebegeleiding van het koor o.a. diverse werken van Handel ("Wa- termusic"), Böhm en Hugo de Groot. De speciale bewerkingen voor dit kwar tet waren van Jan Houtzagers. Na het "Stille Nacht" in vier talen, de melodie "Lord, I'm on my way" uit Por- gy en Bess van Gershwin en het "Halle luja" uit de Messiah bedankte de voor zitster Betty Blankenstein de diverse medewerkers en men eindigde met de evergreen "White Christmas". Al met al een mooie middag om de kerstdagen vrolijk in te gaan. De wijkvereniging Overhees organi seert op woensdag 20 december a.s. een kinderbingo in de Vijverhof, Klarinet 39. Entree voor leden/donateurs f 1,50, voor introducees f 3,-. De bingo begint om 14.00 uur. Morgenavond, donderdag 21 decem ber, aanvang 20.00 uur, geeft het Soes ter Mannenkoor "Apollo" een kerst concert in de Julianakerk aan de Julia- nalaan. Aan het concert wordt medewerking verleend door het kinderkoor van de Petrus en Pauluskerk en de bariton Coen de Vries, die o.a. de solopartij zingt van het prachtige Franse kerstlied "Cantique de Noël. Instrumentale medewerking wordt ver leend door Huyb Doyer, piano, Sabine Verkuyl, hobo; en Coen Verkuyl, orgel. De toegang tot het kerstconcert is gra- tis. Aan de kerkstnachtdienst van de Ne derlandse Protestantenbond, die ge houden zal worden op 24 december (aanvang 23.00 uur) en waarin voor gaat de heer H.W. Kuiper uit Soest, zal worden meegewerkt door het NPB- koor Soest onder leiding van de heer Ger van Dóren. Het orgel zal worden bespeeld door mevr. Timmers uit Soest.* Deze kerstnachtdienst zal worden ge houden in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantenbond, Rem- brandtlaan 20. In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht zal op 23 december a.s.het laatste concert plaatsvinden van de zeer succesvolle cyclus "Magnificats op de Adventszaterdagen". Op het programma staat het Magnificat van Johann Sebastian Bach. (1685- 1750). Ook de door Bach getoonzette "Einla- gen" van Kerstkoralen zullen worden gezongen. De uitvoerenden zijn Koor en Barokorkest van de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. De vocale solisten zijn: Christine Jansen en Sophie Ouwe hand, sopraan; Ria Frowijn, alt: Henk Vonk, tenor en bas Kuijlenburg, bas. Het concert begint om half vier en is gratis toegankelijk. Stichting Jeugdzorg Soest postbus 250 -3760 AG De Praatpaal De kinder-instuif is er iedere woensdag van 14.00 tot 15.30 uur voor de kinde ren van 4 t/m 12 jaar. Kosten: 1,- (in clusief limonade). Woensdag 20 de cember is er een kerstviering met een tekenfilm en kerstkransjes bakken. De kinder-instuif is op woensdagmiddag 27 december en 3 januari gesloten. Prettige feestdagen en tot 10 januari. Kaartavonden Op donderdag 21 december is er weer de tweewekelijkse kaartavond. Op deze kerst-kaartavond wordt er geklaverjast en gejokerd om prijzen. Iedereen is van harte welkom. Kosten: 3,50 (inclusief prijzen). Aanvang: 20.00 uur. Buurthuis de Praatpaal is van 22 de cember tot 3 januari gesloten! Vanaf 19.30 uur zijn op donderdag 4 januari alle burgers welkom bij de ge meentelijke nieuwjaarsreceptie, die in C-drie, Willaertstraat 49, wordt gehou den. Evenals vorig jaar zullen "Thomasvaer en Pieternel" hun nieuwjaarswens op voeren. Geschreven en geregisseerd door Jan Leijendekker onder het mot to: "Een potje zoet-zuur", waarschu wing: houdbaar tot 5 januari 1990. Verder zal onder meer optreden de te nor Charles Gabriël, een veelgevraagde solist bij diverse koren en operette-ver enigingen. Bij het Volendams opera- koor heeft hij reeds verscheidene malen duetten met Marco Bakker vertolkt. Ook bij het Soester mannenkoor Apol lo is hij een graaggeziene gast. De tenor wordt begeleid door pianist Huyb Doyer. In verband met de gemeenteraadsver- kieizingen van volgend jaar zullen de lijsttrekkers van de politieke partijen een nieuwjaarswens uitspreken. De Soester journalisten Joyce Schreuder, Aad Post en Jaap Lodewijks (redacteu ren van de praatshow Soestand) zullen de lijstrekkers nader over de partij-pro gramma's aan de tand voelen. ■Verder zullen optreden clown Benno, de zangere Miët Molnar en de bekende Soester Tante Jen, welbekend van N.C.R.V.'s Showroom. De muziek wordt verzorgd door het trio Piet Daalhuizen, een veelzijdig musi cus: pianist, arrangeur, componist, diri gent en producer van radioprogram ma's. De nieuwe burgemeester, de lieer J. de Widt, zal tijdens de receptie zijn nieuw jaarstoespraak De wijkvereniging Overhees geeft za terdag 23 december a.s. een bingo avond die om 20.00 uur begint. Een ie der is van harte welkom en er zijn prachtige prijzen (ook geldprijzen) te winnen. Entree voor leden en donateurs f5,-; voor niet-leden f 10,-. De bingo wordt gespeeld in de Vijver hof, Klarinet 39. De zaal gaat open om 19.30 uur. Het Amersfoortse Museum Flehite zal op tweede Kerstdag van 13.00 tot 16.00 uur geopende zijn. Behalve de vaste collectie zijn er meer attracties die een bezoek aan het museum meer dan de moeite waard maken. Zo is er de expositie '150 jaar Speeld- goedtreinen' te zien. In deze tentoon stelling is o.a. een treintafel van 30 m2 opgesteld, waar op gezette tijden met twee treinen wordt gereden. Om Tweede Kerstdag extra feestelijk te maken zal in het museum voor het eerst een prachtig poppenhuis uit de jaren twintig te zien zijn. Dit poppenhuis is het afgelopen jaar geheel in stijl gereno veerd en opent nu weer de ramen en deuren voor geïnteresseerde blikken. Het museum is verder altijd geopend van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nieuwjaarsdag is het museum gesloten. Kerstfeest; een uitgesproken feest om iets voor je naasten (familie, vrienden, kennissen) te betekenen of te doen. Sa men zijn, samen eten, samen drinken, samen vieren, samen praten of samen op vakantie, zijn gebeurtenissen die voor veel mensen die dimensie aan het kerstfeest geven, die het voor hen tot een echt kerstgebeuren maakt. Centraal staat meestal de vraag: wat zullen "wij" dit jaar met kerst doen en wie nodigen "wij" uit om deze dagen, voor "ons" zo fijn mogelijk te laten ver lopen. Een belangenomkeer zou deze vraag er anders uit doen zien, nl.: "wie" wij dit jaar een paar fijne momenten of dagen kunnen bezorgen door "hen, hem of haar" uit te nodigen. Geeft de tweede vraag, zo geformuleerd, niet méér de kerstgedachte weer dan de eerste? In het licht van de laatste vraag houden zeer veel vrijwillig(st)ers zich het gehele jaar bezig met de "kerstgedachte": het belangeloos iets beteken voor anderen en het daardoor terugontvangen van een stukje waardering, dankbaarheid, een blij gezicht of het gevoel iets te bete kenen, want vrijwilligerswerk doe je nooit voor niets. Het "kerstmes" kan dus, met kerstmis of het gehele jaar, ook aan twee kanten snijden. De Vakaturebank Soest wenst een ie der die zich bij het vrijwilligerswerk op de ene of andere manier betrokken voelt, of betrokken wil voelen, een "echte" fijne Kerst 1989 toe. De Vakaturebank is van maandag 25 december 1989 tot dinsdag 2 januari 1990 i.v.m. de kerstvakantie gesloten. Yakatures 5-103 Natuur- en Milieubeweging zoekt vrijwilligers voor het assisteren bij het geven van natuurlessen aan kinde ren in het voor- en najaar. 1-113 Internationale hulpverlenings organisaties vraagt belangstellenden voor het notuleren, uitwerken en distri bueren van de gegevens en uitkomsten van de maandelijkse vergaderingen. 6-112 Stichting Spullenhulp zoekt vrijwilligers voor het ophalen en sorte ren van allerlei goederen en aanver wante werkzaamheden. 7-102 Sociaal Cultureel Centrum vraagt 2 vrijwilligers t.b.v. uitvoerende werkzaamheden bij jeugd- en cursus werk. 8-132 Centrum voor geestelijk ge handicapten roept enthousiaste vrijwil ligers op om samen met iemand van de groepsleiding het wekelijkse knutsel- clubje te begeleiden. 18-106 Jongerencentrum te Soest zoekt voor vakante bestuursplaatsen (gewoon lid en secretaris) geïnteres seerden, die de bestuursvergaderingen (6x per jaar) bijwonen en alle werk zaamheden verrichten voortvloeiend uit d.eTuncite. ,„;iO!juo 7 8Jri r>\< Wie interesse heeft voor één van de ge noemde vakatures of gewoon informa tie wenst op het terrein van vrijwilligers werk, kan kontakt opnemen met de Vrijwilligers Vakaturebank Soest, Smitsweg 311. Openingstijden: maan dag t/m donderdag: 9.00 - 12.00 en 13.30 - 15.30 uur; vrijdag 9.00 -12.00 en 19.00 - 21.00 uur. Het telefoonnum mer is 12630. Vanavond, 20 december, zal de heer De Rooij uit Almere een avond verzor gen bij PASO. Hij zal helderziende waarnemingen doen aan de hand van aangeboden voorwerpen als foto's, rin gen, armbanden, enz.. Hij zal dan het een en ander vertellen over het leven van de eigenaars of het leven van een van hun medemensen. De avond wordt gehouden aan de Nachtegaalweg 8c (ingang RIAGG), aanvang 20.00 uur. De herfst, en dan vooral het mooie licht in dat seizoen, laat Ruud Pausma zien op een aantal landschaps-aquarellen van de Korte Duinen en Lange Duinen. Ook lente-, zomer- en winterland schappen van Soest en omgeving en bloemstillevens zijn te bezichtigen in café-restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat. De expositie duurt tot eind januari 1990. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Niet stuk te krijgen thriller Vergelijkingen drongen zich donder dagavond j.1. in theater De Speeldoos', tijdens de opvoering van Agatha Chris- tie's "Tien kleine negertjes", onvermij delijk op. Vergelijkingen die, als we terugdenkeh aan creaties van Jan Retél, Elisabeth Andersen e.a., niet in het voordeel van de akteurs en aktrices van de uitvoeren de Hollandse Comedie uitvielen. Vergelijkingen, ze gaan, en dat moet in alle objectiviteit gezegd worden, in dit opzicht echter volledig mank. In tijden dat qua subsidie the sky the limit was kon aan het schouwburgpubliek een cast worden voorgezet waarbij uit voor raad leverbaar talent in de rij stond, de financiering ervan niet of nauwelijks ter discussie stond. Bij vrije produkites staat in de eerste plaats de financiële uitkomst voorop, noodgedwongen wordt de invulling van de cast daaraan ondergeschikt ge maakt. Impresariaat Jacques Senf verdient waardering en bewondering om met een uit elf personen bestaande produk- tie de financiële gok te wagen. "Tien kleine negertjes", een niet stuk te krij gen thriller, zal het ook in het thans lo pende theaterseizoen, wellicht ook daarna, weer gaan maken. Te danken aan een van spanning en onvoorspel baarheid belichting en, met uitzonde ring van de volstrekt overbodig illustra tieve muziek, angstaanjagende geluid seffecten. In het zeer fraaie ensemble-spel waren het vooral Francine Driessen, Elsje Scheron (juffrouw Ooievaar) Hans Veerman en Kees van Lier die met ge degen vakwerk de aandacht trokken. Lof ook in de richting van de regie die zelfs op het bescheiden speelvak van De Speeldoos met een uitgekiende mise en scéene het meest haalbare resultaat be haalde. Wie van luisteren en huiveren houdt wordt bij deze voorstelling niet teleurgesteld. In Baarn stond de Speel doos stijf van spanning en verhoogde bloeddruk. De Vereniging Artisbock, Steenhoffstraal 46, Soest, tel. 021S5-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, lel. 12689. Donderdag 21 december: Met de film 'The meaning of life' keert het Engelse Monty Python-gezelschap terug naar de uitgangspunten van hun televisieshows van vroeger. Een ver haallijn, zoals in hun speelfilms 'Life of Brian' en 'The holy grail' ontbreekt. Onder het allesomvattende, wijdse be grip "de betekenis van het leven', lassen ze sketches met veel verschillende kleu ren aan elkaar. Vaak zijn de schitteren de, absurdistische tekeningen van Terry Gilliam de verbindende schakel. De vrijheid die de leden van het team door deze konstruktie kregen werkt zeer goed. Telkens zorgen de leden van Monty Python voor nieuwe onver wachte invalshoeken op het menselijk lijden. Bovendien slagen ze er steeds beter in hun ideeën te visualiseren, bij voorbeeld in de musicalachtige num mers. Grappen en situaties citeren heeft geen zin. Van de foetus-funest-kamer in een ziekenhuis neemt Monty Python de toeschouwer mee naar een arbei derswijk in Yorkshire, naar een les over vaginale vochten, een slagveld, de ope ratie van een lever en een kotsende dik ke man in een restaurant. De tocht ein digt in het schitterende plastic decor van het hiernamaals. De humor is vaak zo zwart, de atmosfeer van scènes zo huiveringwekkend, dat het lachen je soms snel vergaat. In Cannes had men de speciale juryprijs over voor dit in hoog tempo spelende, zeer absurde, zeer provocerende en oergeestige werkstuk. "The meaning of life" is tot nu toe de beste speelfilm van Monty Python. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur) telefoon 19577 Entree: 6,-; CJP/Pas 65 5,-. Filmagenda 28 december: High Hopes 4 januari: De Opgang 11 januari: A Bell for Nirwana 18 januari: Kleine Vera Vedelaarpad 53, tel. 18136. Vrijdag 22 december: Van 9.30 tot 11.30 uur is er de peuter/ouderaktivi- tejt. jYoor d£ laatste maal dit jaar krijgen qudpr$ niet, heel jonge kinderen de kans om gezellig met elkaar te spelen en te praten. De kosten zijn 3 gulden, inclu sief koffie en limonade. Uiteraard gaat deze aktiviteit gewoon door in 1990, vanaf dinsdag 9 januari. Dan rest ons nog een ieder in Soest heel prettige kerstdagen te wensen en een gezellig oud een nieuwjaarsfeest. We wensen iedereen in 1990 veel geluk, wijsheid en plezier toe en hopen dat veel kinderen en ouders gebruik zullen maken van de kinderboerderij. In het nieuwe jaar wordt direkt gestart met de verbouwing van de stal en de uitvoering van een natuuredukatieprojekt voor de hoogste groepen van de basisscholen. In januari start in Soest een nieuwe cur sus Zwangerschapsyoga Tijdens de lessen wordt aandacht be steed aan: - ontspanningsoefeningen; - de lichamelijke en geestelijke werking van de ademhaling, met name bij het omgaan met pijn, onrust en angst; - de ademhaling bij het opvangen van de weeën; - perstechniek; - het leren luisteren naar en vertrouwen te hebben in de werking van het li chaam; - de begeleiding van de aanstaande moeders tijdens de ontsluiting en de uit drijving; - de verschillende baarhoudingen met de voor- en nadelen daarvan. Yoga voor volwassenen met name voor mensen met hyperven tilatie, slaapproblemen, spanningen, rugklachten. Er worden eenvoudige oefeningen ge daan, o.a. om te leren ontspannen; - inzicht te krijgen in het denken en ge dragspatronen; de ademtechniek te verbeteren (geestelijk en lichamelijk aspect van de ademhaling); de wisselwerking tussen lichaam en geest te herkennen; de blokkades in het lichaam te herstel len. Yoga voor kinderen Er worden speelse oefeningen gegeven voor o.a. - houdingcorrecties; - ontspanning- en bewegingsoefenin gen; - de ademhaling; - naar zichzelf te leren "luisteren"; - zelfvertrouwen te ontwikkelen. De kinderen worden rustiger, harmoni scher, meer geconcentreerd. Tijdens alle cursussen wordt er gewerkt in kleine groepen. De lessen worden ge geven door een gediplomeerd yoga- therapeute. Voor aanmeldingen en informatie kan men bellen (bij voorkeur 's morgens tussen 9.00 en 10.00 uur of 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur): Els Schel vis, telefoon 25294. Vrijdag 22 december: In Artishocks Literair Café van decem ber zullen de dichters Elma van Haren en Ed Leeflang voorlezen uit eigen werk. Ed Leeflang (60) debuteerde in 1979 met de bundel "De hazen en an dere gedichten". Deze enthousiast ont vangen bundel werd bekroond met de Jan Campertprijs 1980. Daarna volg den o.a. "Op Pennewips plek" (1982) en "Bezoek aan het vrachtschip" (1985). Leeflang presenteert al jaren de Nacht van de Poëzie in Utrecht. Dichter-criticus Rein Bloem schreef over hem: 'In een stijl die verwant is met Nijhoff probeert Leeflang de spaarza me wonderen in de wereld vast te hou den en de talrijke gruwelen de baas te worden, in het besef daartoe nauwelijks in staat te zijn' Ed Leeflang wordt beschouwd als een toegankelijk dichter. De eigen toon en de warmte van zijn werk worden vaak met waardering vermeld. Elma van Haren (23) debuteerde in 1988 met de bundel "De reis naar het welkom", die werd beloond met de C.J. Buddingh-prijs. Sindsdien geldt zij als een van Nederlands interessantste jon ge dichters. Haar poëzie is niet te ken schetsen als afgewogen en sierlijk, maar eerder als sterk en eigenzinnig. De on gerijmdheid van het bestaan wordt bij haar een wereld van onaffe onzeker heid, fantasie, halfslaap en dagdroom. Haar recent verschenen bundel 'De Wankel' is daarvan de neerslag. Beide dichters komen op vrijdag 22 de cember naar Artishock. De avond be gint om 20.00 uur. Toegangsprijs 2,50. Zondag 24 december: In Artishocks kinderbios Artiskoop draait zondag de film "Mijn leven als hond". Ingemar is 12 en vertelt vaak verhalen aan zijn zieke moeder. Zij wordt echter zo ziek dat hij samen met zijn hond Sicka bij zijn tante moet gaan logeren. Ingemar beleeft daar vele leu ke, maar ook droevige avonturen. Hij helpt zijn oom met het verbouwen van het tuinhuis en wordt opgesteld in het jeugdvoetbalelftal. Daar ontmoet hij het voetballende en boksende meisje Saga waar hij bevriend mee raakt. Voorts wordt hij bevriend met een tweetal opvallende mensen in het dorp. Berit, die voor een kunstenaar expo seert en de dorpsgek Fransson, die het meest gerepareerde dak van Zweden heeft. Wanneer het slechter gaat met zijn moeder neemt Ingemar definitief af scheid van haar. Helemaal begrijpen doet hij het niet. Ingemar beziet de we reld waarin zoveel gebeurt watje eigen lijk niet wilt. Zijn eigen fantasie doet hem echter over alles heen komen. "Mijn leven als een hond" is een ernsti ge film vol met amusante gebeurtenis sen. Een film voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 2,-. Maandag 25 december: Ivan Olsen is een kereltje van acht. Ivan is helemaal geen held; hij is meer een dromer. De kinderen van zijn school pesten hem wanneer ze maar kunnen en hij doet niets terug. Hij laat ze maar be gaan. Ivan's vader is gek op Tarzan-ver- halen. Hij zou wel willen dat zijn zoon net als Tarzan was. Groot, sterk en een beetje brutaal. Dan zouden ze hem op school niet meer zo pesten. Nu is hij maar een Pudding-Tarzan. De leraren kennen Ivan ook al. Hij komt steeds te laat in de klas, hij kan nog niet zo goed lezen en niet turnen. Ivan gaat vaak naar de haven. Daar speelt hij in zijn eentje met zijn vlieger en ontmoet kraandrijver Ole. Ivan en Ole worden vrienden. Ole leert Ivan hoe hij de reusachtige hijskraan moet besturen en Ivan vertelt Ole dat ieder een hem pest en dat hij nergens voor deugt. Ole vindt dat Ivan zich geen zor gen moet maken; iedereen is immers er gens goed in? Het gaat er alleen om dat je zelf ontdekt waarin je goed bent. In een lange en plezierige droom neemt Ivan wraak op iedereen die hem dwars heeft gezeten. Hij is iedereen te sterk en te slim af. Op zijn verjaardagsfeest met zijn vader, moeder en Ole, ontdekt Ivan waarin hij de allerbeste is: het oplaten van vliegers! Een film voor jongens en meisjes van 6 tot 13 jaar. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 2,-. Dinsdag 26 december: Drie docenten van de Regionale Mu ziekschool Hanneke Delis, Yolanda Broekman en Victorien Sloof, verzor gen op Tweede Kerstdag een klassiek concert m Artishock. Op het program ma staan werken van onder meer Schu- mann, Weber en Fauré. Hanneke Delis studeerde aan het Am- *1?™™ Conservatorium bij Bram de Wilde. Daarna behaalde ze aan het Utrechts Conservatorium het einddi ploma solospel bij Bas de Jong. Ze heeft in diverse ensembles en orkesten ge speeld en is lid van het Radio Blazer sensemble. Sinds 1973 vormt zij een duo met Yolanda Broekman. Yolanda Broekman studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Else Krijgsman en behaalde daar in 1979 haar onderwijsakte-B. Victonen Sloof studeerde aan het Utrechts Conservatorium bij Addie de Quant en behaalde daar in 1978 haar onderwijsakte-B. Zij heeft in diverse orkesten gespeeld en vormt sinds 1983 ook een duo met Yolanda Broekman. Aanvang: 14.30 uur. 2 50661 f 5'"' l6den 65+ f

Soester Courant | 1989 | | pagina 8