SCHOEMAKER wenst alle Soesters prettige Kerstdagen en een gelukkig 1990 Eirföa? 35 o od Gemeente zal Eemland niet 'overnemen' Grote drukte op Spullenhulp-kerstmarkt 0 O WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 9 °ang&0/ufeen van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 Voor alle zekerheid! technische dienst tel. 02155-10344 School toch open tot 1991 Open brief van Int. Vrouwencentrum 'Buitenlandse meisjes 't zwaarst getroffen door sluiting Eemland' Slimme(?) inbrekers weer gepakt 'Redding Eemland door mavo's een illusie' Mavo Soest weigert 'zwarte piet' voor ondergang lbo-onderwijs 'Als een oorlogsschip...' Tante Jen in haar nopjes met Kringloopprijs r-vi Cel GO Minder motivatie voor l.b.o. gevreesd Vakbond vraagt concrete stappen tot behoud van s.g. Eemland Snelle inbraak "Ongestoorde" Kerstdagen met de goede apparatuur gekocht bij Schoemaker. Mocht er onverhoopt iets misgaan: ook in 1990 zullen onze mensen klaar staan om service en garantie te verlenen. scliocmaikcr "Wij kunnen ons voorstellen dat het verdwijnen van de scholengemeen schap Eemland en daarmee het lager beroepsonderwijs uit Soest als een grote teleurstelling wordt ervaren. Wij hebben er in de afgelopen jaren dan ook van alles aan gedaan om dit te voorkomen. Wij moeten nu constate ren dat alle pogingen om de school te behouden voor niets zijn geweest. Wij moeten ook constateren dat het niet langer reëel is om te veronderstellen dat de school alsnog gered kan wor den. Een overname van de school is naar onze mening dan ook onge wenst." Dat is min of meer de slotconclusie van het College van B. W., in een om vangrijke brief aan de gemeenteraad, over de stand van zaken met betrekking tot de ondergang van de lbo-school. Het College reageert daarin op de ver zoeken van de diverse fracties, uiteen lopend van bemiddelingspogingen tot voorstellen om de school "over te ne men". Dat laatste zal zeker niet gebeuren. Volgens het College is het niet reëel om aan te nemen dat de school pog overle vingskansen heeft. In theorie zou de ge meente er inderdaad een openbare school van hebben kunnen maken, maar daarbij zou aan zoveel uiteenlo pende voorwaarden moeten worden voldaan, en bovendien is het niet ge wenst. De school is niet meer te redden. De kans dat Eemland een jaar langer open blijft willen B. W. echter wel be nutten. In een extra-vergadering van de commissie Onderwijs, vorige week, wist Leidje Tomassen (Progressief Soest) te melden dat het schoolbestuur daartoe alsnog had besloten. Een offi ciële bevestiging van de zijde van het bestuur was daarvan tot maandag j.1. niet te verkrijgen. Gelet op de discussies van de afgelopen weken voelen B. W. er niets voor het schoolbestuur te verzoeken de sluiting van de school tot nader order uit te stel len. Wel wil men het schoolbestuur vra gen de school een jaar langer open te houden, met name voor de leerlingen van het eerste en het derde jaar, maar dan wel op voorwaarde dat dit "uit on derwijskundig oogpunt" voor de leer lingen verantwoord is. Prognoses ongunstig Dat was in feite ook de uitkomst van het gesprek in de Onderwijs-commissie, waarin wethouder Jan Menne de leden uitvoerig informeerde over de gang van zaken. Ook burgemeester Hans de Widt - betrokken bij het overleg met de andere scholen, dat alsnog op niets uit liep - was daarbij aanwzig. Menne meldde in de commissie dat de progno ses voor de school zonder meer ongun stig blijven. Het aantal nieuw leerlingen dat voor Eemland werd aangemeld daalde in de periode van 1981 tot 1988 al met 40 terwijl dat voor het gehele voortgezet onderwijs 17 was. De da ling is voor de scholengemeenschap dramatisch te noemen. Het aantal nieu we leerlingen voor het voortgezet on derwijs zal in de jaren tot 1996 nog ze ker 14 afnemen. Menne zei dat het schoolbestuur de za ken had aangepakt zoals het moest, maar Leidje Tomassen (P.S.) was hard in haar oordeel over het bestuur. Ze had vernomen dat dit de school nu toch weer een jaar langer wilde openhouden.' "Daarsta ik perplex van; ik hèb er geert goed woord voor over." Volgens haar volgt het bestuur een jojo-beleid. Dapper Wiebe Meilof (GPV) meende juist dat het bestuur in wijsheid had gehandeld. Hij vond het zelfs "dapper" dat men de school wil sluiten voordat deze afsterft. Vanuit zijn eigen "traditie" stelde hij vast dat leerlingen uit Soest overigens probleemloos het onderwijs in Amers foort volgen, waar een breed scala van onderwijsmogelijkheden is. Jan van Esseveld (D66) refereerde aan een geheim rapport over de interne problemen bij de school, waarin is vast gesteld dat een aanzienlijk deel van de docenten niet bereid is zich in te zetten voor het behoud van dé school en Ans Greefhorst (CDA) vond het vervelend dat het schoolbestuur in de pers is afge schilderd als de "kwaaie pier". Volgens haar spreken de stukken duidelijk een andere taal. Ook Willem Blaauw (WD) was het oneens met Tomassen. "Het bestuur "Met alle respect voor de situatie van Nederlandse jongeren moeten wij stel len dat in de plaatselijke situatie van Soest buitenlandse jongeren, en met name meisjes, het zwaarst getroffen worden door de maatregel en de daar uit voortvloeiende besluitvorming." Dat schrijft Nel Koning van het be stuur van het Internationaal Vrouwen- centrum "vrouwen voor Vrouwen" in Soest in een open brief aan de minister van Onderwijs, het College van B. W. en het schoolbestuur naar aanlei ding van de voorgenomen sluiting van de scholengemeenschap Eemland. Het Internationaal Vrouwencentrum betreurt dat besluit ten zeerste, omdat de school pas een jaar later gedwongen is haar deuren te sluiten. Bij het school bestuur wordt dan ook aangedrongen op een heroverweging, waarbij de be langen van de huidige leerlingen het zwaarst wegen. Elk jaar extra betekent een groep die kan afstuderen. Bij B. W. wordt aangedrongen om de inspanningen die het gemeentebestuur zich heeft getroost bij de bemiddeling bij fusie-besprekingen tussen Eemland en de mavo's voort te zetten. Tenslotte wordt de minister gevraagd rekening te houden met de specifieke uitwerking van de leerlingennormen in Soest en de nadelige kanten daarvan uit de weg te ruimen. Het centrum vestigt de aandacht spe ciaal op de buitenlandse meisjes, omdat deze groep slechts heel beperkte moge lijkheden heeft tot het volgen van goed onderwijs dat aansluit op hun niveau. Culturele restricties "Niet alleen is in de meeste gevallen de vooropleiding en het Nederlandse taal niveau te laag om een grote keus te heb ben in de opleiding, maar bovendien is de druk op hen groot om taken te ver vullen in het familiehuishouden, is de ruimte om thuis huiswerk te maken structureel beperkt en is er vaak sprake van culturele restricties op het volgen van een opleiding in een andere ge meente." Eemland biedt, ondanks onvolkomen heden in de afstemming op deze groep en de noodzaak van extra ondersteu ning en begeleiding, door het beleid en de inspanning van de docenten een kans aan buitenlandse meisjes, aldus het bestuur van "Vrouwen voor Vrou wen". De school staat in de directe woonomgeving, er is een Internationale Schakelklas, er wordt gezorgd voor huiswerkbegeleiding, er kan op school huiswerk worden gemaakt, en daarom zijn er meer buitenlandse jongens en meisjes die de school afmaken en daar mee een opstap hebben naar gekwalifi ceerd werk en eventueel een verdere opleiding. Klok teruggedraaid "Terwijl er dus eindelijk erkenning komt voor de achterstand en achterstel ling van buitenlandse vrouwen in het onderwijs en op de arbeidsmarkt, ter wijl het overheidsbeleid gericht is op economische zelfstandigheid, wordt anderzijds de klok weer teruggedraaid. Waar moet een slimme buitenlandse meid op deze manier op haar toekomst voorbereid worden?" vraagt het be stuur zich af. Gezien het belang van de opleiding voor buitenlandse jongeren dringt men er bij de geadresseerden op aan om, ie der vanuit eigen verantwoordelijkheid en in goed overleg, zorg te dragen voor het in stand houden van de school. De open brief is in afschrift ook ver stuurd aan de fracties in de gemeente raad en aan de besturen van de Soester laat het schip liever stranden terwijl het nog bestuurbaar is," stelde hij in een niet al te geslaagde poging tot beeld spraak vast. "De school heeft al jaren een slechte naam, en met onwilligen is het slecht werken." De gehele commissie drong wel aan op nader onderzoek voor het behoud van de Internationale Schakelklas, die eventueel bij eén van de andere scholen kan worden ondergebracht. Dat wordt volgens Menne op dit ogenblik allemaal nog uitgezocht. "Er zijn openingen." Over de mogelijkheden van een combi natie lbo/mavo was hij intussen zeer pessimistisch. In het overleg tussen de scholen hadden de Mavo Soest en de Alfrink Mavo zo'n fusie weliswaar in eerste instantie bespreekbaar gehou den, maar de bereidheid daartoe een half uur voor het eind van de vergade ring bewust weer ingetrokken. Te oud? De commissie discussieerde ook over de hier en daar geopperde veronder stelling dat de meeste docenten van Eemland te oud zijn om nog ergens an ders aan de slag te komen. Uit de cijfers blijkt'dat-van de 34 leerkrachten er slechts 7 ouder dan vijftig zijn en -17 in de leeftijd van 40 tot 50 jaar. Jonger dan veertig jaar zijn er 10. Het gros van de commissie stelde vast dat het, alles afwegende, misschien toch maar beter zou zijn als de school in 1990 de deuren sloot, met een beperkte voorzetting voor de leerlingen van het eerste en het derde leerjaar en alleen als dat verantwoord is. Een van de voor waarden die in dat verband werden ge noemd was "een enthousiast team", maar tussen de regels door was te be luisteren dat de meeste commissieleden juist daarover ernstige twijfels koeste- "We komen terug." Dat hadden twee inbrekers die vorige maand werden aangehouden wegens een tiental in braken in Soest de politie vol mis plaatste bravoure meegedeeld toen ze na verhoor weer in vrijheid wer den gesteld. De heren, resp. 41 en 26 jaar en zonder vaste woon- of ver blijfplaats, waren toen aangehouden na inbraken aan o.a. de Ferdinand Huycklaan en het Kerkpad. Na enige tijd in het huis van bewaring te heb ben doorgebracht waren ze op vrije voeten gesteld. Uit branie of "plichtsbesef' waren ze onlangs inderdaad teruggekeerd in Soest om hun snode werk voort te zetten. Daarbij sloegen ze o.a. hun slag in een woning aan de Bilderdijk- laan, waar ze een postzegelverzame ling buit maakten. Die boden ze vo rige week te koop aan in Zaanstad. De handelaar koesterde echter arg waan toen hij de naam en het adres van de eigenares - de bewoonster van de Bilderdijklaan - aantrof. De die ven waren toch niet slim genoeg ge weest om die uithef album te verwij1-' deren. Een telefoontje naar Soest was vol doende om te weten dat de zaak niet pluis was. De politie van Zaanstad arresteerde de heren toen ze zich te rugmeldden bij de handelaar, waar na het tweetal werd overgedragen aan de Soester politie. Omdat ze na hun invrijheidstelling toch weer het slechte pad waren opgegaan, werden ze nu opnieuw ingesloten en zullen de heren het huis van bewaring op nieuw enige tijd van binnen mogen bekijken. De Mavo Soest weigert de "zwarte piet" toegespeeld te krijgen in het trieste spel dat zich de afgelopen we ken heeft voltrokken rondom de ver haaste ondergang van het lbo-onder wijs in Soest, door de sluiting van de scholengemeenschap Eemland. Dat blijkt uit mededelingen van de heer J.W., de Gruijl, directeur Van de school die zelf twee jaar geleden ontstond uit een fusie tussen de toenmalige Van der Hucht IVO-MAVO en de Openbare Mavo. De Gruijl laat er geen twijfel over be staan dat hij de sluiting van Eemland een trieste zaak vindt, maar komt in het geweer tegen de indruk die wordt ge wekt, als zou het verdwijnen van het lbo in Soest mede veroorzaakt worden door de stugge en "parochiale" houding van de beide mavo's (Mavo Soest en Alfrink Mavo) en dat deze er niets voor zouden voelen het lbo te "redden". De motieven waarom de Mavo Soest niets voelt voor een fusie met Eemland zijn volgens hem onvoldoende naar vo ren gekomen. In de eerste plaats is dat de overtuiging dat een scholengemeen schap mavo/lbo, zoals die bij zo'n fusie zou ontstaan,als combinatie niet le vensvatbaar is. Dergelijke scholen doen het in Nederland veelal slecht, zoals re cent onderzoek opnieuw heeft uitgewe zen. "Het blijkt dat juist de 'mavo-poot' snel verdwijnt. Leerlingen die van de basisschool afkomen met een mavo-ad vies, kiezen namelijk eerder voor een categoriale mavo of voor een scholen gemeenschap mavo/havo/vwo, dan voor een mavo/lbo-combinatie. Het is een maatschappelijk verschijnsel, dat wij in Soest niet kunnen veranderen," aldus De Gruijl. "In en rond Soest zijn veel mogelijkheden voor onderwijs op mavo-niveau, al dan niet op een scho lengemeenschap." Tijdelijk soelaas Hij benadrukt verder dat het onjuist is een optelling te maken van het aantal leerlingen van scholen die zouden kun nen fuseren. Dan moet rekening wor den gehouden met een sterke terugloop van het aantal potientiële mavo-leerlin gen en bovendien moet zo'n combinatie aanzienlijk meer leerlingen hebben dat het huidige lbo om zelfstandig te kun nen voortbestaan. "Een fusie van een of beide mavo's met Eemland zou slechts tijdelijk soelaas bieden en daar is nie mand mee gediend. Dat de mavo's in Soest het lbo kunnen 'redden' is daarom een illusie. De kans dat zo'n nieuwe combinatie ónder het bestaansmini mum komt en op termijn moet verdwij nen ligt meer voor de hand," aldus de directeur. Hij wijst er verder op dat Mavo Soest onlangs is gestart met een ingrijpende verandering van het onderwijs-leerpro- ces: de school is thuiswerkvrij, huiswerk behoort tot het verleden, de lessen zijn geïntegreerd met het zelfstandig ver werken van de leerstof op school. Aantrekkingskracht "Tijdens de uiteraard wat langere schooldag wordt intensiever en gecon centreerder gewerkt dan in het recente verleden. Dagelijkse individuele bege leiding van onze leerlingen in speciale uren is daarmee onlosmakelijk verbon den," merkt De Gruijl op. "Wij zijn er van overtuigd dat onze nieuwe werkwij ze, waarbij we begeleid worden door een professioneel instituut, een ant woord is op de onderwijskundige ver anderingen in de jaren negentig en dat Mavo Soest door verdere uitbouw en perfectionering van haar systeem grote aantrekkingskracht zal hebben op leer lingen in Soest en omgeving die onder wijs op mavo-niveau kunnen volgen. Een fusie met een school met zo'n an dere traditie en achtergrond zou ook voor het handhaven van onze wwerk- wijze nadelig zijn." De politie heeft zaterdagavond op de Nieuweweg een 45-jarige Soester aan gehouden wegens openbare dronken schap. De man werd in laveloze staat naast zijn fiets op straat aangetroffen. Volgens de bloemrijke terminologie van een politieman was de man "zo zat als een oorlogsschip", en dat niet voor de eerste keer. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De politie was nog wel zo vriendelijk om hem thuis af te le- De kerstmarkt die de Soester kringloop-organisatie Spullenhulp af gelopen zaterdag heeft gehouden is een groot succes geworden. Hoogte punt van het evenement was de uitrei king van de Kringloopprijs 1989, die werd uitgereikt aan de nationaal be kende Soesterse Tante Jen. Al om tien uur, bij de opening van de markt, verdrong zich een grote schare belang stellenden voor de deuren van Spullen- hulp, dat sinds het vorig voorjaar aan de Parallelweg gevestigd is. Zij kwamen vooral af op de koopjes in verband met de feestdagen. Door de grote kooplust werd er dan ook een fors "gat" geslagen in de voorraad, wat vooral bij de afde ling meubilair goed te merken was. Tegen elf uur maakte Tante Jen haar Intercasa laat u graag kennis maken met de nieuwe creatie van Gerard van den Berg. Ga er gerust even voor zitten en ontdek dat deze fauteuil iets heel bijzonders is, in vorm en komfort. De Bouw- en Houtbond FNV heeft vorige week van het gemeentebestuur concrete stappen gevraagd, die moe ten leiden tot het behoud van het be roepsonderwijs in Soest, nu de scho lengemeenschap Eemland op korte termijn met sluiting wordt bedreigd. Dat nieuws kwam voor de vakbond als een complete verrassing. Voorzitter J.M. van Breukelen laat dat weten in een brief aan het gemeentebe stuur, waarin hij o.a. wijst op het enor me tekort aan goed opgeleide jongeren in de bouwnijverheid en de metaalsec tor. Een van de oorzaken is dat te weinig jongeren voor het beroepsonderwijs kiezen. "Nog maar kort geleden is ook bij de overheid het besef geboren om ook het beroepsonderwijs te promoten. Het is daarom verrassend te moeten verne men dat de Soester politiek geen maat regelen heeft kunnen bedenken om het beroepsonderwijs voor Soest te behou den," aldus van Breukelen. In zijn brief wijst hij verder op de steun die de vakbond bij het 80-jarig bestaan nog onlangs aan een project op de school gaf, evenals de werkgevers, die in dat verband ook nadrukkelijk op het belang van een goed beroepsonderwijs instituut hebben gewezen. Haaks "Onze werknemersbond ijvert tijdens de CAO-onderhandelingen voor ver dere uitbreiding van de arbeidstijdver korting om de werkloosheid terug te brengen naar een aanvaardbaar niveau. U kunt dus begrijpen dat sluiting van de school haaks staat op onze inspannin gen om de werkloosheid terug te drin gen." Volgens Van Breukelen is het aan- nemelijk-dat de scholieren, als ze naar andere plaatsen moeten reizen, nog minder gemotiveerd worden voor een keus voor het beroepsonderwijs. Daar om vraagt hij het gemeentebestuur con crete stappen te nemen om het l.b.o. voor Soest te behouden. Vr.n.l. Spullenhulp-voorzitter Aart van Ginkel, Tante Jen (mét Kringloop prijs) en de Kerstman. Foto: Goos van der Wilt. opwachting in het centrum. Ze arri veerde in een versierde auto in gezel schap van de Kerstman en van haar vas te begeleider Ome Jan, door Tante Jen zelf consequent aangeduid als "De Baard", die zijn beroemde buikorgeltje "De Wielewaal" had meegebracht. Het zat er dus dik in dat Tan Jen een paar staaltjes van haar ongeëvenaarde zang kunst zou laten horen, en dat was inder daad het geval. Eerst werd ze echter volop in het zon netje gezet door Spullenhulp-voorzitter Aart van Ginkel, die haar de Kringloopprijs 1989 uitreikte. Van Ginkel memoreerde in een korte toe spraak hoezeer Tante Jen zich in een lange reeks van jaren had ingezet voor de kringloop-gedachte. Met haar hand kar haalde ze vooral in Soest-Zuid altijd veel spullen op als huisraad, meubilair en kleding, die door de bewoners vaak zomaar bij het grof vuil werden gezet. Nationale beroemdheid Door haar hoge leeftijd (ze is 93) en omdat ze minder goed uit de voeten kan heeft Tante Jen deze activiteit inmid dels moeten staken. Dat haar kwalitei ten als vertolkster van oude (le vensliedjes nog volop aanwezig zijn bewees ze ook nu weer. Als weinig an dere Soesters is Tante Jen inmiddels een nationale beroemdheid, vooral sinds ze al weer jaren geleden optrad in NCRV's Showroom, een programma dat enkele jaren terug nog eens werd herhaald. Tante Jen toonde zich wat verlegen met alle aandacht en de Kringloopprijs. "Wie had dat nou toch kunnen den ken?" was haar commentaar. Ze bleek er overigens zeer mee in haar nopjes. De prijs, vervaardigd door beeldend kunstenaar Ton Paauw, bestond uit een gestyleerde handkar - als een soort han delskenmerk van Tante Jen - uitge voerd met behulp van een handveger en een paar wieltjes. Ook de Kerstman was tijdens de huldi ging van Tante Jen aanwezig' op de kerstmarkt. Hij deelde mandarijntjes uit aan de kinderen. De markt duurde al met al tot 's middags vier uur en de loop bleef er goed in, zodat Spullenhulp kan terugkijken op een zeer geslaagd evene ment. Een inbreker heeft zaterdagavond niet veel tijd nodig gehad om zijn slag te slaan in een woning aan de Albert Cuyplaan. De bewoner was hooguit een half uurtje weg en toen hij weer thuis kwam trof hij in het huis een complete ravage aan. De voordeur was openge broken en de inbreker was er vandoor gegaan met een aantal sieraden, een porseleinen servies en een geldbedrag van 2500 gulden.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9