aru6hocK Cees van Drongelen zit al zes jaar met plezier 'Tussen Kunst en Kitsch' Kerstconcert Nederl. Motet en Madrigaalkoor PAGINA 20 DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 SOESTER COURANT Op 29 december in C-drie Kinderbios: 'Dr. Dolittle' Vanaf 8 januari in C-drie Foto-expositie Wil Wil Goedhart Boek van Soester tv-presentator Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Fotocursus voor beginners Spullenhulp twee weken dicht! Filmhuis: 'High Hopes' Expo H.N. Werkman in Groeneveld Vanaf l-l-'90 iedereen zelf verantwoordelijk voor haar/zijn inkomen PAGINA 21 Cultureel Creatief Centrum Expositie Vanaf 8 januari kunt u een nieuwe ex positie bezichtigen in het Witte Café van C-drie. De expositie bestaat uit een groot aantal foto's van het echtpaar Wil en Wil Goedhart.(Zie het artikel elders in dit blad.) De expositie loopt van 8 tot 31 januari en is dagelijks te bezichtigen tijdens de openingstijden van C-drie. Kinderbios Nog een film in de kinderbios van 1989. Het is de bekende musical over de die renliefhebber Dr. Dolittle. De film is te zien op 29 december. Een uitgebreid bericht vindt u elders in deze krant. Ook in 1990 draait de kinderbios van C-drie. Steeds op een vrijdagmiddag en normaal gesproken altijd om 15.45 uur. De toegang blijft hetzelfde; f 2,50 p.p. inclusief een glaasje limonade voor de kinderen. In ons nieuwe cultuurprogramma, wat huis aan huis in Soest en Soesterberg verspreid wordt, staat uitgebreid welke films er komen en waar ze over gaan. Opdat de ouders nog beter kunnen in schatten of een film geschikt is voor hun kind(eren), staat naast een advies over de leeftijd eveneens aangegeven of een film Nederlands ondertiteld dan wel Nederlands gesproken is. Ook is ver meld hoelang een film duurt. Het programma van 1990 bevat leuke kinderfilms in de leeftijdsgroep van 4 tot 12 jaar. Er zijn tekenfilms, avontu renfilms, sprookjesfilms en een schitte rende speelfilm over een contact-arm jongetje. Programma cultuur Voor de tweede maal presenteren we een programma cultuur voor het sei zoen 89/90. Deze tweede folder heb ben we qua lay-out (door Gertjan Wes- sels) laten aansluiten bij het eerste. De ondergrond heeft een trendy grijs kleurtje gekregen, niet omdat het tren dy is, maar omdat de folders van de cur sussen en de horeca dezelfde kleur heb ben. Een gedeelte van de folder is be stemd voor allerlei wetenswaardighe den betreffende culturele activiteiten. Dit is de service pagina genoemd. Opnieuw bieden we bezoekers de mo gelijkheid een abonnement te nemen op voorstellingen. De voordelen daar van zijn, dat men vrij zeker is van een plaatsje in de zaal en bovendien biedt een abonnenment van minimaal 4 acti viteiten een korting op hetg totale be drag van 10%. De abonnementen moe ten uiterlijk 26 januari binnen zijn, om snel na de open dag van C-drie ver werkt te kunnen worden. Overigens kunnen plaatsen voor een voorstelling ook gereserveerd worden of gewoon betaald aan de kassa. Het programma bevat van januari tot mei een groot aantal voorstellingen va riërend van theater voor volwassenen en jeugd, tot dans, jazzconcerten, kin derbios, literaire avond, talkshow Soe- stand, exposities en maar liefst vier con certen. Uitgebreide berichtgeving kunt u in de plaatselijke en regionale pers verwachten. Over de bezoekersaantallen in het sei zoen september - december waren we redelijk tevreden. We hopen dat het Soester publiek ook nu gebruik gaat of blijft maken van culturele activiteiten die in hun eigen plaats mogelijk ge maakt worden. Wordt verwacht januari: foto-expositie 4 januari: Nieuwjaarsontmoeting ge meente Soest 12 januari: Kinderbios: prins Bajaja en de zwarte prins 18 januari: Belcanto concert m.m.v. Hans v. Willigenburg 21 januari: Open huis C-drie 26 januari: Kinderbios: Foxy, de vos 26+27 jan.: amateurtoneel Soester Applaus 28 januari: jazz met Dick Vennik Sextet Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. In de kerstvakantie draait in C-drie een extra lange vakantiefilm van 150 minu ten. Daarom begint deze film ook wat eerder dan normaal, nl. om 14.00 uur. Dolittle is een musical met hele beken de acteurs als Rex Harrison als Dr. Do little en verder Samantha Eggar en An- thony Newley. Dr. Dolittle is een gewone dokter, die probeert zijn patiënten beter te maken. Nou, een gewone dokter is hij niet pre cies, want welke andere dokter kan met dieren spreken? Dr. Dolittle kan dat wel en eigenlijk vindt hij dieren ook veel leuker dan zijn patiënten. Dat merken die patiënten natuurlijk ook en daarom verliest de dokter al zijn patiënten. Wat nu te doen? Dr. Dolittle verhuurt zichzelf aan een circus en om een goed circusnummer te kunnen brengen neemt hij zijn twee koppige lam mee. Je snapt het wel. Dr. Dolittle rolt van het ene verbazingwek kende avontuur in het andere. De avonturen van Dr. Dolittle duren twee uren en 30 minuten. De film is ge schikt voor jong en oud, maar voor de hele kleintjes duurt het misschien wel wat lang. Pe toegang is net als altijd f 2,50 en de kinderen krijgen in de pauze een glaasje limonade. Fotografie kun je beoefenen in verre landen, maar ook thuis. Wil Goedhart behoort tot die fotografen, die graag hun eigen onderwerp samenstellen. Bij zijn foto's gaat het om een eigentijdse benadering van het klassieke thema "stilleven". Eigentijds omdat Wil Goedhart werkt op diafilm, waarvan la ter vergrotingen op cibachrome mate riaal gemaakt worden en klassiek niet alleen door zijn thema-keuze, maar ook door de keus van de ingrediënten daar voor. Kwamen ui en tomaat ook niet voor op stillevens van fotografen en schilders uit een vroegere periode? Het werk van Wil Goedhart bevat ook an dere materialen die hij arrangeert in een oogstrelend spel van vorm en lijn, van scherp en onscherp, van bonte of juis heel ingetogen kleuren. Wil Goedhart - Knevel fotografeert uit sluitend in kleur. Wat het eerst opvalt aan haar foto's is het samenspel van zon, licht, lijn en kleur. De gekozen onder werpen en situaties zijn vaak eenvoudig en voor de hand liggend, maar worden op een verrassende wijze vastgelegd. De mens is steeds bescheiden aanwezig, maarf speelt niettemin een onmisbare rol. Ook Wil Goedhart - Knevel maakt in tensief gebruik van de heldere, metali- serende kleuren die het cibachrome haar biedt. Rust en vooral stilte is hetgeen Wil heeft willen weergeven, geïnspireerd door het zonlicht. Foto's om even bij stil te staan. Wil Goedhart-Knevel en Wil Goedhart zijn beiden autodidact en fotograferen al geruime tijd. Hoewel zij samen foto graferen en de onderwerpen samen be spreken, is het voor de beschouwer dui delijk dat zij ieder een geheel eigen visie hebben. Een expositie van dit Amsterdamse echtpaar wordt in januai in cultureel centrum C-drie gehouden. De expositie is van 8 tot 31 januari dagelijks te be zichtigen. De openingstijden van C-drie zijn van maandag tot vrijdag van 8.30-12.30,13.00-17.00 uur en 19.00 - 23.00 uur, op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. "Ik ben alleen maar de blanco presen tator van het programma en vervul een brugfunctie tussen de leek en de ex perts, een soort doorgeef-rol. Anders zou ik het nooit goed kunnen presen teren. Maar in de loop der jaren heb ik er natuurlijk ook wel een beetje kijk op gekregen." Aldus Cees van Drongelen, de bekende tv-presentator van de AVRO, die al voor het zesde seizoen het "gezicht" is van het uiterst succesvolle programma "Tussen Kunst en Kitsch". In de vooraf gaande jaren groeide het uit tot een van de paradepaardjes van de omroep, die daarmee inhaakte op de enorme be langstelling van het publiek voor alles wat oud en (misschien) waardevol is. "Kijk maar naar het ongelooflijke aan tal snuffelmarkten en antiekbeurzen; ze rijzen als paddestoelen uit de grond," aldus Cees van Drongelen. Op de open dagen die zeven maal per jaar worden gehouden komen duizenden mensen af. Op den duur moesten er zelfs toe gangskaarten voor worden verstrekt. "De mensen staan met honderden in de rij, terwijl er altijd maar hooguit twaalf in de uitzending komen. De kijkcijfers zijn uitstekend. Er is ook heel veel ouds onder de mensen. Achter iedere voor deur zit wel wat, en als het niet waarde vol is, dan is het vaak toch nog wel inte ressant." Op elke open dag kunnen maximaal 1150 mensen worden ontvangen. Het is een "doorlopende voorstelling". "In to taal hebben we intussen zeker zo'n 40.000 mensen gehad," schat hij. "Maar de vraag is onverminderd gróót; het eind is nog niet in zicht. Ook bij jon geren, zeg maar de 25-plussers, is er veel belangstelling en de jeugd hangt vaak ook met de tong uit de mond voor de buis." Volgens Cees van Drongelen heeft dat vooral te maken met de spanning: is het echt of niet, en is het wat waard? "Als het niks blijkt zie je bij veel mensen een soort leedvermaak; dan wordt er heel wat afgegniffeld." Dagje-uit Van elke honderd stukken die de ex perts van "Tussen Kunst en Kitsch" worden aangeboden is er doorgaan maar eentje interessant. Dat wil dan nog Talencursussen De Volksuniversiteit Soest/Soester- berg organiseert dit voorjaar een aantal interessante cursussen, speciaal voor zomer-vakantiegangers. Aanvang Spaans: 29 januari; 20.30- 22.00 uur, docente mevr. I. v. Straalen. Aanvang Italiaans: 31 januari; 19.00- 20.30 uur; docente mevr. M. Balliana. Aanvang Frans: 29 januari: 19.00- 20.30 uur; docente mevr. L. Ruiter. Aantal lessen: 10 cursusprijs f 85,- stencilkosten. De cursussen worden gegeven in Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Voor de cursus Indonesisch koken zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Aan vang: 9 januari: 19.30-21.30 uur. Hetzelfde geldt voor yoga. Aanvang 15 januari: 10.00-11.00 en 13.30-14.30 uur. Tevens start de V.U. eind januari een cursus praktische psychologie. Ook voor de cursus Engelse conversa tie (hoog niveau) zijn nog enkele plaat sen vrij. Inlichtingen/aanmeldingen vanaf 8 ja nuari 1990: Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Kerkplein 1, tel. 22195; elke maandag 10.00-12.30 uur en don derdag 10.00-13.30 uur; behalve de schoolvakanties. In de laatste twee weken voor Kerstmis is het voor veel koren traditie een Kerst concert te geven. Dat dan op één avond twee koren ge lijktijdig hun aanhang naar de kerk roe pen en beiden de mooiste Kerstliederen ten gehore brengen, geschiedde don derdag j.l. toen Het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor in de Oude Kerk en het Mannenkoor Apollo in de Julianakerk haar stem lieten horen. De twee koren hebben blijkbaar zoveel aanhang, dat beide kerken nagenoeg vol bezet waren. De entree van de leden van het Motet en Madriaalkoor, ieder met een bran dende kaars in de hand, door de hoofd ingang van de kerk, was een leuke ver rassing voor de toehoorders. Tijdens dit devote binnenkomen werd het eerste lied van het programma, "Once in royal David's City" gezongen, wat wel extra aandacht van de zangers vroeg, omdat men dit lied niet in de ge bruikelijke kooropstelling kon uitvoe ren. In de vertolking van de andere "Christ- mas Carols" kwamen door de juiste kooropstelling geen schoonheids foutjes meer voor. Het koor gaf een sublieme uitvoering van deze prachtige oud-Engelse Kerst liederen. Voor de pauze konden de bezoekers verder nog genieten van het virtuoze or gelspel van de Haarlemse organist Piet Hulsbos, die op het mooie orgel van de Oude Kerk enkele korte werken van J.S. Bach speelde. In het "Concerto in C-mineur" van John Stanley bespeelde hij het kistorgel voor in de kerk. Het Haarlems Bach-Ensemble, een en thousiaste groep merendeels jonge strijk-musici, o.l.v. dirigent Gerard van Amstel, met Piet Hulsbos als organist gaven van dit stuk een bijzonder fraaie uitvoering. Als laatste stuk voor de pauze gaf het koor een uitvoering van het "Magnifi cat" van W.A. Mozart. Deze muzikale "Lofzang uit de "Vesperae Solomnes", echt het hoogtepunt van het concert, werd door het koor op uitmuntende wijze vertolkt. De beloning van de toehoorders met een ovationeel ap plaus was zeker terecht. Jammer was de wijfelende inzet van de solisten in dit stuk. Misschien het gevolg van een iets gedrongen opstelling op het podium. Na de pauze een uitvoering van de "Messe in G-dur" van J.S. Bach. Dit zangstuk, een grote tegenstelling tot het Magnificat van Mozart vroeg van het koor grote oplettendheid voor het snelle tempo waarin de verschillende koordelen zijn getoonzet. De bas-solist had in het begin van zijn aria enige moeite met het snelle tempo. In het Duet, het middendeel van de Het Motet- en Madrigaalkoor tijdens het concert in de Oude Kerk. Foto: Goos van der Wilt. Gloria klonk een prachtige samenzang van de sopraan- en alt-solisten. Ook tijdens dit concert was weer merk baar, dat de te kleine tenorgroep (het probleem bij vele koren) weer extra in spanning moest leveren, om zich in het geheel staande te houden. Een een concert waarop iedereen vol daan kan terugzien. niet eens zeggen dat het ook waardevol is. "Maar de mensen komen van heinde en verre, uit alle hoeken van het land. Ze nemen er een vrije dag voor en bele ven het als een dagje uit" Volgens Cees van Drongelen gaat de belangstelling voor het programma hand in hand met een duidelijk stijgend museum-bezoek. "De mensen interes seren zich weer veel meer voor het oude cultuurgoed dat we hebben. Overal zie je oudheidkamers en musea. Voor het programma kiezen we ook altijd een museum als lokatie. Dan kun je ook nog eens tegen de mensen zeggen: kijk eens even om je heen." Over zijn ervaringen met "Tussen Kunst en Kitsch" heeft hij nu een boek geschreven, waarin niet alleen allerlei anekdotes zijn opgenomen, maar voor al ook een stukje voorlichting en heel veel tips. De mooiste items uit het tv- programma passeren de revue, maar ook het vervolg daarvan, dat de kijkers onbekend bleef. Onder de tafel Cees van Drongelen kan daar smakelijk over vertellen. Zoals bijvoorbeeld het verhaal van de man die een Franse pen dule meebracht, die later het duurste stuk van de hele serie bleek te zijn. "De eigenaar viel letterlijk onder de tafel toen hij hoorde dat de klok 150.000 gulden waard was. Dat gebeurde in de uitzending. We hebben hem met de pendule naar zijn huis in Zeeland moe ten brengen; hij was óp van de zenu wen." Een belangrijk deel van het boek be staat uit verhalen van het team van ex perts, dat in de loop der jaren vrijwel ongewijzigd is gebleven. Zo komen on der meer aan de orde: prenten, kera miek, schilderijen, archeologie, zilver, glas, en uurwerken. Voor het overige is Cees van Drongelen zelf aan het woord, en dat staat er borg voor dat het boek bepaald geen droge opsomming van feiten en feitjes is geworden, maar een levendig verhaal dat je als het ware in één adem uitleest. Het is zijn eerste pen- nevrucht en hij heeft aan de samenstel ling ervan veel plezier beleefd. "Het is precies geworden wat ik wilde, niet te hoogdravend, in een stijl die veel men sen aanspreekt." Proefballonnetje Met gepaste trots meldt hij dat de uitge ver inmiddels besloten heeft tot een tweede druk, want in de paar weken dat het boek nu te koop is blijkt het heel snel "weg te lopen". Wat de schrijver zelf be- Cees van Drongelen met een van de gasten tijdens een tv-uitzending van "Tussen Kunst en Kitsch treft zou het boek mogelijk de aanzet kunnen worden voor een serie, waarin wat meer gespecialiseerde onderwer pen aan de orde komen. "Het is dus een proefballonnetje dat heel leuk is opge stegen." Het eerste exemplaar is onlangs aange boden aan een van de experts-van-het- eerste-uur, de heer Nijstad, volgens Van Drongelen de "éminence grise" van de Nederlandse kunsthandel, die met hem ook het panel van deskundi gen samenstelde. Eigenlijk had hij het boek wel willen aanbieden aan de nieu we minister van cultuur, Hedy d'Anco- na, maar die had 't programma nog nooit gezien omdat ze al die jaren in Straatsburg had gezeten. Het boek "Tussen Kunst en Kitsch" telt 144 bladzijden en is fraai geïllustreerd met foto's van oude voorwerpen, die in veel gevallen ook een rol speelden in de tv-uitzendingen. Het boek is versche nen bij Uitgeverij M P in Weerty en voor het luttele bedrag van f 24,90 ver krijgbaar verkrijgbaar in de boekhan del. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227 telefoon 1 41 52 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 2 12 97 De cursus bestaat uit zes maandagavon den van 19.30 tot 22.00 uur. Het eerste gedeelte van deze avonden bestaat uit een stuk theorie, waarin een bepaald onderwerp aan de orde komt. Het tweede gedeelte van de avond wordt gebruikt om foto's van de cursisten te bespreken. Tevens wordt een vijftal op drachten gegeven, die de cursist zelf thuis moet maken en die ook weer geza menlijk besproken worden. Verder is de mogelijkheid aanwezig om een keer gezamenlijk in een studio bij kunstlicht te fotograferen; dit kan een stilleven of een model zijn. Ook voor de andere cursussen is weer inschrijving mogelijk: belichten/ver lichten; modelfotografie; naaktfoto grafie; compositie; en werkgroepen. Voor informatie of een programma boekje kan men terecht bij Fred Ver meulen, Hartweg 20, tel. 18105, tussen 17.00 en 18.00 uur. In verband met de kerstvakantie is het Soester kringloopcentrum Spul lenhulp deze en volgende week ge sloten. Spullenhulp opent zijn deu ren volgend jaar weer op donderdag 11 januari, 's avonds om 19.00 uur. Vanaf die datum zijn in het gebouw aan de Parallelweg 7 de gebruikelij ke openingsuren weer van toepas sing: donderdagavond 19.00 - 21.00 uur en zaterdag 11.00 -14.00 uur. Men kan er dan terecht voor het aanschaffen van goede tweedehands kleding, huisraad, meubilair en an dere zaken. Ook voor het inleveren van spullen is het kringloopcentrum dan geopend. Wie grotere stukken of hoeveelhe den beschikbaar heeft en ze zelf on mogelijk kan brengen, kan een be roep doen op de "ophaaldienst". Als men die donderdag tussen 9.00 en 10.00 uur belt (alléén tel. 18730) worden de spullen zo mogelijk nog diezelfde ochtend thuis opgehaald. Spullenhulp wenst alle sympathisan ten, "afnemers" en "leveranciers" een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar. Overal gaan de prijzen weer omhoog, behalve bij Spullenhulp. De Vereniging Artishock, Steenhoffetraat 46, Soesl, lel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soesl. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van hel lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 28 december: Meer nog dan hier zijn de tegenstellin gen in Engeland tussen mensen die veel en mensen die weinig hebben vergroot en aangescherpt. Het resultaat van het Thatcheriaans bewind van langer dan 10 jaar. In veel Britse films van de laat ste jaren wordt een beeld geschetst van deze verdeelde klasse-bewuste maat schappij. Op een satirische, hier en daar zelfs kluchtige manier gebeurt dat ook in "High Hopes". De centrale figuur in de film is de oude mevrouw Bender, een weduwe die in de buurt woont waar de oorspronkelijke bewoners op steeds groter schaal plaats moeten maken voor de nieuwe rijken. De "yuppies", de up- wardly mobile", die de oude huizen op knappen en verbouwen. De naaste bu ren van mevr. Bender zijn de Booth- Braines, die iets te maken hebben met een wijnhandel. Als de nogal vergeet achtige weduwe haar sleutels op de TV heeft laten liggen en daardoor het huis niet meer binnen kan, wordt haar door deze bekakte buren met nauwelijks ver holen minachting onderdak verleend tot er reservesleutels komen. Ze nemen de oude vrouw kwalijk dat zij in haar eentje een heel huis bewoont. Cyril, een zoon van de weduwe, is ge grepen door het socialistisch ideaal. Hij is stadskoerier en bezoekt met zijn eveneens werkende vriendin Shirley het graf van Karl Marx. Hun cactus heet Tatcher en Cyril wil zijn baard pas af scheren als de hele koninklijke familie wordt neergeschoten. Bovendien, en tot groot verdriet van zijn vriendin, vindt hij dat er voorlopig geen babies meer op de wereld moeten worden ge zet. Cyril's zuster is getrouwd met een patser die iets in gebruikte auto's doet. Hij wil ook graag yuppie worden. Tus sendoor scharrelt er nog een jongen van buiten Londen. Hij logeert bij Cyril en hoopt in de grote stad werk en een nieu we toekomst te vinden. Het is duidelijk dat de titel van de film is ingegeven door ironie. Regisseur Ike Leigh is in Engeland vooral bekend als theater- en televisiemaker. Op het festi val van Venetië kreeg de film de prijs van de critici. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree f6,-; CJP/65+f 5,-. Filmagenda: 4 jan. De Opgang 11 jan. A bell for Nirwana 18 jan. Kleine Vera 25 jan. The lonely passion of Judith Hearne Vanaf 14 januari 1990 is in het kasteel Groeneveld te Baarn, Nationaal Cen trum voor bos, natuur en landschap een bijzondere tentoonstelling te zien met werken van Hendrik Nicolaas Werk man (1882-1945). Voor deze tentoon stelling is ten behoeve van het onderwijs een speciaal lesproject ontwikkeld be stemd voor de jongste klassen van het basisonderwijs en de brugklas van het voortgezet-onderwijs. Aan het lesproject gaat een informatie dag voor docenten vooraf, die op 24 ja nuari om 15.00 uur gehouden zal wor den in Kasteel Groeneveld. Hier zal uit gebreide informatie over Werkman en het educatieve project gegeven worden. Het doel van het Werkman project" van Kasteel Groeneveld is de leerlingen te laten kijken naar het landschap en om ze daarin de essentie te laten zien. Daar naast worden enkele teken-technieken en -stijlen geoefend. De toegangsprijs bedraagt f 3,00. Scho len krijgen een speciale korting van f 1,00 per leerling, inclusief het educatief programma. Belangstellenden voor de informatie dag (24 januari, 15.00 uur) kunnen zich telefonisch aanmelden op telefoon nummer 02154-20446. De tentoonstelling is te zien tot 1 april 1990. Kasteel Groeneveld is gesloten tot 12 januari. Met ingang van 1 januari 1990 zullen de sociale verzekeringswetten (bij bijvoor beeld werkloosheid, arbeidsonge schiktheid enz.) een wijziging onder gaan, waardoor in bepaalde gevallen de gezinstoeslag zal vervallen. Het gevolg hiervan is dat de partner van degene op wie die wetten van toepassing zijn, ge noodzaakt zal worden een betaalde werkkring te zoeken. Op die manier wordt het geringe gezinsinkomen aan gevuld. Jongens en meisjes die in 1990 de leef tijd van 18 jaar bereiken zullen de eer sten zijn die mogelijk met deze maatre gel in aanraking kunnen komen. Burgemeester en Wethouders van Soest gaan daarom alle jongens en meisjes die in 1990 18 jaar zullen wor den een brief schrijven waarin zij hen nader informeren over de 1990-maat- regel". Burgemeester en Wethouders roepen bovendien de meisjes op in elk geval de school af te maken, een goed vakkenpakket te kiezen en een goed be roep te leren. Voor de jongens hebben Burgemeester en Wethouders de tip om zelf te leren eten te koken en de was te doen. Natuurlijk hoopt iedereen altijd werk te zullen hebben en gezond te blijven. Maar men moet er rekening mee hou den dat dat ook wel eens een tijdje niet zo kan zijn. Daarom is het belangrijk te weten hoe het dan met de uitkeringen gaat. Nu is het nog zo dat wanneer de kostwinner (meestal de man) werkloos of arbeidsongeschikt wordt en de part ner geen inkomen heeft, een uitkering met gezinstoeslag wordt verstrekt. De ze toeslag wordt met ingang van 1990 afgeschaft. Alleen gezinnen met kinde ren jonger dan 12 jaar ontvangen wél een toeslag. Het komt er vanaf 1 januari 1990 op neer dat verwacht wordt dat de tweede partner (meestal de vrouw) het gezinsinkomen zal aanvullen door een betaalde werkkring te zoeken. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum ligt gratis de speciale brochure "Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid" gereed. Verder kan men informatie krijgen bij het Arbeidsburo en bij de gemeentelijke afdeling Sociale Dienst verlening, Lange Brinkweg 79.

Soester Courant | 1989 | | pagina 21