Bij ons op wyzien u graag Meningen van lezers Studio Karla Karwoczik Ouderdom AWW 14 DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 15 Onttaald SOEST wensen U een fijn, gezond en stralend 1990 Afbouw Eemland: een goede keus Nakaarten (fl> _/Hiy"EIDO cMARlA GALLAND Politie verleent hulp En dat begrijpt u best. Want tevreden klanten zijn de pijlers yvan onze optiekzaak. Wij helpen u ook graag. Met een aparte bril of gewone uit- stekende service. Dat wist u toch al? Jan Visser heeft een nacht doorge bracht in de zusterpost van het ver zorgingshuis "Molenschot", van 's avonds kwart vóór elf tot 's morgens half acht, in de nacht van zaterdag 9 december op zondag 10 december In deze extra-aflevering van zijn co lumn "Bij Ons Op Soest" tussen kerst en nieuwjaar doet hij verslag van zijn ervaringen. Twee zusters deden de nacht- ver pleegkundige Bieneke Bolwijn (54) en de gediplomeerde verpleeghulp Margaretha Ramsqedith (42). Om de privacy van de bewoners te bewa ren zijn de overige namen in dit arti kel gefingeerd. De foto's zijn ge maakt door Herman van Dam. Spanning 02.00 uur. De bel. Mevrouw Roos (86) zit op de ziekenzaal met haar benen buiten bed. Ze moet maar haar werk, zegt ze. Dat kan niet en ze krijgt een bitter drankje voor de rust. Vanuit een andere kamer komen onsamenhan gende kreten. Daar ligt mevrouw Thielemans. Ze is honderd jaar. De zusters zijn gek op haar. "Mijn schild padje", zegt Margaretha vertederd en knuffelt haar even. 02.20 uur: Mijnheer van Es belt voor de derde keer. Hij vloekt en moppert alles bij elkaar. Hij schijnt over de hele wereld gezworven te hebben, wil nu cola en geen appelsap en krijgt een pil letje tegen de pijn. Molenschot telt 150 inwoners. De ge middelde leeftijd is ruim 85 jaar. Een continubedrijf van zeven keer vieren twintig uur in de week waar 120 men sen mee bezig zijn. Zeventig vrijwilli gers, uit de kerken, van familie, van de Zonnebloem en via de Vacaturebank, Molenschot bij nacht... Er brandt al tijd wel ergens een lichtje. Het woord is vlees noch vis geworden, wat heet, gesmoord in klank en kreet. Het mag geen naam meer hebben. Gestoort, discommunicatie: tekens van wartaal, geen verhaal, sprakeloos, tongval zonder relatie, lieve taal, ik kan je niet verstaan. Buiten in de ochtendschemering kraait voor de derde maal een schorre haan: ontluistering. J.V. Bieneke Bolwijn sorteert de medicij nen, een karwei dat uren in beslag neemt. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Astrid, Janny en Carla voor een praatje met de bewoners is er niet. Daar is veel behoefte aan 's nachts. Want zo'n nacht duurt ver schrikkelijk lang voor oude mensen. Slaapmutsje 24.15 uur: Mevrouw Cloosterman op de tweede étage wil naar bed. Ik volg Margaretha naar boven. Eigenlijk mo gen de nachtzusters niet de lift gebrui ken. Mijnheer Cloosterman zit nog ge zellig te roken met een slaapmutsje vóór zich op tafel. Zijn vrouw wordt in bed geholpen terwijl Herman van Dam en ik een praatje met hem ma ken. Op de eerste étage brandt een rood lampje bij mevrouw Landman, die zeer moeilijk ter been is. Het naar bed gaan wordt een ritueel, dat minstens een kwartier duurt: "Hebben jullie niet twee nieuwe benen voor me?" In de zusterpost is geen radio, geen te levisie. Alleen een ouwerwetse slin- gerklok. De beide verpleegsters heb ben geen tijd voor verstrooiing. Ze hebben ook geen behoefte aan geluid. Iemand kan wel eens op de vierde ver dieping met een stok op de vloer bon zen. Je moet alles kunnen horen in het grote gebouw. Opstaan 01.00 uur: Het is tijd om de ronde te doen langs de zieken. De ledikanten worden met een soort voetpomp op de juiste hoogte gebracht. Beddestangen ratelen. Bijna iedereen wordt ver schoond, katheters verwisseld. Enke len worden gedraaid, worden behan deld. Mevrouw Frankenvoort ligt te zingen: paradiso met je palmenstrand. De zusters zingen zachtjes met haar mee. Er gaat weer een bel. Op de derde ver dieping is iemand gevallen in haar ap partement en op de eerste brandt ook een lampje. Als Margaretha daar naar binnen gaat, blijkt de bewoonster al weer te slapen. Terug naar de ziekenafdeling. Mijn Zwaan (93) glimlacht als hij wordt toe gedekt en een aai over zijn wang krijgt. Ga maar lekker slapen. Morgen is het zondag. Ze moeten opstaan, want dat is beter voor de bloedsomloop en de ademhaling. 01.30 uur: Bieneke wijdt zich weer aan de medicijnen. Ze houdt van de nacht. Al twaalf jaar werkt ze parttime in Mo lenschot: twee keer vier nachten in de maand. De nachtdienst heeft voor haar iets aparts. Dan is ze eigen baas, kan ze zelf haar tijd indelen en ze heeft een eigen verantwoordelijkheid. Ze vertelt over jaar opleiding vroeger, toen ze veertien dagen achter elkaar nadhtdiensten moest draaien. Ze werkt nooit meer overdag. Ze vindt het heerlijk om 's morgens vroeg lekker naar huis te fietsen. Ze woont in Soest en is lid van het Motet- en Madrigaal koor en van de Cantorij in de Oude Kerk: alt. "Sommige oudjes willen echt niet meer," zegt ze, "willen maar liefst dat het afgelopen is." Dat maakt haar wel eens opstandig, als ze meemaakt hoe jonge mensen in de bloei van hun leven om haar heen wegvallen. Ze heeft zelf nog een moeder van 87. Margaretha Ramsqedith, midden in de nacht onderweg naar een bewoon sters. In de Soester Courant van woensdag 20 december j.1. werd weer aandacht ge wijd aan het sluiten van de Scholenge meenschap Eemland. Het bestuur zou een jojo beleid voeren, anderzijds dap per zijn om de school voor afsterven te sluiten. Met slechtwillenden (het team) is het slecht werken. Een en ander klinkt niet bepaald posi tief en daarom kan het artikel weer twij fel en verwarring veroorzaken bij ou ders/verzorgers en andere niet direct betrokkenen. Iedereen zal er bij gebaat zijn om aan verkeerde gedachten en on duidelijkheden een einde te maken. De school is in de afgelopen periode door een ruwe zee gegaan. Het aantal leerlingen is onder de norm (240) geko men en de prognoses voor het leerlin genverloop zijn verre van rooskleurig. Dit leidde tot de conclusie dat de school moet sluiten. Heel jammer, maar een hard gegeven. Verschil van inzicht was er alleen over de lengte van de afbouwperiode, name- lijke 1990 of 1991. Zowel het bestuur als de medezeggenschapsraad hadden elk voor hun eigen standpunt gegronde redenen. Het vervolg van de ontwikkelingen heeft nieuwe feiten en argumenten ge bracht die mede aanleiding gaven tot een heroverweging van besluitvorming. Hierbij speelden onder andere: betrok kenheid van ouders, oplossingen voor kantoorpraktijk en ISK-leerlingen, fa ciliteiten vanwege het Ministerie van Onderwijs bij sluitingprocedures en als belangrijkste de verbeterde en groeien de motivatie van het schoolteam. Het schoolteam is vele keren onder werp van gesprek geweest. Tot in het artikel van vorige week werd het ver trouwelijke rapport aangehaald. Waar het rapport ter sprake kwam was het ge bruik nogal eenzijdig en daardoor uit zijn verband. Graag wil ik er een halt aan toeroepen om zonder volledige in formatie een team in zijn geheel over een negatieve kam te scheren. Het bestuur heeft zich van de vernieuw de motivatie van het team eerst verge wist alvorens tot heroverweging over te gaan. Na een uitvoerige bespreking is een weloverwogen gelijkluidend stand punt bereikt. Het bestuur koos niet de weg van de minste weerstand door eenvoudig vast te houden aan zijn eerste besluit. Het getuigt van zelfrespect en verdient waardering dat zij de moed hebben ge had en de wil hebben getoond om hun besluit bij te stellen. Gelukkig is de goede beslissing geno men voor de leerlingen en hun ouders/ verzorgers: - de eersteklassers kunnen volgend jaar in de tweede hun basis afmaken en dan een andere school kiezen; - de derdeklassers kunnen volgend jaar hun examenjaar doen en het diploma behalen; - voor de ISK-leerlingen is er meer tijd om een andere goede oplossing te vin den. Bestuur, leiding, schoolteam en MR hebben op zich genomen om de school op een waardige wijze en verantwoord naar de einddatum 1 augustus 1991 te leiden. Wijsheid en sterkte worden hun hierbij toegewenst en een voorspoedig 1990. L.J. Sneep (ouder/voorzitter M.R.) De opwinding die ontstond over het feit dat Sinterklaas de Zwarte Piet kreeg toegespeeld was een betere zaak waar dig. De sluiting van de Scholengemeen schap Eemland kwam als donderslag bij heldere hemel. Had nu geen enkele officiële instantie de bui zien hangen? Alle anti-handtekeningen ten spijt is de bouw van het omstreden zwembad ge- Onttakeling Vóór ik me meld in de zusterpost van Molenschot loop ik de ziekenafdeling in waar twintig mensen liggen. Vier op één kamer, meer vrouwen dan man nen. De lichten zijn al lang uit, er wordt nog niet geslapen. Ze zijn heel oud en heel alleen. Sommige deuren staan op een kier. Onder één van de bedden zie ik een knuffeldier liggen, dat uit bed is gevallen. Het is een wol len konijntje. "Kom, mijn lief mens, je staat niet al leen" is een uitspraak van de theoloog Prof. Dr. E.C.F.A. Schillenbeeckx (75). In een televisieportret van de IKON vertelde hij de vorige week geen angst te hebben voor de dood, maar wel bang te zijn voor lichamelijke pijn en onttakeling. Ik wil wel eens één nacht de ouderdom meemaken bij ons op Soest. Medicijnen De avonddienst van zes tot kwart voor elf vertrekt: Doei! Goede wacht! Sterkte! Bieneke maakt aanstalte de medicijnen te sorteren voor morgen. Op grote dienbladen staan tientallen plastic bekertjes zo groot als een eier dopje met soms wel vijf of zes verschil lende pillen, capsules en tabletjes. Er zit een ingewikkeld systeem aan vast van dosering en verdeling. Het rode dienblad is voor morgenochtend 8 uur, het gele voor 12 uur, het blauwe voor 5 uur en het witte voor 's nachts. De me dicijnen zitten in een grote kast met 60 laden en aan de hand van een kaartsys teem moet ze de pijnstillers en genees middelen verdelen op naam, op ka mer, op étage. Het lijkt wel of heel Mo lenschot iet slikt. Later in de nacht blijkt dat ze uren bezig is met uitsorte- ren. Het is één van de uiterst zorgvul dige taken van de nachtwacht. De dag- ploeg heeft er geen tijd voor. Er mogen geen fouten gemaakt worden. Er is voor mij koffie met appelgebak. Piepers 23.00 uur: Margaretha heeft al twee bewoners naar bed gebracht op de der de étage. Mevrouw Versluis vraagt om een slaaptablet, maar dat krijgt ze nog niet. Misschien om twaalf uur een half tabletje en dan maar even aanzien. Ze is gerustgesteld. Haar buurvrouw moet geholpen worden met uitkleden. Ze kan onmogelijk alleen in bed komen. Eerst maar even koffie. Op tafel staan twee teletracers, piepers die aangeven dat er een bel gaat. Op het bellenbord in de gang geeft een lichtsignaal aan op welke verdieping boven de kamerdeur een rood lampje begint te branden. De twee piepers moeten rechtop staan, want anders doen ze het niet. Van de goede orde: de zusterpost is er voor héél Molenschot. Het dagrapport wordt gelezen. Ik lees achter verschillende namen diverse opmerkingen als: klaagt over pijn in de rug, extra controle, practoclys, micro- lax, dacht dat het heel slecht met hem ging, was wat in de war, paracetamol, duizelig, benauwd, behoorlijk nat, etc. etc. Onder het verslag staan de namen van de dagzusters en de vrolijke groet: "Tjuus, tot morgen!" Water 23.45 uur: De zoveelste bel al. Marga retha gaat naar boven met een stapel pampers en een grote plastic comozak. Mevrouw Van Asselt heeft een gebro ken pols en kan alleen niets beginnen. Ze moet worden geholpen. Een paar andere bewoners krijgen nog wat wa ter te drinken, want ze hebben koorts. Bieneke hoort tikken op de ziekenaf deling. Eén van de mannen is nieuw op de ziekenzaal. Hij moet nog wennen. Neuriërend loopt ze naar de mannen zaal: wie ligt hier te spoken? Het is nacht hoor! Ze stopt iemand onder en regelt een nachtlampje. Water. Ik durf nu ook mee naar binnen en raap het konijntje op. Eigenlijk is het veel te druk, zo'n nacht voor twee verpleegsters, vindt Biene ke. Drie zusters zou beter zijn. Tijd assiteren van het puntenwinkeltje tot de spelmiddag, van koffieschenken tot handwerken en nog veel meer. "Als we die niet Jiadden zou Molenschot als een kaartenhuis in elkaar storten," zegt de directrice plastisch. Mijnheer de Vries kan ook niet slapen. Morgen wordt hij opgehaald en mag hij naar de kerk waar hij lange tijd niet is geweest. Hij verheugt zich erop en de spanning houdt hem wakker. Sommi- genkrijgen zelden bezoek van familie, kinderen of kleinkinderen. Molen schot is er toch goed voor. Soep 03.00: Buiten kraait een haan en nog één. In de zomer begint dat kraaien nog vroeger. De meeste bewoners sla pen erdoor-heen en zijn er aan ge wend. Margaretha is geboren in Suriname en woont in Baarn. Haar ouders stammen uit India. Ze woont ai 22 jaar in Ne derland en komt uit een gezin van zes tien kinderen. Ze is een ervaren ver pleeghulp en werkte in Suriname in een ziekenhuis. De nachtdienst bevalt haar prima: ze ven nachten op en zeven nachten vrij. Ze werkt veertien nachten in de maand. Overdag vindt ze het leven in Molenschot te gejaagd, te gespannen. Ze houdt ervan 's nachts rustig "de belletjes" langs te lopen. Het is dankbaar werk, ik doe het graag". Ze kan niet fietsen en moet met het openbaar vervoer naar huis. Als ze thuis komt, slaapt ze meteen in tot 's middags vier uur. Er is soep. Daarna gaat Margaretha de keuken in om alles klaar te zetten voor het ontbijt. Straks heeft ze geen tijd meer en daarom begint ze alvast. De kopjes worden netjes in een rij gezet en op wagentje, precies op zaal. Ze maakt boterhammen klaar en pap. De mees- ten gaan om zeven uur 's avonds al naar bed en lusten wel wat om half zes 's morgens. 03.30 uur. Bieneke w rijft in haar ogen en duikt even in haar lijfblad "Trouw "Jij moet ook even zitten", zegt ze te gen Margaretha. De tijd gaat sneller dan ik dacht. Er is een toetje van rijste brij. Thee 04.00: Er kraaien weer een paar kren gen buiten. We praten over de nieuwe busregeling, waarin Molenschot niet is opgenomen. Dat wordt in het nieuwe jaar lopen naar de Dalweg. Door de slechte verbinding moet Margaretha een uur wachten voor ze de bus naar Baarn kan nemen. 04.30 uur: We gaan weer alle zieken zalen langs: omdraaien, verschonen, luisteren. We gaan ook naar boven. De zusters kijken hier en daar door de brievenbussen naar binnen. Sommi gen zijn al wakker. Op de gang staan de ontbijtwagentjes klaar voor de och tendploeg. Vroeger werden de boter hammen al vantevoren gesmeerd met jam, zodat ze doorweekt waren. Nu ge beurt het beleggen op de kamers zelf. Wanneer men liet helemaal aan de be woners overlaat, eten velen niet en droogt het brood uit in de broodtrom mel. 05.00 uur: We drinken thee met een biscuitje. Margaretha draait watjes voor de insulineprikken. 05.30 uur: Nu gaat het gebeuren. Het ontbijt wordt geserveerd op de zieken zalen. Wakker worden! Eten! We lo pen met de karretjes van deur naar deur. De honderdjarige mevrouw Thiele mans eet met smaak. Anderen krijgen het met moeite naar binnen. Ik geef le peltjes pap aan mijnheen Pomp en probeer met hem te praten. Maar nie mand zegt hier iets. Ondertussen gaan er weer overal belletjes. Mevrouw van de Velde krijgt kleine stukjes brood en melk. De meesten vallen meteen weer in slaap. De rust keert terug. De stilte. 07.00 uur. Afwassen. De keuken wordt netjes opgeruimd. Bieneke schrijft haar nachtrapport. 07.30 uur. De ochtendploeg arriveert. Ik neem afscheid. De autoruiten zijn licht bevroren. Soest is op zondagmor gen vroeg uitgestorven. Slaap heb ik niet meer. JAN VISSER Even uitblazen op de zusterpost. Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging P A R U S Burg. Grothestraat 25 - 3761 CK Soest Telefoon 02155-204 88 woon van start gegaan. Weer een presti ge object? Het appartementen-complex op de plaats van het Oranje Hotel wordt zo complex dat het haast op straat komt te staan en als de Lindenhof helemaal vol met Albert Heyn gebouwd wordt, dan is er echt geen grond verspild! De bouw van huizen op de parkeer plaatsen van het nieuwe gemeentehuis is daar ook een voorbeeld van, maar geen nood: het gemeente personeel gaat gewoon naast het werk wonen, dan zijn de parkeerplaatsen overbodig en er komt geen gezeur over het reiskosten forfait. Intussen zijn de kandidatenlijsten voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen aan de openbaarheid prijs gegeven. Bij D'66 was er al meteen gezeur omdat een onervaren dame op de plaats gezet was van een goed ingewerkte heer! Het CDA moest zijn bloedgroepen in de ga ten houden. Waren er geen donor da mes? Bij de PvdA was de directeur van een zwarte school het zwarte schaap. Misschien had zij haar clubgenoten iets te vaak de les gelezen! De V.V.D. hield een 70-jarig raadslid in ere. Slim bekeken, want het gestaag groeiend aantal bejaarden kan best een eigen vertegenwoordiger gebruiken. Mits het een soortgenoot is. Tip voor jonge(re) bestuurders: probeer vast te bedenken hoe je je eigen seniorentijd wilt invullen, dan kom je niet zo gauw voor verrassingen te staan. En bij alle te nemen maatregelen zou het niet verkeerd zijn als de belangheb benden een woordje mee zouden mo gen spreken. De jeugd van Overhees zit immers overal, behalve in de zo leuk voor hun bedachte zitkuil, en alweer een woon wensenenquête voor senioren, terwijl er geen grond meer is, heeft weinig nut. En dan moest het stijlvolle gemeente wapen plaats maken voor een (onge vraagd) wat kinderlijk logo. Niet zo'n succes, maar dat logo is te duur geweest om zomaar weer af te danken. Het moet trouwens toch maar blijven, want de maker heeft, eerlijk is eerlijk, een voor uitziende blik gehad. Dadelijk zit al het natuurlijks van Soest immers alleen nog maar in het logo! En moest Soest nu echt zo nodig lid worden van het vredes platform? In ei gen gelederen rammelt het aan alle kan ten. Iedereen zit iedereen in de haren. Hopenlijk zal er in 1990 minder gekra keel zijn! E.G. Timmer-Geerlings De politie werd in het weekeinde om as sistentie gevraagd door een inwoner van Soest, die zijn vrouw met spoed naar het Academisch Ziekenhuis wilde brengen omdat haar stoma verstopt was. De man ontdekte echter onderweg dat zijn benzine op was. De politie aar zelde niet en bracht de vrouw naar het AZU; waar ze op tijd geholpen kon worden. i Van Weedestraat 87 - Soest - Telefoon 02155 - 1 71 20

Soester Courant | 1989 | | pagina 15