kabelkrant JEANS MODE SPECIALIST taal 'Laatste lootjes' voor Nic. van Dam Vuurwerk FONDUE 9050 Soesterbergsestraat 35b Mode DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Loterij tennisvereniging Soest-Zuid 'Mooiste van de regio' Provinciehuis deze week dicht Bladveger gestolen SOESTER COURANT Wat kunnen we eraan doen? Doorgereden na botsing Knokpartij in café Krattendieven Deel III vervalst Kerstverlichting weg Soester Courant goede informatiebron GESLOTEN 2 en 3 JANUARI Evan de ven BIJZONDERE AGENDA'S VOOR 1990 Autokraken Collectes 1990 NIEUW VERSCHENEN BOEKEN MET EEN KNIPOOG NAAR 1989/1990 Jongetje (5) gewond bij klauterpartij Bromfietser gewond QHSSH sseeo ESEEB KABELKRANT wenst u veel kijkplezier in 1990 Vuurwerk-overlast Nieuwjaarsreceptie Gedeputeerde Staten B.& W.-toestemming voor activiteiten Kermis Soesterberg Auto bekrast EXODUS '89 FONDUE-RESTAURANT EN BAR-GRILL 'T LUYKJE vanaf incl. 4 koude en warme sausen, frites, stokbrood, salade en gem. vruchten. Mogelijkheden voor groepen tot 70 personen! Steenhoffstraat 47 - Soest Telefoon 18252 Reserveren aanbevolen Video reportages Foto-Video Herman van Dam BRUIDS REPORTAGE v.a. ƒ435,- incl. Foto-Video Herman van Dam Praamgracht 5 Soestdijk Tel. 02155-17552 „Wij wensen U gezondheid en veel voorspoed in 1990" Met enig feestelijk vertoon vond zater dagmorgen de verkoop plaats van de laatste tien loten in de grote loterij, die de tennisvereniging Soest-Zuid dit na jaar heeft georganiseerd. De actie moest een ton opbrengen, die gebruikt wordt voor de verbouwing van de kan tine aan de Bosstraat. De 1000 loten van elk honderd gulden zijn min of meer in recordtempo van de hand gegaan. In juni ging de verkoop van start. Nic. van Dam, bepaald geen onbekende in het tenniswereldje van Soest, verklaarde zich bij die gelegen heid bereid de laatste tien exemplaren van de 1000 te kopen, als de verkopers erin zouden slagen 990 loten "weg te zetten". Dat leek een flinke klus, maar het is gelukt. Nic. van Dam voldeed zaterdag dan ook graag aan zijn belofte en kreeg in ruil daarvoor een feestelijke fles aangebo den door de heren Ton Meyer en René van Klooster van de loterij-commissie. De trekking vindt op 13 januari plaats. Dan maakt notaris Elferink bekend wie de winnaar is van de hoofdprijs: een Ci- troën AX van om en nabij de 20.000 gulden, en van de tweede prijs: een vliegreis voor twee personen naar Flori- da. Verder staat er een cheque van f 999,- op de prijszenlijst en nog eens vier cheques van f 250,-, gevolgd door tv's, radio's, staatsloten en midweekvakan ties. In totaal zijn er honderd prijzen be schikbaar, een kans van 1 op 10 dus. De tennisvereniging Soest-Zuid be- Tussen de kerstdagen en de jaarwisse ling, dus op woensdag 27, donderdag 28 en vrijdag 29 december 1989, zullen provinciehuis en provinciekantoor ge sloten zijn. Voor zeer dringende geval len blijft de provincie telefonisch wel bereikbaar: 030- 589111. Een bewoner van de Rademakerstraat in Soesterberg zag zondag j.1. drie jeug dige heren sjouwen met een elektrische bladveger, die ze pardoes lieten vallen toen ze ontdekten dat ze in de gaten lie pen. De politie kon de knapen niet meer achterhalen, maar bezorgde het appa raat terug bij de rechtmatige eigenaar. schikt over een zeer actieve bouwcom missie, die bestaat uit Cees Klomp, Els- ke Vink, Paul Dorrestein, Otto Zoete lief en de loterij-commissarissen Tom Meyer, René van Klooster en Robert Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. In ons land mag vuurwerk alleen maar worden verkocht in de laatste paar da gen voor de jaarwisseling. En het mag alleen maar worden afgestoken op Ou dejaarsavond en in de nacht van Oud op Nieuw. In die paar uren gebeuren er nog elk jaar zoveel ongelukken met vuurwerk, dat we maar blij moeten zijn dat we niet het hele jaar onze gang kun nen gaan. Tijdens de afgelopen jaarwis seling en de uren daarna moesten weer honderden mensen na een ernstig on geval met vuurwerk in een ziekenhuis en door een huisarts worden behan deld. De meest voorkomende verwon dingen waren verbrandingen, ooglet sels en open wonden. Het is dus be paald niet overbodig om nog eens te wijzen op de risico's van vuurwerk en hoe we die risico's zo klein mogelijk kunnen houden. Waar de problemen zitten Ongelukken met vuurwerk worden veroorzaakt doordat de lading op de verkeerde plaats of het verkeerde mo ment explodeert. Dat kan gebeuren omdat er aan het vuurwerk zelf iets mankeert. Maar in verreweg de meeste gevallen gebeuren ongelukken met vuurwerk doordat men er zelf mee gaat experimenteren of er onverstandig mee omgaat. Hoe ontstaan die ongelukken, waar zit het probleem? Vuurwerk wordt vaak in de hand aangestoken en dan wegge gooid. Dat is ronduit gevaarlijk, omdat nooit met zekerheid te voorspellen valt wanneer het vuurwerk zal ontploffen, en waar het precies terecht zal komen. Ook is het een slechte gewoonte om 'weigeraars' opnieuw aan te steken. De lont kan al zover zijn opgebrand, dat de zaak bij de hernieuwde poging onmid dellijk explodeert. Vuurwerk dat de lucht inschiet veroorzaakt vaak onge lukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Vuurwerk dat zichzelf voortbeweegt en daarbij met opzet een grillige baan volgt (voetzoekers, gillende keukenmeiden, luchthuiiers) is officieel verboden. Dat zelfde geldt voor vuurwerk dat in de hand moet worden afgestoken (strij kers). Veel vuurwerk veroorzaakt een knal. De wet schrijft voor, dat die knal nooit harder mag zijn dan 150 decibel. De fa brikanten gaan wat dat betreft vrijwel tot de grens. En je zou het beslist niet geloven: er zijn nog steeds mensen die zelf met vuurwerk experimenteren. Wat levensgevaarlijk is, want meestal explodeert zelfgemaakt vuurwerk on verwacht en op het verkeerde moment. Laat het maken van vuurwerk daarom aan experts over. Als we ons aan de volgende punten houden, blijven de risico's van vuur werk redelijk binnen de perken: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Nederlandse ge bruiksaanwijzing bijzit. De winkelier met een vergunning kan je hérkennen aan een biljet met de tekst: "Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Ver boden'. Vuurwerk mag in de meeste gemeen ten alleen verkocht worden aan perso nen die 16 jaar zijn of ouder. In sommi ge gemeenten geldt een andere leef tijdsgrens. Bestaat er geen gemeentelijk voorschrift, dan geldt een minimum leeftijd van 18 jaar. Koop geen pakket Kindervuurwerk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing van tevo ren. Op het moment dat je vuurwerk mag afsteken is het donker en dan is de instructie niet te lezen. Steek vuurwerk alleen af op het mo ment dat het officieel toegestaan is. Tij dens de jaarwisseling en in de eerste uren van het Nieuwe Jaar. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot de explosie. Steek geen vuurwerk aan dat een be schadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars, of leve ren ze andere ontstekingsproblemen. Steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen, is veel te groot. Steek elk vuurwerk apart aan. Vuur werk bundelen is levensgevaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken in een fles. Die fles moet ingegraven zijn in de grond, zodat hij niet kan omvallen als de vuurpijl omhoog gaat. Is de grond te hard of bevroren, dan kan de fles ge deeltelijk met zand worden gevuld. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Houd ze binnen en zelfs daar heb ben ze het al moeilijk genoeg. Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voor kom je, dat er de volgende dag allerlei 'weigeraars' worden verzameld en op nieuw afgestoken. Nic. van Dam krijgt de loten met een fles aangeboden. Foto: Goos van der Wilt. Vink. De nieuwe kantine - "de mooiste van de regio," aldus Ton Meijer - wordt tegen de tennishal aangebouwd. Dat scheelt met name in de loop-afstand tussen kantine en hal, wat bij slecht weer een stuk comfortabeler zal zijn. Er komt ook een nieuw terras, vanwaar men uitzicht heeft op alle banen. Bij de trekking op 13 januari wordt ook bekendgemaakt wie de meeste van de toch bepaald niet goedkope loten "aan de man" heeft gebracht. Hij of zij wordt beloond met een diner-voor-twee. De tennisvereniging heeft momenteel weer ruimte voor het inschrijven van nieuwe leden. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Carla van Brummelen, Lindenlaan IA, tel. 17294 (na 19.00 uur). De politie kreeg in de afgelopen dagen verschillende meldingen binnen van autobezitters, die hun kostbaar eigen dom beschadigd zagen door andere weggebruikers, die echter zonder boe of bah waren doorgereden. De aangiften kwamen o.a. van de Neerweg, de Cle- mensstraat, het Kerkplein en de Dillen burglaan. In de meeste gevallen ging het om deuken in portieren. De politie werd zaterdagavond ontbo den in een café aan de Bosstraat, waar een aantal bezoekers aan het vechten was geslagen. Daarbij werden ook en kele ruiten vernield. Toen de politie ar riveerde waren de knokkers al verdwe nen. Vermoedelijk gaat het om een groep jongelui uit Amersfoort. De poli tie stelt een nader onderzoek in. De politie werd vorige week gebeld door een slijter aan de Smitshof, die be zoek had gehad van drie jeugdige per sonen. Ze hadden hem voor het statie geld een lege bierkrat aangeboden. Hij ontdekte echter dat die gestolen was bij een supermarkt. De politie kwam te laat om het drietal nog te kunnen vatten. De politie hield vorige week op de Mid delwijkstraat een 28-jarige Baarnse au tomobilist staande voor een routine controle. Daarbij bleek dat het derde deel van het kentekenbewijs was afge geven voor een andere auto. De man bekende dat hij dat opzettelijk had ge daan, om op die manier de kosten van een nieuw deel III uit te sparen. De poli tie maakte proces-verbaal op. Een bewoner van de Jongbloedlaan in Soesterberg ontdekte in de nacht van dinsdag op woensdag dat onbekenden de verlichting uit de kerstboom in zijn voortuin hadden weggenomen. Hij deed bij de politie aangifte wegens diefstal. Wegens inventarisatie Winkelcentrum "Hart|e-ZukJ"Tel 12419 jLihris. I VGmipleU' Hodkliandel. Meulenhoffs dagkalender 1990. Als vanouds van onder tot boven gelar deerd met alle facetten van de Neder landse poëzie. Samensteller Hans War ren heeft opnieuw een mooi stuk werk afgeleverd. Liefhebbers van katten zullen bijzonder ingenomen zijn met de Katten-Agenda. Gegarneerd met de allerliefste poes- en katerfoto's. Een juweeltje van een agen da. Uitgeverij La Riviére-Voorhoeve mikt op de fans van Jan Pelleboer en het KNMI. Heel wat serieuzer dan we van de En- huizer Almanak gewend zijn een zeer exclusieve Weerdagboek-Agenda waarin Harry Otten u vertelt wat Euro pa in 1990 aan goed en slecht weer te wachten staat. East-West Publications brengt een agenda op de markt die vooral opvalt door de poëtische tekeningen. Vergeet- mij-niet-adressen en dat zijn in deze lu xe uitgave de voornaamste onderdelen. Martin van Amerongen verzorgde voor uitgeverij Kwadraat een literaire agen da waarin voor 1990 de letteren in Me dialand centraal staan. Aardig voor wie in literatuur, kranten, tijdschrijften, ra dio en televisie is geïnteresseerd. Verrassend is van uitgeverij Aramith het "duizend dagen boek". Daarin de kalenderdagen van 1900 tot 2000. Een eenvoudige toelichting maakt u wegwijs in een woud van jaartallen. Op de Pieter de Hooghlaan is vorige week een auto opengebroken. De eige naar constateerde dat er een raampje was vernield en dat de dief de radio-cas setterecorder had weggehaald. Het ap paraat kostte 886 gulden. Aan de Oranjelaan moest ook een auto het ontgelden. Er werd een ruit ver nield, maar verder werd er niets wegge nomen. De schade bedroeg echter wel zo'n 430 gulden. Bij een autokraak aan de Veenbesstraat werden de radio-cassetterecorder en twintig cassettebandjes weggehaald. Hier bleek het protierslot te zijn ver nield. Aan de Albertt Cuyplaan werden be halve de radio-cassetterecorder ook twee speakers, een bankpasje, een win terjas en vijf cassettebandjes ontvreemd uit een opengebroken auto. Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven om in 1990 de volgende collectes te houden. 12 febr. t/m 25 febr: Leger des Heils 12 t/m 18 maart: Nationaal Rheumafonds 19 t/m 25 maart: Simavi 26 maart t/m 1 april: Nat. Fonds Kinderbescherming 2 t/m 8 april: Nederlandse Hartstichting 23 t/m 29 april: St. Nat. Fonds Sport Gehandicapten 7 t/m 13 mei: NOVIB 14 t/m 20 mei: Astma Fonds 21 t/m 27 mei: AVO-Nederland 28 mei t/m 10 juni: Rode Kruis Nederland 11 t/m 17 juni: Ned. Lever Darm Stichting 25 juni t/m 1 juli: Nat. Epilepsie Fonds 27 aug. t/m 9 sept.: Kankerbestrijding 17 t/m 23 sept.: Prinses Beatrix Fonds 8 t/m 14 okt.: St. Nat. Kollecte Geestelijk Gehand. 1 t/m 7 oktober: O.LG. Afd. Gooi (Ver. Ontsp. Lich. Gehand.) 12 t/m 17 oktober: Nationaal Jeugd Fonds Traditiegetrouw komt uitgeverij BZZTöH weer met de steeds populair der wordende Chinese Horoscoop. Daarin een welkom in het jaar van Het paard, uitvoerige karakterbeschrijvin gen en tal van tips aan ratten, konijnen, draken, ossen en andere dier soorten waarmee Oosterse astrologen uw wel en wee voor 1990 hebben ontra feld. Wel in geloven natuurlijk, anders is het weggegooid geld. Voor de verenigde bierdrinkers in Ne derland, België en Luxemburg ver scheen bij uitgeverij Elmar een nieuwe, geheel bijgewerkte Biergids. Alle bier merken en hun makers zijn er in ver meld, de karkteristieken van hun pro- dukten eveneens. Een boek om "proost" tegen te zeggen. Prijsbewuste consumenten moeten niet verzuimen het door Bosch Keuning uitgebrachte Test Jaarboek aan te schaf fen. Meer dan 60 test uit de Consumen- tentgids werden er in opgenomen. Voor weinig geld kunt U zich het komend jaar veel miskopen en geld besparen. Moch ten er desondanks toch klachten zijn, het boekje vermeldt eveneens op welke wijze geschillencommissies kunnen \Vorden bereikt. De naam Oort is in 1990 nadrukkelijk gekoppeld aan de nieuwe belastingre gelingen. Uitgever A.W. Bruna pro beert U met de "Belastingen onder de nieuwe Oort-wetgeving 1990". Voor wie, in het groot of klein, met de Inspec tie der Belastingen te maken krijgt is dit relatief goedkoper informatiebronnetje' een must. Uitgeverij Loeb heeft de beste horror verhalen van het jaar 1989 gebundeld waarin de groten in dit genre aan bod komen. Het griezelwerk is van Ameri kaanse makelij en werd nog niet eerder in Nederland gepubliceerd. Smullen voor de liefhebbers. Uitgeverij BZZTöH bleef dichter bij huis. Het Crime Jaarboek '89 bevat een aantal boeiende misdaadverhalen, ko mend uit de pen van Vlaamse en Neder landse thrillerauteurs. Theresa, een bij drage van Ina Bouman, is daarin een van de vele hoogtepunten. Bij uitgeverij Loeb geen jaar zonder het verschijnen van de beste Science Fic- tion verhalen. Elf Amerikaanse topau- teurs nemen in dit genre 1989 voor hun rekening. Wellicht ten overvloede, deze verhalen verschenen niet eerder in een Nederlandse vertaling. Liefhebbers van bloedstollend en angstaanjagende let ters in rijen van drie naar uw boekhan delaar. Eveneens een jaarlijks terugkerende verschijning is het Auto Jaarboek. Inde editie '80 technische gegevens en rij- impressies van 1100 personen en be drijfsauto's. Toegevoegd een supple ment met caravans, vouwwagens en campers. Prijzen van nieuwe en ge bruikte auto's, caravans en Accessoires completeren dit zeer informatieve auto bijbeltje. Uitgeverij M&P zal dan ook over belangstelling niet te klagen heb ben. Uitgeverij De Alk bracht in samenwer king met de K.N.A.C. het boekje "Alle auto's". Ook daarin voor de geïnteres seerde automobilist veel interessante voorlichting, maar deze uitgave is aan zienlijk beknopter dan zijn eerder be sproken voorganger. Een constatering die wat de prijsstelling betreft helaas nauwelijks vergelijkbaar is. Een vijf-jarig jongetje raakte in het weekeinde gewond bij een ongeval in zijn huis aan de Kamperfoeliestraat. Het ondernemende ventje besloot via de strijkplank op een kast te kruipen, maar daar viel hij van af. Toen hij weer op de strijkplank terecht kwam bezeer de hij zich aan een scherp voorwerp, waarna hij per ambulance voor onder zoek naar Zonnegloren werd gebracht. Een 18-jarige bromfietser uit Soest is vorige week gewond geraakt bij een aanrijding op de Eikenlaan. Hij kreeg geen vrije doorgang van een 31-jarige automobilist uit Amsterdam, die een inrit wilde inrijden. De jongeman werd per ambulance overgebracht naar Zon negloren, omdat hij letsel aan zijn been had opgelopen. Overigens bleek zijn brommer over een veel te grote motor te beschikken, zodat deze voor een tech nisch onderzoek maar in beslag werd genomen. De politie is vrijdagavond opgetreden tegen een aantal jongeren die in het winkelcentrum Overhees vuurwerk af staken. De spullen werden in beslag ge nomen. Zondag kwamen er klachten van bewo ners van Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. De politie trof wel en kele jongelui aan, maar geen vuurwerk. De jeugd kreeg het dringende verzoek zich te verwijderen, waaraan werd vol daan. Ter gelegenheid van de jaarwisseling houdt het College van Gedeputeerde Staten een openbare receptie op vrijdag 5 januari 1990 van 18.00 tot 19.30 uur. De plaats is niet, zoals gebruikelijk, Paushuize, maar het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Aansluitend vindt daar het muziekfeest plaats, waar mee het provinciebestuur het nieuwe jaar inluidt. Kaarten voor dit feest zijn helaas niet meer verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders hebben toestemming gegeven volgend jaar in Soesterberg twee kermissen te organi seren. Op het terrein aan de Kampweg vinden ze in 1990 plaats van 251/m 30 april en van 1 t/m 5 september. Rommelmarkt Jeugdzorg De Stichting Jeugdzorg Soest heeft van Burgemeester en Wethouders toestem ming gekregen op zaterdag 28 april tus sen 9.00 en 17.00 uur de jaarlijkse rom melmarkt te houden op het terrein van het clubhuis de Vangrail aan de Nachtegaal weg. Onbekenden hebben in het weekeinde een auto vernield, die aan het Harper- pad stond geparkeerd. De eigenaar ont dekte dat de rechterzijde van de wagen met een scherp voorwerp was bekrast, waardoor een aanzienlijke schade ont stond. Aan de Oranjelaan gelegen bakstenen ronde watertoren uit 1930. Ontworpen door ing. H. F. Mertens (Bil(hoven) in opdracht van de Arnhemsche Waterleiding Maat schappij te Utrecht. In 1985 verbouwd tot woonhuis naar een ontwerp van architect D. van As. De toren bestaat uit een drietal cylinders, waarvan de middelste kleiner is qua dia meter en wordt gedekt door een plat dak. De cylinders worden geleed in traveeën door op regelmatige afstand geplaatste contreforten, die aan de bovenzijde een betonnen afdekplaat dragen. Architectuurhistorisch van belang als voorbeeld van een watertoren gebouwd onder invloed van nieuw zakelijke ideeën en vanwege de gaafheid van de hoofd vorm en de detaillering. Monumentaal pand, in stedebouwkundig opzicht waarde vol als oriëntatiepunt. Tevens van belang voor de nederzettingsgeschiedenis als her innering aan de ontwikkeling van de nutsbedrijven te Soest. Geen bruisende val meer van kolkende ideeënstromen vanaf de Stompert omlaag, noch een vuurspuwende inspiratiebron vanuit de Eem omhoog, want een gespleten schelfzee van huiselijkheid: Soest negentien negentig. J.V. Praamgracht 5 Soestdijk Tel.02155-17552 voor 1990!!!

Soester Courant | 1989 | | pagina 17